Geen opheffing Rijkswegenfonds Loontoeslagen voor vuil werk Kernafval kan Borssele tot sluiten dwingen üijnman kan Kamer iet geruststellen Anti-apartheidsman geeft spionage toe EG werkt industrie derde wereld tegen lorstel voor 'strippenkaart' ft Williamson terug in Zuid-Afrika Bedrijfsongeval Wiegel nodigt ambtenaren uit voor overleg njnman geen tstel sluiting isterschelde Weinig kans voor 29 illegale Turken PvdA en D'66 tegen vraagpuntennota provincie-indeling Meerderheid Tweede Kamer: Onenigheid leidt tot vertrek topman Thomassen/Drijver Vertaalwinkel opgericht in Amsterdam gOERDAG 24 JANUARI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 6 - RHS 9 EN HAAG De kerncen- ile in Borssele moet óf •er radioactief afval op- ian óf dit jaar al (tijde- k?) stil worden gezet. Een oedig besluit van drie mi sters moet daarover uit- litsel geven. De Tweede- imercommissie voor ker- nergie wil vandaag eerst ser horen over de risico's s er vast zitten aan de op- sg van aanzienlijk meer om straalde splijtstofelemen- bij Borssele. Een ge- ireks-notitie van minister 79? An Aardenne (Economi- "he Zaken) biedt de com- door Theo Koele missie weinig houvast. De Kamer heeft Van Aardenne al eerder op de vingers getikt, omdat Borssele dreigde te worden opge scheept met extra afval. Ditmaal gaat het echter niet om radioactief materiaal dat pas over enkele jaren dient te worden opgeborgen. De Provinciale Zeeuwse energiemaat schappij (PZEM), de exploitant van de kerncentrale, zegt dat een ge brek aan opslagcapaciteit nabij is. De oorzaak daarvan moet worden gezocht bij het Franse bedrijf Coge- ma. dat splijtstofstaven uit Borsse le opwerkt (dat wil zeggen: scheidt in nog bruikbare splijtstoffen en radioactief afval). Tot op heden stuurt Borssele bestraalde elemen ten naar Cogema als deze een half jaar afgekoeld zijn in een bassin van de Zeeuwse centrale. Cogema wil die periode echter verlengen, tot „ten minste één jaar," schrijft mi nister Van Aardenne. De reactie van de PZEM: de eigen opslagcapaciteit moet worden ver groot. De vergunning-aanvrage van de PZEM zal worden beoordeeld door de ministers Van Aardenne. Ginjaar (Volksgezondheid en mili euhygiëne) en Albeda. de „baas" van de kernfysische dienst. Veiligheid De PZEM wil de huidige rekken met splijtstofelementen vervangen door „zogenaamde compacte rekken waarin op dezellde oppervlakte van het bassin meer elementen ge plaatst kunnen worden." Is die toe stand minder veilig dan de huidige? Sommige Kamerleden menen dat er wel degelijk grotere risico's zijn. De notitie van de minister geeft daarop geen antwoord. Wel noemt de bewindsman een tiental punten, waaraan de vergunning-aanvraag wordt getoetst, is er voldoende koelwater voor de extra staven?. Kan de kwaliteit van de nieuwe rekken worden gewaarborgd? Zal het water in het bassin de splijtstof elementen na verloop van tijd niet aantasten? De minister maakt bij de beantwoording van die vragen gebruik van „gegevens, die verkre gen zijn door praktijkervaring in de Verenigde Staten." Of die ervaring gunstig is. vermeldt de notitie niet. De notitie spreekt niet over andere mogelijkheden om aan de verlan gens van de Fransen tegemoet te komen, zoals de bouw van een ge heel nieuw bassin of het op „halve kracht" laten draaien van de Zeeuwse centrale. Voor het provin ciaal bestuur is het duidelijk dat een onverhoopt „nee" van de drie ministers zal betekenen dat men al dit jaar „gedwongen zou worden de centrale stil te zetten totdat vol doende elementen (naar Frankrijk) zijn afgevoerd." Van stilzetten heeft Van Aardenne tot dusverre niets willen weten. Hij heeft, bij herhaling, gewaarschuwd dat daardoor honderden arbeids plaatsen in gevaar komen. Van onze parlementsredactie ■I HAAG Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat gisteren niet in geslaagd de kritiek, die bij het CDA en bij Dppositie leeft over zijn beleid, weg te nemen. Bij zijn ntwoording van de Kamer deed de minister wel enkele eggingen, maar de concrete eisen van het CDA (vijftien oen) en de PvdA (arbeidsplaatsenplan van 137 miljoen) jen door Tuijnman afgewezen. nen voor PvdA-woordvoerder Thijn en P. A. M. Cornelissen l) in tweede termijn gisteravond e minister opnieuw deze wensen te houden. Het CDA maakte van erlangens van vijf miljoen voor iaden en tien miljoen voor voor- ngen voor het openbaar vervoer jingsvoorstellen op de begro- die aan de Kamer zullen worden jelegd. De PvdA had in eerste ijn al dergelijke wijzigingsvoor- n ingediend ter ondersteuning iet plan voor ruim tweeduizend dsplaatsen. elissen meende dat de minister waar van goeden wille blijkt, „wat wij willen is minder snel- in het autoverkeer en wat meer in het openbaar vervoer." Con- beleid op dat punt blijft, zo zei elissen, nog in de mist. Thijn hield de minister voor, dat ritiek van hem vervat in zijn dsplaatsenplan, niet cijfermatig erlegd. „Die is OQk niet cijferma- weerleggen," aldus Van Thijn. :an bij de minister nog niet het ontdekken van een dynamisch ter stimulering van het open- vervoer." Van Thijn vond het hamend, dat verkeer en water- li slechts 22 arbeidsplaatsen van pizenden, die het kabinet zegt te n creëren voor zijn rekening it. later pter Tuijnman wees bij zijn be- pording van de Kamerleden de [k die op hem was afgevuurd, htig van de hand. Hij stelde zich pij vooral te weer tegen de scher- rrden die door Van Thijn waren Tuijnman: „Dat de heer Van tin een periode waarin de ver- eiligheid belangrijk verbeterd openbaar vervoer aantrekt van af moet spreken kan ik begrij- I ken dit theater." Tuijnman veel van de kritiek ongenuan- en ongerechtvaardigd en som- olgens een lange lijst van za- t>p die het ministerie gaande zijn. Itelde dat er bij verkeer en water- I één en al dynamiek heerst. ai ervi iei( maken. De kaart gaat vijf gulden kosten voor vijftien strips. Een zelfde aanpak staat Tuijnman voor ogen met de abonnementen, die nu voor een vast aantal zones gelden. Tuijn man wil per 1 mei ..sterabonnemen ten" invoeren, die geldig zijn op alle zones in stedelijke vervoersgebieden. Overdreven Tuijnman bestreed het gerucht, door PvdA-Kamerlid Van Thijn in de Tweede Kamer opgevoerd, dat de ta rieven dit najaar met acht tot tien procent zullen stijgen. Volgens Tuijn man kan daar geen sprake van zijn, hoewel hij liet weten dat aan tariefs verhoging niet te ontkomen zal zijn, omdat de kosten voor levensonder houd nu eenmaal stijgen. De opmer king van Van Thijn dat volgens som bere prognoses van het kabinet de kosten van levensonderhoud wel eens met acht procent zouden kunnen stij gen en daarmee ook de tarieven van het openbaar vervoer, achtte Tuijn man overdreven. De minister heeft in de Kamer voorts gezegd, dat hij vijftig kilometer in woongebieden te veel vindt. Hij zegde toe, deze snelheid kritisch te zullen bekijken, maar wilde geen uitspraak doen over de uitkomst en de tijd waarbinnen een beslissing daarover te verwachten zal zijn. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Vergezeld door het hoofd van de Zuidafri- kaanse Veiligheidspolitie en twee andere officieren is een van de leidende anti-apartheidsmensen in Europa Craig William son gisteren aangekomen op het Jan Smuts vliegveld in Johannesburg. Als onderdirecteur van de IUEF (internatio naal Fonds voor Universitaire Uitwisseling) in Genève had hij eerder deze week aan zijn directeur Lars Gunnar Eriksson bekend dat hij sedert 1968 spioneerde voor de Zuidafrikaanse politie. Op verscheidene plaatsen langs de hoofdwegen is Rijkswaterstaat bezig nieuwe geel-groene borden te plaatsen met daarop een kilometer-aanduiding. Files, verkeersongevallen en andere calamiteiten kunnen door vliegtuigen en helikopters van de Rijkspolitie uit de lucht zo beter gelocaliseerd en doorgegeven aan de wegpolitie. BRESKENS (ANP) De 47-jarige C. Donze uit Breskens is gisteravond om het leven gekomen bij een bedrijfson geval aan boord van de BR 43. Het vissersschip, dat in de haven van Breskens voer, was bezig met het optrekken van zijn bokken toen Don- ze tussen deze bokken bekneld raak te. Hij was op slag dood. goed voorbeeld van zijn beleid Vvolgens Tuijnman zijn aanpak peer eenheid te brengen in het [systeem van het openbaar ver- Op dat punt dat Tuijnman Jbs voor de Kamer. Per 1 mei zal f it hele land de zogeheten „strip aart" worden ingevoerd, die het Jlijk maakt een wisselend aantal op dezelfde kaart te reizen, «meer dan een strip ongeldig te pnze parlementsredactie [HAAG „Daar krijgt u mij niet f. Met deze woorden liet minister tan van verkeer en waterstaat 'eede Kamer gisteren weten hoe inkt over eventueel uitstel van [sluiting van de Oosterschelde. inister zei het volledig eens te net CDA-woordvoerder Evers- I die dinsdag in de Kamer had ld. dat vertraging van het werk Oosterschelde dan geheel zou lijken op onbehoorlijk bestuur. Hinleg van de dam ter afsluiting üe Oosterschelde is opnieuw in raak geraakt nadat bekend werd n het kabinet wordt gedacht over iging van het werk ten einde >ver te houden in het kader van suini gingen. Tuijnman zou vertraging kaar minder geld in 1980 vragen, i meer geld in de jaren daarna, nie manier wordt zowel de tijdsli- i als de financiële limiet over- jden. Op die manier kunnen we regerenaldus Tuijnman. Ide zijde van de PvdA en D'66 I wel gepleit voor enige vertra- |maar niet om redenen van be ng. De oppositie wil de tijd, die vrijkomt, gebruiken om te be- of een grotere opening dan nu Ind in de dam kan worden ge- Een en ander ter behoud van lelcultuur, die afhankelijk is tijden in de Oosterschelde. On- s de ophef die PvdA-woordvoer- toels op dit punt maakte hij schuwde onder meer voor scha- ims van de mosselkwekers ruijnman blijken niet veel voor ging van de plannen te voelen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Tuijnman heeft zijn voorstel tot het opheffen van het Rijkswegenfonds voorlopig ingetrokken. Hij heeft de Tweede Kamer verzocht de behandeling van zijn wetsontwerp daarover op te schorten. Deze mededeling deed Tuijnman gisteren nadat de dag daarvoor gebleken was dat nagenoeg de hele Tweede Kamer tegen dit wetsvoorstel zou stemmen. Een meerderheid van de Tweede Ka mer heeft op zich geen bezwaar tegen het opheffen, maar acht de weg die Tuijnman wil bewandelen overhaast en ondoordacht. De bedoeling van het opheffen van het Rijkswegenfonds is het geld dat uit de wegenbelasting wordt verkre gen (ruim negenhonderd miljoen) di rect over te hevelen naar de begroting van verkeer en waterstaat inplaats van in een aparte pot voor wegenaan leg. Het opheffen van het fonds opent de weg ook andere zaken als voorzie ningen voor het langzaam verkeer uit het beschikbare geld te betalen. Via de begrotingsbehandeling kan het parlement meer invloed op de beste ding van het geld uitoefenen. De Kamer, minus de VVD, die tegen opheffen is, wil eerst uitgebreid pra ten over de mogelijkheden die ont staan als het fonds wordt opgeheven. Zo wenst het CDA een breed nieuw fonds waaruit tal van voorzieningen voor alle soorten verkeer kunnen wor den betaald. De PvdA is er nog niet aan toe om ja of nee op dit CDA-plan te zeggen. Tuijnman heeft, zo zei hij gisteren in de Kamer, de gelegenheid willen geven nog uitgebreid over dit onderwerp na te denken. DEN HAAG (ANP) Negenentwintig illegaal in Nederland verblijvende Turken kunnen geen aanspraak ma ken op een voorlopige werkvergun ning. Dat heeft de waarnemend voor zitter van de afdeling rechtspraak van de raad van state, mr K. van Rijckevorsel, gisteren beslist. De advocaten van de Turken hadden deze procedure voor de Raad van State aangespannen, omdat een toe wijzing van doorslaggevende beteke nis had kunnen zijn voor het vervolg van hun kort geding voor de Amster damse rechtbank. DEN HAAG Minister Wiegel van binnenlandse zaken heeft de vijf ambtenarencentrales uitgenodigd morgen het georganiseerd overleg te heropenen over doorwerking van de bouw- en uitzend-cao in de ambtena- renslarissen. De minister doet zijn formele uitnodiging in een brief, die gisteren aan de ambtenarencen trales is gestuurd. Vorige week al liet de minister weten tot hernieuwd overleg bereid te zijn. Het voornemen van Wiegel de bouw en uitzendcao niet te laten doorwer ken in de ambtenarensalarissen was voor de vijf centrales van overheid spersoneel aanleiding een kort ge ding tegen de minister aan te span nen. In het geding, dat 16 januari diende voor de president van de Haagse rechtbank, mr. Blaauw, toon den de ambtenarencentrales zich be reid weer met de minister te gaan praten. Mr. Blaauw schorste het ge ding om de partijen de gelegenheid te geven vóór 27 januari weer om de Van onze parlementsredactie DEN HAAG PvdA en D'66 weige ren mee te werken aan de schriftelij ke voorbereiding van het Kamerde bat over de vraagpuntennota inzake de nieuwe indeling van de provincies. Zij willen hiermee hun onvrede de monstreren over het feit, dat het ka binet terzake geen eigen standpunt heeft ingenomen. „Wij vinden het niet zinvol vragen te stellen over een stuk dat er nooit had mogen komen, zei PvdA-Kamerlid Stoffelen gis teren. Minister Wiegel van binnenlandse za ken diende de vraagpuntennota eind vorig jaar in, nadat het kabinet er niet in geslaagd was overeenstem ming te bereiken over een concreet voorstel. tafel te gaan itten. Gebeurt dat niet dan zal hij op die dag uitspraak doen. De ambtenarencentrales konden gis teravond nog geen commentaar ge ven op de uitnodiging van minister Wiegel. Zij beraden zich over de brief en zullen als zij op de uitnodiging ingaan in het overleg van vrijdag met een reactie op de inhoud komen. Nadat hij eerst actief was in Zuidafri kaanse studentenkringen aan de Wit- watersr anduniversiteit „vluchtte" Williamson in 1977 via Botswana naar Europa. Bij de IUEF in Genève werd hij niet gewantrouwd en kon hij werk krijgen. Deze organisatie, die zich altijd heeft beijverd voor politie ke veranderingen in Zuid-Afrika. zorgde voor beurzen voor vluchtelin gen uit Zuid-Afrika, Namibië en Rho- desië. Vorig Jaar kregen 2128 studen ten van het IUEF een beurs. In juni 1978 werd Williamson onderdi recteur en alras ging hij zich bemoei en met de contacten met het ANC (Afrikaans Nationaal Congres) en an dere Zuidafrikaanse bevrijdingsbe wegingen. Twaalf dagen geleden ver dween Williamson plotseling van het kantoor in Genève, waar men wist dat er problemen waren met de ge zondheid van zijn vrouw. Enkele da gen later belde Williamson zijn Zweedse chef Eriksson op met de mededeling dat hij hem graag buiten Genève wilde spreken. In Zürich bekende hij dat hij sedert 1968 in dienst was van de Zuidafri kaanse politie. Met nadruk stelde hij dat hij niet bij de BOSS, de Zuidafri kaanse inlichtingendienst hoorde. Hij zei dat zijn doel was de commu nisten te bestrijden en dat hij ook spioneerde binnen de Zuidafrikaanse communistische partij, waarvan hij lid was. Na korte tijd voegde zich een NEW DELHI (AFP, Reuter) De wensen van de ontwikke lingslanden zijn voor een deel niet te vervullen. Bovendien is het op het ogenblik voor de EG-landen onmogelijk indu striële ontwikkeling van de derde wereld te financieren. Dat zei de Europees Commissaris voor industriezaken, Etienne Davig- non, namens de Europese Gemeen schap tijdens de UNIDO-conferentie in New Delhi. De UNIDO is de VN- organisatie die zich bezighoudt met industriële ontwikkeling. Particuliere investering zijn de belangrijkste mo tor voor industrialisering, aldus Da- vignon. De ontwikkelingslanden benadruk ten dat de problemen binnen de we reldeconomie alleen kunnen worden opgelost wanneer zij van de indu strielanden hulp krijgen bij hun indu strialisering. De president van Bang- ladesj, Ziader Rachman, zei dat dit niet ten koste van de ontwikkelde landen hoeft te gaan. Wij willen een nieuwe, rechtvaardige wereldorde die gebaseerd is op samenwerking ten bate van allen, zei hij. De Maleisische vice-premier Mahatmir Mohamed Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Een grote meerderheid in de Tweede Kamer wil dat de loontoeslagen voor vuil en onaangenaam werk in zuivel- en vleesindustrie mogen doorgaan, ondanks de loon- pauze. Dit standpunt vertolkten PvdA, CDA, D'66 en PPR gisteren in het Kamerdebat over de loonpauze. Vandaag zal de regering antwoorden. Minister Albeda (sociale zaken) heeft tot nu toe slechts ten dele het tussen tijdse toeslagakkoord in de vlees wil len toestaan. Maar een Kamermeer derheid steunt dit beleid niet. Vrijwel unaniem was de Kamer van opvatting dat ook bij een al dan niet opgelegde loonmatiging na afloop van de twee maanden loonpauze. her structurering van beloning moet kun nen doorgaan, met name als het gaat om betere beloning voor vuil en on aangenaam werk. De PvdA heeft een motie ingediend om deze regel ook al tijdens de huidige loonpauze te han teren. Maar deze motie zal het waar schijnlijk niet halen. De WD'er De Korte stelde voor om na de loonpauze in elk geval werkge vers en vakbeweging ruimte te geven voor onderhandelingen over her structurering. Dat zou dan tot gemid deld maximaal één procent loonstij ging mogen leiden. (Ook de werkge vers hadden in december in het bijna- akkoord een dergelijke „bandbreed te" van één procent voorgesteld voor herstructureringen Het kabinetsbesluit om de loonpauze af te kondigen, kreeg instemming van WD, CDA en D'66. Het CDA acht het „een nederlaag" voor regering, werk gevers en vakbeweging samen, dat men in het zicht van de sombere economische ontwikkelingen niet eens kon worden over een gezamenlij ke aanpak. De PvdA kwam met een onhaalbare motie dat de loon maatregel achterwege had moeten blijven bij gebrek aan samenhang met andere maatregelen. CPN-frac- tieleider Marcus Bakker kondigde aan dat zijn partij acties tegen de loonmaatregel met kracht zal steu nen Er wordt, aldus Bakker, ge speeld met de parlementaire demo cratie wanneer de werknemers en vakbonden het recht op vrije onder handelingen wordt ontnomen. Dit recht bestond in onze democratie al voordat de arbeiders kiesrecht had den. aldus de CPN'er. De meeste par tijen hadden verder veel kritiek op de verwarring en onduidelijkheid over de precieze effecten van de loonmaat regel. Prijscompensatie Voor WD en D'66 staat het vast dat dit jaar het handhaven van de koop kracht tot modaal (32.500 gulden bru to jaarinkomen) niet mogelijk zal zijn. zoals premier Van Agt ook al had gesteld. „Niet uitvoerbaar dit Jaar." aldus Engwlrda (D'66). Hij vond dat de prijscompensatie in Juli gegeven zou moeten worden in een gelijk be drag voor iedereen, afgestemd op vol ledige compensatie voor een mini mumloner. Dat zou neerkomen op rond 235 gulden loonstijging op jaar basis per procent inflatie. De Korte (WD) vond dat dit Jaar geen enkele Initiële loonsverhoging meer zou moeten worden gegeven, dus alleen nog toeslagen uit hoofde van herstructurering, en verder de prijscompensatie. In de Juli-compen- satie wil de WD'er dan niet de hoge re energieprijs meenemen. Het CDA liet zich niet uit over dit soort zaken. Men wacht eerst de kabinetsplannen en het overleg daarover met de „soci ale partners" af. De PvdA is. aldus Van der Doef. „be paald nog niet zo ver" om de doelstel ling van handhaving koopkracht tot modaal los te laten. Wel wil de PvdA aftopping van prijscompensatie bij „een wezenlijk lagere" inkomens grens van 45.000 gulden. In het kader van eerlijk delen zouden hogere inko mens dit Jaar vier tot vijf procent van hun koopkracht moeten inleveren. De PPR diende een motie in om ook in juli de prijscompensatie tot en met modaal onverkort te handhaven. andere man bij het gesprek, namelijk brigadier Coetzee, hoofd van de Zuid afrikaanse Veiligheidspolitie. Lars Gunnar Eriksson werd bedreigd door het tweetal: „We hopen dat u geen rare dingen uithaalt," zeiden ze onder meer. Bezorgdheid vroeg de rijke landen bepaalde indu strieën naar de ontwikkelingslanden over te brengen om zo te bereiken dat het aandeel van de Derde Wereld in de industriële prod uk tie toeneemt tot 25 procent in het Jaar 2000. Gisteren werd bekend dat ook de Cubaanse president Fidel Castro de UNIDO zal toespreken. Castro heeft een belangrijke rol gespeeld bij de voorbereiding van de conferentie van de kant van de ontwikkelingslanden. Meer nieuws over de UNIDO staat op de pagina economie. DEVENTER (ANP) - De president- directeur van Thomassen Drijver- Verblifa, de heer R. Mioulet, zal per 1 februari zijn functie neerleggen. Re den is een verschil van mening tussen Mioulet en The Continental Group, de Amerikaanse moedermaatschap pij van Thomassen Drijver. Tot de benoeming van een nieuwe president-directeur zal de directie be staan uit ir. B. J. van Asselt en mr. R. van de Koppel. De IUEFM maakt zich op het ogen blik uiterst bezorgd over de activitei ten die Williamson kan gaan ont plooien. In Zuid-Afrika loopt een groot aantal helpers van de organisa tie rond en Williamson weet hun na men. Het Britse dagblad The Guardi an meldde gisteren dat „ongeveer tien mensen nu de kans lopen op gevangenisstraffen variërend van tien tot twintig jaar en dat meer dan honderd mensen mogelijk in de ban worden gedaan". De IUEF heeft in Zwitserland bescherming gevraagd bij de politie vooc de mensen die bij de organisatie werken. Volgens The Guardina bereidt een advocaat van de IUEF nu een aan klacht tegen de Zuidafrikaanse spion voor wegens spionage, dreiging met geweld, diefstal van documenten en samenzwering. Lars Gunnar Eriksson noemde op een persconferentie in Zweden een voorbeeld van de schade die Williamson heeft aangebracht. Vorig jaar in de herfst hielp hij een Zuidafrikaan om zijn land in het ge heim binnen te komen, maar bij aan komst werd deze door de politie opge wacht en zijn paspoort werd inge nomen. In Zuid-Afrika was Williamson actief lid van de NUSAS (Nationale Unie van Zuidafrikaanse Studenten), een beweging die fel oppositie voert tegen de regering in Pretoria. Hij werkte daar in dezelfde tijd ais de pas naar Engeland overgelopen BOSS-agent Arthur McOivern. Men legt op het ogenblik verband tussen de bekente nissen die deze McGivern deed in Londen en het plotselinge vertrek van Williamson uit Genève. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Aan de Universiteit van Amsterdam is een vertaalwinkel de eerste in Nederland opge richt, bedoeld voor organisaties van buitenlandse werknemers, politieke vluchtelingen, vrouwenorganisaties, buurthuizen en het vormingstoneel. De vertaalwinkel, opgericht door stu- denten van de faculteit der letteren, is eigenlijk een onderdeel van de Am sterdamse wetenschapswinkel. Dat is een voorziening die het universitaire bolwerk toegankelijker wil maken voor tal van maatschappelijke groe peringen. Coördinatrice Mirjam Elias vertelt desgevraagd, dat de vertaalwinkel in speelt op een hele grote vraag van mensen en groeperingen die niet wis ten waar ze daarmee terecht konden. Dat kunnen buitenlandse werkne mers zijn, die formulieren vertaald willen zien of een vrouwengroepering die graag een brochure, gesteld in het Duits, wil laten vertalen in het Neder lands. zodat andere vrouwen daar ook kennis van kunnen nemen. Bij de winkel kunnen die organisaties of personen terecht die geen commer cieel oogmerk hebben en zelf geen vertaler of vertaalster kunnen bekos tigen. „Het is bepaald niet de bedoe ling de officiële vertaier het brood uit de mond te stoten." aldus Mirjam Elias. „Het gaat ons echt om het helpen van diegenen die anders in de kou zouden blijven staan." Het vertaalwerk wordt gratis ver zorgd door studenten die dit zoveel mogelijk proberen te doen als onder deel van hun studieprogramma en in samenwerking met de wetenschappe lijke staf. Momenteel heeft de ver taalwinkel Spaans. Frans. Duits, En gels. Grieks. Marokkaans en He breeuws „in voorraad", terwijl voor andere talen, zoals Russisch, een be roep kan worden gedaan op anderen. Aan de winkel zijn zo n dertig mede werkers verbonden. De vertaalwinkel is gevestigd in Amsterdam, Sarphati- straat 133. tel 5222417.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9