"Geen Spelen zonder Politiek r hERDAG 26 JANUARI 1980 TROUW/KWARTET 17 •SPORT EN POLITIEKS Olympische Spelen hebben altijd wel te aken gekregen met de politiek. Dat is een (ogische zaak voor een evenement waaraan in irincipe alle landen van de wereld moeten unnen meedoen. En het is helemaal inmogelijk geworden om de politiek uit te iannen sinds de Spelen zijn uitgegroeid tot n populaire wereldtentoonstelling van de rt. De Spelen werden een evenement aaraan prestige en aanzien te ontlenen was. iet door het winnen van medailles, maar door het louter organiseren van het feest. Wie krachten ontleent aan de Spelen, kan ze ook tegen zich krijgen. Dat kan nu met Moskou gaan gebeuren. De Spelen, een zaak van honderden miljoenen mensen en guldens, keren zich tegen Moskou door het standpunt van de voornamelijk westerse wereld. Zo ver is het in de geschiedenis van de Spelen nog nooit gekomen. Er zijn wel een reeks tikken uitgedeeld. Maar nu dreigt een klap. stanc JLm 3ffstan<» gedeg< foor Ruud Verdonck AMER\ Er zijn in de geschiede- lis van de Spelen vele ^"nomenten geweest Vaarop de politiek bin- aen sloop. Zelfs bij de intieke Spelen was dat .riandJl het geval. In 324 voor Christus gebruikte Alexander de Grote de Olympische Spelen als platform voor de beves- ling van zijn heerschap- bij over heel Grieken and. Nog maar enkele f jaren daarvoor was zijn teder uit het Olympisch fctadion gejouwd, om- ~-\ Sat de Grieken hem er- ten verdachten uit te Rode lijn op de onderwerping ten het hele land. Dan toch naar de Spelen ko nen, dat paste niet. t)e Grieken vonden dat de iorlogen stil gelegd moesten jpleidilvorden als er weer Olympi- jr", iche Spelen op til waren. Oor- .og en Olympisch feest ver droegen elkaar niet. t)e antieke Spelen stierven de schapi|00d in de armen van nieuwe "eersers, de Romeinen. 1896 werden de Spelen ge- •staureerd. Dat was het mo- lent waarop politieke doelen lefinitief in de Olympische Ipelen terecht kwamen. Pier- baron De Coubertin die de vival verzorgde, was hele- tiaal niet op zoek naar de Ipelen toen hij er uiteindelijk 'el terecht kwam. De Couber- zocht een nieuwe, glorierij- toekomst voor Frankrijk, ij dacht die te kunnen vin- door middel van de en. mankeerde f Coubertin (1863-1937) was Voorbestemd om een officiers- lunctie in het leger te gaan hervullen zoals dat bij zijn [tand paste en anders moest in de diplomatie maar iets koor hem gevonden worden. Set leger liep uit op een mis lukking. De Franse krijgs macht zat niet op hem te pachten. De gemankeerde militaire op- jriding bood hem in ieder ge- fal de kans zich te verdiepen n de wetenschap. In sociolo ge, geschiedenis en politiek, ij ging reizen maken en taakte onder de indruk van de pacht van Engeland. Dat was ^middels uitgegroeid tot een knperium waar de zon niet |nder ging. De Coubertin ging iets dieper )p de oorzaken van Enge- ands macht in. Hij raakte er- fan overtuigd dat veel van de Dritse heerschappij in de we- keld te danken was aan de Opvoeding. De jongemannen rgen een opleiding waarin sportbeoefening een voor aanstaande plaats innam. Vat men zich eigen maakt an goede eigenschappen op en school vol discipline en port, zou volgens De Couber- in overgezet moeten wo/den laar de normale maatschap lij. Daar hoorde de elite de ouwtjes in handen te houden. Ules diende te blijven zoals iet was. alleen beter. Het ''ranse rijk was zijn uitgangs- •unt en sport kon die politiek lelpen. De Coubertin: „Ge- onde democratie en goed ge- nterpreteerd, vreedzaam in- ernationalisme zullen in het vernieuwde stadion doordrin- ten en hier de cultus van de 'er en de onbaatzuchtigheid landhaven. die het de atletiek hogelijk zal maken, naast de 'orming van het lichaam de ipdracht van de morele ver- 'olmaking en van de sociale 'de te volbrengen." iddd.™ Dat is duidelijke taal. Er hoor de alleen nog een duidelijk idee bij. Dat kreeg De Couber tin bij een bezoek aan het Much Wenlock Olympian So ciety in Engeland. Dat was het woord dat hij zocht: Olympian. Herstel van de oude Olympi sche Spelen in de moderne tijd om de Jeugd zelfopoffe ring bij te brengen en de waar de van lichamelijke inspan ning door sport. Of in woor den van De Coubertin: „En met welk een koortsachtige opwinding volgt u niet de ex pedities van die moedige mannen door het zwarte con tinent. die vol vreugde hun gezondheid op het spel zetten en dapper hun bloed vergie ten, als het erom gaat, de han del van de natie te vergroten en de driekleur weer eens op een inboorlingenhut te hijsen." Taal die nauwelijks past bij al die frasen waarmee de moder ne Olympische beweging later vereenzelvigd werd. Maar het ideaal van De Coubertin was dan ook een groot en machtig Frankrijk en niet een sport evenement voor allen. Het was in eerste aanzet ook niet zijn plan om de Spelen om de vier jaar te houden; één keer was al mooi als bewijs voor zijn theorie over de opvoeding van de jeugd. Sport werd steeds belangrij ker nadien. Een gruwel in de ogen van De Coubertin, die bepaald geen prestatievereer der was. Records zeiden hem niets. Zijn woorden „deelne men is belangrijker dan win nen", werden in de loop der tijden alleen maar verder uit hun verband gerukt. Aan die legendarische zin kwam De Coubertin overigens door een preek van een Amerikaanse bisschop bij de viering van een dienst in St Pauls Cathe dral in Londen ter gelegen heid van de Spelen van 1908. „Deelnemen is belangrijker dan winnen," zei de bisschop. Een paar dagen later had De Coubertin dat Olympisch ver taald. „Het belangrijkste in de Olympische Spelen is niet het winnen maar het deelnemen, zoals het belangrijkste in het leven ook niet de triomf is maar de strijd. De essentie is niet veroverd te hebben, maar goed gevochten te hebben." Vanuit politieke idealen zette De Coubertin de Olympische Spelen op. De politiek zou de Spelen nooit meer verlaten. Incidenten en problemen zijn er sinds 1896 bijna steeds geweest. Incident——^— Een eerste duidelijk politiek incident deed zich voor tij dens de Spelen van 1908 in Londen. De Finse ploeg mar cheerde zonder vlag bij de openingsceremonie. Finland maakte toen nog deel uit het Russische rijk van de tsaar, maar de Finnen wilden met hun eigen vlag defileren. Daarop werden zij voor de keuze gesteld: de Russische vlag of helemaal geen vlag. Het werd het laatste. Vier jaar later in Stockholm zei de win naar van de 5000 meter, de Fin Kolemainen, nadat de Russi sche vlag voor hem was gehe sen: „Ik had bijna net zo lief niet gewonnen als ik die vlag daarboven zie." In 1952 kregen de Finnen een zetje in de rug met de Spelen van Helsinki. Nationalisme— Het nationalisme binnen de Spelen heeft altijd bestaan. Maar het werd vooral bena drukt sinds de Spelen van 1932 in Los Angeles. Daar werd de overwinningsceremo nie uitbundig bepaald. Er was voor het eerst een rostrum met volkslied voor de winnaar De Coubertin en ceremonieel vlaggen. Dat ging opnieuw in tegen de Olympische regels, waarin sprake was van individuele at leten die het tegen elkaar op namen. Maar in werkelijkheid waren de Spelen toen al veel langer een gebeuren waarin de nationale herkenbaarheid een belangrijke rol speelde. Wat dat betreft was het toch merkwaardig dat het IOC fu rieus reageerde toen tijdens de Spelen van Mexico Stad in 1968 de Amerikanen Vincent Matthews, Ronald Freeman, Larry James en Lee Evans het black power teken maakten tijdens de officiéle huldiging na de 4x400 meter. Voor IOC officials bleek dit toch een ontering van de huldigingsce remonie die onder gebracht werd onder het kopje: politie ke demonstratie tijdens de Spelen. Hitier En dat met Spelen, die in 1936 voor het eerst nadrukkelijk misbruikt waren voor politie ke doelen. Nog onder de Wei- marrepubliek had Berlijn de Spelen toegezegd gekregen. Hitler nam ze over toen hij in 1933 de macht kreeg. Hij be nutte de Spelen in een politie ke campagne waarvan heel Duitsland onder de indruk raakte. In 1935 gaf het IOC na een onderzoek van de voorzit ter, de Belgische graaf Henri de Baillet Latour, definitief groen licht aan Berlijn. Met name in Amerika werd tegen dat besluit geprotes teerd. Het IOC-lid Emest Lee Jahncke vond dat Amerika niet kon deelnemen aan de Spelen. De voorzitter van het Amerikaans Olympisch Comi té, Avery Brundage, noemde dat verraad aan de Ameri kaanse atleten. Op 15 septem ber 1935 vaardigde Hitier de wetten van Nuerenberg uit, waarin de joden minderwaar dige mensen werden ge noemd. Jahncke zette zijn ac tie tegen de Spelen van Ber lijn daarop nog intensiever voort. Hij zei dat hij het IOC verachtte voor de massale manier waarop Baillet Latour gesteund werd. Het gevolg was dat bij het IOC-congres in Berlijn een be sluit om Jahncke uit het IOC te zetten aangenomen werd. Het voorstel werd gesteund door alle leden behalve de Amerikaanse afgevaardigde die zich van stemming ont hield. Jahncke werd onmid dellijk opgevolgd door zijn landgenoot Avery Brundage die in 1952 voorzitter werd van het IOC. De Spelen van '36 pasten hele maal in Hitiers propaganda campagne. Er was groot ent housiasme bij de openingsce- renmonie toen de Franse équipe de Hitler-groet bracht. De Führer zat zelf in de erelo- ge en was daarna ook vrijwel steeds aanwezig bij de wed- strijdea In zijn loge ontving hij de eerste Duitse winnaars, maar toen de Amerikaanse neger Jesse Owens zijn eerste gouden medaille won. weiger de Hitier hem te ontvangen. Het IOC eiste van Hitier dat hij geen of alle winnaars zou feliciteren, waarop Hitier koos voor géén. En hij organiseerde privé ontvangsten voor de winnaars waarvan negers en joden uitgesloten waren. Van de Spelen van 1936 heeft het IOC zich niet meer kun nen bevrijden. Actiever Na de Tweede Wereldoorlog is het beleid van het Internatio naal Olympisch Comité op het punt van de politiek wel actiever geworden. Ook al ge beurde dat vrijwel onder dwang van de publieke opinie of de lidstaten. Als rest van '40-'45 was bij voorbeeld op te lossen het probleem van de twee Duits- landen. Op het IOC-congres van 1951 kwam die zaak aan de orde. West-Duitsland werd als lid weer toegelaten. Maar de erkenning voor Oost-Duits- land bleef uit. En dat op een congres waar Rusland weer wel in de Olympische bewe ging werd opgenomen. Al ge beurde dat laatste dan tege lijk met een voor de Russen bestemde algemene uit spraak, waarin herinnerd werd aan de Olympische re gels en het Olympische hand vest. De toelating van de DDR kwam tot 1955 per congres wel weer aan de orde zonder dat er een uitspraak volgde die de deling van Duitsland vastleg de voor het IOC. In Parijs in 1955 besloot het IOC tenslotte dat de DDR voorlopig werd toegelaten als lid maar dat dit zou komen te vervallen als het niet mogelijk bleek dat West en Oost-Duitsland samen één ploeg zouden vormen. Die ene ploeg kwam er tot ieders verbazing toen het Westduits Olympisch -omité in januari van 1956 het Oost- duitse erkende. Via selectie wedstrijden werd een ploeg samengesteld die onder een en dezelfde vlag, embleem, de zelfde uitrusting en één chef de mission dat jaar nog mee deed aan de Winterspelen en aan de Spelen van Melbourne. In 1964 werd de ploeg toch gesplitst. In Melbourne werd het IOC in 1956 geconfronteerd met de politiek zoals nog niet eerder gebeurd vas. Wegens de Rus sische inval in Hongarije trok Nederland zich als eerste te rug. Om dezelfde reden volg den later Spanje en Zwitser land. De Volksrepubliek Chi na boycotte de Spelen omdat aan Taiwan werd toegestaan onder eigen vlag deel te ne men. Egypte trok de ploeg voor Melbourne terug omdat de landen die zich schuldig hadden gemaakt aan „laffe agressie tegen Egypte" niet werden uitgesloten. Libanon wenste niet deel te nemen aan de Spelen wegens de houding van Australië in de crisis in het Midden-Ooosten. Brundage kon niet meer doen dan de Olympische regels er bij halen. „Wij zijn fel tegen ieder land dat de Spelen ge bruikt voor politieke doelen, of dat nu goede of kwade zijn. De Olympische Spelen zijn wedstrijden tussen individue le atleten en niet tussen lan den." Een afspiegeling van de werkelijkheid was dat al lang niet meer. Maar het IOC kon wijzen op de deelneming van Rusland én Hongarije in Mel bourne. Melbourne was. ondanks de politieke situatie, het begin van een serie Spelen die ston den onder het motto vrijheid blijheid. Het moest allemaal wat losser worden, wat vrolij ker. Een van de gevolgen daarvan was dat de kosten van de Spelen binnen de kort ste keren de pan uitrezen. In plaats van sneller, hoger, ver der (een motto daterend van de Spelen van 1908) werd het groter, mooier en duurder. Maar het hielp er niet aan om de politiek buiten de deur te houden. De Spelen van Tokio in 1964 dreigden gerulineerd te wor den door een politieke kwestie rondom Indonesië. Dat land organiseerde in 1962 de Aziati sche Spelen, maar sloot Israël en Taiwan, twee IOC-leden, uit van deelneming. Om die reden werd Indonesië uitge sloten van de Spelen van To kio. Reden voor Indonesië om alternatieve eigen Olympi sche Spelen te organiseren: de Ganefo Spelen; de Spelen van de opkomende landen. Tot de weinige deelnemende landen in Djakarta behoorden de Volksrepubliek China en Noord-Korea. Het IOC be sloot dat atleten die deel had den genomen aan de wedstrij den in Indonesië waren uitge sloten van de Spelen van To kio. Ondanks dat reisde een Noordkoreaanse ploeg toch naar Tokio. Het IOC bleef echter op zijn standpunt staan waarop Noord-Korea en Indonesië zich terug trokken. Nog beter» De Spelen waren gered en Ja pan hield de modernste ooit georganiseerd. Het IOC raak te er diep van onder de in druk. Het land. of officieel de stad. die daarna aan de beurt was zou het nog beter moeten doen. Dat werd Mexico in 1968. De Spélen waarbij de deelne mers, de organisatoren en het IOC zich volledig onttrokken aan de politieke betekenis van het evenement voor Mexi co. Maanden voor de Spelen al was Mexico 8tad regelmatig getuige van veldslagen tussen protesterende studenten en arbeiders en het leger. De Olympische gebouwen wer den afgemaakt onder bescher ming van gewapende militai ren en tanks Het protest richtte zich vooral tegen het feit dat een arm land als Mexi co nooit zoveel geld mocht uittrekken voor een protserig Olympisch feest. Daags voor de Spelen begon nen voltrok zich een drama op het Plaza de los Tres Culturas. Daar demonstreerden zo'n 10.000 mensen Plotseling openden de militairen het vuur op de massa. Er vielen minstens 260 doden. 1200 mensen raakten gewond. Offi ciële cijfers zijn nooit bekend gemaakt. De gewelddadige actie maakte diepe indruk op de Mexicanen. Een geschrok ken oppositie ging akkoord met de eis van president Diaz Ordaz dat er tijdens de Spelen geen ordeverstoringen meer zouden plaatsvinden. Zo ge schiedde, al bleven overal in de stad de militairen en tanks nadrukkelijk aanwezig. Na afloop» In het Olympisch Dorp is tij dens de Spelen vrijwel ner gens ruchtbaarheid gegeven aan het lloedlge gevecht. Sommige deelnemers hoor den er pas na afloop van de Spelen over. Die houding voorkwam in ieder geval pro testen van de deelnemers zelf. Het drama dat zich voltrok rondom de Spelen van Mün- chen in 1972 had op zich wei nig te doen met de Spelen zelf. Het evenement op zich was echter voor de hele wereld van zoveel belang geworden dat iedere vorm van protest over al door zou klinken, hoewel de bescherming van de atleten door agenten en militairen streng was geregeld. Toch kwam het op de morgen van 5 september om half vijf tot een overval van een Pales tijns commando op de verblij ven van de Israëlische ploeg. Eenentwintig Israëlische atle ten werden gegijzeld. Eén van hen werd gedood toen hij alarm sloeg maar daardoor konden acht anderen ont snappen. Later ontsnapte nog één van de Israëli's. De elf overigen kwamen om het le ven op 6 september toen de acht Palestijnen met hun gij zelaars via het vliegveld Ftlr- stenfeldbruck trachtten weg te komen. De drie Palestijnen die de actie overleefden wer den gearresteerd. Op 29 okto ber werden ze vrij gelaten toen Palestijnen een Duits vliegtuig hadden gekaapt. Ondanks het drama van Mfln- chen gingen de 8pelen na een dag weer verder. Volgens Ave ry Brundage als een teken dat de Olympische geest sterker is dan terreur of geweld Een aantal deelnemers en officials keerde echter toch terug naar huls. In 1976 in Montreal werd het IOC opnieuw betrokken in een politieke affaire. Al in 1968 was Zuid-Afrika wegens de apartheidspolitiek uitge sloten van de Olympische be weging, kort voor de 8pelen van München werd Rhodeslë om dezelfde reden terugge stuurd. Met name in niet- Olympische sporten beston den (en bestaan) er nog veel contacten met Zuid-Afrika. Naar aanleiding van een tour nee van een Nieuwzeelandse rugbyploeg door Zuid-Afrika en een tegenbezoek van een Zuidafrikaanse ploeg, wen sten de Afrikaanse landen verenigd in de SCSA (de Hoge Raad voor de Sport in Afrika) dat Nieuw-Zeeland werd uit gesloten. Het IOC wenste niet aan die els tegemoet te komen. Behal ve Nieuw-Zeeland waren er wel meer landen die nog con tacten op sportgebied hadden met de Zuidafrikanen (Enge land, Frankrijk en ook Neder land). Het gevolg van het IOC besluit om niet tegemoet te komen aan de eis. verwoord door de SC8A-voorzitter Jean Claude Oanga, was dat de Afrikaanse landen zich en masse terugtrokken. Een slag die op het sportveld met name in de atletieknummers ge voeld werd. Maar de Spelen gingen door. Politieke keuze*»— Zo lijkt het ook het geval te zijn met Moskou dat bedreigd wordt door een boycot van onder meer de Verenigde Sta ten. nog steeds de grootste grossier in medailles. Moskou was toch al een poli tieke keuze van het IOC. Dat kon In Wenen in 1974 niet meer onder het Russische voorstel uit Tegenkandidaat was Los An geles dat in 1932 de Spelen al had georganiseerd. Beide ste den voerden een Jaar lang kei hard campagne tegen elkaar. Maar het definitieve besluit viel achter de uiteraard weer gesloten deuren van het IOC- congres. Nooit is daardoor precies bekend geworden hoe de stemverhouding ten faveu re van Moskou lag Zodat ook niemand nu aangesproken kan worden op de keuze. Die is van het IOC. De geschiedenis nalopend zal dat wel betekenen dat er nog langdurig geschipperd zal moeten worden Er zijn tikken uitgedeeld aan de 8pelen Die van de 22ste Olympiade drei gen voorlopig de grootste klap te gaan krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 17