leleid ontbreekt bij windslieden CRM' meente wint kort ding om schilderi j Personalia NMB Minderjarige gevangene moet bereikbaar zijn 'Verkeerde vertaling rapport stankoverlast' De hoogste rente voor spaarders die hun geld niet echt vast willen zetten. eilig Land-Stichting wil spoorlijn op terrein imermeerderheid vraagt om duidelijkheid 3 W Telefoon in Utrecht voor vrouwen in zwangerschapsnood Tweede Kamer unaniem: Gronings bedrijf eist rectificatie Meerderheid van Nederlanders eens met loonmaatregel Nieuw onderzoek voor bestrijding van de muskusrat Er is geld te verdienen voor iedereen met een bank- I of girorekening. Pak de pen, neem de stap. I De NMB denkt met u mee. \G 13 FEBRUARI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 OU onze parlementsredactle L. HAAG Een meerderheid in de Tweede Kamer vindt dat het de bewindslieden van "■fc aan beleid ontbreekt, of anders voor zover er beleid te bespeuren valt aan ,e ilijkheid. pringslractie van de WD vroeg „J: onde van woordvoerder Her ek 8ere -iek 8Cre6eld ora doorzichtigheid met open vizier en herken Slechts het CDA was mild ld. hoewel woordvoerster Comelissen staatssecretaris de Vries voorhield dat hij niet d aid de schoonheidsprijs verdient ijn beleid op het terrein van het een maatschappelijk werk en de dere terreinen ronduit géén be- een n dl woordvoerder yoogd stelde n m n bU de behandeling van de ing van CRM dat het bij de ^tt—dslieden schort aan elke ople- ^verbetering, aan nieuw elan en uidelijke beleidsvisie. Mertens '66 zei dat er uit de handelwijze B evrouw Gardeniers een gebrek ri.ii» Dtasie en het ontlopen van poli- geuzen spreekt. jw Gardeniers hield de Kamer geërgerd voor dat veel daarvan ten is aan „het wollige beleid tar voorgangers er Voogd (PvdA) stelde dat hij ijk niet eens wist met wat voor ing hij bezig was. Immers, de besnoeiingen. het rondje ssen. zoals hij het noemde n een grote invloed hebben op osten in de CRM-begroting, an de Tweede Kamer dezer da dan niet haar goedkeuring aan nta! 0 Maar op, de begroting zoals die gelijk tafel ligt, heeft de PvdA hevige <njge erbo erkenbaar S uitt Jdig onaa /v der i A nstigste bezwaar dat men te- minister heeft is dat haar de bfabsoluut onherkenbaar is. En nu. na drie jaar, juist herken- achtejiogen zijn. Ten aanzien van de kampt de minister met een aan filosofie. Als voorbeeld Ongeveer twintig voorvechtsters van het „emancipatie-ideaal" zijn gistermiddag van de tribnne in de Tweede Kamer verwijderd, omdat ze tijdens de begrotingsbehandeling van CRM spreekkoren aanhieven. De leuzen richten zich in eerste instan tie tegen PvdA-woordvoerster me vrouw Wuthrieh-Van der Vlist en even later ging het gewapend met spandoeken tegen emancipatiebu reaus en het beleid van staatssecre taris Kraaijeveld-Wouters in het al gemeen. De vrouwen werden van de tribune verwijderd. noemde de heer Voogd het zogeheten accres-beleid in de welzfjnswereld Daarmee wordt het geld gedoeld dat nodig is voor dingen als huisvesting en materiaal. Het accres is door de moeilijke economische toestand be vroren op een kostenpeil van '78 Het sociaal cultureel werk en de to neelgroepen in Nederland bijvoor beeld zeggen daarom dat hier geen sprake van stilstand, magr van ach teruitgang is. Prijzen voor onderhoud van allerlei zaken blijven namelijk niet hetzelfde en men moet dus vér- scheidene activiteiten laten schieten. Volgens Voogd heeft dat gevolgen voor het repertoire van de gezel schappen. krijgen toneelschrijvers daardoor minder werk en kamer veel minder worden gedaan. De PvdA vraagt zich af wat daar vóór'filosofie achter kan steken. „Als de minister een andere vorm van cultureel bestel zou willen moet ze dat gewoon zeg gen." vindt de PvdA Verschraling In het algemeen verwachten de socia- liten een verschraling van het hele beleid ten aanzien van de kunst. De socialisten dienden een motie in die Geen 111060 van de regering vraagt haar beleid ten aanzien van de kunst eens op papier te zetten en dat met betrokken partijen te bespreken. Later moet ook de Tweede Kamer het bespreken. De socialisten vroegen in een motie om de post kunsten te verhogen met een bedrag van twee miljoen gulden. Honoraria Ook het CDA wil meer duidelijkheid in het beleid ten aanzien van de kun sten zien. De christen-democratert willen dat nu er toch in hoge inko mens wordt gesnoeid ook verschei dene solisten in Nederland op hun honorarium kunnen worden aange sproken. Volgens de CDA'er Beinema is er sdms sprake van extreem hoge hono raria. waar gerust het mes in zou mogen. Voor het vrijkomende geld zijn genoeg doeleinden voorhanden. De salarissen van balletdansers en danseressen zouden bij voorbeeld wat omhoog mogen. Verder zou de literatuur beschermd moeten wor den. De overheid zou moeten voorko men dat mensen met commerciële doeleinden de literatuurmarkt verzie ken. Het kindertoneel zou volgens het CDA al een bestaan kunnen worden gegarandeerd, als ze in plaats van subsidies zo nu en dan, werkelijk per manent subsidie zou krijgen. Dat hoéft geen cent meer te kosten Zonder hardop üe willen stellen dat er in 4e beeldende kunstenaarsregeling gesnoeid zou moeten worden, vindt het CDA tóch dat er een groot onder hoek mag komen naar de sociaal eco nomische positie van de kunstenaar in Nederland. Daarop gebaseerd zou dan een evenwichtiger stelsel van re gelingen kunnen worden samenge steld even met vruchten' moet terug in museum een onzer verslaggevers jDRECHT De gemeente Dordrecht heeft het kort ig over het schilderij „Stilleven met vruchten" van de ftiende eeuwse schilder Aelbert Cuyp gewonnen. De pent van de Dordtse rechtbank, mr H Van Zèggerën. in zijn gisteren gevelde vonnis bepaald dat de heer J Je Pol en mevrouw J. H. van de Pol uit Venray er maar hebben te zorgen dat het kostbare stuk weer in Dor- ts museum komt te hangen. Hij verwierp hun verweer j daartoe niet in staat zijn omdat het schilderij voor 123 ind gulden is verkocht aan de heer T. Alards in Geijsteren sident vond dat van een volle- gendomsoverdracht geen spra- zijn geweest, omdat mede ar H. J. van Cuyk (die overi- eweert de-enige eigenaar te zijn hij de aankoopsom van 23 id gulden heeft betaald) niet verkoop had willen meewer- oogstens is aan Alards het me- inaarsrecht verkocht op een rij dat tot 1 april van dit jaar irdrechts museum in bruikleen geven it verweer dat mevrouw Van de i bruikleenovereenkomst niet (etekend. werd verworpen. Mr ggeren stelde vast dat die des- cs feitelijk heeft bëstaan. Het rij hoort in Dordrechts mu- huis voor de duur van de over- nst en had door Van de Pol op ember van het vorig jaar dan ?t op slinkse wijze uit het mu- nogen worden weggehaald. ■sident erkende het belang dat ineente Dordrecht erbij heeft let schilderij wordt terugge- al twijfelde hij aan haar recht ste koop. Hij zag dat belang n ook in verband met de ver- inde manier waarop twee sup- n van het museum door Van de ren bejegend. ngsom astte de heer en mevrouw Van het schilderij binnen twee da- i uitspraak van het vonnis te- brengen en wees een eis van 'angsom van tienduizend gul- )or elke dag dat zij in gebreke aan de eisende partij toe Dat n oplopen tot een half miljoen omdat het maximum aantal dagen waarvoor de dwangsom kan worden gevorderd op vijftig werd gesteld In zijn toelichting op het vonnisTiet de president duidelijk uitkomen de mening van stadsadvocaat mr J. G van der Steenhoven te onderschrij ven dat met het schilderij een spel wordt gespeeld. Op de achtergrond van dit kort gei ding namelijk speelt een conflict over de vraag van wie het schilderij np eigenlijk is. De mogelijkheid werd niet uitgesloten dat van een schijn- verkoop sprake is geweest met de bedoeling het schilderij uit handen van Van Cuyk te houden. De laatste heeft bij de officier van justitie in Roermond tegen zijn vroegere zaken vriend een aanklacht ingediend je gens verduistering van zijn eigen dom. Het schilderij is inmiddels ver dwenen. Alard zei de deurwaarder die er in opdracht van Van Cuyk beslag op kwam leggen dat er een vliegtuig voor nodig is om het te vinden. Van Cuyk wil tegen hem een aanklacht indienen wegens heling. Van de Pol verklaarde desgevraagd dat het schil derij niet in Dordrecht terugkomt, omdat het hem volslagen onmogelijk is daarvoor te zorgen. Hij vond de uitspraak van de presi dent „hoogst eigenaardig" omdat het kort geding was onderbroken om hem in de gelegenheid te stellen met bewijsstukken aan te tonen dat van een volledige eigendomsoverdracht sprake is geweest. Hij gaat. zoals hij zei. ogenblikkelijk in hoger beroep. UTRECHT (ANP) - Een groep vrij willigsters begint eind deze maand met een telefoondienst voor zwange re vrouwen die in nood verkeren Dat gebeurt op initiatief van de stichting HOZ (huwelijk/relaties, ouderschap, zwangerschap) die alle zestien bij haar aangesloten vrouwenorganisa ties op verzoek van de Utrechtse psy choloog-pedagoog prof. dr. R. Lub bers heeft opgeroepen, vrijwilligsters te leveren voor een „zwangerschaps- nood-telefoon" De eerste groep start binnenkort met een 24-uurs telefoon dienst. Prof Lubbers heeft geconstateerd, dat er een grote behoefte is aan een „praatpaal" voor zwangere vrouwen die niet weten wat ze moeten begin nen en die graag eens meteen andere vrouw over hun moeilijkheden willen praten. Het gaat vooral om het ge- sprekscontact en niet in de eerste plaats om het verstrekken van infor matie. Het algemeen maatschappelijk werk was een ander hangijzer tijdens de eerste termijn van de kant van de Kamer. Vooral mevrouw Langedijk- De Jong (PvdA) verweet staatssecre taris Wallis de Vries dat hij geen besluitvaardigheid heeft en geen moed om te kiezen. Zij vroeg van hem Jjet algemeen maatschappelijk werk een eerstelijns verzorging is die openstaat voor iedereen of niet. En zo ja. of hij dat dan mogelijk wil maken. CDA-woordvoerster mevr. Comelis sen zei dat de mensen die staan voor de hulpverlening al barre tijden ach ter de rug hebben. Ze doelde daarmee op de vacaturestop die vanaf begin '76 tot onlangs heeft geduurd. In veel gevallen leidde dit tot een onderbe zetting bij de bureaus voor maat schappelijke dienstverlening. „En dat in een tijd. waarin iedereen om een versterking van de eerste-lijns hulp roept." Het is dan ook onmoge lijk om aan de vrijwilligers die nog bereid bleven om een bestuurlijke functie binnen het algemeen maat schappelijk welzijn te vervullen, dui delijk te maken welk beleid er wordt gevoerd. „Argumenten als „Er is nog overleg gaande" kun je wel een jaar of desnoods twee jaar gebruiken, maar het is onmogelijk zoiets langer vol te houden." aldus mevrouw Cor- nelissen. Tijdens het debat over de begroting van CRM gisteren in de Tweede Kamer ging de CDA'er De Boer even „door de knieën" voor de PvdA'er Voogd. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Het Groningse bedrijf „Industriewater Eer beek" heeft in een kort geding rectificatie geëist van de conclusies, die de hoofdwetenschappelijk hoofdmedewerker milieuzaken van de rijksuniversiteit van Groningen onlangs trok uit een AKZO-rapport over de overlast van het bedrijf Volgens de wetenschapper L. R zou den de chloreerde koel waterstoffen, die dagelijks bij de zuiveringsinstal latie van het bedrijf vrijkomen, kan kerverwekkende stoffen bevatten en risico's meebrengen voor werknemers en omwonenden van het bedrijf. De conclusies ontlokten veel protesten. In januari vorig jaar nam de fabriek de zuiveringsinstallatie in gebruik. In mei deden zich problemen voor, toen een grote hoeveelheid zwavelstank uit de installatie lekte en twee fami lies in de nabijheid van de fabriek'op kosten van het bedrijf tijdelijk ver huisden. Volgens een AKZO-onder- zoek was de installatie zwaar overbe last. omdat grote hoeveelheden kringlooppapier moesten worden ver werkt. Daardoor kwam te veel zet meel in het water terecht. Volgens de directie was er na uitbreiding en ver betering van de installatie geen spra ke meer van schadelijke gassen en bleef slechts de stank over zoals die rond elke zuiveringsinstallatie hangt. Omwonenden hadden inmiddels de milieudeskundige L. R. uit Gronin gen gevraagd het AKZO-rapport te vertalen. De wetenschapper deed dat. maar betrok in zijn berekeningen twee fouten in het rapport die op dat moment nog niet bekend waren. Toen hij daarover door AKZO was ingelicht, stuurde hij een aanvullend verhaal met rectificaties naar de drie contactadressen, aan wie hij zijn „vertaling" van het rapport had door gegeven Onvoldoende Volgens de verdediger van het be drijf, mr C. J. Doorenbos was deze rectificatie onvoldoende. Hij eiste dat de milieudeskundige de contacta dressen aan het bedrijf bekend zou maken om „hetzelfde verspreidings- beleid te hebben als de actievoer ders". Volgens de milieudeskundige veranderde de rectificatie niets aan zijn conclusies en weigerde hij namen te noemen, omdat het bedrijf geen legitiem belang had bij het weten van B RUNS SUM Vanwege zijn „on democratisch handelen" moet vol gens de PSP-afdeling Oostelijke Mijnstreek burgemeester L.J. Hoog land van Brunssum verdwijnen De PSP heeft in een brief aan minister Wiegel (binnenlandse zaken) om maatregelen in deze zin gevraagd Burgemeester Hoogland zet 2ich in voor de komst van een Amerikaans legerdepot in zijn gemeente. Eerder heeft de gemeenteraad in een motie zich tegen de komst daarvan uitge sproken hun namen. Het drietal zou daarente gen sociale repressailles van het be drijf hebben te vrezen Uitspraak op 19 februari AMSTERDAM (ANP) Bijna negen tig procent van de Nederlanders was eind januari op de hoogte van de eerder die maand door het kabinet afgekondigde loonpauze Van hen- vond 54 procent het een goede maat regel. terwijl 39 procent het een slech te maatregel noemde en zeven pro cent geen mening had. Dit blijkt uit een onderzoek, dat het NIPO heeft gehouden onder 1.144 Nederlanders. Onderverdeeld naar lidmaatschap van een vakbond vindt 48 procent van de FNV-leden de maatregel slecht. 42 procent noemde het een goede maatregel Van de CNV-leden vindt 65 procent het een goede maat regel Van de mensen die op de hoogte waren wilde 33 procent acties van vakbonden of politieke partijen te gen de loonpauze. Zestig procent wil de geen acties. Acht op de tien onder vraagden zeiden niet aan de acties te willen meedoen Vijftien procent wil de dat wel. Van onze parlementsredactie DEN HAAG DE Tweede Kamer wil dat staatssecretaris Haars van Justi tie het belangenorganisaties voor minderjarigen gemakkelijker maakt om met pupillen in rijksinrichtingen voor kinderbescherming, individueel of groepsgewijs, in contact te treden Een motie van de WD met deze strekking werd gisteren unaniem aangenomen. De bewindsvrouwe beloofde welis waar haar best te doen. maar haar bereidwilligheid was minimaal. Ze zei. dat de wens van de Kamer langs het randje gaat van wat In de tehui zen mogelijk is. Bovendien benadruk te zij dat zij de verantwoordelijkheid voor het al dan niet toelaten van de belangenorganisaties aan de direc teuren wil laten. FNV-afdeling eist van Limburg snel meer werkgelegenheid Van onze correspondent HEERLEN De FNV afdeling Lim burg eist van het provinciebestuur dat eindelijk iets gedaan wordt aan de grote werkloosheid in Limburg. De vakbond schrijft in een brief aan Pro vinciale Staten „met groeiende ver bazing en verontwaardiging te con stateren dat het provinciebestuur niets doet voor de 23.000 werklozen in Zuid-Limburg waarvan er 10.000 on der de drieëntwintig jaar zijn." Volgens de FNV moet het provincie bestuur nu daden stellen en een aan vullend eisenpakket opstellen waar mee in Den Haag extra middelen moeten worden afgedwongen. De FNV heeft een noodplan gemaakt waarin zestig voorstellen staan om extra werk voor 7.500 mensen in Lim burg te scheppen. Vorige week heeft minister Van Aardenne (Economi sche Zaken) déze plannen afgewezen DEN HAAG (ANP) Minister Tuijn- man van verkeer en waterstaat heeft de organisatie voor toegepaste na tuurwetenschappelijk onderzoek (TNO) ruim driekwart miljoen gulden toegezegd voor een onderzoek naar een nieuwe methode voor de bestrij ding van de muskusrat in Nederland Die nieuwe methode is noodzakelijk omdat het aantal vangers voor de oprukkende muskusrat niet meer af doende is. Al in driekwart gedeelte van Nederland, en met name in de hoger gelegen gebieden, worden wal kanten. dijken, en dammen door de oorspronkelijk uit Amerika afkomsti ge muskusrat ondergraven. Zo ver oorzaken ze oeverinstortingen, door braken van dammen, en wegverzak- kingen Ook brengen ze schade toe aan cultuurgewassen. Het onderzoek zal zich richten op het gebruik van signaalstoffen. die de dieren zelf produceren, en die ge bruikt kunnen worden bij het vangen of verjagen van de muskusrat. In 1978 werden 105.000 muskusratten gevan gen. Voor dit jaar zijn voor dat werk 59 rattenvangers ingezet. KAMPEN (ANP - De Kamper IJssel- brug is gistermorgen aangevaren door de tanker Nedlloyd 53. Daarbij werden een van de pijlers en een van de vier hefsteunen geraakt en flink beschadigd. De heftoren moest bui ten gebruik worden gesteld, waar door het scheepvaartverkeer sinds elf uur is gestremd. Het rijverkeer over de brug kan gewoon doorgaan Mevrouw Haars ontkwam aan een nederlaag In deze zaak. doordat de WD te elfder ure haar steun aan een PSP-motie introk Hierin kwam de. voor de staatssecretaris onverteerba re. voorwaarde voor. dat bij groeps- contacten tussen pupillen en be langenorgarusaties geen personeel aanwezig mag zijn. Deze motie, die de steun kreeg van de hele linkse opposi tie. leed nu schipbreuk Motie De Kamer aanvaardde met algemene stemmen een PPR-motle. waarin de bewinsvrouwe wordt gevraagd om snel met voorstellen te komen ter verbetering van de rechtspositie van pupillen in particuliere kinderbe schermingstehuizen en pleegge zinnen. Tegen de wens van mevrouw Haars sprak de Kamer zich uit voor een onderzoek naar mogelijkheden voor de opening van aparte tehuizen voor Moslim (gastarbeider-)kinderen. Te vens werd de bewindsvrouwe ge vraagd andere opvangmogelijkheden te zoeken voor minderjarige verdach ten die nu in het huls van bewaring terechtkomen Ambassadeurs Binnenkort is de benoeming te verwachten van J J Derksen tot buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur in Thailand met als standplaats Bangkok Derk sen was ambassadeur in Turkije, standplaats Ankara Het ministerie van buitenlandse zaken heeft dit gis teren bekengemaakt Gerhard Fischer De Westduitse regering heeft Ger hard Fischer, thans ambassadeur in Dublin, tot ambassadeur in Den Haag benoemd, aldus heeft de am bassade meegedeeld. HIJ volgt dr. Herbergt Dreher op. die na een ver blijf van bijna drieëneen half jaar ln Nederland naar Bonn terugkeert. De nieuwe ambassadeur zal zijn ambt begin volgende maand aanvaarden De thans 59-jarige Fischer studeerde, aldus een mededeling van de ambas sade. na militaire dienst en krijgsge vangenschap rechtswetenschappen en Chinese taal en letterkunde in München. In 1952 trad hij in de bui tenlandse dienst. Hij heeft achtereen volgens posten bekleed in Addis Abe ba. Hong Kong. Madras en Koeala. waar hij van 1970 tot 1974 ambassa deur was. Vöör zijn benoeming in Dublin, in juni 1977. was hij onderdi recteur van de afdeling politieke za ken van het ministerie ADVERTENTIE lEGEN (ANP) De Hei end-Stichting bij Nijme- jaat actie voeren om twee kn gulden bijeen te krij- foor de bouw van een vier heter lang spoorlijntje op |5 hectare grote terrein Pit openlucht bijbelmu- Ppoorlijn, waarvoor de hen al klaar liggen, is h' bedoeld voor het ver ban de vele bejaarden en Ier-validen, die het mu- bezoeken. Het museumterrein is door heuvels en glooiingen uitermate geschikt voor de presentatie van de bijbelse wereld Voor de bejaarde of minder- vaiide bezoeker betekent het echter een nauwelijks te nemen hindernis En juist ook bij bejaarden en gehan dicapten voor wie de bijbel vaak een grote betekenis heeft, bestaat een enorme belangstelling voor het mu seum. zegt pater B Kiewe, de direc teur van het museum. Vorig jaar bezochten bijna 95 000 mensen zijn museum Dat is bijna twee-en-een-half maal zoveel als tien jaar geleden De actie Heilig Land' begint morgenavond met een door de TROS uit te zenden tv-filmpje De Heilig Land-Stichting bestaat sinds 1911 en is eén van de oudste attracties in Nederland. Het museum toont onder meer een oosters dorp met synagoge en een stadsstraat met Egyptische Romeinse. Griekse en joodse bouwstijlen. De bedoeling is een beeld te geven van de landen en culturen, waarover de bijbel spreekt. Veel bezoekers komen uit het buiten land. Het plan voor een nngspoorlijn met een achttal haltes is ontworpen door de Heidemaatschappij in overleg met Staatsbosbeheer en provinciale en gemeentelijke diensten De aanleg van het spoorlijntje met elektro-loco- motief en aangepaste wagons bleek goedkoper dan de verharding van dé soms slecht begaanbare bospaden in het museum Geld voor de spoorlijn heeft de stich ting niet Met de huidige entreeprij zen komt het museum wel rond Pa ter Kiewe kan niet zeggen, wanneer het treintje door zijn park zal rijden Hu mikt op 1981 ..Elke centimeter van het spoorlijntje kost vijf gulden", zegt hij ..Dat moet toch op te bren gen zijn BONUS GIROSPAREN 85% Waar kriigt u een hogere rente tegen dezelfde voor waarden opeen direct opvraagbare spaarrekening Ieder een met een bank- of girorekening kan een Bonus- Girospaarrekening openen. Storten en opnemen alleen d m v. bankgiro-over boekingen. 2% Retourrente over opgenomen bedragen Eerete inleg ten minste f ioo,- O Open voor mij een NMB Bonus- Girospaarrekening. Stuur mij meer informatie over NMB Bonus-Girosparen Ik heb een Bank- of Postgirorekening: nummer Dhr/mevr/met Adres. Postcode Woonplaats .Tel. Datum Handtekening O Aankruisen wat gewenst is (N minderiarigen moet ouder ol voogd mede ondertekenen) Opsturen in envelop zonder postzegel aan NMB, afd. Retailbanking, Antwoordnr. 131, 1000 PA Amsterdam. MfcDfcRlANDSCWF MIOOENSTANDSBAN*

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9