NCRV maakt het zich niet gemakkelijk Praatstuk met Ellen Vogel en Ton van Duinhoven Muzikale pasfoto van Joep Straesse Soliste Ida Haendel beheerst en virtuoos Onevenwichtig maar wel bezienswaardig Cristina Ortiz meer dan temperamentv 'Het vege lijf', een nieuwe vrije produktie Tweede componistenportret Nederlands Danstheater met Sidewalk en Msa Glagolskaja ZATEROAG 16 FEBRUARI 1980 KUNST/RADIO/TELEVISIE door Jan van Galen HILVERSUM De gespeelde documentaire heelt zo langzamerhand een vaste plaats gekregen hinnen de programmering van de geprofileerde omroepen (NCRV, KRO. VARA en ook IKON). Een aantal programmamakers is tot de conclusie gekomen dat sommige onderwerpen zich zo moeilijk laten vertalen, dat het naspelen van realistische of fictieve situaties een betere vorm van Informatie-overdracht oplevert dan het aan het woord laten van betrokkenen en experts. Dat het Juist de geprofileerde zendge machtigden zijn die gebruik maken van dit stijlmiddel Is niet zo verwon derlijk Deze omroepen bekijken het wereldgebeuren vanuit een geheel el- gen visie en daarin mogen meningen over maatschappijveranderingen niet ontbreken. Zo maakte de NCRV de laatste tijd gespeelde documentai res over onderwerpen als prioriteiten in de gezondheidszorg <Een kind van vijf miljoen», honderd jaar ARP (Hier sta ik» en gemengde huwelijken (Angst om je hart). Maandag zendt de NCRV opnieuw een jedramatiseerde documentaire uit. onder de titel De Truc (Ned I, 20! 10 uuri Het verhaal is bedacht en geschreven door Henk Mochel en be werkt door Gerben Hellinga. Aanlei ding voor dit spel vormen de onder zoekingen naar de mogelijkheden en gevaren van de zogenoemde recombi- nant-DNA Het DNA Is de kleinste kern van het leven, waarin alle erfelij ke eigenschappen besloten liggen. De NCRV heeft zich met De Truc een zeer moeilijk onderwerp op de hals gehaald. Het begrip en de functie van het DNA is moeilijk uit te leggen. Dat de NCRV toch een poging waagt valt daarom alleen maar te prijzen. Risico's In de Jaren vijftig ontdekte men dat een bepaald soort zuur in de kern van een cel de drager is van erfelijke eigenschappen De volgende stap was dat deze erfelijkheidsdragers zich la ten combineren met andersoortige cellen. Plotseling werd men er zich van bewust dat leven tot in de klein ste. maar belangrijkste details be heersbaar en regelbaar zou worden. Er zijn echter risico's aan de onder zoekingen verbonden omdat de we tenschappers nog niet alles weten, en experimenten derhalve volledig uit de hand zouden kunnen lopen Er kleven ook grote voordelen aan het recombinant DNA. zoals het winnen van insuline (de stof die suikerpatiën ten niet of onvoldoende produceren) en de landbouw kan hierdoor nieuwe impulsen krijgen. Maar over mogelij ke nadelen wordt ook driftig gespecu leerd. want als de wetenschap van deze methodiek misbruik zou willen maken, zijn de gevolgen niet te over zien. In De Truc komen de voor- en nade len van de techniek van het recombi- neren van het DNA aan de orde. In het kort komt de inhoud hier op neer: onder de deelnemers van een goo- chelcongres verspreidt zich plotse ling een besmettelijke virus-ziekte. Een verband wordt gelegd met een naburig laboratorium waar gevaarlij ke proeven worden uitgevoerd op het gebied van de erfelijkheid. Protesten en demonstraties volgen. Drie men sen van de lokale omroep spelen een belangrijke rol in het geheel, want zij zijn het die de bevolking informatie verschaffen die de wetenschap wei gert te geven. Effect Samensteller Henk Mochel. die eer der Een Kind van vijf miljoen en Hier sta ik maakte, maakt er geen geheim van dat zijn derde gespeelde docu mentaire een bijzonder moeilijke ma terie omvat. Hij Is echter van mening dat de samenleving zo exact mogelijk moet weten- in hoeverre men experi menteert met de erfelijkheid. Mochel zegt dat hij in principe vertrouwen Henk Mochel heeft in de wetenschap, maar dat het ook maar gewone mensen zijn die de onderzoekingen verrichten en dus fouten kunnen maken. Een kwestie dus van „hinderlijk" volgen. Over het effect van het programma maakt Mochel zich geen illusies: „Het is hooguit een zwakke poging enige duidelijkheid te scheppen in deze haast ontoegankelijke materie. Ik neem niet aan dat iedereen nu ineens precies weet waar het om gaat. Ik kan hooguit hopen dat de kijkers meer geïnteresseerd raken." De NCRV hoeft overigens niet te re kenen op een hoge kijkdichtheid. De AVRO zendt tegelijkertijd het sport programma Europese Superstars uit. Uit enquêtes is gebleken dat dit pro gramma bijzonder veel kijkers pakt. Mochel: „Dat is typisch een van de nadelen van ons bestel. Tegenover informatie op het ene net wordt amu sement geprogrammeerd op de ande re zender. Op die manier kun je met serieuze zaken wel ophouden. Het zou veel beter zijn wanneer op hetzelfde tijdstip elkaar beconcurrerende en gelijksoortige programma's werden uitgezonden. De keuze zou voor de kijker ook makkelijker zijn". Stimulans Mede hierdoor wil Mochel een tijdje de kat uit de boom kijken. Want zegt hij: „Je stopt enorm veel tijd en ener gie in zo'n programma, en als je dan van te voren weet dat de kijkdicht heid zeer laag zal zijn dan hoef je voorlopig niet meer." Ik ben wel van mening dat dit de juiste verpakking is van dergelijke onderwerpen. De uitwerking zou meer effect sorteren wanneer je geen eenmalige produkties zou maken, maar series met een vaste plek. een vast tijdstip. Dat geeft de kijker meer houvast en werkt voor de makers stimulerend. Deze gedachte ga Ik in de komende tijd uitwerken en dan ls het afwachten of ik met de NCRV tot afspraken kan komen." In tegenstelling tot zijn twee voor- Van links naar rechts: Peter Romer, Ellen Röhrman en Derel Lint. gaande gedramatiseerde documen taires heeft Mochel dit keer ook de spel(acteer)-regie voor zijn rekening genomen. Voor een leek (Mochel maakte alleen reportages tot nu toe) heeft hij het niet onverdienstelijk ge daan. Met name de acteerprestaties van Peter Römer, Derek de Lint en Ellen Röhrman zijn het aanzien waard, al komen hun activiteiten voor ingewijden hier en daar potsier lijk over. Minder fraai zijn de verrich tingen van een aantal figuranten die de ziek geworden goochelaars moe- geei lekjt 'arri :n v; ten neerzetten. Als je ze hun bes£, doen ernstig ziek te zijn. kom vergelijking met een brakende, van Oekel („Ik wor niet goed ifrik snel boven. Voor de oudere ki t nog dit. Een van de hoofdrollen 1 roi vertolkt door George Noordhof. cnei Nederlandse Engelsman kreeg geleden in ons land grote bekem and door zijn presentatie van een w eeni schappelijk tv-prograxnma. In Truc speelt hij dan ook een dei a a dige. piet door André Rutten AMSTELVEEN Ellen Vo gel, Ton van Duinhoven, Bram van der Vlugt en Rlta Maréchal spelen onder regie van Karei Guttmann een to neelspel van de Engelse schrijver James Saunders, „Bodies", In de vertaling van Luisa Treves „Het vege lijf" genoemd. Een vrije produk tie. waarvan donderdagavond de première werd gegeven in het Cultureel Centrum van Amstelveen. Het ls een praatstuk, waarbij de vir tuoze formuleringen in de mond van Ton van Duinhoven en ln beknopter, preciezer mate ln die van Ellen Vogel zijn gelegd, de meer nuchtere en dus wat valere in die van Bram van der Vlugt en Rlta Maréchal. alhoewel de laatste ook wel enkele pittige tirades heeft. Karaktertekeningen komen uit de teksten niet dwingend naar voren, zodat elke acteur vrijmoedig zijn ei gen a&rd kan Invullen. De situaties zijn evenmin van veel belang, noch hun verhoudingen: het zijn varianten van gangbare clichés van menselijke verhoudingen en ontmoetingen van daag de dag De vier vormen twee echtparen, het ene een Jaar of wat ouder dan het andere, die negen Jaar geleden tot partnerruil zijn gekomen, niet wel overwogen. het kwam er zo maar van. omdat ze zo druk met elkaar omgin gen. zoveel samen deden. Het heeft ook niet lang geduurd. Maar de oude vriendschap ging er wel aan kapot Het Jongere echtpaar is naar Amerika uitgeweken om helemaal opnieuw te beginnen, wat eerst niet lukte, maar uiteindelijk wel. nadat zij „de" thera pie ontdekt hadden, een geestelijke gezondheidskuur ondergaan. Na ne gen Jaar zijn zij dan terug, evenwich tig. blijmoedig, rustig, maar. eerlijk gezegd, wel saai. Er zal een weerzien volgen met het oudere echtpaar dat. zonder therapie, met zijn teleurstel lingen. bittere ervaringen, mislukkin gen heeft „leren leven". Speciaal vandaag Dat weerzien bereidt Saunders voor door ze alle vier hun vroegere relaties in monologen, soms afgewisseld door een scènetje deux. uit hun huidige situatie aan het publiek te laten ver tellen. Dat vormt het eerste bedrijf. In het tweede laat hij horen wat zij bij het weerzien allemaal tegen elkaar zeggen over hun verschillende kijken op de zin of de onzin van het leven. Je hebt alleen maar je lichaam, zegt de ene partij op grond van de Ameri kaanse therapie, en daar heb Je ook genoeg aan. Natuurlijk, zegt de ande re. dat ls zo, maar hoe staat het dan met de geest, met de kunst bij voor beeld. Is er alleen maar redelijkheid, of heeft de onredelijkheid een functie. Een praktische variant daarop ls de vraag: wat is belangrijker, het leven van een dichter of het werk van een dichter? Een scholier van de oudere echtgenoot heeft een gebeurtenis, die zich op de achtergrond van de gesprekken afspeelt zelfmoord ge pleegd, omdat hij het antwoord op die vraag niet kon vinden. Nuchter gezien zou Je zeggen dat zij onverbre kelijk bij elkaar horen. Dat probeert, denk ik, dit praatstuk wel onder woorden te brengen, maar de oudere man wordt onder het pra ten wel dronken, omdat het zo ver schrikkelijk moeilijk is de nuchtere andere te overtuigen. Voor wie van dergelijke discussies houdt zij wor den onderhoudend gevoerd vast wel een Interessant stuk. eidi H afz da len ngt igto door R. N. Degens Bram van der Vlugt en Ton van Duinhoven in „Het vege lijf" van de Amerikaanse schrijver James Saunders, geregisseerd door Karl Guttmann. FOTO STUDIO LEMAIRE Zinman leidt Rotterdams Philharmonisch door W. H. Wolvekamp ROTTERDAM Het werk van de Tsjechische componist Leos Janécek (1854-1928) heeft gedurende zijn leven een merkwaardige verandering on dergaan Omstreeks de eeuwwisse ling ontwikkelde zijn muzikale taal zich tot een zelfstandig geheel waar mee hij zich onderscheidde van zijn grote voorgangers en landgenoten Smetana en Dvorak. Van grote in vloed was het volkslied dat bij hem. na 1900 in een geheel eigen stijl tot uitdrukking kwam. Uit zijn laatste levensjaren dateert een vierdelige Sinfonletta. voorafge gaan door een Fanfare van een sterk bezet koperenensemble. Het was deze in 1926 geschreven Sinfonletta waar mee het door David Zinman geleide Rotterdams Philharmonisch Orkest donderdag het concert opende. Een compositie die van grote origina liteit getuigt. De componist maakt een ruim gebruik van volksmelodie ën. veel motiefherhalingen. opmerke lijke harmonieën en vooral ook een Speciaal morgen bijzonder persoonlijke Instrumenta tiekunst. Muziek die ln ons land ei genlijk veel te weinig bekendheid geniet. Behalve de beroemd geworden opera Jenufa en de Rapsodie voor orkest „Taras Bulba" (dit stuk wordt vol gende week enkele malen door het R. Ph. O. ten gehore gebracht) weten de meeste concertbezoekers niet zo veel van Janócek af. De uitvoering van de Sinfonletta onder Zinman betekende een voortreffelijk pleidooi voor deze componist. Het Orkest heeft met veel verve de partituur tot klinken ge bracht. waarbij het spel der koperbla zers afzonderlijk dient vermeld. Ook de Finse componist Jean Sibeli us (1865-1957) leeft ln ons land eigen lijk alleen maar voort door enkele werken, zoals „Flnlandia" en de twee de symfonie, alsmede het terecht een zekere populariteit genietende viool concert in d kl. Ida Haendel was deze avond de solis te in dit vioolconcert. Haar spel heeft in de loop der jaren nog niets aan technische accuratesse. klank schoonheid en voorname voordracht verloren. Wie dit concert vele malen heeft gehoord krijgt steeds grotere waardering voor de muzikale waarde. Ida Haendel speelde ook deze avond zeer beheerst, met prachtige cantile nen ln het middendeel en een schitte rende virtuositeit (wat een volmaakt flageoletspel) in het dansante slot- Allegro. Zinman stemde de begelei ding zorgvuldig af op het spel van de violiste. Na de pauze gaf Zinman een goed verzorgde uitvoering van Beethovens vierde symfonie in Bes. Robert Schu mann heeft deze symfonie eens verge leken met een slanke Griekse maagd tussen twee Noorse reuzen (de derde- erolca-symfonle en de vijfde). Een voor Beethoven bijzonder vriendelijk karakter is aan deze symfonie eigen. Het zangerige Adagio roept herinne ringen op aan Schumanns Schlum- merlied (ook in Es dur). In de snelle strijkerspassages van het laatste deel leverde het R. Ph. O. een staaltje van grote orkestdiscipline in het samen spel. AMSTERDAM Een pasfoto geeft meestal een zeer onflatteus beeld van de geportretteerde. Joep Straesser (1934) heeft met het door hem samen gestelde programma van eigen wer ken donderdagavond in het Stedelijk Museum te Amsterdam de toehoor ders naar mijn gevoel een muzikale pasfoto van zichzelf gepresenteerd. Hij was de tweede van de vijf Neder landse componisten die dit seizoen onder auspiciën van de stichting Gaudemus een „componistenpor tret" mogen samenstellen. Geert van Keulen die in januari de rij opende deed het nogal origineel door een aantal jongere componisten een be werking van één van zijn eigen pia nostukken te laten maken. Straesser kwam met een keus uit eigen werk voor kleine bezetting, met de bedoe ling dat daaruit de ontwikkeling in zijn componeren enigszins tot uit drukking zou komen. Je kan je afvragen in hoeverre zoiets, voor anderen dan de componist zelf, interessanter is dan een aantal wer ken die representatief zijn voor wat zo iemand in zijn beste ogenblikken heeft geschreven. Ik dacht dat dat bij Straesser juist die werken waren waarbij hij met grotere instrumenta le en vocale bezettingen aan de gang kon gaan. En ook dat zijn meest persoonlijke composities niet aan het begin van zijn ontwikkeling ont stonden. Voorbeelden Voorbeelden hiervoor waren in dit programma het uit 1967 daterende Seismogrammen voor twee slagwer kers, en het in 1978 gecomponeerde Just a moment voor viool, violoncel en piano. De zeer uitgebreide slag werkcompositie is weinig meer dan een staalkaart van de bekende lijkheden en beperkingen van h< t strumentarium; in het zeer bekn Just a moment laat Straesser ii soms vindingrijk gebruik van k 1 8 menging een veel boeiender pen i v lijk geluid horen. Het slagwerk ,ter ging dan wel in een nieuwe v (van 1979) maar het bleef, dunkt desondanks „gedateerd". d; van an| Zo waren ook de Pianostukkei jk 1961 Straessers eerste compo in de twaalftoons-techniek zienlijk minder karakteristiek da zeven liederen op oud-Egypti n teksten (Duitse vertaling) die hi der de titel „Nimm dir etwas nes" in 1979 publiceerde, ook al men van deze liederen in de v king door de sopraan Dieuwke bers, met Mathilde Krabbe (v Arjan Kappers (klarinet) en Bles (piano) waarschijnlijk nie meest gunstige indruk. Behalve deze uitvoerenden warejllal S we all VI slagwerkers Fred Vogels en Wi Vos en de fluitiste Ingrid Dei_ toegewijde medewerkers aan dit j gramma waarin nog de liedere de clus „Eichenstadt und Abendstet en „Emergency case" (voor fluit, n no en twee slagwerkers) waren nomen en dat nog te horen zal zi. 24 februari in Tilburg (KoningsÉ 26 februari in Rotterdam (De La gd ren) en 1 maart in Den Haag (The zj aan de Haven). ;i; "t ich In de Rooie Haan gaat in op de algemene buitenlandse po litieke situatie. Minister Van der Klaauw van buitenlandse saken komt het een en ander toelichten. Wim Kok. voorxit- ter van de FNV. praat overeen mogelijke loonmaatregel en de houding van de vakbeweging tot het kabinet-Van Agt. Hilversum I 13.03 uur In Aktua-extra discussiëren Wim Kok (FNV) en Van Veen. voorxitter van werkgevers over de onderhandelingen In de metaal en over de arbeids onrust in Groot-Briltannië. Hilversum 2 16.00 uur Olympische Winterspelen. Vandaag de 5000 meter schaat sen voor heren en de derde en vierde serie tweemansbob. Ned I 18.25 uur Achter het nieuw-s gaat in op de economische situatie in Engeland. Verder een reporta ge over het transport van vloeibaar aardgas uit Algerije en de daaraan verbonden fi nanciële consequenties. Ned 2 21.55 uur Olympische Winterspelen. Herhalingen van de hoogte punten van vandaag en om streeks 22.25 uur een direct verslag van de ijshockey wed strijd Nederland-Japan Ned I 21.55 uur Olympische Winterspelen. Samenvatting van de afgelo pen nacht gespeelde IJshockey- wedstrijd Canada-Finland; Ned 2 14.30 uur Vervolg Winterspelen. Waarin een verslag van de 1000 meter schaatsen voor dames. Ned 2 16.30 uur Studio-sport. Waarin hoog tepunten van de schaatswed strijden en nieuws en nabe schouwingen vanuit Lake Placid. Ned 2 19.20 uur In Celebration. Televisie spel naar het stuk van David Storey met in de hoofdrollen Alan Bates. James Bolam en Brian Cox. Het verhaal gaat over het leven van een mijn- werkerspaar in een klein En gels plattelandsplaatsje. Ned I 20.00 uur America Znight. Ameri kaans praatprogramma. De zoon van Archie Bunker tracht in deze aflevering hard nekkige geruchten de kop in te drukken. Ned 2 21.35 uur Lotgevallen. Serie-pro gramma samengesteld door Cherry Duyns. Aflevering: Mysterie der xwevenden. Ned 2 22.10 uur door Ineke Sluiter SCHEVENINOEN Het beziens waardige programma, dat het Neder lands Danstheater donderdagavond in het Circustheater presenteerde, was wat onevenwichtig van samen stelling. Het opende met een premiè re. Sidewalk, een ballet van Christo pher Bruce op muziek van Constant Lambert, dat blijkens de programma toelichting als entertainment be doeld was. De avond werd besloten het het inposante Msa Glagolskaja van Jlri Kilian op muziek van Janice k. De muziek van Sidewalk, voor een klein aantal instrumenten geschre ven. waarvan de piano de belangrijk ste is. dateert uit 1933, toen de com ponist New York bezocht en ls duide lijk beïnvloed door de jazz. Het is markante, ritmische muziek in drie delen, waarvan het laatste niet het sterkste. De choreograaf heeft de mu ziek vrij nauwkeurig gevolgd, zowel wat structuur als sfeer betreft. Het resultaat is inderdaad onderhou dend. fris. gevarieerd van beweging, dynamisch, met snelle wisselingen in de opstellingen van de dansers, zes mannen en drie vrouwen. De vrouwen komen er. zoals de be doeling van de choreograaf s. sterker uit als personen, maar van een werke lijke uitdieping van karakters was weinig sprake, en er was ook niet voel aanleiding toe. Net als bij de muziek, was ook het laatste deel van het bal let het zwakste, met een einde dat een vraag uit het niets opriep en daardoor nogal verwarrend. Niet gemakkelijk om te dansen, ook niet om de uitvoering „gelijk" te krij gen. De korte voorbereidingstijd, drie weken, was hier en daar wel zicht baar. maar de inzet van de dansers vergoedde veel Bepaald geen slecht ballet, maar een grote aanwinst voor het repertoire is het niet. alhoewel ik me voor kan stellen dat het veel men sen wel aanspreekt om de „lichtvoe tigheid" -rvan. Het komt op mij ook wel wat gedateerd over. zeker door herinneringen aan het ballet Fancy Free van Jerome Robbins uit 1944 door A dr. Hager dat een groot succes was en nog steeds ls. De walvis en de mandarijn dooi£° zil Hüsnü Daglarca. Uitg. Rotten se kunststichting, Kruisplein 30. terdam 10 gulden. Tweetalig (Ti Nederlands) kinderboek, eerste ii reeks. »lm be ooi Een fragment uit „Sidewalk", een choreografie van Christopher Bruce op muziek van Constant Lambert, die het Nederlands Dans theater donderdag voor de eerste keer uitvoerde. foto: Jorge Faunros Van uitg. Servire, Katwijk aan ontvingen we De Katharen, op en vernietiging van een vredelii de ketterse sekte in de middeL wen, door mr. drs. W. P. Marten^* pag. 35 gulden. Aristoteles, onderzoek naar de betekenis van categorieën, door M. van der Du 226 pag. 35. Religieuze ervaring en medit een godsdienstpsychologische sf door J. M. van der Lans. uitg. Loghum Slaterus, 284 pag. 39,' Rijm Si onrijm in Rotterdam do Kornet, Uitg. Rotterdamse stichting, Rotterdam, prijs 7,51 dlchtenbundel. Planten ais decoratie, door Oli» Allan. Uitg. Time/Life Intematj Amsterdam. 160 pag. groot foi inclusief kleurenfoto's 37,25. deel v.d. Time/Life Plantenei pedle. Tegenover Sidewalk stond Msa Gla golskaja van Jlri Kilian, en veroor zaakte naar mijn smaak de oneven wichtigheid van het programma. De Msa (Mis) is een ballet voor 22 dan sers. groot orkest en groot koor en zangsolis ten. Het is een Imposant werk. dat bij de première in het Hol land Festival 1979 uitvoerig bespro ken werd. De balletten lopen qua opzet en inhoud en artistieke kwali teit te sterk uiteen. Bovendien zou Sidewalk gebaat zijn bij een uitvoe ring in combinatie met andere wer ken. die minder overheersend zijn. Maar afgezien van deze overweging toch een voorstelling die gezien mag worden. DEN HAAO De Braziliaanse pia niste Cristina Ortiz opende donder dag- en vrijdagavond de concerten van het Residentie Orkest, die geleid werden door de Spaanse dirigent Ra fael Fruhbeck de Burgos. Niettegen staande het feit dat ze jong is, ls Cristina de Ortiz ln ons land geen onbekende meer en haar meer dan temperamentvolle pianospel roept telkenmale stormen van enthousias me op. Ze bracht belde avonden het derde pianoconcert van Beethoven en dat werd zonder meer een bele venis. Zoals hier de kaders werd neergezet. Dat was pianospel van grote klasse en Je kan je afvragen hoe zij zal schitteren ln een echt virtuoos con cert. Crist'na Ortlz maakt er geen geheim van dat ze op een Nederlands podium graag een Prokofjef-concert zou spelen. Het dunkt me dat je aan de wens van zulk een fenomenaal talent niet mag voorbijgaan. Je kan risicoloos voorspellen dat zo'n vertol king tot een sensatie zal uitgroeien. Hoe dan ook, zeker ls dat Cristina Ortlz bij het publiek een welkome gaste ls. Ook Fruhbeck die kortgeleden het Rotterdams Philharmonisch Orkest dirigeerde, zal ongetwijfeld terugko men. Aanstaande maandag dirigeert deze Spanjaard ln de serie Vanuit het impressionisme onder meer La Vida Breve van zijn landgenoot De Falla waarvan veel verwacht kan worden. Voorproefje Op datzelfde, zeer uitvoerige pro gramma staat ook La Mer van Debus sy. Een voorproefje hiervan werd de afgelopen concerten geboden in het Congresgebouw. Het werd daar dui delijk dat Fruhbeck bereid is hard te werken met het Haagse ensemble. Men begreep elkaar wellicht nog niet volledig, het orkest had misschien wat moeite met het Spaanse t rament, doch de wil was aanwei dat is al heel wat Naarmate de al vorderde, werd de verstand beter. Orkestleden zijn soms als kamel ze moeten bij voortduring ln ee^ dere huid kruipen. In de eerdi noemde impressionistenserie 1 ze te maken met vier versch dirigenten. Een daarvan, de in geboren Daniel Nazareth, was v week genoodzaakt het progi enigszins te wijzigen en hij koosj voor de tweede suite van Daphl Chloe van Ravel. Nauwelijks i men van deze effectvolle uitvoi zetten Fruhbeck hetzelfde werk J Dan past toch wel bewonder! het feit dat een orkest als weer zijn inzichten weet te real Meer dan dat. het werd een 1* ke. boeiende belevenis. Hoe 1 concertbezoeker vergaat weet i) maar deze partituur vervet nooit Hoe zou het ook ku: zulke fantastische muziek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4