[inister wil wijziging van dienstplichtwet indienen HET ABC VAN BURDA DE PIL De NMB verhoogt opnieuw de spaarrente. Hoogste rente nu: Veel enthousiasme voor Open School >t machinist maar foute ^sel oorzaak ongeluk De NMB denkt met u mee. 101/4% 101/4% uitspraak van Hoge Raad over uitzending Libanon lefschrift AR geschiedenis JA OF NEE? In Libelle van deze week. Overal te koop. f 1,80 NAVO-oefening voor bevoorrading vanuit Amerika Dienstweigeraars willen in één huis van bewaring 'Gelijke tijden voor kleuter- en lagere school' Als gevolg van de stijging van de rente op de kapitaalmarkt gelden met ingang van heden de volgende gewijzigde rentetarieven: ebdag 21 februari 1980 BINNENLAND trouw/kwartet rhs 13 ADVERTENTIE en onzer verslaggevers HAAG Minister en van defensie zal een ng van de dienstplicht dienen, om een wettelij- ïis te geven aan de uit- ig van dienstplichtigen Ie Verenigde Naties, in zonder naar Zuid-Liba- e minister beloofde het e Kamerlid De Vries I gisteren de wetswijzi- log in de loop van dit ïentaire jaar in te ndsman deed zijn toezegging de interpellatie van de Ka- De Vries en Brinkhorst lie uitdrukking gaven aan hun onvrede over de vorig jaar gevolgde procedure bij de uitzending van Ne derlandse VN-militairen naar Liba non. In de motie verlangden de Ka merleden ondermeer dat in volgende gevallen van onvrijwillige uitzending van dienstplichtigen voor de VN bui ten Europa, de regering eerst de in stemming van de Tweede Kamer moet hebben. De minister wilde hier aan niet tegemoetkomen, maar be loofde deze wens „zeer ernstig te zul len bezien". Scholten gaf toe dat de uitspraak van de Hoge Raad op 8 februari zijn inter pretatie in het ongelijk had gesteld. De Hoge Raad bepaalde in een arrest dat de regering niet juist heeft gehan deld door dienstplichtigen tegen hun wil naar Zuid-Libanon te sturen. Met deze uitspraak van het hoogste rechtscollege werd het Haagse gerechtshof in het gelijk gesteld, dat vorig jaar augustus bepaalde dat het kabinet een verkeerde rechtsgrond had aangevoerd voor de uitzending van de VN-militairen. Minister Scholten kondigde toen aan in cassatie te zullen gaan bij de Hoge Raad en verleende rechtsgrond aan de uitzending door een Koninklijk Besluit. Hiervoor voerde hij aan lid 1 C van artikel 33 van de dienstplicht wet: uitzending „in geval van andere buitengewone omstandigheden op door ons (de regering) te verlenen machtiging." Artikel 33, op grond waarvan dienst plichtigen kunnen worden uitgezon den voor dienst buiten Europa luidt in zijn geheel als volgt: „A. In geval zij (de dienstplichtigen; red.) daartoe hun toestemming hebben gegeven; B. In geval van oorlog of oorlogsgevaar; C. In geval van andere buitengewone omstandigheden op door ons te verle nen machtiging; D. In gewone tijden, indien te verwachten is, dat de voor hen bepaalde oefeningstijd daardoor niet zal worden overschreden." Scholten had in februari vorig jaar aanvankelijk punt D. gehanteerd en punt C. afgewezen. Maar toen het Haagse gerechtshof een streep door deze rekening haalde, moest Schol ten punt C. aanvoeren en in cassatie gaan bij de Hoge Raad. De soldaten- vakbond WDM had de zaak in een eerder stadium voor de rechtbank gebracht in een kort geding tegen de staat, omdat deze bond samen met de soldaat Ad Thoonen meende dat er geen dienstplichtigen tegen hun wil naar Libanon konden worden uitge zonden. De WDM nam in augustus vorig jaar ook geen genoegen met de hantering van punt C. („buitengewo ne omstandigheden") door de mi nister. ADVERTENTIE Bosscher (midden) bood gistermiddag in Nieuwspoort m Den let eerste exemplaar van zijn boek „Om de erfenis van Colijn" evallig aan twee ARP'ers: prof. dr Zijlstra (links) en prof. mr. 1 Gaay Fortman (rechts). I onzer verslaggevers NGEN De historicus Doe- Jcher promoveert vanmiddag Jijksuniversiteit op een proef- iver de geschiedenis van de [sen 1939 en 1952 in feite de k de ARP in de oppositie was. was de anti-revolutionair Idy in 1939 toegetreden tot Jnet-De Geer en bracht hij het |n zelfs tot minister-president kabinet in ballingschap, It kon toch alleen maar omdat ]dy een eigenzinnige man was aan de officiële partij en ling niet zoveel gelegen liet J zelf was in de oppositie en l tot 1952, o.a. omdat de ARP i van Colijn op het gebied ociaal-economische politiek Jt vinden van een houding ten van het Indonesisch natio- noest verwerken. Bosschers |rift heet dan ook: „Om de Colijn". Ook. in de onder- t ARP op de grens-van twee i") wordt indirect nog eens |ijn verwezen, die vlak na de l in 1940 de brochure „Op de i twee werelden" publiceer de een onder de indruk van de Duitse bliksemoverwinningen ge schreven pleidooi voor het aanvaar den van de Duitse suprematie op het Europese vasteland. Colijn is omdat het in dit boek om zijn erfenis gaat in feite de hoofd persoon in dit boek. Het oordeel van Bosscher over Colijn is vrij scherp, hoewel hij hem in bescherming neemt tegen de karakteristiek van J. B. Charles: „Een beter maar wat te vergeten meneer". Bosscher spreekt echter wel over Colljns „aan gebor neerdheid grenzende zakelijke instel ling tegenover elk politiek vraagstuk (die door zijn bewonderaars als 'nuch terheid' tot deugd werd verheven) en door een bepaald mensbeeld. De mens zou zich in Colijns ogen altijd gedragen als een zelfzuchtig wezen dat op elk terrein geneigd was tot overvragen". Doeko Bosscher zelf is dertig jaar oud en als wetenschappelijk medewerker verbonden aan de rijksuniversiteit van Groningen. Hij is geen geestver want van de ARP, kent de „nestgeur" dus niet en is zich blijkens zijn voor woord van het begin van zijn onder zoek bewust geweest dat hij zich in een hachelijk avontuur had gestort. de machinistenvereniging is onderzoek vast komen te t het ongeval niet mede aan nist van de trein kan worden end, maar alleen aan een e wisselstand door een fout erkeersleidlng. elt dat uit het onderzoek, dat geheel is afgerond, is geble- le machinist niet geheel vrij- omdat hij zijn snelheid niet «past aan de door de baan- voorgeschreven snelheid, de trein het wissel met een ►nelheid passeerde en uit de clusie komt overeen met de gen van het voorlopige on- lat meteen na het ongeluk ttteld. de machinistenvereniging is Jij het nadere onderzoek ge- at er verschil van mening ver de interpretatie van de en. Het ging om een geel het cijfer 4, gevolgd door knipperlicht en een derde als het rood staat, betekent (ANP) Een plotseling l massief stenen graf heeft pdag op de algemene be- pts in Rhenen de 58-jarige G. van Breenen op slag Een tweede grafdelver, de 63- de Jong, ook uit Rhenen, fond overgebracht naar het fekenhuis in zijn woonplaats. Drie vrouwen en een arts discussiëren hierover. Van onze onderwljsredactle ZEIST De mannen en vrouwen, die hebben deelgenomen aan de proefprojecten van de Open School, kenmerken zich door een grote leergierigheid. Over het algemeen hebben zij door een geringe of verouderde schoolopleiding maatschappe lijk gezien minder kansen gekregen. Daartegenover staat dat zij ln de leerschool van het leven een schat aan ervaringen hebben opgedaan. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De NAVO houdt van 25 februari tot 7 maart een oefening in het westelijk deel van de Atlanti sche Oceaan, die vooral in het teken zal staan van het overbrengen van militaire bevoorrading en versterkin gen naar Europa. Nederland neemt aan de oefening deel met Hr. Ms. Van Speijk. Tiendui zend militairen, veertig schepen en tachtig vliegtuigen uit zes NAVO-lan- den doen aan de oefening mee. Doel van „Safe Pass '80", zoals de oefening heet, is het testen van de controle over essentiële aanvoerlijnen over zee in tijden van spanning en oorlog. DEN HAAG (ANP) Drie totaalwel- geraars hebben gisteren voor de pre sident van de rechtbank in Den Haag een kort geding aangespannen tegen de staat der Nederlanden (ministerie van justitie) en de advocaat-fiscaal bij het hoog militair gerechtshof. Zij eisten dat ze bij elkaar worden ge plaatst in het huis van bewaring te Assen, zodat regelmatig onderling contact mogelijk is. De 22-jarige P. G. de K. verblijft thans in het jeugdhuis van bewaring in Den Haag. de 23-jarige W. G. de H. in het huis van bewaring ln Assen en de 21-jarige T. W. in het huis van bewaring in Maastricht. Deze conclusies laten zich trekken uit het onderzoeksrapport, dat door het Hoogveld Instituut in Nijmegen is gemaakt. Het rapport is gebaseerd op 1266 interviews, die ln het begin zijn gehouden met de deelnemers en deel neemsters van de open school. De gegevens van 195 uitgebreide vraag gesprekken zijn eveneens in het on derzoek betrokken. De veertien proefprojecten van de Open School, die in mei aflopen, wa ren bedoeld voor drie categorieën: werkende volwassenen, Jongvolwas senen en (gehuwde) vrouwen. Uit de interviews blijkt dat de doelgroepen zijn bereikt. Wel hebben zich minder mannen opgegeven dan werd ver wacht. Het percentage vrouwen, dat heeft deelgenomen aan de open school bedroeg zesentachtig procent. Dit hoge percentage is mede beïn vloed door de acht projecten, die spe ciaal voor vrouwen waren bestemd. Geen diploma De deelnemers aan de drie projecten voor Jong-volwassenen blijken vaker uit een sociaal-economisch lager mili eu te komen. Voor zover zij werk hebben, verdienen ze erg weinig Op de lagere school zijn ze vaker blijven zitten. In deze groep hebben de mees ten geen diploma gehaald. Het rap port trekt uit het geringe schoolsuc ces de conclusie dat de open school voor de jongvolwassenen een aparte didactiek moet ontwikkelen, die meer toegesneden is op hun behoef tes. De jongvolwassenen verwachten vla de Open School hun maatschap pelijke positie te kunnen verbeteren. Zij zijn minder uit op persoonlijk heidsontwikkeling en op werken aan hun algemene ontwikkeling, zoals de andere twee groepen. Meeste' hobby's De werkende volwassenen komen als meest tevredenen naar voren. Zij hebben plezier in hun werk, ook al is dit werk op lager niveau. Huisvrou wen uiten zich positief over hun dage lijks werk. Zij hebben de meeste hob by's, lezen het vaakst de krant en zijn veelal lid van een club of een vrou wenbond. De categorie werkende vol wassenen legt de nadruk op het wer ken aan hun algemene ontwikkeling. Zij leggen het minst een verband tus sen de Open School en hun toekomst plannen. De derde groep, die geheel uit vrouwen bestaat, heeft veel ge meen met de groep werkende volwas senen. Zij zijn redelijk tevreden over hun vroegere schoolopleiding, zijn re latief weinig blijven zitten en hebben na school vaak cursussen gevolgd, vooral talencursussen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Koninklijke Mari ne is gisteren begonnen met de natio nale oefening „Cold Nut", waarbij de hulpverlening van de marine bij na tuurrampen wordt uitgetest. Aan de oefening, die duurt tot 23 februari, nemen bijna duizend marinemensen deel. In het westen van het land zullen rampen in scène worden gezet, zoals dijkdoorbraken ln onder water gelo pen polders. In de „getroffen gebie den" zullen marinemensen als slach toffers fungeren. Er zullen helicopters en vliegtuigen van de marinelucht vaartdienst worden ingezet. Van onze onderwljsredactle DEN HAAG De schooltijden van de lagere school moeten even lang worden als de school tijden van de kleuterschool. De twee scholen kunnen dan op hetzelfde uur beginnen en op een zelfde uur eindigen. Dat zou een oplossing betekenen voor de duizenden ouders, die dagelijks hun kinderen naar school brengen en afhalen. Dit advies is uitgebracht door een medewerker van het minis terie van onderwijs en weten schappen. HIJ heeft zijn rap port onlangs aangeboden aan minister Pais, die erom had ge vraagd. In de praktijk komen gelijke schooltijden neer op verkor ting van de schooltijd. Kleu ters mogen maximaal vijf uur op school zitten. Voor de lagere school is dat vijf en half uur. Die uren kunnen worden inge haald door verkorting van de vakanties voor de lagere schooljeugd. Het effect van ge lijke schooltijden kan ook wor den bereikt door de kleuters per dag een half uur langer op school te houden. In dat half uur mag echter geen les wor den gegeven. Dat is bij wet verboden. De actiegroep Tijd voor School heeft sinds 1974 voor gelijke schooltijden geijverd. Het drukkere verkeer verplicht veel ouders (moeders) om hun kind vier keer per dag naar school te brengen en al te halen. fa's over ontsporing in Rotterdam: Van een onzer verslaggevers ÊRDAM/UTRECHT De machinistenvereniging en ierlandse Spoorwegen zijn het oneens over de schuld- [bij het treinongeluk op 22 januari van dit jaar in ham. Bij dat ongeluk liep een trein uit de rails waarbij ■passagiers licht gewond raakten en een viaduct zwaar jeschadigd. dat er snelheid moet worden gemin derd, aldus de WM. Dit laatste sein, dat in tegenstelling tot de twee gele lichten na het foute wissel stond, was echter groen waar door de machinist in de veronderstel ling verkeerde dat hij niet behoefde af te remmen, ook al omdat zijn trein voor het Centraal Station was be stemd en rechtdoor moest. De reglementen schrijven voor dat een lage snelheid gehandhaafd moet blijven tot aan het groene licht. Het wissel was evenwel omgezet ten behoeve van een goederentrein die na de passagierstrein zou komen. De interpretatie van de llchtenstand is mogelijk door de onduidelijkheid in de reglementen op dit punt. zo zegt de machinistenvereniging. ZIJ stelt dat de onderzoekscommissie die in terpretatie uiteindelijk heeft aan vaard. Door de NS wordt dat evenwel ontkend. De machinistenvereniging is daar naast verbolgen over de handelwijze van de NS, omdat de betrokken ma chinist in een kwaad daglicht is ge steld zonder dat daar volgens de vere niging aanleiding voor was. Daarbij komt dat mede door toedoen van de voorlichtingsdienst van de NS de naam van de betrokken machinist in sommige kranten is gekomen. Dit le verde de man onder meer telefoni sche bedreigingen op van verwanten van passagiers. ADVERTENTIE m% Vaste Termijn Spaarrekeningen. op spaarrekeningen met een vaste termijn van 5 jaar (was 10%). op spaarrekeningen met een vaste termijn van 6 jaar' 0 (was 10%). Voor bijstortingen op reeds eerder geopende Vaste Termijn Spaar rekeningen met een looptijd van 7 jaar geldt eveneens een rente van io74% (was 10%). Op reeds gestorte bedragen op lopende Vaste Termijn Spaarrekeningen wordt gedurende de looptijd geen rentewijziging doorgevoerd. Spaarwinstbiljetten aan toonder met een vaste looptijd. "IA 0/ op Spaarwinstbiljetten met een spaartermijn van 6 jaar 1U /O (was oV4%) Percentages berekend op basis van rente op rente Premiespaarbiljetten aan toonder met een variabele looptijd van 2 tot 5 jaar. 1 AO/ op Premiespaarbiljetten die na 5 jaar worden verzilverd JLU /O (was 9/4%) Percentages afgerond en berekend op basis van rente op rente. De rentevergoeding op alle overige spaarvormen is ongewijzigd. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13