Europa aarzelt tussen trouw en ontspanning i fide- TERDAG 16 FEBRUARI 1980 TROUW/KWARTET ■BUITENLAND" Ontspanning, vindt Henry Kissinger, is ondeelbaar. Dus moet Suropa niet de aangename kanten ervan willen binnenhalen en ie moeizame verdediging van het Westen aan de Amerikanen ^Hwerlaten. Het is een zwart-wit-redenering waar na de Fransen nu ook de Westduitse bondgenoten van Washington langzaam aan wat minder gevoelig voor worden. De Gaulle maakt school. oor Herman Amelink G.M, Ik heb het al vaker gezegd en eg het nu opnieuw dat wij een emeenschappelijk belang heb- len bij een succesrijke indam- ling van de Sowjet-expansie. fat dat betreft ben ik van me ling dat ontspanning niet deel- laar is." Wanneer de vitale belangen van luropa en de Verenigde Staten iet gecoördineerd worden, be- taat de mogelijkheid dat in jnerika weer een isolationisme kop opsteekt en in Europa genover een soort neutra- e." swel Henry Kissinger nu al bijna drie geen minister van buitenlandse za- van de Verenigde Staten meer is, zijn eze uitspraken van hem nog altijd het irmelden en overwegen waard. De cita- n komen uit een toespraak die hij op 1 bruari hield voor twee Zwitserse instel- igen die zich bezig houden met de inter- ionale politiek. Daarin sprak hij voor eerst in drie jaar zeer uitdrukkelijk ter zijn vertrouwen uit in het buiten- nds beleid van de Amerikaanse rege- ",g. en\ Jissingers rede valt middenin de discus- over de gevolgen van de Russische val in Afghanistan, waarover in de Vere- £de Staten en Europa nogal uiteenlo- ind gedacht wordt. Frankrijk en in min- >re mate West-Duitsland hebben de af lopen weken vrij onomwonden laten J ^ken we*niÉ> gelukkig te zijn met de IQprde opstelling van Carter tegenover de ussen. De bezetting van Afghanistan is len reden de ontspanning tussen Oost en est zo sterk op de tocht te zetten als de merikanen nu doen, is de opvatting in arijs en Bonn. em- enigszins bedekte bewoordingen heeft Amerikaanse oud-minister Frankrijk West-Duitsland gekapitteld om hun «telling. Europa moet niet de aangena- e kanten van de ontspanning proberen nnen te halen, terwijl het de verdediging in de westelijke wereld voor rekening in de Amerikanen laat. Een taakverde- ng is wel mogelijk, maar dan op basis in een gemeenschappelijk overeengeko- len beleid waarvoor zowel Europa als merika verantwoordelijkheid draagt, ntspanning is ondeelbaar, zo luidt kort imengevat Kissingers stellingname. lelangi en. Ie Verenigde Staten beschouwen de Rus- sche interventie in Afghanistan als een edreiging van de westelijke belangen. De owjet-Unie is doorgedrongen tot op en- ele honderden kilometers van de Straat in Hormoez, waardoor meer dan de helft m de in het Westen geconsumeerde olie roomt. De militaire en diplomatieke ac- die de Verenigde Staten momenteel lernemen in het gebied van de Perzi- le Golf en de Indische Oceaan zijn niet n in het eigen belang van Amerika, iar minstens zo sterk in het belang van est-Europa. Toch stelt Europa zich Iterst terughoudend op ten aanzien van Amerikaanse politiek in dit gebied, iet Europa dan niet waar zijn belangen Ben? et overleg van de Franse president Valé- Giscard d'Estaing en de Westduitse nndskanselier Helmut Schmidt begin Ge maand in Parijs, leverde weliswaar n vrij scherpe veroordeling op van de igj ussische inval in Afghanistan, maarzon dat hieraan veel consequenties wer en verbonden voor de relatie met bskou. gedachte aan een officiële ontmoeting m de ministers van buitenlandse zaken an de Verenigde Staten, West-Duitsland, rankrijk en Groot-Brittanniëi om te ko len tot een gemeenschappelijke politiek, leek niet te verwezenlijken. Groot-Brit- innië is de enige Europese mogendheid an betekenis die bereid is om met de de Amerikaanse houding mee te gaan. Ijs en Bonn lijken het. ondanks de iherpe verklaring van Schmidt en Gis- niet zo zwaar in te zien. Begint de tussen de Verenigde Staten en Euro- b losser te worden.? Coude oorlog. te afloop van de Tweede Wereldoorlog en ft verloop van de koude oorlog hebben merika en Europa hecht aaneen ge- tfc»imeed. Een belangrijk deel van zijn wel- 1i aart dankt West-Europa aan de Ameri- aanse Marshall-hulp. Door die steun 'aagden de Europeanen er in betrekke lijk korte tijd in economisch weer op eigen benen te staan. Maar voor zijn defensie bleef Europa aangewezen op de macht van de Verenigde Staten en die verhou ding bepaalde het beeld van de naoorlog se jaren. Het eerste land dat daaruit stapte was Frankrijk. Na de chaos van de vierde republiek herwon dit land onder leiding van generaal de Gaulle zijn oude waardig heid. Het trok zich terug uit de militaire structuur van de NAVO en schafte zich een eigen „force de frappe" aan. Parijs maakte er geen geheim van dat het droomde van een zelfstandig opererende grote mogendheid Europa, die zich los van de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie zou opstellen. De traditionele rivali teit tussen Duitsland en Frankrijk werd geringer en in 1963 werd de toenmalige bondskanselier Adenauer ontvangen door de Gaulle. De generaal hield Groot-Brit- tannië echter nadrukkelijk buiten Euro pa. Niet geheel verbazend was dat de houding van de Gaulle leidde tot een toenadering tussen Frankrijk en de Sow- jet-Unie. Het groeien van de afstand tus sen West-Europa en de Verenigde Staten was voor Moskou ook toen geen onaan trekkelijk gebeuren. Erg ver kwam het niet. De verzoening tussen de Duitsers en de Fransen leidde uiteindelijk wel tot halfjaarlijks terugke rende consultaties tussen Parijs en Bonn. maar de verschillende Westduitse regerin gen bleken niet van zins hun trouw aan het Atlantisch bondgenootschap ter dis cussie te stellen. Alles gebeurde nog tegen de achtergrond van een overigens in intensiteit afnemende koude oorlog. Ontspanning Aan het einde van de jaren zestig begon de ontspanning tussen de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie goed door te zetten. Dank zij deze ontspanning had de rege ring-Brandt in de jaren zeventig de ruimte om een verzoening met Oost-Europa tot stand te brengen. Westduitse regeringslei ders brachten bezoeken aan alle Oosteu- ropese landen, inclusief de DDR. Niet alleen politiek, maar ook economisch leg de de „Ostpolitik" West-Duitsland geen windeieren. Het land ontwikkelde zich tot de belangrijkste handelspartner van de Sowjet-Unie in het Westen. Bonn heeft een eigen, zelfstandig belang gekregen bij de ontspanning tussen Oost en West. Ontspanning betekent voor de Duitsers dat men weer op bezoek kan bij familie en bekenden in Oost-Duitsland, dat Duitsers in de Oosteuropese landen naar het Westen kunnen komen en dat de' dreiging van een militaire overval vanuit het Oosten kleiner wordt. Dat zijn verwor venheden die men niet graag meer kwijt wil. Toen president Carter drie jaar geleden aan de macht kwam en zijn regering be gon met een luide roffel op de trom van de mensenrechten, schrok de regering in Bonn nogal. Ze vreesde dat de ethische factor weer de boventoon zou gaan voeren in de relatie tussen Oost en West, waar door een groot deel van de verworvenhe den van de ontspanning wel eens op de tocht zou kunnen komen te staan. De leiders in Bonn hadden zich meer thuis gevoeld bij de koers van Henry Kissinger. Die legde in de verhouding met de Sowjet- Unie niet de nadruk op de verschillen,' maar op de punten van gemeenschappe lijk belang. Verkoeling Ook op andere punten verkoelde de ver houding tussen Bonn en Washington. Zo hadden de Duitse leiders er volstrekt geen behoefte aan om de inflatie in eigen land wat te vergroten om op die manier de inzakkende economische activiteit in het Westen weer op te vijzelen en zo de Ameri kaanse dollar weer op de been te helpen. Bovendien ontstonden er spanningen over de levering van een verrijkingsfa- briek aan Brazilië. Daar kwam nog eens de kwestie van de neutronenbom bij. Juist toen Helmut Schmidt na enige aarzeling tot de conclusie was gekomen dat hij maar akkoord moest gaan met de invoe ring van dit wapen, besloot de Amerikaan se president geheel tegen de afspraken in hel wapen toch maar niet te produceren, zonder dat daar een duidelijk concessie van de Sowjet-Unie tegenover stond. Niet alleen het wisselvallige beleid van president Carter, maar ook het gebrek aan gemeenschappelijk overleg over de te vol gen koers tegenover de Sowjet-Unie heeft de verhouding tussen Bonn en Washing ton problematischer gemaakt. Na de eer ste, heftige reacties in Washington op de Russische actie in Afghanistan, en de op roep om een harde gemeenschappelijke reactie van het Westen daartegen, ver klaarde Bonn dan ook vrij snel dat het niet aanging omwille van Afghanistan de totale ontspanning met de Sowjet-Unie op het spel te zetten. Frankrijk reageerde nog terughoudender. Verwijdering. Voegt men de Franse en de Duitse hou ding bij de waarschuwing van Moskou aan het adres van Europa dat het na de gebeurtenissen in Afghanistan de keus heeft tussen voortzetting van de ontspan ning en trouw aan de politiek van de Verenigde Staten, dan ontstaat het beeld van een geleidelijke verwijdering binnen het westelijke bondgenootschap. De Franse houding is niet verrassend: de nationalistische ondertoon heeft ook na het vertrek van De Gaulle niet ontbroken in het buitenlands beleid van Parijs. Op alle mogelijke manieren blijft Parijs voor komen dat het tot de machtsblokken ge rekend kan worden. Ook na Afghanistan zet de Franse politiek een onafhankelijke lijn uit. Veel serieuzer is de afwijkende houding van West-Duitsland. Proberen de West duitsers de Atlantische banden te slaken en een eigen zelfstandige koers te gaan volgen tegenover de Sowjet-Unie? Marion Dönhoff van het Westduitse weekblad Die Zeit schreef in het Amerikaanse blad Fo reign Affairs: „Lange tijd waren het de Duitsers die voortdurend twijfelden aan de standvastigheid van hun Amerikaanse vrienden en hen irriteerden door telkens weer te vragen: „Zullen jullie ons helpen?" Tegenwoordig is de situatie eerder omge keerd met heel wat Amerikanen die zich zorgen maken of de Duitsers misschien geheime afspraken met de Russen zullen maken.'' De Neue Ziircher Zeitung schreef begin deze week hierover in een hoofdartikel: „Wat in het geval van Frankrijk te maken heeft met een drang naar onafhankelijk heid en een permanente voorbereiding op verkiezingen, heeft in de bondsrepubliek veel complexere oorzaken: de historische vooretelling van een politiek op een tus senpositie tussen Oost en West, de nu een generatie oude, herlevende neutraliteits- ideeën van de sociaal-democratie, de soci alistische klemtoon en de anti-Ameri kaanse gevoelens bij de sterker wordende linker vleugel van de SPD, de voortduren de mogelijkheid om via een kwestbaar Berlijn onder druk gezet te kunnen wor den, de tien jaar Ostpolitik, de inter-Duit- se problematiek dat alles heeft geleid tot een hoge mate van een, ten dele zelf gecreëerde afhankelijkheid van Bonn van de welwillendheid van de Sowjet-Unie en van een klimaat van ontspanning, als ook tot een feitelijke gelijkstelling van de ont- spanningspoütiek met economische en veiligheidsbelangen." Moskou zal zeker proberen van de Europe se behoefte aan ontspanning gebruik te maken om het Atlantische bondgenoot schap uit elkaar te spelen, meent deze krant. En ook Henry Kissinger spreekt in zijn hierboven aangehaalde rede over de mogelijkheid van een herlevend neutralis me in Europa. Ondeelbaar Argumenten heeft West-Duitsland vol doende voor een wat onafhankelijker koers tegenover de Verenigde Staten na de Russische inval in Afghanistan. De Amerikaanse stelling dat ontspanning on deelbaar is en dat de wijziging in de Ame rikaanse houding tegenover de Russen gevolgd moet worden door de Duitsers, vindt men in Bonn maar onzin. Juist het Amerikaanse beleid heeft in het verleden aangetoond, dat ontspanning he lemaal niet ondeelbaar is. Werden de be sprekingen over het akkoord ter beper king van de strategische kernwapens niet gewoon voortgezet terwijl de Russen door middel van Cubaanse militairen hun macht vestigden in Angola en Ethiopië? En werden Nixon en Kissinger niet harte lijk ontvangen in Moskou in mei 1972, terwijl in Hanoi de puinhopen nog rook ten van de Amerikaanse bommen? Noch de Russen noch de Amerikanen heb* ben zich in het verleden bekommerd om het al of niet deelbaar zijn van de ontspan- ningspolitiek en de Westduitsers voelen zich momenteel dan ook niet aan de Ame rikaanse stellingname gebonden. Een al gemene afkoeling van de relaties met de Sowjet-Unie achten ze volstrekt niet noodzakelijk en bovendien heeft men het gevoel dat aan de geheel nieuwe opstel ling van de Amerikaanse president zijn strijd om herverkiezing niet helemaal vreemd is. Atlantisch De vraag van dit moment is of de huidige scheiding der geesten in het Atlantische kamp ook inderdaad door zal zetten. Gaan de politieke lijnen van de Verenigde Staten en van Europa geleidelijk uit el kaar lopen? Als het van Helmut Schmidt afhangt, gebeurt dat niet. Voor hem is het Atlantisch bondgenootschap een uitgangspunt van buitenlands beleid dat niet ter discussie staat. De uitgebreide steun die West-Duitsland aan de noodlij dende bondgenoot Turkije geeft, is een duidelijk aanwijzing dat Bonn de NAVO nog steeds ernstig neemt. De Westduitse instemming met de plaatsing van nieuwe raketten voor de middellange afstand wijst ook al niet op een toenadering tot de SowjetrUnie. Ook Marion Dönhoff ziet in haar beschou wing geen reden voor de verwachting dat de bondsrepubliek zal aansturen op een afzonderlijke regeling met de Sowjet- Unie. West-Duitsland is cultureel en eco nomisch zo'n belangrijk onderdeel van het Westen, dat het zich van die bindingen niet los kan maken. Ook al zouden beide Dultslanden willen aansturen op hereni ging, dan nog blijft de positie van de Sowjet-Unie in Oost-Europa een onover komelijk struikelblok, aldus Dönhoff. Wanneer Moskou zou instemmen met her eniging van beide Duitslanden in ruil voor een neutralisering van het Duitse grond gebied. dan zou dit enorme gevolgen heb ben voor de positie van Rusland in de overige Oosteuropese landen. Hypotheek Deze argumenten nemen echter niet weg dat bondskanselier Schmidt zich openlijk zorgen maakt over de Amerikaanse hou ding. Er ligt toch een hypotheek op het bondgenootschap. Schmidt geeft toe dat hij niet verwacht dat de twee grote mo gendheden weer overgaan tot een onge remde bewapeningswedloop. Maar hij vreest duidelijk wel dat de overige ge sprekken tussen Oost en West, bij voor beeld in het kader van de onderhandelin gen over de troepenbeperkingen in Wenen en van de Conferentie voor Europese Vei ligheid en Samenwerking dit najaar in Madrid, geheel in het slop zullen raken. Voegt men daaraan toe de bereidheid van de bondskanselier om wat hem betreft de ontmoetingen in Oost-Duitsland en in Moskou gewoon door te laten gaan. on danks Afghanistan en ondanks Sacharow, en de waarschuwing van fractievoorzitter Herbert Wehner van de 8PD in de Bonds dag voor een as Bonn-Washington en zijn stelling dat de defensie-inspanningen van de Sowjet-Unie uitsluitend van defensieve aard zijn, dan wordt toch de indruk ge wekt dat de Westduitse deelname aan het westelijk bondgenootschap grenzen heeft. Geheel vanzelfsprekend is de binding tus sen Washington en Bonn niet meer. Illustratie Mare Terstroet Die indruk wordt nog versterkt door de opmerking van Kissinger in september van het afgelopen jaar dat de Amerikaan se nucleaire garantie voor West-Europa niet meer waterdicht is. Europa zou in geval van een gewapend conflict wel eens op zijn eigen kracht teruggeworpen kun nen worden. Kissingers opmerkingen wer den weliswaar tegengesproken door de huidige minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, maar dat ontneemt de kracht niet aan zijn uitlatingen. Het is helemaal niet zo zeker dat de Verenigde Staten in geval van een gewapend conflict in Europa hun atoomparaplu zullen ont vouwen. op het gevaar af ook zichzelf te vernietigen. Verkiezingen Naarmate deze onzekerheid groeit en dat is bepaald niet ondenkbaar wordt het idee van een zelfstandig opererend Europa, dat op eigen kracht met de Sow jet-Unie onderhandelt, steeds aantrekke lijker. zo niet noodzakelijker. Moskou is best bereid om met de leiders in Bonn om de tafel te gaan zitten. Ook Frankrijk zal zonder twijfel tot dergelijke onderhande lingen bereid zijn, omdat het een erken ning van de waardigheid van dat land zou inhouden. Het zal waarschijnlijk pas na de verkiezin gen in West-Duitsland en de Verenigde Staten duidelijk worden hoe de verhou ding tussen deze twee landen zich gaat ontwikkelen. De nog steeds toenemende militaire inspanningen en activiteiten van de Verenigde Staten in verband met de situatie in Afghanistan bieden voorlopig geen uitzicht op spoedige'ontspanning in de verhouding tussen Oost en West. Ook van de Westduitse bondskanselier zijn tot aan de verkiezingen geen initiatieven te verwachten voor een nieuw buitenlands beleid van de bondsrepubliek. Daarvoor liggen de verhoudingen met het commu nistische Oost-Europa in West-Duitsland veel te gevoelig. Op langere termijn moet echter gerekend worden met de mogelijkheid van een fun damentele heroriëntering van de westelij ke verhoudingen, waarbij de mogelijkheid bestaat dat Europa een soort tussenposi tie tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten zal gaan Innemen. Of dit zal gebeu ren, hangt momenteel af van de mate waarin de 8owjet-Unie erin slaagt het westelijk bondgenootschap uit elkaar te spelen. Nóg een Afghanistan en de weste lijke alliantie zal weer hechter zijn dan ooit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 23