oord op broers Sleutelberg niet volledig opgehelderd 'ais en zijn vier verloren jaren Joint' trekt aan bel voor sociaal werker Nieuwe Kerk gereed voor inhuldiging van Beatrix 'e veel vragen blijven onbeantwoord' leerling ziekenverzorgenden Zuinigheid contra waardering Na kwart eeuw restauratie Jonge socialisten willen republiek vdA-Kamerlid Van Ooijen kritiseert wetgeving onderwijsminister: ATERDAG 2 FEBRUARI 1980 TROUW/KWARTET oor Leo Kleyn AGEN Ondanks alle moeite die de justitie zich heeft gegeven, is het niet gelukt de in april JITr -elfzi^ om het leven sekomen' nog meer op dat de lijken van de slachtof fers. ondanks intensief speurwerk, nooit zijn gevonden. Mogelijk zijn de broers helemaal niet in de omgeving 145 gepleegde moord op de broers Sleutelberg volledig op te helderen. Niet meer op alle HiUenhoti langdurig aan het woord agen kon nog een antwoord worden gegeven. Dit zei gisteren officier van Justitie Klaus zaaide voortdurend twijiei. waarna hacht aan het begin van zijn requisitoir waarin hij tegen Siert B. en August N. levenslange hij tot de conclusie xwam dat bij t - 7Airool nnoolrorhoirl vrllcnroolr 9AI1 tvangenisstraf eiste. ewel hij niet alle gaten in de be svoering heeft kunnen dichten, ende de officier genoeg materiaal hebben aangedragen om de recht- Geen geloof nk In de Westduitse stód Hagen te 6 nnen vragen Siert B. en August N. jldig te verklaren. De verdediger B., Wolfgang Ritzenhoff, stelde teveel vragen onbeantwoord zijn leven. Zijn pleidooi mondde uit in constatering dat de rechtbank niet een veroordeling kan komen, om niet meer is vast te stellen wat er vijfendertig jaar geleden is leurd. ook bij de executie aanwezig zijn geweest. sen meer valt te scheppen, maar na gelaten daaruit de consequentie te trekken dat dan ook geen veroorde ling meer mogelijk is. „De gebeurte nissen." aldus de verdediger, „kun nen niet meer aan het oordeel van de rechter worden onderworpen. We moeten de moed hebben dat te er kennen." Schacht zei met nadruk dat B. noch N. zich erop kan beroepen op bevel te hebben gehandeld. Volgens hem is uit niets gebleken dat de comman dant van de grenspolitie opdracht Zoals te verwachten was, spitst Rit- had gegeven de arrestanten te doden, zenhoff zijn pleidooi toe op de onvol- de reconstructie van de gebeurte- sen die tot de dood van de broers lutelberg leidden. klampte hacht zich vast aan wat hij, te B. heeft verklaard dat hij een bevel van N. uitvoerde, maar volgens de officier had hij zich daaraan zoknder gevaar voor eigen leven kunnen ont trekken. 8chacht zei ook geen geloof te hechten aan het verhaal van B. dat hij niet had geweten dat de broers Sleutelberg Joden waren. ledigheid van het bewijsmateriaal. De bewijzen, zei hij, zijn niet toerei kend om tot moord te kunnen conclu deren. Hij voerde aan dat geen van de getuigenverklaringen op eigen waar neming was gebaseerd en dat de grootste voorzichtigheid is geboden als getuigen iets van horen zeggen hebben. Men van veel onzekerheden, als Volgens de openbare aanklager heb- Vol.ens RltMnholf ls geenszins ko len meende te kunnen aanmerken, ben Siert B en August N. zich schul- VfT"" dat Siert B de stelde dat de broers ztjn doodge- dig gemaakt aan mededaderschap. broers Sleutelberg om het leven heelt |>oten. na hun eigen graf te hebben waarop levenslang staat, en zijn ze gebracht. Daarb|j wees hij er onder jraven, in aanwezigheid van B. en niet slechts behulpzaam geweest bij - - moord, wat met een tijdelijke vrij heidsstraf gesanctioneerd zou kun nen worden. Schacht voerde aan dat dé manier waarop ze hebben gehan deld er blijk van geeft dat zij het op het leven van de broers hadden ge munt. N. zei hij, wist dat de broers zouden worden doodgeschoten, toen hij met ze wegreed, en B. heeft niet het geringste ondernomen om de exe cutie te verhinderen. zoveel onzekerheid vrijspraak zou moeten volgen. Onder meer betoogde hij dat het minstens twee uur duurt voordat een graf ls gegraven, en dat het niet waarschijnlijk is dat B. en N. zolang de tijd hebben genomen. „De zaak begint hier niet alleen ongeloof waardig, maar ook onzinnig te wor den". vond Ritzenhoff. Vluchtgevaar Na het pleidooi van de raadsman van B. schoot er te weinig tijd over voor dat van de verdediger van N. De rechtbank bepaalde dat die volgende week maandag aan het woord komt. De president, Klaus-Peter Kremer, kondigde aan dat mogelijk op 22 fe bruari uitspraak zal worden gedaan. De rechtbank liet zich niet uit over het verzoek van justitie om Siert B. en August N. met het oog op het vluchtgevaar onmiddellijk in hechte nis te nemen. Het tweetal blijft in elk geval tot de uitspraak op vrije voeten. Hoewel niet meer viel na te gaan de,dodelijke schoten heeft gelost aarbij ook niet is Uit te slüiten dat het beiden hébben gedaan), meen- hij dat ze zich gemeenschappelijk n moord hebben schuldig gemaakt. ADVERTENTIE renspolitie en N., aan het einde van de oorlog rkzaam bij de Duitse grenspolitie Delfzijl, hebben verklaard de oers Sleutelberg, die in een boerde- ondergedoken hadden gezeten, in i auto te hebben meegenomen, om it hun commandant ze kwijt wilde, beiden hebben steeds ontkend de broers te hebben geschoten. Ze (ouden ook niemand hebben zien Weten. N. zou hebben gedacht dat uycf broers waren vrijgelaten. B. zou "°*chts hebben horen schieten, nadat j, op bevel van N. de wacht en wie ze «islotte hééft doodgëschotén. I meende dat dit gebrek aan kennis i veroordeling niet in de weg hoeft staan. Onder meer hield hij de :htbank dat Siert B. na de verdwij- ig van de broers heeft rondverteld t ze waren doodgeschoten, nadat ïun eigen graf hadden gegraven. i staat het naar zijn mening vast B bij hét graven de wacht hééft louden. August N. moet, aldus de cier, als bestuurder van de auto Nationaliteit In zijn requisitoir wees Schacht erop dat nog steeds niet vaststaat welke nationaliteit Siert B. heeft, maar dat, ook als het niet de Duitse is, de recht bank in Hagen bevoegd is hem te veroordelen. B., zei hij, heeft aan de executie deelgenomen, terwijl hij in dienst was van de SD en SS. De verdedigiger van B. bestreed die op vatting. Hij voerde aan dat B., die bij de Waffen-SS had gediend, militair was gebleven en dat op die grond de rechtbank niet bevoegd tot oordelen zou kunnen zijn. Wolfgang Ritzenhoff bewandelde met die opmerking overigens slechts een zijweggetje. Hij had vervaarlijker pijlen op zijn boog. De officier, zei hij, had er terecht op gewezen dat na 34 Jaar geen klaarheid in de gebeurtenis- Begin maart 1980 gaat onze opleiding weer van start waarvoor wij nog enkele kunnen plaatsen. Leerlingen die niet in Amstelveen woonachtig zijn, kunnen in onze personeelsflat een kamer huren. De sollicitatiebrief kan gericht wor den aan de afdeling Personeels zaken van De totale opleidingsduur bedraagt 2 jaar, waarvan de eerste 2 maanden bestemd zijn voor theoretische voorbereiding op het toekomstige werk; de zgn. preklinische periode. Na de eerste twee maanden be draagt het bruto maandsalaris mini maal 1.425,36, exklusief de on regelmatigheidstoeslag. Om tot de opleiding toegelaten te worden moet men tenminste 17 jaar oud en in het bezit zijn van één van de volgende diploma's: MAVO III of MAVO IV. INAS, LHNO-C niveau of LTS-C niveau. Mevrouw J.E. Demaret, Hoofd Op leiding, verstrekt graag telefonisch nadere inlichtingen. HET ZONNEHUIS AMSTELVEEN Laan van de Helende Meesters 2 1186 AM Amstelveen Tel.: 020-45 83 51. Uitgaande van de Christelijke Vereniging Hel Zonnehuis mei verpleeghuizen te Amster- veen, Beekbergen, Doom. Vlaardmgen, Zuid- hom en Zwolle. in onze parlementsredactie IN HAAG Mevrouw Jan- is nu al flink op leeftijd en >pt aan bij een verzorgings- luis. De directeur oordeelt ar dat ze nog kwiek ter en is en zegt dat ze met lp van het maatschappelijk rk wat gezinshulp nog it een poosje thuis kan blij- Er zijn namelijk nooit Tiers over in dat verzor- igstehuis. Mevrouw Jansen it zich ompraten en gaat ir het algemeen maat- lappelijk werk. „Sorry me luw Jansen," zegt men ar, „maar er zijn nog ge- htiger problemen dan het e." Mevrouw Jansen sjokt er naar huis. Ze begrijpt er ts meer van. Dat ls het probleem waar het alge meen maatschappelijk werk mee kampt. Van hogerhand wordt verteld dat het maatschappelijk werk vooral voor „mevrouw Jansen" haar deuren open moet zetten. Maar er zijn veel meer mevrouwen Jansen dan maat schappelijk werkers. Het ministerie van CRM wil voor 1980 ongeveer achttienhonderd maatschappelijk werkers bekostigen, terwijl er volgens de „eigen" formule van het ministerie vierhonderd méér nodig zijn. Dat kost voor het komend jaarzo'n twaalf miljoen gulden. Maar daarnaast heeft het algemeen maatschappelijk werk nog eens 150 man nodig voor anticiperend beleid. Dat wil zeggen: nu bijvoorbeeld Okto dreigt te worden gesloten, zullen over een paar maanden wellicht tien maatschappelijk werkers meer aan de slag moeten in het hoge noorden. Zó zijn er meer ontwikkelingen in de samenleving, waarin niet meteen kan worden voorzien, maar waarop het maatschappelijk werk tóch vooruit moet lopen. Over deze problemen heeft het maat schappelijk werk, samengebundeld in Joint, een brief aan de Tweede Kamer geschreven. Het merkwaar digst vindt Joint, dat de bewindslie den uit zuinigheidsoverwegingen, en uit waardering voor dat werk steeds proberen de eerste lijnszorg te stimu leren zoals in de gezondheidszorg maar dat men daaraan niet als consequentie wil verbinden, dat er dan ook meer geld moet worden uit getrokken voor dat algemeen maat schappelijk werk. Als richtlijn stelt men dat er in Neder land ongeveer één maatschappelijk werker op 6500 mensen moet zijn. In een stad als Amersfoort zijn er op 40.000 inwoners nu ongeveer vijf. In Den Haag ls er sprake van één maat schappelijk werker op 20.000 inwo ners. Tegelijkertijd staan er erg veel maatschappelijk werkers ingeschre ven op arbeidsbureaus. Joint vindt dat de gegeven situatie eigenlijk duurder is, dan wanneer men dat algemeen maatschappelijk werk zou laten werken met vierhon derd man meer. Want die mensen, die nu niet behandeld kunnen worden, zijn veelal aangewezen op een veel specialistischer verzorging, die te vens veel duurder is. Uitbreiding Het ziet er voorlopig naar uit dat het aantal sociaal werkers in de komende jaren sterker zal moeten worden uit gebreid. Aanleiding daartoe is bij voorbeeld het feit dat steeds meer echtparen uit elkaar gaan, er steeds meer werklozen bij komen en dat de problemen rond volkshuisvesting en gastarbeiders groter worden. Dat de schrijnende problemen bij het maatschappelijk werk nu na Jaren naar buiten komen, vindt zijn reden in het feit dat de duidelijkheid hier over pas bleek toen het maatschap pelijk werk zich ging verenigen. De Nieuwe Kerk in Amsterdam door Jan Roelfs AMSTERDAM Verwacht wordt dat prinses Beatrix in de loop van dit Jaar als vor stin als opvolgster van haar moeder, koningin Julia na in de Nieuwe Kerk te Amsterdam zal worden inge huldigd. De historische kerk aan de Dam. waarvan de oorspronkelijke bouw om streeks 1400 ls begonnen, kwam na de reformatie in protestants bezit. Het ge bouw heeft sinds 1959 een grootscheepse restauratie ondergaan. De herstelwerk zaamheden zijn grotendeels voltooid en de Nieuwe Kerk zal 17 april opnieuw ln ge bruik worden genomen. Mede gezien de banden, die het huls van Oranje heeft met dit kerkge bouw, wordt verwacht, dat leden van de koninklijke familie bij de heropening aanwezig zullen zijn. De werkzaamheden hebben tot nu toe ruim 45 miljoen gulden gevergd. Jaarlijks zal er ongeveer ruim an derhalve ton nodig zijn om de kerk, met de allure van een kathedraal, in stand te kunnen houden. Nationale Stichting In de periode vóór de tijdelijke slui ting van de kerk en ook daarna was deze in bezit van de hervormde ge meente van Amsterdam, die even eens destijds de Oude Kerk beheer de. Beide monumenten legden een dusdanige last op de slinkende her vormde gemeente van de hoofdstad dat de gemeente de verantwoorde lijkheid voor de instandhouding van het gebouw niet langer kon dragen. Toen de voltooiing van de Jarenlan ge werkzaamheden in zicht kwa men, kon worden overgegaan tot de nationale Stichting „De Nieuwe Kerk" te Amsterdam, waarvan prof. dr. I. A. Diepenhorst voorzitter werd. Vice-voorzitter werd de oud wethouder van Amsterdam, de heer A. A. Verhey. Reeds lang voordat de stichting met haar werk begon, had TV. O. Overbosch, (hervormd predikant te Amsterdam en onder meer verbon den aan de dr. O. van der Leeuw- stlchtihg), zich beziggehouden met een studie gericht op het toekomsti ge gebruik van de Nieuwe Kerk. Destijds was de hervormde gemeen te het erover eens, dat het gebouw na de restauratie een breed cultu- reel-maatschappelijk gebruik zou moeten krijgen. Deze visie wordt gedeeld door het bestuur van de nieuwe stichting. Laatstgenoemde heeft zich in dit verband gespiegeld aan de eerder in het leven geroepen stichting, die de verantwoordelijk heid voor de oudste kerk van Am sterdam, de Oude Kerk, al vele ja ren geleden heeft overgenomen van het college van kerkvoogden van de hervormde gemeente. m. In 1898 Wilhelmina en in 1948 Juliana.) Geschiedenis Hoofdkerk De Nieuwe Kerk heeft gefungeerd als hoofdkerk van de hervormden. Officieus was dit tijdens de restau ratie de Westerkerk, waar prinses Beatrix en prins Claus zijn ge trouwd. (De Nieuwe Kerk was in verband met de ingrijpende restau ratiewerkzaamheden niet beschik baar.) De Nieuwe Kerk is, met het hoge koor als centrale plaats van de In huldiging, straks volledig beschik baar als luisterrijk decor te dienen voor de Inhuldiging. In de volks mond wordt de Nieuwe Kerk aange duid als kroningskerk. Nederland kent niet een kroning ln de strikte betekenis van het woord. Het gaat om inhuldiging en het afleggen van de eed op de grondwet. Prinses Bea trix zal evenals haar moeder en voorgaande Oranjes te voet gaan van het paleis op de Dam naar de kerk. Voor Amsterdammers: de kerk aan de Dam. Sinds 1818 zijn alle Nederlandse Oranjes ln het koorhek van zilversmid Johannes Lutma ingehuldigd. (In 1814 Willem I, ln 1840 Willem II, ln 1849 WUlem De historie van de Nieuwe Kerk', gaat terug tot 1414. Zij was de twee de parochiekerk van Amsterdam, de eerste was de Oude Kerk. De kerk aan de Dam bezit tal van be zienswaardigheden. Het zerkenveld omvat duizenden zerken, die mede in de restauratie, onder leiding van prof. ir. C. Wegener Sleeswijk en architect D. Verheus, betrokken zijn. De kerk weerspiegelt voor een groot deel facetten van de vader landse geschiedenis, zoals grafmo numenten van zeehelden, met cen trale presentatie het praalgraf van Mlchiel Adriaanszoon de Ruyter, alsmede de beroemde zeventlende- eeuwse kansel, het koperen doop hek, de koorbanken met vermaard houtsnee-werk en het beroemde, eveneens vakkundig herstelde Schonatorgel. Ir. R. Melschke, di recteur van de rijksdienst voor de monumentenzorg verklaarde des tijds, dat de „ranke kerk, met de beste zeventiende eeuwse vormen van gothlek, thans voor eeuwen is veiliggesteld." Na ruim 25 Jaren van restauratie .heeft de Nieuwe Kerk een ware we dergeboorte ondergaan, waarbij grote zorg is besteed aan het ge bruik van materialen en de Inval van het licht. Het gebouw heeft een nachtbewa king gekregen ln verband met de vele kostbaarheden, die het her bergt. De restauratie was vooral no dig als gevolg van uitgesteld her stel, voortschrijdende houtverrot- ting, muurscheuringen en Inferieure funderingen. Er was sprake van een algemeen verval van de kerk, mede veroorzaakt door wijziging van de grondwaterstand. In tweede instan tie ls aandacht besteed aan de res tauratie van alle koorkapellen, de kooromgang, de Heilige Kruiska- pel, de Eggertkapel en aan de tot standkoming van een vernieuwd ministeriegebouw en kosterij. Aan- bouwen in een deel van de gevel' wand zijn er gekomen ln de vomi van in het architectonische beeld passende winkeltjes. AMSTERDAM/DEN HAAG (ANP) De Jonge Socialisten in de Partij van de Arbeid vinden dat koningin Julia na niet moet worden opgevolgd. Van daag zullen zij in de partijraad in Den Bosch een motie van deze strekking indienen. Nu koningin Juliana af stand doet vinden de Jonge Socialis ten dat de PvdA zich moet houden aan haar beginselprogramma, waarin staat dat het parlementaire systeem „met een gekozen staatshoofd moet worden uitgebouwd en versterkt". Binnen D'66 is een actie gestart om een discussie te beginnen over de meest gewenste staatsvorm: monar chie of republiek. Het hoofdbestuur van de Democraten '66 ls gevraagd off de congressen van 23 februari en 15 maart en op de partij-adviesraad van 1 maart het onderwerp te bespreken. or Wlm Wirtz !N HAAG Bijna twee r geleden, een paar maan- ii nadat het kabinet-Van t was aangetreden, sprak D-minister ASron Pais in Tweede Kamer ferme taal r zijn toekomstplannen', zeg het nu voor de derde :r en ik hoop dat daarover n misverstand kan be an," zei hij, „wij zullen het ierwijsveld niet met einde- dicussles opzadelen, ar wij zullen proberen te nen met beleidsvoorne- ns en wetsontwerpen". was toen 2 maart 1978. Iets min- dan een jaar tevoren was het ihet-Den Uyl gestrand en na een :e hete zomer was de formatiepe- e voleindigd. Op onderwijs en we- ichappen werd de PvdA-er Van rienade opgevolgd door Pais, die toe dadelijk bij de horens vatte: tn nota's maar wetten." Een vari- ip de aloude Feyenoord-leus, die. zoals bekend, de daadkracht voorop- steld. Wetgevende arbeid dus, daar kwam het op aan. Inmiddels zijn we twee jaar verder. De natuurlijke dood van het kabinet- Van Agt is als er geen ongelukken gebeuren nog een dik Jaar van ons verwijderd. De vraag is (dus) wat er van de goede voornemens van minis ter Pais en zijn twee staatssecretaris sen terecht is gekomen. Het PvdA-Kamerlid drs David van Ooijen, tevens voorzitter van de vaste Kamercommissie voor onderwijs, heeft de wetgevende activiteiten eens allemaal op een rijtje gezet. De wets ontwerpen die Pais van zijn voorgan ger heeft overgenomen, heeft hij daarbij bewust onvermeld gelaten. Zijn conclusie: „Een schamele oogst. Je kunt zelfs zeggen dat de zittings periode van minister Pais op het ge bied van de wetgeving vier verloren jaren zijn geweest." Volgens Van Ooijen heeft het parlement een uiterst gering aantal wetsontwerpen van Pais en de zijnen behandeld. Wetsontwerpen waarvan de meeste volgens het Kamerlid bovendien niet bepaald indrukwekkend zijn (opzeg ging cultureel verdrag met Zuid-Afri- ka, wet overheidsopdrachten voor le vering van produkten, wetswijziging voor een andere invoeringsdatum van nieuwe rijksvergoedingsnormen, verlenging van de machtigingswet in schrijving studenten etc.). Daarnaast is er een drietal, evenmin ingrijpende wetsontwerpen, waarvan de parle mentaire behandeling nog niet vol tooid is. Echt belangrijke wetgeving, aldus Van Ooijen, komt er op een enkele uitzondering na onder het regime van Pais niet tot stand. Basisonderwijs Er ligt bijvoorbeeld nog steeds een wetsontwerp op het basisonderwijs (waarin de toekomstige basisschool wordt geregeld), op 23 maart 1977 ingediend door Van Kemenade. Rond die tijd werd het kabinet-Den Uyl demissionair en daarom weigerden GDA en WD voorlopig het wetsont werp te behandelen. In zijn regerings verklaring kondigde Van Agt aan dat er in 1978 een nota van wijzigingen zou komen waarmee het wetsontwerp dus zou worden veranderd). Die nota kwam in augustus 1979. Twee en een half Jaar vertraging in de parlemen taire behandeling, constateert Van Ooijen. Hij acht het uitgesloten dat het wets ontwerp nu voor vóór het einde van deze kabinetsperiode aan parlemen taire behandeling toekomt. Het wets ontwerp had gedurende de demissio naire periode in de Tweede Kamer moeten worden behandeld, vindt het PvdA-Kamerlid. De nieuwe minister van onderwijs had dan rekening kun nen houden met eventuele bezwaren vanuit de Kamer en die kunnen ver werken ln een nota van wijzigingen. Van Ooijen noemt slechts één ver meldenswaard wetsontwerp van de huidige bewindslieden op het gebied van kleuter- en lager onderwijs, dat door het parlement is geloodst. Dat betreft de verlaging van de ophef fingsnormen voor de kleine scholen, een werkstuk van staatssecretaris Hermes. Voor de rest is er in de zit tingsperiode van Pais geen belangrij ke wetgeving tot stand gekomen, al dus het Kamerlid. Discussiestuk Dat geldt volgens Van Ooijen ook voor het voortgezet onderwijs en het hoger onderwijs. Geen wetgeving van betekenis, wel nota's en voorontwer pen van wet, die in feite het karakter hebben van een discussiestuk En zouden er alsnog wetsontwerpen wor den Ingediend, dan zullen die onder het huidige kabinet niet meer tot wet erheven kunnen worden, zegt Van Ooijen. De tijd is daarvoor te kort. Wat het voortgezet onderwijs betreft, vindt het PvdA-Kamerlid het bijzon der kwalijk dat Pais en zijn staatsse cretarissen voorbij zijn gegaan aan de contourennota's van Van Keme nade en staatssecretaris De Jong en de discussies daarover in het onder wijsveld. „Zij hadden 'nu met een wetsontwerp moeten komen, waarin zij elementen uit die disucssie had den moeten verwerken in een struc tuur. Dan heeft zo'n discussie ten minste zin gehad. Je kunt niet zo maar met een nieuw ontwikkelings plan voor het voortgezet onderwijs komen en dan verwachten dat de mensen daarover opnieuw gaan dis cussiëren. Dat kun Je niet maken." leis dergelijks geldt volgens Van Ooi- Jen eveneens voor het wetenschappe lijk onderwijs. Er ls, zegt hij, zes Jaar over de gehele linie gediscussieerd over de herstructurering van het we tenschappelijk onderwijs. Het parle ment nam onder het vorige kabinet een daartoe strekkend wetsontwerp aan, maar Pais besloot de'wet niet af te kondigen. „Hij zei gewoon: dat werkt niet, en gooide die wet. waar aan ledereen zeer intensief had ge- Minister Pais werkt, in de prullenmand. En kwam toen zelf met Iets nieuws, namelijk de twee-fasen-structuur. Ik vind dat hij die democratisch tot stand gekomen wet had moeten afkondigen en dan desnoods later met een wetswijziging had moeten komen. Dan wordt er ook in dit geval tenminste iets met die zes Jaar lange discussie gedaan." zegt het Kamerlid. Van Ooijen ziet in de wetgevende arbeid van Pais c.s. het bewijs, dat één kabinetsperiode te kort ls voor omvangrijke wetgeving op het gebied Van Ooijen van het onderwijs. Het moet een con- tinu-proces zijn, vindt hij, waarbij de bewindsman gebruik moet maken van het werk van zijn voorganger. Pais heeft dat niet of nauwelijks ge daan en dat tekent de bewindsman, vindt Van Ooijen „Het geeft aan dat hij een belangrijke eigenschap van een minister mist. namelijk de be reidheid om harmoniserend te wer ken. Hij geeft blijk van eigengereid heid en solistisch optreden En dat verdragen ons onderwijsstelsel en de aard van onze wetgeving nou een maal niet," aldus het Kamerlid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9