C NIET OPZIJ VOOR OORLOG %rter zoekt eigen sportfeest E obere Spelen achterhaald trans NS/Trans, uw gids voor de meest komplete vakantie. -^resolutie tegen boycot roept teleurstelling op in VS aos rond Winterspelen lijkt per keer groter te worden Taiwan naar huis Oostenrijkers: volop ruzie IJshockey trekt niet Scorebord Lake Placid IOAG 14 FEBRUARI 1980 SPORT TROUW/KWARTET P 13 - RHS 15 fan Woldendorp ACID Na enkele dagen wgzaam te hebben verga- t het IOC besloten om de fe Spelen gewoon van 19 I met 2 augustus in Moskou Jen. Voor het IOC bestond er |l motief om het op 23 okto- jenomen standpunt te ver hoofdstad van de Sowjet- iet aan de eisen en de regle- pn het comité en is derhalve organisatie op zich te jde weinig verrassende uit leen congres, dat. waar het om de Spelen van dit jaar ging. drie dagen in beslag nam. Drie dagen, die hoofdzakelijk werden besteed om de standpunten zodanig te formuleren, dat de Sowjel-Unie. de Verenigde Staten en uiteraard het IOC zich niet geshockeerd hoefden te voelen, want dat is natuurlijk wel de vuistregel van de (Olympische) politiek. Het is hoogst onaangenaam iemand pijnlijk voor het hoofd te stoten. Zeker, wan neer daarmee het faillissement van de eigen organisatie gestimuleerd wordt. Een boycot van de Spelen n Moskou zou vrijwel zeker het einde van de Olympische beweging betekenen. En dat niet alleen, omdat een vrij na tuurlijke reeks van vier jaar zou wor den doorbroken. De toch al elitair aandoende Spelen, slurpen daar naast zoveel geld op. dat menige rege ring het niet aan zijn volk kan verko pen om er honderden miljoenen voor op tafel te leggen. Het IOC heeft dat goed in de gaten, maar gooit het over een andere boeg. wanneer de suggestie wordt gedaan om voor de komende zomer een soort „sportieve pauze" af te kondigen. Het motief oorlog bestaat namelijk niet voor voorzitter lord Killanin en zijn hoogbejaarde vrienden. De Russische inval in Afghanistan evenmin dus. Sterker. Killanin deed zelfs voorkomen alsof ook de Eerste en Tweede Wereldoorlog de Spelen niet klein hadden gekregen. ..De Olympische Spelen van 1916, 1940 en 1944 zijn niet wegens oorlogsomstan digheden geannuleerd." verbaasde hij zijn toehoorders. „Het probleem was gewoon, dat er niet gereisd kon worden." De meningen van de kennelijk vol strekt buiten het normale maat schappelijke gebeuren levende IOC- leden hangen doorlopend aan elkaar van dergelijke vormen van zelfinge nomenheid. De als „Heitere" geaffi cheerde Spelen van München (1972) legden dat genadeloos bloot na het gijzelingsdrama in het Olympisch dorp en het vliegveld Fürstenfeld- brilck waarna de toenmalige IOC- president Avery Brundage niets be ters wist te bedenken dan dat de Spelen gewoon moesten worden voortgezet. Die zelfde Brundage, die in 1936 onder druk van de toenmalige Amerikaanse regering de IOC-afge- vaardigde verving, die het „waagde" om de Spelen van Berlijn te veroor delen. Trouwens de Verenigde Staten hiel den toen een Joodse atleet thuis om Hitier niet te beledigen. Je moet maar op het idee komen, toen en nu. we sportredactie tLACID/WASHINGTON Enkele uren nadat vice- pt Walter Mondale de Olympische Spelen opende, in Washington een persconferentie van president garter op het programma. Verwacht werd dat Carter ankondigingen zou doen over de maatregelen die hij Jen om Amerikaanse deelneming aan de Spelen van •te voorkomen. Ook werd aangenomen dat Carter iets tiullen van zijn plannen om te komen tot alternatieve (jelen als surrogaat voor het evenement in Moskou. ts dan ermee rekening houdend dat Rusland op 20 zijn troepen niet zal hebben teruggetrokken uit jstan. Jkaanse president wijzigt Ijn boycotplannen voor de li Moskou zolang de Russi- in Afghanistan zijn. kon de resolutie van het fc de nacht van dinsdag op J bekend werd gemaakt •deren. Het IOC is unaniem - dus inclusief de twee use leden dat de Spelen i gewoon doorgang moeten nadat lord Killanin, presi- het Internationaal Olym- ité, de tekst van de resolu- had gemaakt (het IOC om onduidelijke redenen leimzinnige beslotenheid), iet Witte Huis in Washing- :t een verklaring waarin merika zijn boycot-poli- ichte van de Russische niet zal veranderen. De president zei de beslis- t IOC te betreuren maar iij het standpunt dat „on- fomstandigheden noch de toch het congres, noch het volk het zenden van aanse ploeg naar de Spe- h iskou kan steunen" tionale sportorganisaties bereid zul len zijn en toestemming van het IOC zullen krijgen om voor concurrentie van de Spelen te zorgen. Het IOC was het met alle 73 aanwezi ge leden volstrekt eens over het door gaan van de normale Olympische Spelen. Afgelasting, uitstel of ver plaatsing van het komende feest zou, zo meent het IOC, onherroepelijk lei den tot het einde van de Spelen, het 'arter deed een beroep op :aans Olympisch Comité kortst mogelijke termijn te nemen tegen het zen team naar Moskou. In de werd verder gezegd dat net een aantal gelijkge- den werkt aan een alterna- Olympische Spelen. Een van dat aantal werd niet Het is ook volstrekt de '1 landen bereid zullen zijn werken aan zo'n voor de tra beledigend feest. Een tische vraag is of interna- verdwijnen van de Olympische ge dachte en de eenheid in de internatio nale sportorganisaties. Killanin: „Het IOC kan de politieke problemen van de wereld niet oplossen, maar roept de regeringen van alle landen, en in het bijzonder die van de grootste machten op om in gezamenlijk over leg de geschillen op te lossen." Het Russische persbureau Tass was nogal kort in de reactie op het IOC- besluit waarvan zonder veel commen taar melding werd gemaakt. De Engelse regering heeft zich teleur gesteld getoond over de wens van het Voorzitter lord Killanin tijdens het bekend maken van de IOC-beslis- sing. IOC de Spelen gewoon door te laten gaan. De Britten willen op 19 februari tijdens een ministersbijeenkomst van de EG-landen in Rome een ge meenschappelijk standpunt zien te bepalen. Overigens zal de regering van mevrouw Tatcher geen dwang maatregelen nemen als het Brits Olympisch comité voorstander blijft van deelnemeing in Moskou. De Duitse regering blijft op het standpunt staan dat alle Russische troepen uit Afghanistan moeten zijn voor de voorwaarden zijn geschapen om deel te nemen aan de Spelen. Maar het Duits Olympisch Comité volgt de regering daarin niet. Willy Daume. voorzitter van het Duits Olympisch Comité en vice-voorzitter van het IOC, zei dat de toespraak van Uohan Woldendorp PLACID Met de ikelijke poespas en zijn gisteren de der- Olympische Winter- geopend. De organi- n kondigden het eve- it vooraf aan als de Spelen, maar net als ieder ander toernooi n dergelijke grote en astische omvang is ^3oelstelling al lang ach- lald. Kort nadat de selijke hoge heren en Amerikaanse Olympi- Comité zich voor de werkbesprekingen !de tafel hadden ge- ird, bleek de aanvan- Ike minimale begroting (haalbaar. Regelmatig Jen de staten New York i talrijke sponsors aan- npt om de verliezen te hoog te laten op- Bijna twee weken sport bedrijven het lieve sommetje 1200 miljoen dollar, in ïrlandse guldens uitge- ongeveer het «le. blleen in dit opzicht is sober ^inst gebruikte woord in Lake en omgeving. De eigenaar let verveloze en onverwarm- rakkenkamp. die zijn verza- t oncomfortabele hutten de f benaming Motel heeft mee- fen, vindt 20 dollar voor een heel gewoon, terwijl de ►ok van een ongezellige eet- find vorige week met de op ^nde mededeling kwam. dat ►t menu enigszins had her nat sloeg uitsluitend op de J. die met 100 procent waren en Dat soort voorbeelden weliswaar tegen het zere ■Van het IOC. dat elk afkeu- De Olympische vlam wordt monie in Lake Placid. rend woord over de hobby van zijn leden in strijd met de idealen vindt, maar bij die constatering blijft het dan ook Hoewel, voor de kritiek, die beroepsmatige volgers over de barre huisvesting spuiden is het organisatiecomité in de meeste gevallen niet ongevoelig «gebleken. Olympische Spelen blijven twee keer in de vier jaar de grootste prijsopdrijvers ter wereld, daar kan alleen de afschaffing van het evenement iets aan veranderen. Heel voorzichtig, maar zeker niet in Olympische kringen wordt die discussie wel eens gevoerd. De voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité. Koos Iden- burg opperde vorig jaar in Trouw, dat de Winterspelen eigenlijk een achterhaalde zaak zijn. maar dat was niet meer dan een privé-me- ning Teksten als ..Welcome world We are ready" en Se ra jewo ide stad in Joegoslavië waar in 1984 de Winterspelen wor den georganiseerd -red is next" suggereren een verbijsterende zor geloosheid. Verbijsterend, omdat ontstoken tijdens de cere- de chaos per keer groter lijkt te worden. Het gigantisme hangt zichzelf op den duur aan de wur gende strop. Lake Placid en sober. De reali teitszin moet wel helemaal zoek zijn, wanneer je deze woorden in een adem wilt noemen. Lake Pla cid en gigantisme. Lake Placid en hypocrisie. Lake Placid en chaos zijn voorbeelden van een twee eenheid. waarmee je beter uit de voeten kunt. De wedstrijdarena's mogen er dan onberispelijk uit zien. voor het overige leidt het feest van de jeugd tot veel erger nissen. Een ander voorbeeld dan de hotels en de gaarkeukens om dat het smalle wegennet geen drommen auto's verdraagt is er een busdienst naar omliggende plaatsen in het leven geroepen Maandag werd deze onderneming al door een staking van drie en een half uur getroffen, omdat enkele Canadese werknemers van de maatschappij geen vergunning kregen om op de exclusieve lijn hun diensten te draaien Maar ook zonder dergelijke incidenten zijn wachttijden van meer dan een uur eerder regelmaat dan uitzonde ring. De problemen rond de kaartver koop zijn nog bedroevender. In hun onverbeterlijk optimisme gin gen de stafmedewerkers van het ticketbureau ervan uit. dat alles in een mum van tijd uitverkocht zou zijn. Met een kaart in de hand kan de argeloze bezoeker gebruik ma ken van bovengenoemde bus dienst, maar wie niet in de voor verkoop zaken heeft gedaan en bovendien niet in het Olympisch gebied woont, maakt geen schijn van kans op een toeristische trip naar Lake Placid. En dus kan hij in theorie ook geen kaartje voor de wedstrijd kopen. Uiteindelijk heeft de organisatie er het volgen de, omslachtige middel op gevon den. Men grijpe de telefoon, boeke een reservering onder vermelding van het nummer van een krediet kaart en begeve zich naar het con trolepunt. dat de openbare weg van het Olympische wonderland scheidt Daar wordt telefonisch gecontroleerd of het opgegeven nummer van de kaart inderdaad met de realiteit overeenkomt. Dit soort vdorvallen zijn illustra tief voor een evenement als de Olympische Spelen en kunnen kennelijk ook niet worden opge lost door een man, die daarvoor a raison van een jaarsalaris van twee ton speciaal is ingehuurd. Datzelfde gigantisme, diezelfde hypocrisie en diezelfde chaos zijn ook symptomatisch voor het spor tieve gebeuren zelf. Waar het IOC tijdens ieder congres op de barri cade klimt om de commercie bui ten de deur te houden, is een en ander direct buiten de conferen tiezaal al lang uit de hand gelo pen. De stadions zonder reclame borden vormen een fagade van schijnheiligheid, die is opgetrok ken voor de kennelijke noodzake lijke sponsors van de Olympische Spelen, de fabrikanten van peper duur skimaterlaal die Jaarlijks een zinloos snufje bedenken en last but not least veel deelnemers, voor wie het begrip amateurisme een wereldvreemde kreet is ge worden. de Amerikaanse minister Cyrus Van ce bij de opening van het IOC-con- gres als effect had gehad dat de rijen zich sloten. Daardoor kon het ge schokte IOC tot een eensluidend standpunt komen. Dat effect had Vance overigens niet beoogd. De voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité, mr. J. Idenburg, toonde zich zeer verheugd over het besluit dat het IOC in Lake Placid nam. „Ik ben niet verbaasd dat niet wordt ingegaan op de suggestie de Spelen te verplaatsen of uit te stel len." aldus de voorzitter van het Ne derlands Olympisch Comité. „Ik heb altijd gezegd dat ik dat een onmoge lijke zaak vind. Het is me opgevallen dat er sprake is van een unanimiteit. Dat is opvallend, want er zitten ook twee Amerikanen in het IOC. Ik dacht dat je dat zo moet uitleggen dat men zich in Lake Placid in het IOC nu al bezighoudt met de vraag of het denkbaar is de positie waarin het Amerikaanse Olympische Comité nu verkeert te verenigen met het voort bestaan van de Olympische bewe ging." „Men probeert kennelijk de proble men die gerezen zijn binnen de engst mogelijke grenzen te houden. Zeer prettig is het dat het Amerikaanse Comité geen beroep op andere Olym pische Comités doet om ook niet in te schrijven. Het blijft natuurlijk wel zo dat bij een vrij groot aantal regerin gen het gevoel leeft dat zij in deze de Amerikaanse regering moeten steu nen. De zaak is nog geenszins afge lopen." „Nu kom je (nog) meer in het politie ke vlak. Ik geloof dat de verschillen van inzicht van de regeringen ener zijds en de nationale comités ander zijds scherper zullen worden. En dat is zonder meer vervelend. Die span ningen stel ik in het geheel niet op prijs. Voor ons is het een reden nog eens te bezien of we niet meer begrip kunnen kweken voor de onnoemelij ke schade die naar onze smaak aan de sport wordt toegebracht bij het niet naar Moskou gaan. Zo'n beslis sing dat mag ik politiek gezien misschien nauwelijks zeggen houdt wellicht een veel groter gevaar in voor terugkeer van de koude oor log dan veel politici zich wel reali seren." LAKE PLACID Taiwan zal niet deelnemen aan de Olympische Win terspelen in Lake Placid. Na de uit spraak van het opperste gerechtshof van de staat New York. dat de Taiwa- nezen tijdens de Spelen geen gebruik mogen maken van de naam „Repu bliek van China" en derhalve niet onder eigen vlag en volkslied kunnen deelnemen, pakte de 18 personen tel lende equipe uit Taiwan de koffers en verliet het gezelschap Lake Placid. De Italiaan Herbert Plan bezig aan de laatste training op de afdaling, voordat het Olympische gebeuren in Lake Placid echt losbarst. Plank, één van de favorieten voor een Olympi sche medaille op de ski-nummers, raasde het parcours op de Whiteface Mountain af in de tijd van 1.43,91. Of dat voldoen de zal zijn om inderdaad een medaille in de wacht te slepen, moet worden afgewacht. LAKE PLACID Het heeft enige voeten in de aarde gehad voor de Oostenrijkse ploeg voor de afdaling vastgesteld was. Oorspronkelijk had de ploegleiding besloten dat de vier trainingen in Lake Placid zouden beslissen Maar na de derde werd besloten dat twee van de vijf zich al gekwalifi ceerd hadden en de rest de vier de oefenafdaling als finale diende te zien. Er volgde een nieuwe knetterende ruzie die opgelost werd toen uiteindelijk de ploegleiding de vierde afda ling voor allen beslissend ver klaarde. Dei test leverde op dat rege rend wereldkampioen afdaling, Sepp Walcher, buiten de ploeg kwam te staan. Walcher zeer teleurgesteld maar de rest van de ploeg tevreden. Tot na ver loop van tijd een van de offici als van de berg af kwam met de mededeling dat winnaar Pieter Wirnsberger ergens een poortje had gemist en dus gediskwalifi ceerd moest worden. Dat was net iets te veel voor hét impro visatievermogen van de ploeg leiding. Er moest een vergade ring komen die uitsluitsel gaf over de selectie. Vandaag zal blijken wat daarop is besloten. Veel zelfvertrouwen zullen de Oostenrijkers wel niet meer over hebben. LAKE PLACID De publieke belangstelling voor het ijshoc- keytoernooi is vooralsnog te leurstellend. De zes wedstrij den van dinsdag trokken totaal 8600 toeschouwers. De gepe perde toegangsprijzen 33 dollar, zo'n 65 gulden voor een zitplaats maakten dat zelfs de tribunes bij de belangrijke wedstrijd Verenigde Staten- Zweden niet geheel bezet wa ren. Er kwamen 4000 toeschou wers. Vandaag 15.00 uur: Ski; langlauf 30 km. heren. 16.30 uur: Schaatsen; hardrijden da mes, 1500 meter. 17.30 uur: Ski; afdaling heren. 19.00 uur: IJshockey, xes wed strijden. 20.00 uur: Rodeln; Tweede manche, dames en heren, eenpersoonsslee. Televisie 16.25-18.30 Ned 1: Hardrijden dames, afdaling heren. 22.10-22.25 Ned. 1: Hoogtepunten middaguitzending. 22.25-01.00 Ned. 1: IJshockey: Neder land-Rusland. Radio 08.25-08.30: Hilv. 1: Olympisch Jour naal. 16.25-18.30: Hilv. 1: Flitsen hardrij den dames. 22.25-01.00: Hilv. 1: Flitsen ijshockey, Nederland-Rusland. IJshockey Rode groep: Rusland-Japan 16-0 (8-0, 6-0, 2-0) en Polen-Finland 5-4 (1-0, 4-3, 0-1). Stand: Rusland 1-2 (16-0), Canada 1-2 (10-1), Polen 1-2 (5-4), Finland 1-0 (4-5), Ne derland 1-0 (1-10), Japan 1-0 (0-16). Blauwe groep: Tsjechoslowakije- Noorwegen 11-0 (0-0, 7-0, 4-0), Roeme- nié-West Duitsland 6-4 (1-1. 2 3. 3-0), Verenigde Staten-Zweden 2-2 (0-1, 1- 0, 1-1). Stand: Tsjechoslowakije 1-2 (11-0), Roemenië 1-2 (6-4), Verenigde Staten 1-1 (2-2), Zweden 1-1 (2-2), West Duits land 1-0 (4-6), Noorwegen 1-0 (0-11). LONDEN De finale van de Engelse League Cup zal op 15 maart gaan tussen Nottingham Forest en Wolver hampton Wanderers. Nottingham kwam in de tweede wedstrijd voor de halve finales tegen Liverpool niet ver der dan een gelijk spel 1-1 Aange zien Nottingham de eerst* ontmoe ting met 1-0 heeft gewonnen gaat deze club over naar de eindstrijd. Wolverhampton Wanderers, dat in de eerste wedstrijd tegen Swindon Town met 1-2 ten onder was gegaan, zege vierde in het tweede treffen met 3-1 ADVERTENTIE Trans heeft wat je noemt verzorgde vakanties. Met Nederlandse reisleiding. Alles tot in de perfektie geregeld. En alle excursies zi|n gewoon bij de reisprijs inbegrepen. Lees de nieuwe gids van Trans. Haal die gids bij ns-stations, anwb, rabobank of uw reisburo. Of bel 030627844. Vikiintiereizjcn Het rcishum van ';*N

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15