in jaar gesteund in milieubeleid Bij weigering verhuizing ontslag ambtenaren PTT hristen, bewapening en demonie Kolenverbruik weer naar peil van de jaren zestig Adviesraad voor invoering heffingen nsterdamse raad koord met n itruimen panden Geheime nota staatssecretaris Smit-Kroes Delegatie raad van Maastricht toegang tot Philips ontzegd JDAG 15 FEBRUARI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET or Hans Schmit >EN HAAG Minister Ginjaar (volksgezondheid en miliehygiëne) heeft van zijn belang- jkste adviesorgaan, de voorlopige centrale raad voor de milieuhygiëne, steun gekregen in ijn strijd voor een doelmatig milieubeleid. In een deze week vastgesteld advies schaart de ad zich achter de opvatting van minister Ginjaar dat de kosten van de bestrijding van de irvuiling moeten worden opgebracht door de vervuilers. Door gerichte heffingen dient het tld te worden verkregen dat nodig is om het milieubeleid daadwerkelijk gestalte te geven, [t advies zal minister Ginjaar ze- stoffenwet. Minister Ginjaar haalde of niet vervuilt. Ook komen met toen gedeeltelijk bakzeil: Iter welkom zijn. Want de heffingen i hij wil Invoeren, gedachtig het fciternationaal erkende ultgangs- nt dat de vervuiler betaalt, roe- nogal wat bezwaren op. Het rijfsleven voelt weinig voor de1 tffingen en geeft de voorkeur aan nciering van het milieubeleid t de algemene middelen, de grote |ot van het Rijk. Ook een aantal i Ginjaars collega's in het kabi- jet deelt dit standpunt. Vorig na- ontstonden hierover pro- zo ver dween een voorgenomen heffing op de verwerking van autowrakken in de ijskast, en werden heffingen voor de wet luchtverontreiniging naar de verdere toekomst verschoven. Ook de invoering van een heffing van 0,47 cent per litter benzine, diesel of LPG om verkeerslawaai te bestrij den (bijvoorbeeld door de aanleg van geluidwallen) werd vertraagd en zal pas per 1 april worden opge legd. De invoering op deze datum is inmiddels ook dubieus geworden. jaar vroeg toen toestemming Rp7WJirpn de ministerraad enkele be- taande heffingen te verhogen en tele nieuwe heffingen in te voe- hefen. Die nieuwe heffingen zijn nodig onge'oor de uitvoering van enkele mi- vinti euwetten die het afgelopen jaar ;n ian kracht zijn geworden, zoals de lie d 'et op de geluidshinder en de afval- tijd we e tie /alle omi gel De raad zegt in zijn advies (waarin de werkgevers een minderheids standpunt innemen) dat aan de fi nanciering uit de algemene midde len een aantal bezwaren zijn ver bonden. Ze betaalt dan iedereen evenveel, ongeacht of hij of zij wel deze wijze van financiering de ver schillen in de mate van vervuiling niet tot hun recht. Bovendien kan, wanneer het geld uit de algemene middelen moet komen, de continu ïteit in gevaar komen. Het is im- _mers goed denkbaar dat wanneer de overheid wil bezuinigen, zoals nu het geval is, ook op de post milieu wordt gesnoeid, met als gevolg dat de uitvoering van de mileuwetten zou stagneren. Dit zou des te meer problemen opleveren, omdat op het milieuterrein nog steeds een grote achterstand moet worden wegge werkt. BIJ gerichte heffingen bestaat dat WillekPUrif? gevaar niet. Het geld dat uit de heffingen komt. wordt aangewend voor concrete maatregelen en het opbouwen van het ambtelijk appa raat, dat de uitvoering van en de controle op de milieuwetten ter hand moet nemen. Bovendien kan door het opstellen van uitvoerings programma's de hoogte van de hef fing jaarlijks worden vastgesteld: als je weet hoeveel geluidswallen langs autowegen nodig zijn en hoe veel woningen moeten worden geï soleerd om het verkeerslawaai aan banden te leggen, kan de heffing daarop worden afgesteld. De heffing is een belangrijk middel om een „grote schoonmaak" tot stand te brengen. Dat is onder meer gebleken bij de wet verontreiniging oppervlaktewater: dankzij de zuive ringsheffing die de huishoudens en de industrie kregen opgelegd, kon de afgelopen tien jaar een groot aantal waterzuiveringsinstallaties worden gebouwd. In dit geval was het mogelijk een duidelijk verband te leggen tussen de veroorzaker en de vervuiling, zodat het beginsel dat de vervuiler betaalt zonder al te veel problemen kon worden toege past. In een aantal gevallen is het echter niet zo gemakkelijk dat verband te leggen. De toerekening van de be- strijdingskosten, schrijft de raad in zijn advies aan minister Ginjaar, gaat dan willekeurige elementen bevatten. Dat is bijvoorbeeld bij de heffing op verkeerslawaal het geval: een auto die twee keer zoveel brand stof gebruikt maar evenveel lawaai produceert als een zuiniger auto. wordt toch twee keer zwaarder be last. Het zal dan ook niet altijd mogelijk zijn alle milieumaatrege len via heffingen te betalen. Vooral een aantal indirecte maatregelen zal daarom toch uit de algemene middelen moeten worden betaald. De heffingen die minister Ginjaar wil invoeren, zijn alle gericht op een bepaald doel. namelijk de bestrij ding en vermindering van de vervui ling. De raad wijst er in zijn advies op dat er nog een ander soort hef fing mogelijk is: een heffing die erop is gericht een bepaald milieu onvriendelijk produkt zo onaan trekkelijk (duur) te maken, dat er geen markt meer voor is. Een derge lijke heffing kan bijvoorbeeld wor den ingesteld voor verpakkingen. Voorwaarde is dan wel dat er goede en gelijkwaardige alternatieven voor handen zijn. Een aardig voor beeld van het effect van zo'n heffing levert Noorwegen, waar verpakkin gen in blik extra werden belast. De verkoop van blikjes liep daarop sterk terug. De rubriek „Harmonie en Fanfare" staat voortaan 's zaterdags op pagina 5. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het aandeel van steenkool ln de Nederlandse energievoorziening zal de komende twintig jaar sterk oplopen tot veertig procent. Dat is dezelfde situatie als in het begin van de jaren zestig. BIJ een nog verdere stijging van het kolenverbruik dreigt een ernstige aantasting van het milieu. Een en ander vormt de kem van de zogeheten kolennota die minister Van Aardenne (economische zaken) gisteren in de ministerraad aan de orde heeft gesteld. Zijn collega Gin jaar (volksgezondheid en milieuhy giëne) was akkoord gegaan met het stuk, dat op tafel lag. De noodzakelij ke milieu-investeringen vergen ech ter aanzienlijke bedragen, die onder de huidige economische omstandig heden moeilijk op te brengen zijn Om het geraamde kolenverbruik te bereiken op een manier, die zowel economisch als milieuhygiënisch ver antwoord is. moeten nieuwe technie ken versneld worden ontwikkeld en toegepast. De kolennota bevat een uitgebreid onderzoeksprogramma, dat ondermeer betrekking heeft op het vergassen en vloeibaar maken van steenkool. Nieuwe technieken zouden, gezien de hoge kosten voor ontwikkeling en toepassing, ten min ste tien procent van de energievoor ziening voor hun rekening moeten nemen. Het is nog niet duidelijk wanneer de kolennota aan de Tweede Kamer wordt aangeboden. Los van het be raad in het kabinet moet in elk geval nog één hoofdstuk geheel opnieuw geschreven worden, omdat het slechts voor technisch-hooggeschool- den begrijpelijk zou zijn. De kolennota is het tweede deel van de energienota. Het eerste deel was vooral gewijd aan energiebesparing, het derde, tevens laatste deel, richt zich op kernenergie. Dit deel vormt de basis voor de ..maatschappelijke discussie" over (kern)energie in ons land. Meer nieuws op pag. economie VLISSINGEN (ANP) Twee opva renden van een Westdultse coaster hebben woensdagnacht zestien ple zierjachten in de haven van het Zeeuwse Walsoorden opengebroken en leeggeroofd. Ze hebben ook bij een in dok liggend vissersvaartuig uit Bruinisse ingebroken. Aar een onzer verslaggevers STERDAM De beslissing van Amsterdamse gemeenteraad dat korte termijn moet worden on- :ht of vordering van bedrijfs- den mogelijk is, heeft de houding de bezetters van de Groote Key- niet of nauwelijks veranderd. De itters blijven eisen dat de zes pan- aan de Keizersgracht zelf worden erd ten behoeve van woning- kende jongeren. rendien zijn zij er verbolgen over de gemeenteraad geen bezwaar ft gemaakt tegen de ontruiming de zwaar gebarricadeerde pan- De fracties van CPN. PSP en hadden wel aangedrongen op el van de ontruiming, maar bur- leester Polak hield vast aan zijn atting dat hij geen andere moge- ïeid heeft dan om met politie- intie de uitvoering van het ge- itelijk vonnis tot ontruiming, uit Deren. gemeenteraad sprak zich woens- nacht uit voor een motie van A en CDA dat door het college len één maand een beleid over lering van leegstaande bedrijfs- buwen wordt gepresenteerd. B en ^jn er van overtuigd dat vordering Mde Groote Keyser zelf onmogelijk fllPas als er een algemeen vorde- Jftsbeleid bestaat in Amsterdam, ^|er kans van slagen zijn. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Verhuizing van 3400 arbeidsplaatsen van de Centrale Directie van de PTT naar Groningen en Leeuwarden zal mogelijk gepaard gaan met ontslag voor omstreeks 1800 ambtenaren. Dat blijkt uit een geheime nota van staatssecretaris Smit-Kroes (verantwoorde lijk voor de PTT), bestemd voor de ministerraad. Het gaat hierbij om ambtenaren die tegen de voorgenomen verhuizing naar het Noorden zijn. ^en elektronische koortsthermometer van Siemens met een geijkt bereik van 24 tot 42 gra* den. Voor metingen onder de tong, rectaal en onder de oksel is een standaard-sensor beschik baar. Na tien uur zijn de batterijen leeg. „De consequentie is dat bij het afron den van de spreiding in 1985 ln totaal 1800 personen moeten worden ge dwongen de dienst te verlaten, zon der redelijke kans op enigszins gelijk waardige vervangende werkgelegen heid, dan wel zich gedwongen voelen hun functie te volgen. Bij de afron ding van de spreiding in 1989 ls dat aantal omstreeks 1300 want 500 amb tenaren hebben geen bezwaar tegen een verhuizing op langere termijn. De grootste problemen concentreren zich daarbij op het hogere middenka der en het hoogste kader". Deze gegevens heeft staatssecretaris Smit-Kroes aan de mlnlster-raad voorgelegd op basis van een rappor tage van de directie van de PTT. Het stuk ls niet door het kabinet overge nomen. Op de dag dat het kabinet over deze kwestie vergaderde (l fe bruari) heeft minister-president Van Agt in zijn persconferentie gezegd dat de spreiding voor 1 Juli in een afgerond plan moet zijn opgenomen. Bij die gelegenheid heeft de premier twijfel gezaaid over de mogelijkhe den om gedwongen ontslag te voor komen. Staatssecretaris Smit-Kroes heeft zich gisteravond op een WD-bljeen- komst in Den Haag waar vele veront ruste PTTers waren samenge stroomd op het formele standpunt gesteld dat haar nota aan de minis terraad niet bestaat. „Aan de orde is de kabinetsbeslissing dat de sprei ding moet doorgaan. Daar wil lk het over hebben. Niet over een stuk dat niet door het kabinet is aanvaard. Als ik de problemen uit die nota nu zou onderschrijven, had ik moeten af treden." Op basis van de uitlatingen van de premier zijn de PTT'ers opnieuw ln het geweer gekomen tegen de naar hun mening „gedwongen verhui zing". De PTT'ers eisen een goed soci aal program waarin garanties worden gegeven voor een vrijwillige keuze voor de PTT'ers Enquête Prii r dr B. Goudzwaard de vele reacties, die ik de afgelopen weken mocht ontvangen, is mij duidelijk geworden, door mijn wijze van zeggen en handelen ik soms mensen in vérwarring heb gebracht, «in ral geldt dat voor de manier, waarop ik sinds kort over het bewapeningsvraagstuk spreek ichrijf. Zit daar toch niet een toegeven aan het dodelijk gevaar van een oprukkend ,vi munisme in verscholen? En is het daarom niet eveneens dodelijk gevaarlijk, om te r. pelen op een mogehjk ingaan tegen de NAVO-plannen? rpstl Ivwd t ronc putt mie ider J®. r de demonie die hem in de greep heeft, maar dat de mens achter dat masker Ln verlegenheid wordt gebracht. We mogen nooit en te nimmer de stijl van onze boze tegenstander imiteren, om dat hij ons dan meetrekt in het kwaad. is opgebouwd de wereld veertigvou- dlg te vernietigen. Op wiens voorstel? Op voorstel van de Heer, waarvan we 's zondags in de kerk zingen, dat „heel het aardrijk zijn wettig eigen- Ik geloof op dit cruciale moment van toch mogelijk de steun van de NAVO en zonder die steun van dat ver bond kunnen we toch niet leven? dom is"? Nee. kennelijk veeleer op voorstel van zijn grote tegenstander. onze geschiedenis ln een ander ver bond, dat meer houvast heeft, en e ijn de vragen waar veel mensen indlopen. En uit hun herinne- ittend, verwijzen ze dan naar die, in de tijd van een toene- oorlogsdreiging uit nazi- iland, in Nederland het parool 1 leven van het gebroken geweer- "91- daarmee een Nederlandse de- verzwakkend. Toen was het de van het nazisme waartegen moesten keren. Nu is het de inie van het communisme, dat ot een doeltreffende verdediging weii icht. We mogen toch niet blind 33- 'oor de lessen van de geschiede nd n Uit sommige brieven lees ik tus- !e regels door. dat mede-christe- In het CDA en de ARP moeite 380|en mij nog persoonlijk te volgen ok te herkennen. Want in het ien heb ik in spreekbeurten en slen nooit onder stoelen of ban- itoken, dat het communisme lodelijk-gevaarlijke ideologie is, mee we nooit op enigerlei wijze fn heulen. Is dat besef er niet Ben ik als gereformeerd chris- misschien een prooi geworden een moderne vorm van theo- sef dat er wel het een en ander Heggen is. Ik wil proberen dat op heel persoonlijke wijze ook te Want wanneer dit in niet weini- 3l'l" ieven aan mij te lezen valt, is dat i9e! leken ervan dat er nog veel men- h het land met soortgelijke ge ien rondlopen. >0* M de en zwarte gevaar 0 chien mag ik beginnen met het aunisme. Het klinkt u misschien ',e Bd in de oren, maar nooit te '■9i ben ik zelf zo diep overtuigd est van het demonische karak- iaa! fvan. Het communisme is de leer de menselijke zelf-verlossing. e deelt het met vele andere niet- telijke ideologieën. Maar het re 1 daaraan toe. dat die zelf-verlos- van de mens bereikt kan worden loet worden door revolutionaire strijd. En al is die strijd klassenstrijd, dat neemt niet weg, dat ook andere vormen van strijd (bij voorbeeld de mogelijke conflictstof tussen rassen) overeenkomstig de communistische doctrine mogen en moeten worden gebruikt om de overwinning van de arbeidersklasse te behalen, waarbij de communistische partij de voor hoede vormt. Vele zogenaamde be vrijdingsbewegingen in Afrika, Zuid- Amerika en Azië zijn door dit denken geïnfiltreerd en soms zelfs geheel bepaald. Het rode gevaar is niet dood, het leeft. Het suggereert leven en bevrij ding, maar brengt dood en verslaving met zich. Wereldbevrijding door het bloed heen is dat niet de meest gruwelijke imitatie die ooit van het Evangelie van Christus in de wereld gegeven is? Ik geloof van wel. Daar schuilt klinkklare demonie achter. Van belang is ook, dat het Marxisme- Leninisme de idee van een totale oor log dat wil zeggen een oorlog, die niet alleen militaire wapens bezigt, maar ook de wapens van een heel economisch stelsel, en van een pers, van een televisie, van wetenschap en kunst, van opvoeding, om op alle fronten de tegenstander te kunnen aanvallen en vernietigen van huis uit in zijn bagage heeft. Het heeft in zijn geschiedenis weliswaar de doctri ne van de „vreedzame coëxistentie" het vreedzaam naast elkaar leven van volken ontwikkeld, maar daar bij nooit de gedachte van een noodza kelijke wereldrevolutie laten schie ten. Die wil bestaat nog steeds, zij het dat het accent bij tijd en wijle wat meer valt op de ideologische, niet- militaire strijd, waarbij het Westen zal worden verslagen op het front van de wetenschap, de techniek en de economie. Want wanneer een com munistisch systeem kan aantonen op die drie fronten de opmars van de wetenschap, van de techniek en de economie superieur te zijn aan het kapitalisme, dan zal dat de westerse mens op de knieën brengen, en hem alle nog resterende wapens uit de handen slaan. Dan is de wereldrevo lutie gekomen. Hoe vecht een christen tegen demo nen? Hij weet, dat mensen in de greep daarvan kunnen komen. Hij weet ook. dat dat voor hele samenlevingen gelden kan. Ook al geldt steeds, dat mensen en menselijke samenlevin gen altijd méér zijn dan pure produk- ten van demonie omdat mensen mensen blijven, met angst en vrees, met hoop en bezorgdheid. Ook een communist is meer. als mens, dan een stukje vleesgeworden communisti sche ideologie. loe vecht een chris ten tegen demonen? Aan het einde van de Bergrede zegt Jezus daar iets van. Daar valt het ontzagwekkende woord: „Gij hebt gehoord dat er gezegd is: Oog om oog en tand om tand. Maar ik zeg U, de boze (mens) niet te weerstaan" (Mat- theus 5-38vv) En dan volgt: „Doch wie U een slag geeft op de rechter wang, keer hem ook de andere toe." Wat moeten we met zo'n bijbelwoord aan? Zou het alleen voor personen gelden, en op geen enkele manier voor overheden? Maar als dat ook ln een bepaald opzicht voor overheden zou gelden, leidt zo'n bijbelwoord ons dan niet tot een politiek van volstrek te weerloosheid? Dat is toch duidelijk in strijd met andere bijbelgedeelten, bij voorbeeld met Romeinen 13 waar in staat dat de overheid het zwaard niet tevergeefs draagt? Ja, dat is zeker zo. Maar de volstrekte weerloosheid is dan ook niet de kern van wat Jezus ln zijn Bergrede van ons vraagt. „De boze niet weerstaan" houdt niet in: volledig passief blijven maar: betaal hem niet met gelijke munt terug!" Verval niet in de stijl waarmee hij U bejegent! Jezus vraagt in dit gehele bijbelgedeelte van ons. dat we een zodanige tijl van omgaan met onze boze tegenstander ontwik kelen, dat hij niet vastgehecht wordt aan zijn eigen kwaad, vastgepind op Beeld klopt niet In het voorgaande is er niet alleen sprake van een rood gevaar, maar ook van een zwart gevaar. Sommigen hebben zich aangewend om ten over staan van de communistische drei ging het beeld op te voeren en te huldigen van een blank Westen, dat van geen kwaad weet. Maar dat beeld klopt niet. Er is ook een zwart gevaar, dat we vooral in de Tweede Wereld oorlog goed hebben leren kennen: een uit het Westen opkomende kracht van militarisme en fascisme. En het is niet dood. Het is springlevend! Het zwarte gevaar zegt tegen ons, dat we communisten niet alleen moeten ha ten als de pest zelf. maar ook dat tegenover communisten alle wape nen, zonder enige uitzondering, ge oorloofd zijn. We moeten hen dan ook in alles wat zij doen, met gelijke munt terugbetalen. En dat niet alleen we moeten hen voor zijn. Het merkwaardige van het zwarte ge vaar is, dat het ogenschijnlijk het volstrekte tegendeel is van het rode gevaar, maar er in feite als twee drup pels water op lijkt. Het zijn in feite dezelfde methoden die worden ge bruikt. Elk wapen dat de tegenpartij uitvindt, moeten wij proberen eerder dan haar uit te vinden hoe afschrik wekkend het ook moge zijn. En we moeten ook bereid zijn het daadwer kelijk te gebruiken, als het nodig ls. En ook hier ls er diezelfde idee van de totale oorlog. „Zij proberen ons te overtroeven met hun wetenschap, economie en techniek wij zullen hetzelfde doen, en hén overtroeven." De imitatie is compleet. En een nooit eindigende bewapeningswedloop het gevolg. Wij zijn gezamenlijk gevallen ln de strik van onze tegenstander. Militaristisch Een vermaard politicus in Nederland heeft mij onlangs verzekerd, zelf ge schrokken te zijn van de militaristi sche geest die momenteel ln de NAVO heerst. Alles möet, zelfs op nieuw een voorsprong nemen in een bewapeningswedloop, die nu al be slag legt op zes procent van de we reldbronnen. en waarin het vermogen die in zijn demonenrijk beurtelings waaraan de levende God van Israël speelt op rood èn zwart, om ze met elkaar en met de wereld als geheel in de afgrond te kunnen Jagen. In Oost en West zijn wij gezamenlijk gevallen ln de strik van onze eigenlijke Tegen stander. Met onze bewapeningstech niek, met onze wetenschap, met onze economie. En we razen maar voort, onder zijn geleide. Rood en zwart zijn eikaars kunstmatige tegendelen. Maar ze houden verband met elkaar. Ze spelen elkaar in de kaart, de krachten van rood en zwart. Er zitten Amerikaanse computers in de Russi sche wapens. De Verenigde Staten leveren oorlogstuig aan China het meest militante land van communis tische oorsprong dat er is. En ln Ame rika zoeken ln bepaalde kringen (zoals Kissinger en de zijnen) de mili taristen van deze eeuw contact met elkaar. Het Verbond geldt nog Als christenen moeten we niet ver trouwen. dat de westerse democratie- en ons uiteindelijk zullen kunnen red den. Hitler had binnen een tiental Jaren de hele Duitse democratie naar zijn hand gezet om zijn militaristi sche plannen te kunnen volvoeren Ik sluit het geenszins uit, dat nog eens ln de Verenigde Staten een havik op staat die als eerste de kernwapens daadwerkelijk zal gaan gebruiken; waarbij de hele ladder var) het zoge naamde aangepaste antwoord als in een kettingreactie zal worden afgelo pen en een daadwerkelijke wereldver- nletlglng dreigt. De olievoorraden van het Midden-Oosten zijn voor de Verenigde Staten en voor ons zo cru ciaal. dat we er „alles" voor over zullen hebben om die ln onze handen te houden. Er is een rood gevaar, maar ook een zwart gevaar, en ze spelen elkaar in de kaart. Maar welk verbond zal ons dan steun kunnen geven? Stel eens. dat we „nee" gaan zeggen tegen een bepaal de vorm van bewapening, omdat deze het karakter draagt van een massaal vernietigingswapen; geen enkel on derscheid meer kent tussen militai ren en een weerloze burgerbevolking; en gevolgen heeft voor het ongeboren levpn van ook toekomstige geslach ten (wie zijn er tegen abortus laten ze meeluisteren!)? Dan verliezen we zelf zijn naam gegeven heeft een Verbond, waarin Hij de Naam draagt van de Heer van de Legerscharen, die te hulp kan komen die naar Hem roepen. „De Heer, de God der leger scharen, ls met ons, hoedt ons in gevaren". Een pacifistisch verhaal? Vergeet het maar. Echte, conventio nele verdedigingsmiddelen zuilen we moeten blijven houden, te zamen met actieve, uiterst uitgekiende vormen van geweldloze weerbaarheid. Want dat zijn wapens, die nog een recht vaardige inzet tegen een tegenstan der mogelijk maken. Maar wanneer er wapens aanvals wapens ontstaan, die geen recht vaardige inzet meer mogelijk maken, zullen we tot geen prijs onze tegen stander. hoe „boos" hij ook is en hoezeer hij denkt in termen van een totale oorlog, met gelijke munt mo gen terugbetalen. Dat betekent een vergrote kwetsbaarheid ongetwij feld. Maar we mikken dan wel op het hart van onze menselijke tegenstan ders, achter zijn masker, waar zich ook vrees en bezorgdheid verbergt over de massale vernietiging die ons gezamenlijk lot kan zijn. En wat meer is in zulke omstandig heden, ln tijden van vergrote kwets baarheid, mogen we de Heer van het Verbond aan zijn gebleven beloften herinneren. HIJ is er ook nog. Hij komt te hulp in de grootste benauwd heid, omdat hij een Man van zijn Woord ls. Wanneer we het maar met Hem durven wagen, liever dan ons restloos te laten inhuren door Rood en Zwart. We moeten in deze gespannen tijd weer leren de oude psalmen te zingen. „Gods wagens boven 't luchtig zwerk zijn tien en tienmaalduizend sterk, verdubbeld in getale". Dat is nog eens wat anders dan honderden 83 20's of een paar oudere kruisraket ten. We zullen weer terug moeten naar het simpelste geloofvertrouwen dat er is. In plaats van restloos te steunen op de wagens en strijdmachten van anderen (Jesaja 31) Dr. B. Goudzwaard is hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amster dam en schrijver van het CDA-pro- gram „Niet bij brood alleen" De cijfers over de 1800 ontslagen zijn gebaseerd op een onder het personeel gehouden enquête, waaruit blijkt dat zeker zestig procent van het perso neel niets voelt voor Groningen of Leeuwarden. Algemeen wordt ln de Kamer aan de Juistheid van de en quête getwijfeld. Smit-Kroes zegt dan ook op basis van deze twijfel, dat de spreiding ln een redelijke termijn moet worden uitgevoerd Naar verluidt heeft premier Van Agt in het kabinet knopen doorgehakt om de verhuizing te versnellen. Zeer tegen de zin van de staatssecretaris De rapportage van 8mlt-Kroes aan de ministerraad spreekt ook van gro te knelpunten voor werving ln het noorden (het opvullen van de leegge komen arbeidsplaatsen) en mogelijke schade voor het functioneren van de centrale directie van de PTT. Een delegatie uit Den Haag aange vuld met vertegenwoordigers van het gewest 's Gravenhage en de provincie Zuid-Holland heeft gisteren tegen over de Kamercommissie spreiding rijksdiensten en tegenover premier Van Agt gespleit tegen de verhuizing van PTT'ers uit Den Haag. Gewezen werd op de leegloop van de stad en het hoge aantal werklozen, dat ook Den Haag kent Burgmeester Schols: „Tienduizend werklozen dat is in aan tal mensen gelijk aan dat in Gronin gen en het gaat toch om mensen, niet om procenten." Kosten De Haagse delegatie meent ook te weten dat de spreldlngsoperatie on geveer twee miljard gulden gaat kos ten. Omstreeks een half miljoen per arbeidsplaats. Geld dat, zei burge meester Schols, beter anders kan worden gebruikt, zeker tegen de ach tergrond van de financiële problemen waarin het kabinet verkeert. De delegatie kreeg zowel bij de Ka mercommissie als bij premier Van Agt nul op het request, zeer tot te leurstelling van de Haagse delegatie Eerder deze week pleitten PTTers al tegem de verhuizing, gevolgd door een delegatie uit het noorden, die doorgaan van de verhuizing absoluut noodzakelijk acht De Tweede Kamer zal naar verwach ting ln de laatste week van februari een debat aan de zaak wijden. Voor alsnog staat de Kamer, uitgezonderd PSP en CPN, op het standpunt dat onverkort moet worden vastgehou den aan de spreiding. MAASTRICHT (ANP) Een delega tie van acht raadsleden van Maas tricht is gisteren de toegang ontzegd tot de met sluiting bedreigde Phillps- vestiging in de Maastrichtse wijk Heer Ondanks een schriftelijke medede ling van de hoofddirectie van Philips dat er geen toestemming kon worden verleend om de raadsleden met het personeel gesprekken te laten voeren op. het bedrijf, deden de raadsleden daartoe toch een poging

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9