wereld vertrouwt op eigen kracht Kennedy vecht nu al voor lijfsbehoud 0 TERDAG 9 FEBRUARI 1980 TROUW/KWARTET 17 BUITENLAND! Een Braziliaan die iets uit West-Afrika wil hebben, moet dat bestellen in Parijs en een Venezolaan kan het beste in Londen terecht voor :xportprodukten uit India. Naweeën van het kolonialisme, die vrijwel steeds in het nadeel van de economisch zwakkeren de ontwikkelingslanden dus uitvallen. Oost-Afrika, Zuid-Amerika en Zuidoost-Azië gaan proberen dat te veranderen. loor Nico Kussendrager 'en lind 1976 verliep het passeren an de grens tussen Tanzania en tenia bij Namanga uitermate loeizaam. Lang wachten, op outen banken met uitzicht op de esneeuwde berg Kilimanjaro ias nodig om alle formaliteiten i orde te krijgen. Zelfs voor ie- jand die in Afrika wel wat ge rend is, verliep het allemaal erg aag. Een paar maanden later ing de grens helemaal dicht. 'oen viel de Oostafrikaanse Gemeen- :hap tot dan toe het beste voorbeeld n samenwerking binnen de derde we- fld uit elkaar. Op het ogenblik wordt el in Oost-Afrika als elders in de derde fereld geprobeerd, onderlinge samenwer- ing tussen ontwikkelingslanden weer nigszins van de grond te krijgen. n de Oostafrikaanse Gemeenschap werk en Kenia, Tanzania en Oeganda samen, ïaar deze landen waren steeds meer uit Ikaar gegroeid. Kenia dreigde de andere len vee economisch te overvleugelen. rodukten uit dat land overspoelden de markt, waardoor de bedrij- igheid daar klap op klap kreeg. Boven- ien had Kenia veel meer voordelen van t Gemeenschap dan de andere twee lan- tn. Kenia bewandelde een „kapitalisti- ihe" weg, die steeds minder spoorde met socialistische ontwikkeling vanTanza- jia, dat zich meer op vergelijkbare buur- ènden als Mozambique en Zambia ging fchten. ■ft doodsteek vor de gemeenschap was iet aantreden van Idi Amin in Oeganda, tfeteen al liet de Tanzaniaanse president ulius Nyerere weten dat hij nimmer met min aan één tafel zou willen zitten. lieuw >e dictator is echter verdreven, terwijl in ienia de overleden president Jomo Keny- tta is opgevolgd door Daniel Arap Moi. lieuwe gezichten dus, en mogelijk een ieuw begin voor de Oostafrikaanse Ge meenschap. ^Praat niet meer over die Gemeenschap", ggen diplomaten in de Tanzaniaanse oofdstad Dar es Salaam. „Heb het liever ver een nieuwe vorm van samenwerking nssen onze drie landen." Hoe dan ook, onlangs waren Nyerere, Mol en hun Oegandese ambtgenoot Godfrey Binaisa bijeen om te praten over die sa menwerking. Belangrijk struikelblok blijft de naasting door Kenia van eigendommen (vliegtui gen, treinen en schepen) van de vroegere Oostafrikaanse Gemeenschap. Tanzania en Oeganda willen dat daarvoor schade vergoeding wordt betaald. Pas dan is Tan zania bereid tot heropning van de grens, en tot verder overleg over samenwerking. Een andere hinderpaal is de grote invloed van Tanzania in Oeganda, na de val van Amin. Kenia is daardoor erg argwanend geworden, volgens Tanzania ten onrechte. Nyerere heeft gezegd dat geen „echte vriend" Oeganda tegen Kenia zal opzet ten. Die binnenstaat heeft immers de Ke- niase havens nodig voor zijn handel; Tan zania kan zijn eigen goederenstroom al nauwelijks verwerken, laat staan die van zijn buurlanden. Samenwerking De weeën voor een nieuwe samenwerking in Oost-Afrika vallen samen met het nau wer aanhalen van de politieke en econo mische banden tussen landen elders in de derde wereld. Zo wordt geprobeerd de Zuidamerikaanse vrijhandelsassociatie nieuw leven in te blazen, om Zuid-Ameri ka wat te onttrekken aan de economische overheersing door de Verenigde Staten. De opzet van de „oude associatie", die in 1960 werd opgericht, was het uit de weg ruimen van alle handelsbelemmeringen tussen de lidstaten, en in 1973 te komen tot een gemeenschappelijke markt. Dat Is niet gelukt. Economisch sterke landen als Argentinië. Brazilië en Mexico dreigden de kleintjes weg te drukken. Toen duidelijk werd dat de associatie niet werkte, richtten Bolivia, Peru, Chili, Ecua dor en Colombia het Andes-pact op, dat het tot nu toe wel heeft gehouden, zij het dat Chili eruit is gestoten, en Venezuela toetrad. Het Andes-pact is op het ogenblik de belangrijkste economische eenheid binnen Zuid-Amerika en geprobeerd wordt nu van daaruit een nieuwe vrijhan delsassociatie op te zetten. Later dit jaar zal daarover een bijeenkomst worden ge houden van ministers van buitenlandse zaken van de Zuidamerikaanse landen. De landen van de ASEAN-groep tenslotte worden door ontwikkelingen van buitenaf politiek steeds meer in eikaars armen ge dreven. ASEAN staat voor Associatie van Zuidoost-Aziatische naties, en de Filippij nen, Indonesië. Maleisië, Singapore en Thailand maken er deel van uit. De ASE- AN-landen hebben steeds geprobeerd langs wegen van geleidelijkheid tot meer samenwerking te komen. Economisch gezien zijn de resultaten tot nu toe niet om over naar huis te schrijven. „Voor de ASEAN-landen is een vijf verdie pingen tellend gebouw van de grond geko men, maar het steunt op bamboepalen", zei de aftredende voorzitter van de ASE- AN-raad, de Filippino Fred Elizalde, on langs. Een belangrijke oorzaak zijn de verschillen tussen de leden-landen: aan de ene kant bij voorbeeld het stadstaatje Singapore, aan de andere kant het grote eilandenrijk Indonesië. „Als we binnen de ASEAN een echte eco nomische eenheid zouden bereiken, zou den we een indrukwekkende economische macht kunnen bereiken", aldus Elizalde. Dat is waar. De ASEAN is bij voorbeeld goed voor tachtig procent van de wereld- rubberproduktie en zestig procent van de tinproduktie, en zij brengt de helft van alle hardhout in de wereld voort. Ook de Europese Gemeenschap ziet het belang van de ASEAN deksels goed: volgende maand zal een samenwerkingsverdrag worden gesloten. Mondjesmaat' Allerwegen zijn er aanwijzingen dat de ontwikkelingslanden meer en meer hun heil bij elkaar willen zoeken. Tot nu toe is die samenwerking nog maar mondjes maat geweest. De derde-wereldlanden wil len onderling meer handel drijven, eigen industrieën en banken opzetten, grond- stoffenkartels oprichten die hogere prij zen kunnen berekenen, multi-nationale ondernemingen oprichten als tegenwicht voor de westerse ondernemingen, en even-, tueel een eigen geldsoort om minder af hankelijk te worden van de dollar. Op het ogenblik verhandelen de ontwik kelingslanden nog geen kwart van hun totale in- en uitvoer met elkaar. In koloni ale tijden werd de handel van de gebieden overzee helemaal gericht op de moeder landen, die belang hadden bij grondstof fen en afzetmarkten. Nu nog lopen de handelswegen veelal eerder via Parijs of Londen, dan via de eigen hoofdsteden van ontwikkelingslanden. Een Braziliaanse importeur die "produkten uit West-Afrika wil hebben, moet dat doen yia een handel sonderneming in Parijs. Een Venezolaan se ondernemer die grondstoffen nodig heeft uit India, kan in negen van de tien gevallen het beste een telex naar Londen sturen. Het ontbreekt de derde wereld aan eigen handelsondernemingen en aan ei gen bedrijvigheid. Afhaken Een andere belemmering is dat ontwikke lingslanden vaak hoge importtarieven heffen, om de eigen bescheiden industrie te beschermen tegen invoer uit de wester se landen. Dat wapen richt zich echter ook tegen andere ontwikkelingslanden. Van daar dat, nu de gesprekken over de we reldhandel in het kader van de Tokio- ronde (GATT) voor de derde wereld zo mager zijn uitgevallen, eens te meer wordt geprobeerd de onderlinge samenwerking op economisch gebied te vergroten. Zodra die geluiden in de westerse landen worden opgevangen, wordt alras gewaar schuwd voor het economisch afhaken van ontwikkelingslanden; voor het op eigen houtje verder gaan van de derde wereld. Medewerker W. Burger van het Instituut voor sociale studies in Den Haag verklaart in het laatste nummer van de NIO-Kro- niek') de neiging van de ontwikkelingslan den tot ontkoppeling uit het feit dat de wereldeconomie nog steeds werkt in het nadeel van de economisch zwakkeren (de ontwikkelingslanden). „Als Je." zegt Bur ger, „van een relatie meer schade onder vindt dan voordeel, verbreek je die." Hij komt tot de slotsom dat een goed gekozen ontkoppeling bij het geleidelijk tot stand brengen van een nieuwe wereldorde een belangrijke rol kan spelen. Dat is een ander geluid dan dat van de directeur van de Unido (de VN-industrie- organisatie). Abdel Rahman Khane, en van minister Jan de Koning (ontwikke lingssamenwerking). Khane waarschuwde dat de ontwikkelingslanden oo zichzelf dreigen te worden teruggeworpen, als er geen toenadering tussen hen de industrie landen komt. Minister De Koning zei dat de ontwikkelingslanden een andere weg kunnen inslaan, als de Industrielanden onvoldoende tegemoet komen aan de ver langens van de derde wereld, wat uitein delijk kan leiden tot een isolement en een confrontatie tussen arm en rijk. In belde gevallen goed bedoelde waar schuwingen. maar dan wel in het besef dat een nauwere economische samenwerking tussen (groepen) ontwikkelingslanden he lemaal geen slechte zaak hoeft te zijn. In het beleid van het westen ten aanzien van de derde wereld, en in het beleid van de derde-wereldlanden zelf. kan daarmee veel meer rekening worden gehouden. NIO-Kroniek is een uitgave van de Nederlandse vereniging voor een nieuwe internationale orde (NIO), Leliegracht 21, 1016 GR Amsterdam. Een verliezer bij het kaartspel wil steeds weer nieuwe kaarten en een Zijn spot trof senator Edward Kennedy, die inderdaad regelmatig verliezer in de politiek wil een debat op de televisie, zei deze week de aandringt op een treffen met zijn partijgenoot voor de camera's. Is campagneleider van Amerika's president Jimmy Carter. Kennedy dan nu al een verliezer? Maandag weten we weer iets meer. door Bert van Panhuis formeel. Een zware tegenvaller voor Kennedy, want Muskie had door zijn enor me populariteit in de staat van grote betekenis kunnen zijn voor zijn buurman uit Massachusetts. Kennedy moet ook niet te veel rekenen op de steun van de vele katholieken veelal van Fransen, Ierse of Poolse (net als Muskie) komaf. De katholieken in Maine zijn tamelijk ortho dox en hebben weinig op met Kennedy'si frivole levenswijze, waarvan „Chappa- qulddick" voor hen maar één voorbeeld is. De ingetogen Carter ligt beter bij hen. Een nederlaag in Maine en peilingen geven Carter een flinke voorsprong snijdt Kennedy nog dieper in het vlees dan Iowa al deed. Maine geldt nog steeds als „de achtertuin" van Kennedy en dus „zijn" gebied. De praktijk is anders, want de staat is eerder Republikeins dan De mocratisch, maar in de oordeelsvorming zegt men niettemin: „Maine is van de Kennedy's". Een nederlaag kan funeste invloeden hebben op het verloop van de voorverkiezingen in New Hampshire over ruim veertien dagen. Moet Kennedy zowel Maine als New Hampshire aan zijn rivaal Carter laten, dan is zijn beeld wel zo geschonden dat alleen wonderen hem In de race kunnen houden. De senator uit Massachusetts zegt zelf overigens dat hij er niet over peinst om bij verlies in New England op te geven. Zijn adviseurs menen dat hij daar wijs mee zou handelen. Als de lijn zich zou doorzetten en Kennedy van de president blijft verlie zen tot in de voorzomer, dan zou dit hem zo kunnen schaden dat hij ook in 1984 als Carter zich niet meer kandidaat kan stel len geen enkele kans meer maakt. Maar de senator legt die toekomstvoorspellingen naast zich neer. Strijdlustig hield hij vori ge week aan de Georgetown universiteit zijn gehoor voor: „En we zullen wel eens zien wie wie een pak op zijn Je-weet-wel geeft". Herstel Na de dreun van Iowa heeft Kennedy zich goed hersteld. Aan de Washingtonse uni versiteit beet hij weer van zich af en viel hij de president frontaal aan Een zeer zelfverzekerde Kennedy bespeelde een on derwerp dat het in Democratische kringen altijd goed doet: we hebben een echte Democratische president nodig In plaats van een Republikein in een Democratisch jasje. Kennedy had voor zijn aanval de buiten landse politiek uitgekozen en bij goede Democratische presidenten hoort wat dat betreft een sterk internationaal beleid. Waar de aanval op neerkwam, is dat Car ter overdreven heeft gereageerd op de Russische inval in Afghanistan, met sa- belgekletter in plaats van rustige, doel treffende maatregelen. Carter heeft vol gens zijn rivaal de ene blunder na de andere begaan en mist evenwicht en visie in zijn internationale politiek. „We moe ten ons er niet toe laten dwipgen een nieuwe generatie jongeren de dood in te Jagen voor de falende politiek van de i ouderen", riep Kennedy en dat sprak zijn t gehoor wel aan. Waarnemers zijn het er over eens dat de senator nu wedt op zijn vooruitstrevende imago, als contrast met de koude oorlogsbeelden, die de president bij sommigen oproept. De verkiezingsdeskundigen menen dat Kennedy een deel van zijn aanhang met deze toespraak weer enthousiast heeft ge maakt. Er moet weer worden gevochten om de stemmen en dat zet altijd aan tot actie. Geld Ironisch genoeg wordt Kennedy nu be dreigd door geldtekort De fondswerving voor de presidentsverkiezingen is aan banden gelegd, sinds sommige kandida ten in het verleden hun campagnes op gang hielden door er gigantische bedra gen uit eigen en andermans zak in te stoppen. De senator heeft moeten zien hoe de kleine bijdragen de afgelopen weken aanzienlijk zijn verminderd, en waar hij zich eerst met een groot passagiersvlieg tuig verplaatste doet hij het nu met een klein toestel. De journalisten die tot voor kort voor flinke bedragen mee konden vliegen moeten nu voor eigen vervoer zorgen. Er zijn tekenen dat Kennedy het harder wil gaan spelen. De handschoenen gaan uit en Carter moet op gaan passen. Dat dit middel ook tegen Kennedy zelf kan gaan werken, valt op te maken uit de manier waarop Chappaquiddick doorziekt Waar hij ook komt, moet de senator uitleggen dat men tegen hem samenzweert, roddelt en lastert. „Hoe vaak ik ook opheldering geeft, het maakt niets uit. Er zijn mensen die me toch nooit zullen geloven," klaagt hij. Het is waar, een deel van de Amerika nen zal Kennedy's lezing van Chappa qulddick nooit geloven, omdat ze ervan overtuigd zijn dat hij liegt en draait En dat kan Kennedy nog stevig opbreken. Hetzelfde gold ook voor Iowa en zowel in het Republikeinse als het Democratische kamp is men nog van de kaart van de uitslag van de populariteitstest daar. Na Iowa was Kennedy aangeslagen, de president op de toppen van zijn roem en George Bush ineens een regelrechte be dreiging van Ronald Reagans kansen als kandidaat voor de Republikeinen. Golden de voorverkiezingen in New Hampshire tot voor kort nog als de eerste echte krachtmeting, die rol lijkt nu defini tief overgenomen door de caucussen van Iowa en Maine. Familie Zowel Carter als Kennedy heeft de afgelo pen weken veel werk gemaakt van de test in Maine. Voor de president gingen zijn vrouw Rosalynn, zijn moeder Miss Lilian, zoon Chip en vice-president Walter Mon- dale de partijgenoten langs en Edward Kennedy liet al evenveel familieleden aantreden. „Als we de tol verhoogden voor alle auto's uit Massachusetts zou Maine meteen uit de financiële problemen zijn." schertste Rodney Quinn, een van de hoog ste bestuurders van de staat en trouw aanhanger van de president. Die zit trou wens goed bij de „bazen" van Maines Democratische Partij. Tweederde van hen is actief voor Jimmy Carter. Zo gesmeerd als het loopt bij de medewer kers van de president, zo n wanorde is het in het Kennedy-kamp. Er zijn Democra ten die acht verschillende telefoontjes hebben gehad van Kennedy-medewerkers die om hun stem kwamen bedelen. De steun onder de Democratische kop stukken is matig. Gouverneur Joe Bren- nan heeft vorig jaar als eerste topbestuur der de kant van Kennedy gekozen, maar dé grote man van Maine, senator Edmund Muskie, oud-presidentskandidaat en kan- dldaat-vice-president naast Hubert Humphrey, stemt Carter, zij het nog niet Iet Kennedy-kamp houdt zijn art vast, want de senator uit iassachusetts stevent regelrecht f op een tweede dreun na de aucusverkiezingen in de Ameri- I aanse staat Iowa. Ook ditmaal iaat er feitelijk weinig op het "1 pel, maar de psychologische ge- •^folgen kunnen rampzalig zijn 'e Democraten in Maine houden morgen un caucusverkiezingen. Dat houdt in dat e ruim tienduizend Democraten in dit oordelijkste, robuuste, maar dunbevolk- deel van New England een aantal par- Jgenoten gaan aanwijzen die op hun eurt weer 22 partijgenoten kiezen die an in augustus in New York met nog 3309 ndere Democraten mogen uitmaken wie it jaar de Democratische kandidaat voor et presidentschap zal zijn. Het gebeuren Maine morgen is dus van geringe bete- enis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 17