binnenschippers varen l^el bij kolenvervoer Touwtrekken over steun kleine onderneming IHC-Holland weer even uit de zorgen Hi Meer tijd voor Okto uropese Commissie geft staal subsidie Levensverzekering vult 'basispakket' aan ICL Compleet in computers an, HOGE RENTE BIJ SLAVENBURG jistructiebedrijf [rlopig gered rk op koopavond k niet volledig ompenseerd 'Direkt contact met consument' Veel werk voor 1980 Protestbrief juristen tegen proces negen havenslepers Bonden: Ogem mag Schokbeton niet laten schieten Gevecht om Decca gaat nog voort Philips-topman valt media aan ilkproduktie is ie1t te controleren RDAG 9 FEBRUARI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 37 A/lee" "TTITE: I een onzer verslaggevers RDAM De binnenvaart vaart wel bij het sterk toenemende verbruik van kolen. Nu ds meer elektriciteitscentrales overschakelen van aardgas op kolen en de situatie op de narkt ook steeds problematischer wordt, neemt de kolenstroom naar ons land in snel po toe. Hoewel dit weinig met een verbetering van onze economie te maken heeft, is het 'verheugend dat de particuliere binnenvaart een flink aandeel in het kolentransport voor rekening heeft kunnen nemen. ïi drs O. van Leijenhorst, voor van de Christelijke bond voor nemers ln de binnenvaart B) vrijdag in zijn jaarrede. nks de sombere voorspellingen >t Centraal Planbureau ziet de voor de Nederlandse bin- art er zeker op korte termijn t ongunstig uit. Hoe de kolen- in zich op langere termijn gaat Ickelen is nog niet bekend. Vol- Van Leijenhorst heeft het er alle schijn van dat de groei in ilenverbruik een enorme vlucht emen. Ook in West-Duitsland centrales op het stoken van overgaan. Dit heeft ook gevol- )or het netto-kolentransport. In itste jaren is de aan- en afvoer lolen in Rotterdam al sterk ge stegen. Voor dit jaar wordt meer dan een verdubbeling verwacht ten op zichte van 1979. Oosterschelde Volgens Van Leijenhorst zijn er meer terreinen waar de binnenvaart een stukje extra emplooi wacht. Voor wat Nederland betreft zijn dat de Ooster- schelde-werken. Voorzover de parti culiere binnenschippers hieraan niet deelnemen, krijgen ze doordat hier door toch een aantal schepen gebon den wordt, elders meer ruimte. De vooruitzichten voor het vervoer van graan- en graanprodukten zijn ook bepaald gunstig te noemen, meent de Voorzitter dan de CBOB. Voor dit jaar wordt een stijging ver- wacht in de aanvoer van vijf tien procent. De havennota van Rotter dam spreekt over bijna een verdub beling tot 46 miljoen ton granen in het jaar 2000. Wat betreft het contai nervervoer voorziet Van Leijenhorst ook perspectieven voor de binnen vaart. De containerstromen van en naar het achterland worden steeds omvangrijker. Vooral is een snelle groei te constateren van extra hoge containers, die doelmatiger en voor deliger per schip kunnen worden ver voerd. Het watervervoer kan hier een geduchte concurrent worden van het wegvervoer, voorspelt de CBOB- voorzitter. Goed jaar De binnenscheepvaart heeft het afge- lopen jaar goed geboerd. De vrachtta- rieven op de Rijnvaart zijn de eerste negen maanden van 1979 in vergelij king met dezelfde periode in 1978 flink gestegen: Rotterdam naar Duis burg een stijging met 39 procent, Rot terdam naar Mannheim 50 procent, Rotterdam haar Basel 33 procent en Rotterdam naar Thionville 23 pro cent. Voor het vervoer stroomaf waarts (bouwmaterialen) is deze stij ging circa 20 procent. Volgens Van Leijenhorst zijn de gege vens nog harder wanneer het kost prijs- en vrachtprijsniveau worden vergeleken. Geconcludeerd kan wor den dat er op dit moment op de Rijn kostendekkend wordt gevaren, als tenminste wordt uitgegaan van een motorschip van minimaal 800 ton. Minder rooskleurig is de positie van kleinere schepen, van 600 ton bijvoor beeld. Daar moet bij de kostprijs 1,2 of 3 gulden per ton erbij worden ge teld, zodat het voor deze categorie nog altijd moeilijk is om tot een slui tende exploitatie te komen Wat het binnenlandse vervoer betreft is een forse verbetering ingetreden, zij het geen kostendekkende. Over de voortgang van de internatio nale vervoerspolitiek is Van Leijen horst allerminst te sprekea Van een samenhangend Europees binnen- vaartbeleid is na jaren van praten nog steeds geen sprake. Van onze redactie economie HAREN De produktie bij Okto zal „voor tenminste twee weken" worden voortge zet. Dit is gisteren medege deeld in een persbericht. Gistermorgen had overleg plaats tus sen de vertegenwoordigers van de vakorganisaties, de bewindvoerders en de directie van Okto. Op grond van het verslag van de bewindvoer ders die met name wezen op de toezegging van de minister van Eco nomische Zaken, waarbij „enige fl- nanclertngsruimte" werd gegeven werd door alle gesprekspartners het besluit om de produktie voor min stens twee weken voort te zetten, ondersteund. Dit besluit biedt de bewindvoerders, wordt nog opgemerkt, een grotere ruimte zich te oriënteren op de moge lijkheid van voortzetting van het be drijf. Met name zullen zij zich daarbij richten op de mogelijkheid van sa menwerking met dan wel overname door derden. De gesprekspartners zullen op 21 fe bruari. Opnieuw bijeenkomen, om dan over de in die tussentijd ontstane ontwikkelingen te spreken. ADVERTENTIE rSSEL De Europese Commissie heeft richtlijnen opge- voor speciale financiële steun die de overheden van de CS-landen (Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal) de staalindustrie. Verhoogde tarieven vanaf 11 februari 1980 I Speciale deposito's (vanaf i. io ooo.-i I Toonderpapier I Kapitaalcertificaten aan toonder 2 - 6 jaar 2- 6 jaar 4 - 10jaar 9% - 10%% 8%%- 10%% 10%%- 10%% uropese ministerraad ls met Ichtlijnen akkoord gegaan. Op ianier hoopt men te bereiken verheidssubsidies voor de her- urering van de staalindustrie ncurrentie op internationaal ni- niet op grove wijze in gevaar Ijnen zijn van kracht tot [1981 en hebben betrekking op Mdssubsidies die in de kosten [en stilgelegde produktie tege- AN8DAM Het constructie- Y. de Lange in Heerjansdam rlopig normaal doordraaien, opige uitstel van betaling is rechtbank omgezet in een •f uitstel. Het bedrijf heeft de maanden weer zonder verlies v Er werken ongeveer 50 men- lgens districtsbestuurder D. en van de Industriebond teeft het optreden van bewind- er mr. Steins positief gewerkt, ijn aandringen is een nieuwe ie aangesteld. HAAG (ANP) Van de werkne- in de kleinere winkels (1 tot 9 lemers), die recht hebben op ensatie voor werken op de we- se koopavonden, krijgt zeven- Dcent deze vergoeding in de een lere vorm ook inderdaad. Dertig it krijgt geen enkele vergoc- Bij de mensen die wel een ver- ïg krijgen is de compensatie in tig procent van de gevallen niet ïnkomstig de vastgestelde rege- lijkt uit een onderzoek dat de chnische dienst bij ruim 2400 eze kleinere bedrijven met in 8324 werknemers heeft inge- pensatie voor werk op zater- Idagen vertoont hetzelfde Ruim 33 procent krijgt geen tding. van de overigen wijkt bij wart de compensatie af van de tieve regeling. Uit een onder van de arbeidsinspectie in 932 ls blijkt daarnaast dat 8 pro- ran de jeugdigen op koopavon- a zeven uur werkt in strijd met erktijdenbesluit voor winkels. Ier Albeda heeft beide rappor- lar de Tweede Kamer gestuurd, n een vervolg op eerder rappor- waarom de Tweede Kamer via itie-Salomons destijds heeft ge- moet komen, en op bijdragen in de exploitatiekosten bij een ononder broken produktie. Ook voor over heidshulp die bedreigde staalfabrie ken moet redden, zijn richtlijnen op gesteld. Aanbanden In december besloot de Europese mi nisterraad de financiële steun van de Individuele regeringen aan de staalin dustrie aan banden te leggen. Ver zocht werd toen, alle financiële hulp die door de overheden worden ver strekt, van te voren te melden in Brussel. Nederland ging in Brussel niet ak koord met het voorstel van de minis terraad, om op Europees niveau 120 miljoen extra uit te trekken teneinde de staalindustrie te helpen en nieuwe arbeidsplaatsen te scheppen. Minister Andriessen (Financiën) vindt dat de Nederlandse financiële positie het niet toelaat mee te betalen aan niet op de Europese begroting voorziene uitgaven. Aan het bedrag van 120 miljoen zou Nederland onge veer 11 miljoen gulden moeten mee betalen. Vorig Jaar trok de gemeenschap voor de herstructurering in de staalsector 87 miljoen gulden uit, waarin een Nederlandse bijdrage van 7 miljoen gulden. Een definitief besluit is nog niet genomen. De Belgische minister Signoret vindt 1980 het beslissende jaar voor de Europese staalindustrie. Hij noemde 120 miljoen gulden voor deze sector „broodnodig". Vertegenwoordigers van de negen EG-staten ln Brussel zullen een po ging doen om alsnog een compromis te bereiken. N.V. SLAVEN BURG'S BANK 100 VESTIGINGEN Hoofdkantoor Rotterdam. 4m Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN Het doorsnee gezin in Nederland vindt het steeds meer noodzakelijk de bestaande sociale voorzieningen aan te vullen. Sociale uitkeringen worden namelijk gezien als een basispakket dat vaak niet voldoende is om de financiële gevolgen van ernstige persoonlijke gebeurtenissen op te van gen. Om extra zekerheden te scheppen wordt in steeds bredere lagen van de bevolking gekozen voor het afsluiten van een levensverzekering. PAPENDRECHT IHC Holland heeft de afgelopen twee maanden voor honderd miljoen gulden aan opdrachten gekre gen. IHC Smit in Kinderdijk, IHC Van Rees de Klop en IHC Gusto Staalbouw in Slikkerveer zijn hierdoor in 1980 redelijk van werk voorzien. Deze resultaten van een marktonder zoek noemde de heer H. Frieswijk, algemeen directeur van de onderlinge verzekering maatschappij FBTO bij de presentatie van de nieuwe FBTO- levensverzekering maatschappij. De FBTO ging ln 1957 als Friese Boeren en Tuinders Onderlinge als zelfstandige vereekeringmaatschap- pij van start. Doel: het zonder winst oogmerk verzorgen en behartigen van de belangen van de agrariërs in Friesland op het gebied-van schade verzekeringen. De omzet, die in 1957, ƒ600.000 bedroeg, was eind 1979 ge stegen tot 80 miljoen. ADVERTENTIE Volgens de heer Frieswijk stellen de mondige consumenten vandaag de dag hun eigen eisen aan levensverze keringen. Daarbij komt steeds meer de nadruk te liggen op duidelijkheid van de informatie, overzichtelijkheid van het verzekeringspakket, alsmede op een relatief lage premie. ROTTERDAM (ANP) Een hon derdtal Juristen hebben gisteren in een brief aan de minister van Justitie geprotesteerd tegen het lopende pro ces tegen de negen havenslepers van het Rotterdamse sleepbedrijf Smit Internationale. De Juristen maken er bezwaar tegen dat de minister zich op deze wijze mengt in een arbeidscon flict. Strafvervolging van de slepers, die vorig Jaar lange tijd ln staking waren, kan volgens hen alleen maar nadelige gevolgen hebben voor de maatschappelijke verhoudingen. De brief aan de minister werd onder tekend door 17 advocaten, 5 bureaus voor rechtshulp, en 67 Individuele Ju risten, onder wie prof mr. A. J. Hoeke- ma en prof mr C. Kelk. De opdrachten zijn, hoewel niet alle winstgevend, toch tegen betere prij zen afgesloten dan in de afgelopen jaren het geval was, zo deelt de raad van bestuur mee. Voor het eerst in de geschiedenis zal IHC een compleet baggervaartuig leveren aan een Ame rikaans bedrijf, dat daar gebruikt zal worden ln de zand- en grondwinning. IHC Van Rees de Klop gaat de molen bouwen. Bij IZM (Industriële Maatschappij Zutphen), een toeleveringsbedrijf voor verwarmingsapparatuur, komen binnenkort 35 van de 130 werknemers op straat te staan als gevolg van een „afslankingsplan" IZM lijdt reeds en kele jaren verliezem. IZM is onder deel van Internatio MüUer. ICU (Informatie en Communicatie Unie) in Zwolle hééft afgelopen jaar een omzet behaald van 328 miljoen gulden, 24 procent meer dan ln 1978. De nettowinst geeft eveneens een dergelijke stijging te zien, die te dan ken ls aan buitenlandse activiteiten, in het bijzonder door Aspen 8ystems in de Verenigde Staten. De Neder landse resultaten bleven daarbij enigszins achter, in het tweede half jaar. De Amerikaanse Rheem ziet al van de overname van Metaalwarenfa- briek Pielkenrood in Zaandijk, een dochter van het verpakkingsconcem Thomassen en Drijver-Verblif a Rheem had in eerder stadium van de onderhandelingen ai aanvaard, dat het personeel van Pielkenrood (170 mensen) op de huidige lokatie zou worden gegarandeerd, evenals de ar beidsvoorwaarden. Het besluit van Rheem niet tot overname over te gaan is genomen op grond van ver wachte winstverminderende Invloe den. De situatie in het Zaandijkse bedrijf is hiermee in hetzelfde stadi um als in juli 1979. Van onze redactie economie ROTTERDAM De vakbonden heb ben ln een gesprek met het Ogem- bestuur verklaard, dat Ogem de volle verantwoordelijkheid draagt voor de continuïteit van Schokbeton. Dit bedrijf was Jarenlang toeleveran cier van de Nederlandse bouw maar was ln de tijd dat Ogem aan het Saoedi-Arabische project in Dam man werkte, volledig voor dt karwei ingeschakeld. De Nederlandse markt is daardoor verloren gegaan. WIJ hebben gesteld dat Ogem nu niet Schokbeton (58 procent eigendom van Ogem) kan laten schieten, aldus CNV-districtsbestuurder Nederveen. Het Ogem-bestuur voelt deze verant woordelijkheid overigens ook wel. Begin maart verschijnt een studie rapport over Schokbeton, waar 850 mensen werken. ADVERTENTIE en thuis in uw branche Europa's grootste computerfabrikant ICL Nederland B.V.. Zwaansvliet 20.1081 AP Amsterdam, tel.: 020-42 45 45 De Centrale Rabobank heeft de uitgiftekoers van haar 10,25 procent tienjarige obligatielening van 100 miljoen vastgesteld op 100 procent De Inschrijving op de lening staat open tot en met 12 februari. LONDEN (Reuter) Het Amerikaan se elektronische concern Oeneral Elektrics en de Britse elektrogroep Racal blijven elkaar overbleden bij hun pogingen Decca in handen te krijgen. De muziekafdeling van Dec ca is overigens al overgenomen door Polygram (Philips-Siemens). Racal heeft het eerste bod gedaan op het electro-deel van Decca waarna General Electrics daar boven uitging. Na een tweede (hoger) bod van Racal is vervolgens een tweede antwoord van Oeneral Electrics gekomen. Het laatste bod van de Amerikanen stelt de waarde van de Decca-aandelen op ongeveer 430 miljoen gulden. Oeneral Electrics garandeert alle ar beidsvoorwaarden. inclusief de pensi oenen van het Decca-personeel. EINDHOVEN (ANP) In het laatste nummer van de Philips Koerier levert Ir M. Kuilman, directeur van de raad van bestuur bij Philips, kritiek op de manier waarop door de nieuwsmedia is gereageerd op de reorganisatie plannen bij Philips. „Radio en televi sie lieten zich horen op een wijze die kant nog wal raakte", vond Kuilman. Vooral het Vara-televisleprogramma „Wat voor weer zou het zijn ln Den Haag" moet het ontgelden, wegens het verzuim de bedrijfsleiding van Philips aan het woord te laten. „Ook de koppen ln de kranten doen grote angsten ontstaan als ze waar zouden zijn," aldus Kuilman. „Je zou bijna vermoeden, dat een feitelijk verhaal ln de Philips Koerier als een grap, en de ongebreidelde sensatie zucht in een deel van de media als normaal wordt ervaren." In het artikel ln de Koerier benadrukt Kuilman nog eens, dat het gaat om een plan dat als inzet heeft het be houd van drie vestigingen, weliswaar met een mogelijk verlies van 1500 arbeidsplaatsen, maar met behoud van vele anderen. De heer Kuilman geeft verder toe dat het „misschien niet zo'n fijn plan" ls, „maar als er wordt geschreven over 1500 ontsla gen. dan heb lk de pest ln want dat is regelrechte misleiding." door Theo Koelé 1981 HAAG (AFP) Een premiere- I voor boeren die vrijwillig hun iroduktie verminderen, zou enlijk duurder uitkomen dan de regelen die de Europese .Com- i voor de zuivel heeft voorge- De uitvoering zou uitermate ijk te controleren zijn- medewerker van de Europese ttlssie, de heer T. de Regt, heeft iteren ln een persconferentie in Haag als redenen genoemd, de commissie de ideeën van idbouwschap en van minister der Stee. die graag zo'n regeling niet heeft overgenomen. bijvoorbeeld uitermate moei- la te gaan, of een boer, die van «geling gebruik maakt, niet een e"Kan zijn melk slijt via een nabu- >Qkpoer, met wie hij dan de produk- rminderingspremie deelt. Erop endeerd dat minister Van der dit soort slimriügheidjes wil ver in door de produktieverminde- premie te combineren met een am.^an gelijke heffing op meer-leve- bleef De Regt bij het argument moeilijke controleerbaarheid. DEN HAAG Werknemers van het ene noodlijdende bedrijf hebben het Binnenhof nog niet verlaten, of het personeel van een andere bedreigde onderneming meldt zich bij de Tweede Kamercommissie voor Eco nomische Zaken. Vooral de afgelo pen maanden hebben Kamerleden urenlang gesproken over steunope raties, waarmee soms tientallen, soms honderden arbeidsplaatsen zijn gemoeid. Temidden van al die gesprekken is de Kamercommissie met minister Van Aardenne (Econo mische Zaken) in discussie geraakt over een regeling, die als een zwaard van Damocles boven talrijke bedrij- ven-in-nood hangt. De minister wil de steun aan individuele bedrijven binden aan strakke regels en maxi mum-bedragen. De beschikking, die hij voor dat doel heeft ontworpen, is bij de twee grootste partijen in de Kamer, CDA en PVDA. op nogai wat kritiek gestuit. Maar de minister heeft zich deze week, in het gesprek met de Kamercommissie, niet bijster gevoe lig getoond voor diverse verlangens, die flin ke financiële gevolgen kunnen hebben. In grijpende wijzigingen in de ontwerp-beschik- king worden daarom niet verwacht. Is het niet Van Aardenne. dan in elk geval zijn collega van financiën, Andriessen. die vurig hoopt dat steun aan individuele bedrij ven een (geleidelijk) aflopende zaak is. Het is veel minder een financieel avontuur om steun te richten op hele bedrijfstakken, waar uitvoerig overleg tussen alle betrokkenen uit mondt in gedegen herstructureringsplannen, dan om nu eens hier, dan weer daar een bedrijf in acute nood te hulp te schieten. Vergeefs Hoewel ook de Kamer een verschuiving van het steunbeleid-per-bedrijf naar een sector- beleid wenst, krijgen Van Aardenne en An driessen niet louter bijval. Integendeel. De angst bestaat, dat veel bedrijven in de toe komst tevergeefs een beroep zullen doen op overheidssteun, bij voorbeeld omdat de aan pak van de bedrijfstak waartoe ze behoren, maar niet van de grond wil komen. Tientallen individuele bedrijven, die de afgelopen jaren wèl gesteund werden, zouden van de minister „nee" te horen krijgen als zijn beschikking al van kracht was geweest. Cijfers, die de be windsman op verzoek van het PvdA-Kamer- lid Van der Hek verstrekt heeft, liegen er niet om. 8lnds de vorige minister van economi sche zaken, Lubbers, de pot met werkgele genheidsgelden opende, zijn er enkele hon derden steunoperaties verricht. In de periode begin '76 - eind '78 gebeurde dat een kleine 250 keer. blijkt uit het overzicht. Verreweg de meeste bedrijven zo'n 160 lagen ln een gebied, waar minder dan zeven procent van de beroepsbevolking werkloos was. (De mi nister gebruikt overigens werkloosheidscij fers van later datum.) Dat ls een belangrijk gegeven Want krachtens de beschikking kan een bedrijf pas aanspraak maken op over heidssteun als het werkloosheidscijfer zeven of hoger is. Dat wil niet zeggen dat alle 160 bedrijven verstoken zouden blijven van steun Ondernemingen, waar zeer grote aan tallen arbeidsplaatsen op het spel staan, krij- Van Aardenne: „Strakke regels en maximumbedragen voor steunbehoe vende bedrijven gen een andere behandeling. De minister heeft namelijk ook steun in petto ln gevallen, dat duizend banen of meer dreigen te ver dwijnen, ongeacht het werkloosheidscijfer ln het bewuste gebied. Op die regel wordt nog een uitzondering gemaakt: ligt een bedrijf in een van de „erkende", afgebakende pro bleemgebieden (noorden des lands, Zuid- Limburg) dan is steun voorhanden bij een dreigend verlies van 500 arbeidsplaatsen. Zoals gezegd: niet alle 160 bedrijven zouden achter het net hebben gevist als de beschik king al van kracht was geweest, maar wel de meeste. De lijst van de minister bevat maar twee bedrijven in de categorie „grote steun operaties", te weten Daf-Trucks en Volvo Car. Bij de 86 gesteunde bedrijven in gebie den met een hoog werkloosheidscijfer werk ten 30.200 mensen voor allerlei reorganisa ties, waarmee de steunverlening gepaard ging. Daarna telden de bedrijven samen 28.470 werknemers. Maar bij de bedrijven, die niet langer in aanmerking zouden komen voor steun, werkten ook vele tientallen dui zenden mensen. Bij het totale aantal steuno peraties. een kleine 250, waren ongeveer 104.000 mensen betrokken (na reorganisaties 94.000). Onoverzichtelijk De angst bij Kamerleden voor een rlgoreuze vermindering van overheidshulp is. gelet op die cijfers, alleszins begrijpelijk Maar de Ironie wil. dat de Tweede Kamer zelf keer op keer heeft aangedrongen op „stroomlijning" van het steunbeleid en wel met behulp van een beschikking. Hoe onoveraichtelljk dat beleid is, bleek eind vorig Jaar nog eens uit een rapport van een kleine Kamercommissie. Niet alleen de pot werkgelegenheidsgelden, maar nog tientallen andere steunregelingen staan het bedrijfsleven ten dienste. Slechts zelden stoelt zo'n regeling op een „deugdelij ke beschikking", concludeerde voorzitter Van Dijk (CDA) van de Kamercommissie Hij typeerde het steunbeleid als „zeer ondoor zichtig". Van Aardenne wil met zijn beschik king de „doorzichtigheid" vergroten. Maar bovendien en daar wringt de schoen wil hij de gelegenheid te baat nemen om desteup aan Individuele bedrijven ln te krimpen De Kamer ls vooral bang dat kleinere bedrijven, veelal gevestigd ln zwakke gebieden, de dupe worden. De minister wil op zijn begroting jaarlijks een bedrag, ten hoogste enkele tien tallen miljoenen, uittrekken. Verhoging van dat bedrag kan wel, meent de minister. Bij voorbeeld wanneer door een of meer grote steunoperaties het gereserveerde bedrag dreigt te worden overschreden beslist de mi nisterraad of er meer geld op tafel komt. De Kamercommissie ls er nog niet gerust op. Kan de minister, luidde daarom deze week de vraag, niet twee posten op z'n begroting zetten: één met een concreet bedrag, voor kleine gevallen, en één zonder bedrag, voor grote gevallen? „Ik zal het ln overweging nemen", luidde het antwoord van de minis ter, dat in de commissie als „niet erg bemoe digend" werd bestempeld. Het enthousiasme van minister Andriessen (Financiën) zal, naar verwachting, nog geringer zijn. Okto Leden van de Kamercommissie koesteren al evenmin hoop, dat Van Aardenne nog veran dering brengt in het maximum-bedrag per arbeidsplaats, waarover zo'n beschikking spreekt. De minister wil. In geval van steun, niet meer dan 30.000 per arbeidsplaats neer tellen soms niet meer dan 20.000 gulden. Voor een bedrijf als de Winschoter kartonfabriek Okto biedt de beschikking geen enkele per spectief. Okto Ugt ln een probleemgebied bij uitstek, maar de kosten van per arbeids plaats zijn zó hoog, dat het bedrijf naar steun zou kunnen fluiten. Wie volgt?

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 37