Echte Canadezen veel sterker NEC: visie na wanbeleid? IOC blijft bij Moskou 'Spreekverbod' ploegarts fmpische d van ic Heiden nfc: IJshockeyteam start Olympisch toernooi met verwachte nederlaag: 10-1 Scouting centraal in nieuw plan Willi Daume: 'Sport is onafhankelijk' Russen komen naar WK-hardrijden Arbiters actief over de grenzen Winst hockeydames Honkballers niet een schandelijke vertoning vance Han le Noble bij Bram Leeuwenhoek op het matje AG 13 FEBRUARI 1980 SPORT TROUW/KWARTET P 11 - RHS 13 PLACID Eric Heiden idaag tijdens de openings- jheid van de Olympische in Lake Placid de Olym- eed uitspreken. De 21-ja- iden. die zondag zijn we- 1 schaatsen voor sprin- ^ilongeerde, geldt als Ame- rootste favoriet voor gou- ledailles. Namens de echters zal Terry Moder- rinnaar van de 500 meter de Spelen van 1964, de spreken. it PLACID Toeschou- ie vandaag de openings- jheid van de Olympische pelen in Lake Placid bij- mogen zich gelukkig prij- nneer zij bij terugkomst hotel geen stijve nek heb- plechtigheid vindt na- grotendeels in de lucht Er zullen heteluchtbal- worden opgelaten, er ko- rachutisten naar bene van 2000 vredesduiven verwacht dat zij op het moment het luchtruim achutisten, die lid zijn gouden ridders", het pa- itenteam van het Ameri- leger, landen met de van Griekenland, de de Staten, het organisa- lité en het IOC op de van Lake Placid. Daarna le deelnemers van de 37 ven landen langs de ideren. ij sen van de Olympische den de duiven los gela- |Vijf reclamevliegtuigen i vervolgens „Lake Pla- ide lucht. Het hoogtepunt I plechtigheid is het opla- p heteluchtballonnen, die d zijn van de vlaggen van temende landen voordat Jonnen achter de bergen zullen ze een mil- iemen uitstrooien. Ten- feaan er nog 25.000 met gas gevulde ballonnetjes it in. Ze dragen de Olym- i kleuren: blauw, geel, groen en rood. hiater PLACID De 44-jarige Iter Charles Morgen Kerr daag om 21.25 uur in Lake het Olympisch vuur ont- Kerr is de laatste van 52 lelopers die de vlam na hst in de Verenigde Sta ir Lake Placid hebben ge- oer PLACID Voor het ver in deelnemers, toeschou- joumalisten zijn in Lake tlechts veertig bussen be- Volgens de voorlich- het organisatiecomité Spelen. Ed Lewi, wordt tportprobleem veroor- door personeelsgebrek, ge chauffeurs rijden nu uur achtereen. Boven- het materiaal waarmee wordt sterk verouderd, mechanische problemen ikbeeldig zijn. Ed Lewi: it op rolletjes, maar het is ons enige pro- t(i) 'LACID Op aanraden in zal de Westduitser itl niet deelnemen aan ig van de Olympische jpigiln Lake Placid. De alpi- uit Beieren maakte twee leden een ernstige val wedstrijden in Chamo- Westduitser liep daarbij idere een neusfractuur :1 zal in Lake Placid wel >ktrc^uze slalom aan de start Llkti ters 'LACID De uit zeven ts bestaande ploeg van ie zal niet mogen deelne- de Olympische Winter- Lake Placid De ploeg, een reis van achttien uur Placid arriveerde, kreeg i dat het organisatieco- inschrijvingsformulieren tijd had ontvangen. De erde Mongolen hebben in hoop gevestigd op het it de zaak in onderzoek toornen. «leta (2) (3) PLACID Voor de 22- •witser Reto Filli waren npische winterspelen in lacid maandag reeds af- Filli brak tijdens de voor de rodelwedstrij- been toen hij met zijn tiende bocht te hoog nam Ie baan vloog. De afgelo- !en zijn meerdere deelne- 'n de Olympische rodel den op de Van Hoeven- de baan gevlogen maar toen allen met de schrik door Johan Woldendorp LAKE PLACID— Geheel volgens de verwachtingen heeft de Nederlandse ijshockeyploeg zijn eerste wedstrijd op de Olym pische Winterspelen verloren. Canada behaalde met de cijfers 10-1 moeiteloos een ingecalculeerde overwinning. Morgen krijgt de kampioen van de B-groep van vorig jaar zonder twijfel klop van het oppermachtige Rusland, maar ook deze verwachte nederlaag zal het ijshockeygezelschap niet ontred deren. Nederland is immers zonder pretenties naar de Vere nigde Staten gereisd. Hoewel de realiteit anders had moe ten zijn. was er na de afstraffing door Canada toch grote teleurstelling in de Nederlandse kleedkamer. Tegen be ter weten in wellicht had men op méér gehoopt. Ron Berteling: „We hadden dit niet verwacht. Canada behoort toch zeker niet tot de aller sterkste ploegen. Na de tweede perio de, toen we met 4-1 achterstonden, dachten we de schade zeker nog be perkt te kunnen houden. Maar dat is anders uitgekomen. Je kunt er nu verzekerd van zijn dat de wedstrijd tegen Rusland ook op een grote ne derlaag uitdraait. En hoe we als team die nederlagen zullen verwerken, moet daarna worden afgewacht." Voor het Nederlandse ijshockey-team was de ontmoeting met Canada er een van historische betekenis. Niet alleen, omdat het „nationale" keur korps voor het eerst in de Olympische geschiedenis aan de Winterspelen deelneemt, maar nog meer omdat de weliswaar in het Nederlands team uitkomende maar overwegend En gels sprekende ijshockeyers zich met hun hoger gekwalificeerde landgeno ten konden meten. Met een Nederlands paspoort op zak, een erfenis van de emigratie-exodus naar Canada, kort na de oorlog, zoch ten ze in hun overeeese „vaderland" naar eerherstel. Want nadat Tilburg Trappers jaren geleden het fenomeen van de Nederlandse Canadees had ontdekt, was het hek meteen van de dam. De Nederlandse IJshockey Bond importeerde het plotseling ont loken talent gretig. En zowaar: de ontwikkeling stokte niet bij vermo gende sponsors, die er veel geld voor over hadden om in eigen land een gedeelte van de Canadese ijshockey- competitie af te werken. Nederland promoveerde naar de A- groep (op wereld-niveau de eredivisie van het ijshockey) en verdiende en- passant het entreebiljet voor de Olympische Spelen. Gisteren was dan eindelijk de dag der wraak aan gebroken. Althans, Jack de Heer en de zijnen achtten de tijd rijp om te laten zien. dat de kwaliteitsnormen nagenoeg waren vervaagd. In de eerste periode kon Nederland Canada nog redelijk bijbenen. Bin nen twee ninuten schoot Corky de Graauw zijn ploeg na aangeven van Dick Decloe zelfs naar 1-0 voor sprong. De Canadese opponent kon slechts met moeite orde op zaken stellen. Na vier minuten trok Kevin Primeau de score recht en het duurde tot de twaalfde minuut, voordat de 19-jarige Ken Berry Nederland met een achter stand confronteerde. De betrekkelijke gelijkwaardigheid in die periode uitte zich verder in het aantal schotpogingen van beide ploe gen: Nederland tien, Canada tien. Verbazingwekkend was het niet, dat de Canadezen aanvankelijk niet fors konden uitlopen. De in ijshockey- kringen welhaast legendarische pater David Bauer, al twintig jaar coach van het amateurteam, heeft voor deze spelen een jong team gefor meerd, dat zelfs tegen Nederland rou tine te kort kwam om snel orde op zaken te stellen. Op papier was er echter eerder sprake van een wed strijd tussen Canada 1 en Canada 5. Toch is de kracht van Canada gezien de verhoudingen in het Noordameri- kaanse land uiterst betrekkelijk. Het team van pater Bauer kan prestatief niet in de schaduw van de Canadese profs staan Alleen financieel zijn bei de categorieën dichter naar elkaar gekropen, in die zin, dat de liefheb bers hun onkostenregeling danig heb ben bijgesteld. Dat laatste is het IOC overigens ontgaan. Maar dat is een andere zaak. Corky de Graauw (uiterst rechts) lift de puck in het Canadese doel. Verdediger Randall Gregg staat evenals doelman Robert Dupuis machteloos. Nederland was in het verdere verloop van de strijd kansloos, dat wel. Kwa litatief gezien werd er lauw gespeeld, terwijl het aloude probleem van de powerplay om prolongatie snakte. Het programma van vandaag in Lake Placid: 20.30 01.00 Televisie 18.05-18.30 20.25-21.45 Radio 08.03-08.08 20.25-21.45 Openingsceremonie. Rodelen Eerste manche, dames en heren, eenpersoons Ned. 1 IJshockey: Zweden-Ver. Staten (van dinsdag) Ned. 1 Openingsceremonie. Hilv. 1 Olympisch Journaal. Hilv. 1 Flitsen openingsceremonie. Dat wil zeggen: de equipe van de Zweedse coach Hans Westberg miste het vermogen om in gevallen van numerieke meerderheid doelpunten te fabriceren. In de eerste periode had Nederland driekwart minuut lang twee mensen meer op het ijs staan, maar enig nuttig effekt sorteerde dat niet. „Een kwestie van training", stelde technisch directeur Dummie Smit onlangs tijdens het vierlandentoer- nooi met West-Duitsland, Oostenrijk en Noorwegen. Het is een achter stand, die nooit kan worden inge haald. omdat het nationale team in het Nederlandse competitie-gebeu ren nog altijd een soort wormvormig aanhangsel is. Intussen wikkelde Canada de zaken ln de tweede en de derde periode in snel tempo af. In het tweede bedrijf bouwden Daniel d'Alvise en David Hindmarch de score uit naar 1-4 en in de laatste periode van 20 minuten deden de tamelijk hard spelende pu pillen van pater Bauer hun reputatie dank zij treffers van Glenn Anderson. d'Alvise. John Devaney en Berry (twee keer) alle eer aan: 1-9. Met een treffer in eigen doel bepaalde Rick Vangog de eindstand zelfs op 1-10. door Matty Verkamman NIJMEGEN Het algemeen bestuur van sportclub NEC heeft gisteren een nota gepresenteerd waarin wordt gepleit voor gezond betaald voetbal op basis van een bredere inkom stenstroom via het publiek en een goed functionerend scou- tingssysteem in met name de regio. In feite is dit het antwoord op de weggestemde plannen van de sectie betaald voetbal van de Nijmeegse club. LAKE PLACID - Het Inter nationaal Olympisch Comité voelt niets voor de Ameri kaanse (regerings) voorstellen om de komende Olympische zomerspelen in Moskou te an nuleren, uit te stellen of te verplaatsen. Verwacht werd, dat vannacht aan het einde van de tweedaagse discussie over „Moskou" een resolutie zou worden aangenomen, waarin de 71 leden van het IOC zich uitspreken voor handhaving van het besluit de zomerspelen in juli in Mos kou te houden. Lord Killanin, de Ierse voorzitter van het IOC, maakte maandagnacht, na de langdurige debatten tijdens de eerste van de twee dagen in beslag nemende zitting, de bedoelingen van zijn organisatie duidelijk, toen hij een driemanscommissie belastte met het formuleren van de aan het einde van de tweede dag in stemming te brengen resolutie. De drie zijn de Westduitser Willi Daume, de Cana dees James Worral en de Keniaan Reginald Alexander. Dat er een Westduitser in de kleine commissie werd benoemd, is van be lang in verband met de beslissing van de regering in Bonn, op de lijn van de Verenigde Staten te gaan zitten. Het zelfde geldt voor de Canadees: demis sionair premier Joe Clark sprak zich al uit vóór een boycot. Om toelichting gevraagd zei Willi Daume: „We moeten het idee van een boycot bestrijden, duidelijk stellen dat de sport onafhankelijk is en te- vqns laten zien dat het belangrijkste gevolg van de Amerikaanse actie is dat het IOC zich hecht achter zijn voorzitter (Lord Killanin) schaart". Het Olympisch Comité van de Ver enigde Staten (USOC) had de algeme ne vergadering van het Internatio naal Olympisch Comité maandag in Lake Placid officieel gevraagd de Olympische zomerspelen van Mos kou af te gelasten, te verplaatsen of uit te stellen. Het verzoek werd ge daan bij monde van Robert Kane, voorzitter van het USOC. Diens rede voering vormde de proloog van de tweedaagse zitting van het IOC. „Ik ben een vrij burger in een vrij land. maar ik heb ook een morele verplich ting ten opzichte van driekwart van de Amerikaanse bevolking, dat we gens de interventie van de Sowjet- Monique Berlioux Unie in Afghanistan voor een boycot van de Spelen van Moskou is", ver klaarde Kane op vragen van IOC- bestuursleden. Kane verklaarde tegenover verslag gevers dat het karakter van de van de zijde van het IOC gestelde vragen vriendelijk was en van begrip getuig de. Het IOC wilde graag weten waar om het USOC zich als „politiek inter mediair" opstelt, aldus Kane. „Ik heb gezegd dat de publieke opinie in de Verenigde Staten van doorslaggeven de betekenis is geweest voor ons standpunt. En niet de politieke druk die de regering op ons uitoefende". De voorzitter van het USOC zei te hopen dat het IOC niet snel tot een beslissing zou komen. „Als we de tijd krijgen zijn de regeringen wellicht in staat de verschillen te overbruggen. Daarmee kan de Olympische bewe ging worden geholpen". „Onze uiter ste datum", vervolgde Kane, „is niet 20 februari. Dat is de datum die presi dent (arter heeft genoemd. Onze „deadline" blijft 24 mei. de dag waar op de inschrijvingstermijn voor de Spelen van Moskou sluit" De Sowjet-Unie wil echter dat het IOC in Lake Placid een beslissing neemt over het Amerikaanse voorstel de Spelen van Moskou af te gelasten, te verplaatsen of uit te stellen. Vol gens Willi Daume willen de Russen nog in Lake Placid weten waar zij aan toe zijn. Daume verklaarde dit na de rede van USOC-voorzitter Robert Kane, die bijna twee uur duurde. Wanneer een land overigens geen ploeg naar de Olympische Spelen in Moskou stuurt, zullen ook geen accre ditaties voor de journalisten uit dat land worden verstrekt. Monique Ber lioux, de directrice van het interna tionaal Olympisch Comité stelde dat de schrijvende pers wordt geaccredi teerd via het nationale Olympische Comité van het land en als zo'n comi té besluit geen ploeg af te vaardigen naar Moskou, is het onmogelijk jour nalisten uit dat land in Moskou toe te laten om verslag te doen van de Spe len. Voor vertegenwoordigers van ra dio en televisie zijn er in zo'n geval geen problemen omdat er wat dat betreft directe afspraken zijn ge maakt met het organisatiecomité van de Spelen. De internationale omroep organisaties hebben namelijk con tracten afgesloten. Hetzelfde geldt voor de internationale persbureaus. Het Russische dagblad „Sovjetski Sport" heeft gisteren uiterst fel gere ageerd op de uitlatingen van de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken. Cyrus Vance, het afgelopen weekeinde. „Sovjetski Sport" betitel de de toespraak, waarin Vance tegen over het IOC de oproep tot een boy cot van de Spelen te Moskou ver klaarde, als „wreed" en „schande lijk". Volgens het dagblad waren de Olympische leiders, die Vance had den aangehoord, beledigd. „Sommi gen wendden hun hoofden af. ande ren liepen weg. Zij waren zonder twij fel beledigd door hetgeen \ance zei." aldus de Russische krant. „Het was Die afdeling diende ruim twee maan den geleden een plan in, dat via vier geldschieters voorzag in een rentelo ze lening van acht ton en een bank krediet van vier ton. Tijdens een emo tionele vergadering distantieerden de leden zich van dit plan. dat in alle voortvarendheid het betaalde voet bal in een stichting FC Nijmegen moest onderbrengen. Het was overigens niet dit laatste facet dat een geringe meerderheid van de leden deed besluiten om zich tegen de geestelijke vader van de voorstellen betaald voetbal-voor zitter Wim van den Bergh te keren Onder aanvoering van algemeen voorzitter drs. Herman Willemsen. werd ingezien dat er geen sprake was van sponsoring, zoals door de geld schieters wel werd voorgegeven. De leden achtten de geschatte inkom sten niet van dien aard dat binnen enkele jaren die nieuwe schuld van 1,2 miljoen weer kon worden afgelost Na dat besluit bedankten de betaald voetbal-bestuurders Van den Bergh. Reijers en Kuipers voor hun functies en koos alleen Henk Bouwman de kant van Willemsen. Nu is het in de profsector niet gebrui kelijk om de inkomsten in verband te brengen met uitgaven en schulden. Denken op korte termijn is veelal de leidraad in de bedrijfsvoering en daarin past het dat leningen en kre dieten als steun-zonder-gevolgen worden beschouwd. Gezien de belab berde sportieve en financiële positie van NEC was het dan ook begrijpelijk dat de publieke opinie zich in eerste instantie tegen Willemsen c.s. richtte. In het algemeen bestuur werd echter voet bij stuk gehouden en intussen beseft Nijmegen wel dat men in dat college eindelijk eens heeft nage dacht over de positie van NEC. Die mag rustig slecht worden ge noemd. Ondanks een jaarlijkse ge meentesubsidie van een half miljoen, verzekerings-uitkeringen in verband rrwt het afkeuren van de spelers Pos thumus en Veeken ter waarde van 525.000 gulden en een extra ton naast de gebruikelijke 100.000 gulden van de Toto/Lotto, koerst NEC dit seizoen op een verlies van ruim zes ton af. Dat is allemaal het gevolg van een financieel wanbeleid, dat NEC in de loop der jaren heeft uitgehold. Ook nu nog neemt deze degradatiekandi daat op het vlak van de salarissen een plaats in de subtop van de eredivisie in. De circa twintig contractspelers verdelen dit jaar negen ton. wat bete- AMSTERDAM De schaatsbond van de Sovjet Unie heeft telegrafisch aan de KNSB laten weten dat de Sovjet Unie een ploeg zal afvaardigen, naar de strijd om het wereldkampi oenschap hardrijden voor heren, dat op zaterdag 1 en zondag 2 maart in Heerenveen wordt gehouden. Dezer dagen had de KNSB zich tele grafisch tot de bond van de Sovjet Unie gewend omdat het bevreemding wekte dat dit land nog niet voor de strijd om de wereldtitel had inge schreven. In totaal zullen 35 rijders uit 17 lan den deelnemen aan het toernooi om het wereldkampioenschap in Heeren veen. Zuid-Korea. dat ook gerechtigd was met twee rijders deel te nemen, heeft niet ingeschreven Tijdens het toernooi om het wereldkampioen schap van 1979 in Oslo startten 33 rijders uit 17 landen. DEN HAAG Jan Keizer en Charles Corver zijn door de UEFA uitgeno digd een wedstrijd in de kwartfinales van het Europese bekertoernooi voor bekerwinnaars te leiden. Keizer fluit op 5 maart de ontmoeting tussen Rijeka en Juventus. Corver komt op 19 maart in actie in het tweede treffen tussen FC Nantes en Dinamo Mos kou. Een derde Nederlandse arbiter. Jan Beek, zal de landenontmoeting tussen Italië en de Sowjet-Unie arbi- treren Het betreft een wedstrijd voor spelers onder 21 jaar in de kwartfina les van het toernooi om de Europese titel De Oostenrijker Wöhrer is aangewe zen om het eerste duel tussen Racing Strasbourg en AJax op 5 maart te leiden. De return zal onder leiding staan van de Brit Courtney. BREDA Zonder al te veel inspan ning heeft het Nederlandse zaalhoc keyteam dames gisteravond van Bel gië gewonnen (13-3). Aanvankelijk ging de strijd redelijk gelijk op. maar na twintig minuten, toen de stand 3-2 was, liep Nederland geleidelijk uit. Speciaal de periode na de rust bracht een snelle reeks van vier doelpunten Het meest produktief was Moniek Westerdijk met vijf goals, gevolgd door de jeugdige Marieke van Doorn met vier. Aanvoerster Marijke van de Muizenberg scoorde tweemaal. Sabi ne van Heyst en Laurien Willemse beiden een keer. kent dat het doorsnee-salaris 45.000 gulden bedraagt. Ter informatie: de inkomsten uit recettes zijn begroot 113*11 v.A1I 3C30 op 660.000 gulden, maar inmiddels blijft men met een doorsnee-belang stelling van 5500 toeschouwers al 1000 kijkers onder de begroting: en dat terwijl alleen de semi-topclub PSV nog naar De Goffert komt. De twee trainers, de administrateur en manager Ton Roes zijn samen trouwens ook goed voor een bedrag van 238.000 gulden „Ja. we betalen nog altijd goed," stelt Henk Bouw man terecht vast. Het wanbeleid in vooral de transfer- zaken deed zich in het begin van dit seizoen voor het laatst gelden, toen publiektrekker Ronald Hendriks na precies één wedstrijd voor 150.000 gulden aan het Belgische Waregem werd verkocht. Dit blijkt een privé onderneming van opgestapte be stuursleden te zijn geweest, die ken nelijk onder druk waren gezet door een groepje zakenmensen, verenigd in de zogenaamde „Sportsociëteit". Dit clubje rijkaards had Hendriks voor 160.000 gulden indertijd bij PEC Zwolle gehaald en dreef tot woede van het bestuur nu een min of meer particulier handeltje met Waregem. Van het transferbedrag werd in elk geval slechts anderhalve ton aan NEC overgemaakt, dat niet ten on rechte van mening was dat Hendriks minstens het dubbele waard was. NEC wil nu dus op een verantwoorde wijze gaan werken. Willemsen hoopt dat er vanuit de eredivisie aan het herstel kan worden gewerkt, maar in Nijmegen houdt men terdege reke ning met de mogelijkheid van degra datie. Willemsen en de zijnen zijn van mening dat de toegangskaarten veel te duur zijn. Gedacht wordt aan re ducties van veertig procent, voor zo wel gezins- als individuele seizoen kaarten. Nog concreter is het scoutingsplan. Manager Roes ontwikkelt een samen werkingsovereenkomst met de ama teurclubs uit de regio, naar het voor beeld van FC VW. dat hier enige jaren geleden bijzonder succesvol mee was. Roes: „De relatie met de amateurs is verstoord. Er zijn hier vaak spelers min of meer geronseld. De bedoeling is om regionaal talent in drie leeftijdsgroepen hier te laten trainen. Die jongens blijven lid van hun vereniging en blijven daar ook spelen, voor wij ze eventueel een con tract aanbieden. Dan haal je gelijk die onzuivere concurrentie weg." AMSTERDAM Het Nederlands honkbalnegental dat voor een inter nationaal toernooi op Curaqao was uitgenodigd, zal van deelneming moeten afzien. De organisatie heeft de KNBSB laten weten, dat het toer nooi niet zoals voorgenomen in de eerste helft van maart kan plaatsvin den, doch later. Dat is voor de KNBSB niet aantrekkelijk, omdat dan de voorbereiding op de clubcom petitie in gevaar zou komen. Boven dien staan aan het einde van het seizoen de elfde Haarlemse honkbal- week en het toernooi om het wereld kampioenschap in Japan op de agenda. TENNIS Martina Navratllova heeft hét Inter nationale toernooi van Los Angeles gewonnen In de finale versloeg de 23-Jartge ex-Tsjecho.\lo- waakse de Amerikaanse Tracy Austin met 8 2 6- 0 Sinds het begin van dit jaar heeft de linkshan dige Navratllova 34 van de 35 enkelspelen die zij speelde, gewonnen Slechts tegen BHIie-Jean King, in Chicago, moest de tweevoudige Wim- bledon-kamploene een nederlaag incasseren. De zege leverde Navratllova een bedrag op van rond de 50 000 gulden tennis BJOrn Borg heeft zich in Boca Raton (Florida) opnieuw sterker getoond dan Vitus Oerulaltls Borg won de eindstrijd van het toer noot. waarvoor een prljzenpot van bijna 600 000 gulden beschikbaar was. met 6-1, 5-7, 6-1 hockey Aan de stljd om het Nederlands kampioenschap zaalhockey voor dames en he ren. die zondag In de Rijnhal in Arnhem wordt gehouden nemen tien clubs deel. zes bij de dames en vier bij de heren BIJ de dames spelen HDM. Pinoké, De Oooische. MOP. Nijmegen en OHBS De vier herenploegen zijn Klein Zwit serland. MEP. DKS en Oroninger Studenten TURNEN Ton Swart Is teruggetreden als voorzitter van de aldtling keurtumen dames van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond "KNOVi Het vertrek van Swart heelt niets te maken met de moeilijkheden, die enkele maanden geleden ontstonden in de afdeling ..Die problemen zijn met alle betrokkenen uit gesproken Het werk als voorzitter van de afde ling was zo intensief dat men niet meer van een vrije tijdsbesteding kon spreken Het ging ge woon ten koste van mijn gezondheid aldus 8wart. die wel actief blijft in het KNOV Ui de commissie kaderbegeleiding bobslee - Een 22-jarig lid van het Tijecho- slowaakse bobsleeteam heeft tn de Duitse Bondsrepubliek politiek asiel aangevraagd De Tsjech, wiens naam niet Is vrijgegeven, was in Obersldorf voor de Europese bobsleekampioen- schappen Hij zei In eigen land onder politieke druk te slaan roeien Tijdens een voor-Olympische trai ningsstage op hel meer van Janntna, 350 kilo meter ten noorden van Athene Is de Franse roeier Cyrtlle Seguln verdronken Tijdens de training van de Franse acht stak plotselinr een storm op die golven van meer dan twee meter hoogte veroorzaakte De boot brak In tweden en de roeiers kwamen ln het met Ijs bedekte wa'er terecht Zeven roeiers werden door een volgboot opgepikt maar 8eguin kon niet worden gered Daarna had de volgboot de grootste moeite de 300 meter verder gelegen hsven te bereiken aiaus ae Kussiscne want. „Het was TT i -v t i i i Tt t i 1 1j_ j. heeft op een .cynisch agressieve' wij- ze de Olympische gedachte in diskre diet gebracht. De scherpe toon waar op hij sprak leek erop alsof hij een electorale toespraak voor de demo cratische partij hield, waarin hij tot elke prijs de harde lijn van zijn poli tieke leider (Carter) moest verdedi gen". beëindigde „Sovjetski Sport" het commentaar. De Oostelijke kanselier Bruno Krels- ky is van oordeel dat er „geen ver band bestaat tussen het debat over de Olympische Spelen in Moskou en de categorische veroordeling van de inmenging van de Sowjet-Unie in Af ghanistan". Kreisky waarschuwde dinsdag in Wenen tegen „elke politie ke beslissing betreffende het houden van sportevenementen" De Oosten rijkse regering kan volgens Kreisky geen instructies geven aan het natio nale Olympische comité. Het comité bepaalt zelf wat te doen. LAKE PLACID Opnieuw zijn er problemen gerezen met Han le Noble, de arts van de schaatsploeg. Na aan komst van de Nederlandse ploeg uit West-Allis werd hij op het matje ge roepen bij Bram Leeuwenhoek, chef de mission van de Nederlandse af vaardiging in Lake Placid Le Noble kreeg te horen dat het NOC er geen prijs opstelt dat hij een rubriek ver zorgt voor een groot landelijk och tendblad. „Dat kunnen we niet toe staan". stelde Leeuwenhoek. „Een lid van de Nederlandse ploeg mag zich niet binden aan een publiciteitsor- gaan We moeten ons vrij kunnen opstellen voor de totale Nederlandse pers. die hier aanwezig is". Bram Leeuwenhoek heeft Le Noble te ver staan gegeven dat hij in dienst is van de deelnemers en slechts ln de publi citeit mag komen indien een van de rijders of rijdsters geblesseerd Is. „Dan mag hij als arts Iets zeggen over de aard van de blessure Over coa ching en prestaties dient hij te zwij gen", aldus Leeuwenhoek. Het is niet de eerste keer in dit seizoen dat er problemen zijn gereuzen met Le No ble In Trondhelm liet hij zich uit over de prestaties van de rijders op het Europees schaatskampioenschap en ventileerde hij kritiek op de coaching van Van 't Oever. In West-Allis is hij daarover onderhouden door KNSB- voorzitter Herman van Laer Haltske Valentijn-Pijlman Is vrijwel geheel genezen van de blessure, die zij tijdens de training in West-Allis opliep Toen prikte zij met haar rech- terschaats ln haar ünkerenkel De wond moest worden gehecht en Haitske Valentijn werd vervangen door Ria Visser Dinsdagochtend stond zij weer voor het eerst op het ijs in Lake Placid De training verliep naar wens en het is zonder meer aan te nemen dat zij donderdag volledig fit kan aantreden voor de 100p meter dames. Ab Krook „Het is al met al goed geweest dat we in West-Allis niets geforceerd hebben Dan was ook Lake Placid op niks uitgedraaid. We moeten alleen wachten hoe de hechtingen het houden Die mogen er officieel pas vrijdag uit. Ik hoop niet dat die hechtingen haar zullen belem meren bij het rijden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13