lente stijgt in sneltreinvaart oodklok voor goud- en zilverindustrie Via tv-scherm boodschappen doerï in volle ontwikkeling Belegging in postzegels Cent weg: leven duurder r Renteverhoging maakt Bonussparen bij de NMB nu nóg aantrekkelijker. De NMB denkt metu mee. Friese Pers krijgt belang in Falkplan Alweer een renteverhoging bij de NMB. Ditmaal voor de Bonusspaar- rekeningen, waarop uw geld niet echt vaststaat en waarmee u een beter rendement behaalt dan op een spaarbankboelqe of een gewone spaarrekening. De renteverhoging is ingegaan op 25 februari 1980. Bonus-Girospaarrekening Bonus-3-Spaarrekening In de komende tien jaar ingrijpende veranderingen Informatie thuis op buis Zachte prijs roomboter 5DAG 27 FEBRUARI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 13 - RS 15 17 ze redactie economie ERDAM De rente gaat de laatste tijd in sneltrein- Pandbrieven pmhoog. Niet alleen in ons land, ook elders in de wereld ontwikkeling te constateren. Het lenen van geld is j>or een wel zeer dure aangelegenheid geworden. n^ervindt niet alleen de parti- ^!lie een hypotheek wil afslui- 54 I de aankoop van een huis of 2™peling rood komt te staan bij ,Mvpk. ook het bedrijfsleven i7vrmee geconfronteerd. Voor de Wordt het gebruikelijke finan- go jran voorraden met bankkre- 37'ieds duurder. Een tweede ge zien afnemende bereidheid tot 1 42 p van investeringen. Een niet 39 (tige ontwikkeling voor onze nk- 1M andere kant is het ook weer de rente op spaartegoeden 42)jihoog is geschoten. Iemand ioM geld de eerste jaren laten "[en 5 a" 6 Jaar niet nodig 4 an nu zonder moeite een rente i. procent maken. otheken betreft de Ver- Eigen Huis in Amersfoort J^orige week zelfs al van een 36'/jte chaotische ontwikkeling" 22'iypotheekmarkt is de door iSrapoti 27 Eiger front tekenen zich eveneens af aan de Amsterdamse effectenbeurs, waar op de obligatiemarkt de koersen van staatsfondsen van dag tot dag verder omlaag gaan. Zo zelfs, dat de laatste staatslening met een rentepercenta ge van 9,5 procent en uitgegeven te gen een koers van 99,8 procent, nu al vlak onder de 92 noteert. Een strop voor degenen die hebben ingeschre ven en op 3 maart a.s. als de storting op deze lening moet plaats vinden nog wel „de volle mep" op tafel dienen te leggen voor hun stuk ken. die op dat moment dan al bedui dend minder waard zijn. Een ander gevolg van de voortduren de rentestijging is het recentelijk mislukken van een 9,75 procents le ning van het Amfas-verzekeringscon- cern en de komst van een 11,25 pro cents obligatielening van de Nationa le Investeringsbank. ie prai 282>tt ove 109.« Wat zijn nu de oorzaken van deze rentestijging, waarvan het einde nog banken en hypotheekinstel- niet direct in zicht lijkt. In het begin opgegeven rente nu al boven wezen wij er al op, dat het hier niet ^lüJocent uitgekomen. Dat komt om een ontwikkeling gaat. die zich Ie praktijk op neer. dat de uitsluitend tot Nederland beperkt, betalen rente de 12 pro- Internationaal is de rente in opmars, overschreden. Aanvoerders daarbij zijn de Verenig de Staten, waar het disconto (de offi- jtwikkeling die zich weer af- ciële rente) van het centrale bank- 432i in de koers van uitgifte van systeem (de Federal Reserve Board) '3öc>ieven door de hypotheekban- nu een hoogte van 13 procent heeft >o«s ezer dagen kwamen èn de bereikt. Gevolg is. dat de grote ban- i3oqd utrecht Hypotheekbank èn ken in de VS hun zogeheten „prime ','g gsch-Groningsche Hypotheek- rate", dat is de rente die deze banken met 11 procents pandbrieven aan hun meest kredietwaardige cliën- i69s<markt. af te geven tegen een ten in rekening brengen, nu hebben 4^'^an 100 procent. Voor lager gebracht op het ongekend hoge ni- 392.5e (bij voorbeeld 9 procents) veau van 16,5 procent. Achtergrond ven zijn de afgiftekoersen van deze internationale rentestijging ls verlaagd tot in de buurt is met name het streven van de diver- 13 procent, als gevolg waarvan se regeringen om de inflatie in de ectieve rendement op deze hand te houden. Dit laatste door het ^Jeven nu eveneens dicht bij de geld krap en dus duur te maken, wat igen ent ligt. Ook de afgifteprijzen een hoge rente betekent. om aarbiljetten en spaarbrieven 5» Internationale druk podat ook hier het effectieve 5 60 ,ent nu rond de 11 procent nelt. E 50 Wikkelingen aan het rente- Het is de druk die van deze interna tionaal hoge rente uitgaat, waaraan ook ons land zich niet kan onttrek ken. Al was het alleen maar om onze AMSTERDAM De Friesch-Gro- ningsche Hypotheekbank en de West- land.Utrecht Hypotheekbank hebben gistermiddag de afgiftekoers van hun 11 procent pandbrieven verlaagd van 100 procent naar 99 procent. De Nederlandse Scheepshypotheek- bank berichtte gistermiddag, dat de afgiftekoers van de 11 procent pand brieven is verlaagd naar 98 procent (Die was 99'/i procent). Voorts werd bekend, dat het bedrag van de 10 procent vijfjarige Eurogul- denslening van maximaal 60 mil joen tegen een koers van 99,5 pet ten laste van de Nederlandse Krediet bank (Overseas) dinsdag na sluiting van de inschrijving vastgesteld is op ƒ25 miljoen. De inschrijving stond open sinds 22 februari. Volgens financiële kringen gebeurt het zelden, dat een uitgifte van Euro gulden notes niet geheel geplaatst wordt. Meestal zijn deze leningen op de eerste dag van inschrijving al vol- tekend. munt. de gulden, in het internationa le verkeer tegen een afglijden te be schermen met alle kwalijke gevolgen vandien. Voor wat Nederland betreft dienen we echter ook een aantal ty pisch binnenlandse ontwikkelingen niet uit het oog te verliezen. Daar is allereerst de situatie op de binnen landse geld- en kapitaalmarkt. Door de vraag van met name de overheid en de banken is de spoeling hier bij een slechts matig geldaanbod dun geworden. Wat de staat aangaat zal het niet onbekend zijn, dat de schat kist een grote behoefte aan geld heeft. Onlangs werd de bodem van de schatkist al even zichtbaar, zodat het Rijk haastig een beroep moest doen op een speciaal potje bij de Neder- landsche Bank. Het befaamde financieringstekort het verschil tüssen de inkomsten en de uitgaven van de Staat dat ook minister Andriessen uiteindelijk ten val bracht, is de grote boosdoener en de reden, waarom de Staat telkens weer een nieuw fors beroep op de kapitaalmarkt moet doen. Daardoor blijft er voor de andere gegadigden, zoals de banken die nu eenmaal geld nodig hebben om hun klanten te kunnen blijven bedienen en de bedrijven steeds minder over. En een goed dat schaars is, in dit geval dus het geld, wordt hoog in prijs. Het is echter niet alleen de financie ringsbehoefte van het Rijk, die van belang is voor de situatie op de geld en kapitaalmarkt en daarmede voor de hoogte van de rente in ons land. Er gaat ook een opwaartse druk op de rente in Nederland uit van de inflatie in het buitenland. Een inflatie waar mede wij via onze importen van goe deren en grondstoffen te maken krij gen en die uiteindelijk doorwerkt in het binnenlands prijspeil. Geldstroom Nu de olieprijzen voortdurend stij gen, ziet het er niet naar uit dat de geldstroom van de industrielanden naar de olielanden in een omgekeerde richting zal gaan. De investerings woede van de olielanden, die aanvan kelijk heel wat geld naar de ontwik kelde landen stuwde, is geluwd en het is niet waarschijnlijk dat het geld overvloediger in de industrielanden ter beschikking zal komen. Onder zulke omstandigheden plegen in ons land nogal eens stemmen op te gaan om dan maar wat monetair te financieren, wat eenvoudig gezegd betekent laat de bankbijettenpers wat sneller draaien. Dat hiermee het paard achter de wa gen wordt gespannen, zal duidelijk zijn, als wordt bedacht dat een derge lijke maatregel de Inflatie alleen maar kan aanwakkeren. Reden waar om dr Zijlstra, als president van de Nederlansche Bank en vurig bestrij der van de inflatie meer dan eens zijn stem hier tegen verheven heeft. Re den ook waarom hij bij voorbaat af wijzend staat tegenover een de laat ste tijd wel vaker gehoorde suggestie om wat van de Nederlandse goud voorraad te verkopen nu de goudprij zen zo hoog zijn. Het zal geen nadere' uitleg behoeven, dat hiervan om dat daartegenover geen enkele op voering van de produktie zou staan onvermijdelijk eenzelfde werking zou uitgaan als van een ongebreidelde monetaire financiering, uitgaande boven de daarvoor toegestane normen. "s inze redactie economie d VERDAM Meer dan imn bedrijven in de goud- oo iilverindustrie hebben iS ijdverkorting aange- 22 d voor hun personeel. rectie van de Kettingfa- t» van de Koninklijke Van len en Begeer in Voor- En, heeft tussen de der- ■g i veertig ontslagen aan- >o idigd. 20 dsituatie in de goud- en zilver- ao ie is ontstaan als gevolg van 1° jsstijging van grondstoffen: januari 1979 en januari '80 is M i voor zilver verzesvoudigd. Op (nent kost een kilo zilver rond eduizend gulden. Goud kost er 35.500 gulden per kilo, tegen so gulden één Jaar geleden. Een ooi. Ung op korte termijn, die de verminderde vraag naar goud- en zil- verwaren weer op peil zou kunnen brengen, wordt niet verwacht. De heer P. A. C. Begeer, president- directeur van de Koninklijke Van Kempen en Begeer, zegt weinig heil te zien in werktijdverkorting, in te genstelling tot collega-bedrijven. „Wij denken dat de voorwaarde die de regering stelt aan werktijdverkor ting. namelijk een spoedig herstel van de werkgelegenheid, een belofte is, die we niet kunnen nakomen." De enige goede manier om de werkge legenheid in de goud- en zilverindus trie op peil te houden is volgens de heer Begeer uitbreiding van het tota le assortiment, en omschakeling van zware goud- en zilverwaren naar lichte. Een perspectief voor deze bedrijven kan volgens Begeer onder andere lig gen in rie produktie van artikelen waaraan hoge technische eisen wor den gesteld, zoals het aanbrengen van een laagje edelmetaal op kunst- stof-produkten voor de technische in dustrie. Sommige bedrijven doen dat nu al, voornamelijk ten behoeve van het buitenland. Dat deze omschake ling alleen is weggelegd voor die be- AMSTERDAM (ANP>— De Friese' De Friese Pers is o.m. uitgeefster van Pers in Leeuwarden en Falkplan-CIB de Leeuwarder Courant, huls-aan- in Den Haag hebben overeenstem- huisbladen en boeken. Falkplan-CIB ming bereikt over een aanzienlijke geeft stadsplattegronden, wegen deelneming van de Friese Pers in kaarten, atlassen, wandkaarten e.d. Falkplan-CIB. uit. drijven die over een uitgebreid ma chinepark beschikken, is duidelijk. Ook een wijziging van de „Waarborg- wet", namelijk een verlaging van het minimum goud- of zilvergehalte van veertien naar negen karaat, kan uit komst bieden. Een dergelijk voorstel werd onlangs ingediend bij het minis terie van financiën. Begeer verwacht dat dit voorstel nog in de loop van dit- jaar door de toekomstige minis ter wordt aangenomen. Zowel Juwelier als groothandel en in dustrie zullen zich, als die wet er door komt. moeten gaan toeleggen op de vervaardiging en de verkoop van die lichtere goud- en zilverwaren. Een derde factor die de consumenten aankopen bij de Juwelier op een rede lijk peil kunnen houden zijn de surro gaat-metalen. Verschillende edele metalen hebben een „mooi surro gaat" zoals dat in Juwelierskringen wordt genoemd. ADVERTENTIE. \NT| EN 5 7 ii Was 8y2%. Waar krijgt u een hogere rente legen dezelfde voonvaarden. Voor iedereen met een bank- of postgirorekening. Bonus-Girosparen doet u vanuit uw makkelijke stoel. Geld opnemen en geld overmaken gaat gewoon via de brieven bus. Eén voorwaarde echter over de bedra gen die u opneemt brengt de NMB 2% kosten in rekening De rente op alle overige spaarvormen blijft ongewijzigd. 8% Was 7V2%. U ontvangt 3% méér rente dan bij gewoon sparen. Maar.neemt u geld op, dan brengt de NMB u 2% kosten in rekening Het is dus een kwestie van plussen en minnen. Dat kunt u met deze spaarvorm altijd rustig bij uw NMB-kantoor laten uitrekenen. NEDERLANOSCHE MIDDENSTANDSBANK De techniek staat voor niets. Daarom zit het erin, dat de consument over een jaar of tien de dagelijkse boodschappen via het tv-scherm kan gaan doen. In Amerika wordt met dit systeem van tele-verkoop (in tele-winkels) al volop geëxperimen teerd en twee Amerikaanse marketingspe- cialisten, Malcolm McNair en Eleanor May. hebben al een studie gepubliceerd over de mogelijkheden en gevolgen van deze ingrijpende ontwikkeling. Zij komen tot de conclu sie. dat de consument in de toekomst de dagelijk se gebruiksartikelen thuis kan kopen door middel van een eigen te- le-terminal. Als gevolg hiervan zal het distribu tiepatroon een verande ring te zien geven, die groter Ls dan bij de ont wikkeling van super markten en discountza ken. Alle stadia die in het verleden al zijn door lopen tonen aan. zo voe gen zij hieraan toe. dat het kopen van dagelijkse gebruiksgoederen steeds meer wordt vereenvou digd. Dit blijkt uit een artikel in het Detailhandelsbul letin van het Hoofdbe- drijfsschap Detailhan del. dat deze gegevens heeft ontleend aan het blad van het Belgische Economisch Instituut voor de Middenstand. Als het systeem vah tele- verkoop bij de consu ment aanslaat, zal dat tot gevolg hebben dat een groot aantal super markten gaat verdwij nen. De enkele zaken die blijven bestaan, moeten het hebben van de con sument die zich niet aan dit systeem kan of wil aanpassen De speciaal zaken zullen daarente gen van de tele-verkoop profiteren, omdat zij een assortiment hebben dat exclusief is. Het dagelijks bood schappen doen wordt steeds meer als verve lend en tijdrovend erva ren; het winkelen in spe ciaalzaken wordt daar entegen in het algemeen aantrekkelijk gevonden, menen de marketingspe- clalisten. Techniek De verwachting ls. dat de nieuwe ontwikkeling zich zal voortzetten en wel in het tempo waarin de vooruitgang van de techniek dit mogelijk maakt. De twee belang rijkste knelpunten voor de tele-verkoop zijn nu nog het betalen van het verschuldigde bedrag en het bouwen van een toe stel waardoor de consu ment thuis het assorti ment te zien kan krijgen. Maar. zo zeggen de twee Amerikanen, het is niet moeilijk zich een sys teem in te denken, waar bij de telefoon is verbon den met de televisie. Op dit terrein worden mo menteel talrijke experi menten gedaan en het wordt vrijwel zeker ge acht. dat daar resultaten uitkomen. Als de experimenten vol gens verwachting verlo pen. zal de consument- van-straks vanuit de „luie stoel" boodschap pen kunnen opgeven, na dat hij (of zij) op het tv- scherm het assortiment, de merken, de prijzen en andere belangrijke gege vens heeft kuunen verge lijken. Bovendien zal de consument de behoeften van het gezin kunnen programmeren. Systeem Of de consument het sys teem van tele-verkoop gaat gebruiken, zal af- In ons land begint de PTT in augustus met een experiment met beeldbuis-informatie onder de naam Viditel. Deze benaming is een samenvoeging van vidi (zien) en tel (telefoon). Dit experiment gaat een jaar duren. Om van deze informatie gebruik te kunnen maken in totaal kunnen vooralsnog vierduizend gebrui kers worden bediend moet wel een speciaal tv- toestel worden gekocht en bovendien dient een abonnement te worden genomen. Er kan dan informatie worden gevraagd over tal van onderwerpen, zoals over financiële kwesties (sparen, hypotheken), sport (uitslagen, toto), het vervoer (wegeninformatie), het weer enz. De PTT wil een verdeling naar gebruikers maken: overdag voor zakelijk gebruik en 's avonds voor particulier gebruik. hangen van het nut en gemak daarvan. Op grond van ervaringen in het verleden gewezen wordt op het ontstaan van supermarkten wordt verwacht, dat de tele-verkoop de komen de decennia in een be hoefte zal voorzien. Deze behoefte wordt psychologisch verklaard door het toenemend be lang. dat de mens aan besparing van tijd hecht. De mens staat steeds meer open voor elk sys teem, dat de gelegenheid biedt op een snelle en doeltreffende wijze, boodschappen te doen. Bovendien komen er steeds meer vrouwen, die geen tijd hebben om de dagelijkse boodschap pen te lopen ondat ze een baan hebben. De aflevering van de be stelling hoeft geen pro blemen te geven. Er zijn verschillende mogelijk heden; van het bezorgen in een opslagplaats in de wijk waar de consument woont (de vestigings plaats van de winkel is in dit geval van geen be lang meer) tot het bezor gen aan huis. In belde gevallen zal de consument echter dag en soms uur moeten opge ven. waarop de bestel ling moet worden afgele verd. Dit is met name van belang voor aan be derf onderhevige pro- dukten. Overigens, met name op dit punt moet nog heel wat uitgedok terd worden. Reclame Intussen, zo wordt (mis schien toch wat voorba rig) door de twee marke tingdeskundigen vastge steld. is het publiek op weg de tele-verkoop te accepteren. Méér hout snijdt de op merking over het risico, dat de tele-verkoop op den duur de onderlinge concurrentie zal uitscha kelen. Als er in Nederland nog ooit tele-winkels komen als het In Amerika lukt, zal Nederland vroe ger of later wel volgen dan zal deze ontwikke ling met alles wat daar aan vast zit, scherp in het oog gehouden moe ten worden. Met name geldt dat voor de (prijsV concurrentie. De Consumentengids van maart is bijzonder interessant. Het omslag artikel handelt over be legging in postzegels. Het is een verhaal met een aantal Interessante tips met als conclusie, dat de kansen op een waardetoeneming van een postzegelverzame ling wel aanwezig ls. maar dat niet wordt ver wacht dat de stijging zo spectaculair wordt als In het recente verleden. Voor de consument die zijn (haar) spaargeld zo voordelig mogelijk wil beleggen, bevat de Con-i sumenten gids een over zicht van de hoogste en de laagste rentepercen tages. Hierbij moet ech ter in de gaten worden gehouden, dat de rente vergoeding op 1 februari werd „gepeild" en toen in een aantal gevallen la ger lag dan op dit mo ment het geval is. Mensen die een vakantie hebben geboekt worden uit de droom geholpen. door de mededeling, dat een zorgloze vakantie ge woonweg niet bestaat. Maar, zo wordt hier min of meer geruststellend aan toegevoegd, „als u wilt is er best wat leuks van te maken". En als het. ondanks alle goede bedoelingen, toch niet lukt dan is er altijd nog de Geschillencommissie Reizen. Voor de automobilist be vat de Consumentengids het „echte" benzinever bruik van de dertig meest verkochte wagens., Het verbruik werd geme ten volgens de ECE- norm Economise he Commissie voor Europa) door de Franse overheid. Tenslotte Is te wijzen op een artikel over de Schoeiselproblemen die mannen en vrouwen met grote voeten hebben BIJ dit artikel is een over zicht opgenomen van winkels waar schoenen voor grote voeten te '"Kjp zijn. Het Konsumenten Kon- takt laat in het blad Koopkracht van maart nog eens uitdrukkelijk weten, tegen het afschaf fen van de cent te zijn. De belangrijkste reden voor dit standpunt ls. dat het afschaffen van de cent tot een prijsstij ging van een kwart pro cent zal leiden. Dat lijkt niet veel, maar voor een gemiddeld gezin ls dat toch nog altijd vijftig gulden per Jaar. Dat de produktiekosten van de cent te hoog zouden zijn, is voor het Konsumen ten Kontakt geen argu ment. Die kosten kun nen omlaag door een an der soort materiaal te ge bruiken. Een onderzoek naar drie taartmixen cake, bo terkoek en appeltaart leidt tot de conclusie, dat taartmix een overbo dig produkt ls. „Een taartmix geeft geen ga rantie voor een geslaagd baksel; wel bent u gega randeerd duurder uit," aldus het Konsumenten Kontakt. Voorts wordt vastgesteld, dat alleen de Oetker-produkten ta melijk snel en eenvoudig te bereiden zijn. Met de overige merken wordt nauwelijks tijd ge wonnen. De artsen dr M. Prins en dr J. Mulder, die zich da gelijks bezig houden met onderzoek naar kanker en kankergeneesmidde len, vellen een genade loos oordeel over het om streden kanker medicijn Laetrile. ..Laetrile is een middel, dat na uitgebrei de proeven absoluut waardeloos is gebleken voor de genezing van kanker," zeggen deze artsen. De Engelse premier, me vrouw Margaret That cher, ls om het zacht te zeggen niet geluk kig met het besluit van de Europese Gemeen schap weer roomboter tegen een zacht prijsje aan Rusland en andere Oosteuropese landen te gaan verkopen. ZIJ vindt dit besluit niet alleen kwalijk voor de politici, maar voor elke huis vrouw die ook wel eens zon buitenkansje wil hebben. Hierin zou ze wel eens gelijk kunnen hebben. Dat blijkt wel uit het succes met de kerstboter in ons land in de afgelo pen jaren. Mening1 over reclame J. M. Balk (boekbinder): Op tv een grote geldzaak wat bepaald niet nodig it. En het neemt nog to'n 20 tot 40 minuten zendtijd In beslag. En de gehele reclame vind ik éen grote geldklopperi j, want de een is nog beter dan het andere, terwijl het toch alle maal op hetzelfde neerkomt. Schone was. drank, etenswaren, afwaaspullen. Voor mij hoeft dit all»" maal niet. Ik houd mijn eigen wel bij mijn eigen merken, of het nu duurder of goedkoper dan het andere ia. (Bijeengebracht door FftV/tyttDOf

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 17