steenkool leidt Got groot afvalprobleem Surinaamse ambassadeur boos op Van der Klaauw Den Uyl waarschuwde Arron Illegale arbeiders vluchten in kerk Geen loonmaatregel an onbeperkte duur 'Den Uyl medeschuldig' injaar en Van Aardenne in „kolennota": niet vergeten; bloemen sturen amer weigert regering toestemming: Kamer akkoord met uitbreiding van Purmerend Nalatigheid was oorzaak ramp in Los Alfaques Minister wil hulp na staatsgreep niet stopzetten Partijen kunnen zendertje lenen van wereldomroep „Geef militairen niet teveel gewicht" Actie in Amsterdam tegen gevolgen Wet arbeid buitenlandse werknemers an tien dagen tod in woning BINNENLAND TlJI ti onze Haagse redactie ihejN HAAG De opmars van steenkool in de komende twintig jaar gaat gepaard met gantische afvalproblemen." Wil ons land niet opgescheept raken met een „afschuwelijke werm(alberg." dan moet het kolenafval op de een of ander manier opnieuw gebruikt worden. gister Ginjaar (Volksgezondheid en milieuhygiëne) zei dit gisteren bij de presentatie van de f kolennota Is een gezamenlijk Jstuk van de ministers Van Aar- T begfe (Economische Zaken, de eerst ptwoordelijke bewindsman) en De nota geeft aan zoals s eerder gemeld dat in het jaar 'veertig procent van de elektrici- le licHJroduktie in ons land afhanke- [i had'a' ziln van ko,en Twintig pro hun 'komt dan voor rekening van olie rijke installaties waarvan de kosten in totaal honderd miljoen gulden per jaar belopen Nieuwe kolentechnologieën „zullen niet. of slechts met grote vertraging voor ons land beschikbaar komen als de overheid niet stimulerend op treedt." aldus de kolennota. Minister Ginjaar benadrukte gisteren echter, dgas die nu nog centraal staan dat ook het bedrijfsleven „de nieuwe elektriciteitsvoorziening Voor kansen moet grijpen ■erige veertig procent moet nog oplossing worden gevonden. Ont7wavplinPr voor Mi de keuze tussen nog meer h en kernenergie zich opdringt, keuze komt niet aan de orde in de zmnota. oftewel het tweede deel ype energienota. (Deel één behels- nergiebesparing). Het derde deel. vóór de zomer moet verschijnen, ■et zich toe op kernenergie, en «at de basis voor de „maatschap- «jke discussie." eerstkomende tien jaar zullen kve elektriciteitscentrales (ter janging of uitbreiding van het jige produktievermogen) kolen- pjrales worden. „Kolen worden popnieuw voor huisbrand ingezet, f hebben we het aardgas voor. Wel hen kolen op grotere schaal in de jstrie worden gebruikt." aldus mi- Van Aardenne. t van kolen moet drastisch pgevoerd. Aan het „open de mijnen in Limburg inister in het geheel niet. duur zijn op klassieke kolen te winnen." aldus de mi- Wél worden de mogelijkheden brzocht van kolenvergassing. mo- jkheden die zich overigens niet erken tot Limburg. Het onder- hds vergassen van kolen is echter ^procédé dat „niet van de ene op ndere dag" bruikbaar is. behulp van een „nationaal on- ioekprogramma kolen" poogt Ne- de achterstand in kennis in jpen, die er sinds de mijnsluiting jitaan is. Het programma bestaat studies, experimenten en demon- ieprojecten („tamelijk omvang- Niet alleen het toenemend gebruik van kolen zelf. maar ook de aanpak van de bijbehorende milieuproble men eist de aandacht van regering en bedrijfsleven op. Er moet worden ge werkt aan de ontzwaveling van het rookgas, dat bij kolenverbranding ontstaat, aan het terugdringen van vervuiling door stikstofdioxiden en niet in de laatste plaats aan het afval probleem „Het zonder meer dumpen van kolen- afval is op lange termijn onaanvaard baar." aldus de kolennota. „We kun nen al dat afval gewoon niet kwijt in ons dichtbevolkte land." aldus minis ter Ginjaar. Bekeken moet worden, of kolenafval als grondstof in bijvoor beeld de baksteen en betonindustrie kan worden gebruikt. De financiële inspanningen van de overheid om de opmars van kolen ADVERTENTIE 1 f Fleurop Interflora staat garant voor uw bloemengroet. Koninginnegracht 1352514 AM Den Haag. n onze sociaal-economische redactie JN HAAG De regering zal van de Tweede Kamer geen stemming krijgen voor een loondictaat van onbeperkte nr. Alle grote partijen in de Kamer willen dat een loonmaat- ïel. die zou worden getroffen als de huidige loonpauze joopt zonder dat er een centraal loonakkoord is. wordt bonden aan een bepaalde termijn. VVD en D'66 willen dat ^n loondictaat dan hoogstens een jaar duurt. Het CDA wil Vt de wettelijke bevoegdheid voor het afkondigen van loon- Jtaten eind 1981 wordt beëindigd. teren gaven de kamerfracties hun i lnfète schriftelijke reacties („voorlo- I verslag") op de wijziging van de jiwet die minister Albeda van soci- taken twee weken geleden indien- 7olgende week dinsdag 4 maart iebatteert de Kamer over deze iging De FNV wil die dag haar testacties tegen opschorting van '7AO-onderhandelingsvrijheid tot 22-] hoogtepunt brengen wetsontwerp wil enerzijds een •nging van de loonpauze tot 11 wadi mogelijk maken, en anderzijds pagpestaande bevoegdheid van de re- om via zulke pauzes de lonen lijk te bevriezen, vervangen door woegdheid de lonen te kunnen :ren. Het wetsontwerp bindt zo n at echter niet aan een termijn, (evenmin wordt de wetswijziging aan een termijn gebonden PvdA heeft „met verbijstering" kennis genomen dat de rege- de bevoegdheid wilde om des- ds een loondictaat van onbeperk- duur te kunnen opleggen „On- rstelbaar" noemt de PvdA dit CDA en D'66 putten zich min- uit in forse taal CDA heeft 'begrip' dat de rege- bij een aflopen van de loonpauze der een loonakkoord een loondic- wil kunnen opleggen. De huidige oegdheden van de regering op ge- i van de lonen zijn aan 'grondige ijking en verbreding' toe. vindt CDA Maar in fwachting van de ïwe 'raamwet inkomensvorming' de nieuwe bevoegdheid van de fring van beperkte duur moeten Ook moet de inhoud van een ntueei loondictaat worden ónder pen aan het oordeel van de Ka- D'66 is hierin nog wat nadrukke lijker. en vindt dat een loondictaat door het parlement zal moeten wor den goedgekeurd. De VVD vindt dat het kabinet voorlo pig alleen een wetsontwerp had moe ten indienen om de loonpauze te kun nen verlengen Pas als ook een ver lengde loonpauze geen loonakkoord zou hebben opgeleverd, zou een wets ontwerp om een loondictaat te kun nen afkondigen, ingediend moeten worden, vindt de VVD. Het kabinet heeft nu beide zaken in een wetsont werp neergelegd. Ook de WD heeft er 'moeite mee' dat de regering een bevoegdheid vraagt zonder erbij te zeggen hoe die dit jaar zal worden gebruikt. Goedkeuring van een loon dictaat door het parlement, zoals D'66 wil. vraagt de VVD echter niet met zoveel woorden DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer heeft goedkeuring verleend aan de uitbreiding van de gemeente Purmerend met gedeelten van de ge meenten Edam-Volendam en Ilpen- dam. Alleen D'G6-Kamerlid Mertens kon zijn stem niet aan het desbetref fende wetsontwerp geven. Een motie van D'66 om Het aan Pur merend toe te voegen gebied van de Purmer zo min mogelijk aan te tasten vanwege de grote landschappelijke waarde, werd verworpen. Voor de mo tie stemden de fracties van D'66, DS'70, PPR. CPN en PSP. BARCELONA (Reuter) Een juri disch onderzoek naar de ramp bij de Spaanse camping Los Alfaques. waarbij twee jaar geleden meer dan 200 vakantiegangers omkwamen toen een tankauto met propyleen ontplofte, heeft geleid tot beschuldi gingen van grove nalatigheid tegen zes Spaanse functionarissen. Dit heb ben gerechtsfunctionarissen gisteren meegedeeld De beschuldigingen zijn ingebracht tegen twee directeuren van het transportbedrijf Cisternas Reunidas, de eigenaar van de tank auto die explodeerde, en tegen vier employees van „Entrepot", eigenaar van het propyleengas. Van onze parlementsredactie. DEN HAAG De Surinaamse ambassadeur in Nederland. Van Eer is onaangenaam getroffen door de mededeling van Buitenlandse Zaken gisteren dat er ..op dit moment geen reden bestaat de ontwikkelingshulp aan Suriname stop te zetten". In de visie van de ambassadeur zou die reden er best kunnen zijn nu mi^itiaren de burgerregering Arron in Suriname omvergeworpen hebben. mogelijk te maken bedragen de ko mende vijf jaar zo'n 750 miljoen gril den. Het is nog niet duidelijk, hoe de benodigde gelden opgebracht wor den. Het kabinetsoverleg, later dit jaar. over de rijksbegroting voor 1981 moet daarover uitsluitsel geven. De noodzakelijke stijging van het ko- lenverbruik is volgens minister van Aardenne „financieel geen ongunsti ge zaak." De prijs van steenkool zal achterblijven bij die van olie. zo wordt verwacht. De forse stijgingen van de olieprijzen en de onzekerheid over olieleveranties betekenen niet alleen in ons land, maar ook elders in de westerse wereld een nieuwe impuls voor steenkool. Onaanvaardbaar De Stichting „Natuur en Milieu" zegt in een reactie op de nota, de de om vangrijke vergroting van hetsteenko- lenverbruik in elektrische centrales binnen tien jaar zal leiden tot onaan vaardbare gevolgens voor het leefmi lieu, vooral als aan de omvang van de elektriciteitsproduktie geen grenzen worden gesteld en milieumaatregelen achterwege blijven. De aangekondigde maatregelen ter bedperking van de nadelige gevol genvoor de luchtkwaliteit door de uit stoot van zwaveldioxide en stikstof dioxide zijn heslist onvoldoende, al dus de stichting Minister Van der Klaauw Van onze parlementsredactie DEN HAAG De wereldomroep heeft de leden van de Tweede Kamer op pikante wijze op het belang van zijn bestaan gewezen. In een brief aan de fracties stelt de wereldomroep voor om iedere grote partij een korte golfzendertje te lenen, opdat Kamer leden in het buitenland op de hoogte kunnen blijven van het nieuws in Nederland. Het pikante zit hem erin, dat de Kamer volgende week gaat stemmen over moties en amende menten die zijn ingediend bij de be grotingsbehandeling van CRM. En in dat stapeltje zit een amendement, dat gebiedt bij de wereldomroep een half miljoen gulden weg te halen en uit te smeren over noodlijdender zaken. „Nu het ijzer nog heet is," zo schrijft de wereldomroep aan de Kamerfrac ties. „leek het ons nuttig om de Ka merleden bij verblijf in het buiten land in de gelegenheid te stellen naar uitzendingen van radio Nederland wereldomroep te luisteren." In een onderhoud -net minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zakem heeft Van Eer opheldering gevraagd over de Nederlandse opstelling. Mi nister Van der Klaauw heeft hem daarop meegedeeld dat Nederland onder de huidige omstandigheden de lopende ontwikkelingsprojecten zal voortzetten. De ambassadeur wilde desgevraagd gisteren niet ingaan op deze kwestie. „Het is een moeilijke situatie waarin ik als ambassadeur geen eigen gevoelens openbaar kan maken." De ambassadeur was er gisteren nog niet in geslaagd contact te leggen met Paramaribo. De woordvoerder van buitenlandse zaken wees er giste ren op dat de toestand in Suriname nog te onzeker is om nu al beslissin gen ten aanzien van dat land te nemen. Over het al of niet stopzetten van de ontwikkelingshulp voegde hij aan zijn uitspraak nog toe „Ik kan niet in de toekomst zien" In Den Haag werd er echter op gewezen dat Nederland doorgaans de hulp aan derde wereld landen blijft geven ook al vinden er allerlei regeringswisselingen plaats. Stopzetting op dit moment van de hulp aan Suriname zou ook een zware politieke betekenis hebben en het is nog maar de vraag of stopzetting mogelijk is gegeven het Nederlands- Surinaamse verdrag over die hulpver lening. Wel meent men in Den Haag dat de uitvoering van de hulp tijdelijk kan worden tegengewerkt, door bij voor beeld voorlopig geen nieuwe ontwik kelingsprojecten goed te keuren Het hulpverdrag voorziet in een be drag van drie en een half miljard gulden voor de komende tien tot vijf tien jaar Daarvan bestaut achthon derd miljoen uit technisch-financiële regelingen en 2.7 miljard uit echte hulp. Daarvan is tot nu toe 1335 mil joen toebedeeld aan allerlei projecten maar slechts vijfhonderd miljoen is werkelijk uitgegeven. Terughoudend Buitenlandse zaken reageerde giste ren terughoudend op de vraag of Ne derland wellicht een bemiddelende rol in het conflict zou kunnen spelen „Als je voor drie en een half miljard ontwikkelingshulp geeft, blijkt daar uit een zekere betrokkenheid Mo menteel denkt de Nederlandse rege ring echter niet aan initiatieven om te bemiddelen. Niemand weet ook wel ke richting de Militaire Raad in Suri name uit zal gaan. aldus de woord voerder. Gegeven de onzekere situa tie wil buitenlandse zaken ook nog geen duidelijk oordeel geven over de coup in Paramaribo De woordvoer der beperkte zich tot de uitspraak „Nederland betreurt altijd en in het algemeen het gebruik van geweld en wij volgen de ontwikkelingen in Para maribo met grote belangstelling en zorg" Die zorg bestond bleek gisteren ook in de Tweede Kamer te bestaan De Kamermeerderheid deelt ook de grq, te terughoudendheid van de regering als het gaat om mogelijke Nederland se bemiddeling De Sunname de.t kundige van Zeil tCDAi ei desge vraagd „Suriname is een zelfstandig land. het past ons niet ons als bemid delaars aan te bieden Dat zou directe bemoeienis zijn met de interne gang van zaken daar Van Zeil meent wel dat bemiddeling overwogen zou kun nen worden als Suriname daar zelf om vraagt Dit was ook de opvatting van de buitenlandspecialist Waai- kens (WDi Actiever Het PvdA-Kamerlid Pronk die als minister van ontwikkelingssamen werking indertijd nauw betrokken is geweest bij de onafhankelijkheid, meent echter dat Nederland zich ac tiever zou moeten opstellen lij het zoeken naar mogelijkheden om de goede diensten aan te bieden Hij gaf echter direct toe dat dat moeilijk is want „je weet niet aan wie je die diensten aan moet bieden' Neder land zou volgens hem. zodra de zaken iets duidelijker worden, in elk geval niet alleen maar mogen afwachten wat er verder gebeurt Door Ferry Mingelen DEN HAAG De militaire coup in Suriname is voor de Nederlandse politici die in 1975 de onderhandelingen over de onafhankelijkheid van deze Nederlandse kolonie voerden kennelijk niet geheel uit de lucht komen vallen. In die onderhandelingen is de regering-Arron van Nederlandse zijde telkenmale gewaarschuwd om de militairen in Suriname niet teveel gewicht te geven en er ook niet te veel geld aan te besteden. Arron was in die tijd echter niet zo gevoelig voor die argumenten. Hij meende dat een duidelijk eigen Suri naams leger erbij hoorde als symbool van Surinames onafhankelijkheid PvdA-fractieleider Den Uyl, als pre mier direct verantwoordelijk voor de onderhandelingen, zegt desgevraagd: „Ik kan er niet veel over zeggen maar ik sluit inderdaad niet uit dat de diepere wortels van het huidige con flict stammen uit die periode in 1975. Nog de laatste nacht voor de onaf hankelijkheid (25 november 1975) hebben we mrt Arron onderhandeld over de status en de beloning van het militaire personeel. Toen al was dui delijk dat we te maken hadden met een heel moeilijk vraagstuk. Het ka binet heeft er voortdurend op aan gedrongen dat Suriname zeer terug houdend zou zijn ten aanzien van de verlangens van dat kleine militaire apparaat" Vraag: Is dat toen gelukt? Den Uyl. Niet helemaal. Tegen Arron heb ik indertijd wel eens gezegd: als er werkelijk iets mis gaat moet je het toch van de Verenigde Naties hebben, dan begin je met die duizend man troepen van je ook maar weinig. Maar in dat proces van onafhankelijkheid was een duidelijk gevoel van nationa lisme aanwezig. Dat zocht naar uit drukking van de eigen nationale sta tus via een eigen leger met een goede uitrusting, pantserwagens, marine- vaartuigen enz. Het is eigenlijk de tragedie van de meeste derde-wereld landen dat ze hun onafhankelijkheid willen bewijzen met het overnemen van de statussymbolen van hun kolo niale moederlanden: militaire uitrus ting, grote congrescentra enz Dat kost veel geld. daar komen vaak pro blemen van. Vraag: Meent U dat de huidige op stand dus te maken heeft met het feit dat de Suriaanse regering de militai ren te hoog te paard heeft getild waardoor ze nu er een conflict ont stond dachten: dat regelen we voor taan zelf wel? Den Uyl: „De situatie in Paramaribo is nog onzeker en ik kan daar dus weinig over zeggen. Ik sluit echter niet uit dat dat verband er is. Het is op zich opmerkelijk dat dit probleem zich nu ontslaadt in een opstand van onderofficieren tegen de regering, die vooral getracht heeft het Surinaamse leger behoorlijk uit te rusten. Vraag: Wat vindt u van de bewering van mevrouw Van Someren Downer (VVD) dat het allemaal uw schuld is. Den Uyl: „Daar krijg ik wel een rare smaak van in mijn mond. Zij wekt de indruk dat ze de coup rechtvaardigt. Of het optreden van Arron nu zo gelukkig was of niet. de opstand van deze militairen blijft angstaanja gend. Het is zeer bedenkelijk dat me vrouw Van Somer daar iets over zegt. Ik denk niet direct aan Griekenland of Chili, daarmee kan je de situatie in Paramaribo niet vergelijken. Maar uit oogpunt van respect voor de grondslagen van de democratie past hier toch grote zorg We hadden echter te maken met een parlement en een regering die uit vrije verkiezingen waren voortgeko men. Er is een grens aan wat je als oude koloniale mogendheid mag af dwingen van een nieuwe onafhanke lijke staat. Mevrouw Van Sommerpn heeft zich indertijd in ieder geval op een roerende wijze in de Eerste Ka mer door minister Pronk laten over tuigen in zijn verdediging van de ont wikkelingshulp-overeenkomst. Het is wel vreemd als ze dan nu zo'n harde kritiek heeft. Vraag: Maar de Surinaamse proble men zijn toch niet te ontkennen? Den Uyl „Ja. economisch bestaan die problemen zeker, maar overal stagneert momenteel de economi sche ontwikkeling De onvrede van de bevolking daarover had overigens bij de komende verkiezingen vertaald kunnen worden. Tot nu toe was er in ieder geval sprake van een redelijke mate van stabiliteit in het land. Er waren nieuwe verkiezingen uitge schreven. Je mag nu niet te snel con stateren „ze hebben er niets van ge maakt" Vraag: Wat betekent de coup voor l*? Den Uyl „Voor mij is het een grote persoonlijke teleurstelling. Ik vond en vind dat de totstandkoming van een onafhankelijk Suriname een van de belangrijkste verworvenheden van het vorige kabinet is. Vanaf het mo ment dat Arron de onafhankelijkheid volkomen onverwacht aankondigde (Januari 1974) is er enorm veel werk verzet om de zaak goed van de grond te krijgen. Ook wij vonden de tijd te kort. maar we meenden dat we de wens van de Surinaamse regering moesten respecteren. Ik ben er nu trots op dat die onafhankelijkheid geregeld is met een unieke overeen komst over de ontwikkelingshulp en zonder dat er toen en tot nu toe conflicten zijn ontstaan tussen de verschillende bevolkingsgroepen in dat land Dat die conflicten zijn uitgebleven mag een godswonder heten Surina me is namelijk een van de meest gecompliceerde samenlevingen ter wereld Vraag: Op die ontwikkelingshulp is veel kritiek, teveel grote projecten, te weinig voor de arme mensen. Den Uyl „Wij hebben in de twee jaar onderhandelen daarover geprobeerd zoveel mogelijk van die hulp aan de armsten ten goede te laten komen Van onze parlementsredactie DEN HAAG „Den Uyl is als oud premier medeschuldig aan de situatie in Suriname" Dit beweert de WD- fractieleider in de Eerste Kamer me vrouw H van Someren-Downer De Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Uit angst voor de uitvoering van de Wet arbeid buitenland se werknemers hebben ongeveer honderd illegale gastarbeiders gisteren hun toevlucht gezocht in de Amsterdamse Mozes en Aaronkerk. De wet. die sinds 1 november 1979 van kracht is. verbiedt illegale arbeid in ons land Werkge vers die toch illegalen in dienst hebben kunnen daar forse boetes voor krijgen. Als gevolg daarvan zouden alleen al in Amsterdam honderden ontslagen onder deze groep arbeiders zijn gevallen. ONINGEN i ANP< - De politie ft een 48-jarige man dood aange- 'en in zijn huis in Groningen Hij c tien dagen geleden al te zijn leden aan een hersenbloeding en die hem misten waarschuwden indelijk de politie „Wij voelen ons niet langer veilig en accepteren niet meer dat wij het mikpunt van men senjacht door de vreemdelin genpolitie. terwijl we jaren lang onze bijdrage hebben ge leverd aan de Nederlandse economie," aldus een verkla ring van het platform van achttien organisaties van bui tenlandse werknemers Razzia's Het platform vindt dat de werkgevers nog te veel vrijuit gaan „Zegge en schrijve twee ondernemers zijn beboet met bPdragen van 100 en 350 gul den. Ondertussen gaat de po litie door met razzia's en ar restaties bij de toegangswe gen en poorten van fabrieken, bij busstations en in de pen sions aldus de verklaring Daarnaast zijn er bedrijven die de politie lijsten geven met de verblijfplaatsen van illegale arbeiders aldus het platform De organisaties doen een be roep op de Tweede Kamer, die morgen vergadert over de pro blemen van de illegale arbeid, de wet op te schorten en met hen in discussie te gaan over een andere aanpak Binnen de Kamer zijn vooral PvdA en D'66 (die destijd vóór de wet stemdeni nogal geschrokken van de gevolgen van de wet Deze partijen zullen tijdens het debat, in navolging van de FNV. een overgangsregeling bepleiten Vergunningen Deze komt er op neer dat bij voorbeeld gedurende een peri ode van drie weken werkge vers die illegalen in dienst hadden zich bij het arbeidsbu reau kunnen melden. Dat zou dan kunnen onderzoeken of deze werkgevers aan al hun verplichtingen hebben vol daan doonbetaiing. aldracht van belasting en premie» of alsnog daaraan willen vol doen Als dat het geval is zou moeten worden afgezien van strafvervolging en zowel een tewerkstellingsvergunning als een arbeidsvergunning moe ten worden verleend AI.s de werkgever weigert aan zijn verplichtingen te voldoen zou- binncn een periode van maxi maal zes maanden gepro beerd moeten worden een an dere arbeidsplaats voor de il legale arbeider te vinden Dat zelfde geldt ten aanzien van illegalen die zich aanmelden bij het arbeidsbureau In de visie van PvdA en D'66 moet uitvoering van de wet in dergelijke gevallen worden bevroren' Wijziging of in trekking ervan komt niet in hun vocabulaire voor Het ziet er overigens niet naar uit dat de regeringspartijen CDA en WD dit voorstel zullen steu nen. omdat volgens deze frac ties de voorgestelde beperkte reguJarisatie (legalisering) mogelijk weer neuwe stro men illegale arbeiders aan trekt. Eensgezinder lijkt de Kamer in het oordeel over het beleid ten aanzien van dc aanpak van werkgevers, d.e illegale arbeiders in dienst hebljcn of hadden Het opsporings en vervolgingsbeleid zou volgens veel fracties tot op heden ge faald hebben, in die zin da», alleen de illegalen er het slachtoffer van worden en de buiten schot werkgevers blijven Uitkering Op het Amsterdamse stad huis zal vanmiddag een ge sprek plaatshebben tussen ourgemeester Polak en een delegatie, bestaande uit bui tenlandse werknemers, leden van het platform, van de vak bonden en kerkelijke organi saties Tijdens dit onderhoud zal de delegatie Polak vragen de politie opdracht te geven «een raz/ia s meer tul te voe ren en druk uit te oefenen op de Tweede Kanier om reke ning te houden niet ci« <«u van de iliet d< arbeid' ZOU de h«.- r.V I moeten >en een ur t. de sociale dienst ohnial ze momenteel geen enkel Inko men hebben PvdA heeft hiertegen direct geprotes teerd De beweringen zijn in strijd met logica en fatsoen cn niet onbe denkelijk uit democratisch oogpunt" aldus een PvdA-verklaring In een politieke toespraak gister avond in Amsterdam zei mevrouw Van Someren ..De onafhankelijkheid van Suriname is door het kabinet- Den Uyl indertijd als politieke doel stelling geforceerd Het waren met name Den Uyl en Pronk die koste wat het kost Sunname onafhankelijk wil den maken binnen hun kabinetsperi ode. Ook (de Surinaamse premier» Arron stond toen te springen om on afhankelijk te worden maar Den Uyl en Pronk hadden toch beter m-»eten weten i Het was geforceerd" Volgens mevrouw Van Someren ligt een belangrijke oorzaak voor de hui dige problemen In het feit dat de Nederlandse ontwikkelingshulp be steed is aan grote projecten in plaats van aan de arme bevolking „Daarom is het niet verwonderlijk dat het Surinaamse volk teleurge steld is En dat is dan ook meteen de eigenlijke oorzaak van de huidige re volutie Deze onderofficieren zijn km deren van het volk aldus de VVD fractieleider in de Eerste Kamer In de PvdA verklaring wordt er op gewezen dat de woordvoerder van de VVD in de Tweede Kamer, mr Geurt sen. in 1975 tegengesproken heeft dat van overhaasting sprake was De eerderheid van de Eerste Kamer stemde tegen de onafhanke kheidsvcrklaring ma ar mevrouw Van Soir.eren zelf .stemde voor Zij meende „dat het risico genomen moest worden aidu» de PvdA ver klaring

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3