Van der Luit Schijnvertoning rond de Haagse woningbouw Boycot over besprekingen grenswijzigingen opgeheven Kans op nieuwbouw stadhuis in Alphen KORT Zoetermeer na concessie provincie: VOLLE EVANGELIE GEMEENTE Begrafenissen -Crematies Keuze grote of kleine woningen op zich niet essentieel Rechercheurs zaf roofoverval gebeid Geld onderzoek;? regionale radio Eis negen maanden voor doden vriend Door vrijkomen scholencomplex REGIO OEN HAAG Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER Zoeter meer heelt zijn boycot over de besprekingen over wijzigin gen in de zuidelijke stads grenzen (nodig voor de bouw van een vijlde stadswijk l op. Dit heelt het college van b en w van Zoetermeer gisteren aangekondigd, nadat in het conflict met het provinciaal bestuur over ontwikkeling van een tweede uitbreidings wijk. in het noorden van de stad. door Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland een be langrijke concessie is gedaan. Zoetermeerse grondaankopen ten be hoeve van de bouw van een noordelij ke stadswijk zullen voortaan voor het dagelijks bestuur van de provincie worden goedgekeurd, luidt deze con cessie. Tot nu toe weigerden Gedepu teerde Staten aan deze aankopen hun flat te geven, omdat een noordelijke stadsuitbreiding in strijd ls met het provinciale streekplan, dat alleen de bouw van een zuidelijke wijk toe staat De eerste grenswijzlglngsbc- sprehingen met Gedeputeerde Sta- ADVERTENTIE RIJSWIJK ZONDAG 10 UUR LAAN HOFRUST 1 ten en de gemeentebesturen van Pijnacker en Berkel en Rodenrijs werden twee weken geleden door b en w van Zoetermeer niet bezocht. Het college protesteerde met deze boycot tegen het ontbreken van elke provin ciale medewerking aan het ontwikke len van een noordelijke wijk. Voorwaarde GS stellen aan hun goedkeuring van grondaankopen in het noorden van de stad wel de voorwaarde dat het Zoetermeerse stadsbestuur hiervoor geen actief beleid voert. De goedkeu ring geldt alleen voor aankopen van noordelijke gronden, waar een rede lijke prijs voor wordt gevraagd, aldus GS. Grondspeculatie kan zo voorko men worden. Het dagelijks bestuur van de provincie staat een actief grondaankoopbeleid alleen ten be hoeve van de zuidelijke uitbreidings wijk toe. ZATEROAG 16 FEBRUARI 1980 fERD TROUW/KWARTET DEN IIAAG Trots presenteerde de Haagse Tramweg Maatschappij gisteren haar eerste buschauffeuse: Els Nijssen. Het ligt in dc bedoeling van de HTM enkele tientallen vrouwen ..op de bus" te krijgen. Met een „klein" rijbewijs kan al gesolliciteerd uorden; de IITM «orgt voor de verdere opleiding. Ook de tram kan binnenkort aijn eerste vrouwelijke bestuurder tegemoet lien. Rouwkamers te Leiden en Wassenaar 7ransporten in binnen- en buitenland Leiden. W illem de Zwijgcrliian 179 Postbus 432. 2300 AK Leiden, telefoon 071-14 2b 44* Wassenaar. Deijlerwcg 127. telefoon 01751 24 3b katwijk. Jan Tooropstraat 20. lelefoonOI7IM - 7 55 75 Voorschoten. Hyacilithstraat 7. telefoon 01717 - 59 85 door Teun Lagas DEN HAAG Het gezin met vier kinderen zoekt een andere type huis dan het bejaarde echtpaar dat nog niet in de verzorgingsflat wil. Zo ook gedraagt de welgestelde vrijgezel met een dik betaald vrij beroep zich volstrekt anders op de woningmarkt dan het studente nechtpaar dat over een paar jaar twee kinderen denkt te nemen. En de woning voor de BOM. de bewust ongehuwde moeder, zal over het algemeen minder vertrekken behoeven te bevatten dan die voor de grote Surinaamse gezinnen. rvv Deze uitlopende groepen mensen hebben met elkaar gemeen dat ze te maken hebben met een schaarste op de woningmarkt. Komen de best betaalden onder hen in die schaar ste situatie nog goed uit de voeten, moeilijker wordt het wanneer er geen uitvlucht ls naar een koopwo ning of een peperduur huurhuis. Een andere beperking is dat het gewenste type huis vaak niet voor radig is. Gezinnen met kinderen die best bereid zijn een flink deel van het inkomen aan huur te besteden vinden tn de stad niet wat ze zoeken en zijn gedwongen te verhuizen naar de groet gemeen te, waar wel de eengezins-dporzonwoningen met tuintje voor en achter beschikbaar ls. Een gemeentebestuur dat in de weer is met woningbouwplannen zal moeten proberen zo veel moge lijk die types huizen te (laten) bou wen waaraan de meeste behoefte is binnen de eigen bevolking. Zo n dis cussie over de soorten huizen die komende jaren gebouwd moeten worden heeft in de gemeenteraad van Den Haag nu ai voor meer dan een Jaar geharrewar gezorgd Op een zomerdag in 1978 brachten bur gemeester en wethouders een plan op tafel (de nota woningdifferentia tie) waarin stond in welke klasses er de meeste nieuwe huizen zouden moeten komen. B. en w. hadden vooral gekeken naar de huidige sa menstelling van de Haagse bevol king Die bestaat voor ongeveer tweederde uit kleine huishoudens, vooral alleenstaanden en samenle vingsvormen van twee personen. Daarnaast moest het college een politiek voeren die baat bracht aan de bewoners van de oude stadsver- nleuwingswijken De conclusie was dat er vooral kleine betaalbare wo ningen gebouwd zouden moeten worden. <Het zo hoge aantal kleine huishoudens in Den Haag is een voudig te verklaren. Niet alleen in de stad de afgelopen Jaren sterk vergrijsd, ook gaan jongeren steeds eerder de deur uit. zijn <r de lossere samenlevingsvormen als vervang- middeld voor het huwelijk. Is het aantal echtscheidingen toege nomen.) Schone schijn Na de indiening van de nota wo ningdifferentiatie ontstaat er ech ter een slepende discussie in de ge meenteraad. Veel puur theoretische verhalen vol schone schijn kenmer ken de discussie. Drie partijen in de raad. WD. CDA en D'66 laten blij ken zwaar te tillen aan het feit dat steeds meer gezinnen met kinderen uit Den Haag moeten vertrekken om de gewenste woning met een kamer of vijf te vinden. „Het weg trekken van gezinnen, die gebruik maken van scholen, het openbaar vervoer, het winkelapparaat, gezin nen die meer uitgeven dan bejaar den. die leegloop tast het draagvlak van onze stad aan." weten WD. CDA en D'66 Ze dienen een motie in om in nieuwbouwprojecten wat meer woningen neer te zetten voor ..huishoudens bestaande uit twee ouders met één of meer kinderen". Ze voegen er de waarschuwing aan toe dat ..veel alleenstaanden van nu. de gezinnenstlchters van mor gen zijn". De verhalen draalen om een ..gezonde bevolkingsopbouw" van de stad en om het voorzieninge napparaat dat zal Inklappen wan neer de kleine huishoudens, oud en Jong. nog meer de overhand krijgen. PvdA en PPR stellen daar tegen over dat de bouw van grote huizen vooral ten goede zal komen aan de meest draagkrachtigen. Links meent dat Den Haag nu eerst maar eens moet gaan bouwen voor de huidige Haagse bevolking, die vol gens de cijfers grote behoefte heeft aan kleinere, edelij betaalbare wo ningen. Er moet niet over de ruggen van de minder draagkrachtige wo ningzoekenden krampachtig gepro beerd worden de Haagse bevol kingssamenstelling naar gezonde verhoudingen om te buigen. Buurt De actiegroepen uit de binnen- stadswijken beginnen zich te roe ren, nadat WD. CDA en D'66 begin november hun „gezinswoningen- motie" hebben ingediend. De span doeken op de publieke tribune van de gemeenteraadszaal spreken voor zich: ..Bouwen voor de buurt" en „Dure bouw. verrek nou gauw!" De hele politieke discussie over de types nieuwbouwwoningen in rela tie tot de samenstelling van de Haagse bevolking is echter een schijnvertoning, zo weten de strij dende partijen zelf maar al te goed. Immers de stadsbestuurders ken nen de lage cijfers die de bouwpro- duktie van de komende Jaren bin nen de gemeentegrenzen aangeven, weten bovendien over hoe weinig nieuw te bouwen huizen het ge meentebestuur werkelijk iets te zeggen heeft. Het gaat om het volgende reken sommetje. Tussen 1980 en 1990 wor den er in Den Haag 19.000 woningen gebouwd. Voor 6500 woningen in Nieuw Waldeck en Houtwijk is al vastgesteld welke types huizen er gebouwd worden. De nieuwbouw- planning tot en met 1982 in andere wijken is ook al vastgesteld. De keuzes kunnen alleen nog gemaakt worden voor de nieuwbouwproduk- tie na 1982 voor zegge en schrijve 6500 woningen. Die 6500 woningen waarover de discussie gaat. vormen nog geen vier procent van het totale bestand aan huizen in Den Haag. Bovendien heeft het gemeentebe stuur lang niet voldoende grip op alle 6500 woningen omdat zo'n veer tig procent gebouwd zal worden door particulieren. Wat voor richtlijnen ten aanzien van de nieuwbouw de gemeente raad ook gaat vaststellen (zoals het er nu naar uitziet krijgen WD. CDA en D'66 voor een belangrijk deel hun zin) de Haagse woningzoeken den hoeven er in feite warm noch koud om te worden. Van veel meer belang is de discussie die de komen de maanden gevoerd gaat worden over aanpassing van de regels voor woonruimteverdeling. Daarbij staat de steviger greep centraal, die ge i :lar Vermoedelijke daders gepa! -J een DEN HAAG (ANP) Twee to :ht per auto passerende recher sta van de Haagse politie zijn er d an dagavond getuigen van geweegini een gewapende man een roofo en pleegde op een pompstation i Laakweg en er daarna in een £8® auto van door ging. Zij zett< stond de achtervolging in. doel ten in het drukke verkeer het bijster. rie al: wijl tc Korte tijd later troffen twee suf^*" rende agenten, die per mobilofi wee de hoogte waren gesteld, de auto langs de Leeghwaterkad Op hetzelfde moment zagen J andere auto met hoge snelhei rijden. Zij wisten deze wagen k ?as rijden en arresteerden de besti a( een 24-jarige bewoner van een boot aan de Leeghwaterkade. lee, der onderzoek trof de politie b lur boot in het water de Integra e u aan, die de overvaller had gei bij de beroving van het pomps^ Ook dreven er girobetaalkaai het water, die deel uitmaakten bult. Een 25-jarige Hagenaar die woonboot arriveerde werd verdacht gedrag ook in de kri grepen. Beide arrestanten ontk iets met de overval te maken ben. Van het contante geld tel de van ongeveer 7000 gulden, het pompstation vermist won gisteren nog niets teruggevon( nt AMSTERDAM Gedeputeer n ten van Noord-Holland het SIRONN de samenwerke tiatieven regionale omroep in Holland-Noord een subsid leend van 25.000 gulden. De SI gaat dit geld gebruiken om te zoeken of er behoefte is aan eei de regionale omroep in Nooi Ej land. naast STAD Radio AmsU ril COSA In Cosa aan de Oude Delft 183b In Delft is vanaf vandaag 10.00 uur de ..nationale expositie voor scheppend ambacht en toegepaste kunst" te zien. Werk van Hetty Brink (kleurschetsen). Lyda Dirkse-de Heer (keramiek), Mieke Folgering (glas plastieken). Anneke van der Heijden (wandtapijten) en Pablo Rueda Lara (keramiek). COOPERTEST Aan de Laan van Poot in Den Haag organiseren de atletiekverenigingen Olympia '48 en de Vlug en Lenig Trekvogels Combi natie in samenwerking met de ge meente vandaag hun maandelijkse Coopertest. Vanaf 12.00 tot 15.00 wordt om de 15 minuten gestart met een groep van 30 deelnemers. In pre cies 12 minuten moet men in eigen tempo trachten een zo groot mogelij ke afstand te lopen. Iedereen is welkom. NATUURWANDELING De af deling Leiden van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie organi seert morgen (14.00) een ongeveer IV, uur durende natuurwandeling in Oud-Poelgeest. Beginpunt Laan v. Oud Poelgeest, Oegstgeest. FOLKCONCERT In het Delftse Waagtheater vanavond een folkcon- cert door de Britse groep Bully Wee. Entree ƒ6.-. KARNAVAL In de Houtrustro- tonde vanavond om 21.00 uur een groot carnavalsfeest georg. door ..de Haagsche Neuzen". AMSTERDAM (ANP) De officier van de Amsterdamse rechtbank. Mr. R. W Asser, heeft gisteren negen maanden gevangenisstraf geëist waarvan drie voorwaardelijk tegen een 23-jarige Amsterdammer. De offi cier achtte dood schuld bewezen. De verdachte schoot In mei vorig jaar zijn vriend en huisgenoot dood in hun woning aan de Soerabajastraat. Hij beweerde dat hij per ongeluk de trek ker van een geweer had overgehaald, terwijl het slachtoffer probeerde het hem uit handen te trekken. Het stadhuis van Alphen aan den Rijn staat er pas 40 jaar maar is voor de snel groeiende gemeente veel te krap. Van een onzer verslaggevers ALPHEN AAN DEN RIJN Een onverwacht snel toegezegde toestemming voor nieuwbouw van de Ichtus Mavo en de Albanianae scholengemeenschap, die nu op hetzelfde terrein staan, heeft voor de gemeente Alphen zelf de mogelijkheid doen ontstaan om op die plek een nieuw stadhuis te gaan bouwen. Tot voor kort speelde men bij de gemeente Alphen alleen met de ge dachte om het stadhuis uit te brei den. Reden tot uitbreiding was de enorme groei van de gemeente Al phen. Aan de burgerij zijn ook al plannen getoond voor verbouw en uitbreiding van het architectenbu reau Berghoef, Hondius en Lamers. De kosten van de plannen werden geraamd op 13 miljoen gulden. Het was de bedoeling halverwege dit jaar met de verbouwing en uitbreiding te beginnen. Na voltooiing zou het stad huis nog wat krap zijn. namelijk maar 3 tot 4 maal zo groot als nu het geval is. Een ander nadeel van dit plan was dat de ambtenaren op het stadhuis tweeëneenhalf jaar gecon fronteerd zouden worden met verbou wingswerkzaamheden. Alles leek erop dat dit plan werd uitgevoerd, tot het ministerie van on derwijs groen licht gaf voor nieuw bouw voor de Ichtus Mavo aan de Oranje Nassausingel en de Albania nae scholengemeenschap aan de Dia mantstraat. Op het stadhuis kwam men toen op het idee de vrijgekomen ruimte te benutten voor een nieuw stadskantoor, en het oude te behou den voor representatieve doeleinden vierkante meter vloeroppervlakte gaan tellen, waar 200 ambtenaren op redelijke wijze kunnen functioneren. Gaandeweg werd dit pakket echter uitgebreid. Men denkt er nu over om de veel te krap zittende openbare bibliotheek ook ruimte te bieden op het terrein. Ook acht men het bij de gemeente niet ondenkbaar dat de GG&GD in de nieuwbouw wordt be trokken. In ieder geval zal in het nieuwe ge bouw de secretarie en de gemeentelij ke sociale dienst ondergebracht worden. De mannen waren verwoede verza melaars van allerhande vuurwapens Het slachtoffer werd door de kogel in het hart getroffen en overleed onmid dellijk. Bibliotheek Hetzelfde wensenpakket als bij de oorspronkelijke plannen werden op tafel gelegd; Het gebouw moest 5.200 JAZZCLUB Het huisorkest van Jazzclub Zoetermeer, The Sweet Lake City. geeft vanavond weer een concert in het clubhuis aan de Dorp straat 18. Aanvang 21.30. Wat voor soort nieuwbouwwoningen gaat Den Haag de komende jaren neerzetten? De raad van Den Haag zoekt naarstig naar het de gemeente moet krijgen op de bestaande voorraad huurwoningen. De gemeente moet een grotere vin ger in de pap krijgen bij het verde len van huurwoningen die in het bezit zijn van particuliere verhuur ders. Er liggen al voorstellen voldoende om de woonruimteverordening aan te passen. Politiek gezien wist het CDA de PvdA vorig links te passe ren door een vrij progressief voor stel te formuleren voor de beheer sing en betere verdeling van huur woningen die buiten het bestand vallen van de woningbouwvereni gingen en de gemeente zelf. De PvdA kwam later nog snel met een eigen voorstel, begin dit jaar kwam er bovendien nog een PSP/PPR- plan dat het meest vergaand is. Het kernpunt is dat er jaarlijks in Den Haag 4500 betaalbare huurwo ningen vrijkomen, waarvan de ge meente en de woningbouwvemigin- gen er slechts 1500 kunnen toewij zen aan ingeschreven woningzoe kenden. De rest van de huurwonin gen wordt verdeeld door particulie re huizenbezitters. Een wijziging van de woonruimteverordening zal betekenen dat de gemeente zich voortaan ook gaat bemoeien met de verdeling van ten minste vijftig pro cent van de woningen van particu liere verhuurders. De gemeentelijke claim op de helft van de particuliere huurwoningen wordt niet alleen door het CDA maar ook door de WD noodzakelijk geacht. PvdA en PPR willen een nog steviger greep op het particuliere bestand. Een meerderheid in de raad zal ln ieder geval ook te vinden zijn voor een regeling die moet voorkomen dat huurwoningen op de koop- markt terecht komen. De gemeente zal geen woonvergunning verstrek ken aan een huiseigenaar die een huis gekocht heeft dat vóór de koop nog een huurwoning was. Verder moet de doorstroming binnen het totale huurwoningbestand vergroot worden door kleine huishoudens meer kamers toe te staan dan nu het geval is. De noodzaak van meer gemeentelijke grip op de verdeling van alle beschikbare huurwoningen werd al jaren geleden in beeld ge bracht door oud-wethouder Nuy. „Als we alle Hagenaars op het strand van Scheveningen zouden zetten en daarna de beschikbare huizen goed zouden verdelen zou- VENETIC Met als thema ..Mu ziek in Venetië rond 1600" vindt dit weekeinde in het Haags gemeente museum een muziekmanifestatie plaats. Een onlangs gerestaureerd Celestine-klavecimbel staat centraal bij de meeste activiteiten. Hiertoe behoren workshops, lezingen en con certen. den we van de woningnood af Beheersing van ook partic huurwoningen past ook ln het VVD, D'66-verhaal over de niei bouw van weinig kleine wonini >EN „Er zijn in het huidige woning stand van de stad al genoeg drie vierkamerwoningen. Die zijn bouwd voor gezinnen met kindeAe r< maar zijn daar eigenlijk té kfg ii voor. Die woningen moeten bestemd worden voor kleine h houdens. a rel: 18,4 eco an 1 h< ijzei ri n De discussie over de nota woni teft differentiatie wordt dondert Jaa voortgezet in een gecombinee ider vergadering van de raadscomi ing sies voor stadsontwikkeling teei volkshuisvesting. Bri

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6