j Stemgedrag van VS in V-raad schokt Israël Surinaams leger stuit op eerste problemen fieuw wapentuig ;rote mogendheden Russen zouden offensief tegen Afghanistan beginnen Khomeini uit het hospitaal 'Verkiezing Rhodesië was eerlijk' Nederzettingenbeleid veroordeeld Opnieuw vijf gijzelaars in Bogota vrij Sacharow: liever Westen dan Gorki 'Rustig wachten op de uitslag' Zakenman kweekt knappe kinderen Nederlanders: Grote verliezen onder opstandelingen Pronk bepleit onderzoek naar de mensenrechten IAANDAG 3 MAART 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET 5 "ERUZALEM, NEW YORK (Reuter. AP. AFP, UPD De Amerikaanse steun aan een •eroordeling door de Veiligheidsraad van de nederzettingpolitiek van Israël is in Jeruzalem -iard aangekomen. Een ernstige schok noemde vice-premier Simcha Ehrlich de Amerikaanse kt( stellingname gisteren voor de Israëlische radio. t kabinet moest zijn beraad over Jehoeda Blum, Israels vertegenwoor- hli Je veroordeling uitstellen tot morgen diger bij de volkerenorganisatie, jmdat de hoofdstad verlamd was noemde de resolutie het produkt van door een sneeuwjacht. Ehrlich liet n «weten dat het Israëlische beleid niet {W| sal worden gewijzigd en dat men dus jgifuoorgaat met het vestigen op de wes- er| elijke Jordaanoever. „Wij kunnen gg, veel meer doen in Judea en Samaria r pj- de regeringsbenaming van de Jor- 5, iaanoever maar we neigen er toe ,n «cm veel te praten en weinig te doen.'' zei Ehrlich in het vraaggesprek. In de Egyptische hoofdstad Cairo was men 3nalngenomen met de uitspraak van de jj Veiligheidsraad van de Verenigde Na sties. Minister Boutros Chali van bui- na tenlandse zaken zei dat hiermee is ag langegeven dat de nederzettingen e «n Juiste en duurzame vrede in het lat gebied in de weg staan, ooi 5 1 Tot het allerlaatste heeft de Israëli- he( iche ambassadeur in de VS Evron - 2 jetracht minister van buitenlandse ar> taken Vance er toe over te halen dat arl(de VS niet zouden meedoen aan de veroordeling van Israël door de V- raad maar hij kreeg nul op rekest. In le bijeenkomst zei de Amerikaanse nbassadeur Donald McHenry blij te |n dat de raad unaniem had gespro- hoewei hij de voorstellen voor liming van nederzettingen ir- 1 vond. De Egyptische minister van defensie Hassan All heeft gisteren gezegd dat er een goede kans is dat er volgende maand een topconferentie wordt ge houden over het vraagstuk van de autonomie voor de Palestijnen. Aan de conferentie zouden de VS. Israël en Egypte deelnemen. Alleen als eer der de impasse wordt doorbroken gaat zij niet door. verscheidene partijbelangen, een for mulering vol vooroordelen, die de vij anden van vrede in het Midden-Oos ten in de kaart speelt. Alle vijftien leden van de Veiligheidsraad stem den echter met de tekst in na een debat van zeven dagen dat op ver zoek van Jordanië en Marokko was begonnen. Een Franse woordvoerder heeft mee- De resolutie heeft in feite betrekking gedeeld dat Frankrijk zich vandaag opde rapportage van een VN-commls- *n corrununiqué aan het slot van sie. die is ingesteld om de situatie in de besprekingen tussen president de door Israël bezette gebieden na te Glscard d'Estaing en de Koeweitse gaan. Naast de VS keerden vorig jaar leider sjeik Jaber Al Achmed Al Sa- ook Engeland. Frankrijk en Noorwe- bah voor het eerst zal uitspreken over gen zich tegen de instelling maar toen zelfbeschikkingsrecht voor de Pales- de V-raad in juli de commissie vroeg tijnen. De twee leiders hebben giste- een tweede rapport op te stellen wa- ren vooral over het Palestijnse yraag- ren alleen de VS tegen. Israël heeft de commissie nimmer toegelaten op de westelijke Jordaanoever. in de Gaza- strook en op de hoogvlakte van Go lan. De resolutie van zaterdag aan vaardt aanbevelingen van de com missie. Eén daarvan is het nemen van effectieve maatregelen die er toe kun nen leiden dat Israël de nederzettin gen ontmanteld of voorkomt dat er nieuwe worden gesticht. Ook de Vs zijn tegen de nederzettingen, die Was hington in strijd acht met het inter nationale recht. VASHINGTON, PARIJS (Reuter. AFP. AP) Het afgelopen veekeinde heeft weer een reeks wapenfeiten van de grote en Iets minder grote mogendheden opgeleverd. Sowjet-Unle heeft een in de ruim- opererende onderschepper voor sa- iUleten ontworpen die nu bedrijfs- 'aar zou zijn. In antwoord daarop :en de Amerikanen aan een raket lie, gelanceerd uit hoog vliegende Ijagers. Russische satellieten tu moeten kunnen treffen. De Vere- Igde Staten bestuderen voorts de •aag of al opgelegde marineschepen weer vaarklaar gemaakt kunnen wor den. Die zouden dan met uiterst mo dern wapentuig worden uitgerust. Frankrijk ten slotte zwijgt over de I kemproef die het volgens een Tahiti- aanse krant heeft genomen op het atol Muroroa in de Stille Oceaan. Maar de gezondheidsdienst van het Franse leger wilde wel onthullen dat Franse soldaten die de kans lopen dat er dicht bij hen een atoombom valt. met speciale helmen zullen wor- ien uitgerust, zodat de lichtflits hen 1 n ieder geval niet al te zeer zal ver- 'P Jlinden. :ei Satelliet 6 tt n Washington heeft onderminister "ran defensie William Perry een se- ïaatscommissie geschreven, dat de Russische satelliet-onderschepper inghet gevaar biedt dat Amerikaanse chl rülitaire satellieten niet altijd bruik- tn fcaar zullen blijken te zijn. Om gelijke luqtred te houden met de Sowjet-Uniet ndiwil het Pentagon in 1981 1.8 miljard e «kulden meer kunnen uitgeven dan dit da iaar. 1.1 I I De Verenigde Staten, aldus Perry, iet inderhandelen met Rusland over een t verbod op anti-satelliet-wapens, lgc Maar voor het geval deze besprekin- ie ten op niets uitlopen wordt er nu een 1 R inti-satelliet-raket ontwikkeld. Deze >p betrekkelijk lichte tweetrapsraket sou gelanceerd kunnen worden door t epen F-15 straaljager ■ed se> Amerikaanse marine overweegt or volgens de New York Times de vloot ssl n de Indische Oceaan snel en op een iffe goedkope manier uit te breiden door oude schepen uit de motteballen- vloot te halen. Vier schepen van het Iowa-type en het vliegdekschip Oris- kany. dat in de tweede wereldoorlog al dienst heeft gedaan, zouden weer in de vaart komen. Twee kruisers zouden voorts later dan bedoeld was worden opgelegd. De oude schepen zouden met hyper moderne kruisraketten worden uitge rust. Volgens de New York Times zou de marine voorts bekijken of acht onderzeeërs die nu met Polaris-raket- ten zijn uitgerust, geschikt te maken zijn voor de lancering van kruisraket ten. Deze aanpassing zou twee tot drie jaar werk vergen. M4 Militaire waarnemers in Parijs menen dat de jongste kernproef op Muroroa. waarover het Franse leger gewoonte getrouw zwijgt, verband houdt met de ontwikkeling van een nieuw kern wapen, de „M4". De zesde Franse kemonderzeeër. die in 1985 in gebruik moet worden genomen, zou hiermee worden uitgerust. De huidige vier kemonderzeeërs en de vijfde die een dezer dagen in de vaart komt. zijn allen uitgerust met een tweetrapsra ket die een enkelkoppige kernlading over een afstand van drieduizend ki lometer kan transporteren. De M4 zou een bereik van vierduizend kilo meter krijgen en zou voorts meer kernkoppen kunnen dragen, die doe len op tientallen, tot honderden kilo meters van elkaar verwijderd kunnen treffen. Dr Jacques Chevaleraud van de Franse militaire gezondheidsdienst heeft een nieuwe helm ten doop ge houden die niet alleen grondstrijd krachten. maar ook piloten tegen de lichtflits van een kernontploffing kan beschermen. Het speciaal behandel de vizier laat voldoende licht door om te kunnen „werkenmaar filtert de stralen van een kernbom. stuk gepraat. Woordvoerder Blot zei dat het Franse standpunt ten aanzien van het Midden Oosten stoelt op drie punten: het bestaan van alle landen in het gebied binnen veilige, gegaran deerde en erkende grenzen, ontrui ming van de in 1967 bezette gebieden; erkenning van de Palestijnse rechten, met name dat op een „thuisland". BOGOTA (AFP, AP. Reuter) De linkse guerrillastrijders die de Dominicaanse ambas sade bezet houden in de Bo gota hoofdstad, van Colom bia heben gisteren weer vijf gijzelaars vrijgelaten. Maar ze dreigen het gebouw met alle andere gijzelaars erin te zul len opblazen als er nu niet. snel aan hun eisen wordt tege moet gekomen. De vijf gijzelaars werden vrijgelaten nadat de Colombiaanse overheid voor heteerst met de guerrilleros had onderhandeld. Ruim anderhalf uur praatte een vrou van de guerrillabe weging M-19 met vertegenwoordigers van het ministerie van buitenlandse zaken. De vrouw had bij het gesprek in een geblindeerd voertuig voor de bezette ambassade een van de gegij zelde ambassadeurs bij zich. De 24 guerrillastrijders bestormden het ambassadegebouw woensdag tij dens een diplomatieke receptie. Se dertdien hebben zij 23 gijzelaars vrij gelaten, maar zij hebben er nu nog steeds zeker dertig, onder wie dertien ambassadeurs. Volgens een Amerikaanse diplopiaat die betrokken is bij de onderhande lingen. hebben de Colombianen geen concessies hoeven doen om de laatste vijf gijzelaars vrij te krijgen: „Ze wil den ze gewoon niet hebben, ze hou den de groten", zei hij. Van de vijf gisteren vrijgelatenen deden er vier woensdag dienst als kelner De vijfde was een arts. De overheid zou naar verluidt bereid zijn de guerrilleros een vrijgeleide naar het buitenland toe te zeggen. Twee leden van M-19 zouden in Pana ma met de regering daar onderhande len over het Panamese aanbod voor politiek asiel. De regering in Bogota zou echter niet willen ingaan op de eis om 311 gevan genen vrij te laten. Over andere eisen onder meer een losgeld van hon derd niljoen gulden zou te praten zijn. TEHERAN (Reuter, AP, AFP) Irans geestelijke lei der ayatollah Khomeini heeft gisteravond onder gejuich het ziekenhuis verlaten. De omge ving van het ziekenhuis in Te heran, waar de 79-jarige Kho meini de afgelopen vijf weken' wegens hartklachten is ver pleegd, stond op zijn kop toen de geestelijke in een konvooi van een stuk of tien auto's naar een woning dicht bij het ziekenhuis werd gebracht. Het „Allah is groot" en „Eer aan Khomeini" was niet van de lucht en het duurde een half uur voor de auto weg kon rijden. De Iraanse autoriteiten leken giste ren met de VN-commissie van vijf overeenstemming te hebben bereikt over een ontmoeting met de vijftig gijzelaars in de Amerikaanse ambas sade in Teheran. Het is echter ondui delijk wannneer dat zal gebeuren en vanuit de ambassade hebben de gij- zelhoudende radicale studenten ver klaard dat eerst nog enkele belangrij ke zaken moeten worden geregeld Volgens de woordvoerder van de re volutionaire raad Hassan Habibi is er nog verschil van mening over de sta tus van de Amerikanen - gijzelaars of ..getuigen" maar de commissie wil de documenten, die in de ambassade zijn buitgemaakt als bewijsmateriaal tijdens het onderzoek aanvaarden Een woordvoerder van de studenten heeft gezegd dat er spoedig zal wor den beslist of de commissie de gijze laars mag ontmoeten De commissie maakte gisteravond duidelijk teleur gesteld te zijn over deze vertraging van haar werkzaamheden Zij had verwacht het groene licht te krijgen voor het bezoek aan de ambassade. MOSKOU (AP. AFP) - Als hij niet naar Moskou mag terugkeren, geeft de verbannen Russische natuurkun dige Andrej Sacharow er de voorkeur aan naar het Westen te vertrekken Zijn vrouw. Jelena Bonner, vertelde zaterdag aan westerse journalisten in Moskou dat 8acharow in Gorki, waar hij eind Januari werd verbannen, niet kan functioneren als geleerde of als strijder voor de mensenrechten. Het Isolement zou er te groot zijn. Joshua Nkomo, leider van het Pa triottisch Front, maakte zaterdag een uitstapje naar het verzamel- kamp Romeo om zijn guerrillastrij ders dringend te vragen in het kamp te blijven. Khodesie. of Zimbabwe zoals het binnenkort officieel zal he ten, zit nu in de windstilte tussen de stemming van eind vorige week en de bekendmaking van de uitslag, morgenochtend. Nkomo's vroegere partner in het Pa triottisch Front. Zanu-leider Robert Mugabe, heeft gisteren na een kort bezoek aan Tanzania en Mozambi que gezegd dat de Britse gouverneur Lord Soames hem als eerste minister moet aanwijzen als zijn partij de meeste zetels behaalt in het parle ment. Volgens hem heeft de Britse premier Thatcher de „frontlijnsta- ten" Mozambique en Tanzania ver bijsterd met haar verklaring dat Soames niet per se de leider van de belangrijkste partij als premier hoeft aan te wijzen. Mozambique en Tanzania hebben de afgelopen jaren een belangrijke rol gespeeld bij de guerrilla tegen het blanke bewind van lan Smith in Sa lisbury. LOS ANGELES (Reuter) Een 74-jarige Amerikaanse zaken man hoopt zeer intelligente kin deren te „produceren" door het zaad van Nobelprijswinnaars kunstmatig in te brengen bij „zeer intelligente, jonge" vrou wen. Volgens Robert Graham, de initiatiefnemer, zijn er mo menteel al drie vrouwen in ver wachting en hebben vijf Nobel prijswinnaars hun medewer king toegezegd. Een van hen is de 70-Jarige Wil liam Shockley, die in 1956 de Nobelprijs voor natuurkunde heeft gekregen. Later verbijs terde hij zijn collega's door te verklaren dat intelligentie voornamelijk een kwestie van erfelijkheid is. Volgens hem zijn blanken ook intelligenter dan zwarten. Vrouwen die van Grahams spermabank gebruik willen ma ken, moeten beloven dat zij re gelmatig de intelligentie van hun kinderen zullen laten me ten. SALISBURY De uitslag van de Rhodesische verkie zingen is betrouwbaar en is een weergave van de wens van de bevolking. Dit is de mening van de vier officiële Nederlandse waarnemers, die twaalf dagen lang op uitnodi ging van de Britten het ver kiezingsproces hebben gevolgd. ..Alle omstandigheden in aanmerking genomen waren deze verkiezingen vrij en eerlijk." zo verklaarde de woordvoerder van de delegatie, mr L P van Vliet, hoofd van de afdeling Zuidelijk Afrika van het ministerie van buitenlandse zaken. Naast hem waren uitgenodigd prof dr P H Kooymans. hoogleraar aan de Vrije Universiteit, mr Th J A M van Lier. lid van de Raad van State, en H. J L Vonhoff, burgemeester van Utrecht1. De waarnemers hebben veel gesprek ken gevoerd met geestelijken, onder wijzers. politieke leiders, bewoners en autoriteiten, en maakten op eigen gelegenheid en op uitnodiging van de Rhodesische overheid tochten naar alle uithoeken van het land Volgens mr Van Vliet was er „redelijk de hand gehouden" aan het staakt het vuren, waren de verkiezingen „efficiënt en voortreffelijk" georganiseerd en was er „bij diepe lagen van de bevolking het besef dat de verkiezingen gchei&i zijn De zeker voorgekomen intimi datie heeft weinig effect gehad, om dat de verkiezingen geheim waren, aldus mr Van Vliet Het rapport van de Nederlandse waarnemers is naar minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken ge stuurd. die de Britse regering nog voor de uitslag morgen bekend is óp de hoogte zal stellen. De waarnemers hebben bij het beoordelen van de situatie in Rhodesië andere maatsta ven aangelegd dan bij verkiezingen Ui Europa gebruikelijk is Volgens bun gemeester Vonhoff zouden anderr Afrikaanse landen jaloers zijn op ver kiezingen als in Rhodesie WASHINGTON, ISLAMABAD (Reuter. AP. AFP, DPA) Russische en Afghaanse troepen hebben zware aanvallen gedaan op bolwerken van opstandelingen in het oosten van Afghanistan. Waarnemers menen dat dit waarschijnlijk het begin is van een groot offensief tegen de opstandelingen, die bij de aanvallen grote verliezen zouden hebben geleden Volgens Amerikaanse deskundigen moeten de Russen voor half april besluiten over hun politiek ten aan zien van Afghanistan In april wordt het weer zachter en dat stelt de op standelingen in staat hun acties te gen de Russische troepen uit te brei den. De vraag Is dus: moeten de Rus sen beginnen met het terugtrekken van troepen om nog meer verliezen te voorkomen of moet Moskou nog meer soldaten naar Afghanistan sturen In kringen van de Amerikaanse inlich tingendienst CIA is vernomen dat de Russen de afgelopen drie weken tien duizend man extra naar Afghanistan hebben overgebracht. Bovendien zou men langs de Russisch-Afehaanse grens 25.000 man hebben samenge trokken NikolaJ Poljanow. een van de belang rijkste commentatoren van het blad Sowjetskaja Rossija. een uitgave van het centrale comité van de Russische communistische partij, heeft West- Europa ervan beschuldigd dat zijn plan voor een neutraal Afghanistan slechts onderdeel is van een samen zwering. Poljanow had het niet pre cies over het Britse EG-plan maar sprak zijn oordeel uit over het geheel van de Europees-Amerikaanse be raadslagingen over neutralisering van Afghanistan Een andere gezaghebbende Rus op het vlak van de internationale be trekkingen. Breznjews adviseur en di recteur van het Russische Noord- Amerika-lnstituut Georgi Arbatow. heeft Washington nadrukkelijk ge waarschuwd voor het uitbreken van een „hete oorlog die het gevolg zou zijn van Amerikaanse pogingen de ..koude oorlog" terug te roepen China heeft indirect laten weten niets te voelen voor een internationaal ge garandeerde neutraliteit van Afgha nistan. „omdat niemand zich met Af ghaanse zaken kan bemoeien, die al leen door het volk van Afghanistan zelf zijn af te handelen De uitlating staat in het Volksdagblad en is onder lekend met „Commentaar", gewoon lijk de schuilnaam van een hoge rege rlngsfunctionaris. Deze zegt het voor stel onpraktisch te vinden en stelt dat de Russen er niet over denken Afhanlstan te verlaten Helmut Schmidt, de Westdultse bondskanselier heeft zaterdag duide lljker dan ooit laten doorschemeren dat zijn land niet naar de Olympische Zomerspelen in Moskou zal gaan als de Russen niet tegen eind mei Afgha nistan hebben verlaten Hij Zei echter ook dat de Bondsrepubliek de Sow jets wil helpen met een eervolle af tocht uit het buurland Gebeurt dat niet, zo merkte Schmidt onder luid applaus van partijgenoten ln het Roergebied op. „dan zal ons land niet anders handelen dan onze grote vrienden tn het westen" goor Wim Jansen PARAMARIBO Uit allerlei incidentjes blijkt dat de acht onderofflcle- en die samen de Nationale Militaire Raad van Suriname vormen, geen hechte eenheid zijn. Informanten wijzen erop dat de politieke achter ponden van de sergeanten nogal verschillen. En men acht het niet eejonmogelijk dat deze verschillen tot een uitbarsting zullen komen op het loment dat Bruma zijn lijstje met namen van kandidaten voor de urgerraad ter goedkeuring voorlegt aan de militairen. Dfficleel heeft de militaire raad de hele afgelopen week uitgesproken dat het de onderofficieren niet om de macht te doen is. naar om orde in de chaos te scheppen. Zo nel het maar enigszins kan en dat zal op korte termijn zijn, zegt men zal de demo- ratie hersteld worden. Zaterdag gaf een van de acht leden van de raad, sergeant Chas Mijnals. echter een andere versie. Hij gaf toe dat je uit het oproepen van vrijwilli- ers en oud-militairen de conclusie kunt rekken dat men niet van plan is op korte ermijn de macht uit handen te geven HBruma Volgens een Surinaamse woordvoerder die enige leden van de militaire raad goed kent. dreigt er binnen de raad een splitsing De woordvoerder, die zoals vrijwel elke Surina mer op dit moment zijn naam niet in de krant wenst te zien. zegt dat de benoeming van Bruma tot formateur van de burger- raad aanleiding ls voor het meningsver schil. Niet zozeer Bruma's verleden zou hier van de oorzaak zijn, als wel het conflict dat '■hij heeft met zijn voormalige medewerkers "tFred Derby en Harold Rusland. Derby en Rusland stonden in hun functie als vakbondsleider als het ware aan de wieg van het conflict van de onderofficieren met de legerleiding en de regering, waaruit de staatsgreep uiteindelijk voortkomt. De Centrale van Landsdienaren Organisaties (CLO) van Harold Rusland gaf de actievoe rende militairen begin vorige maand onder dak. De twee vakbondsleiders voelen zich nu gepasseerd en een deel van de acht onderofficieren ln de raad zou die mening delen. Het zal waarschijnlijk van de voor stellen van Bruma afhangen hoe dit me ningsverschil zich ontwikkelt. De militaire raad heeft zich het recht voorbehouden zijn lijstje met kandidaten voor de burgarraad af te keuren. DEN HAAG Oud-ministrr van ontwik kelingsamenwerking drv J Pronk vindt dat de Nederlandse regering zich ervan moet vergewissen of en hoe het nieuwe bewind in Suriname de mensenrechten ga randeert. Zij zal dit met name moeten doen waar het de hulpverlening betreft. Pronk zei zaterdag voor de radio dat het instrument van de hulpverlening welis waar voorzichtig moet worden gehanteerd, maar dat er grenzen zijn. „Na het zien van bepaalde televisiebeelden," aldus Pronk, „vraag ik me af of de militairen daar wel weten wat mensenrechten precies zijn. De Nederlandse regering kan wellicht een bij drage ten goede leveren door duidelijk te formuleren hoe een goed binnenlands be leid ten aanzien van de mensenrechten dient te zijn." In verscheidene ontwikkelingslanden zijn op een eerste staatsgreep een tweede en een derde gevolgd en die waren altijd erger en bloediger, waarschuwde Pronk. Over Eddy Bruma zei hij dat van iemand, die na een militaire staatsgreep de opdracht tot vorming van een burgerraad accepteert zonder voorwaarden te stellen ten aanzien van het politieke systerm en de garanrif ring van de mensenrechten, niet verwacht kan worden dat bij hem de democratie voorop staat. Een inwoner van Paramaribo wordt gearresteerd omdat hij op straat een diefstal en nu dwangarbeid moesten ver vrouw zou hebben geslagen. richten Discipline Het leger heeft overigens in sommige geval len nogal moeite met de discipline. Na de oproep aan oud-militairen en vrijwilligers om zich aan te sluiten, zijn er nogal wat soldaten geweest die de wapens gebruikten voor eigenbelang of om Indruk te maken Het in Paramaribo verschijnende krantje Sunday Mirror oefende voor het eerst ongezouten kritiek op het leger. Het verwijt de militaire raad dat die „elke dwaas die zich meldt zomaar een wapen en macht in de hand duwt". Dat heeft geleid tot het tn beslag nemen van auto's van toevallige passanten, en éénmaal schoot een soldaat midden in een winkel een kogel door het plafond om indruk te maken Overigens treedt het leger ook tegen de eigen soldaten hard op als zij zich niet aan de discipline houden Dat bleek gistermid dag in het centrum van Paramaribo Vier soldaten stonden in een halve kring om een groepje mannen, die met ontblote bovenlij ven in de brandende zon de rommel op straat voor een afgebrand politiebureau moesten opruimen De soldaten hielden hun karabijnen gericht op de mannen die hevig zwetend en protesterend hun werk deden. Een van de soldaten vertelde dat het hier om mensen ging die de afgelopen da gen waren opgepakt wegens plundering en Plotseling stopte er een grote Amerikaanse wagen, waaruit sergeant 81 tal sprong, een van de leden van de Militaire Raad Hij rende naar een van de soldaten toe en rukte hem het wapen uit de handen De soldaat werd hardhandig met gespreide armen en benen tegen de auto gezet en gefouilleerd Onmiddellijk daarna duwde 8ital hom ln de wagen en werd hij weggevoerd Volgens omstanders was dc arrestatie een gevolg van het doorlichten van de pas aan geworven vrijwilligers, onder wie zich meó sen zouden bevinden die al lang werden gezocht voor misdaad Een ander probleem dreigt met de soldij voor de pas aangeworven soldaten Tijden* hun ln dienst treding begin vorige week Is. geen enkele afspraak gemaakt over hun betaling. Waar het geld vandaan moet kr* men en hoeveel zij krijgen ls nog niet be kend Maar wel zijn er al berichten van pas aangeworven soldaten die zich gemeld hel> ben bij het leger voor een eerste uitbetaling

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5