waarschuwt Russische minister Rode doodt Brigade rechter leugelstrijd in Labourpartij wint aan venijn .1^ Overlopers maken Lachmon vrijwel zeker winnaar Nieuwe bases voor Amerikaanse leger Wt y otbzadeh itar Europa Strijd in Libanon houdt aan rd foor haar officiële ambtaanvaar- irgde mevrouw Gandi ervoor Sowjet-Unie hield meeste kernproeven 'Noodplan voor derde wereld' Malik overleden *v - YNSDAG 13 FEBRUARI 1980 BUfTENLAND TROUW/KWARTET List ftse toeg; tuk „l n Bei camp 1 DELHI (AP. AFP. DPA. Reuter) De Indiase premier Indira Gandhi heeft de Russische nek en ster van buitenlandse zaken Andrei Gromiko voorgehouden dat als de Sowjet-Unie de ËJJ.ning in Zuid-Azië wil verminderen het zijn troepen uit Afghanistan zal moeten terug- Delft .50 er en. miko. die een bezoek van twee tre brengt aan India heeft gisteren de ja uur met mevrouw Gandhi ge- Hen en. waarvan een klein half uur hei vier ogen. Een woordvoerder jazzii jevrouw Gandhi zei na het ge- ap. Ai overigens dat India niet alleen guide de aanwezigheid van de Russi- roepen in Afghanistan is, maar egen Amerikaanse plannen Pa- I i economische en militaire c te geven. De VS beschouwen voors tan als een buffer, tegen de toe- Gla0jnde Russische invloed op het Sch [e subcontinent. je aankomst van Gromiko. die begeleid door anti-Russische ingen. werd van beide kanten op uitgesproken dat de betrek- tussen India en de Sowjet- zich gunstig mogen ontwikke- romiko zei dat Moskou en New zich in hun verstandhouding hebben laten leiden door de van de dag. De Indiase minister eerste re bil drie j ondd I ovei uitenlandse zaken Narashimha re jje de Rus begroette, wenste dat steden tussen de Sowjet-Unie en aar verder zullen worden aange- Ter1 t (80) (81). 1 heeft de Russische interventie ■n Sc hanistan niet met zoveel woor- ;roordeeld. hoewel het ten tijde inval wel buitenlandse inmen- aar ook ter wereld heeft gehe- ERAN (Reuter. AP) eetje hals-over-kop is de minister van buiten zaken Gotbzadeh op ;egaan naar drie Europe- den. bezoeken brengen aan Frank- ilië en Griekenland. Westeuro- Iplomaten in de Iraanse hoofd- ?eheran zien de reis als een laan de wand dat Iran zijn be- igen met West-Europa weer »u willen verbeteren, ook op is tnisch gebied. Naar Athene potbzadeh op uitnodiging van bng i oppositiegroepen, die met hem verjaardag van de Iraanse willen vieren. Donderdag ij in Rome besprekingen met laren van het ministerie van iandse zaken. luidelijk is wie de Iraniër in zal ontmoeten; het ministerie :an Frangois-Poncet wilde niet of de Franse minister van t^üandse zaken met Gotbzadeh id v^ten. Gotbzadehs eerste reis, sinds i ie maanden geleden minister ig ialuitenlandse zaken werd in Iran. ad' van nomen wordt dat het overleg in :anii a voor een deel zal zijn gewijd atsnë bezetting van de Amerikaanse ekee «ade n Teheran. Zegslieden in iet a anse hoofdstad waarschuwden derp dat uit de reis niet kan worden 2.20(pd dat vrijlating van de gegijzel- «nte handen is. dat India zich in de algemene verga dering van de Verenigde Naties ont hield toen met 104 tegen 18 stemmen het Russische ingrijpen in Afghanis tan werd veroordeeld. Mevrouw Gandhi heeft laten merken niet opti mistisch te zijn over terugtrekking van de Russische troepen in Afgha nistan. Onder anderen aan de speciale Ame rikaanse afgezant Clark Clifford hield Gandhi voor dat noch het boycotten van de Olympische Spelen, noch ver groting van de Amerikaanse steun aan Pakistan de Sowjet-Unie be weegt haar actie in Afghanistan te beëindigen. India bepleit daarentegen het beëin digen van de hulp die de Verenigde Staten. China en Pakistan geven aan de islamitische strijders die de nieu we Afghaanse regering bevechten. Pas als dat bewind niet langer wordt bedreigd, aldus de Indiase lezing, zouden de Russen geneigd kunnen zijn de troepen of een deel daarvan uit Afghanistan terug te roepen. Bezoek Vlak voor het bezoek van Gromiko heeft de voormalige Indiase ambas sadeur in Afghanistan een bezoek ge bracht aan dat land. Na afloop werd geen communiqué uitgegeven, maar wel deed India de opmerkelijke stap een Afghaanse verklaring te versprei den waarin dank werd betuigd voor het „begrip" dat India heeft getoond voor de gebeurtenissen in Afghanis tan. Dit land liet weten dat het alle problemen met buurman Pakistan door vriendelijke en vreedzame on derhandelingen wil oplossen, mits er sprake is van „verantwoordelijk heidsbesef" aan de andere kant. Waarnemers vatten dit op als een aanwijzing dat Afghanistan de verze kering wil hebben dat er een einde komt aan de hulp voor de islamiti sche opstandelingen. De reis van de voormalige ambassadeur naar Afgha nistan is onderdeel van Indiase diplo matieke activiteit in de regio, in een poging de crisissfeer die na de inval in Afghanistan is ontstaan wat in te tomen. Het afgelopen weekeinde reis de een delegatie uit India naar Sri Lanka, terwijl later deze week een missie vertrekt naar Nepal. GENEVE (AP. Reuter) De Sowjet-Unie heeft vorig jaar 28 on dergrondse kernproe ven gehouden. Dit is het grootste aantal dat ooit in één jaar tijds door een kernmogend- heid is uitgevoerd. Dit maakte gisteren de Zweedse afgevaardig de Inga Thornson op de ontwapeningsbespre kingen in Genève bekend. De ondergrondse ex plosies waren waarge nomen door het Zweed se observatorium voor seismologisch onder zoek. Van de explosies in de Sowjet-Unie had den er 20 plaats op de proefbasis van Semipa- latinsk in Oost Ka- zakhstan en op het ei land Nova Zembla in de Poolzee, vier in noord- en centraal-Si- berië en vier in een klein gebied ten noor den van de Kaspische Zee. Volgens mevrouw Inga Thornson hebben de Verenigde Staten in 1979 in totaal 15 onder grondse kernproeven gehouden, allen in de woestijn van Nevada. Dit aantal ligt bij het jaarlijkse gemiddelde van de VS de laatste tien jaar. De Sowjet- Unie liet gemiddeld 20 kernbommen per jaar ontploffen. Frankrijk heeft vorig jaar negen kernproe ven gehouden. het grootste aantal tot nu toe. Groot-Brittannië bracht verder nog één bom in Nevada tot ont ploffing en China heeft vorig jaar voor de eer ste maal geen proef gedaan. Zweden heeft in de ja ren zeventig 421 kern proeven geregistreerd. De Sowjet-Unie had de leiding met 191 kern proeven de VS 154, Frankrijk 55. China 15. Groot-Brittannië vijf en India één. Van onze correspondent PARAMARIBO Het ziet er naar uit. dat oppositieleider Lachmon de Surinaamse verkiezingen op 27 maart zal win nen. Dat heeft Lachmon dan te danken aan het overlopen van Willy Soemita. de politieke leider van de Javaanse bevolkings groep, van het regeringskamp naar de oppositie. De Russische minister van buitenlandse zaken Gromiko praat met zijn gastvrouw, de Indiase premier Gandhi. BEIROET (AP. AFP) De strijd In het zuiden van Libanon tussen Pales- tijnen en christelijke milities houdt aan In de havenstad Tyrus en in Palestijnse vluchtelingenkampen is een onbekend aantal gewonden ge vallen. Maandag werden tijdens de strijd vier christelijke bewoners van een grensdorp gedood. Tijdens de schermutselingen gisteren vlogen op nieuw Israëlische vliegtuigen over het grensgebied. De spanning in Libanon is gestegen sinds Syrië heeft aangekondigd dat het zijn troepen, die deel uitmaken van de Arabische vredesmacht in Li banon. zal terugtrekken. De Libanese premier Hoss zal. werd gisteren be kend, naar Syrië gaan in een poging de troepen in zijn land te houden. De beslissing is genomen na een tele foongesprek tussen de Libanese pre sident Sarkis en zijn Syrische ambtgenoot Assad. Waarnemers me nen dat daardoor het ijs tussen de twee wat is gebroken. ROME (Reuter, AFP, AP) Twee leden van de Rode Bri gade hebben in Rome een van de belangrijkste Italiaanse rechters doodgeschoten. De moord op Vittorio Bachelet wordt gezien als de ernstigste aanslag van de Brigade sedert de moord op ex-premier Aldo Moro twee jaar geleden. Professor Vittorio Bachelet was vice- president van de hoogste raad van de Italiaanse magistratuur en adviseur van het Vaticaan en ook persoonlijk bevriend met de paus. De twee leden van de Rode Brigade, een jongen en een meisje schoten Bachelet zeven kogels in het hoofd, nadat hij juist college in rechten had gegeven aan de Romeinse faculteit van politieke we tenschappen. Een groot aantal stu denten was bij de moord aanwezig, maar het tweetal wist in de paniek te ontkomen met een gereedstaande auto. Twee uur na de moord belde een anoniem persoon een Romeins dag blad op met de mededeling: „We zijn de Rode Brigade. We hebben profes sor Bachelet geëxecuteerd". De poli tieke moord, al de dertiende dit jaar, werd door kerkelijke leiders, politici en de Italiaanse president Pertini barbaars genoemd. Paus Johannes Paulus de tweede sprak gisteren van Brandt bepleit topconferentie NEW YORK (Reuter) Er moet een „noodplan" komen voor de samenwerking tussen de westerse landen en de der de wereld. Nobelprijswinnaar en ex-bondskan- selier Willy Brandt stelt dat voor in een rapport, dat hij heeft aangeboden aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Wadlheim. Brandt bepleit een topconferentie, waaraan hoogstens 25 landen zouden moeten deelnemen, waar een derge lijk „noodplan" kan worden opge steld. Het rapport dat Brandt heeft aange boden draagt de titel; „Noord-Zuid: een programma voor overleving" en is opgesteld door een onafhankelijke commissie. Onder anderen de Chi leen Frei, de Tanzaniaan Jamal, de Indonesiër Malik voor de derde we reld, en naast Brandt. Palme (Zwe den), Heath (Engeland) voor het wes ten maakten er deel van uit. Volgens de commissie is een topconferentie nodig om de impasse tussen arme en rijke landen te doorbreken Dc voorstellen van de commissie be helzen: een internationale munteenheid om verschillen tussen landen met overschotten en landen met beta lingsbalanstekorten recht te strijken; een wereldontwikkelingsfonds, met meer mogelijkheden dan de be staande Wereldbank en het Interna tionale Monetaire Fonds (IMF) en ge lijke zeggenschap voor alle deelne mers; een internationaal energie-cen trum onder toezicht van de Verenigde Naties, om te zorgen voor een gelijk matige oliestroom, energiebesparing en ontwikkeling van nieuwe hulp bronnen; een wereldvoedselprogramma om de produktie vooral in de ontwikke lingslanden te vergroten en het aan leggen van buffervoorraden om de voedselvoorziening ook in magere ja ren veilig te stellen. De Javanan vormen in Suriname maar een kleine groep (misschien tien procent van de gehele bevolking). Omdat echter de twee andere etni sche groepen (creolen en hindosta- nen) niet op eigen kracht een meer derheid kunnen vormen, zitten de Ja vanen vanouds in een comfortabele en machtige wip-positie. Bij de laatste twee verkiezingen steunde de grote Javaanse partij KTPI de winnende Nationale Partij Kombinatie, de coalitie van premier Arron. Er bestaat nog wel een andere Javaanse partij, de Penaawa Lima van Somohardjo, die al eerder onder dak had gevonden bij Lachmons op positie-coalitie. de Verenigde Demo cratische Partijen, maar de KTPI is toch de belangrijkste groep niet het minst door de door dik en dun heengaan verering voor partijleider Soemita bij het merendeel van de Javanen. In het eerste kablnet-Arron was Soe mita minister van landbouw, maar hij moest worden ontslagen nadat de rechter hem had veroordeeld wegens corruptie bij de verkoop van land bouwgronden. Arron wilde hem, toen hij uit de gevangenis kwam, niet meer terug hebben in zijn regering, maar Soemita's volgelingen tilden minder zwaar aan de politieke mis stap van hun leider. De meerderheid van de KTPI-leden in het parlement onthield Arron het vertrouwen en daardoor was Arron in feite zijn meer derheid in het parlement kwijt een situatie die vorig jaar tot een ernstige politieke crisis in Suriname heeft geleid. Soemita heeft nu ten einde raad zijn heil gezocht bij de oppositie-coalitie van Lachmon en omdat Somohardjo met zijn Pendawa Lima ook blijft meedoen met Lachmon. is het haast wel zeker dat de Javanen op 27 maart de balans in het voordeel van Lach mon zullen doen omslaan. De verrassingen op het politieke ter rein zijn hiermee nog niet allemaal verteld. Ook een deel van het kader van de PNR. de Partij Nationalisti sche Republiek, heeft zich bij Lach mon aangesloten. De dichter Dobru bijvoorbeeld jarenlang een van de paradepaardjes van premier Arron staat nu op Lachmons lijst, evenals de advocaat mr Frank Leeflang. En dat alles onder het welwillend toe ziend oog van mr Eddy Bruma ooit de hoop en toeverlaat van allen die in Suriname of in Nederland droomden van grote wijzigingen en vernieuwin gen in de Surinaamse politiek. Het is duidelijk, dat Lachmon met deze lijst niet alleen kans ziet een meerderheid te verwerven langs de traditioneel/etnische lijnen van de Surinaamse politiek, maar dat hij door het aantrekken van zoveel voor aanstaande creolen tegelijk ook die traditioneel-etnische lijnen door breekt. Het is waar; op de NPK-lljst van premier Arron staat ook een kan didaat als de hindostaan George Hin- dori hoog genoteerd. Maar hoe be kwaam Hindori misschien ook is hij is toch betrekkelijk eenzaam en zal geen kans zien grote groepen hin- dostanen naar Arron te trekken. Leger Tenslotte nog even de moeilijkheden in het leger als gevolg van de actie van de onderofficieren, dat conflict duurt nu al veertien dagen en is nog geen stap verder naar zijn oplossing. Gelukkig dat Suriname zo weinig vij anden in de wereld heeft, want als er ooit reden was voor twijfel aan de doeltreffendheid van het ongeveer duizend man tellende leger, dan zeker op dit ogenblik, nu het hele midden kader van 200 onderofficieren en kor poraals is uitgeschakeld. De regering doet echter niets om de gemoederen te kalmeren Er wordt nog steeds een klopjacht gehouden op vier ondergedoken bestuursleden van de vakbond van onder-officieren De drie reeds aangehouden bestuurs leden zijn maandag voor de rechter commissaris geleid en zullen volgen de week woensdag terecht moeten staan een „verraderlijke moord op een be vriende collega". De drie grote vakbonden van Italië hebben voor vandaag een twee uur durende staking afgekondigd uit pro-» test tegen de moord op professor Vit torio Bachelet. In Rome zal samen met studenten een demonstratie wor den gehouden tegen de golf van poli tieke moorden in Italië. Professor Bachelet was een van de mensen in Italië die officieel stelling had genomen tegen de maatregelen om het terrorisme te gaan bestrijden. MOSKOU (AFP) Jakob Malik, één van de bekendste Russische diploma ten. is op 73-jarige leeftijd overleden. Malik was onderminister van buiten landse zaken sinds hij in 1976 uit New York was teruggekeerd, waar hij acht jaar de permanente vertegenwoordi ger van Moskou bij de Verenigde Na ties was. NEW YORK (AP. Reuter, AFP) Kenia, Somalië en Oman hebben Washington toestemming gegeven hun militaire bases te gebruiken bij een eventuele interventie in deze streek. De Amerikaanse marine en lucht macht zullen er vooralsnog militair materieel en olievoorraden opslaan. De VS zorgen zelf voor de noodzake lijke verbouwingen en veranderingen aan de bases. Bovendien heeft Wash ington beloofd de militaire hulp aan enkele van deze landen te vergroten. Cijfers over de grootte van deze hulp zijn niet bekend. Washington is ook in onderhandeling met Saoedie-Arabië over het gebruik van militaire bases. De VS hebben de afgelopen maanden voortdurend on derhandelingen gevoerd met de be treffende landen. De bases zullen naar verluidt vooral noodzakelijk zijn voor de nieuwe Amerikaanse inter ventiemacht van 100 tot 150 duizend man. die in 1983 operationeel moet zijn in dit gebied. President Carter heeft onlangs aangekondigd dat een dergelijke macht zal worden samen gesteld om de westerse olievoorraden te beschermen. De Keniase president Arap Moi zal op korte termijn een gesprek hebben met president Carter over verster king van de betrekkingen tussen de twee landen en vergroting van de militaire hulp Washington stelt zich voorzichtiger op ten opzichte van So malië, omdat dit land wil proberen de Ogaden-woestijn te veroveren op Et hiopië. De VS zullen wel toegang krij gen tot de Berbera-basis in Somalië De Amerikaanse onderminister van defensie Harald Brown verklaarde dat hij „redelijk optimistisch" was over het gebruik van de militaire ba ses. Hij weigerde echter te bevestigen of te ontkennen dat de VS al toestem ming hebben gekregen om de militai re bases te gebruiken. :hoj ij ee liep* Bert van Panhuis jen, ims beschuldigt Militanten. Hefler: Vijfde Colonne van rechts moet ïtie artij uit. Callaghan triomfeert over links. Drie koppen in Britse rde ten die aangeven dat de vleugelstrijd in de Labourpartij nog steeds gzai ille gang is en de afgelopen weken zelfs aan venijn heeft gewonnen, ren iet ziet er niet naar uit dat de linkervleugel aan de ene kant of ■umrechts aan de andere zich binnenkort tot winnaar kan laten idle u^epen te i uur lijfsbehoud hielden de vleugels tmofong Jaar tijdens de verkiezingscam- gedeisd. Openlijke interne ruzies /er$n Labour bij voorbaat kansloos ma- die 'Sen Margaret Thatcher en haar Con- Ne( 'even. Maar toen de Tories de verkie- te v met een meerderheid van bijna vijf- tels wonnen en het er naar uit ging »en at Labour tot 1984 zou moeten wach- oor ze weer een kans op het regeren barstte het gekrakeel weer in alle leid los. 'aarste aanval van de linkervleugel ianl en resolutie op het partijcongres in e ton om de leider en dus de kandidaat- D- er voortaan door de partijleden te 1 aanwijzen en niet door de fractie 'orden afgeslagen, maar de gematig- adden het toch zwaar te verduren. Een iee besluiten van het congres betrof het ?e3len van een onderzoek naar de struc- de partij. Een speciale commissie 1 u en rapport moeten opstellen voor het vai bestuur, dat daarna weer aanbevelin- nis ou doen voor het volgende congres in nd >er in Blackpool ;Ch kse handen chc strijdpunt werd vervolgens wie er I zouden moeten hebben in die com- e Dit is van belang omdat een com- n met een meerderheid van centrum- e" andersoortige rapporten maakt dan l^e' inks als het grote blok. Om te voorko- H dat de commissie helemaal in linkse en zou komen was het voor partijleider James Callaghan noodzakelijk dat hij het partijbestuur tot andere gedachten zou brengen. De oud-premier stelde voor om een vertegenwoordiging van de fractie een stevige inbreng te geven in de commissie. Die fractieafvaardiging zou vrijwel zeker grotendeels een centrumrechts karakter hebben. Bij de jongste algemene verkiezingen zijn met name Labourparlementariërs van de linkervleugel verslagen en dat betekent een relatieve verzwakking van links in de frac tie van 269 leden. Dat overwicht van cen trumrechts bleek ook bij de internetverkie zing van het schaduwkabinet. Van de ne gentien schaduwministers behoren er slechts drie tot de linkervleugel. Die linker vleugel is binnen de fractie georganiseerd in de zogeheten Tribunegroep met 67 geregis treerde leden. Op de rechtervleugel staat de Manifesto- groep met schaduwminister van ruimtelijke ordening William Rodgers als belangrijkste representant. De Manifestogroep heeft naar schatting 80 leden. De overige parlementa riërs zijn ..niet-gebonden" maar neigen eer der naar centrumrechts dan naar links Kous op de kop De problemen voor Callaghan doen zich voor bij het partijbestuur <at op zijn beurt een gematigde afspiegeling is van de door gaans zeer radicale achterban. Was het NEC. zoals het partijbestuur heet. vijftien jaar geleden dank zij de vakbondsinbreng vjL -MÉ Callaghan, hier omgeven door demonstranten, heeft ook binnen zijn Labour partij grote moeite links in bedwang te houden nog stevig in handen van de rechtervleugel, nu heeft links 17 van de 29 bestuurszetels En dus kreeg Callaghan de kous op de kop Met een grote meerderheid besloot het NEC een duidelijk linkse onderzoekscommissie te vormen. Van de veertien leden zijn er tien onmiskenbaar uit de linkervleugel afkom stig: alle zeven representanten van het par tijbestuur en drie van de vijf vakbondsver- tegenwoordigers Alleen Callaghan zelf, zijn tweede man Michael Foot. Sir John Boyd van de industriebond en David Basnett, de voorzitter van de overkoepelende vakcen trale TUC en de gemeentewerkersbond zit ten op d? lijn van de parlementsfractie Voorzichtige pogingen van Basnett dan ten minste de vanwege zijn Sowjet-sympathie- en verfoeide Alex Kitson vervangen te krij gen mochten pas na harde taal baten en Callaghans enige winstpunt betreft de lei ding van de commissie Er komt een drie manschap van Foot. Basnett en Tribune man Eric Heffer Speelt deze zaak zich voornamelijk af in de vergaderkamers van Transport House, het hoofdkwartier van de partij, in alle open heid vecht men over de vraag of groepen trotskisten proberen een machtspositie in de lagere regionen van Labour te verwer ven. Lord Reg Underhiil. de nu ex-leider van het partijbureau heeft een rapport opge steld over de pogingen van uiterst links om controle te krijgen over een aantal afdelin gen. met name in grote steden als Liverpool en Birmingham Die trotskisten hebben zich vooral verenigd in de Labourgroepe- ring Militante Richting en één van hen is voor de Jonge Socialisten lid van het partij bestuur. Mollen Via die jongerenafdeling willen de ..rode mollen" zoals ze vorden genoemd de in vloed tot de bonden en de gewone afdelin gen uitbreiden totdat men een bruggehoofd in de fractie heeft. De infiltraties van de trotskisten zijn mogelijk gemaakt door de geringe belangstelling van meer gematigde partijleden voor het reilen en zeilen van de afdeling. Ondanks grote aandrang van cen trumrechts is het partijbestuur niet van plan het rapport-Underhill openbaar te ma ken. Dat zou trouwens een formaliteit zijn, want het merendeel is al uitgelekt, zodat zelfs Lord Underhills dreigement dat hij zelf de feiten zal openbaren meer de vete in de partijleiding illustreert dan dat het het vooruitzicht biedt op verrassende onthul lingen. De linkervleugel van Labour, die zich overi gens niet te zeer wil laten vereenzelvigen met de doelstellingen van de trotskisten al zitten een aantal parlementariërs er met hun Ideeën dichtbij tracht de kwestie te sussen met aanvallen op de rechtervleugel. De bitterheid van de ruzie werd anderhalve week gedemonstreerd met de uitspraken van twee belangrijke en invloedrijke verte genwoordigers van links en rechts De soci- aal-democrate Shirley Williams zegde de Militanten de wacht aan en riep „het legitie me links" op samen met de rest .van de Labourpartij de trotskisten een halt toe te roepen. Williams, tot de jongste verkiezingen minis ter van onderwijs en ondanks haar zetelver lies nog steeds een kanshebber voor de leiding van de partij, sprak met instemming van geheel gematigd Labour Hetzelfde deed Eric Heffer voor de linkervleugel, toen hij iedereen die niet kon instemmen met de gang van zaken in de partij opriep dan maar op te krassen. Centrumpartij Hij verwees hiermee indirect naar de pogin gen van Roy Jenkins, oud-minister onder Labours sir Harold Wilson en tot In leder geval eind dit jaar voorzitter van de Europe se Commissie (het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschapi. een centrumpar tij te vormen van sociaaldemocraten en David Steels Liberalen Binnen en buiten de Britse politieke partijen ls de afgelopen weken veel over Jenkins' plannen gedebat teerd maar bijval vanuit de rechtervleugel van Labour is uitgebleven. En daar zal Jenkins toch moeten zien in te breken, wil hij veranderingen aanbrengen in het Britste stelsel van twee logge partijen Labour en Tories en een kleine middengroep de Liberalen met minimale invloed. David Owen. Shirley Williams. William Rodgers. allemaal geestverwanten van Jen kins. houden zich stil of wijzen zoals Owen het idee faükant af In hun hart blijven zij namelijk toegewijde aanhangers van het verlichte socialisme en dan is het moeilijk met de oude vertrouwde Labourpartij te breken Er zullen de komende maanden dan ook hele gekken dingen moeten gebeuren wil de Labourpartij splijten. James Cal laghan is het idee vreemd en voor zijn meest genoemde opvolger. Dennis lealey, geldt hetzelfde. Zolang zij Hugh Gaitskells soci aaldemocratische mantel binnen de La bourpartij durven blijven dragen zal ook de rechtervleugel geen reden zien het breekij zer in het partij bestel te zetten en het nellende vlak van de coalitievorming te betreden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7