irse bezuinigingen blijven noodzakelijk' Toestand Tornado zorgelijk bliek vraagt veel targelden op effecten en/of spaarbrieven Italiaans zusterbedrijf koopt Lovable Nederland {gevers niet bang voor onderbestedingen VNO: Andere opzet van verzekeringen voor werknemers derend bestedingspatroon -r Btand bij land kritiek Eerste nieuwe aardbeien Sinds 1971 geen winst meer gemaakt Renault bouwt grote fabriek in Portugal Aluminiumbelangen Estel en Kaiser nog niet samen Ondernemingsraad Ogem praat weer met commissarissen EG stopt subsidie op suikerexport Hypotheekrente per 12 febr. H Van der Hoop Co NV 4 Ondergoedfabriek uit het dal TN Tsjechen willen weer goud delven bOAG 14 FEBRUARI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 11 - RHS 13 sociaal-economische redactie \0 „Het kabinet moet niet de illusie hebben dat, het eerst voor zichzelf honderd procent van de he koek opeist, werkgevers en werknemers daaraan leen mouw weten te passen." Dit zei voorzitter mr C. Jn van het verbond van Nederlandse Ondernemingen, i tijdens een persconferentie naar aanleiding van de llijkse bestuursvergadering van het VNO. Van Veen pleitte opnieuw i ombuigingen door de over- zei niet onder de indruk te iet argument dat ombulgin- en leiden tot het inzakken stedingen. De nationale be- liggen te hoog, zowel voor leve als voor de particuliere e geven meer uit dan we aldus Van Veen. Hij bena- igmaals dat er minstens 5 (t worden bezuinigd in de n '81. „Alleen op die manier elvaartsgroei weer op gang worden." ziet de VNO-voorzitter ln Lal loonbeleld en een loon- „Dlt geeft uiting van een rheidsbeleid." De overheid us Van Veen, de bakens Ub voor de te voeren sociaal- Ihe politiek. Er moet dan is de VNO-voorzitter, een 1 loonoverleg" en een „ge- loonbeleid" komen. „Al le manier kunnen werkge- irknemers een stuk eigen verantwoordelijkheid blijven dragen." Een bebakend overleg zal volgens mr Van Veen voor 1980 en de volgende Jaren betekenen dat werkgevers en vakbeweging bereid zijn binnen die bakens met een beperkte ruimte te zorgen voor hun eigen verantwoorde lijkheid. Deze zal in de komende Ja ren steeds meer worden bepaald door een op het individu gericht beleid. Niet alleen in Nederland, maar in heel Europa hangen nieuwe activiteiten van het bedrijfsleven samen met de mate waarin de individuele werkne mer zich daarbij betrokken voelt, al dus de VNO-voorzitter. Van onze soc.-ec. redactie DEN HAAG De werkgeversorga nisatie VNO heeft gisteren een nota gepubliceerd waarin het verbond voorstellen doet tot wijzigingen van de werknemersverzekeringen. In de nota pleit het VNO voor een integratie van de Ziektewet en de. WAO tot één arbeidsongeschik theidsverzekering. Ook wil het VNO een integratie van de werkloosheids verzekering- en WW. WWV, RWW tot één werkloosheidsverzekering. Het niveau van beide verzekeringen zou even hoog moeten zijn. Het VNO bestudeert op dit moment nog de vorm van financiering en premies telling. Een nieuwe arbeidsongeschiktheids- verzekering zou dan, in een veel vroeger stadium dan nu, de mate van arbeidsongeschiktheid en de terug keer naar het arbeidsproces kunnen vaststellen. De nieuwe verzekerin gen zouden een bijdrage kunnen le veren aan het doelmatiger functio neren van het sociale zekerheidsstel sel, het zou het aantal uitkerings trekkers kunnen beperken en het zou een mogelijkheid zijn om de lasten te drukken die de huidige verzekerin gen met zich meebrengen. Een integratie van de werkloos heidsregelingen levert voor de werk nemer, zo zegt het VNO, doorgaans een verbetering van uitkeringsvoor- waarden en in ieder geval een verbe tering van de rechtspositie op. De uitvoering zou moeten worden opge dragen aan de bedrijfsverenigingen die op deze manier een continuïteit in de begeleiding kunnen waar borgen. Staatssecretaris De Graaf van socia le zaken kwam vorige maand even eens met een bijna identiek plan om alle bestaande werkloosheidsrege lingen samen te voegen in een nieu we wet. Spreiding Het VNO verwacht voor de zwakke regio's ln ons land, zoals Groningen, Limburg en het oosten, naast de ves tiging van rijksdiensten, veel heil in de vestiging van kleine bedrijven. Volgens voorzitter Van Veen kan op die manier het bedrijfsleven aanslui ting zoeken bij de overheidsinstellin gen ter plekke. Het VNO denkt hier bij aan universiteiten en instituten die er al zijn of nog zullen komen. De VNO-voorzitter wees er op dat de bedrijven ln de zwakke regio's vol gens hem heel wat hebben gedaan. Met name voor wat betreft de werk gelegenheid. Als voorbeeld in dit ver band noemde hij Philips. Overwerk Tijdens de maandelijkse persconfe rentie van de werkgeversorganisatie kwam gisteren ook het voorstel van minister Albeda ter sprake om de overwerkgrens van 48 uur naar 42 en een een half uur terug te brengen. Van Veen merkte hierover op dat dit, gezien de knelpunten op de arbeids markt, een foute maatregel is. „Het kabinet zal er eerst voor moeten zor gen dat de problemen tussen vraag en aanbod op de overspannen ar beidsmarkt opgelost worden." Daar komt bij, aldus Van Veen, dat het bedrijfsleven altijd pieken zal heb ben, door ziekte of vakantie. Con junctureel gezien moeten mogelijk- SDAM (ANP) In januari zijn veel grotere bedragen .paarbanken afgehaald dan erop zijn gestort. Dat is kerkelijke ontwikkeling want januari is doorgaans een paarmaand. Ipaarbanken plus de Postgi- jRijkspostspaarbank gaven Januari een ontsparing te :ruim 135 miljoen gulden. V noteerden zij in dezelfde i positief saldo van 117 ontsparing een voortzet- een ontwikkeling die al in deel van 1979 zichtbaar volgens spaarbankverte- rs sprake van een duide- lerend bestedingspatroon, ïn worden bang, ze krijgen verhoging meer, nemen en op om belasting te beta- alle onzekerheden op poli- itschappelijk gebied komt achteraan," aldus enkele troot verschil werd geboekt [ijkspostspaarbank en de paar werd in Januari 1979 en meer ingelegd dan opge- haar de afgelopen maand iet bedrag aan opvragingen Igen met 35 miljoen. Wat i niet betekent dat deze (Hingen nu direct in paniek fen. Het totale tegoed van (Reuter) De toestand bij le staatsautomobielbedrijf eyland wordt met de dag De nieuwste bedreiging oorzaakt door de staalsta door Ley land vermoedelijk t niet genoeg staal meer te produceren. kondigde topman Edwar- lat 45.000 tijdelijk mensen zouden worden gestuurd, van de grote voorraden. In IJd is het aandeel van Ley- Britse personenautomarkt an 25 naar 15 procent. ijke ontslag is de reden dat emers bij Leyland niet wil- Dat zou de directie maar rt spelen. Nu moet het be- )nen gedeeltelijk doorbeta- n staking zou er geld uit de kassen moeten komen. eer gezaghebbende Britten toekomst meer voor de onderneming in zijn Afgelopen herfst werd icturering in gang gezet arbeidsplaatsen kost. Er alleen nog toekomst zijn itgevende onderdelen. alle spaarders heeft een omvang van ruim 15,2 miljard. Een zeer verschillend beeld, vergele ken met vorig jaar toonde verder on der meer de Nutsspaarbank West- Nederland. Vorig Jaar januari werd daar 9,9 miljoen meer ingelegd dan opgenomen, een jaar later was er in dezelfde maand per saldo een ontspa ring van ƒ20,6 miljoen. De Spaar bank Rotterdam ging van 15,8 mil joen positief naar 10,7 miljoen nega tief en de Centrumbank ging van plus 1,4 miljoen naar min 19,2 miljoen. 8paarbanken in Noord-, Oost- en Zuid-Nederland vertoonden ongeveer hetzelfde patroon. Interessant is in dit verband de Spaarbank Limburg. De ontsparing van 6,1 miljoen kan daar moeilijk aan het naderende car naval worden toegeschreven. In Janu-.. ari 1979 werd daar namelijk 5,7 mil joen meer ingelegd dan opgevraagd. Op de veiling: van Geldermalsen zijn gisteren de eerste kasaard- beien aangevoerd. De kinderen van kweker Roberti tonen trots de produkten van hun vader. Roberti was al vaker als eerste aan de markt met nieuwe aardbeien. Ze brachten per doosje van 150 gram 14,10 op. ETTEN-LEUR De situatie in het Brabantse Tornado-be drijf huishoudelijke artikelen is zorgwekkend. Niet alleen de bonden maken zich zorgen, ook de directie zelf doet dat. Sinds Tornado in 1971 werd overgenomen door het Belgi sche bedrijf Bekaert, heeft het geen winst meer gemaakt. Hoewel de eigen middelen van Tornado volgens alge meen directeur J. Bedert nog niet zijn uitgeput, is het toch duidelijk dat er iets moet ge beuren. „we worden armer", aldus Bedert, die niet wil zeg gen hoelang het bedrijf nu al precies met verlies draait. „1978 was in ieder geval niet het eerste verliesgevende jaar." Over de resultaten van 1979 is nog niets bekend. Volgens de heer Bedert heeft Tornado in Nederland een behoorlijk deel van de markt in handen. „Maar met be hoorlijke marges werken is iets an ders", aldus Bedert, die berichten dat het gelijksoortige bedrijf Brabantia de oorzaak zou zijn van „moordende concurrentie" van de hand wijst. Bedert: „De concurrentie op het ge bied van huishoudelijke artikelen is inderdaad zeer fors te noemen, maar de oorzaak daarvan ligt vooral in import uit de derde wereld en uit Oost-bloklanden, die hun produkten aanbieden tegen een prijs die ver LISSABON Renault gaat in Portu gal voor 1,2 miljard gulden investeren in onder meer motorenfabrieken en montagelijnen voor de R5, R 12 en de R 18. De onderhandelingen tussen de Portugese regering en het Franse au toconcern zijn gisteren met succes afgesloten. Het gaat om de grootste buitenlandse investering in Portugal tot nu toe. Volgens de Portugese minister van industrie Alvaro Barre to worden er 6000 arbeidsplaatsen rechtstreeks ge schapen en nog eens zoveel ln toele veringsbedrijven. Renault verwacht een gunstige ontwikkeling van de Portugese automarkt na de aanslui ting bij de Europese Gemeenschap. Het project zou ook pas na 1985 ren dabel worden. De investeringen heb ben een omvang van 1,2 miljard gulden. onder die van het Nederlandse fabri kaat ligt. Tornado produceert naast huishou delijke artikelen ook industriële pro dukten. voornamelijk voor intern transport, zoals rolcontalners.Ook deze bedrijfstak gaat het niet voor de wind. De artikelen, die voornamelijk geëxporteerd worden, hebben even eens moeite zich op de internationale markt de handhaven en wel om de zelfde reden: concurrentie van Oost bloklanden en de derde wereld. NIJMEGEN Er is voorlopig nog geen sprake van een bundeling van de Europese aluminiumbelangen van Estel (Hoogovens/Hoesch) en Kaiser uit de VS. De gesprekken tussen de beide ondernemingen zijn uitgesteld. Ooizaak is de veranderde situatie op de aluminlummarkt. De fusiebespre kingen worden eind 1980 hervat. In juli vorig jaar kwam de medede ling, dat de partijen praatten over een bundeling van hun belangen in Europa op aluminlumgebied ln een joint-venture. Estel zou haar volledi ge dochter Holland Aluminium in brengen en haar deelneming in de Belgische Sidal, die eerst geheel door Estel zou worden overgenomen. Kai ser zou de activiteiten inbrengen van Kaiser Aluminium Europe. Er zou een Europese groep ontstaan met een omzet van ongeveer ƒ1,5 miljard en met circa 6000 man personeel. AMSTERDAM Tussen de centrale ondernemingsraad van Ogem en de raad van commissarissen is een ge sprek gevoerd dat door de COR con structief is genoemd. „Er is een basis gelegd voor een voortgezet overleg", aldus de COR. Vorige week had de COR zijn vertrou wen ln de raad van commissarissen opgezegd omdat men verontwaar digd was over de procedure bij het vertrek van topman, drs Udink. 'De COR heeft commissarissen een aantal vragen gesteld. Daarop ls toe gezegd dat alle ter zake doende Infor matie bij de beantwoording van de vragen schriftelijk en tijdig, voor be gin maart, de raad zal bereiken. Onderzoek Het Belgische moederbedrijf Bekaert heeft aan het bedrijfsadviesbureau Horringa en De Koning in Bllthoven gevraagd een onderzoek ln te stellen naar de mogelijkheden voor Tornado ln de toekomst. Het adviesbureau zal eind februari beslissen of het de op dracht aanneemt. Of er mogelijk een oplossing Ugt ln het afslanken van het produktie-ap- paraat, kan de heer Bedert nog niet zeggen. Vast staat wel, dat een aantal produkten die door Tornado Neder land worden gefabriceerd, ook in door het Belgische moederbedrijf worden gemaakt. Met name zouden dat draadmanden zijn, die in het transport worden gebruikt Woordvoerders van de industriebon den waren gisteren niet voor com mentaar bereikbaar. BRUSSEL (AP) De sterke stijging van de suikerprijs op de wereldmarkt heeft er voor gezorgd dat de Europese Commissie de suikerexport niet meer behoeft te subsidiëren. Europese boe ren produceren meer suiker dan de EG gebruikt; daarom werd het over schot geëxporteerd. Omdat de prij zen buiten de EG echter vrijwel steeds lager liggen dan binnen de' Gemeenschap, gaf de Europese Com missie een subsidie om het prijsver schil te compenseren. Op de Londense markt (bepalend voor de wereldprijs) doet suiker op het ogenblik 42 Europese rekeneen-' heden (ca. 110 gulden) per 100 kilo terwijl de prijs binnen de EG 36 rekeneenheden (ca. 95 gulden) is Een woordvoerder van de EG-Com- missie sloot niet uit dat er een export heffing komt ln plaats van een subsi die wanneer de suikerprijs blijft stijgen. heden tot overwerk gehandhaafd blijven. Het VNO pleitte verder voor het weer aantrekkelijk maken van aandelen als beleggingsmiddel. Dat zou de ver houding tussen eigen en vreemd ka pitaal in de onderneming kunnen ver beteren en daardoor zou de financiële uitholling van de onderneming wor den gestopt. Het VNO denkt vooral aan vrijstelling van belasting om be leggen ln aandelen te stimuleren. Rentepercèntages Naam bank Rente vast gedurende (ln Jaren) 2| 5c met zonder gemeentegarantie <B °Pg. werke Opg. werke bank lijk bank lijk ABN 1 jaar 5 Jaar 1.5 1.5 10.50 10.25 11.12 10.85 10.50 10.50 11.12 11.12 Amro-bank variabel 5 jaar 1.5 1.5 10.25 10.25 10.71 10.71 10.50 10.50 10.97 10.97 Bouwfonds 2 jaar •5 jaar 30 jaar 1.5 1.5 1.5 10.75 11.6 10.75 11.6 Centraal Beheer .10 jaar - 10.4 10.81 10.4 10.81 Centrum-bank 5 Jaar 1 10.0 10.38 10.0 10.38 Ennla 10 jaar - 10.1 1049 10.1 1049 NVL 5/10 jaar - 10.1 10.49 10 1 10.49 NMB 3 jaar 1 10.125 10.95 10.2 il,04 Rabo-bank (adviesrente) variabel 1.25 10.5 11.2 10.5 11.2 Rabo-Hyp.bank 5 jaar 1.5 11.3 12.09 11.3 12.09 RPS" 5 Jaar 1 9.8 10.38 9.8 10.38 Spaarbank R'dam 1 jaar 2 9.0 9.44 9.0 9 44 3/5 Jaar 1 10.0 1038 10.0 10.38 Westland/Utrecht standaard 5/10 Jaar 2 10.6 11.63 10.8 .11.86 Deze week hebben een groot aantal banken de hypotheekrente ver hoogd. de meest voorkomende verhoging is 0,25%. De Rado-hypotheek- bank voerde zelfs een verhoging door van 0.6% en kwam hierdoor met 11,3% aan de top te liggen (rente 5 Jaar vast). Ondanks het feit. dat de -Westland/Utrecht Hypotheekbank de rente vorige week verhoogde, werd deze bank deze week weer 0,4% duurder. WIJ verwachten dat de banken die hun rentepercentages nog niet gewijzigd hebben, ln de loop van deze week het voorbeeld van de andere banken zullen volgen. (Publicatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huls te Amersfoort). ADVERTENTIE t+ commissionairs in effecten sinds 1095 4 Lid van de vereniging voor de Effectenhandel bemiddelt in aan- en verkoop van uw Prins Hendrikkade 123, 1011 AM Amsterdam telef. 020-223131 (nabij Centraal Station). Van onze redactie economie ZUTPHEN Het hele aandelenpakket van Lovable Neder land (damesondergoed) wordt binnenkort overgenomen door Lovable Italië. Vast staat daarbij, dat na 1980 een deel van de produktle van het Nederlandse bedrijf wordt overgeplaatst naar Italië, of omgekeerd. Mr H. Ophof, bewindvoerder van Lo vable Nederland, vindt voor beide mogelijkheden wel iets te zeggen: „Nederland heeft natuurlijk wel ho gere lonen, maar Italië heeft van de andere kant veel last van stakingen." Mocht de produktle van Nederland worden overgebracht naar Italië dan betekent dat ontslag voor ongeveer 40 mensen. Meer zullen het er volgens Ophof niet zijn, „omdat in vroeger tijden (wegens lagere lonen) al een deel van de produktle werd overge plaatst naar Joegoslavië en ten twee de omdat de distributie alsmede de marketlng-afdellng en de inkoop van grondstoffen in Nederland zullen blijven." In september 1978 werd Lovable Ne derland surséance van betaling ver leend. Lovable stond toen bij ruim 250 crediteuren voor een totaalbe drag van 3,1 miljoen gulden in het krijt Lovable Italië neemt het Nederlandse bedrijf alleen over op voorwaarde dat niet alle schuld aan crediteuren hoeft worden terugbetaald. Het Italiaanse bedrijf is bereid 1,4 miljoen gulden uit te trekken voor de schuldeisers. Op die manier kunnen 170 schuldei sers voor 100 procent schadeloos wor den gesteld. Volgens Ophof zijn dit vooral de kleinere crediteuren, zoals Zutphense winkeliers. De grote credi teuren is voorgesteld genoegen te ne men met 30 tot 40 procent van het geld dat zij van Lovable te goed hadden. Inmiddels zijn bij Lovable Nederland 150 akkoord-verklaringen binnenge komen. waaronder ook enkele van grote schuldeisers. Naar het zich laat aanzien zullen de gezamenlijke crediteuren ln april de finitief met deze oplossing akkoord gaan, waardoor de surséance van be taling door de rechtbank kan worden opgeheven. In 1979 heeft Lovable Nederland een weer bescheiden winst gemaakt die. na aftrek van rente aan de bank, tussen de 300 en de 500 duizend gul den ligt. ADVERTENTIE Ik. Koffie. GakGoed. Prima koffie vanTheodorusNiemeyer. Nu op elk pak een leuke extra verrassing: heel goedkope speciale abonnementen op'Doehetzelf en 'Marion'. Voor bijna de helft van de normale prijs. Theodorus Niemeyer sinds 1819. PRAAG (AP) Tsjechoslowa- klje gaat mogelijk zijn goud mijnen weer openen. De zeven- tienvoudige toename van de goudprijs sinds 1970 zou ex ploitatie weer rendabel maken. De ontginning van goud in TsJechoslowakije werd ge staakt tussen 1968 en 1970, toen bleek dat de mijnen in Jilove en ln Kremnlca niet meer winstgevend waren. De welvaart van het middel eeuwse Bohemen, was echter voornamelijk gegrondvest op deze goud- en zilvermijnen. De Rude Pravo zegt dat de geste gen goudprijs alsmede de ont wikkeling van nieuwe technie ken er de oorzaak van zijn, dat geologen de TsJechoslowaakse mijnen aan een nieuw onder zoek hebben onderworpen. Zlate Horry en Jesenlky, gele gen aan de Tsjechisch-Poolse grens, worden beschouwd als het belangrijkste goudwln- ningsgebied In bestaande mij nen werd voornamelijk koper, zink en lood gedolven. Nieuwe peilingen echter, hebben uitge wezen dat de waarde van het ln de bodem aanwezige goud die van koper, zink en lood samen ver overtreft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13