Veel geld op de witte pistei. Commerciële dans rond Lake Placid Kunstrijden nog stiefkind Betalingen aan skitoppers met instemming van IOC Begroting: 200 miljoen dollar Enige troef Astrid Jansen in de Wal niet eens sterk genoeg MAANDAG 11 FEBRUARI 1980 TROUW/KWARTET Morgen beginnen nog voordal de offi ciële opening plaats heeft gevonden de dertiende Olympische Winterspelen in Lake Placid. De ijshockeyers bijten er nna (en tijdens) het politieke gekra keel de spits af. Er zijn méér zaken, die niet helemaal binnen het door de heren officials zo graag geschilderde beeld van de Spelen passen. Trouw schenkt er vandaag in een tweede speciale pagina aandacht aan. Zaterdag verscheen de eerste pagina. Met het volledige pro gramma-overzicht; ook van radio en televisie. Nu, bij het steeds definitiever opma ken van de financiële balans van de Winterspelen van 1980 is die begro ting al tot schrikbarende getallen op gelopen. Aan de kostenkant staat een post van rond 200 miljoen dollar. De aanleg van nieuwe accommodaties, de verbetering van de bestaande en vooral de realisatie van de steeds hoger opgeschroefde eisen van de di verse sportorganisaties hebben tot de explosieve groei geleid. Voor een gemeenschap van nog geen 3000 Inwoners lijken de kosten dan ook te hoog zijn opgelopen Het drei gende bankroet de bevolking ging na de Spelen van 1932 ook vele tien tallen jaren gebukt onder de aflos sing van de schulden lijkt nabij te zijn. De winst, die middels de grotere naambekendheid van de streek voor al uit een groot toeristisch aanbod diende te komen, is zeker na de vele negatieve publiciteit over waanzinnig gestegen kosten van onderdak en voeding vooralsnog ver weg en de nijpende sneeuwproblemen vormen eveneens geen al te beste aanbeve ling. Hoe groot uiteindelijk het tekort in Lake Placid zal zijn is nog niet be kend Er resteert op het ogenblik nog een gat van zo'n vijftig miljoen dollar, dat uit entreegelden gedekt zou moe ten worden. Of dat lukt is de vraag De rest is wel gedekt. Middels heel veel commercie. De handelsbalans van de Winterspe len van Lake Placid, die woensdag 13 februari door vice-president Mondale worden geopend, geeft de commercië le wildgroei exact weer Tot op heden hebben 103 sponsors. 110 licentiehou ders en 75 officiële leveranciers han delsverdragen afgesloten met Capital Sports NV. de commerciële tak (doch termaatschappij) van het Olympisch Organisatiecomité van Lake Placid fLPOOC). In dit gezelschap loopt Co ca Cola voorop Deze frisdranken- multinational is bijzonder happig op dit soort evenementen. In 1928 Intro duceerde men op grootscheepse en handige wijze de drank in Europa door naar de Spelen in Amsterdam duizend kratten vocht op te sturen. In Moskou deze zomer en In Los An geles over vier jaar zijn de produkten van de drankenfirma de officiële Olympische soft-drlnks. zoals ook bij eerdere Spelen. Voor dat exclusieve recht in Lake Placid plus de reclame- faciliteiten betaalde het concern aan Capital Sports het bedrag van 1 mil joen dollar. Naast Coca-Cola hebben andere we reldwijde firma's zich op het sportge beuren In Lake Placid gestort Zo levert Goodyear de ..officiële auto band van de Olympische Winterspe len 1980". Ford de ..officiële auto". Mobil de ..officiële motorolie". Xerox de ..officiële kopieerapparatuur". Kelloggs de .officiële ontbijtvlok- ken" en Chiquita de „officiële bana nen". De woningen in het Olympisch dorp worden met stofzuigers van Electrolux. de ..officiële stofzuiger van de Olympische Winterspelen 1980", gereinigd De deelnemers wor den voorzien van kleding van Levi- Strauss, de lange onderbroeken zijn van Duofold. Canon levert de 35-mm camera's. Ovomaltlne het ..natuurlij ke elixer Kirln (Japan) het import- bier en Schlitz het Amerikaanse bier. Zelfs de tabakindustrie laat geen ver stek gaan US Tobacco levert met alle plezier pruimtabak. Daarnaast zijn officiële thee en koffie, officiële deeg waren en matrassen. officiële contactlenzen en computers, officieel mineraalwater en slijpapparatuur voor schaatsen kortom alles wat er maar tijdens de Spelen gebruikt kan worden. Vermeldenswaard in deze sa menhang zijn de activiteiten van de licentiehouders, die mutsen, sjaals, t- LAKE PLACID De oorspronkelijke begroting voor de morgen beginnende dertien Olympische Winterspelen van Lake Placid wees een bedrag aan dat tussen de 25 en 35 miljoen dollar zou komen te liggen. In vergelijking met voorgaande edities van dit gebeuren zeker niet veel geld. Het feit, dat gebruik gemaakt zou kunnen worden van de al in 1932 voor ditzelfde doel gerealiseerde accomodaties (Lake Placid organiseerde toen voor de eerste keer de Winterspelen) was er niet vreemd aan. door Peter Onvlee ZÜRICH/SÖLDEN Officieel kent het mondiale skicircus ook zijn profs. Onder de vlag van de Amerikaan Bob Beatty liepen de verdiensten van de Oostenrijker André Amold vorig seizoen tot welgeteld 83.000 dollar (zo'n 170.000 gulden! op. Hij werd er prof-wereldkampioen voor en moest bij terugkeer uit Amerika in zijn dorp Solden opnieuw een uitgebreide huldi ging ondergaan. Of André Arnold echter ook de best betaalde skiër van dit moment is, is evenwel de grote vraag. shirts, thee- en koffiekopjes, asbak ken enz. enz., alles voorzien van sym bool en/of mascotte, op de markt brengen, als wel van de leveranciers van het LPOOC die uniformen, sneeuwkettingen, vlaggen, schoppen, tenten, brandmeldapparaten en 300 miljoen vellen papier gratis uit recla meoverwegingen ter beschikking stellen. In totaal toucheert Capital Sports NV (lees: het organisatiecomité) een slor dige 10 miljoen dollar aan commer ciële revenuen. Dat ls overigens min der dan het voor de verkoop van TV- rechten incasseert: ABC betaalt 15.5 miljoen dollar en uit andere bronnen (Eurovisie bijvoorbeeld) vloeit nog eens 6 miljoen dollar ln de organisa- tlekas. De verzakelijking van de Olympische Spelen ln de Verenigde Staten neemt hypocriete vormen aan. als men be denkt dat naast het LPOOC ook het Amerikaanse Olympisch Comité (USOC) hardnekkige pogingen onder neemt sponsors aan te werven. Tot op heden hebben zich ruim zeventig fir ma's bij het USOC aangemeld. Zake lijk gezien ligt er een flink verschil tussen het LPOOC en het USOC. Kunnen bedrijven voor 50.000 dollar deelnemen In Lake Placid, het USOC haalt voor dit bedrag de neus op en toont pas interesse als er over bedra gen ln de orde van 300.000 dollar gesproken wordt. De tegenprestatie komt vrijwel op hetzelfde neer: spon sors van het USOC mogen de titel voeren van „officiële sponsor van het USOC". Op deze wijze beconcurreren de firma's elkaar In Lake Placid. Zo maakt Ford reclame met zijn „officë- le auto van de Olympische winterspe len van 1980" en Toyota met zijn „officiële auto van het skiteam van de Verenigde Staten". Zo kunnen de deelnemers en toeschouwers ln de eethuisjes terecht voor de hamburger van McDonald als ..de officiële ham burger van de Olympische winterspe len 1980" en voor de hamburger van Burger King als die van het USOC. Over deze vorm van wedijver schijnt niemand zich zorgen te maken. LPOOC-manager Peter Spurney noemt het „vruchtbaar" en deze hou ding heeft het USOC al ruim zeven miljoen dollar opgebracht. Het com merciële accent op de Spelen van Lake Placid is mild in verhouding met die van Los Angeles 1984. waar bij astronomische bedragen over ta fel gaan. Coca-Cola betaalde ln de herfst van het vorig Jaar 15 miljoen dollar voor de exclusieve verkoop en reclame van zijn produkten. Anheu ser-Busch maakte 10 miljen over voor dezelfde rechten met betrekking tot zijn bier. ABC trok de tv-rechten naar zich toe voor het bedrag van 225 miljoen dollar, bijna drie keer zoveel als de NBC voor de transmissie van 8pelen ln Moskou op tafel moest leggen. Als motief voor deze miljoenendans voeren de maatschappijen aan. dat de Olympische 8pelen ..zuivere, be trouwbare en in de smaak vallende reclamedragers" zijn. De Spelen zijn daarom zo geschikt voor de multina tionals omdat zij de image van het concern aanzienlijk kunnen verbete ren en tegelijkertijd de omzet fors kunnen laten stijgen. Hoezeer de Amerikaanse big business de Olym pische Spelen in Lake Placid voor eigen doeleinden uitbuit, wordt dui delijk aan de hand van een vergelij king met de jaarlijks belangrijkste sportgebeurtenis in de Verenigde Staten, de super bowl: De wedstrijd om het ..wereldkampioenschap" Amerikaans football Deze wedstrijd leverde op 20 januari 1980 in Pasade na 9 miljoen dollar op aan verkoop van toegangsbewijzen, reclame en tv- rechten Het veertiendaagse evene ment In Lake Placid kan nu 'al reke nen op ruim 50 miljoen dollar. In het amateuristische skicircus, dat met zijn strijd om de diverse wereld bekers sportief bezien heel wat hoger scoort, worden zeker ln de Olympi sche jaren vergoedingen verstrekt, die de verdiensten van de profs verre te boven gaan. En niet eens meer onder de tafel. De Zwitser Peter Mül- ler, torenhoog favoriet voor de afda ling van White-face mountain, is er het ook zelf sprekende voorbeeld van. Skisport anno 1980. Het is een kopie van wat zich al jaren rond de witbes- neeuwde hellingen afspeelt. Een soms meeslepend gevecht, waarin hondersten van seconden doorslagge vend zijn. Voor de sportieve én finan ciële eindklassering. Roem en eer worden er met zakken geld gehono reerd. Tot voor enkele jaren in het schemerduister onder de tafels, sinds kort openlijk en zelfs in goed overleg met de baasjes van het Internatio naal Olympisch Comité, die door de politieke verwikkelingen ditmaal hebben Ingestemd met de legalise ring van Iets, dat eerder een man als Karl Schranz op verwijdering van de Spelen (Sapporo 1972) kwam te staan. Peter Müller. de Zwitser die dit sei zoen in de aanloop naar de Spelen van Lake Placid drie van de vijf afda lingswedstrijden bij de heren won. loopt in geen geval het risico om als bevuiier van het zo fraaie Olympische amateuristische ideaal aan de schandpaal te worden genageld. En toch is zijn bankrekening sinds het begin van dit seizoen alleen al voor zijn behaalde drie overwinningen (over reclame wordt nog niet gespro ken. dat is een ander verhaal) met 30.000 Zwitserse franken gespekt, ruim 35.000 gulden dus. Als premie op de Olympische afdalingstitel staat bovendien nog eens een bedrag van 60.000 franken genoteerd. Met zijn andere reeds behaalde klasseringen in de niet door hem gewonnen afda lingen (vierde en zevende plaats) en de nog te houden wedstrijden, zal Müller aan wedstrijdpremies de jaar verdiensten van profkampioen Ar nold dicht benaderen en in ieder ge val ruim uitstijgen boven de Zwitser se nummer twee van Beatty's profcir cus Walter Tresch. Deze kwam het afgelopen jaar op 120.000 Zwitserse franken uit en hield er na aftrek van de door hem zelf te betalen reis- en verblijfkosten alsmede de belasting (ln Zwitserland maximaal 18%) 50.000 franken schoon aan over. Voor Peter Müller geldt bovendien, dat zijn kos ten een heel Jaar lang door de SSV, het Zwitserse skiverbond, worden ge dragen. Van de verdiensten van de topskiërs wordt in Zwitserland geen geheim gemaakt. Hans Walther bijvoorbeeld, de woordvoerder van de zogenaamde ski-pool van het Zwitserse skiver bond: „Waarom zouden we? Het In ternationaal Olympisch Comité is met de huidige vergoedingsregelin gen akkoord gegaan. De situatie ligt nu geheel anders dan een aantal ja ren geleden. Iedere beloning van de zijde van de in de ski-pool verenigde fabrikanten van de ski-artikelen aan de skiërs was niet toegestaan op straffe van uitsluiting. Er heerste toen een chaotische situatie, waarin officieel dus niets werd gedaan, maar officieus flink werd gerommeld. Nu is alles in geordende banen geregeld en dat is voor alle partijen betev." Om de achtergrond van de vaak hoge betalingen aan topskiërs juist te kun nen inschatten, is het belangrijk op het fenomeen van de wintersport in te gaan. Een zich nog altijd uitbrei dende bezigheid, ook al leek dit jaar in Nederland tussen kerst en nieuw jaar de groei er iets uit te zijn. Het aantal personen dat zich al dan niet voor het recreatieve genoegen jaar lijks gedurende enige tijd van de berg af laat glijden, stijgt in zijn totaliteit echter nog fors. En voor al die miljoe nen (een niet-Alpenland als Neder land kwam vorig jaar toch altijd nog tot 700.000 wintersporters) wordt ma teriaal geproduceerd. In enorme aan tallen en in hoogst moderne fabrie ken waar vele honderden werkne mers een bestaan vinden. Twee voorbeelden: Dachstein produ ceert in Oostenrijk een miljoen paar skischoenen per jaar met 500 werkne mers; Atomic komt met eenzelfde aantal werknemers tot 700.000 paar ski's. In de slag om de markt is het voor alle grote merken van belang topskiërs onder contract te hebben, die direct na weer een zege op presta tie van belang breed glimlachend de ski's rechtop naast zich plaatsen, de overige reclameuitingen duidelijk presenteren en bovendien niet nala ten te wijzen op de geweldige eigen schappen van die produkten. Volgens de marktonderzoekers worden de ver koopcijfers er nog altijd door beïn vloed. Het echec van Franz Klammer de laatste jaren zou bij zijn nieuwe fabriek ook tot afzetproblemen heb ben geleid. De onderlinge concurrentie tussen de fabrikanten leidde in de jaren zeven tig tot gigantische handgelden voor de skiërs, of er gepresteerd werd of niet. De fabrikanten hebben elkaar de laatste jaren evenwel steeds meer gevonden op dit terrein en hebben ook al door de samenwerking in de zogenaamde ski-pools voor zichzelf gunstiger regels opgesteld. In totali teit vloeit er daardoor minder naar de skiërs toe. maar de werkelijke top pers verdienen desondanks meer dan ooit. De betalingen zijn gewoon ge bonden aan de behaalde resultaten ln met name de hooggewaarde wedstrij den om de World Cup. Hans Walther als woordvoerder van de fabrikanten: ..Namen alleen tellen niet meer. Het gaat steeds meer om de resultaten. Een World Cup-overwinning is goed voor 10.000 franken, een tweede plaats levert de helft op. een derde plaats 3000 franken en dat neemt tot de tiende plaats verder af. Voor die tiende plaats ligt er nog altijd 500 franken klaar. Ook voor de eindklas- Peter Muller sementen aan het einde van het sei zoen zijn er premies. Een eerste plaats levert 20.000 franken op; per onderdeel (naast de afdeling kent het skicircus de slalom en de reuzensla lom) is er in totaal 50.000 franken aan premies te verdienen. Olympisch goud, zilver en brons zijn tenslotte het meest waard: 60.000, 15.000 en 10.000 Zwitserse franken." In de ski-pools zijn zo goed als alle grote fabrikanten van ski's, schoe nen. bindingen, brillen en kleding vertegenwoordigd. De ski-teams wor den omzwermd door speciale materi aalmensen, omdat er ondanks de sa menwerking uiteraard de concurren tie blijft bestaan. Missers worden dan ook breed uitgemeten. Zoals de uit schakeling van de Oostenrijker Peter Wimsberger in Val Gardena omdat zijn ski achteraf niet scherp genoeg was voor het ijzige parcours. Wims berger zelf. kort daarvoor nog win naar in Val d'Isere. de openingswed strijd van het seizoen: „Het materiaal is werkelijk verschrikkelijk belang rijk geworden. Wanneer het om hon derdsten van seconden gaat, speelt het materiaal een doorslaggevende rol. De beste skiër die niet over het beste materiaal beschikt, wint niet meer." De amenwerking binnen de pools hebben de fabrikanten dan ook in staat gesteld meer geld dan voor heen uit te trekken voor de ontwikke ling van het materiaal Ten koste van de verdienste van de skiërs. Slecht komen die er het zal duide lijk zijn desondanks niet af. De toppers, met naast hun wedstrijdpre mies ook nog de nodige tienduizen den guldens aan reclame-inkomsten voor al dan niet sportieve zaken, kla gen niet. Ook niet. omdat om in Zwitserland te blijven het Zwitser se skiverbond een zeker niet onaardi ge loondervingsregeling heeft opge steld. Analoog eigenlijk naar de West- duitse situatie, waar de Sporthilfe verschillende groepen topsporters kent. In Zwitserland zijn er vier zoge naamde trainingsgroepen. Aan de hand van de behaalde FIS-punten wordt men ingedeeld. In groep 1 de toppers. De vergoeding bedraagt zon der meer 36.000 Zwitserse franken per jaar, ruim 43.000 gulden. In groep 4 In totaliteit gaat het uiterafra miljoenen. Met trainings- strijdkosten meegerekend w Zwitserland alleen aan het skiën 5.4 miljoen franken uitg zo'n 6.5 mijoen gulden. En 2 land staat daarmee zeker niet Oostenrijk. Frankrijk. Italië èij Duitsland doen het op hun i nauwelijks minder en van de kaan Phil Mahre is bekend. met een beetje geluk dit Jaar slordige 100.000 dollar aan ven" gen uitkomt. En ook hij staal alle anderen voor pure amaT boek. Het zijn al met al befl waar men in het profcircuit Beatty in voornamelijk de Vej Staten in dit Olympische jaai schijnlijk niet aan toekomt. Di1-^ in totaal 700 000 dollar te ver» 1 en om met de reine amateurs curreren zal er heèl wat kei eerste (premie 5400 dollar, zo'n gulden) door de finish moeten J gegaan. door Johan Woldendorp GOTHENBURG Ofschoon het hardrijden en het kunstschaatsen onder één noemer, de internationale schaatsfederatie (ISU), zijn verenigd, vormen beide sectoren allerminst een grote familie. Het verschil tussen een vergezicht op de zuidpool en een blik op het tropische landschap van pakweg Equador is minder saillant dan de mate, waarin de ene schaatsgroot- held zich van de andere onderscheidt. De pachters van koek en zopietenten mijden het kunstrijwereldje, alsof de geachte clientèle uitsluitend uit melaatsen bestaat. Solarium- bruine eigenaars van bontjassen daarentegen niet. De skipiste van Lake Placid wordt met kunst-sneeuw gepre pareerd voor de Olympische wedstrijden De ISU doet er vrolijk aan mee om de tweespalt het karakter van een schier onoverbrugbare kloof te laten behou den. De hoge heren van het overkoe pelende college zien bij voorkeur de artistieke tak van de schaatsboom in bloei staan, omdat het wereldje dat er omheen hangt sponsors, hoog waardigheidsbekleders. omroeporga nisaties die graag rechten voor een televisie-genieke tak van sport op ta fel leggen een gezondere melkkoe is dan het sterk vermagerde beest, dat op het schrale welland van het hardrijden een acceptabele maaltijd bijeen probeert te grazen. Bovendien Ls het kunstschaatsen een meer mon diaal gebeuren; voorzover een ljs- sport uiteraard een wereldomvattend spektakel kan zijn. Daardoor ls het achterland aan invloedrijke officials automatisch groter In Nederland ls de situatie precies andersom, ook al lopen de „toppres taties" ln belde categorieën op ver bluffende wijze parallel. De multina tionals Kommer en Kwel regeren de KNSB dus over alle geledingen. Naar vermogen probeert het bestuur het hardrijden ln de lift te zetten. Het kunstschaatsen oogt als een onderge schoven kind. voor wie elke uit te geven cent er eigenlijk één te veel ls Het persoontje in kwestie vraagt een lieve duit. Jaarlijks moet het uit Ca nada komen overvliegen teneinde ln het „vaderland" haar kunsten te ver tonen. Nederlandse paspoorten wer den een Jaar of twintig geleden weg gegeven alsof het om winkelweeklo- ten ging. Astrid Jansen in de Wal (20) ls zo'n Canadese met Nederlands bloed in de aderen. Ze heeft al vier nationale titels op haar naam staan, maar komt desondanks niet ln aan merking voor een Olympische ticket Dat ls spijtig voor haar en haar fami lie. die praktisch vanuit de huiska mer in Toronto een blik op de ijshal van Lake Placid kan werpen. Het is zelfs een beetje hypocriet van NOC's keuzeheer Bram Leeuwenhoek. HIJ had wel een rekenmachine nodig om het grote aantal ln feite overtollige Olympische schaatsers bij te houden, maar bleef op het standpunt staan, dat Astrid Jansen zich onlangs ln Gothenburg onder de beste vijf van Europa moest scharen. Alle trainingsijver in Nederland drie tot vijf uur per dag. In het thuis land nog meer en de moederlijke zorg van haar docente Joan Haanap pel ten spijt, steekt ze alleen op natio naal niveau ver boven de rest uit. Het Nederlands kampioenschap, begin vorige maand in Groningen, toonde dat op schrijnende wijze aan Wan neer de gemiddelde kür die van Astrid Jansen uitgezonderd, op vrije vallen was beoordeeld, dan had het zessen geregend. Omdat er primair dubbele Axels ln de vragenlijst ston den. werden er letterlijk enen voor de moeite gegeven. Dat is een triest ge geven, waaraan het hoofdbestuur van de KNSB voorlopig weinig wenst te veranderen. De met het kunstrijden belaste vice voorzitter Dick Zwart is pas na Jaren van mistroostigheid tot de uitspraak te verleiden, dat „ik persoonlijk ln het dagelijks bestuur ga voorstellen om geld voor een bond- strainer beschikbaar te stellen." Daaruit valt probleemloos de conclu sie te trekken, dat de post kunstrij den op de begroting een te verwaarlo zen onderdeel ls. En ook, dat er van een technisch beleid nauwelijks spra ke ls. Het werk van de oefenmeester wordt nu opgeknapt door de techni sche commissie, oftewel het winkeltje van mevrouw Nortier. Haar enige zorg ls het zoeken van een nieuwe Amerikaanse of Canadese met Neder landse identiteitspapieren voor het geval Astrid Jansen ln de Wal dit Jaar of anders na de volgende winter stopt. „Het hangt er een beetje vanaf hoe het allemaal loopt." zegt de bijna accentloos Nederlands pratende ko ningin één oog van het land der blin den „Het is een gegeven, dat veel meisjes er na de Olympische Spelen mee ophouden. Je kunt de namen ongeveer afstrepen. Misschien dat Ik dan een kans krijg om op een Euro pees kampioenschap een medaille te behalen." Astrid Jansen ln de Wal is meer Ne derlandse dan haar voorgangster Dl- anne de Leeuw. De Amerikaanse bracht het ooit tot wereldkampioene en medaille-winnares (zilver) op de Spelen van 1976, maar voelde zich evenzeer verweven met het noorde lijkste der lage landen als Vader Abraham met de punk. Astrid Jan sen: „Ik zat er mee. dat lk uit Canada kwam overgevlogen en zonder con currentie de Nederlandse titel kon opeisen. Dianne de Leeuw maakte het helemaal te bont. Zij arriveerde drie dagen voor het kampioenschap in Nederland en was de dag na de finale weer vertrokken, op weg naar Califomlë. Daar zou ook ik grote be zwaren tegen hebben gehad. Van daar, dat ik in Nederland verblijf zo lang daar kunstijs ligt. Ik logeer dan bij mijn trainster Joan Haanappel." Het opentrekken van een blik Neder landse buitenlanders een culinaire techniek, die het lrvde IJshockey- en basketballkeuken wonderwel goed doet ls het zoeken naar de weg van de minste, maar ook duurste weer stand. Dat belet mevrouw Nortier niet om nu reeds een optie op een Amerikaanse opvolgster van Astrid Jansen te hebben. In een vlaag van originaliteit verrichtte de Belgische schaatsbond eveneens speurwerk in het land van de zogeheten onbegrens de mogelijkheden. En Jawel, de 20- Jarige Edlth Dotson blijkt een moe der van Belgische komaf te hebben. Ze liet Ijlings familie en vrienden ln Alabama in de steek om via de kam pioenschappen van „haar" land de weg naar een Internationale carrière in te slaan. Tot verbijstering en woe de van haar tegenstreefsters. die iede re charmante luchtsprong in een on ooglijke val zagen eindigen. De Belgi- nij sche bond hanteert hetzelfde| als de Nederlandse: het kunsti binnen de eigen grenzen zoj ontwikkeld, dat leder interna contact verloren gaat als emigj dochters het gat niet tijdeli. pen. Het wachten is slechts doorbraak van de peuter, die reldtalent door het leven glij< Een zoethoudertje. Meer nleL^ Haanappel heeft gelijk als merkt: „Talent is er niet. Als AF1™ mee ophoudt, hebben we ruel» in Nederland." Ten aanzien valQ 13-Jarlge meisjes bestaat erugf maar Haanappel betwijfelt of garantie voor de toekomst li i „Neem bij voorbeeld Rudli cSS veer," zegt ze. „Van haar Wl,A KNSB zulke hoge verwachtini zij op enige steun kon rekene Rudina veertien Jaar was. sc inderdaad als een komeet c sJ sso Nu. drie Jaar later, stokt haar keling Waarom? Omdat veer »c gen schaatsen met de instellii kan mij het schelen.' Hoe la J0"1 het doen. hoe meer die onbe heid verdwijnt. Ik maakte pre zelfde ontwikkeling door. B1]T'^U ligt het anders. Zij ls later (o* al weer elf Jaar geleden -rt schaatsen begonnen." Toch moet er. normaal talent naar boven komen dri ergernis van de verplichte fijfc*^ minder geworden (nu dertig van het schaatsprogramma. iï rietijd van SJouke Dijkstra Haanappel het dubbele; de „Ik heb vroeger wel eens vijf dag op figuren getraind, om ui te worden"), het aantal kul nen daarentegen gegroeid. I pel: „Er zijn nu twintig banen a*5 je en lk moesten het op één b« klaar te spelen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 12