Amerikaanse steun voor Japanse yen Tussenexamen' na derde en vierde klas havo/vwo FAMILIEBERICHTEN 55 CRM naar rechter over uitzetting groep Molukkers Rechercheur in afwachting beroep op vrije voeten Bos Kalis bouwt haven in omstreden Marokkaans gebied Rente in VS verder omhoog Dood door schuld: zeven maanden cel Nieuwe directeur voor Centrumbank Lichtstad wil criminaliteit weren met licht 'Rood volksverzet' zou schuldig zijn aan bom Heelsum Vuurtje gestookt: schuur afgebrand MAANDAG 3 MAART 1980 TROUW/KWARTET kunnen van maandag tot en met vrijdag telefo nisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond is dit alleen mogeli|k van 18 00-20 00 uur Ingeslapen en heengegaan naar het Hemels Vaderhuis onze lieve, zorgzame schoonzuster, tante, nicht en oudtante Engelin» Ariana Ohmann op de leeftijd van 89 jaar. Meppel: H. H. Mulders E. Ohmann R. Ohmann-Kramer Hamilton (Can.): H. M. Ohmann A. Ohmann-Jansen Aalten: B. A. te Gussinklo- Zandbergen Meppel: W Wateler-Mulders H. M. Wateier E. ten Hove-Mulders C. ten Hove B. J. Mulders Oss: J. H. Mulders Hilversum: B. J. van Halsema-Klinkert en verdere familie Apeldoorn. 29 februari 1980 „Goede Reede", Robijnstraat 8. Cott. adres: H. M. Karstens-van Halsema Burggravenlaan 7, 2313 HM Leiden De overledene is opgebaard in het rouwcen- trum van de Monuta Stichting, Loolaan 67 te Apeldoorn, waar gelegenheid is tot tekenen van het condoleanceregister dinsdag a.s. van 18.00-18.30 uur. De begrafenis zal plaatshebben woensdag 5 maart om 11.00 uur op de algemene begraaf plaats aan de Soerenseweg te Apeldoorn, waar nadien gelegenheid is tot condoleren. ,,'k Zal dan gedurig bij U zijn" Deze nacht nam de Heer plotseling tot Zich mijn Man, onze vader en grootvader Pieter Ham op de leeftijd van 82 jaar. Amsterdam, J. M. G. Ham de Hoog Hillegom. C. C. Montijn - Ham A. N. Montijn Abbenes, D. Ham G. Ham Brand Leusden, N. J. Ham A. Ham Kerkhoven Aalst, C. Kramer E. Kramer - van der Zee en kleinkinderen 29 februari 1980 Ottho Heldringstraat 116 1066 XX Amsterdam Aan huis geen bezoek Gelegenheid tot condolatie-bezoek dinsdag avond van 7.30 - 8 uur in het gebouw van de Protestantse Coöperatieve Begrafenisvereni ging P.C.B. u.a.. Vondelstraat 101. De rouwdienst zal worden gehouden woens dag 5 maart om 12.00 uur in de Gereformeerde Kerk „Het Open Hof," Pieter Calandlaan 101, waarna om 13.00 uur de begrafenis zal plaats vinden op de begraafplaats Westgaarde aan de Ookmeerweg, einde Osdorper ban te Amster dam, Bereikbaar met bus 23. Tevens gelegenheid tot condoleren voor aan vang van de rouwdienst vanaf 11.30 uur. „Uw genade is mij genoeg" Vredig en zacht is van ons heengegaan, mijn geliefde echtgenoot, onze vader en grootvader Jan Doelman echtgenoot van Maartje Huiberdina van Dijk eerder weduwnaar van Neeltje van der Kooij 14 januari 1894 t 1 maart 1980 Maasland: M. H. Doelman-van Dijk Utrecht: J. Doelman J. C. Doelman-Petri Maasland J. Dijkshoorn M. Dijkshoorn-van der Knaap Zoeterwoude: M. van Dam-Doelman H. van Dam Millgrove (Canada) J. Noordam-Doelman A. Noordam Vlaardingen: S. Doelman A. Doelman-van Santen Maasland: C. Doelman H. J. Doelman-van Nierop Schipluiden: M. H. van der Windt-Groen A. van der Windt Amstelveen: A. Groen T. Groen-van der Kooij Arnemuiden: G. Smit-Doelman P. J. Smit en kleinkinderen 3155 BH Maasland. 1 maart 1980 Kluiskade 19 De dienst van Woord en Gebed wordt gehou den donderdag 6 maart a.s. om 14.00 uur in de Gereformeerde Kerk. Huis te Veldelaan te Maasland. Daarna vindt de begrafenis plaats om 15.00 uur op de Algemene Begraafplaats te Maasland van 19.30-21.00 uur aan huis, en na afloop van de begrafenis in het gebouw „De Magneet". Huis te Veldelaan te Maasland De Heer is mijn Herder Heden nam God tot Zich onze lieve moeder, schoonmoeder en oma Geeske de Hoop-van der Vaart sinds 1973 weduwe van Harmen de Hoop, op de leeftijd van 80 jaar. Zoeterwoude: S. de Hoop J. de Hoop-de Ruyter Leidschendam: I. van Elk Voorburg: B. de Hoop C. J. de Hoop-de Ruyter Woerden: H. de Hoop J. G. de Hoop-Monster klein- en achterkleinkinderen Leidschendam, 29 februari 1980. Bejaardencentrum „Schoorwijck" Schoorlaan 1. Correspondentie-adres: Jan Porcellisstraat 5 2381 TR Zoeterwoude. De overledene is opgebaard in een der rouwka mers van het bejaardencentrum „Schoor wijck"; bezoek dinsdag 4 maart van 19.00-20.00 uur. De rouwdienst zal gehouden worden op woens dag 5 maart a.s. om 14.00 uur in de aula van het bejaardencentrum „Schoorwijck", waarna de bijzetting in het familiegraf zal plaatsvinden op de Oosterbegraafplaats aan de Rodelaan te Voorburg. Aankomst ca. 14.45 uur. Gelegenheid tot condoleren in de ontvangka mer van de begraafplaats na de begrafenis. „De Heer is mijn Herder, mij ontbreekt niets." Heden nam Heere tot zich onze geliefde schoonzuster en tante Geeske de Hoop-van der Vaart op de leeftijd van 80 jaar. Sedert 29 januari 1973 weduwe van Harm de Hoop Leidschendam, 29 februari 1980. Waalwijk: A. de Hoop-van Donk Leeuwarden: M. C. Buwalda-de Hoop L. Buwalda Waalwijk: K. de Hoop Rotterdam: Tj. Dragstra-de Hoop H. Dragstra 's Gravenhage: H. Siebenga-de Hoop B. Siebenga neven en nichten „Wat de Here doet is goed". Heden overleed op de gezegende leeftijd van 102 jaar, onze lieve moeder, groot- en over grootmoeder Sjoukje Jongsma-Boersma sedert 15 januari 1959 weduwe van Klaas Jongsma We verliezen in haar een tevreden en gelukkige moeder, die Gods Woord tot leidraad in haar leven had. De laatste 18 jaren van haar leven werd zij liefdevol verzorgd in het bejaardentehuis „Ol- den Kinholt". Wij zullen haar missen. Hardenberg: J. Otterman-Jongs ma G. H. Otterman F. Goris R. Goris-Kok Barendrecht: A. Jongsma J. Jongsma-Verrij klein- en achterkleinkinderen. Hoogeveen, 1 maart 1980 Correspondentie-adres: Fam. G. H. Otterman, Wijdehuisstraat 12, 7771 WD Hardenberg. De begrafenis zal plaatshebben woensdag 5 maart a.s. om plm. 12 uur op de begraafplaats, aan de Bruchterweg te Hardenberg. De rouwdienst zal worden gehouden in het Herman Bavinckhuis, Hoofdstraat 97 te Hoo geveen, aanvang 10.30 uur. Vertrek naar de begraafplaats om 11.00 uur. Voor de dienst gelegenheid tot condoleren. Meester, men zoekt U wijd en zijd, komend langs velerlei wegen. Oud'ren gaan rustig welbereid jongeren aarz'lend U tegen Maar vroeg of laat, 't zij dag of nacht, eens vindt G'ons moe en zonder kracht, hunkerend naar Uwe zegen. Lied 1701 De Here nam tot Zich, onze lieve oma Jongsma op de de leeftijd van 102 jaar Marion en John Annie en Jan Sjoukje en Fra'ns Wim en Gerrie Klaas en Ria Everhard en Alie Klaas en Gea Frits en Jo Jan en Hilda Joke en Henk Jurrie en Eef Thea en Koos Nico en Ivonne Max en Rini Marius en Joke Gilles en Barrie en achterkleinkinderen Hoogeveen, 1 maart 1980 EPE (ANP) Het ministerie van CRM zal vandaag de landsadvocaat opdragen via een gerechtelijke proce dure de laatste tien Molukse gezin nen in het woonoord Vaassen bij Epe te dwingen hun barakken te verlaten en te verhuizen naar nieuwbouwwo ningen. Het ministerie gaf de Molukkers vori ge week tot eind februari de tijd uit zichzelf te verhuizen. Dit ultimatum verliep vrijdag om middernacht. De Molukkers hadden toen nog niets van zich laten horen. Een woordvoerder van CRM ver wacht dat een gerechtelijke uit spraak over deze kwestie niet binnen drie vier weken te verwachten is. Tot zolang kunnen de Molukkers het gaat om de groep Pattimukay in elk geval nog in hun barakken blijven wonen. De groep Pattimukay (ongeveer 35 personen) wil niet verhuizen, omdat zij meent daardor alle rechten op terugkeer naar de Molukken te ver spelen. De groep vormde in 1976 het middelpunt van het Molukse verzet in Vaassen tegen het begin van de afbraak van het barakkenkamp. Een grote politiemacht brak dat verzet toen met geweld. De meeste van de ongeveer 150 Mo lukse gezinnen in Vaassen zijn inmid dels vrijwillig verhuisd naar woning wetwoningen. Alleen de groep Patti mukay weigert nog. AMSTERDAM (ANP) De 33-jarige rechercheur H. H., die op 1 februari voor de Amsterdamse rechtbank tot twee jaar gevangenisstraf is veroor deeld wegens ongeoorloofde contac ten met de onderwereld, is op vrije voeten gesteld. Dat gebeurde op last van het gerechtshof in de hoofdstad, waar H. tegen het vonnis van de rechtbank appèl heeft aangetekend. Het hof besloot dat er geen termen aanwezig waren om hem in voorar rest te houden tot zijn zaak in hoger beroep voorkomt. H. heeft in totaal ongeveer vier maanden in voorlopige hechtenis doorgebracht. De rechtbank gelastte op 1 februari dat H.'s voorarrest, dat voor de duur van het proces was geschorst, weer zou ingaan. Sindsdien zat hij in het huis van bewaring in Haarlem. Zijn raadsman mr. I. de Vos tekende tegen deze beslissing beroep aan bij het hof, dat zijn eis op donderdag inwilligde. H.'s medeverdachte, de 39-jarige re chercheur J. J., loopt al sinds 16 fe bruari weer vrij rond. Zijn vrijlating komt voor rekening van een adminis tratieve fout van de rechtbank, die na de uitspraak verzuimde een nieuw bevel tot inhechtenisneming tegen hem uit te vaardigen. Dat was nodig omdat hij van een bepaald onderdeel in de tenlastelegging waarop zijn voorarrest was gebaseerd was vrij gesproken. J. is door de rechtbank tot een half Jaar veroordeeld. RABAT/AMSTERDAM (Reuter/ ANP) Bos Kalis gaat een haven aanleggen bij El Ayoune in de Weste lijke Sahara. Het Nederlandse bedrijf heeft hiertoe een overeenkomst ge sloten met de Marokkaanse regering. Het gaat om het eerste grote contract dat aan een buitenlandse onderne ming is gegund voor activiteiten in het woestijngebied sinds Spanje zich er vier jaar geleden uit terugtrok en Marokko er de zeggenschap overnam ondanks tegenstand van het buur land Algerije en de strijders van Poli- sario, de door Algerije gesteunde or ganisatie die zelfstandigheid voor het gebied nastreeft. Geen enkel land heeft tot dusverre officieel de soeve reiniteit van Marokko over de weste lijke Sahara erkend. Met de opdracht is een bedrag van 110 miljoen gulden gemoeid. De bouwtijd vergt dertig maanden. TOKIO/NEW YORK (Reuter) De Amerikaanse Federal Reserve Board, dat is het stelsel van centrale banken in de VS, gaat de Japanse yen steunen. De yen is de laatste maanden aanzienlijk In waarde gedaald ten opzichte van de dollar. De steunoperatie wordt gedaan met medeweten van West-Dults- land en Zwitserland. Anderhall Jaar geleden was de yen ,nog een van de sterkste munteenhe den ter wereld. Er gingen toen 175 yens in een dollar maar Intussen is de koers meer dan 250 yen voor een 1 dollar. De Amerikaanse financiële au toriteiten mogen gebruik maken van een speciaal krediet van de Federal Reserve Board van 4 miljard dollar 8 miljard) om yens op te kopen op de New Yorkse geldmarkt. Daardoor wil men voorkomen dat de yen nog- verder in waarde daalt. Ook de Bank van Japan zal meedoen aan de steun operatie. Deze instelling beschikt nog over een dollarreserve van 20 miljard. De rente in de VS is aan het einde van AMSTERDAM (ANP) Een 23-Jari- ge Amsterdammer is gisteren door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, wegens dood door schuld. De man schoot in mei vorig jaar zijn vriend en huisge noot dood in hun beider woning. Naar zijn zeggen was het schot per ongeluk afgegaan, terwijl de twee vrienden om het geweer vochten. De twee man nen waren verzamelaars van vuurwa pens. Het slachtoffer werd in het hart getroffen en overleed onmiddellijk. Zijn vriend belde pas uren later de dokter en de politie. de afgelopen week weer verder geste gen. De zogeheten „prime rate", dat is de rente die de banken vragen van hun meest kredietwaardige grote klanten is door een aantal banken verhoogd tot 16'/, procent. In finan ciële kringen vreest men nu dat het effect van maatregelen in Europese landen door deze rentestijging weer teniet is gedaan. Ondermeer in West- Duitsland werd het disconto (officiële rente) verhoogd om te voorkomen dat te veel kapitaal naar Amerika zou wegvloeien. De Amerikanen hopen dat deze ab normaal hoge rente de inflatie in hun land zal afremmen. Deze bedroeg de afgelopen maand anderhalf procent. De economische bedrijvigheid in de VS is inmiddels drie achtereenvol gende maanden achteruitgegaan en dat is volgens de economische maat staven in de VS een recessie. Van onze redactie economie AMSTERDAM Als nieuwe direc teur van de Centrumbank is voorge dragen mr. H. Schiphorst, op het ogenblik directeur van de Nederland se Spaarbankbond. Mr. Schiphorst zal drs. M. Meijer opvolgen, die on langs zijn functie heeft neergelegd wegens een meningsverschil met de raad van commissarissen. EINDHOVEN (ANP) De straatverlichting in de Eindho- vense binnenstad zal voortaan de hele nacht gewoon blijven branden. Op deze wijze hoopt de gemeente de criminaliteit tegen te gaan. Voorlopig gaat het om een proef die één Jaar zal duren. In Eindhoven wordt de straat verlichting tot nog toe na half twaalf gedeeltelijk gedoofd. Volgens de politie werkt de duisternis bevorderend voor een bepaalde soort criminali teit, zoals diefstal, vernieling en baldadigheid. De proef wordt genomen op verzoek van de middenstanders in de bin nenstad. oor )Er jid ws an at lezi {>at >eUx ekr ad loeg de Plan staatssecretaris De Jong: Van onze parlementsredactie DEN HAAQ Staatssecretaris De Jong (onderwijs) wil voor het havo en vwo een „smal tussen-examen" invoeren. De leerlingen zouden daarbij geëxamineerd moeten worden in de vakken die ze niet kiezen voor hun eindexamen. De bedoeling is het tussenexamen bij havo en vwo resp. na de derde en vierde klas af te nemen. Dit staat In een voorlopige versie van de eindexamen-nota voor het voort gezet onderwijs, die in definitieve vorm waarschijnlijk in mei zal wor den gepubliceerd. Bij het Nederlands genootschap van leraren is men niet gelukkig met de nota. De gedachte achter het voorgestelde tussenexamen is de kwaliteit van het onderwijs tussentijds te toetsen. De Jong meent dat hij op die manier een goede waarborg kan bereiken voor de deugdelijkheid van het onderwijs. De resultaten van het tussenexamen in niet-gekozen vakken kunnen wor den vastgelegd ln een getuigschrift, dat de leerling naderhand desge wenst kan overleggen. De staatsse cretaris meent dat dat met name voor leerlingen, die een universitaire of hogere beroepsopleiding willen gaan volgen, gunstig kan zijn. De gedachte van het tussenexamen past ook min of meer ln het plan van De Jong om een beperkt systeem van certificaten in te voeren, net als in het avondonderwijs. De leerling kan dan tot op zekere hoogte per vak Babylichaam gevonden Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In de Delfshavense Schie in Rotterdam is zondag het lijkje aangetroffen van een pasgebo ren jongetje. Volgens de politie woordvoerder moet het babytje di rect na de geboorte in het water te recht zijn gekomen. examen doen en daarvoor een certifi caat behalen. De Jong vindt overigens dat het in het voortgezet onderwijs straks mo gelijk moet worden de vastomlijnde eindexamenpakketten van bepaalde schooltypes los te laten. Hij meent dat leerlingen ook vakken van andere schooltypes bij hun eindexamenpak ket moeten kunnen betrekken (bij voorbeeld een technisch vak bij een pakket voor havo). Kritiek Voorzitter Roefs van het Nederlands genootschap van leraren reageerde gisteravond uiterst kritisch op de plannen van staatssecretaris De Jong. „De staatssecretaris wil met zo'n tussenexamen de leerkrachten toetsen, maar ik vind dat hij ze daar mee al bij voorbaat een brevet van onvermogen geeft. Wij verwerpen dat tussenexamen, omdat wij vinden dat Je de leerling doorlopend moet testen. En dat gebeurt ook al door middel van het schoolonderzoek", aldus de voorzitter van het NGL. Roefs beoordeelde ook de gedachte met certificaten te gaan werken nega tief. Hij vindt dat er geen „academi- sering" van het voortgezet onderwijs moet komen. Ook het moment van presentatie van de eindexamenplan nen acht hij ongelukkig. „De staats secretaris loopt vooruit op het ont wikkelingsplan voor het voortgezet onderwijs, dat nog in het parlement behandeld moet worden. Maar het is bekend dat deze staatssecretaris zo een beetje overal op vooruitloopt", aldus Roefs. abli ARNHEM (ANP) Een groep, dl U zi zich het „rood volksverzet" noem en zegt dat zij verantwoordelijk is vooteboi de bom, die vrijdagmorgen vroeg onfclds plofte tegen de woning van de Arnover hemse hoofdofficier van justitie, midat r J. M. Schampers, in Heelsum. Da et 2 blijkt uit een aan het ANP gestuurdfrin brief aar< >ok De naam „rood volksveizet" is b ussi justitie in Arnhem niet bekend. We heeft het „rode verzetsfront" zich 1 het verleden openlijk uitgesproken**, i voor steun aan zijn lid, de 25-jarig gedetineerde Joop B., die zeer waai™ j schijnlijk de aanleiding is tot de bora^^ explosie. uit d Mr Schampers besloot enige wekr geleden geen maartregelen te nem« naar aanleiding van de klacht, Joop B. in het huis van bewaring Arnhem door cipiers in elkaar zijn geslagen. Dat zou zijn gebei toen B. weigerde op transport te w< den gesteld naar Leeuwarden, wi hij in hoger beroep terecht mi staan. De rechtbank in Gronin|_ veroordeelde B. vorig jaar tot twee 'een half jaar wegens deelname ai een gewelddadige diefstal van blar paspoorten uit het gemeentehuis die stad. Mr. F. Boerwinkel, offic van justitie in Arnhem, die is beli met de opsporing van de daders v de bomaanslag, gaf als zijn persooi lijke mening dat die paspoori moesten dienen om politieke del quenten simpel over de grens te nen krijgen. De gestolen paspooi zouden eenvoudig met vervalste gevens en foto's kunnen worden in| vuld. Van de daders van de bomi slag in Heelsum ontbrak nog spoor. HILLEGOM (ANP) In Hillegom zondagmorgen een schuur, die bruikt werd voor het opslaan en I pakken van bloembollen, door brai verwoest. Kostbare inpakmachinej zijn verloren gegaan. De brandwefl vermoedt dat de brand ontstaan 1 door kinderen die bij de schuur e vuurtje stookten. BRUMMEN In Hall (gemeentt Brummen) is een boerderijtje afg< brand. De bewoner trachtte aanval kelijk de brand te blussen met tuinslang, maar waarschuwde, toeo|n j dat mislukte, de brandweer. De s~ de wordt begroot op zes ton. Twee mannen verdronken LAGE ZWALUWE De 49-Jarige 1 F. Keersmaekers uit Antwerpen is L de Amer ter hoogte van Drlmmelei; verdronken. De politie vermoedt dat het bootje van het slachtoffer met een stevig voorwerp in aanvaring h gekomen, waardoor het een flink gat opliep. DORDRECHT (ANP) De 73-Jarigi J. Koek uit Sleeuwljk is in de Bies-ta bosch-haven in Werkendam verdron-i ken. Toen hij met een vlot de haven; was overgestoken sloeg hij van het vlot af. Al zou mijn vlees en hart vergaan, toch zal ik, God, voor U bestaan. Psalm 73:10. Heden nam God tot Zich mijn lieve vrouw, onze lieve moeder en grootmoeder Amalia Anastasia Gerarda Alberts-Gouverneur op de leeftijd van 69 jaar Amsterdam, W. Alberts Vuren, S. J. M. Alberts-Veld Jaap, Menno, Ingeborg en Elsbeth Amsterdam, W. Noutsis-Alberts D. Noutsis Telly, Willy, Tolly, Marit en Saartje 29 februari 1980 Schermerstraat 39' 1023 AH Amsterdam Geen bloemen Geen bezoek aan huis De rouwdienst zal gehouden worden woens dag 5 maart om 11.00 uur in de „Noachkerk" aan de Nieuwendammerdijk te Amsterdam, waarna om 12.00 uur de begrafenis zal plaats vinden op de Noorderbegraafplaats aan de Buikslotermeerdijk Na de begrafenis gelegenheid tot condoleren in de ontvangkamer van de begraafplaats. Mijn genade is u genoeg Heden werd uit onze familiekring op de leef tijd van 79 jaar weggenomen, onze lieve zuster, schoonzuster en tante Nelly Borg echtgenote van Pieter Mello Pott Rotterdam: J. Borg Schiedam: G. Wicherts-Borg Appingedam: A. Borg Hilversum: J. Schaap-Borg L. Schaap Californië: A. Vink-te Kulve eerder gehuwd met M. Borg Rotterdam: M. C. Vink-Borg P. J. Vink neven en nichten Soestdijk, 2 maart 1980. Heden heeft de Here voor ons onverwacht mijn lieve man, onze zorgzame vader en opa Arie Willem Kleingeld tot Zich genomen. Zijn moegestreden kind is nu verlost. Hij werd 71 jaar. H. J. Kleingeld-Van Oostenbrugge kinderen en kleinkinderen Rotterdam, 2 maart 1980 Lede 41. Geen bloemen. Gelegenheid voor condoleance en rouwbezoek aan het woonhuis, dinsdag en woensdag van 14.00-16.00 uur en van 19.30-21.00 uur. De teraardebestelling zal plaatsvinden donder dag 6 maart op de Zuiderbegraafplaats, Singe 50 te Rotterdam-Zuid. De dienst in de aula van de begraafplaats begint om 11.30 uur. Vertrek van Lede 41 om 11.00 uur. Nle omd tulp beer »che Voor Het vele blijken van belangstelling en deelni ming ondervonden, tijdens de ziekte en na het over lijden van mijn lieve vrouw, onze zorgzame moeder en 'grootmoeder Janke Oost betuigen wij onze hartelijke dank Dingspil 55 9481 GH Vries Mede namens de kinderen en kleinkinderen Ten, R. NIEUWLAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6