Gaten vullen vertraagt nieuwbouw Tanthof Discussie in raad over woningsoorten gaat lustig voort Omstreden Dwarsweg duikt plotseling op in plannen EET UIT EET nnoEPtsi KORT Haags college herschrijft voorstel restaur/Cnï.-bar-dancing BOERDERIJ MEERRUST DEZE RUBRIEK VERSCHIJNT EENMAAL PER TWEE WEKEN Plan voor opvullen van de Delftse binnenstad met ruim 700 woningen Actiegroep kwaad op b. en w. van Den Haag Politici etmaal lang op kamers Bar Taveerne ,,'t Malle Hapje" Restaurant HOF VAN BREDERODE r VRIJDAG 22 FEBRUARI 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET lAG DELFT Nog voor het einde van dit Jaar wil de gemeente Delft een begin maken met het bebouwen van open plek ken In de binnenstad. Voor de nieuwbouw zullen ook enkele oude delen van de stad wor den afgebroken. Het plan voorziet in ruim zevenhon derd woningen met huurga- rantie. Een rechtstreeks ge volg van deze nieuwbouw is het vertragen van de bouw In de nieuwbouwwijk Tanthof. De Delftse gemeenteraad be sloot onlangs de totale Delft se bouwproduktle vast te stel len op 750 woningen per jaar. Het Delftse college van b. en w zet gTote spoed achter het plan om de ln totaal 738 woningen, waaronder 180 Van Dam-eenheden, in de binnenstad te bouwen. Op 1 Januari 1981 loopt de huurgarantie-regeling af, die in 1976 werd ingesteld door staatssecretaris Schaefer Met deze regeling kan vóór de realisering van een projekt de toe komstige huurprijs van de woningen worden afgesproken. Om ln aanmerking te komen voor de Schaefer-regellng wil de gemeente de plannen voor de zomer bij het rijk indienen. Het bijzonder strakke tijd schema stelt bijzondere eisen aan het gemeentelijk apparaat, de architec ten en aannemers De buurtgroepen in de binnenstad hebben hun beden kingen geuit ten aanzien van de in spraakprocedures en de voorlichting. Wethouder Hans Reijnen van stads ontwikkeling verklaarde dat ondanks de strakke planning er toch tijd voor overleg met de bewoners wordt uitge trokken. De wethouder memoreerde het belang om nu het nog kan zo veel mogelijk nieuwbouwplannen ln de In de gaten aan de gracht Dertienhuizen komen 21 woningen. Schaefer-regellng te laten vallen, om dat de woningbouw en daarmee de huurprijzen anders wel eens aanzien lijk duurder uit kunnen pakken. Wanneer het overleg en het maken van de plannen geheel naar wens verloopt, moeten ln maart de ontwer pen bespreekbaar zijn. Vervolgens moet een principiële toezegging over een huurgarantie voor de nieuwbouw in juni van het ministerie afkomen, waarna de definitieve ontwerpen ge maakt kunnen worden. Vertraging In december kan vervolgens worden overgegaan tot het slopen van oude hulzen op de plaatsen die thans nog bebouwd zijn. De bewoners van die panden worden, voor zover zij daar recht op hebben op grond van een huurovereenkomst, tijdelijk gehuis vest in wisselwoningen. Krakers zul len geen voorrang genieten boven an dere woningzoekenden, aldus de wet houder van volkshuisvesting, Helen de Maat. De plannen voorzien in 258 woningen aan het Oostblok, 137 in het gebied gasfabriek/Nieuwelaan, 86 woningen aan de Annastraat en de Geerweg, op de plaats waar nu het oude deel van het St. Joris Gasthuis staat, 61 wo ningen aan de Krakeelpolderweg en voorts de projecten Dertienhuizen/ Kinesis (21), Raam (24), Paarden markt (34), Oosterstraat (48), congre gatie Brabantse Turfmarkt (32) en Oosteinde (18). Naast de genoemde 160 Van Dam-eenheden, waarvan tachtig voor eenpersoonshuishou dens, zijn er enkele bijzondere wonin gen gepland, zoals drie rolstoelwonin gen aan het Oostblok. Het verwezenlijken van de voorge stelde woningbouwproduktie van 738 woningen en wooneenheden in de Delftse binnenstad heeft een aanzien lijke vertraging van de realisatie van de nieuwbouwwijk Tanthof tot ge volg. De Delftse Raad besloot op 31 POPCONCERT In het open Jon gerencentrum „Nieuw Neijevelt" van Zuylen van Neijeveltstraat 206 in Wassenaar treedt vanavond de plaat selijk bekende popformatie de „Ru lers" op. Inlichtingen: 01751-12272. CABARET Dabaret Salu (eerste prijswinnaar van Camarette 1979) is vandaag te zien ln het theater in de Steeg, Westelnde 165 ln Den Haag. (Ook zaterdag). Aanvang: 20.30 uur. KOOR Het conservatoriumkoor en -orkest geven vanavond een con cert in de Arnold Schönbergzaal ln Den Haag. Inlichtingen: 070-814251. Aanvang: 20 uur. CONCERT Thijs van Leer treedt vanavond op ln de Dorpskerk van Katwijk a/d Rijn. Begeleiding: Sander van Marlon (orgel). Ook ver leent het planoduo Marlnus Fllpse en Tjitte Weber medewerking. Aanvang: 20.15 uur. Reservering plaatsbewij zen: 071-141141 EENAKTERS In het Waagthea- ter, Markt 11, Delft, worden vandaag 2 eenakters gespeeld. „Het geheim van Soekes" en 'n pilsie voor de pia nist". Entree 6 en CJP 4. Aan vang:: 20.30 uur. EXPOSITIE Jos Holscher (Olie verven en Aquarellen), Anneke Dracht-Termaten (Keramiek) en Riet van Vliét-Dijkshoorn, exposeren van 22 februari tot 3 april in het gemeen tehuis van De Lier. Openingstijden: van 9-12 uur en van 1.30-17 uur. MARATHON De Commissie Marathon Bollenstreek organiseert morgen voor de derde maal de Inter nationale Marathon Bollenstreek. Parcours van ruim 42 km bestrijkt gemeenten Noordwijkerhout, Noord- wijk en Lisse. Inlichtingen tel. 02523- 2096. KAARSLICHTCONCERT Or ganist Wim van der Panne geeft mor genavond om 20.15 uur concert in Oude Kerk te Voorburg. Romanti sche orgelmuziek van Jac. Bonset. César Franck, Charles Marie Wldor e.a. JONGERENBIJEENKOMST De Werkenden Jongenren CNV orga niseren komend weekeinde, van za terdagochtend 10.00 tot en met dins dag op het jeugdbuitencentrum Overvoorde een bijeenkomst voor jongeren. Er wordt o.m. een film ge maakt waarin het verschil tussen werkende jongeren, scholieren en stu denten aan de orde komt. Wie aan dit (kosteloos) weekeinde wil deelnemen melde zich op nr. 070-884702. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Overwerk heeft de Rotterdamse politie het afgelopen jaar ruim 2,3 miljoen gulden gekost. Volgens voorlopige schattingen zijn er ninstens honderdduizend overu ren gemaakt. Hoeveel extra werk de havenstaking van het najaar de poli tie heeft bezorgd, moet blijken uit een evaluatierapport, dat binnenkort verschijnt. januari j.l. dat de totale Delftse wo ningbouwproduktie moet komen te liggen op gemiddeld 750 woningen per jaar. Op dat moment bedroeg de verhou ding 650 woningen in Tanthof tegen 100 woningen in de overige delen van Delft. Door het aanbesteden van ruim 700 woningen in de binnenstad kunnen er voor Tanthof slechts op zeer beperkte schaal bouwopdrach ten verleend worden. Schipluiden Het stabiliseren van de bouwproduk tle op het niveau van 750 woningen per jaar werd besloten op grond van het uitblijven van nieuwe bouwloka- ties na het verwezenlijken van Tant hof. In Tanthof zijn op dit moment circa 1000 woningen gebouwd, terwijl zekerheid bestaat over het realiseren van 6600 woningen en wooneenheden in totaal. Na Tanthof behoort het voortzetten van de woningbouw op grote schaal binnen de Delftse gemeentegrenzen niet tot de mogelijkheden. Deze pro blematiek is in het begin van de jaren zeventig reeds onderkend en heeft geleid tot besprekingen tussen Delft en Schipluiden om te komen tot geza menlijke woningbouw in Den Hoom. Op grond van de te hoge kosten van deze lokatie verschafte het Rijk geen subsidie. Hiermee is deze Delftse uit breidingsmogelijkheid voorlopig in de ijskast gezet. Het door het rijk gestelde alternatief, de lokatie Delfgauw, levert eveneens ernstige problemen op. Rijksweg 13 is een barrière en geeft aanleiding tot dure verbindingen met Delft. Voorts is de bodemgesteldheid slecht, het geen tot hoge kosten leidt. En ook de gemeente Pijnacker, op wiens grond gebied Delfgauw ligt, toont zich te rughoudend. Al met al heeft Delft op korte termijn geen zicht op een bouw- lokatie na Tanthof, terwijl de vraag naar woningen voortdurend stijgt. Het is daarom ook op het eerste ge zicht onlogisch om de bouwproduktie te fixeren op 750 woningen per jaar, terwijl de vraag naar woningen elk jaar ondanks de nieuwbouw toeneemt. Het aantal woningzoeken den steeg in Delft in 1978 van 7396 tot 8956. Het in dat jaar vastgestelde streekplan Zuid-Holland West ver meldt voor Delft een gewenste toena me van de woningvoorraad in de peri ode tot 1990 van 8770 woningen Re kening houdend met sloop en verlie zen bij stadsvernieuwing komt het streekplan uit op een taakstellende produktie van 10.370 woningen en wooneenheden. Volgens berekenin gen van de gemeente Delft uit 1977 is de behoefte nog groter, nameiijk 13.550 woningen. Temporiseren De niet toereikende capaciteit van Tanthof stelt Delft voor grote proble men. Om te voorkomen dat er in 1987 is bij uitstek geschikt voor uw familiediners, receptie of bruiloft van 10-300 personen, U vindt ons onder het Stadhuis aan de Groenmarkt t.o. de Drie Hoekjes. Telefoon 070-646455 of 652569. Wij sturen u vrijblijvend informatie Inl. na 18.00 uur. DORPSSTRAAT 5 WARMOI Wij zijn gespecialiseerd in het verzorgen van uw partij, receptit diner, waanij wij voor uw port, sherry, vermouth, frisdranken, b borrels, wittt wijn, rode wijn of rosé de gereduceerde prijs van f per drankje ekenen. Komt u geh&l vrijblijvend eens met ons praten. Open haardViur, 4 bars, groot parkeerterrein, prachtige tuin aan water, uitstekende keuken, open grill. Ons barbecuefestijn van een lopend buffet: kipfilet, varkensb t r stukje en runo>rbiefstukje, elk van ongeveer één ons, geservew met frites, stokbrood, kruidenboter, bakje sla en 3 barbec sausjes: 27,50 incl. Een avondvullend programma in een romantische omgevi d* bijzonder geschi-.t voor partijen, personeelsfeestei of bedrijfs-uitstapjes. voetbalverenigingen, etc Of komt u gezelligè la carte dineren in ons sfeervol restaura^ Inlichtingen ot reserveringen tel. 01711-10817. En he >ud ïen iet Cc Inlichtingen Kattoor Den Haag Mevr. Elzing1 tel. 070-46.88.64 Een deel van de Dwarsweg, in het verlengde van het Prins Bernardviaduct en de Veerkades, Is al aangelegd. Het Oude Centrum veriet zich fel tegen verdere doortrekking. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Bij het opstellen van een bestemmingsplan voor het stadsdeel Centrum-Zuid gaan b. en w. van Den Haag uit van aanleg van de Dwarsweg door dit gebied. De gemeenteraad heeft echter nog niet definitief voor deze weg gekozen. De actiegroep Het Oude Centrum heeft protest aangetekend tegen deze gang van zaken. Eind 1977 besloot de gemeenteraad een strook grond, globaal langs het Zuidwalland. te reserveren voor de Dwarsweg Deze weg zou vooral ver keer op moeten vangen dat van het Prins Bernardviaduct komt. De raad besloot echter dat de doorbraak er niet zou moeten komen wanneer on derzoek zou aantonen dat het door gaand verkeer in het centrumgebied verminderd kan worden B en w heb ben nog altijd geen resultaten van dit onderzoek op tafel gebracht. Toch gaan ontwerpen voor het be stemmingsplan Centrum-zuid nu al uit van een 23 meter brede weg De actiegroep Het Oude Centrum, ooit opgericht als pressiemiddel tegen aanleg van de Dwarsweg, stelt dat het totale bestemmingsplan voor de wijk wordt beïnvloed door de reserve ring die voor de weg is gemaakt. Zo is de situering van bedrijven en wonin gen afhankelijk gemaakt van de strook die gereserveerd ls voor het autoverkeer. Ala de Dwarsweg er komt heeft deze voornamelijk ten doel doorgaand au toverkeer om te leiden, dat anders gebruik zou maken van de Grote Marktstraat. De reservering in het bestemmings plan heeft temeer kwaad bloed gezet bij de actiegroep, omdat al geslikt moest worden dat de inspraakmoge lijkheden bij het ontwerpen van het plan beperkt zijn gemaakt. Het be stemmingsplan moet namelijk bin nen een jaar op tafel liggen, omdat het al twee Jaar langer ln voorberei ding is dan het gemeentebestuur zich had voorgenomen. Overig nieuws uit de regio op pag. 10 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG B. en w. van Den Haag gaan nog eens bekijken wat er precies voor bestuurlijke Instrumenten zijn om in de stad de komende jaren juist die soorten woningen gebouwd te krijgen die gewenst worden door een meerderheid in de gemeenteraad. Deze CDA-WD-D'66-meerderheid wil naast de bouw van zestig procent goedkope huurwoningen graag twintig procent goedkope koopwoningen in Den Haag en daarnaast twintig procent duurdere koopwoningen toestaan. De linkse partijen alsmede de verantwoordelijke wethouders willen in de bouwprogramma's meer goedkope huurwoningen opnemen. Bij de klasse-Indeling van de soorten huizen die gebouwd moeten worden gaat het zowel om de keuze tussen dure en goedkope woningen als om grote of kleine woningen. In een com missievergadering over deze omstre den zaak in de gemeenteraad brach ten CDA, de WD en D'66 gisteren nog eens naar voren vooral woningen te willen bouwen voor gezinnen met kinderen. PvdA en PPR hielden vast aan hun standpunt dat er vooral klei ne goedkope huurwoningen neerge zet dienen te worden. De linkse par tijen kijken vooral naar het feit dat de Haagse bevolking voor zo'n zeven tig procent bestaat uit kleine huis houdens zoals bejaarden, Jongeren die de deur uit zijn, mensen die sa menwonen. De discussie die over dit onderwerp in de raad wordt gevoerd heeft alleen betrekking op nieuw te bouwen woningen, gerekend tot 1990 is dat slechts vier procent van het totale woningbestand ln Den Haag. Er ontspon zich gisteren een fel debat tussen rechts en links over de vraag of koopwoningen in de beschutte sfeer (premie A koopwoningen) bin nen het bereik liggen van de laagstbe taalden. D'66, CDA en WD vinden dat dergelijke goedkope koopwonin gen wel tot sociale woningbouw gere kend moeten worden, de wethouders Hardon, Vink en raadsleden van PvdA en PPR wezen er op dat deze koopwoningen in de praktijk lang niet altijd bij de laagstbetaalden te recht komen waar ze in feite voor bedoeld zijn. Hardon gaat met de andere drie grote gemeenten bij het rijk aandringen op meer subsidies voor deze koopwoningen. Instrumenten Het Haags stadsbestuur zit voorts nog met de vraag in hoeverre bestem mingsplannen mogen voorschrijven in wat voor prijsklasses er woningen in een bepaald stadsdeel gebouwd moeten worden. De gewenste verhou ding tussen de verschillende soorten huizen kan ook bereikt worden door de gemeente (de woningbouwvereni gingen) compenserend te laten bou wen: veel goedkope huurwoningen als tegenwicht voor de vele dure wo ningen die door particulieren worden gebouwd. De blokken PvdA-PPR en WD-CDA- D'66 denken weliswaar verschillend over de gewenste percentage goedko pe huurwoningen dat gebouwd moet worden, Ze kwamen wel overeen dat de gemeente meer grond dan voorge nomen moet aankopen, wanneer dat nodig is om het eenmaal vastgestelde percentage woningwetwoningen te bouwen. Actie werkende jongeren Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een etmaal lang gaan de kamerleden De Beer (WD) en Cornelissen (CDA) vol gende week leven als een ka merbewoner. De twee politici doen mee aan een actie van de werkende Jeugdbond in het CNV. Na hun dagelijkse werk zaamheden trekken ze zich woensdag terug op een kamer, die door een jonge kamerbewo ner ter beschikking is gesteld. De werkende jongeren hebben 25 politici een uitnodiging voor de actie gestuurd, die bedoeld is om „het kamerbewonen op nieuw te ervaren". Onder dege nen, die de uitnodiging niet aan namen, behoort burgemeester Van der Louw van Rotterdam, die zegt wel te weten wat het pp kamers wonen op dit moment inhoudt, op grond van zijn eigen ervaring als alleenstaande tus sen 1955 en 1963. Door tijdge brek lieten de wethouders van volkshuisvesting in Den Haag, Rijswijk, Leiden en Delft het afweten. Wethouder mevrouw De Maat liet weten op woens dag al volop bezig te zijn met de voorbereidingen voor haar va kantie, die twee dagen later begint. (bi an door Harmen Smink Malle Molen 12A - Tel. 070-635763 In een sfeervolle en prettige omgeving een goede lunch en een warme maaltijdvanaf Van maand, t/m vrijd. tussen 12 en 14 uur en 17-23 uur Zaterdag en Zondag van 17-23 uur Reserveren mogelijk ust d a ige dei na yvt •hï ie i nk De Iets te vieren Spécialite's de la Mer Deltaplein 510-511 Voor uw borrel een goed glas wijn en een heerlijke maaltijd Wij voeren tevens een vleeskaart Telefoon 070 - 23 38 01 KIJKDUIN een gat in de bouwproduktie valt, na het beëindigen van Tanthof en voor dat er een nieuwe lokatie is ontwik keld, stemde de Delftse Raad in met het temporiseren van de woningbouw in Tanthof. Alleen PPR en CPN stem den tegen. Het deze week gelanceerde voorstel voor maar liefst 738 nieuwbouwwo ningen in de Delftse binnenstad maakt het mogelijk, dat Tanthof ver der vertraagd wordt, terwijl er in Delft toch 750 woningen per jaar wor- ere den gerealiseerd. De Delftse wethouder voor wikkeling, Hans Reijnen, h deze manier tijd te winnen. wikkelen van een nieuwe bof tie kost zeker zeven jaar vt bouwd kan worden. Het on van de mogelijkheid om na de Delftse bouwstroom op eej .plek voort te zetten zal vol wethouder voor Delft desastr volgen hebben. „Beter nu vi dan straks niet bouwen," aid Reijnen. ii

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6