Kabinet geeft auto ruim baan 5 otterdams college Éil prostitutie op ^rijvende bordelen Tekening van een leze rouw Commentaar het liefst van alle koninginnen eve Andriessen' Ondanks mooie woorden over bevordering openbaar vervoer: Nieuwe stichting voor mensen met een kunstgebit zen schimmig vervelend NSDAG 27 FEBRUARI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET Hninister Andriessen mag voor- l dik tevreden zijn. Gezeten in speciale gastenloge van de ede Kamer mocht hij er giste- getuige van zijn, dat zijn een- e politieke gevecht niet tever- en s 's geweest- Premier Van Agt swoll^e fractievoorzitters van CDA VVD overtroefden elkaar zelfs rachtige uitspraken ten gunste het politieke beleid van de itreden bewindsman. Andries- j is weg, leve Andriessen, was telkens terugkerend refrein. gen laa neet Ut tde n daar gekrt n dene hun 1984 Al pportirzover woorden enige beteke- vooihebben, mag dus worden vast- eld, dat het kabinet uiteinde- toch onomwonden heeft geko- vóör de lijn-Andriessen. mdagavond klonk deze belij- is uit de mond van vice-premier gel misschien nog wat drei- vooral ook omdat hij in één <m een nieuwe kabinetscrisis in vooruitzicht stelde. Maar giste- bleek het toch allemaal offici ate worden bevestigd door pre- dej r Van Agt: aan de omvang van nu voorgestelde ombuigings- ket mag geen tittel of jota meer ilj d< den toe- of afgedaan. De onze- tieden op grond waarvan An- ^nerj ssen is afgetreden, bestaan gskai hooguit voor het beleid van jepb jaar 1981 waaromtrent het ka men ;t nog een uitspraak wil doen. uner komsar a^s dit 20 's- dan heeft het Ze is inet expliciet afgezien van de nu s ere keus, die er in grote lijnen iter ital j op neer komt om niet al te fors uit te pakken met de bezuinigingen vanwege de negatieve effecten daarvan op de werkgelegenheid. Dat gevaar is reëel omdat een koopkrachtdaling in combinatie met een inkrimping van de collec tieve sector tot een aanmerkelijke vermindering van de bestedingen zal leiden. Tegelijkertijd betekent deze keuze van het kabinet dat de onderhan delingsruimte met de sociale part ners meteen een stuk kleiner is geworden. Ruimte was en is er wel in de brief van minister Albeda. Met name de toonzetting van die brief suggereerde dat er ook on derhandelingen over de omvang van het pakket mogelijk waren. Die ruimte blijkt er nu toch niet te zijn. Daarmee zijn de kansen op een centraal akkoord wel erg klein ge worden, al was het alleen al, om dat een iets geringere loonmatiging dan het kabinet voorschrijft, on herroepelijk tot een looningreep zal moeten leiden, ervan uitgaande dat het kabinet een forsere ombui ging bij de overheid zelf niet wenst. Tenzij zou blijken, dat Al beda toch over meer ruimte be schikt, dan gisteren is aangegeven. Vooralsnog ziet het er echter naar uit dat Andriessen, ook al is hij geen minister meer, nog volop regeert. 11 11 n een onzer verslaggevers ITTERDAM De gemeente Rotterdam gaat de overlast- coi rende porsitutie concentreren in drijvende bordelen in de ere wkhaven, vlak bij de Euromast en op de linker Maasoever i de Wilhelminakade. :egt de gemeenteraad op 6 maart ak- zu rd gaat met het voorstel dat B. en gisteren gepresenteerd hebben als irnatief voor een eroscentrum bij Poortgebouw, dan kunnen bin- een jaar de eerste seks-hotelsche- d i afgemeerd worden. Volgens bur ijn ïeester Van der Louw is de kans *^,eI het plan de meerderheid van de d haalt „zeer groot". De desbetref- de locaties liggen in tegenstelling rs j het Poortgebouw niet in de direc omgeving van woningen, zij zijn kkelijk bereikbaar en er hoeven t n bestemmingsplannen te worden rtjzigd. Rotterdamse seks-wereld heeft in t eerste reactie de plannen positief bui vangen gens Van der Louw is het mogelijk d het plan voor de Wilhelminakade n een later stadium nog sneuvelt. or j t terrein is eigendom van de Neder- dse Spoorwegen. Als de Wilhelml- tade niet door mocht gaan dan en nen de seksschepen aan de Waal- r ren. Deze plaats houdt men „in blj ?rve" omdat het vrij excentrisch rlan de Parkhaven komen naar schat- g negentig „bedden", verdeeld ;r zes zeven kleinere schepen. n de Wilhelminakade is plaats >r twee of drie schepen: dertig tot rtig „bedden". De Waalhaven dt ruimte voor vier of vijf schepen, 1(3 v°or zo'n zestig bedden." "i ppelverbod luiit de afgemeerde schepen zal (lij, entueel raamprostitutie mogelijk lv0 n, terwijl op de kade ontheffing zal irden gegeven van het tippelver- d. In totaal zullen er tussen de 120 Vier volle vergaderdagen lang buigt een bijzondere commissie uit de Tweede Kamer zich over het struc tuurschema verkeer en ver voer. In dit schema, onder deel van de derde nota op de ruimtelijke ordening en on derworpen geweest aan een uitgebreide inspraak, heeft het kabinet vastgelegd wat er deze eeuw met het ver keer en vervoer in ons land moet gebeuren. Beleidsvoornemens, in spraak, advies en de beslis- Verkeer en Vervoer tot het eind van de eeuw sing van het kabinet-Van Agt vormen inmiddels een me tershoge stapel papieren, dichtbedrukt met ontoegan kelijk ambtelijk en planolo gisch jargon. Na twee verga derdagen is die stapel door de Kamerleden reeds fiks verhoogd met voorstellen tot wijziging, aanvullingen en eigen plannen. Eén van de punten die nog aan de orde moeten komen, is de aanleg van een aantal omstreden autosnelwegen, waarvan er enkele mogelijk door de Kamer definitief zul len worden geschrapt. In vier artikelen gaan wij de komen de dagen nader in op enkele aspecten van het verkeers beleid. Laat ingrijpende verbeteringen aan de hoofdwegen die op stedelij ke gebieden zijn gericht, achterwege. Een toenemende bereikbaar heid van de steden met de auto zal leiden tot een vermindering van de leefbaarheid van de stad, aldus waarschuwde de Raad van Advies voor de ruimtelijke ordening. Toch geeft het kabinet voor rang aan de auto. Op de foto een deel van de A 10 bij Amsterdam. door Hans Schmit DEN HAAG De kritiek van de milieugroeperingen is niet mals: hoewel de regering in de toekomstplannen voor het verkeer en vervoer mooie woorden spreekt over terug houdendheid bij de aanleg van nieuwe wegen en over de bevordering van het open baar vervoer, staat bij de uit werking van die plannen toch steeds de auto weer op de eerste plaats. De regering, zo stelt ir. W. J. van Grondelle van de stichting Natuur en Milieu, kiest voor een verdere ontwik keling naar een samenleving die vol ledig van de auto afhankelijk zal zijn. In plaats van de samenleving in de gewenste richting te sturen, volgt de regering de bestaande ontwikkelin gen. Met alle negatieve gevolgen van dien voor de leefbaarheid, het wel zijn, de vrijheid en de veiligheid. Een harde conclusie, die echter niet kan worden afgedaan als het geluid van een clubje „verblinde auto-ha ters". Want tijdens de behandeling van het structuurschema verkeer en vervoer door een bijzondere Kamer commissie is duidelijk geworden dat een meerderheid van het parlement (het CDA en de oppositie) ook van mening is dat de verhouding tussen openbaar vervoer en particulier auto verkeer nog verder zal worden scheef getrokken. Hoewel In verschillende toonaarden, bepleit dat deel van de Kamer een herziening ten gunste van het openbaar vervoer. Dat openbaar vervoer kwam er al bekaaid af in maart 1977, toen het vorige kabinet-Den Uyl zijn beleids voornemens kenbaar maakte. Tij dens de daarop volgende periode van inspraak en advies is van velé zijden op dit manco gewezen, maar in de uiteindelijke plannen van het kabi net-Van Agt is daar nauwelijks iets van terug te vinden. Hetgeen con creet betekent dat. wanneer de plan nen doorgaan, het beleid zich de ko mende jaren onder meer richt op vrijwel een verdubbeling van het bestaande autosnelwegennet aan het eind van deze eeuw; een toename van het aantal auto's met vijftig procent en een groei van het aantal per Jaar per auto afgelegde kilometers van 55 miljard nü tot 78 miljard rond 1995; een toename van de auto in de verplaatsingen van 77 procent nü tot 83 procent rond 1995. De bezorgdheid van degenen die blij zijn te rijden en niet blij in de rij zijn, lijkt dan ook zeer voorbarig, zeker wanneer ook het geld in ogenschouw wordt genomen dat het rijk wil gaan uittrekken. Voor het aanleggen en verbreden van autowegen zal elf mil jard gulden beschikbaar komen; voor het verbeteren van de infrastructuur voor de trein, de tram en de bus vier miljard gulden. Wim ter Keurs van de Werkgroep milieubeheer Leiden: „Dat betekent dat tot 1995 elk jaar zevenhonderd miljoen gulden voor wegenbouw beschikbaar is. hetgeen honderd miljoen gulden méér is dan nu. Voor het openbaar vervoer zal jaarlijks 260 miljoen gulden beschik baar zijn en dat is 140 miljoen gulden minder dan nu. Bovendien mogen de tekorten van het openbaar vervoer de komende jaren nauwelijks stijgen" Voorrang Voorrang voor de auto dus, behalve in de grote stedelijke gebieden, waar de auto op bepaalde plaatsen en be paalde tijden een halt zal worden toegeroepen. Wim ter Keurs vreest echter dat die beperking de autodruk in de steden niet zal kunnen tempe en 150 kamers komen waarvoor de sex-exploitanten zo'n veertig tot vijf tig gulden per dag zullen moeten betalen. Volgens Van der Louw heeft de minis ter van justitie in eerste Instantie „niet afwijzend" gereageerd op het plan, mits de gemeente Rotterdam buiten de exploitatie van de bordelen blijft. Het is nog niet lekend wie het water gaat beheren. De gedachten gaan uit naar een onafhankelijke stichting, een BV of NV die het water aan diverse exploitanten zal gaan verhuren. Volgens de burgemeester is er geko zen voor kleinschalige voorzieningen, verdeeld over de linker cn rechter Maasoever omdat deze beter beheers baar zijn. Bovendien is op deze ma nier een gefaseerde opbouw mogelijk. De kleinschalige opzet beantwoordt ook beter aan de wensen van de ex ploitanten. Met ruimtelijke maatregelen zal de omgeving worden beschermd tegen uitwaaiering van de prostitutie. In een later stadium wil men bekijken in hoeverre de plannen voor een pret park rond de Euromast kunnen aan sluiten op het sexgebeuren. Van der Louw verwacht wel dat de amuse mentsvoorzieningen een ander ka rakter zuilen krijgen dan aanvanke lijk de bedoeling was. De enige zoon van de Duitse com ponist Richard Strauss, Franz, is na een langdurige ziekte op 83-jarige leeftijd vorige week in Garmlsch-Par- tenkirchen overleden. Franz Strauss heeft het grootste deel van zijn leven als privé-secretaris van zijn vader gewerkt. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859. 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon ren: „Buiten die gebieden komt de auto toch op de eerste plaats. En gezien het feit dat middelgrote ste den, kleine steden en het landelijk gebied in onderlinge relatie staan, zal het gevolg zijn dat de grote stadsge westen toch onder een steeds grotere autodruk komen te staan" De Raad van advies voor de ruimte lijke ordening waarschuwde dan ook voor een verbetering van de hoofdwe gen die op stedelijke gebieden zijn gericht, Verdere verbetering van de bereikbaarheid van grote steden kan de verkeersdruk zo doen toenemen dat rijdende en stilstaande auto's en de hinder ervan de stad als verblijf plaats en ontmoetingscentrum aan tasten, aldus de raad. Het woord „file" is voor de raad dan ook geen vies woord: de meerderheid is van mening dat het handhaven van knel- puten in speciale gevallen geen kwaad kan. omdat anders te veel verkeer in de stad zou binnendringen, met ais gevolg nieuwe doorbraken, verdere aantasting van de leefbaar held enz. Slechting knelpunten In tegenstelling tot dit advies wordt momenteel echter gewerkt aan de slechting van een aantal knelpunten (Leidschendam, Vianen. Brienen- oordbrug), terwijl ter ontlasting van andere knelpunten nieuwe verbindin gen op de kaart staan en de komende tien tot vijftien jaar moeten zijn vol tooid. Terecht, menen de Blij dat ik rij-organlsaties. want de automobilist brengt genoeg offers hij betaalt zich blauw en ergert zich dezelfde kleur wanneer hij in de file staat. Dus weg met die knelpunten; lom op met nieuwe wegen! Wanneer de samenle ving echter aan die wens tegemoet zou willen komen, zou de samenle ving ten behoeve van het gebruik van privé-auto's nog aanzienlijk grotere offers moeten brengen Willem-Jan van Grondelle van Natuur en Milieu „Voor het particuliere autogebruik moet iedereen in de samenleving bui tengewoon grote offers brengen, on geacht of hij wel of geen auto rijdt Die offers worden door de auto-lobby graag over het hoofd gezien, maar ze bedragen (wanneer ze in geld zouden worden uitgedrukt» een veelvoud van wat de automobilist betaalt Een wer kelijke toerekening van de maat schappelijke kosten zou particulier autorijden onbetaalbaar maken In de eerste plaats de slachtoffers in Nederland tweeduizend doden en zes tigduizend gewonden per jaar Naast het leed kost de onveiligheid de sa menleving miljarden guldens aan on der meer geneeskundige verzorging, arbeidsverzuim en ziekteverzeke ringspremies. Het Tweede-Kamerlid P A M Cornelissen (CDA) schat de maatschappelijke kosten van de ver keersonveiligheid in Nederland op drie miljard gulden per jaar Daarnaast kost het autosysteem veel ruimte, zowel in de stad waarvan de leefbaarheid vermindert en de struc tuur door doorbraken wordt aange tast. als daarbuiten, waar natuurge bieden worden doorsneden, de open ruimte versnippert en de stilte ver dwijnt. Ook leidt het toenemend au togebruik tot verontreiniging van de lucht, die het natuurlijk evenwicht verstoort en miljoenen mensen over last veroorzaakt. Tenslotte gebruikt het autoverkeer ongeveer eenderde van de ingevoerde aardolie een zwaar beslag op de schaarser en duur der wordende energie Desondanks geloven de meeste automobilisten, zo blijkt uit recent onderzoek, niet in het nut, de noodzaak en de redelijk heid van energiebesparing bij het au togebruik. De sterk toegenomen mogelijkheden Je per auto te verplaatsen, hebben de afgelopen twintig Jaar de individuele vrijheid vergroot de mensen zijn in hun handelen minder gebonden aan plaats en tijd. Willem-Jan van Gron delle van Natuur en Milieu; „Het par ticuliere autogebruik verschaft over het geheel genomen geen vrijheid, maar beperkt deze Juist Kiezen voor de auto. zoals in het structuurschema wordt gedaan, betekent uiteindelijk afhankelijkheid van een kwetsbare energieverslindende vervoerswijze, waarbij steeds minder -alt te kiezen Je kunt niet meer kiezen voor schone lucht, voor stilte, voor natuur en landschap, voor veilig buitenshuis spelen of voor Je veilig verplaatsen AMSTERDAM (ANP) In Amster dam is een stichting opgericht, die zich gaat bezig houden met de proble men van mensen met een kunstgebit iDe aanleiding hiertoe is de onvrede die er bestaat over de vervaardiging van protheses Die laten, volgens de nieuwe stichting, vaak veel te wensen over. waardoor mensen een slecht passende prothese moeten dragen Volgens de voorzitter van de stlch- ting, dr, J van den Bosch vinden ze dat heel schokkend, omdat ze daar door het gevoel krijgen dat ze heel andere mensen worden De stichting ziet als een van haar laken mensen die ontevreden zijn over hun kunstgebit de nodige infor matie te geven en zo nodig te verwij zen voor rechtskundige hulp De nieuwe stichting wil zich ook gaan bezighouden met de strijd, die woedt tussen tandartsen en tandtechnici over een eventuele uitbreiding van dt bevoegdheden van de technici Andere punten waaraan de stichting aandacht wil geven de tandartsen tarieven en het probleem dat niet verplicht-verzekerden zich meestal niet voor tandheelkundige hulp kun nen verzekeren BARNEVELD "ANPi De Barm- veldse politie heeft de laatste dagen een „schoonmaakactie" gehouden onder de illegale zendamateurs De klachten over gestoorde radio en te levlste-ontvangst namen de laatste tijd sterk toe In De Kleine Krant hebben vori ge week al een paar kinderen hun zegje gedaan over de troonswis seling. Maar er zijn meer kinde ren die hun gedachten over die ingrijpende verandering op pa pier hebben gezet. Uit diezelfde derde klas van de Rotterdamse Wilhelminaschool. en ook wat groteren, uit de vijfde kias van de Comeniusschool in Zeist. We ne men er door elkaar nog een stuk of wat van over. zonder steeds de school te noemen, maar mèt taal fouten. De kleineren maken uite raard meer fcfuten, zodat makke lijk te zien is van welke klas en welke school de uitspraken af komstig zijn. In paleis Soestdijk is iets ge beurd. Koningin Julieana word geen koningin meer Ze word nu prinses. Beatrix wordt koningin Dat zal ze wel erg leuk vinden dat zij mag regiren. Als prinses Bea- trick dood gaat komt er een ko ning Die heet wilemalesander dat is een mooie naam voor zoon Jongen. Ik vind dat koningin Juliana het lang uitgehouden heeft, maar liefst 31 jaar aan het hoofd der Nederlanden. We krijgen dit jaar dus een kroonfeest. En ik denk dat het heel anders zal gaan wor den als we Beatrix krijgen. Koniging Beatrix is een Mevrouw die zal gaan regeeren over het land. De vorege koniging heete Juliana. Dat was egt een aardege mevrouw. Beatrix die woord in april koni- gin. Juliana vont het wel een beetje erg. Ze ging haast huilen. Want Juliana wite out. Jammer maar helaas moet ze af treden. Dat is goed dat ze af treedt. zo'n oud mens. dat dat nog koningin is. Dan kan prinses Beatrix het maar overnemen Om koningin te zijn heeft zo n oud mens haast geen kracht meer. Ik vind het flink van de koningin, want als wij met pensioen gaan hoeven we alleen van onze baas weg. En zij moet het hele land verlaten. Maar ik vind het toch een verstandig besluit van haar Jammer nu krijgen we Beatrix Ik vind het niet zo leuk maar prinses Beatrix zal een goede ko ningin worden want ze gaat veel met kinderen om. Ze heeft ook een programma over kinderen Volgens mij wordt het een goede koningin. Behatricks volgt Juliana op op 30 april 1980 dat vinden we niet leuk want koningin Juliana is altijd zo lief voor ons geweest, maar ik weet we moeten in Beatrix ook vertrouwen hebben. Somige ne- derlanders zijn het er niet mee eens want we vonden Koningin Juliana het liefst van alle konin ginnen. We weeten nog niet hoe Beatrix zal regiren ik hoob goed. en dat we het eens zijn snik snik Ik vind het Jammer. En ik vind het ook wel leuk om ander geld te hebben. Ik vind het Jammer waarom weet ik niet. Het is erg jammer, maar ik ben blij. dat het nog goed gaat met de koningin Uitgeverij De Driehoek deelt ons mee een vergissing gemaakt te hebben met de prijs aie het hier onlangs aangekondigde boekje 'Zen in de kunst van het bloem schikken' moet opbrengen. Die prijs is niet zoals vermeld, twin tig gulden, maar ƒ15.50 Een meevallertje dus lieden zullen tijn iets hebben om over te klagen, en voor mensen met een saai baantje is het een prima middel om weer plezier in hun werk te krijgen Ais die der tig minuten mijn spelletje doen. zul je eens zien hoe zielsgraag /.e daarna weer aan hel werk gaan.' beweert. Murphv Hij heeft zijn spel. dat hij in de nabije toe komst de winkels uit ziet vliegen met zijn dochtertjes van elf en negen Jaar getest, de kinderen, anders dol op spelletjes, hadden er na een paar minuten al schoon genoeg van Er zal nog wel eens een grotere snoek gevangen zijn, maar ook deze is met z'n 1.16 meter be paald een zwaargewicht. Rienus Kremers uit het Ilommeler- waardse Ammerzoden heeft hem zelf gevangen, maar kan het dier liaast niet torsen, liet 32 pond zware monster dat in de Oude Maas bij Nederhemert in Rienus' aas hapte, had z'n leven er niet bij hoeven inschieten als het de haak niet zo gulzig had ingeslikt. Nu belandt het bij een kennis van Kremers in de braadpan, in mootjes uiteraard, want de vis- pan voor dit formaat snoek moet nog geboren worden, Het spel dat de Ierse technicus Denis Murphv heeft bedacht. Is saai. geestdodend en het brengt je in een slecht humeur Het heet ook zo It's a bore dus zoiets als wat Ls dat veiyelend' Zelf noemt litj het graag heL saaiste spel van de wereld, een spel dat bedoeld is om de mensen gillend van verve ling weg te doen lopen Waarom bedenkt iemand dan zoiets? Tot heil van de mensheid, daar komt het wel ZO'n beetje op neer Want wat gebeurt er. als je dit geestdo dende spelletje speelt? „Sombere Na vijf Jaar verliefdheid op iemand die hij nooit gezien heelt kan een 34-jarige man uit Toledo (In de Amerikaanse staat Ohio) maar niet geloven dat zijn aanbr dene niet bestaat HIJ ls aardig beetgenomen met het verhaal dat ene Kyle Stratton. een uit zonderltjk mooi weesmeisje, al Jaren in een ziekenhuis verpleegd werd wegens het niet function»- ren van haar nieren De man zag haar foto voor het eerst bij een kennis, die vrouw vi-rtelde hem althans dat de foto Kyle voorstel de. dat het meisje binnenkort uit het ziekenhuis mocht als ze een huls. een verpleegster en een nierdlalyse-apparaat had. maar dat ze helaas al deze zaken niet kon betalen Dus begon het slachtoffer te betalen Vijf jaar lang In die tijd probeerde hij afspraken te maken met „Kyle die hem af en toe met hese. zwoe le stem opbelde: maar steeds als puntje bij paaltje kwam was er weer een complicatie die g«-en bezoek toestond Het grapje had hem al zestigduizend gulden ge kost alles op naam van de kennis die als tussenpersoon fun geprde - plus een levensverzeke ring die hij op Kyles naam had afgesloten. Toen een vriend hem deze maand adviseerde de politie eens om Inlichtingen over zijn onzichtbare vriendin te vragen, werd alles al gauw duidelijk de vriendelijke kennis bleek al eer der een vriend voor ..Kyle Strut ton" opgedoken te hebben, die zi er zelfs toe had gekregen zich met „de zieke" te verloven De gedu peerde was er haast niet van te overtuigen dat zijn srhimmlge liefde echt de liefde voor een schim was

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5