Lubbers: Bonden prijscompensatie kunnen redden Nieuwe Auto? tegen bordeelschepen Reformatorische gezindte richt SOS-dienst op Kabinet geeft alleen toe bij duidelijk aanbod vakbeweging De Vaderlandse Club (1929-1942) Ook staking in voorbereiding bij dagbladen Rita Koningin wil geen cadeau bij afscheid Politie op spoor miljoenenfraude „Daar gaat het om" Euromast begint proces als Rotterdams plan doorgaat Dr P. J. Drooglever Totoks en de Indische politiek Prijs 75,—. ZATERDAG 1 MAART 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET H S 3" Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM CDA-fractieleider Lubbers ziet wel degelijk kans voor de vakbeweging om de prijscompensatie te redden in een open gesprek met werkgevers en regering. Er moet dan volgens hem ook worden gepraat over het inperken van verdere looneisen. Lubbers komt tot deze conclusie in èen gesprek met de FNV-actiekrant. In diezelfde krant voorspelt de FNV overigens dat er in ons land „een hevige sociale brand zal uitslaan" wanneer de Tweede Kamer volgende week dinsdag de kabinetsplannen slikt. Bij een gesprek over de koopkracht aangekondigd dat zij acties in voor bereiding hebben voor aanstaande dinsdag. Volgens secretaris P. Buul beraden de grafici bij De Telegraaf, de Percombinatie (uitgeefster van Trouw. De Volkskrant en Het Parool), het Algemeen Dagblad. NRC-Han- delsblad, Het financiële Dagblad. De Gooi- en Eemlander, De Verenigde W Noordhollandse Dagbladen, De Lim- zou dan volgens de CDA-fractieleider burger en het Deventer Dagblad zich wel de mogelijkheid van belasting- 0p een 24-uurstaklng. Ook bij zo n verlichting in het vizier moeten ko men om de koopkracht van de gezin nen met de laagste inkomens instand te houden. Lubbers zet daarmee vol gens de FNV wel de vakbondseis aan de kan dat de koopkracht niet alleen van de minimumloner maar tot en met modaal op peil moeten blijven. 'Afschuwelijke positie' Hij vindt dat zijn partijgenoot Albe- da in een afschuwelijke positie zit. Albeda moet kiezen uit twee kwaden: Helemaal niets doen en dan verant woordelijk worden voor hogere infla tie en slechtere werkgelegenheid of ingrijpen in de lonen met alle gevol gen voor de sociale verhoudingen in ons land van dien. De sleutel van de oplossing ligt vol gens Lubbers bij de vakbeweging. Die zou geen looneisen moeten stel len, maar genoegen moeten nemen met de prijscompensatie in ruil voor spijkerharde garanties dat de mini muminkomens en de sociale uitke ringstrekkers er niet op achteruit gaan. Tot nu toe heeft, zoals bekend, alleen het CNV te kennen gegeven om op strakke voorwaarden te willen praten over een versoepeling van de loonei sen. De FNV houdt vast aan een volledige prijscompensatie plus twee procent loonsverhoging. In de Vakbondskrant herhaalt de CDA-leider dat zijn partij tegen een loonmaatregel voor onbeperkte duur is. Die onbeperkte geldigheidsduur moet volgens hem uit de wet. Het CNV heeft in een brief aan de Tweede Kamer verzocht de nieuwe loonwet te verwerpen. Het CNV vindt het onaanvaardbaar dat de regering in feite voor onbepaalde tijd de lonen aan banden zou kunnen leggen. Ook onaanvaardbaar is het dat de rege ring de mogelijkheid zou krijgen om te gaan kappen in de bestaande ar beidsvoorwaarden. Momenteel kan de regering bij de huidige loonwet niet verder gaan dat het bevriezen van de bestaande arbeidsvoor waarden. Acties De federatie Druk en Papier de grafische bonden van de FNV heeft veertig drukkerijen en papier- golfkartonfabrieken zijn werknemers bezig met de voorbereiding van der gelijke acties. Een 24-uurstaking bij de Perscombinatie zou overigens tot gevolg kunnen hebben dat deze krant tweemaal niet verschijnt. De Nederlandse Vereniging van Jour nalisten heeft haar leden opgeroepen om zo mogelijk maandag in de bedrij ven discussie te voeren over de plan nen van de regering en de houding van de werkgevers. Als deze discussie uitmondt in besluiten tot acties dan zouden deze dinsdag in samenwer king met de andere FNV-bonen moe ten worden gevoerd. Overspoeld Ook gisteren werd ons land weer overspoeld door talloze FNV-acties. In Rotterdam legden tweeduizend ambtenaren voor korte tijd het werk neer uit protest tegen de dreigende kabinetsplannen. Ook waren er werk onderbrekingen bij enkele bedrijven in de Maasstad. Voor het eerst waren er gisteren in het kader van de FNV-acties prikac- ties bij twee regionale dagbladen: de Gooi- en Eemlander in Hilversum en de Leeuwarder Courant. In Amster dam lag gisterochtend het verkeer in de binnenstad lam als gevolg van een blokkade van enkele tientallen vuil nisauto's. In de voedingssector en in de indus trie waren er korte werkonderbrekin gen bij Hoogovens in Velsen, Lanser in Sliedrecht. IHC in Kinderdijk, Grasso'in Nijmegen en op tientallen andere plaatsen. Ook lag het werk op verscheidene bouwplaatsen voor kor te tijd stil. Het aantal bedrijven dat dinsdag aan de FNV-acties mee doet breidt zich gestadig uit. Zeker is nu dat de Am sterdamse en Rotterdamse haven voor 24 uur plat gaan. Dit hebben vertegenwoordigers van de bedrijfs groep havens meegedeeld in de fede- ratieraad van de vervoersbonden FNV. De Rotterdamse havenwerkgevers zullen de vervoersbonden FNV overi gens aansprakelijk stellen voor de schade die de haven zal oplopen door de staking. De Scheepvaart Vereeni- ging Zuid (SVZ) meent dat de oproep van de FNV „onrechtmatig" is. „Het is onbegrijpelijk en onaanvaardbaar dat de FNV voor het bereiken van haar politieke doelstellingen indivi duele bedrijven deze. deels, blijvende schade berokkent," meent de SVZ. Volgens een woordvoerder van de vervoersbonden heeft men wel dege lijk begrip voor het standpunt van de havenwerkgevers, maar moet op dit moment toch de solidariteit met de andere FNV-bonden prevaleren. De actiebereidheid bij andere be drijfsgroepen van de vervoersbon den. zoals de spoorwegen en het be- roepsgoederenvervoer. is niet zo groot als die in de havens. In deze sectoren is een scala van protestac ties te verwachten die variëren van werkonderbrekingen van enkele uren tot stiptheidsacties. Ook de havens van Vlissingen en Harlingen worden dinsdag mikpunt van FNV-acties. Verder staan op het programma: ac ties bij streekvervoersbedrijven in Overijssel en Gelderland, Brabant, Limburg en Zuid-Holland. Bij Gend en Loos zal er een werkonderbreking zijn van twee uur, aldus de Vervoers bonden FNV. Intussen zijn er meer bonden die zich, evenals het CNV, tegen de FNV-ac ties hebben gekeerd. De Raad van middelbaar en hoger personeel wijst de 24-uursstakingen af. De raad vindt het geen goede zaak dat de FNV het stakingswapen hanteert om te pro testeren tegen het loonbeleid van het kabinet. Ook het Ambtenarencen- trum heeft zich in woorden van gelij ke strekking uitgelaten. Zij zijn van mening dat het overheidspersoneel nooit als speerpunt tegen de overheid gebruikt mag worden. Verder zegt het Ambtenarencentrum dat er maatre gelen moeten worden getroffen om werkwillige ambtenaren dinsdag te beschermen tegen „intimidaties en andere grove vormen van FNV- dwang". Ook de Algemene Vereniging van Leerkrachten heeft laten weten dat zij niet mee zal doen aan stakingen en werkonderbrekingen. De afdelingen van de onderwijzersvakbond, de ABOP, in Amsterdam en Rotterdam, hebben hun leden opgeroepen orrt dinsdag het werk neer te leggen. Het gaat hier om 6.800 leerkrachten. Ambtenaren In Groningen, Rotterdam en Den Haag gaan ook de ambtenaren in vereet. In Den Haag gaan de ABVA en KABO-ambtenaren protesteren. De dreigende loonmaatregel en de bezuinigingsmaatregelen waarvoor hun eigen baas, minister Albeda, ver antwoordelijk is, is voor de ambtena- door Jac. Lelsz APELDOORN Op de rechterflank van de refor matorische gezindte is een „anti-euthanasie verkla ring" geproduceerd. Er moet alleen juridisch nog wat aan geschaafd worden. Het stuk is een reactie op de euthanasieverklaringen die mensen die ernstig ziek zijn, in Nederland steeds veelvuldiger ter onderteke ning voorgelegd krijgen. Dat is gisteren meegedeeld op een persconferentie in Apeldoorn, waar de dezer dagen officieel op gerichte Stichting Schuilplaats werd gepresenteerd. Een instel ling die. zoals gezegd werd, be doeld is de wacht te betrekken zowel bij de grenzen van het leven aan het einde als bij de grenzen van het leven aan het begin. Met name de problematiek rond abor tus en euthanasie zal de aandacht van de stichting hebben. In beide gevallen wordt gestreefd om het niet bij praten te laten maar ook een daad te stellen naar bepaal de vormen van opvang. De stichting heeft een raad van bestuur waarin op persoonlijke ti tel personen zitten uit de kring van de gereformeerde gemeenten, de oud-gereformeerde gemeenten, de gereformeerde gemeenten in Nederland, de christelijke gerefor meerde kerken en de hervormd- gereformeerde gemeenten. Voor zitter is de Apeldoornse „bonds"- predikant W. Chr. Hovius. Als se cretaris treedt op de heer O. van de Ridder uit Dirksland (gerefor meerde gemeente). Van het be stuur maakt ook deel uit de ethi cus van de Apeldoornse theologi sche Hogeschool der Christelijke Gereformeerde Kerken, prof. dr. W. H. Velema. Er is verder een raad van advies, die ongeveer op dezelfde basis is samengesteld. Geld Het startpunt van Schuilplaats ligt in een actie van het Reforma torisch Dagblad, die vorig jaar werd opgezet nadat zaken als abortus en euthanasie zeer actu eel werden. Controversiële kwes ties waarop onder meer vanaf de gereformeerde rechtervleugel werd geantwoord met getuigenis sen en gebedssamenkomsten. Tot nog toe heeft de actie een kleine 200.000 gulden opgebracht, wat een aardig beginkapitaal is. maar ook niet méér. Men beseft, gezien de geweldige taak die wacht, dat er veel geld nodig zal zijn. In eerste Instantie zal men zich tot de kerkeraden wenden; in een later stadium zal. als dat niet tot idenUteitsverlies leidt, mogelijk een beroep op de overheid gedaan worden. Vanuit de gedachte „eerbied voor het leven" zal getracht worden te komen tot zoiets als een SOS- hulpdienst. voor Jonge aanstaande moeders, die door bepaalde om standigheden in paniek zijn ge raakt. die het niet meer zien zitten en die de oplossing dreigen te zoe ken in abortus. Dat kan bijvoor beeld een ongehuwd meisje zijn dat dat komt ook bij christenen voor de deur wordt uitgezet. Het bestuur weet nog niet waarop gemikt moet worden: Een opvang centrum (of meer), dan wel een instituut van gastgezinnen. In ie der geval behoort er één centraal adres te komen en in samenhang daarmee een netwerk van hulp verlening over heel Nederland. De post zal dag en nacht bereikbaar moeten zijn. Er worden deskundi ge medewerkers aan verbonden. Studie Over allerlei zaken moet nog .y^r- der worden nagedacht: Zo over de pastorale handreiking der kerken, de nazorg, de nogal netelig liggen de aangelegenheid van de voorbe hoedmiddelen. de voorlichting en zovoort. Wat die voorlichting be treft, denkt men onder andere aan het verspreiden van verantwoorde publlkatles. van eigen bodem of vertaalde buitenlandse. „Omdat", zoals gisteren werd op gemerkt. „steeds mee# verontrus tende signalen uit de samenleving komen rond de euthanasieverkla ring (men denke ook aan het pro pageren van de gedachte van wat genoemd wordt „het menswaardig sterven") heeft de Stichting Schuilplaats een anti-euthanasie verklaring opgesteld. Wij hebben het gevoel dat er grote behoefte aan is en dat steeds meer mensen vanwege dit punt met angst hun ziekenhuis e.d. binnengaan". De indruk zou bestaan dat sommi ge specialisten alleen al vanwege het kostenaspect geneigd zouden zijn hun behandeling voortijdig te beëindigen. Het feit dat het Neder lands Artsen Verbond over een lijst beschikt van „nog veilige zie kenhuizen", waar behalve op strikt medische Indicatie niet wordt geaborteerd en waar geen euthanasie wordt toegepast, is werd gisteren gezegd veelzeg gend. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet is alleen bij een duidelijk aanbod van de vak beweging bereid met iets minder loonmatiging genoegen te nemen, dan de voorgestelde 1,5 procent. „Voor het overige geldt dat we als kabinet echt niets meer te bieden hebben. We hebben onze laatste kaart getoond". Premier Van Agt zei dit gisteravond ria afloop van het kabinetsberaad, dat zich ondermeer heeft bezig gehouden met het groten deels mislukte loongesprek van afge lopen donderdag. Premier Van Agt verwachtte dat de extra ombulgingsvoorstellen van het kabinet op korte termijn een negatief effect hebben op werkgelegenheid van circa zesduizend arbeidsplaat sen. Daar staat volgens de premier echter tegenover dat op wat langere termijn de werkgelegenheid met cir ca dertig- tot vijfendertigduizend ar beidsplaatsen zal toenemen. Het kabinet zal geen initiatief nemen om eens een keer te gaan praten met de sociale partners (werkgevers en vakbeweging). De sociale partners ren aanleiding dinsdagochtend vanaf> z^n nu aan ze^*zo meende de premier ren. De omvang van het bezuinigings pakket is daarom onaantastbaar, zo meende de premier. Hooguit zullen we er genoegen mee kunnen nemen dat er iets minder loonmatiging komt dan de voorgestelde anderhalf procent. Het effect van een vrijwillige mati ging, zij het een iets geringere, be hoeft zeker niet ongunstiger te zijn dan een afgedwongen grotere mati ging, aldus de premier. „Das daar is het vloerkleed uit de woonkamer Van onze Haagse redactie DEN HAAG Op verzoek van konin gin Juliana zal een afscheidsge schenk bij de troonswisseling op 30 april achterwege blijven. Dit deelde premier Van Agt gisteren mee. De koningin is nog steeds onder de indruk van de viering vorig Jaar van haar 70ste verjaardag en van het ge schenk dat zij toen heeft ontvangen: Zij is van mening dat niet wederom een initiatief genomen moet worden om gelden voor een geschenk bijeen te brengen. Wel is zij akkoord gegaan met een verschuiving van het tradi tionele défilé van 30 april naar 31 mei. NIJMEGEN (ANP) De politie ver wacht binnen enkele weken een tien tal mannen (meest koppelbazen) uit deze stad en Omgeving te kunnen arresteren wegens oplichting, ver duistering, valsheid in geschrifte, be lastingontduiking en het niet betalen van sociale premies. Het gaat om een miljoenenfraude. Op 33 plaatsen in ons land zijn huis zoekingen verricht om aan de nodige kantoorapparatuur werden in beslag genomen in woningen en bedrijven in Nijmegen en omgeving, alsmede in Vlaiirdingen, Veghel, Uden. Slie drecht eh Den Bosch. ADVERTENTIE ADVERTENTIE half elf het werk neer te leggen. Het zelfde zal gebeuren bij de Rijksuni versiteit in Groningen en naar alle waarschijnlijkheid bij de Groningse PTT. In Rotterdam zullen de ge meente-ambtenaren dinsdag mee doen aan de massale protestbijeen komst op de Coolsingel. De Invalidenbond heeft de diensten bonden FNV gevraagd om hun leden die werken bij de uitvoeringsorganen van de sociale verzekeringen op te roepen om dinsdag het werk enige tijd neer te leggen. Als daaraan ge volg wordt gegeven, zo meent de in validenbond, is dat een teken van solidariteit tussen werkenden en nlet- werkenden, die nu eenmaal niet zelf kunnen staken. ADVERTENTIE Autonieuws, verder in dit blad. Plus: Nieuws over de unieke waarborg op onderhoudskostea is de titel van een brochure over christendemocratische politiek in de jaren 80 Schrijvers o.a.: Aantjes, Goudzwaard. Fiolet. von Meijenfeldt, Verkuyl. Bestellen door 12.50 over te maken op giro 844026 t.n.v. werkgroep „Niet Bij Brood Alleen - De Lannoystraat 54, Den Haag. tel. 070-670342. en mocht daar niets meer van komen dan zal het kabinet gedwongen zijn op 10 maart de loonpauze te verlen gen. dan wel een loonmaatregel te treffen. Teleurgesteld Van Agt bleek zeer teleurgesteld over de opstelling van zowel de werkge vers als de FNV. Kok heeft, aldus de premier, onom wonden duidelijk gemaakt dat de koopkracht tot aan het modale inko men gehandhaafd dient te worden. Met zoveel woorden suggereerde hij dat de kosten daarvan anderhalf miljard gulden dan maar door ex tra ombuigingen opgelegd moeten worden. Maar daar is hij ook weer op tegen, op die manier vallen er geen zaken te doen. Datzelfde gold voor het werkgevers- standpunt. Van Veen meende dat de vijf miljard gulden aan besparingen rechtstreeks aan het bedrijfsleven ten goede zouden moeten komen. Hij maakt echter aanspraak op een „ima ginaire ruimte". Want hij zou toch moeten begrijpen, dat wij dat geld hard nodig hebben, aldus de premier. Van Agt voelde ook weinig voor een stimulerend beleid op grond waarvan minder matiging nodig zou zijn. Overal om ons heen worden de rijks begrotingen ingeperkt, aldus Van Agt. en het zou daarom een illusie zijn om te menen dat wij als klein landje met open grenzen in ons eentje het klimaat zouden kunnen verande- Dr. Pj. Drooglever DE VADERLANDSE CLUB 1929-1942 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Tegen het plan van het Rotterdamse ge meentebestuur om de prostitutie te concentreren op drijven de bordelen, is een stroom van protesten losgebarsten. Ko mende donderdag moet de gemeenteraad beslissen over dit alternatieve plan, dat B en W ontwikkeld hebben nadat vestiging van een eroscentrum op de wal politiek niet haal baar gebleken was. Als de raad instemt met het afmeren van sexschepen aan de Parkkade, kan de gemeente meteen al rekening houden met een proces van de direc tie van de Euromast. De erossche- pen komen namelijk ..aan de voet" van de Euromast te liggen Volgens directeur A van Raalte zal daardoor het aantal bezoekers van één van de belangrijkste toeristische trekpleis ters van Rotterdam sterk terug lopen door intertijd te beloven dat Katen- drecht, de van oudsher rosse buurt van Rotterdam, op korte termijn zou worden verlost van de overlast gevende prostitutie. Toen daama de PvdA-fractie het eigen college liet vallen door vestiging van een eros centrum in het Poortgebouw af te keuren, kwam „de kat in nood", al dus Van Raalte. een confrontatie tussen de prosti- tuées en de bezoekers van de Euro mast te voorkomen. Bovendien vreest de hoofdcommissaris een uit waaiering van de prostitutie over het aan de Parkkade grenzende park. Ook zal de autoprostitutie toene men. verwacht VermeiJ, omdat de prostituées zullen proberen klanten te werven op de parkeerplaatsen in de buurt van de boten. Hun werk zullen ze niet bij voorkeur doen op de schepen maar in auto's of in het park. mede omdat de klant niet wil opvallen, aldus Vermeij. Volgens hem is het ook erg moeilijk een sociale onderbouw bars en bios- coopjes te realiseren rond de sex schepen. „We kunnen het onze gasten toch niet aandoen dat ze door een tippel zone h' en moeten om de Euromast te kunnen bereiken", zegt Van Raal te. Volgens hem hebben B. en W zichzelf in tijdnood gemanoeuvreerd Politie De Rotterdamse politie, die tegen de locatie Poortgebouw was. heeft eveneens grote bezwaren tegen het afmeren van sexschepen aan de Parkkade. Volgens hoofdcommissa ris A. Vermeij zal het moeilijk zijn Tijdelijk De hoofdcommissaris wordt in zijn kritiek gesteund door de directeur van de GG en GD, dr. J van der Meer, die niet gelooft dat de aan heroïne verslaafde (straat)prosti- tuées bereid zullen zijn op boten te gaan werken. De tweede plaats die B en W op het oog heoben is de Wilhelminahaven. Omdat daar de kaderruimte eerst uitgebreid zal moeten worden, heeft het college de Waalhaven als tijdelij ke locatie genoemd. Verwacht wordt dat in de Waalhaven gedurende twee Jaar erosschepen komen te lig gen. Voor het personeel van het in ternaat voor schipperskinderen „Robbenoord", dat tweehonderd meter verderop ligt. is dat gistermid dag al aanleiding geweest om burge meester Van der Louw een protest brief te overhandigen. Driekwart van de tachtig perso neelsleden van het internaat bestaat uit vrouwen en op het internaat zit ten veertig meisjes in de leeftijd van veertien tot achttien Jaar. Gevreesd wordt dat zij hinder zullen ondervin den van de „randverschijnselen" van de prostitutie Ook zijn er vol gens het personeel al ouders die ge zegd hebben hun kinderen van het internaat te zullen halen als er eros schepen worden afgemeerd in de Waalhaven. Zojuist verschenen: (With a summary in English) Uitgegeven met steun van de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek. Omvang 420 tekstpagina's en 16 bladzij den illustraties. Formaat 15 x 23 cm. In geheel linnen band met geplastificeerd stofomslag. „Politiek" was voor de nederlandcrs die in de jaren voor de Tweede Wereldoorlog in Nederlands Indië woonden en werkten, iets waar zij niet goed raad mee wisten. Immers, wat moest een in Nederland geboren en opgevoede „totok" aan met „democratie", het sleutelwoord tot de ncderlandse politiek, in het nog steeds grotendeels autoritair geregeerde tropenland? Op den duur echter deed de steeds strijdvaardiger opstelling van de indonesische nationalisten en de - aarzelend - voortgaande democratisering van de indischc staatsinrichting bij hen het besef ontstaan, dat zij niet langer afzijdig konden blijven van de politiek. Toen in 1929 de Vaderlandse Club werd opgericht, de partij die zich wenste in te zetten voor het behoud van de positie van de nedcrlanders in Indië, sloot bijna eenderde deel van de totoks zich daarbij aan. Hoe deze Vaderlandse Club functioneerde als politieke partij, hoe zij zich opstelde tegenover de aan de orde zijnde vraagstukken, zoals bestuurshervorming, onderwijs, economische en sociale problemen, de indonesische maatschappelijke en politieke emancipatie en defensie, wat haar houding was tegenover liberalisme, fascisme en nationaal-socialisme, wordt door dr. Drooglever helder en levendig uiteengezet. Veel aandacht wordt ook besteed aan de verhouding van de VC t.o.v. de andere europesc en indonesische partijen, aan het door de overheid gevoerde beleid, de rol van de pers en aan de werking van de Volksraad, het indische semi-parlement. Daarmee bevat dit boek heel wat meer dan de beschrijving van een enkele partij. De Vaderlandse Club vormt hier het uitgangspunt voor een uitvoerige „parlementaire" geschiedenis van Nederlands Indië in de dertiger jaren. Totoks cn del Maak voor uw bestelling gebruik van onderstaande BON. Zend die vandaag nog aan uw boekhandel o( (ln open envelop, zonder postzegel) aan: UITGEVERIJ T. WEVER B.V. ANTWOORDNUMMR 5 8800 VB FRANEKER Telefoon 05170-3147 Zend mti rechtstreeks via boekhandel Dr P J Drooglever DE VADERLANDSE CLUB (1929-1942) Prijs gebonden 75.— BON Naam: Straat: Postcode Plaats Bankrek -o(gironummer Doorhalen wat u niet wenst TR

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3