rS vermoeden hending van LT-akkoord Soldaten uit Zuid-Jemen in Afhanistan rOlen heeft vertrouwen in de toekomst nodig Geweld in noorden Libanon houdt aan Geweld dreigt in Portugal bij teruggave van gronden l? n Optimisme gijzelingszaak zakt weer weg Egyptische kranten: dhi ontbindt ementen van in deelstaten Moordaanslag op Britse kolonel Duizenden dakloos na brand in kamp (AG 18 FEBRUARI 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET 5 ÏGTON (AP, AFP) De Verenigde Staten zijn bezig I zoeken of de Sowjet-Unie met de lancering van een i op een onderzeeboot te stationeren strategische raket, huldig maakt aan schending van het vorig jaar juni [de presidenten Carter en Breznjew ondertekende tweede f-akkoord. Dit akkoord is nog steeds niet geratificeerd 'de Amerikaanse Senaat. ing van het akkoord zou zeer gelegen zijn in de lance- de raket als wel in de code- de radiosignalen die de raket proefvlucht uitzond. In het in SALT II is het verboden itiële vluchtgegevens van ra- beproefd worden te code- op die manier de controle tegenpartij tegen te gaan. De Iting was tot dusver dat beide zich geheel zouden houden bepalingen van net tweede kkoord, ondanks het feit dat oord nog niet goedgekeurd is t Amerikaanse Senaat. David oordvoerder van het Ameri- iusld ministerie van defensie, zei Ik h saak nog in onderzoek is, maar dIK( regering van de Verenigde Jsho er vooralsnog niet vanuit gaat rmsli sprake is van een schending m t akkoord. De proef met de oxtj he raket werd eind januari er e en, maar de Amerikaanse au- en en zouden hebben geprobeerd zlj'n geheim te houden. slsche Proef verschaft nieuw aan de tegenstanders van I, die van oordeel zijn dat het peel spa /ind 1 moet worden afgewezen om- ïalc leving ervan niet te contro- It. De nieuwe raket maakt, in filing tot de tot dusver ge- raketten van dit type, ge- vaste brandstof. De code- de vluchtgegevens heeft het rikanen onmogelijk gemaakt van het nieuwe wapen stellen. slechtering van de betrekkin gen Oost en West heeft geleid vergroting van de aandacht aars militaire activiteiten. Zo het Russische persbureau komende manoeuvres van de in Noorwegen gisteren „een itie ter verhoging van de span- het noorden van Europa", het feit dat oefeningen vlakbij rs-Russische grens worden ge en dat er ook een Amerikaans ent aan meedoet, heeft de irri- ?an Moskou gewekt. Tass iïch ook af hoe de oefeningen n zijn met de officiële politiek orwegen dat op Noors grond- in vredestijd geen buitenland- aire bases worden toegelaten, nheid van 1900 Amerikaanse mariniers is zaterdag uit Noord-Caro- lina vertrokken naar Noorwegen. Heeft de felle Amerikaanse reactie op de Russische inval in Afghanistan geleid tot een verwijdering tussen de Verenigde Staten enerzijds en West- Duitsland en Frankrijk anderzijds, de Frans-Westduitse uitspraken lij ken nu ook aanleiding te worden tot een verwijdering binnen de Europese Gemeenschap. De Belgische oud-pre mier Tindemans kritiseerde dit week einde de Westduitse bondskanselier Schmidt en de Franse president Gis- card d'Estaing om het feit dat zij zonder enig vooroverleg met de zeven andere landen van de gemeenschap uitspraken hebben gedaan over de Russische inval in Afghanistan. Tin demans deed zijn uitspraak tijdens het partijcongres van de Italiaanse christen-democraten in Rome. Het Britse weekblad The Observer meldde gisteren dat West-Duitsland bezig is op grote schaal militair mate rieel te verkopen aan een aantal Ara bische landen ondanks het officiële verbod op zulke leveranties aan ge bieden waar spanningen heersen. Westduitse ondernemers zouden po gen wapentuig en voertuigen te ver kopen aan Syrië, Irak, Libië en Sa- oedi-Arabië. NEW YORK. TEHERAN (AP. AFP. Reuter) Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft een uit vijf leden bestaande internationale commissie ingesteld die een onderzoek moet instellen naar de misdaden van de sjah. De Verenigde Staten hebben hun in stemming betuigd met de samenstel ling van de commissie. Het wachten was gisteren nog op een reactie uit Iran. De commissie, waarvan de samen stelling nog niet officieel is bekend gemaakt, bestaat uit de Algerijnse VN-afgevaardigde Mohammed Be- djaoui, de Franse jurist Louis-Ed- mond Pettiti, de adviseur voor bui tenlandse zaken van de Syrische pre sident Assad. Adib Daoedi, de voor malige Venezolaanse ambassadeur in de Verenigde Staten, Andres Aguilar en een nog onbekende Ceylonees. De commissie zal zo spoedig mogelijk naar Teheran afreizen. Het optimisme over een snelle vrijla ting van de gijzelaars in de Ameri kaanse ambassade in Teheran is het afgelopen weekeinde weer wat terug gelopen. Het hoofd van het comité voor de oplossing van de Ameri- kaans-Iraanse crisis. Norman Forer, verklaarde bij zijn terugkeer uit Iran in New York geen spoedige afloop van de gijzeling te verwachten. Er is weinig kans op een positieve ontwik keling zolang de Verenigde Staten niet openlijk toegeven betrokken te zijn geweest bij de moord op hon derdduizenden Iraniërs onder het be wind van de sjah, aldus Forer. De Iraanse president Bani Sadr, die zich de afgelopen tijd nogal hoopvol had uitgelaten met betrekking tot een spoedige afwikkeling van de gij zelingsaffaire, deed een stapje terug. Hij herhaalde dat de Amerikanen pas kunnen worden vrijgelaten als Wash ington toegeeft dat het zich met de Iraanse aangelegenheden heeft be moeid, als het belooft dat nooit weer te zullen doen en als het het Iraanse recht erkent om Panama om de uitle vering van de sjah te vragen. De Amerikaanse president Carter heeft al laten weten het geen goed idee te vinden om op dit moment met een herziening te komen van de analyse van Irans geschiedenis van de afgelo pen vijfendertig jaar. Tegenover de Griekse televisie zei Bani Sadr dit weekeinde dat er geen verband be staat tussen een oplossing van de gijzeling en de commissie van de Ver enigde Naties. Twee duizend technici van de Iraanse luchtmacht hebben ontslag aange zegd gekregen als zij niet onmiddel lijk een einde maken aan een zitde- monstratie die zij houden op het ter rein van de universiteit van Teheran. De demonstranten dringen aan op ontslag van hoge officieren en de in stelling van islamitische revolutio naire raden in de strijdkrachten. Een delegatie van de militairen was giste ren in onderhandeling met de autori teiten. In een poging een einde te maken aan de enorme verkeerschaos in het land zal van 23 tot 25 februari alle vervoer met particuliere auto's in een aantal grote steden verboden zijn. De maat regel is bedoeld om een onderzoek in "te stellen naar de mogelijkheden voor een beter functionerend openbaar vervoer. CAIRO, LONDEN (Reuter. AFP, DPAI Russische vliegtui gen hebben twee infanterie-bataljons uit Zuid-Jemen naar Afghanistan gevlogen. De troepen zijn ingezet tegen de isla mitische opstandelingenbewegingen in het land en zouden vooral soldaten uit Oost-Europa moeten vervangen. Dit werd gisteren meegedeeld door twee Egyptische kranten. Ai Ach- ram en Al Akhbar, die er echter niet bij vermeldden waar ze hun informatie vandaan haalden. Volgens de kranten hadden de Rus- steeds dat ze de vijand zware verlle- DOUMA (AFP, AP) Voor de zesde achtereenvolgende dag is gisteren zwaar gevochten tussen eenheden van het Syrische leger en de falangistische militie. Bij de gevechten die zich concentreren op het dorpje Qnat zouden al 28 militairen en zestig burgers om het leven gekomen zijn. ">ELHI (Reuter. AFP, UPI) ring van de Indiase premier TO Sandhi heeft de parlementen ten deelstaten, waarin de op- lartijen nog de overhand heb- tbonden. Er zullen daar nieu- dezingen komen en mevrouw mag rekenen op stevige over- in de deelstaten. Vorige haalde zij in landelijke ver een tweederde meerder- lar de meeste van India's 22 tn bleven in handen van de Ch I< beh De gevechten om het in het noorden van Libanon gelegen dorpjes zijn ui terst fel. omdat beide partijen er een flink stuk prestige in geïnvesteerd hebben. Een Syrische patrouille is er enige tijd geleden in een hinderlaag van de falangisten gelopen en dat moet gewroken worden. De falangis ten willen het dorp niet uit handen geven, omdat zij vrezen daarmee de greep op een belangrijk deel van het noorden van het land te verliezen aan de medestanders van oud-president Soeleiman Franjieh, van oudsher een van de machtigste leiders in het noor den van het land en traditioneel op goede voet met de Syriërs. Qnat is vrijwel volledig vernietigd. Vele mensen zijn op de vlucht gesla gen en terecht gekomen in het nabij gelegen Kfoer el Aarbi. Het noorden van Libanon is al heel lang toneel van strijd tussen rivaliserende christelij ke groeperingen. Vorig jaar kwamen bij een overval 32 aanhangers van Franjieh om het leven, onder wie zijn vrouw, zijn zoon en zijn schoon dochter. De huidige Libanese president Sarkis heeft een emotioneel beroep op alle partijen in het land gedaan zich met elkaar te verzoenen. Hij zal opnieuw proberen de leiders van de rivalise rende groeperingen met elkaar om de tafel te krijgen. Manschappen van de onafhankelijk opererende majaar Haddad in het zuiden van Libanon hebben afgelo pen vrijdag zeven Nederlandse solda ten van het Unifil-detachement vast gehouden na een geschil tussen de twee partijen. Vrijdagavond werden ze weer vrijgelaten, maar hun jeeps kregen ze niet mee terug. v< en d. ed vilgiisslng van de regering kwam spoedbijeenkomst van het ka- Sat gisteren bij elkaar kwam. jor chten is nu op de maatregel i pisfe mevrouw Gandhi de deel- ol onder direct beheer van de regering in New Delhi sluit van de regering kwam lemaal onverwacht. Zodra de regering van welke signa- n ook denkt dat via deelstaat- Ingen de oppositie in de deel- aan banden kan worden ge il zij dat niet laten. BIELEFELD. DUBLIN (AP. Reuter) Een kolonel van het Britse Leger in West-Duitsland is zaterdag dodelijk gewond geraakt bij een aanslag in Bielefeld. De 44-jarige Mark Coe, offi cier bij het Eerste Rijnleger werd door drie pistoolschoten getroffen toen hij zijn auto parkeerde in de garage naast zijn huis. De kolonel wist zijn huis nog te bereiken, maar overleed korte tijd later in het zieken huis. De Westduitse politie heeft een Ierse man en vrouw aangehouden in ver band met de aanslag. Of ze ook daad werkelijk de daders zijn, was gister avond nog niet duidelijk. In het verle den heeft het Ierse Republikeinse Le ger zich al eens schuldig gemaakt aan acties tegen Britse militairen in West- Duitsland. De minister van justitie van de Ierse Republiek. Gerard Collins, heeft dit weekeinde op het congres van het regerende Fianna Fail verklaard dat de nieuwe Ierse regering harder zal optreden tegen het Ierse Republi keinse Leger. Collins wilde in dit ver band de politie versterken en een nieuwe gevangenis voor terroristen laten bouwen. BANGKOK (Reuter. AFP, AP) Tegen de twintigdui zend Laotiaanse vluchtelingen uit een kamp bij de Noordthai- se provinciehoofdstad Nong Khai zijn dakloos geworden nadat een heftige brand in de pacht van vrijdag op zaterdag een groot deel van het kamp in de as legde. De Thaise politie heeft inmiddels een vrouw aangehouden die onvoorzich tig met een brandende olie lamp zou zijn omgesprongen. Bij de brand is een persoon om het leven gekomen en werden er acht gewond. In het kamp verblijven ongeveer veertig duizend vluchtelingen uit Laos, van wie velen er al vijf jaar zitten. Veel van hen zijn afkomstig uit de Laotiaanse hoofdstad Viettiane, die net aan de overkant van de Me- kong-rivier ligt. Het kamp, dat de grootste „stad" van Noord- Thailand is, wordt ook wel Vientiane twee genoemd. Het vuur greep bijzonder snel om zich heen. Het kamp bestond namelijk uit houten barakken waar de bewoners allerlei bouwsels van bamboe en riet tegenaan hadden gebouwd. De vluchtelingen renden tijdens de brand in volslagen paniek het kamp uit en brachten de nacht door onder de open he mel. Hulpploegen van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenig de Naties zijn begonnen nieu we provisorische onderko mens te bouwen. Foto: Laotinaanse vluchtelin gen kamperen in de open lucht nadat hun onderkomens in het kamp door de brand verwoest zijn. sen om de Zuldjemenitische troepen gevraagd in het kader van een vriend schapsverdrag dat Moskou onlangs met Aden sloot. Al Achram zei er nog bij dat Zuid-Jemen de laatste tijd veranderd was in één grote Russische militaire basis. In Aden zou het Rus sische militaire hoofdkwartier zete len dat de militaire acties in de Hoorn van Afrika, de Rode Zee en het ge bied van de Perzische Golf moet coör dineren. Het Oostduitse persbureau ADN liet gisteren weten dat Oost-Duitsland Afghaanse soldaten die gewond wer den in de strijd tegen de opstandelin gen voor behandeling naar Oost-Ber- lijn overbrengt. Tien soldaten zijn in de stad aangekomen met een vlieg tuig dat medische goederen naar de Afghaanse hoofdstad Kaboel had overgebracht. Oost-Duitsland heeft vorige week een verdrag gesloten met het bewind van Babral Karmal in Kaboel, waarbij Oost-Duitsland hulp zal bieden bij het opzetten van hoog spanningsnetten en de ontwikkeling van een „informatiesysteem". Boze tongen beweren dat dat laatste neer komt op een inlichtingendienst en een geheime politie. De leiders van de opstandelingen te gen het bewind in Kaboel en de Rus sische troepen in het land zeggen nog zen toebrengen. Begin vorige week zouden zeker honderd Afghaanse sol daten en partijfunctionarissen om het leven zijn gebracht. Verder hou den de opstandelingen vol steeds meer steun van de Afghaanse bevol king te krijgen in hun streven de Russen het land uit te jagen. Opnieuw is er een andere versie over de dood van de vroegere Afghaanse president Hafizullah Amin. voor Kar mal de sterke man in Afghanistan, verschenen. Volgens het Britse zon dagsblad. The Observer, was het niet de bedoeling dat Amin om het leven zou worden gebracht, maar zou hij tweede of derde man in de Afghaanse regering hebben moeten worden. Wel was van te voren bekokstoofd dat Karmal president zou worden Het blad zegt zijn verhaal uit „welinge lichte bronnen in Moskou" te hebben. Volgens een gemeenschappelijk Rus- sisch-Afghaans plan had Amin zich van te voren al teruggetrokken in een paleis in een buitenwijk van Kaboel. Daar werd hij bij vergissing door Russische soldaten gedood. Een Rus sische generaal, ene Victor Paputin, had hem moeten beschermen Maar deze man faalde en werd direct terug geroepen naar Moskou. Bij aankomst op het Moskouse vliegveld zou de generaal zich hebben doodgeschoten. door Jan Halkes LISSABON Het herstel van de heerschappij van de vroe gere grootgrondbezitters in Portugal dreigt te leiden tot een escalatie van geweld waarvan de afloop moeilijk voorspelbaar is. Twee weken geleden heeft het Portu gese ministerie van landbouw de om streden landteruggave hervat. Dat gebeurde in een klimaat van stijgen de spanningen tussen politie, ambte naren en particuliere grootgrondbe zitters enerzijds en coöperaties en landbouwcollectieven anderzijds. Vo rige week scheelde het al niet veel of er waren in de provincie Alentejo bij de overdracht van landerijen van col lectieve naar private boerderijen op nieuw doden gevallen. Vorig jaar september sneuvelden twee landarbeiders van een collectie ve boerderij bij Montemor toen de republikeinse garde met scherp be gon te schieten, toen zij de over dracht van koeien van dit collectief aan een vroegere grootgrondbezitter wilden verhinderen. Het ministerie van landbouw is daarna het hele pro ces van de land- en goederenterugga- ve opnieuw gaan bestuderen. Binnen de korte ambtstermijn van de rege- ring-Pintasilgo is die studie echter niet meer afgemaakt. De nieuwe mi nister van landbouw, Cardoso e Cun- ha zal het weer op de ouderwetse manier doen. De nieuwe staatssecre taris van landhervorming Joao Gou- lao maakte zich in deze zelfde functie al berucht tijdens de regering-Mota Pinto. Hij was verantwoordelijk voor het teruggavebesluit dat in septem ber een dodelijke afloop had. Jacht Vorige week was het echter niet de J republikeinse garde die met scherp schoot. Gebruik makend van hun jachtvergunning waren het groot grondbezitters zelf die met hun fami lie en vrienden met jachtgeweren het vuur op de landarbeiders openden. Het gebeurde zowel in Arraiolos als in Avis. In Avis werd de „bende van grootgrondbezitters" begeleid door de republikeinse garde die later mee deelde van geen incidenten op de hoogte te zijn. Niettemin arresteer den zij twee landarbeiders die het vuur met stenen beantwoordden en daarbij twee gewonden maakten. De teruggave van het land ging die don derdag niet door. De landarbeiders doken onder voordat bij een tweede poging, vrijdag, het landgoed en de overgebleven bezittingen wel aan de oorspronkelijke eigenaar-groot grondbezitter konden worden overge dragen. De strijd is daarmee niet af gelopen; deze week zullen nieuwe landteruggaven aanleiding geven tot de gebruikelijke demonstraties van honderden landarbeiders in de ste den van de Alentejo en op het platte land uit protest tegen nieuwe landte ruggaven Het gezag dat Goulao met harde hand wil herstellen is op zijn minst twijfelachtig. Een groot aantal van zijn teruggavebesluiten stammen nog uit de tijd van het kabinet Mota Pinto en werden door het hoog admi nistratief gerechtshof opgeschort om dat zij in strijd met de wet op de landhervorming waren. Tijdens de re gering Pintasilgo bleek dat het staatssecretariaat van Goulao. om zo snel mogelijk te kunnen werken, eerst de besluiten tot landteruggaven ten uitvoer bracht, en pas daarna begon te werken aan de samenstel ling van een dossier met het oog op een eventueel proces bij het hoog administratief hof. Dat er bij de land teruggaven heel wat corruptie wordt gepleegd, is een publiek geheim. Het onderzoek dat die beschuldigingen zou moeten tegenspreken is na bijna een jaar nog steeds niet afgerond. De administratieve onregelmatigheden zijn zo groot dat vorige week een teruggave moest worden afgelast om dat het bestuur van de betreffende coöperaties de politie zwart op wit kon aantonen dat de vroegere groot grondbezitter van geen teruggave, meer wilde weten Niet afgelast wor den echter de besluiten die door de regering-Pintasilgo werden ingetrok ken omdat ze in strijd waren met de wet. maar nu door Goulao zonder herziening van het proces toch wor den uitgevoerd. Ook landteruggaven die door het hoog administratief ge rechtshof werden opgeschort, worden zonder blikken of blozen uitgevoerd Alsof dat allemaal nog niet genoeg is. wist ook nog de vroegere socialist) sche staatssecretaris van landhervor ming, Antonio Campos, in het parle ment aan te tonen dat de voorzitter van de vereniging van grootgrondbe zitters en particuliere boeren, miljoe nen gulden gesubsidieerde land bouwkredieten op zijn particuliere renterekening had geplaatst. Solidariteit Volgens de republikeinse garde zijn het de landarbeiders die met scherp schieten. Volgens woordvoerders van het ministerie van landbouw gaat het „eenvoudig om het uitvoeren van het verkiezingsprogramma" van de de mocratisch gekozen meerderheid. Volgens de grootgrondbezitters wordt er eindelijk recht gedaan sinds de landarbeiders, werkloos en uitge hongerd, in 1975 hun braakliggende landerijen bezetten. Een persbericht van het verbond van Alentejaanse boeren een vereniging van here- boeren en grootgrondbezitters riep dit weekeinde op tot solidariteit „van alle boeren" tegen „de escalatie van geweld van de vakbonden van land arbeiders en de verenigingen van landbouwcollectieven" Tegelijker tijd verweet men de politie „niet krachtdadig genoeg op te treden" vanwege het herhaaldelijk uitstellen van landteruggaven aan hun recht matige eigenaren' Alle voorwaarden zijn aanwezig om het probleem van' de landhervorming in Portugal weer helemaal uit de hand te laten lopen. ïbri naai c r ?rsuden Boef n d ICHAU Een dag na beëindiging van het congres van de Poolse unistische partij de balans opmakend, is het verleidelijk om aan te mt i. dat er in Polen werkelijk iets gaat veranderen. De mogelijkheden en anwezig, maar het positieve effect dat van het verloop van het jzi< es met als hoogtepunt het terugtreden van premier Piotr ewicz kan spoedig teloor gaan, als alles toch weer bij het oude e u e blijven. >len nodig heeft, is dat onder de tijd de overtuiging postvat dat de men st perspectief biedt. Concreet uitge- etekent dit dat Jonge mensen, die bij of grootouders moeten inwonen, niet n «moedeloos zijn omdat zij tien a wol law moeten wachten op een eigen ried tentje; dat de Poolse vrouwen tred "tinder in lange rijen moeten staan iad de belangrijkste voedingsmiddelen j t gezin te kunnen komen; dat er in _ho Ajven arbeidsvreugde gaat heersen. 3f or dat in een door techniek beheer- Th( "«triële samenleving mogelijk is. cre'l i d' ¥e*t vanzelf, dat dit niet van de ene ren de andere kan gebeuren. Om verbe rg nde situatie te brengen is het nodig, nd: voedselsituatie verbetert; dat de r transport-problemen van Polen opgelost, zodat alles op tijd zijn van bestemming kan bereiken, dat er i d:lde grondstoffen beschikbaar ko elt w»ardoor leegloop van bedrijven ldpi "ormeden; dat de energievoorziening P" op peil wordt gebracht; en wat van beslis sende betekenis is; dat de Poolse export drastisch omhoog gaat om het geld te ver dienen, waarmee dit alles moet worden gefi nancierd. Van twee kanten Het zal veel tijd kosten om dit alles te bereiken. Al geruime tijd voordat het con gres begon, liet partijleider Edward Gierek de bevolking tijdens een rondreis door Po len weten, dat er vijf magere jaren voor de deur stonden; vijf jaren, die de gehele perio de van het nieuwe vijfjarenplan zullen be slaan. Van de werkende bevolking wordt gevraagd om een positieve instelling tegen over de problemen van het land die drin gend om een oplossing vragen. Het klimaat in de werksituatie kan echter alleen verbe teren als de liefde van twee kanten komt. Met andere woorden: als de leiding van de bedrijven niet in staat is om voor betere werkomstandigheden te zorgen, die de ar beiders het vertrouwen geven dat de moei lijkheden langzaam maar zeker overwon nen kunnen worden, kan er van de zo brood nodige produktiviteitsverhoging geen spra ke zijn. Dat zal met name zo zijn omdat een belangrijke prikkel zal ontbreken: in de komende jaren zullen alleen de. laagstbe taalden en degenen die van sociale uitkerin gen moeten leven in aanmerking komen voor een reële verbetering van hun financië le omstandigheden. Of er ingrijpende veranderingen in de be drijfsvoering doorgevoerd zullen worden, zal in de eerste plaats afhangen van de mate, waarin dit van boven af mogelijk zal worden gemaakt. De openlijke kritiek die tijdens dit merkwaardige congres van een communistische partij in OostrEuropa werd geuit op het falen van de overheid, is nog geen garantie, dat .het licht nu onmid dellijk op groen zal worden gezet voor de centralisatie en economische liberalisatie. Waarschijnlijk had deze kritiek juist om dat zij zo openlijk kon worden uitgesproken voornamelijk de functie van een uitlaat klep. „Eerlijk blijven" Het zou een vergissing zijn om aan te ne men. dat het terugtreden van premier Piotr Jaroszewicz. van wie altijd is gezegd dat hij om puur dogmatische redenen tegen het vieren van de partijcontrole op het sociaal- economische leven van Polen was. de weg heeft vrijgemaakt voor de al zo lang nood zakelijke verandering. Jaroszewicz stond niet alleen. Hij was representatief voor een zeer invloedrijke groep binnen partij en regering en hij kon rekenen op protectie van de Sowjetleiding. In de woorden van dank. die Gierek vrijdag tot de premier richtte, betrok de partijchef zichzelf en het Politburo in de verantwoor delijk voor de fouten die in het verleden zijn gemaakt. Woordelijk verklaarde Gierek: „Het is essentieeel om dit te zeggen, om ons in staat te stellen eerlijk tegenover elkaar te blijven." Het is dan ook onjuist om aan te nemen dat Jaroszewicz werd afgedankt. Dat zou het geval zijn geweest, als hij als enige een obstakel zou zijn geweest op de. weg naar hervormingen. Het terugtreden van de premier lost echter op zichzelf de problemen van Polen niet op. De positieve uitwerking, die de verdwijning van Jaroszewicz uit het centrum van de macht zal hebben op de bevolking, zal slechts van tijdelijke aard zijn. De premier genoot zeer weinig sympathie onder de Po len. ook binnen de communistische partij. Hij was weinig zachtzinnig, hield er van commando's uit te delen, alsof hij met mili taire ondergeschikten te maken had. Het feit dat zijn zoon zich als een playboy kon gedragen, werd hem bijzonder kwalijk ge nomen. Door een zeer zwakke gezondheid als gevolg van enkele hartaanvallen kon Jaroszewicz eigenlijk al sinds mei vorig jaar niet meer echt als premier functioneren Te lage prijzen Zijn opvolger (Vermoedelijk Edward Ba- biuch, die in het partijsecretariaat de voor Edward Babiuch naamste medewerker van Gierek was en evenals de partijchef uit Sllezlê komt) zal nu als eerste verantwoordelijke worden ge confronteerd met de resultaten van een falend beleid. Een centraal probleem zijn de prijzen, die in tien Jaar tijd nauwelijks ver hoogd konden worden om ze met de werke lijkheid in overeenstemming te brengen Dit maakt het voor Polen bijzonder moei lijk om een oplossing te zoeken. di«- al geruime tijd in Hongarije wordt beproefd, nl. de Hongaarse prijzen af te stemmen die van de wereldmarkt Drastische prijsverhogingen zouden in Po len tot ernstige onlusten kunnen lelden De leiding van partij en regering zal in dit opzicht langs de weg van de geleidelijkheid te werk moeten gaan. Een van de middelen om het gewenste doel te bereiken is een vermindering van de koopkracht. De aan kondiging dat alleen de bevolkingsgroepen met de laagste inkomens voor een reële verbetering daarvan in aanmerking komen, wijst er op dat men van dit Indirect werken de middel gebruik zal maken. Op die ma nier kan op den duur worden bereikt, dat de lonen meer in overeenstemming met de prijzen worden gebracht Voor het congres begon, leefde de verwach ting, dat de internationale politiek in toe spraken en debatten de boventoon zou voe ren. In het begin leek dit vermoeden juist te zijn, omdat de meeste aandacht werd be steed aan het aanbod van Gierek in War schau een internationale conferentie te houden over „militaire ontspanning en oni wapening". Zijn gebaar blijft interessant omdat het van Poolse zijde komt. maar voorlopig lijkt de tijd er nog niet rijp voor te zijn. Ook op het congres verdween het in de schaduw van de binnenlandse problemen, die alle aandacht opeisten

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5