Koninklijke Marine nog in vorm Tekening van een lezer Commentaar Borcor O.S.rtOJMJ langer leven met een huisdier 'OUW één maand pauze (1) één maand pauze (2) __pitein geschorst voor drie maanden Vice-admiraal Van Beek: Vertrouwen in crisisbeheersing Acties in de regio voor beter onderwijs doefc ooU- een dui-t in het zak. je i— solidariteit oosters naar de kelder smakelijk geen echte «3 8 FEBRUARI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 lustriebond FNV wil in de industrie normaal be- met de cao-onderhande jet lijkt erop alsof de bond fcpauze die de regering heeft ïrd. wil trotseren. Formeel [handelt de bond echter niet en dat geldt ook voor [vers die op het verzoek te iderhandelen, ingaan. De is afgekondigd voor baanden, en het kabinet jok nu nog nadrukkelijk stre- kr een centraal akkoord met ►ciale partners" over een jpakket, inclusief de inko- voor de rest van het jaar. over er tegen die tijd al •cao's klaarliggen, zouden en ingepast kunnen wor- zo'n centraal akkoord. :houwd is de opstelling van -bond dezelfde als die van Wiegel met zijn „actie inst 1980". In dit plan was Itbreiding van arbeidsplaat- nior ambtenaren voorzien. In- F heeft het kabinet echter jijksoverheid een „verplich- itop" afgekondigd, die on eer inhoudt dat de perso- neelssterkte voorlopig niet mag worden uitgebreid. Toch heeft de minister laten weten dat de voor bereiding van de extra arbeids plaatsen uit „werkwinst 1980" nor maal zal doorgaan, met inbegrip van het aanzoeken van geschikte kandidaten voor de nieuwe ar beidsplaatsen. Alleen de afron ding, in de vorm van feitelijke aanstelling, zal worden uitgesteld, totdat beslist is wat er met de ambtenarenstop gaat gebeuren in het totale beleidspakket waaraan het kabinet nog werkt. Toch is de gedragslijn van de FNV- bond opmerkelijk. In veel sectoren zijn na afkondiging van de loon- pauze cao-gesprek ken afgezegd, en in de bouw zijn de onderhande lingen na een eerste gesprek ge schorst. Men wil daar even afwach ten hoe het nieuwe centrale over leg afloopt. De afwijkende ge dragslijn van de FNV-bond is, ge zien de opdracht van een vakbond de belangen van de leden te behar tigen, op zich verdedigbaar. Men probeert dan het initiatief in eigen hand te houden. een 1 en min roept deze gedragslijn i op. De kans dat er alsnog ntraal akkoord komt, is ge- s vaa Meteen al bij de afkondiging e loonpauze lieten werkge- orzitter Van Veen en FNV- Qp® iter Kok weten dat zo'n ak- n uit voornamelijk een wens van het ibinet is. Het kabinet heeft mt!e loonpauze de verantwoor- ^lieid voor de loonontwikke- ^lp zich genomen, en het ziet rederft naar uit dat het kabinet lie ban 1980 nog van af kan ko- 01 In politiek Den Haag gonst n(^g in ook van de geruchten en e SF aties over de inhoud van de 'urg aatregel voor de rest van het lie zal volgen als de loonpau- fi berl jn maart afloopt. het industriebond FNV zijn zin rdei ''88en er ec^ter te8en d'e ontwerp-CAO's, overeenge- eit tussen bonden en werkge- uitsi en gereed voor onmiddellijke iekf T'n&' ^'s c'e wer^gevers de Zjj eisen, zoals die nu zijn inge- ke inwilligen, zouden die ak- ;n wel eens aanzienlijk kun- »Ai wijken van hetgeen het kabi- ee^efst via een centraal akkoord at vfJers via een definitieve loon- egel, noodzakelijk acht. Dan ""^at de situatie dat werkne- waarnemen dat bepaalde •erbeteringen wat hun eigen vers betreft akkoord zijn, lat hen dit door het kabinet onthouden. En gezien de r ^dingen in de Tweede Ka- HolWalt te voorzien dat het kabi- l paen zal steunen op een meer- P°fid in het parlement. in aldus een explosieve situa- dooitstaan voor de parlementaire Districtsbestuurders industriebond FNV ver- dan gisteren wel dat zij iele acties zouden willen op de ondernemers en rtiet overheid. Maar de procedu- tERDAM (ANP) De raad voor peepvaart heeft de 39-jarige ka ïn At N. uit Valthe voor de duur van de bevoegdheid ontno- rk (A>m als kapitein op een zeeschip vijfren. n. Vtad heeft vastgesteld dat hij ver- lar isordelijk is voor de stranding ;ine i re die hen voor ogen staat, maakt deze mededelingen nogal onge loofwaardig. Intussen werkt ook de FNV als geheel aan acties in het land in verband met de loonpauze die de vakbeweging „monddood" heeft gemaakt. Er zullen daarbij soort gelijke risico's kunnen ontstaan als door de gedragslijn van de indu striebond ten aanzien van cao-on derhandelingen. Men hoort wel eens als argument ter verdediging van dergelijke acties, dat dan wordt voorkomen dat de wind gaat blazen in de zeilen van allerlei actiecomité's die minder bood schap hebben aan de betekenis van een parlementaire democratie vol gens ons huidige model. Dat argument is geldig zolang men ervan overtuigd kan zijn dat de FNV, van hoog tot laag, diep door drongen is van die betekenis. He laas horen we de laatste weken ook geluiden uit de FNV-hoek die te gen deze achtergrond nogal dub belzinnig zijn. Bovendien is nog een vraag of door de gedragslijn van de industriebond en de ko mende acties niet een beweging op gang wordt gebracht die later, wanneer de gangmakers dat om bij voorbeeld redenen van de parle mentaire democratie zouden wil len, niet goed meer tot stilstand is te brengen. Ook het kabinet trouwens zal zich terdege rekenschap moeten geven van de ontwikkelingen die we de komende weken te zien zullen krij gen. Regering is zeker niet gelijk aan toegeven aan acties, zelfs al zijn het grote. Voor regeren is wel een maatschappelijk draagvlak vereist, en dat is niet automatisch gegarandeerd met een meerder heid van 77 zetels in het parlement plus een opiniepeiling dat de mees te mensen wel begrip hebben voor de loonpauze. door Huib Goudriaan DEN HAAG De Koninklij ke Marine kampt weliswaar met een „verstoring" in haar personeelsbestand, maar niet met een personeelscrisis. Vi ce-admiraal H. L. van Beek: „Wel is het zo, dat het huidige tekort in enkele personeelsca tegorieën bijzondere maatre gelen vraagt." De chef van de Nederlandse marinestaf laat zich tevens over de situatie van de NAVO-zeestrijdkrach- ten in het algemeen minder alarmerend uit dan de begro- tingsdienst van het Ameri kaanse congres, die vorige week concludeerde dat de Noordatlantische vaarwegen niet meer zullen kunnen wor den beschermd. „De Amerikaanse vloot is nog steeds de grootste ter wereld en voor het oostelijk deel van de Atlantische Oceaan geldt, dat zij daar wordt aan gevuld door de Britse en Nederlandse marines, die beide van hoge kwaliteit zijn," aldus Van Beek. In de loop van ons gesprek zegt hij met nadruk, dat het voorkomen van een gewapend conflict „de eerste opdracht" van de NAVO en dus ook van de NAVO- zeestrijdkrachten is. „Ik erger me weieens aan de mensen, die zo mak kelijk praten over een oorlog in Cen- traal-Europa. Zo'n oorlog zal heel an ders zijn dan we ons voorstellen en zal binnen enkele uren tot een on voorstelbare catastrofe leiden." Minister Scholten van defensie was gisteren in de Tweede Kamer aanwe zig om op verzoek van de WD-fractie te vertellen waarom vijf schepen van de Koninklijke Marine met een ver minderde bezetting varen. De libera len vroegen zich af of de zeemacht nog wel in vorm kan blijven nu zich personeelstekorten openbaren. Ach ter de Kamervragen steekt bezorgd heid over het verleggen van Ameri kaanse schepen naar de Indische Oceaan en Britse schepen naar de Middellandse Zee, waardoor de last voor de Nederlandse marine weieens verzwaard zou kunnen worden, aldus de WD'ers. Deze bezorgdheid kreeg ogenschijn lijk wat meer reliëf toen vorige week bovengenoemde begrotingsdienst van het Amerikaanse congres in een rapport vaststelde, dat de NAVO-vlo- ten nauwelijks in staat zullen zijn de Atlantische vaarwegen, waarlangs in tijd van oorlog West-Europa moet worden bevoorraad, te beschermen. De Kamerleden waren ook wat krege lig. dat het parlement niet ^eerder door de minister over de verminderde bezetting van de vijf Nederlandse marineschepen was geïnformeerd. De minister merkte hier gisteren over op dat het tijdelijk verminderen van be manningen niet een zodanige beleids wijziging is dat overleg vooraf met de Kamer nodig is. Bovendien moest de Kamer een en ander al lekend zijn. Vraag aan vice-admiraal Van Beek (chef marinestaf en bevelhebber der zeestrijdkrachten en als zodanig de hoogste marine-functionaris): is er sprake van een personeelscrisis bij de Koninklijke Marine? „Nee, er is geen sprake van een crisis. Zowel bij de defensieleiding als bij de marineleiding is er al enige jaren be zorgdheid over de tekorten in enkele personeelscategorieën, maar dit is geen abnormale toestand. Het is al tijd erg moeilijk geweest een goede personeelsvoorziening te verzekeren. Ook in het verleden zoals nu waren er regelmatig verstoringen die om speciale maatregelen vragen. Het tekort spitst zich nu vooral toe op de groep jonge officieren van de opera tionele dienst (bediening wapensyste men en verbindingen; red.), wat een rechtstreeks gevolg is van die jaren, dat de belangstelling voor het KIM (opleidingsinstituut voor marineoffi cieren; red.) te gering was. De laatste jaren heeft het KIM voldoende adel borsten. Deze verstoring is in beperk te mate bij te sturen door meer kort- verband- en vakdienstofficieren (af komstig uit de rang onderofficieren) en reserve-officieren, maar is nooit geheel weg te werken." „We hebben ook een aanzienlijk te kort aan onderofficieren in de wapen- technisch en operationele dienst. Dat tekort is ontstaan doordat de invoe ring van nieuwe schepen meer dan ooit tijd voor extra opleidingen vergt. Bovendien zijn juist de mensen uit deze categorie zeer gevraagd bij het bedrijfsleven. De tekorten hier zijn versterkt door de personeelsreduc ties, zoals aangekondigd in <e defen sienota van 1974. Inmiddels is de ver nieuwde wervingscampagne van vo rig jaar goed op gang gekomen. De opleidingen zitten nu tjokvol en we hebben niet te klagen over gebrek aan belangstelling." De belangenverenigingen hebben nogal eens geklaagd over te lange werktijden (zestig uur of meer per week), ontstaan door te weinig perso neel. en over het te lang van huis zijn, met name voor gehuwden met jonge gezinnen. Ook zou de aantrekkings- Vice-admiraal Van Beek. kracht, die de marine vroeger had door reizen waarop iets te zien was, verdwenen zijn, doordat er nauwe lijks de gelegenheid is aan wal te gaan. „Het is zeker zo dat er veel uren worden gemaakt zolang de schepen op zee zijn en dat er zeer veel van de mensen wordt gevraagd, vergeleken met degenen die een normale betrek king op de wal hebben. Daar staat tegenover dat het werk afwisselend is, veel voldoening geeft, dat het goed wordt betaald en het verlof behoor lijk is. Er wordt ook voor gezorgd dat varende plaatsingen worden afgewis seld met plaatsingen op de wal. Maar het is wel zo dat er veel wordt geva ren. en het ls te begrijpen, dat dit vooral voor de ouderen bezwaren meebrengt. Ik geloof dat die klacht over het gebrek aan mogelijkheden tot passagieren in vreemde havens ongegrond ls. Er zijn de laatste Jaren prachtige reizen gemaakt, en er wor den in het buitenland zoveel mogelijk faciliteiten gegeven voor bezoek aan wal." Er wordt soms gesuggereerd dat het Nederlandse volk niet meer zoveel belangstelling zou hebben voor de Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon van het motorschip „Waddenzee" dat op 13 december 1978 bij Madagascar aan de grond liep tijdens een reis van Maputo naar Japan. Bij de stranding deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. De voltallige bemanning kon worden gered. Het schip is „total- loss" verklaard. zeevaart, niet meer „sea-minded" zou zijn. „Ik geloof niet dat we dat zo kunnen zeggen. Enerzijds is de bereidheid van huis te gaan wel afgenomen: we kunnen moeilijk afstand doen van de verworvenheden thuis en doordat ie dereen reist en trekt, is de aantrek kingskracht van een varend beroep minder geworden. Een bezoek aan een buitenlandse haven in bij voor beeld Italië is natuurlijk niet meer zo exclusief, als in de jaren vijftig. An derzijds is het nog steeds zo dat niet alleen de marine, maar ook de koop vaardij. de zeesleepvaart en de bag- germaatschappijen, uitstekend Ne derlands personeel hebben. En we kunnen ook rustig constateren dat Nederland één van de weinige landen is, dat nog steeds in staat is, een moderne marine met activiteiten we reldwijd te ontplooien. Daarom heb ben wij ook altijd gezegd dat Neder land binnen de NAVO die capaciteit niet verloren mag laten gaan." Er wordt aan boord geklaagd over het verbod op zee alcohol te gebrui ken tussen de werkzaamheden door. Vooral bij zeewacht met continu wis seldiensten is een biertje een van de weinige vormen van ontspanning. „De beperking van de faciliteiten tot het gebruiken van alcoholische dran ken, die de minister vorig jaar afkon digde. is door het personeel van de krijgsmacht niet met vreugde ont vangen. Men vond dat dit best aan de eigen verantwoordelijkheid kon wor den overgelaten. Bij die beschikking is geen uitzondering gemaakt voor de varende schepen, zodat aan boord ook tussen de middag geen alcohol houdend drankje is te krijgen. Het is duidelijk dat zoiets voor de mensen lie op zee van wacht komen harder aankomt dan aan de wal. Er zijn redenen om nader te bekijken hoe aan die grieven kan worden tege moetgekomen. Ik ben daarmee bezig en we hopen dat er iets aan kan worden gedaan." Wat vindt u ran de bewering in het rapport van het Amerikaanse con gres dat de NAVO-vloten niet meer in staat moeten worden geacht gealli eerde konvooien te beschermen? Is de Russische dreiging ter zee werke lijk zo groot? .De Nederlandse marine vervult haar taken helemaal in het kader van de NAVO-opdracht, die in de eerste plaats oorlogsvoorkomend is. Deze afschrikkingstaak bestaat in het zo danig opstellen van onze militaire middelen, dat een mogelijke agressor duidelijk voor ogen staat, dat de ge volgen van een aanval onaanvaard baar zullen zijn. Dit betekent dat de NAVO-marines operationeel gereed moeten zijn, en moeten tonen dat elke aantasting van onze belangen zeer ernstige gevolgen kan hebben. Nu ls de maritieme macht van onze potentiële tegenstander, de Sowjet- Unie, de laatste jaren drastisch gewij zigd. De Russische vloot kan zich nu overal ter wereld manifesteren en de politieke doelstellingen van de Sow- jet-Unie met militaire middelen on dersteunen. De opbouw van de Russi sche vloot staat trouwens nog aan het begin. Het staat vast dat thans zeer grote vliegkampschepen, slagkrui sers, amfibische transportschepen (van 30.000 ton) en bevoorradingsche pen worden gebouwd. In het licht van deze ontplooiing is het inderdaad zo. dat de NAVO-marines om alle taken uit te kunnen voeren meer fregatten en patrouillevliegtuigen nodig heb ben. De NAVO-bevelhebbers staan nu voor een situatie waarin prioritei ten moeten worden vastgesteld. Niet temin zullen wij bij een gewapend conflict ondanks grote verliezen in vrij korte tijd naar mijn verwachting in staat zijn de situatie ter zee te beheersen. Ik ken dat congres-rap port niet, maar ik ben dus wat opti mistischer." Zal de zogenoemde crisisbeheersing bij een gewapend conflict wel wer ken? Roept de opeenhoping van atoomwapens niet juist de mogelijk heid op van een escalatie en van een kernoorlog? Verondersteld omsinge lingsgevaar door een eventueel Ame rikaans-Chinees samengaan kan de Sovjet-Unie, zoals het keizerlijke Duitsland in 1914, Juist brengen tot door angst opgewekte reacties. „Het enige alternatief is in onderling overleg de kernbewapening te beper ken. Het is niet te ontkennen dat van beide kanten serieuze pogingen daar toe zijn gedaan; de S ALT-o vereen- komsten zijn daarvan het beste be wijs. Ik heb geen enkele reden op dit gebied te twijfelen aan de goede be doelingen van de Russen of de Ameri kanen. De ontwikkelingen op nucle air gebied zijn evenwel zorgerlijk. maar ik vind de conclusie dat <e afschrikking onvermijdelijk tot een nucleaire oorlog zal leiden, nergens op gebaseerd. Integendeel, zolang vaststaat dat een serieuze militaire ingreep voor onze wereld rampzalig zal zijn lijkt het gegarandeerd dat niemand tot zo'n stap zal overgaan. Ik geloof in de crisisbeheersing, waar op aan beide kanten het beleid is gericht. Het is dwaasheid te denken dat bij voorbeeld hoge militairen een gewapend conflict zouden willen be vorderen. Iedereen, die enige tijd in de strijdkrachten heeft gediend, heeft een duidelijk inzicht in de ver schrikkingen, die elk modern wapen geweld met zich meebrengt, en zal hardgrondig wensen dat zo'n conflict nooit meer zal gebeuren." Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De Nederlandse Federatie van Onderwijsvakorgani saties gaat opnieuw acties voeren voor beter onderwijs. In juni zullen in de verschillende regio bijeenkomsten worden gehouden. De acties zullen gericht worden op de onderwijspro blemen in de regio. Kwaliteitsverbe tering zal het belangrijkste thema worden De regionale acties zullen waar schijnlijk uitmonden in een landelij ke manifestatie. De ouderorganisa ties zullen bij de voorbereidingen worden betrokken. Vorig jaar hield de NFO een grote landelijke protests dag in Utrecht onder het motto: Bou wen aan beter onderwijs. De NFO acht verdere acties noodzakelijk. De NFO vindt dat druk op minister Pais moet worden uitgeoefend, zodat er in de toekomst een betere overleg procedure tot stand komt tussen de bewindsman en de onderwijsvakbon- den. Aan dit overleg schort het een en ander, vindt de NFO. Onlangs heeft de NFO het overleg over nascholing opgeschort, omdat minister .Pais plannen had uitgewerkt, zonder eerst met de onderwijsvakbonden te praten. Een hond, een kat, een vogeltje en zelfs een witte muis of een vis in een kommetje houd je niet alleen voor de gezelligheid, ze zijn ook zo goed voor de gezond heid. mensen die een hartinfarct of een aanval van angina pectoris hebben moeten doorstaan, blij ken er mèt huisdier een jaar later veel beter aan toe dan patiënten zonder huisdier. De Amerikaanse psychiater dr. Aaron Katcher van de universi teit van Pennsylvania zegt ten minste. dat .hij dit opvallende verschil zelf ontdekt heeft na een onderzoek onder een kleine hon derd patiënten. Dat waren alle maal mensen die een jaar eerder in het ziekenhuis op een intensi ve care-afdeling hadden gelegen, aan zo'n monitor dus die de hart slag dag en nacht registreert. Op een medisch congres in Londen vertelde dr. Katcher zijn gehoor, dat van de patiënten met een huisdier 94 procent na dat jaar weer min of meer gewoon z'n gan getje ging, maar dat van de huis- dierloze patiënten toen nog maar 71 procent in leven was. Logisch, riepen toen mensen in de zaal. Iemand die driemaal per dag een hond moet uitlaten, neemt gezonde beweging Ln de buitenlucht: dat scheelt. Dat scheelt niks, antwoordde dr. Kat cher. Of je een hond of een tam me rat hebt, dat maakt niets uit: „Ik heb er niets van kunnen mer ken dat iemand met een hond het beter maakte dan met een ander huisdier; hondenbezitters heb ben beslist géén grotere overle vingskansen." Volgens de Amerikaan zit het 'm niet in het soort dier. maar in de zorg voor een dier. Een tropische vis of een vogeltje in een kooi doen het net zo goed, zei hij, omdat elk dier aandacht voor de baas of het vrouwtje heeft, en omgekeerd ook de nodige aan dacht vraagt, zodat de patiënt niet doorlopend over zichzelf en zijn kwaal piekert. Dr. Katcher zei er bovendien van overtuigd te zijn, dat het aaien van een dier kalmerend werkt. Het s al een tijdje bekend, zei de psychiater, dat zieken die met familie of vrienden samenwonen, er gauwer bovenop zijn dan alleenwonen- den. Het lijkt er nu volgens hem op, dat huisdieren op alleenwo- nenden net zo'n „genezende" in vloed hebben als mensen. Een hoopgevend verhaal, maar dr. Katcher heeft in zijn betoog niet vermeld, of zijn patiënten bij voorbeeld driehoog achter of be neden. op het frisse platteland of in de stinkende stad wonen, en of ze oud of jong zijn. Factoren die er minstens evenveel toe doen als het al of niet houden van een huisdier Trouwens, heel mis schien zijn Amerikaanse honden, katten, vogels, muizen en ratten wel wat anders dan hun Westeu- ropese soortgenoten. Maar voor alle zekerheid: doe dat hondje maar niet weg, zelfs niet als het zo'n goed tehuis kan krijgen. In tegendeel: neem er nog een. Op uw gezondheid. De Chileense vakbeweging FUT heeft via het Wereldverbond van de Arbeid opgeroepen tot een in ternationale solidariteitsactie met de 124 havenarbeiders die eind vorig jaar door het staatsha- venbedrijf van Chili zijn ontsla gen. Niet alleen zijn die 124 man nu brodeloos, maar bovendien bevinden zich onder hen zoveel belangrijke vakbondsleiders, dat het de nationale federatie van havenarbeiders onmogelijk ge maakt is om cao's met het haven bedrijf af te sluiten, met alle ge volgen vandien voor alle werkers in de havens. Werkende Jeugd van het CNV is een van de organi saties die de oproep van de FUT een zo wijd mogelijke bekend heid wil geven. WJ heeft daartoe De oosterse bloemsierkunst is het resultaat van een ontwikke ling die eeuwen in beslag heeft genomen. Deze kunstvorm is een specifieke uiting van de Zen-fi- losofie, schrijver Robert The Tjong Tjioe en Ernst Verwaal in „Zen in de kunst van het bloem schikken" 20), een boekje dat bij De Driehoek in Amsterdam is verschenen. De oosterse ma nier van bloemschikken is meer dan een bloemetje in een vaasje; ze weerspiegelt wat er in de bloemschikker omgaat en kan nooit op een symmetrische vorm uitlopen, omdat symmetrie vrij wel nergens In de natuur voor komt. Er bestaan verschillende grondvormen, waarvan de bo venstaande een voorbeeld is. Het is „Nageire", een „informele schikking voor hoge vazen", die volgens de schrijvers een wes terling het meest zal aanspre ken. Het boekje behandelt zowel de technieken als de filosofische achtergrond. Heel oppervlakkig uiteraard, want wie echt iets van Zen wil begrijpen moet er wel iets meer voor doen dan een boekje van 85 pagina's doorle zen. Niet makkelijk ook, maar blijkbaar voor veel mensen toch de moeite waard om er zich in te verdiepen, want het gaat hier om de tweede druk. een briefje in het Spaans opge steld, dat ledereen die de Chi leense haven «arbeiders een hand wil toesteken, aan het staats hoofd generaal Pinochet en diens minister van transport kan stu ren. Die voor beide heren gelij ke tekst luidt: El despido de 124 trabajadores portuarios y lideres sindicales por la Empresa Portuaria Estatal de Chile el dia 18 de dlciembre pasado considero una violación de los derechos sindicales Le ruego su intervenclón para que estos trabajadores sean rein- stalados en sus puestos la borates y en sus cargos sindicales. Atentamente, (met daaronder de handtekening van de afzender). Boven de brief aan de president adres: Sr. Presidente de la Re publics. Gral. Augusto Pinochet Casa de Gobiemo Santiago. Chile moet staan: Senor Mi nistro. Dat we bij hoge uitzondering deze eenmalige, korte tekst ge plaatst hebben, betekent niet dat ook bij de wekelijks weerkerende oproepen van Amnesty Interna tional voor het schrijven van brieven voor politieke gevange nen teksten worden opgenomen. Dat zou teveel van de beperkte ruimte vragen, en bovendien heeft Amnesty daar zelf een uit stekende oplossing voor. Daar (3e Hugo de Grootstraat 7. Amster dam) zijn nog altijd voor een lut tel bedragje brochures („Uw brief helpt een politieke gevangene verkrijgbaar. Aan de hand daar van kan iedere briefschrijver ge makkelijk in vier talen met de brieven uit de voeten. Netjes ls anders, maar als je niet van Je werk houdt kun je de zaak saboteren. Een postbode met de welluidende naam Vivaldi uit het Italiaanse Imperia heeft zijn pro bleem zo opgelost: hij nam de brieven wel mee van het postkan toor. alleen niet naar de geadres seerden. maar naar de kelder van zijn huls. Nu zijn inmiddels over volle bergplaats ontdekt is, zijn er stapels brieven van meer dan vijf Jaar oud tevoorschijn geko men. De posterijen hebben ze als nog besteld met deze veront schuldiging er bij: „Onze excuses dat uw brief een paar Jaar te laat ls, maar we verzekeren u dat de schuldige gestraft zal worden." In het noorden van de Filippij nen gaat rattenvlees op de mark ten en in de winkels grif van de hand. De boeren in de omgeving, die erg vtm ratten te lijden heb ben, vangen de dieren en verdie nen er zo nog een aardig centje bij. Het vlees valt blijkbaar zo in de smaak bij de bevolking, dat ln veertien dagen naar schatting vijftigduizend ratten zijn ver kocht. (Uit het.tijdschrift Artls). James Garner, de held uit de tv- serie „Detective Rockford", ls in het gewone leven duidelijk geen echte, snelle, slagvaardige detec tive. De 51-jarige Garner heeft een paar dagen in het ziekenhuis in Los Angeles gelegen met een paar snijwonen. pijn in de rug en een vermoedeijke hersenschud ding. Hoewel hij als t.v.-detective voor het verslaan van enkele te genstanders tegelijk zijn hand met omdraait, had hij zich nu met een schoen laten toetakelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5