De tempeldienst van de PvdA ma Si Mogelijk aftreden ambassadeur van Indonesië ui Zl 1'rouw Commentaar POLITIEK voor fietsers èn voetgangers. et ontbrekend media-beleid (2) V//{ j j Vals Ziekenhuis van mislukken sterilisatie beticht Man bekent moord op veehandelaar Jongen verwondt ouders en broers met mes stuur 'n brief atoomkleding chili joy adamson =5 ITERDAG 9 FEBRUARI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 et ontbrekend media-beleid (1) ster De Ruiter en de Tweede icr hebben deze week bij de jandeling van de begroting van en alle belangwekkende lemen die daarmee samen- jen. kans gezien toch ook nog 1 paar woorden te wijden aan de 3 terming die het recht biedt I mensen die in de massamedia i onzorgvuldige wijze zijn behan- J. Het CDA-Tweede-Kamerlid i Dam stelde terecht vast dat l en rechtspraak de Nederlander „de roddelpers" is gepakt ji zoveel mogelijkheden bieden I of haar verhaal te halen. Hij I de minister ook enkele sug- jlies aan de hand om hierin wat ictering te brengen. antwoord van de minister was luit teleurstellend. Eigenlijk alleen maar worden vastge- dat de minister er uitstekend laagde te verhullen dat het hem ireckt aan een duidelijke visie de bescherming van het indivi- tcgen al te opdringerige en moedige pers. n sa kan hij zich troosten met de eid achte dat de meerderheid van i politici niet zulke scherpe ren: Ej;n heeft over deze materie. De iomst van de roddelpers heeft al op di elc malen geleid tot enige pu in 12 ke beroering (met name de RV verrichtte hier nuttig werk enkele spraakmakende televi' uitzendingen), maar een pas- de reactie van regering en ksvertegenwoordiging is tot nu uitgebleven. irschijnlijk zien de politici het schijnsel roddelbladen te veel een incident; iets wat zich aan rand van de mediawereld af- elt en daarom niet zoveel aan- m it behoeft. Deze opvatting zou I enigszins te rechtvaardigen sen deze achtergrond gezien is g Zie opkomst van de roddelpers toch Nilfl er dan een incident. Het uitge- van pulpbladen past immers ikend in het beleid van de er die zich in de eerste plaats Is een ondernemer en niet als (rager van een publieke func: Hij vervaardigt koopwaar te- |7«n zo laag mogelijke kostprijs eeuv zoekt daarvoor een zo groot "'"I. (0 wain geleden heeft de toenmalige Fa istcr van CRM. Van Doorn, al aarschu*vd voor de gevaren Ir Ha deze ontwikkeling in een vrij kra< oerige medianota. Helaas bine ft deze nota praktisch tot niets hand over^eid heeft de gang ntier zaken in de mediawereld in Ie lijnen op zijn beloop gelaten. dertussen zitten we met een wo delpers die het individu ge- erd Dn voor joker kan zetten en met uitv r commerciële succes ook nog s een bedreiging vormt voor de itschappclijk verantwoordelij- pers. De welwillende journalist zich immers voortdurend ge- fronteerd met voorbeelden van „:ht gedrag, dat niet alleen straf- z tos blijft, maar zelfs nog eens beloond met geldelijk burg fdt ge fin. Amst fl eemdelingenpolitie zet meisje over de grens TTERDAM (ANPl De vreemde- npolitie in Rotterdam heeft gis- en een 16-jarig in België wonend its meisje over de Nederlands-Bel- che grens gezet, ondanks heftige itesten van het jongerenopvang- itrum in Rotterdam. Het meisje s donderdag in de Maasstad na een itinecontrole door de politie zijn als zij dan maar wel blijk zouden geven van een samenhan gende visie op die gehele mediawe reld. Maar ook daaraan ontbreekt het. Typerend hiervoor zijn de paniek die recentelijk uitbrak over de kabeltelevisie en het gemak waarmee het parlement de invoe ring van de BTW (vier procent) op dag- en weekbladen heeft laten passeren. Zo'n samenhangende visie zou de politici al geruime tijd geleden op de gedachte kunnen brengen dat de opkomst van de roddelpers niet zo zeer een incident, maar veeleer een symptoom is van wat er aan de hand is in de Nederlandse media wereld. Er is heel wat geduldig papier volgeschreven met mooie woorden over de essentiële, pu blieke functie die de massamedia vervullen in een democratische sa menleving. Die functie heeft in Nederland formele erkenning ge kregen in een omroepbestel dat nog steeds, ondanks allerlei prakti sche bezwaren die er aan kleven, principiële verdediging verdient. Helaas heeft de wetgever het wat de schrijvende pers betreft laten afweten. De vervulling van die algemeen erkende publieke functie is hier geheel overgelaten aan de inzichten van de uitgevers. Ken merkend voor de ontwikkeling binnen de dag- en weekbladpers is nu, dat die uitgevers zich in toene mende mate zijn gaan gedragen als gewone ondernemers. Zij zijn steeds meer gaan denken in ter men van winst, werkgelegenheid, concurrentie, vergroting van het marktaandeel, omzetstijging en dergelijke. Dat is op zichzelf geen schande, maar het vertroebelt wel het zicht op die publieke functie van de pers. DEN HAAG Het is ronduit verbazingwekkend met welk een gemak de partijvoorzitter van de PvdA, Max van den Berg, deze week de kiezers zo ongeveer per decreet heeft gesommeerd te kiezen voor een kabinet, bestaande uit louter progressieven dan wel voor een kabinet van conservatieven. Zwart of wit. Alles of niks. De overheid zou de pers hier best eens een handje kunnen helpen bij de ontwikkeling en handhaving van normen. Die hulp zal niet alleen moeten komen van justitie, zoals hierboven met het voorbeeld van de BTW voor dag- en week bladpers al is aangestipt. Dat de minister deze week in de Tweede Kamer liet weten weinig te zien in een stelsel met publika- tie- en verschijningsverboden is bemoedigend. Dat is inderdaad de laatste weg die we moeten inslaan. Maar de minister kan niet volstaan met vaststelling wat hij niet wil. Waarom wordt bijvoorbeeld niet onderzocht wat de overheid kan doen aan versterking van de nu machteloze Raad voor de Journa listiek? En waarom is sinds de vroege jaren vijftig nooit meer ge keken wat de invoering van een wettelijk geregeld rectificatie-recht of recht van antwoord kan bete kenen? De minister en de Tweede Kamer zijn er deze week gemakkelijk aan voorbij gegaan. Zij hebben daar mee opnieuw voedsel gegeven aan de ernstige twijfels die er bestaan aan de visie van de politici op de media. Het is daarom verbazingwekkend, omdat Van den Berg er kennelijk vanuit gaat. dat er op dat moment veel te kiezen valt en dat die keuze bovendien nog voldoende gerecht vaardigd is met een simpele uit spraak voor hetzij het conservatieve, hetzij het progressieve kamp. Welnu, wat de voorzitter van de Par tij van de Arbeid zegt. is niet waar en voorzover het ooit al waar zou kun nen zijn. is hij wel zo ongeveer de laatste, die zijn kiezers dit pad der versimpeling mag wijzen. De partijvoorzitter zal zich ongetwij feld herinneren dat zijn partijraad luttele dagen vóór hij zijn decreet uitvaardigde zich indringend heeft beziggehouden met de sociaal-econo mische problematiek in ons land. De uitkomst van dit beraad resulteerde in wat in de wandelgangen geksche rend werd onderkend als de nieuwste rekenkunde. Twee en twee is volgens afspraak al eeuwenlang vier. De par tijraad meende echter dat het ook weieens zeven zou kunnen zijn. Minder Onze economie levert dit jaar zeven miljard gulden minder <p dan was voorzien. Daarmee staat natuurlijk nog niet vast, dat het er ook echt zeven miljard zullen worden, maar zelfs met deze onzekerheid zijn de cijfertjes alarmerend genoeg. Er zal dus iets moeten gebeuren. De tering zal naar de nering moeten worden gezet. Hoe je dat doet, is een interes sante vraag. Bijvoorbeeld zou men kunnen overwegen fors te bezuinigen op de overheidsuitgaven, zoals het kabinet van plan schijnt te zijn. Mi nister Andriessen mompelt af en toe wel eens iets in die geest, waar zijn collega Albeda dan weer bezwaren tegen blijkt te hebben. Het is ook denkbaar de koopkracht van de inkomens fors aan te pakken. Iedereen een stapje achteruit. Des noods combineer je beide elementen, of zwak je de hele operatie af. omdat de effecten van deze geringere beste dingen wel eens desastreus zouden kunnen zijn voor de werkgelegen heid. Het kan allemaal. Maar wat niet kan is. dat er helemaal niks gebeurt. En toch is dat precies wat de partijraad nuttig en nodig achtte. De raad De raad nam een resoltutie aan. waarin met klem werd uitgesproken dat de koopkracht van de inkomens nimmer zou mogen worden aange tast. Bovendien sommeerde de raad de verantwoordelijke politici de col lectieve sector op geen enkele wijze aan te tasten. Twee en twee is zeven. Punt uit. ste onduidelijkheid. Dl verslechterde economische omstandigheden wor den er niet rooskleuriger op door col lectief het hoofd in het zand te ste ken. Het is bovendien nog eens een keer een complete afgang voor al die socialisten, die de afgelopen jaren met veel moeite en pijn zoiets als een socialistisch alternatief op tafel heb ben gelegd, een soort blauwdruk voor- het handelen in een stagnerende eco nomie. In grote lijnen komt dat alternatief erop neer dat de oplossing van het werkloosheidsprobleem vooral moet worden gezocht in een uitbreiding van de collectieve sector. Daarbij moet niet in de eerste plaats worden gedacht aan meer ambtenarij, maar aan meer diensten, bijvoorbeeld op het terrein van de gezinszorg, de be jaardenhulp, stadsvernieuwing en noem maar op. De keuze is daarmee ruwweg deze: gaan we door met het ouderwetse groeimodel van meer loon en meer produkten, die een voortduring bete kenen van de aanslag op schaarse grondstoffen en energiebronnen; of kiezen we voor een uitbreiding van het maatschappelijk dienstbetoon. Die keuze wordt natuurlijk gecompli ceerd door het feit dat we als open landje onze exportpositie goed in de gaten moeten houden, maar in grote lijnen is hiermee toch wel het keuze probleem gegeven. Een absolute voorwaarde is natuurlijk wel dat de inkomens pas op de plaats moeten maken en onder de huidige omstan digheden zelfs een stapje terug doen. Voorsprong Onduidelijkheid Het lijkt een duidelijke uitspraak. Maar in werkelijkheid is het de hoog- Die keuze nu is binnen de Partij van de Arbeid een en ander maal aan de orde gesteld. Op zichzelf heeft deze partij daarmee een voorsprong op anderen. In het CDA bijvoorbeeld is deze gedachte wel verwoord in het programma „Niet bij brood alleen'" (waarom anders zou het deze titel hebben meegekregen?) maar in het beleid van het kabinet is zelfs de herinnering aan dit keuzeprobleem geheel verdwenen. Bestek "81 spreekt uitsluitend over rendementen, in standhouding en vergroting van de produktenstroom. Slechts na maxi male druk van de CDA-fractie is over wogen ook enkele positieve uitspra ken te doen over de collectieve sector. Maar in de nieuwste beleidsvoorne mens lijken die weer uit het boekje geschrapt te zijn. Binnen de PvdA is de keuze wel aan de orde gesteld, maar zij werd syste matisch omzeild en naar afgelopen zaterdag bleek nu ook geheel ge schrapt. Daarmee heeft de partijraad partijleider Joop den Uyl aardig in zijn hemd gezet. Het zal hem nu onge twijfeld nog meer moeite kosten een geloofwaardig socialistisch alterna tief op tafel te leggen. Het was al door Willem Breedveld moeilijk, omdat de vakbeweging van nature geneigd is met een grote boog heen te lopen over alles wat in de verste verte lijkt op het brengen van inkomensoffers. Desondanks was de vakbeweging tot voor kort bereid een matigingsbeleid voor haar rekening te nemen. Die bereidheid neemt ech ter snel af en zij is inmiddels onder druk van sommige bonden iCees Schelling) nagenoeg tot nul geredu ceerd. Op zichzelf behoeft dit nog geen re den te zijn een socialistisch alterna tief dan maar uit de handen te geven. Waarom zou een politieke partij de lijnen niet mogen trekken, die naar haar mening noodzakelijk zijn? En het zou ook best kunnen, ware het niet dat er binnen de partij een aantal andere kwesties meespelen. Tirannie Eén daarvan zou nog het best kunnen worden omschreven als „de tirannie van de ongeduld". Partijraden en congressen van de PvdA krijgen nog al eens het karakter van een tempel dienst. waarin de ene priester het socialisme nog vuriger beleidt dan de andere. In zo'n klimaat is het bijna een doodzonde andere overwegingen te laten gelden dan strikt socialisti sche. Het is daarom een heel normaal ver schijnsel. dat praktiserende politici, zoals Kamerleden en ministers, met het grootste wantrouwen worden ga degeslagen als waren zij tweeslachti ge monsters die zowel het socialisme belijden als hun handen vuil maken aan het in stand houden van het kapitalisme. Niet zelden worden zij alleen maar geduld op uitsluitend vertoon van een strikt mandaat, dat het congTes tot op de komma nauw keurig dient in te vullen. Tempeldienst Welnu, in deze tempeldienst is het ongeduld over het uitblijven van de socialistische heilstaat groot en heeft zich de gewoonte gevormd dan maar per decreet te dicteren dat iets zó is; ook al trekt de buitenwereld er zich geen snars van aan. In dat klimaat is het vragen van loonoffers eigenlijk onzin en alleen maar te overwegen, voorzover gelijktijdig de meest socia listische wensen worden gerealiseerd. De kleine stappen van beroepspoliti ci, of de smalle marges van Joop den Uyl zijn op congressen zelden overtui gend. Op zichzelf is het een deugd, dat de PvdA zo actief bezig is met de politiek. Een deugd ook in vergelij- Tekeningen, bi; voorkeur in liggend for maat. sturen acn Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon meegenomen naar het bureau, omdat werd getwijfeld aan de echtheid van de papleren die zij bij zich had. Uit die papieren zou moeten blijken dat het meisje op grond van een vonnis van de kinderrechter in Antwerpen tijdelijk bij het JAC in Rotterdam mocht verblijven. king met de meeste andere partijen waar het meestal een saaie boel Is De laatste partijraad van de PvdA heeft echter de grenzen van de deugdzaam heid overschreden. Hij bracht het so cialistische alternatief tot zinken Dat is in feite de keus die gemaakt werd Het is teleurstellend, dat het verweer van de zijde van het partijbestuur zwak was Max van den Berg heeft niet één keer geprobeerd echt duide lijk te maken wat er op het spel stond. Het resultaat is dat het kal»i net straks een ijzersteike troefkaart in handen heeft bij het verdedigen van de nieuwste bezuinigingsplan nen. namelijk dat er geen alternatief is. En de partijvoorzitter van de PvdA? Die heeft, het keuzeprobleem omzei lend. inmiddels opgeroepen toe een valse keuze tussen progressief en con servatief Vals. omdat op geen enkele manier duidelijk is gemaakt waar voor progressief dan wel staat. Geen Max van den Berg wonder dat veel kiezers daarom meestal besluiten om maar in het midden te gaan zitten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Indonesische am bassadeur in Den Haag. M Sumpono Bayuajl zal waarschijnlijk op korte termijn zijn post verlaten en naar Djakarta terugkeren. In Djakarta is officieel een chronische leverziekte waaraan de ambassadeur zou lijden als reden voor zijn vertrek gesugge reerd. Volgens geruchten in Djakarta en Den Haag wordt de ambassadeur echter van zijn post ontheven wegens financiële problemen, waarin hij be trokken is geraakt, wellicht nog voor dat hij vorig jaar naar Nederland werd gestuurd. Ook op andere terreinen zouden zich moeilijkheden tussen de ambassa deur en Djakarta hebben voorge daan. Dit zou onder meer zijn beleid betreffen ten aanzien van oriëntatie reizen die Zuidmolukkers uit Neder land naar de Molukken in Indonesië maken. Djakarta zou het niet zo ge lukkig hebben gevonden dat voor- Van een onzer verslaggevers HILVERSUM De Ombudsman wil een proces aanspannen tegen de di rectie van het Scheperziekenhuis om zo schadevergoeding te eisen voor vijf vrouwen en twee mannen die na een sterilisatie daar toch vruchtbaar bleken te zijn. De vrouwen raakte in verwachting en het sperma van de gesteriliseerde mannen bleek nog le vende zaadcellen te bevatten. Dit heeft Frits Bom gisteravond in een televisie-uitzending meegedeeld, nadat al eerder in zijn programma enkele gedupeerden aan het woord waren geweest. In twee gezinnen leid de de uiteindelijk niet gelukte sterili satie tot een in feite niet gewenst kind. terwijl er ook vrouwen waren die tot een abortus besloten en daar na opnieuw gesteriliseerd moesten worden. Tegen één van deze vrouwen werd achteraf van de kant van het ziekenhuis gezegd, dat zij toch niet zwanger was en dat men haar urine verwisseld had met die van een ande re wel zwangere vrouw. •Een woordvoerder van het Schefor- ziekenhuis in Emmen zei dat Bom de directie nooit om commentaar had gevraagd. Bom van zijn kant liet we ten deze weck de ziekenhuisdirectie opnieuw te hebben gevraagd een on derzoek in te stellen naar deze mis lukte sterilisaties. Hij zei dat volgens de statistiek drie op de duizend .sten lisaties mislukken en in het geval van het Emmense ziekenhuis niet meer aan toeval te geloven, maar eerder aan medische onkunde aanstaande Zuidmolukkers als ds. Metyari en de voormalige Jongeren- woordvoerder Etty Aponno in dezelf de periode een reis zouden maken als waarin het bezoek van premier Van Agt en minister Van der Klaauw (bui tenlandse zaken) aan Indonesië is voorzien, namelijk in de tweede helft van april. De reis van de twee Zuid- molukse voormannen is voorzover bekend uitgesteld. De Indonesische ambassade wenste gisteren overigens weinig mee te de len over de gerezen moeilijkheden, „De ambassadeur is met verlof in Djakarta en komt 11 februari weer terug in Nederland. Er zal dan ecp officiële verklaring worden uitgege ven.." aldus de woordvoerder EDE (ANP) De 44-jarige H.B. uit Scherpenzeel (Gld.) heeft In de nacht van donderdag op vrijdag tegenover de politie in Ede bekend op 13 decem ber van het vorige Jaar de 56-jarige veehandelaar Marinus Floor uit Lun- teren met. twee schoten uit een vuur- buks te hebben gedood. De alleenwo nende Floor werd de volgende dag aangetroffen in een schuur achter zijn woning. Het motief voor deze moord is de politie niet bekend. Vermoed wordt dat het een roofmoord betreft. B. ook veehandelaar van beroep, had zake lijke connecties met het slachtoffer. De politie in Ede en het 25 man sterke Gelderse rechercheteam, die zich met deze zaak hebben beziggehouden, on derzoeken nog de medeplichtigheid van de 31-jarige woonwagenbewoner H.S. uit Rhenen. De Edese politie hield maandagmorgen vroeg zeven verdachten aan. Vijf van hen zijn inmiddels vrijgelaten. B en S zijn inmiddels voorgeleid aan de officier van Justitie. In de woning van B heeft de politie valse biljetten van honderd gulden en een aantal wapens gevonden, waar onder vermoedelijk het moordwapen. SNEEK Een 20-jarige inwoner van Sneck heeft in de nacht van donderdag op vrijdag zijn ouders en twee broers met een mes verwondin gen toegebracht De vader van de jongeman raakte zo ernstig gewond, dat een spoedoperatie nodig was om zijn leven te redden. Ook de drie andere gezinsleden moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Zuid Je hoeft niet eens oud te zijn of slecht uit de voeten te kunnen om bang te zijn in een drukke straat over te steken. Echt veilig ben je als voetganger nauwelijks ergens: zelfs als er niets aan lijkt te komen, duikt er wel plotseling een brommer om de hoek op. de zebra biedt niet meer bescher ming dan een ongestreept stuk weg. en een voetgangerslicht is voor veel mensen te kort groen om de overkant te halen voor het licht weer op rood springt. En dan komt de Ef(FB de echte Nederlandse fietsersbond ineens weer op de proppen met het plan om fietsers die rechtsaf willen, niet meer voor een rood stoplicht te laten wachten. Dat maakt het voor voetgangers dus nog gevaarlijker, omdat nu ook een stoplicht geen garantie meer geeft dat al het verkeer ook echt even stopt. Daar is de bond het niet mee eens. „Zoals de toestand nu is, is het veel gevaarlijker op straat." zegt een woordvoerder „In de praktijk gebeurt het al lang dat fietsers door rode stop lichten rijden en dat kan meestal ook Dest. maar niet overal. Wij zouden willen dat er alleen op plaatsen waar grote voetgangers- stromen oversteken, aparte lich ten voor fietsers komen. Daar mogen ze dan niet doorrijden en dan weten voetgangers ook waar ze aan toe zijn. Dat weten ze nu niet. Zoals het nu gaat, kun je niets regelen. Wordt er wel een regeling getroffen, dan kun je ook beter een beroep doen op de verantwoordelijkheid van dc fiet ser. En natuurlijk blijft de regel gehandhaafd, dat voetgangers voorrang houden op oversteek plaatsen. Een kamercommissie bestudeert nu al twee, drie jaar. hoe het met dat afslaan van fiet sers geregeld zou moeten worden, en we zijn erg teleurgesteld dat daar nog steeds niets is uitge komen." De ENFB zegt te weten dat de Nederlandse Vereniging Bescher ming Voetgangers niet zo geluk kig met het fietsplan is. maar dat valt mee: „We kunnen ons best voorstellen dat de fietsers ich niet bij allerlei knullige verkeers- regellingen willen neerleggen. Wat er op dit moment gebeurt, kun Je niet zomaar onder de deur mat schuiven. De actie heeft wel degelijk een oorzaak, maar wij vinden niet dat de reactie daarop moet zijn: fietsers en bromfiet sers moeten maar gewoon rechts af slaan zonder met een stoplicht rekening te houden. Vooral voor kinderen, oudere mensen en ge handicapten is dat veel te ver warrend." Er zijn wel tien. twintig andere maatregelen te bedenken die be ter zouden werken, zegt de woordvoerder van de vereniging. Je zou je kunnen voorstellen dat het licht vaker groen is voor fiet sers. dat ze een apart rijpad krij gen of speciale routes. „We vin den het wel belangrijk dat er iets voor &1 het langzame verkeer ver beterd wordt, dus zowel voor fiet sers als voetgangers. Nu ligt het accent te veel op dat rechtsaf slaan van fietsers. Er moet een veel bredere discussie komen. Onze ervaring met actiegroepen, scholen en bejaardenhuizen is, dat de snelheid van het verkeer het grootste probleem is. Daar moet iets aan gedaan worden." Vandaag gaat het om Eberhard Nafe. een Jonge Oostduitser die nog meer dan tien Jaar gevange nisstraf moet uitzitten en mo menteel in een tuchthuis is opge sloten. Directe aanleiding daar toe was, dat Nafe in een andere jeugdgevangenis een poging tot ontvluchting heeft gedaan, waar bij hij een bewaker verwondde Dat is ook de reden, waarom Am nesty International deze gevan gene niet kan adopteren en een Twee jonge Parijzenaars zien de spanningen tussen Oost en West wel zitten. Voor het geval het in hun uiterst pessimistische vi sie op een atoomoorlog zou uitdraaien, hebben zij in hun winkeltje alvast van alles te koop waarmee een mens zich volgens hen tegen de gevaren kan beschermen: een zuurstof masker (links) met bijbehorende zuurstoftank en een elektrisch geventileerd anti-stralingspak. Of het storm loopt in hun winkel is niet bekend. maar Nafe kreeg 13 Jaar tucht huis. Beleefde verzoeken om vrijlating van Eberhart Nafe kunnen ge richt worden aan de heren Erich Honecker, secretaris-generaal van de S.E.D. Karl van Os sietzkystrasse Berling-Nieder- schönhausen. DDR en: Frledrich Dickel, minister van binnenland se zaken en politie der DDR 8 Mauerstrasse 29-32 J08 Berlin W 8. DDR. Wie aan de Oostduitse ambassade wil schrijven het adres is A. Bickerweg 6. Den Haag. groep particulieren in Zuidlaren die taak op zich heeft genomen. De contacten van de Zuidlaarder groep met Oostduitse politieke gevangenen begonnen enige tijd geleden met een lezing van de na bemoeienissen van Amnesty vrij gelaten Oostduitser Kurt Banse- mir in Zuidlaren. Hij vertelde daar. dat zijn vriend Jürgen Dahl die de contacten tussen hem en de buitenwereld verzorgde, zelf in de gevangenis gezet was De Zuidlaarder groep zette toen een landelijke schrijfactle in gang. waarop Dahl weid vrijgelaten en nu in eigen land een zeer beperk te bewegingsvrijheid geniet Ook via Bansemlr bereikte de Zuid laarder groep de zaak-Eberhard Nafe Nafe werd aanvankelijk op gesloten. omdat hij op z'n zes tiende Jaar de DDR probeerde te verlaten. Hij werd tot drie jaar Jeugdgevangenis veroordeeld, en probeerde uit de gevangenis te ontsnappen Daarop werd hij overgeplaatst naar de strenge jeugdinrichting Dessau, waar met slaag en dwangmethoden wordt gewerkt. De toestand was daar zo onhoudbaar, dat Eber hard Nafe. de wanhoop nabij, hier opnieuw plannen beraamde om te onvluchten HIJ had een bewaarster willen gijzelen, maar haar plaats bleek door een man Ingenomen te zijn. Uit wanhoop viel de jongen de man aan en verwondde hem ernstig. De be waarder is intussen genezen. In de adressering van de brieven aan de autoriteiten van Chili over de 124 ontslagen havenarbeiders is gisteren een adres weggeval len. Daarom geven we een verbe terde herhaling de ene brief kan gestuurd worden naar de presi dent (Sr. Presidente de la Repü- blica. Oral. Augusto Pinochet Casa de Gobierno Santiago. Chile) en er moet boven staan Seftor Presidente De aanhef bo ven de gelijkluidende brief aan de ninister van transport (Sr Mi nistro de Communicaeion y Transporte 8u Despacho Santiago. Chile) moet zijn Seftor Ministro. De vermoedelijke moordenaar van Joy Adamson. de sinds 1937 in Kenia werkende Oostenrijkse dierpsychologe die begin Januari dood in een wildpark is gevon den, is gepakt. Van de 23-jarige man die intussen in Nyeri. ruim 150 kilometer ten noorden van Naironi. is voorgeleid, is nog niet veel bekend Volgens vrienden van Joy Adamson die wereld beroemd werd door haar boek „Elsa de leeuwin" heeft de man voor mevrouw Adamson ge werkt. maar is na een ruzie door haar ontslagen Aanvankelijk werd aangenomen dat mevrouw Adamson tijdens haar ochtend wandeling door het Meroe-reser- vaat door een leeuw was aange valten cn gedood, maar bij de lijkschouwing bleek dat de ver wondingen niet door leeuweklau- wen. maar door messteken waren veroorzaakt Zij is in Nairobi ge cremeerd en haar as is in het Meroe-park verstrooid Haar man George Adamson die in het noor den van het land het gedrag van leeuwen bestudeert, heeft geen commentaar willen geven op de arrestatie

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5