=1 poogt YS tegen ropa uit te spelen Onrust dreigt in Cambodja door ongelijke hulpverdeling rits Lagerhuis wil abortus beperken riiro isterse top over jhanistan op komst Portugal legt 'extremisten' op congres spreekverbod op visvaarder k na aanslag se diplomaten baten Salvador Operatie bloot beter rai IG 8 FEBRUARI 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET i-r®mes Dorsey f J i Saoedi-f via hun Ei Saoedi-Arabië en de staten rond de Perzische Golf zullen proberen de Verenigde via hun Europese bondgenoten onder druk te zetten om snel een bevredigende ng van het Palestijnse vraagstuk door te drukken. Westerse diplomaten in de sche hoofdstad Riaad menen dat de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Arabië steeds afhankelijker worden van een voor Riaad aanvaardbare oplossing van jstijnse kwestie. fcnlgde Staten moeten besef- 5 er regionale conflicten be- |e de wereld uitgeholpen moe ien. alvorens stabiele veilig- irzieningen getroffen kunnen aldus een hoge Saoedische sfunctionaris. Waarnemers d geloven dat de prioriteit i Saoedi-Arabië de Palestijn- ie aankaart, te wijten is aan ving van de islamitische ge voelens in gTOte delen van de derde wereld. „Als de moslems één front kunnen vormen tegen de bezetting van Afghanistan, hoe staat het dan met de bezetting van Jeruzalem, dat een van de heiligste plaatsen voor de islam is?", zo vraagt men zich af in Riaad. „Hoe kan men collectieve veiligheids voorziening om een bezetting door de IINGTON, TOKIO (Reuter, AFP, AP) De Verenigde l en vier Westeuropese bondgenoten treffen voorberei- i voor een top-ontmoeting tussen hun ministers van metfiandse zaken, die op 20 februari in het Westduitse Bonn Sowjet-Unle te voorkomen rechtvaar digen wanneer tegelijkertijd de Vere nigde Staten de voornaamste wapen- leveranciers zijn van Israël, dat Ara bisch grondgebied bezet en de Pales- tijnen uit hun thuisland heeft ver dreven." De Soedische minister van buiten landse zaken, prins Saoed Al Feisal meldde eerder deze week in een vraaggesprek met de Amerikaanse televisie dat dit een tegenstrijdigheid in het beleid is die Washington zelf moet oplossen. Volgens de Saoedi's biedt de Palestijnse kwestie de Sow- jet-Unie de mogelijkheid het spel van verdeel en heers te spelen in de Arabi sche wereld. Van onze correspondent LISSABON In het zicht van nogal wat diplomatieke moeilijkheden heeft de Portugese regering haar wei gering, buitenlandse gasten op een internationale bijeenkomst van be vrijdingsbewegingen in Lissabon toe te laten, niet gestand kunnen doen. De politie heeft echter gedreigd de organisatoren van de bijeenkomst te arresteren zodra zij aan buitenlan ders het woord zullen geven. Volgens de organisatoren heeft de regering haar excuses aangeboden aan het Algerijnse regerende FPLN, dat eerder deze week een visum ge weigerd werd. De Algerijnse macht hebbers zouden daarop echter heb ben geweigerd van de alsnog aange boden visa gebruik te maken. De Egyptische econoom Samir Amin werd woensdagavond zes uur lang op het vliegveld van Lissabon vastge houden. Pas toen hij verontwaardigd Wapens ester, wil in] n vijl len zal worden. ïkingen beginnen op bilate- tussen de Amerikaanse mi- buitenlandse zaken, Cyrus [en zijn Westduitse collega etrich Genscher en daarna ingeland, Frankrijk en Italië needoen. Ze gaan het hebben coördinatie van westerse yon(|elen tegen de Sowjet-Unie in met de interventie in Afgha- gse n rwaar ïtweq d gisteren bekend gemaakt lier" i oge Amerkaanse regerings- die het kennelik no- da»ward brachten, want vanuit best neldde het Japanse persbu- ouw odo dat er zeven landen waar belas apan zelf, zullen deelnemen, i het jton had Japan ingelicht en n vej iad gezegd het Amerkaanse ebrek f te zullen steunen. Het ze- r uit rden 'UW i lnder lig amei r sen -e correspondent kan" i°N Volgens een telefoni- elding bij het persbureau UPI bon is het zinken van de wai ter Sierra het gevolg van een lag. De Sierra lag in Lissa- anker, gereed om uit te een reparatie van meer dan [gulden, toen het dinsdag plot- mnk. De reparatie was het k jvan een opzettelijke aanva- 7k>r de Sea Shepherd. In de 6se wateren, vorig jaar juli. De lepherd is een schip van een irks dierenbescheringsfonds, it maakte op de Sierra. Het >r Animals noemt de Sierra dat in 10 jaar tijd yWalvissen gevangen heeft. Een 'n die vangsten is volgens de van de Sea Shepherd illegaal. Shepherd werd na de aanva- _it de Sierra door de Portugese VOeJlten aan de kettin6 6ele6d Tg voor eventuele schadeloos- LVADOR (Reuter. AP) De l van El Salvador heeft giste- £iieuw een aantal politieke ge- n vrijgelaten in de hoop een einde aan de bezetting f Spaanse ambassade in het bespoedigen. Vrijlating van fevangenen was de belangrijk- vende land zou Canada zijn en dat zou inhouden dat de belangrijkste westerse industrielanden compleet zijn. Tegen dit soort onderonsjes is door de kleinere NAVO-landen is Eu ropa steeds groot bezwaar aangete kend. De Amerikaanse president Jimmy- Carter heeft eerder gezegd dat als de Russen niet voor 20 februari hun troe pen uit Afghanistan hebben terug getrokken, de VS de Olympische Spe len in Moskou zullen boycotten. Van ce zal in Europa moeten proberen steun te krijgen voor het Amerkaanse beleid om de betrekkingen met de Sowjet-Unie te minimaliseren. Vance zal het niet makkelijk krijgen, omdat Frankrijk en West-Duisland, on danks hun harde taal in een gezamen lijk communiqué weinig voelen voor economische sancties tegen de Sow jet-Unie. Washington vreest toch al dat Moskou probeert tweedracht te zaaien in de westerse gelederen door te stellen dat West-Europa niet aan Amerkaanse druk moet toegevenen de „ontspanning verder in gevaar brengen". Verder moet op de top de militaire en economische steun aan Pakistan aan de orde komen. De Pakistaanse presi dent Zia Oei Haq was zichtbaar onte vreden over 800 miljoen gulden steun en in Washington zou nu gewerkt wor den aan een plan dat de generaal enkele miljarden gulden in het voor uitzicht stelt. Joegoslavië het tveir ;en i Ik1 - - - in[van de bezetters, die nog acht K onder wie de ambassadeur, iden. West-Duitsland heeft in verband met de gespan- latie zijn diplomaten voorlo- E1 Salvador terug te trekken, id voor het diplomatieke per- r-_-,izou het belangrijkste motief >1 bef26 daad ziJn- bol Een verdere veroordeling van hun optreden in Afghanistan kregen de Russen gisteren te verwerken vanuit de Joegoslavische hoofdstad Belgra do. Daar liet minister van buitenland se zaken, Josip Vrhovec, samen met zijn Franse collega Jean Francols- Poncet, weten dat het allemaal niet deugde, dat de ontspanning in gevaar gebracht werd en dat de Russische actie tot ernstige gevaren kon lelden. De Saoedische minister van olieza ken, sjeik Achmed Zaki Yamani, ver kondigde in het Zwitserse Davos de zelfde mening en zei dat de Russische troepen Afghanistan moeten verlaten omdat anders een scherpe escalatie van het conflict dreigt. Yamani was ervan overtuigd dat de Russen dich ter bij de olievelden in het Midden- Oosten wilden zitten, en voegde eraan toe dat een Sowjet-invasie in het gebied van de Golf een derde wereldoorlog zou veroorzaken omdat de Verenigde Staten, West-Europa en Japan dan ook militair zouden ingrij pen. De minister zei dat hij geen van de grote mogendheden in het gebied wilde hebben. In Kaboel gaan veel geruchten over een aftreden van sterke man Babrak Karmal. Mogelijke opvolgers zouden zijn plaatsvervanger Kesjmoend en het Politburo-lid Noer, zijn. Zeer tegen de zin van Washington heeft Thailand 160.000 ton rijst ver kocht aan de Sowjet-Unie. STOCKHOLM (AP) Wie een operatie moet ondergaan en zo min mogelijk kans op een zie kenhuisinfectie wil lopen, moet gedaan zien te krijgen dat hij of zij geholpen wordt door een naakte, niet te oude, vrouwelij ke chirurg. Met een effen ge zicht geeft Nordisk Medlcin, het wetenschappelijke tijd schrift van de Scandinavische medische verenigingen, dit ad vies in een overigens ernstige publikatie over ziekenhuisin fecties. Vrouwen in de vrucht bare leeftijd verspreiden min der stofdeeltjes en infectie ver oorzakende bacteriën dan mannen, aldus het onderzoek. En blote mensen verspreiden minder dan aangeklede. Zo doende. rechtsomkeert wilde maken, werd hij doorgelaten op voorwaarde niet in het openbaar te zullen spreken. Amin was in oktober op een op initia tief van president Eanes georgani seerd forum over een nieuwe econo mische wereldorde. De Egyptische econoom reisde met een diplomaten- paspoort van de Verenigde Naties en een Portugees erevisum. Ingevolge het erevisum zou Amin in Portugal Juist heel welkom moeten zijn. Een delegatie van het Erithrese bevrij dingsfront FPLE passeerde zonder moeilijkheden de passencontrole. Volgens commentatoren zou het FPLE wel welkom zijn omdat het als een vijand van Moskou wordt be schouwd. Terroristen De opvatting van de Portugese rege ring dat de buitenlandse bezoekers aan de bijeenkomst als terroristen moeten worden beschouwd, heeft een storm van verontwaardiging gewekt bij de Portugese oppositie. Het orga niserend comité argumenteert dat een aantal van de genodigde organi saties officieel als bevrijdingsbewe gingen door de Verenigde Naties zijn erkend, zoals de PLO. het Polisario en het Fretilin, en zouden dus moei lijk als terroristische organisaties kunnen worden beschouwd. De socia listische partij vroeg zich af of het misschien ook al verboden gaat wor den buitenlandse gasten op een par tijcongres uit te nodigen. De Revolutionaire Raad heeft inmid dels vergaderd onder leiding van pre sident Eanes over de problemen,die de nieuwe minister van buitenlandse zaken Freitas do Amaral heeft opge worpen. Waamemens menen dat Amaral uit is op het voortdurend scheppen van conflicten met presi dent Eanes. Met het oog op de ko mende presidentsverkiezingen zou het imago van Eanes aldus kunnen worden verslechterd. Gisteren rees een nieuw probleem in verband met een emigrantencongres dat door de revolutionaire raad wordt georgani seerd. De regering wil vergaand be zuinigen op het congres, waarvan de organisatie reeds ver gevorderd zou zijn. De Saoedische minister waarschuw de dat wanneer de Verenigde ftaten Israël blijven bewapenen de Arabie ren elders naar wapens zullen zoeken. Verschillende westerse diplomaten geloven dat Riaad en de Golfstaten in toenemende mate zich tot Frank rijk zullen wenden voor wapens en dat alles om Amerika onder druk te zetten. ZIJ herinneren er aan dat de Franse wapenindustrie door het Is- raëlisch-Egyptische vredesakkoord zwaar werd getroffen, omdat daama de Amerikaanse wapenindustrie in die twee landen een monopoliepositie kreeg. Frankrijk zal proberen profijt te trek ken uit de Arabische teleurstelling over het uitblijven van een regeling van de Palestijnse kwestie. Zij wijzen er op dat de Franse presi dent Valéry Giscard d'Estaing begin volgende maand een rondreis zal ma ken langs de verschillende Golfstaten en dat de Franse premier Raymond Barre op 23 februari voor een officieel bezoek in Riaad verwacht wordt. Ver wacht wordt tevens dat het aantal Franse experts en militaire adviseurs in Saoedi-Arabië nog dit jaar van vijfhonderd tot boven de duizend zal stijgen. Volgens het Koeweitse blad As Slyas- sa zijn de Golfstaten van plan een wapenindustrie op te zetten ter waar de van zestien miljard gulden. Daar moeten Franse Mirage-gevechtsvlieg- tuigen en raketten geproduceerd worden. Bovendien meent men in Rlaad dat het Palestijnse diplomatieke offen sief van verleden jaar in Europa her nieuwd zal worden. Diplomaten her inneren in verband hiermee aan de twee ontmoetingen die de Oosten rijkse kanselier Bruno Krelsky dit Jaar al had met PLO-leider Jassir Arafat. De laatste ontmoeting vond plaats een week voor de bijeenkomst van de Socialistische Internationale in Wenen. Een vrachtwagen met hulpgoederen rijdt over een van de weinige herstelde bruggen in Cambodja. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Nog steeds wordt de bevolking op het Cambodjaanse platteland onvoldoende bereikt met voedsel van de internationale hulporganisaties. Dat moet de komende weken drastisch veranderen omdat anders de kloof tussen de bevolking in de steden en die op het platteland zo groot wordt dat onrust en opstandigheid overmijdelijk is. Daar komt nog bij dat er in elke Cambodjaanse provincie een „veiligheidsprobleem" is en in de meeste provincies er ook georganiseerd verzet bestaat tegen het Vietnamese leger en tegen het bewind van Heng Samrin. maar volgens Claveaud doen ze het al een stuk beter. Twijfels Aan het woord is Jean Louis Cla veaud, vertegenwoordiger van de We reldraad van Kerken, die de afgelo pen vier maanden in de Cambodjaan se hoofdstad Phnom Penh de hulp verschaffing van de Wereldraad aan de Cambodjaanse bevolking coördi neerde. Hij vertelt dat vergeleken met een half Jaar terug de situatie in de steden sterk verbeterd is en dat er bijvoorbeeld in Phnom Penh geen honger meer geleden wordt. De hoofdstad telt nu tussen de 150 en 200.000 mensen en er zijn een aantal vrije markten waar voedsel, kleren, gereedschap en zelfs horloges te koop worden aangeboden. „In de steden is het leven weer begonnen." De autoriteiten in Phnom Penh hou den de verdeling van de hulpgoede ren strak in eigen hand. Om Je rant soen rijst te krijgen moet je op een lijstje staan en dat houdt weer in dat Je in collectief verband met de autori teiten moet samenwerken. Doe Je dat niet, dan krijg Je nauwelijks of geen voedsel. „De Cambodjanen zijn indi vidualisten en hebben een hekel aan collectief werk, velen proberen zelf een handeltje op te zetten of eigen voedsel te verbouwen. Sommigen gaan zelfs naar Thailand om goede ren te halen, die Je dan weer op de markt in Phnom Penh terug kunt vinden." Het betaalmiddel is rijst, geld bestaat er nog steeds niet, wel worden sommige goederen met goud gekocht en in de oosterse provincies, tegen de grens met Vietnam, wordt soms de Vietnamese Dong als betaal middel gebruikt. Tekorten Overigens is de toekomst nog verre van rooskleurig. De oogst van deze regentijd heeft veel te weinig opge bracht en Claveaud voorziet in de maanden april tot en met november opnieuw grote tekorten aan voedsel. Vandaar dat de Wereldraad eind deze maand begint met de verscheping van nog eens 4 tot 5 duizend ton rijst en 1500 ton suiker. Ook de levering van farmaceutische grondstoffen (voor de opzet van een eigen farma ceutische Industrie in Cambodja) en medicijnen gaat door. De Wereldraad heeft tot nu toe 1600 fietsen overge bracht en de plannen zijn er nog eens 2000 te leveren. Fietsen zijn voor het Cambodjaanse platteland uitermate belangrijk, omdat er een volstrekt gebrek is aan openbaar vervoer en vooral fietsen goede diensten kunnen bewijzen voor vervoer van hulpgoe deren naar verafgelegen en nauwe lijks te bereiken dorpen. Distributie is toch al een enorm pro bleem. aldus Claveaud. Er zijn te wei nig vrachtwagens, de spoorweg werkt onvoldoende, er zijn te weinig boten en vooral is er gebrek aan kader, dat de verdeling van de goederen moet regelen. Onder het vorige bewind van Pol Pot is tachtig procent van de leiders vermoord, van de overgeble ven twintig procent is een deel naar Thailand gevlucht en verder vertrou wen het nieuwe bewind van Heng Samrin en de Vietnamese autoritei ten veel van de nog overgebleven leiders niet omdat ze uit de tijd stam men dat de vroegere Cambodjaanse leider, prins Norodom Slhanoek, of de vroegere dictator Lon Nol nog de dienst uitmaakten. De huidige leiders zijn nieuw en hebben geen ervaring, kreeg in 1967 als een van de in bel Bert van Panhuis ellng seiedhct eerst sinds het toen nog gewone liberale Lagerhuislid David Steel 67 met succes het voorstel deed de Britse abortuswetgeving te lrM imen, is het vrijwel zeker dat het Lagerhuis vandaag de mogelijkhe- ens al beperken. Vandaar dat de emoties over het amendement dat de etaai ïse Conservatief John Corrie daarvoor heeft ingediend, de afgelopen "geb hoog z'in opgelopen. 26ste week van haar zwangerschap een abor- tus krijgen, in een particulier kliniek of vla de Nationale Gezondheidszorg. Voorwaarde is dat twee artsen onderschrijven dat er medi sche of sociale gronden zijn voor de zwanger schapsafbreking. Vóór de inwerkingtreding van de wetrSteel was het aantal legale abor tussen ongeveer twintigduizend en de schat tingen over illegale zwangerschapsafbrekin gen liepen uiteen van dertig- tot tegen de honderdvijftigduizend. Een gedeelte hiervan kwam op rekening van gerespecteerde Har- ley Street-gynaecologen die voor grote bedra gen de bestaande wetgeving heel ruim inter preteerden. Westeuropese landen een liberale swetgeving via het initiatief van de e leider van de Liberale partij. Tot dan fi» vu *>reklng van de zwangerschap alleen Z1J taan als de lichamelijke of geestelijke id van de zwangere vrouw ernstig >edreigd. fijzlgen van de oude wet uit 1938 ging )et golven van emotie gepaard. Tegen- Itrs probeerden via de parlementaire flure de wetsverandering te voorkomen rel toonde in het parlement een foetus pk water. Uiteindelijk stemden 250 van i5 Lagerhuisleden over het ontwerp- |167 voor en 83 tegen. n int ltd last n U den. in I ken. Een deel van de tegenstanders van de wet heeft vooral bezwaar tegen de sociale clausule. Zij stellen dat het een vrouw weinig moeite kost om binnen de termijn van 28 weken twee artsen te vinden, die haar visie op de noodzaak delen, of er nu sprake is van nood of niet. En dat betekent, volgens die tegenstanders, dat er in feite gesproken kan worden van abortus op verzoek, hetgeen Steel in 1967 nadrukkelijk niet wilde. Pogingen in 1975 en in 1977 om de wet te wijzigen, mislukten omdat de voorstanders van de wet-Steel ze wisten te torpederen. Maar afgelopen zomer wist de Schot Corrie een meerderheid te winnen voor de „tweede lezing" van zijn voorstel. Die houdt in dat de termijn wordt teruggebracht van 28 tot 20 weken. Voorts moet-er in het vervolg sprake zijn van ernstige bedreiging van de fysieke of psychische gezondheid van de vrouw en moe ten de raadgevende instanties bestaande banden met abortusklinieken verbreken. De regering en met name onderminister van gezondheidszorg, Gerard Vaughan heeft weinig bezwaren tegen de amendering, maar zou over de termijn een compromis van 24 weken voorstaan. pien kan iedere vrouw tot en met de Nu worden per jaar in Groot-Brittannië onge- BiSSChOPPGFl veer 140.000 abortussen uitgevoerd, waarvan enkele tienduizenden bij vrouwen uit het buitenland. De afgelopen Jaren zijn er zes pogingen gedaan de mogelijkheden te beper- Voor- en tegenstanders hebben zich de afge lopen weken uitgebreid en vaak goed georga niseerd bezig gehouden met de kwestie. De steun voor de amendering wordt geleid van uit de Organisatie voor de bescherming van het ongeboren kind (SPUC) en de groep Le ven, die samen zo'n vijftigduizend leden hebben. De Britse katholieke kerk is sterk vertegen woordigd in beide groepen en de zeven katho lieke aartsbisschoppen van Groot-Brittannië hebben zich enkele weken geleden in een verklaring heftig tegen de abortus gekeerd. De zeven bepleitten een nieuw offensief tegen de bestaande abortuspraktijk en worden in hun opvattingen gesteund door een stevige meerderheid van de Britse katholieken. De Anglicaanse kerk neemt een middenposi tie in. Zij beschouwt zwangerschapsafbre king weliswaar als moreel onjuist, maar meent dat het soms de minste van twee kwaden kan zijn. Binnen de leiding van de kerk leunt een deel naar de katholieke stel- lingname. De vrije kerken hebben de ruimste opvattin gen over de abortus. Uit deze noncorformisti- sche hoek komen dan ook de meeste leden van de organisatie Christenen voor een vrije keus. Samen met nog vijftig organisaties verzetten zij zich tegen beperking van de wet- Steel. Belde kampen hebben de afgelopen week grote betogingen en bijeenkomsten gehou den. De medestanders van Lagerhuislid Cor rie die overigens van mening is dat dit amendement slechts de eerste van een reeks is stellen, voor zover zij niet op het strikte katholieke standpunt staan, dat men bij 28 weken al in het grensgebied zit van levens- en niet-levensvatbaarheid. Zij onderstrepen dit met mededelingen uit ziekenhuiskringen over foetussen, die na de abortus nog enige tijd leefden. In twee van deze gevallen is een officieel onderzoek gaande. De tegenstanders voeren aan dat een strakkere wet de vrouwen weer naar de illegale aborteurs zal drijven, terwijl de rijken gewoon naar een dure gynae coloog gaan. Een deel van hen meent dat f>rlnclpleel de keus bij de vrouw zeil moet iggen. Er is in het Britse parlement een meerderheid te vinden voor het amendementrCorrie. De katholieke Lagerhuisleden op de Ulster Unionisten na in alle partijen vertegen woordigd, zijn vrijwel unaniem voor. Boven dien zijn veel van de Anglicaanse en van de Schotse Lagerhuisleden voor. De tegenstan ders zien nog één mogelijkheid om de zaak te blokkeren. Als men via een zogeheten filibus ter de discussie zover weet te rekken dat de gehele initiatiefwet niet binnen de voorge schreven tijd kan worden behandeld, gaat het amendement niet door. tenzij de regering het overneemt. Maar omdat Britse regerin gen wetsvoorstellen over ethische kwesties naast de abortus bij voorbeeld ook de dood straf niet voor hun rekening willen nemen is die kans klein. Grote twijfels bestaan er over de situ atie op het platteland. Daar komt bijvoorbeeld geen rijst terecht, al- leem maar mais. De vertegenwoordi gers van de hulporganisaties mogen niet naar de dorpen op het platte land, hoogstens naar enkele provin ciehoofdsteden, maar Claveaud, die vloeiend Cambodjaans spreekt, heeft genoeg informatie om te kunnen stel len dat er veel te weinig voedsel te recht komt bij de plattelandsbevol king. Of het Vietnamese leger hulp goederen inpikt durft hij niet te zeg gen, wel gaan er in Phnom Penh verhalen rond over „stelende Viets" die allerlei goederen naar Vietnam zouden vervoeren. De Cambodjaanse bevolking heeft weinig op met de Vietnamezen en evenmin met het be wind van Heng Samrin. Ze zijn wel blij verlost te zijn van het bewind van Pol Pot, maar in het algemeen zien zij de Vietnamezen als bezetters. „De Viets gedragen zich als de mees ters en de Cambodjaan heeft maar te gehoorzamen." Volgens Claveaud be staat er in de meeste provincies geor ganiseerd verzet, sommige gebieden- worden ook door het Vietnamese le ger gemeden, en de regering in Phnom Penh zegt dat het om Rode Khmer-eenheden van Pol Pot gaat. Maar er zijn ook andere groeperin gen, zoals de Khmer Serei (de Vrije Khmers) die in Cambodja verzet ple gen. Eind december arresteerden de Vietnamezen in Phnom Penh twee mensen van de Khmer Serei. Ook zijn er groepen die zonder een ideologi sche achtergrond, maar meer uit tra- ditionale haat tegen de Vietnamezen, verzet bieden. Tenslotte zijn er nog de gewone roversbenden die het plat teland onveilig maken. De hulporganisaties dringen er bij de autoriteiten op aan zo snel mogelijk voedselvoorraden aan te leggen in de provincies, omdat in Juli en augustus het vervoer in Cambodja in verband met de regen vrijwel onmogelijk is en er dan zeker opnieuw honger zal wor den geleden. Mais De oorlog van het Vietnamese leger tegen de troepen van Pol Pot kan nog land duren Hanoi heeft zijn beste soldaten nodig aan de grens met Chi na en het leger in Cambodja bestaat vooral uit Zuidvletnamese soldaten „en dat zijn geen goede soldaten." Vietnam heeft kort na de verovering van Phnom Penh, begin vorig Jaar, wel voedselhulp aan Cambodja gele verd, maar volgens Claveaud gebeurt dat nu niet meer. Nu sturen ze alleen nog maar voorraden voor het eigen leger. Ook de socialistische landen hebben veel voedselhulp gestuurd. De 8owJet-Unle stuurde rijst en mals, maar die mais was van een dergelijk lage kwaliteit dat de Cambodjanen het niet konden eten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7