r< Uit brieven van lezers Kritiek Kamer op plan basisscholen 8 Opzet stuurgroep valt slecht FAMILIEBERICHTEN WAARNEMEND HUISMEESTER VRIJDAG 29 FEBRUARI 1980 TROUW/KWARTET P 10 - RHhAC Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen o' reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redaclie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover ol over het met plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas mei corresponde ren Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859 1000 AW Amsterdam B<| pubkkatie worden naam en woonplaats van de schaver vermeld Letter en geest Dr. Rijnsdorp schrijft in ..Trouw" van 25 februari dat het dr. Von Meyen- feldt om de geest te doen is en niet om de letter Deze stelling is niet nieuw en Je kunt haar eindeloos ho ren verkondigen. Toch is zij duidelijk aanvechtbaar. Je kunt een Gebod van God mijns inziens niet letterlijk overtreden en tegelijkertijd geeste lijk in acht nemen. Wel is het omge keerde mogelijk geestelijk overtre den en letterlijk houden. Er is volgens mij geen verschil tussen letter en geest of geest en teksten Kennen wij niet de geest door de letter? Toch niet ten-koste-van de letter? Meestal wordt genoemde stelling aangevoerd wanneer het Vierde Gebod in het geding is. U moet eens proberen haar toe te passen op één van de andere geboden, de ondeugdelijkheid valt dan onmiddellijk op. Wie naar de geest van de Schrift spreekt, heeft ook t letter op zijn hand. Rotterdam F. L. Stolk Mooie slotzin Een „mooie" slotzin over de kruisi ging maar dat kan niet. ..Maar we kunnen de Goede Vrijdag alleen vie ren. omdat Pasen er op volgt. Het is niet goed ons uitsluitend in het lijden te verdiepen" (Trouw 25 februari). Dit had mevrouw Reedijk-Boersma er nu net niet bij moeten schrijven, de rest van het artikel stemde tot stichtend nadenken. Mijns inziens speelde haar het oorzaak-gevolg denken parten: lijden en opstaan moeten logisch met elkaar in verband worden gebracht. Ze moeten In een rijtje worden gezet, dat is prettig Dan is het beeld afge rond. Leven met de tegenstrijdigheid. met de paradox, van de lijdende en triomferende Christus is moeilijk te aanvaarden. Kennelijk brengt het boek ..Die vrijdagmiddag" je niet op die gedachte. Daar moet je dat ande re boek voor lezen, en lied 177 voor zingen Niet zozeer om Christus' lij den te doorgronden als wel Jezelf te zien. Zaandam Johan de Smalen Raketten en geweten De heer A A. Spijkerboer acht het mogelijk dat God een gunstig oordeel over menselijke beslissingen kenbaar maakt door naar aanleiding daarvan geloof, hoop en liefde toe te laten nemen (Trouw 23 februari) Daarop laat hij dan volgen niet bijster onder de Indruk van de kerkelijke voorstan ders en van de kerkelijke tegenstan ders van de nieuwe raketten te zijn. Zo legt hij de keuze voor of tegen de IKV-leuze: ..De kernwapens Neder land uit", in handen van de Heer. De voorstanders van de atoombewape ning zeggen in koor dat ze deze wa pens niet willen gebruiken, maar het gevaar dat de bewapeningsvulkaar. tot uitbarsting komt. neemt wel steeds toe. Welk geloof, hoop en liefde zouden met deze super vernietigings wapens gediend zijn? Amsterdam Dirk Veenstra Raketten en geweten (2) In Trouw van zaterdag (23 februari) schrijft A. A. Spijkerboer over ..De nieuwe raketten en ons geweten". Hem is nog niet duidelijk waar die nieuwe raketten hij bedoelt de aangekondigde NAVO-wapens Per shing II en Cruise Tomahawk voor nodig zijn. Met dit gebrek aan begrip staat hij niet alleen; verscheidene do minees zijn hem op dit punt voorge gaan. Toch wil ik het nog wel weer eens in het kort uitleggen. Wij staan tegenover een meedogenloze tegen stander. die vrijheid haat. democratie veracht, recht systematisch vertrapt, de wereldvrede permanent bedreigt en probeert te verstoren, en die ieder geloof behalve het marxlsme-leninis- me bespot en bestrijdt. Mensen in de Sowjet-unie, die openlijk van hun ge loof in Christus durven getuigen, wor den van overheidswege op alle moge lijke manieren getreiterd. Een weer loos land als Afghanistan wordt, als het risico aanvaardbaar lijkt, onder de voet gelopen. Moedige mensen als Orlóv. Ginzboerg en Sécharov wor den verbannen, opgesloten, kapotge maakt. De eigen bevolking heeft te doen. te lezen en te denken wat de machthebbers bepalen; ze heeft vooral te zwijgen. Tegen dat regi me moeten wij ons verdedigen, want het staat ons naar het leven. Het schrikt alleen terug voor dreiging met geweld. Amerika en de NAVO ver schaffen die dreiging. Met atoomwa pens. De wederzijdse dreiging met atoomwapens heet het afschrikkings- evenwicht. Dat evenwicht verstoor den de Russen met hun SS-20. Om de kans op een derde wereldoorlog te verkleinen want niets minder is in het geding gaat de NAVO nu het evenwicht herstellen. Déérvoor, do minee Spijkerboer, zijn die nieuwe raketten nodig. Ze zijn nodig om ze niet nodig te hebben. Ziedaar de pa radox van de noodzaak van kernbe wapening. en in wezen van elk soort bewapening, voor wie te maken heeft met tegenstanders zoals hierboven omschreven. Amsterdam W. J. P. Marquart Scholtz Raketten en geweten (3) A. A. Spijkerboer schrijft in zijn arti kel ,.De nieuwe raketten en ons gewe ten". dat een moderne oorlog zoiets onvoorstelbaars ergs is dat je je beter tegen de muur kunt laten zetten dan aan zoiets mee te doen. Als de zaak zo eenvoudig lag zou ik voor het eerste zonder meer kiezen, maar zo ligt deze nu eenmaal niet. Het gaat om een kiezen tussen je verdedigen met wa pens of je willoos overleveren aan de willekeur van anderen, namelijk als gevangene. Voor dat laatste is echter moed nodig, heel erg veel moed. ja zoveel, dat het voor de meeste men sen niet is op te brengen. Vandaar hun keuze voor het alternatief, een zeer onmenselijk. Ik weet het door ervaring. Driebergen J. A. Imhoff Hulp Suriname Naar aanleiding van het artikel „Mi nister wil hulp na staatsgreep niet stopzetten. Surinaamse ambassa deur boos op Van der Klaauw" in het dagblad Trouw van woensdag 27 fe bruari. verklaar ik mij te distantiëren van de mij toegeschreven visie, als zou er best reden kunnen zijn de ontwikkelingshulp aan Suriname stop te zetten, nu de militairen de burgerregering Arron in Suriname omver geworpen hebben. Ik teken hierbij aan. dat in de afgelopen dagen bij contacten met journalisten en an deren steeds door mij werd geaccen tueerd. dat mij als ambassadeur geen enkel commentaar op de gebeurtenis sen in Suriname of op uitspraken van bewindslieden ln Nederland past. Den Haag Van Eer, ambassadeur van Suriname in Nederland Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Pais (onderwijs) is gisteren in de Tweede Kamer op de vingers getikt vanwege zijn plannen voor de toekomstige basisschool. Een meerderheid in de Kamer is het niet eens met de wijze waarop de minister de zogeheten stuurgroep innovatie basisschool wil gaan opzet ten. Die stuurgroep krijgt straks een zeer belangrijke coördi nerende taak in het vernieuwingsproces voor de nieuwe basisschool. Andere weg Greetje Witte-Rang schrijft o.a. (Trouw 25 febr.): „Een andere weg inslaan", „herbezinning op de hele theologie". „Zou het iets te maken hebben met de weg die de kerk is ingeslagen?" Mijn antwoord is: zeer zeker, alles. Onze huidige politieke leiders, links-rechts-mldden. zijn bij na allemaal opgevoed in één van de vele kerken die ons land rijk is. Wat de kerken in de loop der jaren heeft gezaaid, wordt en is nu dan geoogst. Herbezinning is van het allergrootste belang, als nu maar de goede weg wordt gekozen en we willen luisteren, naar wat Jezus tot zijn discipelen heeft gezegd. „Zoek eerst Zijn Ko ninkrijk en het andere zal u boven dien geschonken worden". Willen we discipel van Jezus zijn. of blijven we toch maar liever slaven van onze wel vaart. Je begrijpt wel Greetje. dat het roer van het kerkelijk schip 180 gra den om moet. het zal weer stroom opwaarts moeten en dat is niet zo eenvoudig. Er zal dan wel eerst een wonder moeten gebeuren en dat kun nen we alleen verwachten als we allen tot de Here God gaan roepen. We zien er prachtige voorbeelden van in de Bijbel ten opzichte van het volk Israël. Lisse Ids Eisenga De Kamer vindt nu dat de afzonder lijke verantwoordelijkheden in dat proces van minister, scholen, onder steuningsinstellingen en dergelijke in de stuurgroep niet goed uit de verf komen. „De verantwoordelijkheden worden door elkaar gehutseld", zei het CDA-kamerlid Deetman. die het debatje over deze zaak had aange zwengeld. Hij constateerde dat er in de kamercommissie voor onderwijs nu twee keer over de opzet van de stuurgroep is gesproken. Maar on danks de bezwaren bleef Pais vast houden aan zijn oorspronkelijke plan. Volgens Deetman laat dat plan veel te wensen over. Niet duidelijk is bij voorbeeld waar de coördinerende taak van de stuurgroep overgaat in een organiserende taak. Hij vreest dat Pais zich achter die vermenging van verantwoordelijkheden en taken kan gaan verschuilen. De bewinds man kan dan niet zo gemakkelijk door de kamer op zijn daden worden aangesproken. Daar komt bij, aldus het kamerlid, dat de minister zich door zo n duiste re opzet gemakkelijker op het gladde pad van de vrijheid van inrichting van het onderwijs kan gaan begeven. Deetman wees erop dat de scholen straks in zelf gekozen regio's vernieu wingsplannen moeten kunnen ma ken. samen met schoolbegeleidings diensten en dergelijke. Zij leveren op die manier de grondstof voor het to tale beleid, dat in de stuurgroep aan de orde komt. Dat moet duidelijk in de stuurgroep tot uitdrukking ko men. aldus het kamerlid, en het mag niet zo zijn dat die vernieuwing door een vage opzet van bovenaf gedic teerd kan worden. De kamerleden Van Ooijen (PvdA) en Ginjaar-Maas (WD) vielen hem daar in bij. Pais sprgk de bezwaren van de kamer andermaal tegen. Hij is voorlopig niet van plan zijn opzet van de stuurgroep te veranderen. Hij is daar alleen toe Grootofficier Koningin Juliana heeft mr. Jonkman bij koninklijk besl' ingang van 15 maart 1980 tot grootofficier in speciale Mr. Jonkman is thans plaats' gend directeur-generaal intei nale samenwerking van het rie van buitenlandse zaken, huis van de Koningin is grool de hoogste rang van hofdigniti De taak van mr. Jonkman zal J ste aanleg bestaan uit het mei der uitvoeren en voltooien reorganisatie van het hof. Kot Juliana besloot destijds tot dé ganisatie van het hof overeenkq het advies van een interne corr onder voorzitterschap van oud-j ter van buitenlandse zaken, van Royen, aldus de Rijksvo tingsdienst. -6inn I bes bereid indien daar in de regio hoefte aan blijkt te bestaan, gio's zijn er echter nog lang nifj minister moet namelijk nog i met een definitief plan op taf£ men voor de „regionalisatie"- vernieuwingsbeleid. j- Om Pais tot andere gedacht^, brengen over de opzet van de L groep diende Deetman gistere^ motie in. Daarin wordt gevraagt 1 juni met een andere opzet te kf Het ziet ernaar uit dat de Kan^- motie zal aannemen. Het is e nog zeer de vraag of Pais aat verzoek van de Kamer zal willet, doen. Gisteren leek het erop (1 de motie naast zich zal willenL leggen. kunnen van maandag tot en met vrijdag telefo nisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456 Op zondagavond is dit alleen mogeli|k van f 8 00-20 00 uur Met dankbaarheid en vreugde berichten wij u de geboorte van onze dochter en zusje van Mar co en Jeroen Marjolein Charlotte Tjeerd en Rianne Miedema-Brouwer Amsterdam. 28 februari 1980 Tjalkstraat 158. 1034 JC Amsterdam Tijdelijk adres: St. Lucas- ziekenhuis. Kraamafd. K 27. Jan Tooropstraat. Amsterdam Heel blij en dankbaar zijn wij dat God aan onze zorg en liefde toevertrouwt Esther Jantje (Esther) zusje van Menno Paul Moet en Seia Moet-Boekema 4311 GV Bruimsse. 28 februari 1980 Noorddijk 5 Tijdelijk Van Weel-Bethesda Ziekenhuis. Stations weg 22. Dirksland. De Heer is mijn Herder Ps. 23 Met droefheid geven wij U kennis dat heden in alle rust en vrede van ons is heengegaan, onze lieve dappere moeder, groot- en overgrootmoe der. zuster, behuwd zuster en tante Antje Dekker weduwe van Willem de Zanger in de ouderdom van 85 jaar W. de Zanger W. de Zanger-Kik Barendrecht: J. M. van 't Hof-de Zanger A. van 't Hof. Vereeniging (Z-Afrika) A. de Zanger P. de Zanger-Houwer klein- en achterkleinkinderen en verdere familie Rotterdam. 28 februari 1980 Groene Tuin 1 Correspondentie-adres W. de Zanger Merellaan 4 3161 TH Rhoon. Onze moeder is opgebaard ten huize van haar dochter. Van Hogendorpsingel 2 te Baren drecht. De rouwdienst, welke zal worden ge leid door de Weleerwaarde heer Ds B. C. Bouwen, zal gehouden worden op maandag 3 maart in de Ned. Hervormde Kerk, Dorpsdijk, Rhoon-Noord om 14.30 uur, waarna de bijzet ting in het familiegraf aansluitend zal plaats vinden. Vertrek van de Van Hogendorpsingel 2 om 14.00 uur Gelegenheid tot condoleren na afloop van de plechtigheid'in het Kasteel van Rhoon. Dorps- dijk 63. Op zaterdag 1 maart a.s. hopen onze ouders Hendrik en Mieneke Berendsen dankbaar te herdenken dat ze 25 jaar geleden in het huwelijk traden. Dit wordt gevierd op D.V vrijdag 7 maart a.s. in zaal Groolhengel. Dorpstraat 12 te Gelselaar. IT kunt hen feliciteren van 15.00-17.00 uur. Alie en Chris Gea en Jan Eefje en Anton Noordijkerveldweg 16. 7161 LR NEEDE ..Rust mijn ziel uw Cod is Koning" In haar Heer en Heiland is in volle vrede ontslapen onze lieve, zorgzame noeder, groot moeder en overgrootmoeder Aaffiena Johanna Boelman sedert 29 augustus 1974 weduwe van ds S. de Vries op de leeftijd van 86 jaar Vries: A R de Vries G J de Vries-Weerts Zuid laren R B de Vries J de Vnes-Knibbe Esther Hommerts Jutrijp Sytse en Grietje Warffum Dieneke. Wim en Evalien Breda: Aaffiena en Henk Groningen, 27 februari 1980 ..Neboflat" Correspondentieadres A R de Vries. Lottinge 19. 9481 GW Vries De rouwdienst zal gehouden worden op maan dag 3 maart 's middags om 1.30 uur in de Ned Hervormde Kerk te Siddeburen Gelegi ihnd tot condoleren na de begrafenis in het ..Gebouw voor Christelijke Belangen", aldaar Moeder, je hebt veel moeten lijden, het was soms met om aan te zien; dan bad ik God. je te bevrijden, genadig naar je om te zien. En nu Hij je heeft weggenomen ben ik pas weer tot rust gekomen Ik kus nog eens je koude wangen, ik streel nog eens je koude hand- Dag moeder God zal je ontvangen daar waar geen pijn je kracht verbrandt; want Hij heeft alles weggenomen wat tussen jou en Hem wou komen Heden overleed op de leeftijd van 84 jaar onze innig geliefde moeder en oma Cornelia Goettsch- van der Wilk sinds 1944 weduwe van Cornells Goettsch Dordrecht Francien en Henk Duursma- Goettsch Zeist Margot Huizen- Frank en Xandra Baarn Ans en Jur Kuipers-Goettsch Amsterdam Kees Baa^n Caroline en Rene Anke Geen bloemen Gelegenheid tot condoleren op zondag 2 maart van 13 00 tot 13.30 uur in de aula van „Dubbel- monde". De dienst van Woord en Gebed zal worden gehouden op maandag 3 maart om 13.00 uur in de aula van „Dubbelmonde" Koningstraat 290 Dordrecht, waarna de crematie zal plaatsvin den in het crematorium Rotterdam-Zuid. Mae- terhnckweg 101 om 14 30 uur Dordrecht. 28 februari 1980 Correspondentieadres Fam H J Duursma Noorderkroonstraat 142 3318 VT Dordrecht De Kerkeraad Algemene Zaken van de Gere formeerde Kerk van Noordwijk geeft met droefheid kennis van het overlijden van Jan Barnhoorn Hij is vele jaren met trouw en toewijding werkzaam geweest, als penningmeester van onze kerk, in de Commissie van Beheer, en was als zodanig een vraagbaak voor iedereen. Moge zijn vrouw de troost ontvangen die zij in deze moeilijke dagen zo zeer behoeft. Namens de K.A.Z. Namens de C.v.B.: De moderamina. Heden nam God tot Zich onze zwager en oom Henri Hilbers weduwnaar van Ida Frederika Visée op de leeftijd van 84 jaar Namens verdere familie: TH. J. Barentsen TH. J Visée 's-Gravenhage. 27 februari 1980 Rusthuis Gaspard de Coligny Theo Mann-Bouwmeesterlaan 10 Correspondentie-adres: Leyweg 176. Postcode 2545 EA De overledene is opgebaard in Het Rouwcen- trum. Van Diemenstraat 167. Gelegenheid tot bezoek zaterdag van 15-16 uur. De rouwdienst zal worden gehouden op maan dag 3 maart om 13 uur in de aula van de begraafplaats Nieuw Eykenduynen, Kamper foeliestraat 2A. waarna de begrafenis zal plaatsvinden. De Meester is daar en Hij roept U: ..Want ik er ben er zeker van dat het lijden van de tegenwoordige tijd niet opweegt tegen de heer lijkheid die over ons geopenbaard zal worden." Rom. 8:18 Op Zijn tijd nam God tot Zich, na een kort en moedig gedragen lijden onze lieve zorgzame vrouw, moeder, groot moeder en overgrootmoeder Maria van Esveld-Huyser in de ouderdom van 76 jaar. Dit zal voor mij het grootste wonder blijven Als ik ontvangen zal de witte steen met een nieuwe naam, die niemand kent dan ik alleen en Hij mij bij al de heiligen in zal lijven. (M. van Esveld-Huyser) Rotterdam: F. A. van Esveld Ridderkerk: Edy en Jo Molendijk-van Esveld Hans en Mea, Willy, Mieke Leusden: Rachel en Jan Huisman-van Esveld Bert, Frans en Lies, Jan en Gerry, Erik Zuid-Afrika: Corry en Teun van den Boogert-van Esveld Marjo en Casper, Ria en Dries, Hans Rotterdam: Daan en Pit van Esveld-Kwakernaat Marjanne, Marieke, Frans, Ineke, Emmy Ridderkerk: Riet en Teun Rietdijk-van Esveld Riet en Piet, Piet, Corrie, Frans Rotterdam: Krijn en Corry van Esveld-van Reij Ellen en René, Frans, Mirjam, Arjan Rotterdam: Frans van Esveld Rotterdam: Emmy van Esveld, Dea van der Leij En achterkleinkinderen Rotterdam: Ton Adelerhof 3078 RL ROTTERDAM, 26 februari 1980 Kromme Hagen 278 Geen bezoek en geen bloemen De dienst van Woord en Gebed zal worden gehouden op vrijdag 29 februari om 13.00 uur in de Groenetuinkerk aan de Groenetuin 353 te Rotterdam, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de begraafplaats van de Nederlands Her vormde Gemeente „Charlois" aan de Cbarloise Lagendijk 680 te Rotterdam. Gelegenheid tot condoleren na de rouwdienst in de kerk en na de begrafenis in de kapel op de begraafplaats. Hel Bestuur van de Gereformeerde Stichting voor Bejaardenzorg te Vlaardingen zoekt voor een bejaardenflat een Van hem wordt verwacht dat hij bereid ist in staat de huismeester gedurende in tot|jje 130 dagen per jaar te vervangen Zijn taak zal voornamelijk bestaan uit Ifc^j] verlenen van service aan de bewoners^ ee ht al Er is een 2 kamerflat beschikbaar y0or Verdere inlichtingen kunt u schrijftelijk yoor telefonisch inwinnen bij genoemde Stiijjrij ting, Claudius Civilislaan 40. Vlaarding^or r Telefoon 010-348422 Vragen naar dhr.i Bruinhessen. er en a „Vernedert u voor den Heere en Hij\, u verhoogen." li Jacobus 4praa Heden nam de Heere na een geduldig gedra^gse lijden van onze zijde weg mij® geliefde rtfig, t onze lieve vader en grootvader, broer, zwsfin Z en oom t stei de Albertus Frederik Weener echtgenoot van Barendina Maria Henriëtte Huisenga op de leeftijd van 65 jaar. 's-Gravenzande: B. M. H. Weener-Huisenga Ede: A. F. Weener Z. Weener-Beerdsen Frederike en Jeane Rotterdam: J. J. Weener en verdere familie 's-Gravenzande. 28 februari 1980 Van den Binckhorststraat 34. Ha k D een disc ken ik i.< tnaa tent an b tnd I vt Aan het woonhuis geen bezoek Geen bloemen. Onze geliefde man. vader en opa is opgebaL in het mortuarium op de algemene begr^ plaats, Naaldwijkseweg 101A te 's-Gravenzl de Gelegenheid tot condoleren aldaar zaterdaf maart van 16.00-17.00 uur. AV De rouwdienst zal worden gehouden D.V.jd y maandag 3 maart om 13.30 uur in de aula de algemene begraafplaats te 's-Gravenzair waarna de begrafenis zal plaatsvinden I avena én iterda "li gis iblli ing ..Neem dan mijn beide handen en oog leid uw Ari die tot ik aan d'eeuw'ge stranden de ruste rif5 Gezang Heden overleed onze lieve tante IVIetta Maria Cornelia Werner weduwe van J. J. van Noordwijk f J in de ouderdom van 92 jaar. Uit aller naam: M. A. Werner 3052 RD Rotterdam. 27 februari 1980 Adriaan Kluitstraat 70 *05 Ing »te I jaa fgei 0 let tl nu He i Corr. adres: orr M. A. Werner. Zwarte Mierenvlak 45. 1974 hiiir IJmuiden iet n led De overledene ligt opgebaard in de rouvfrdvi mer van de stichting „Voorzorg", Hoflaanfen. hoek Slotstraat te Rotterdam-Oost. Gelegenheid tot condoleance- en rouwbezjnbri maandag van 13.00 tot 13.30 uur ezer Op maandag 3 maart zal er om 14.00 uur |t uit rouwdienst worden gehouden in de kapel „B« de algemene begraafplaats „Crooswijordl Kerkhoflaan 1-5 te Rotterdam, waarna deiattl zetting in het familiegraf zal plaatsvindeatst-/t Vertrek vanaf de rouwkamer om 13.30 ufgen regi 1 lan ^rscl Hartelijk dank voor de overweldigende hoev^t op persoonlijke, schriftelijke en van attenties v< gelukwensen ter gelegenheid van ons dubl leum Co en Arend ter Hoeve Huizen. Dr Lelvlaan f ng rsp _er iiebi let I all

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 12