haban verlaat Moskou la arrestatie Sacharow Diplomaten naar India, Pakistan en Roemenië Sacharow het geweten van de Sowjet-Unie ►ritten laten Mugabe liet in Rhodesië toe China wil ook boycot spelen Tito mag al weer zitten Ejnzwestia noemt natuurkundige 'verrader' B sjaad wil Franse pen kwijt AToe| Naar Wenen Amerika ook militair actiever Komeet te zien Oplossing van gijzelingszaak iets dichterbij Martens' ploeg weer compleet INDERDAG 24 JANUARI 1980 BUfTENLAND TROUW/KWARTET en d< inge aleei ?igin| 5 DSKOU, PARIJS (Reuter, AP, AFPl De voorzitter van het Franse parlement Jacques is laban-Delmas heeft gisteren zijn bezoek aan de Sowjet Unie afgebroken in verband met de <je rii nhouding van de bekendste dissident van de Sowjet Unie Andrej Sacharow. Het officiële ssische dagblad Izwestia heeft verklaard dat Sacharow naar de stad Gorki is verbannden idat hij staatsgeheimen heeft doorgegeven aan westerse diplomaten. foorki in si :htin| iet r in aban Delmas zou tien dagen in de arjet Unie hebben doorgebracht ar zei gistermorgen uit protest te ng ov vertrekken zodra hij en zijn ■meei elschap plaatsen konden bemach- ntieeien ln een vliegtuig naar het wes- kheic i Chaban Delmas verklaard tij- i zijn bezoek niet te kunnen zwij- over de affaire-Sacharow. Maar dat hij als gast van de Russiche Iers zich niet kon inlaten met de nenlandse aangelegenheden ver is hij het bezoek aan de Sowjet lie af te breken. •actie ;r(^jitisch en-L« e Franse regering heeft de aan- i verU ding van Sacharow gisteren be- sweg iseerd. Dat was ongebruik snel i Voo r Franse begrippen. De regering Joorb »arijs wachtte bij voorbeeld bijna a aan e weken voor zij reageerde op de lgemt sische inval in Afghanistan. De ie gei^sische onderminister voor buiten en dense zaken Georgy Kornjenko zal •cheic daag de Franse leider informeren van 1 r het waarom van de inval. Bij zijn wegeficomtst gisteravond in Parijs zei Jioefijonderminister overigens dat Sa- irow helemaal niet aangehouden .ferbannen was. Toen men hem om if, toelichting vroeg herhaalde hij Vgrjhts die woorden. Franse regering noemde in haar •rdeling van de aanhouding van arow de natuurkundige een ig vechter voor de rechten van lensen de beginselen van de Hel- - akkoorden. Een woordvoerder de Franse communisten, die de ;te tijd de banden met de Sowjets hebben aangehaald keurde de louding af. irrader restia, het officiële dagblad van de 'JAMENA (AFP) Tsjaad wil dat Franse troepen zo snel mogelijk :ra het land vertrekken. Tuiji regering van Tsjaad heeft presi- t heekt Goukouni Weddey vrij maan- jorlijnt gegeven met Frankrijk te onder in Aridelen over het vertrek van de •pige tpen. Volgens het akkoord dat in 5uid, iustus tussen de strijdende partij- d valn Tsjaad werd bereikt vormen de van d(nse troepen een hinderpaal op naar totale verzoening. WA» Russische communisten heeft gezegd dat Sacharow een verrader is en hem ervan beschuldigd dat hij op bijeen komsten op de Amerikaanse ambas sade in Moskou staatsgeheimen aan diplomaten heeft doorgegeven. „Een verrader is Juist een verrader omdat hij zichzelf verkoopt" aldus het blad dat er aan toevoegde „De Nobelprijs werd hem in 1975 niet toegekend we gens wetenschappelijke ontdekkin gen maar om de „ontdekking" in het Westen dat hij fel tegen de Sowjet Unie is." Bovendien heeft Sacharow volgens Izwestia een week geleden de Sowjet Unie belasterd. Men doelt hiermee kennelijk op een vraaggesprek met de Amerikaanse omroepmaatschap- pij ABC waarin hij een boycot van de Olympische Spelen bepleitte. Vol gens het blad heeft de natuurkundige „een beroep gedaan opd e imperialis tische landen de druk op militair, economisch en politiek terrein te ver stevigen." HIJ zou volgens Izwestia niet alleen de grenzen van de wet hebben verschreden maar ook alles hebben vernietigd wat het vaderland, het volk hem heeft gegeven. „Er zijn grenzen voor overreding en waar schuwingen." Geschokt In verscheidene landen is bijzonder fel gereageerd op Sacharows aanhou ding. West-Duitsland zei diep ge schokt te zijn en drong er bij de Sowjets op aan de beslissingen terug te draaien. De christendemocratische oppositie zei dat de Russen weer eens hun ware gezicht hebben getoond. In Italië heeft de president per telegram geprotesteerd. Premier Begin *an Is raël prees de natuurkundige in het parlement en eiste zijn vrijlating. De Amerikaanse senator Henry Jack son een belangrijke criticus van het Sowjetbewind wil dat Amerika Russische diplomaten het doen en laten moet gaan belemmeren totdat Amerikaanse diplomaten de stad Gorki waarheen Sacharow is ver bannen en die gesloten is voor buiten landers binnen mogen. Afkeuring kwam onder meer ook uit België, Groot-Brittannië, Oostenrijk en van de kant van het Europese Parlement en de assemblee van de Raad van Europa. Paus Johannes Paulus II sprak op zijn algemene audiëntie van schending van de mensenrechten, zonder overigens de Sowjet Unie met name te noemen. nan v(| tlngsi dat mot lotie 1 nnen de v tmstei ^^CerU-ÏSBURY (AP, Reuter, AFP) Robert Mugabe, één van leiders van het Patriottisch Front heeft van Groot-Brittan- t nog geen toestemming gekregen terug te keren naar *|^Uodesië. jr^fajdanks ontkenningen van de kant ïingerr d® Britse gouverneur Lord Soa- n® s wordt het uitblijven van die toe- aanig.inming in verband gebracht met an zeiweigering van Mugabe 71 in Mo- i tot hpkiQue 6evanSen gehouden tegen- n varf*ders Iaten- De vrijlating e SDotf overeengekomen tijdens de Rho- lezighi1®®011*®1^111'® van eind vorig jaar >r het r°nden. Dmen fnenteel onderhandelen Britse ,n bes{ctionarissen de Mozambikaan- Idus ijioofdstad Maputo met zowel func- aarissen van de regering als van gabes ZANU-vleugel van het Pa- de r#tlsch Front over de gedetlneer- Tuijri- De 71 ziJn aangehouden in ver van id met drie mislukte pogingen an vps I974 om de Frontleider uit de te ruimen. Front vast. Zij zijn destijds door de blanke premier Ian Smith om veilig heidsredenen aangehouden. Soames onderzoekt of de gevangenhouding nog noodzakelijk is. Een woordvoerder van het Front heeft in de Tanzaniaanse hoofdstad Dar es Salaam gezegd dat er nog steeds tenminste drieduizend Zuid- afrikaanse soldaten in Rhodesië rondlopen. Een aantal van hen zou aan de grens met Zambia. Mozambi que en Botswana gelegerd zijn. Van een medewerker AMSTERDAM De natuur kundige Andrej Twerdochle- bow, een naaste medewerker van Andrej Sacharow, wordt vandaag in Wenen verwacht. Twerdochlebow heeft al enige tijd geleden van de Russische autoriteiten toestemming ge kregen naar het Westen te gaan. De 39-jarige Twerdochlebow werd in april 1975 aangehou den en tot vijf jaar gevange nisstraf veroordeeld wegen anti-Sowjet propaganda en agitatie. De natuurkundige staat bekend als een van de prominentste verdedigers van de mensenrechten in de Sow jet Unie. Hij richtte in 1970 samen met Sacharow het co mité voor de mensenrechten op. Twerdochlebow was secre taris van de eerste afdeling van Amnesty International in de Sowjet Unie. Hij is een zeer religieus man die zich sterk heeft ingezet voor het lot van de Oekraïnse katholieken en baptisten. De natuurkundige studeerde aan de-universiteit van Mos kou en het instituut voor ker nonderzoek. Hij was uitgever van verscheidene vaktijd schriften en publiceerde zelf ook veel. In februari 1972 werd hij door de autoriteiten ont slagen. De Franse parlementsvoorzitter Jacques Chaban Delmas (links) nog voor zijn vertrek uit Moskou tijdens een onderhoud met de Russische president Leonid Breznjew. WASHINGTON (AP, AFP, Reuter) De Verenigde Staten ondernemen de komende dagen en weken een hele reeks van diplomatieke en militaire activiteiten om de gevolgen van de Russische inval in Afghanistan binnen de perken te houden. Bij de diverse besprekingen komt ook een mogelijke boycot van de Olympische Spelen in Moskou ter sprake. "uer verantwoordelijkheid van gou- neur Soames zitten in Salisbury t 17 leden van het Patriottisch Onbekenden hebben in Salisbury een parlementskandidaat van de partij van dominee Sithole doodgeschoten. Oliver Saunyama werd met automa tische wapens gedood toen hij met zijn auto wegreed bij zijn woning in een van de buitenwijken van de Rho- desische hoofdstad. De politie heeft nog geen vermoeden over het motief. LONDEN (Reuter, AP, AFP) China overweegt de Olympische Spelen in Moskou te boycotten. Peking heeft sinds het uitroepen van de volksrepu bliek niet aan de spelen kunnen mee doen omdat het niet door het IOC werd aanvaard. „Moskou" zou de eer ste keer worden dat de Chinezen zich op zo brede schaal met de anderen kunnen meten. Een Chinese woord voerder zei dat de Russische inval in Afghanistan niet strookt met de geest van de spelen. Frankrijk heeft de uitnodiging voor de Spelen aanvaard met de uitspraak dat de Russische actie in Afghanis tan natuurlijk moet worden gestaakt maar dat men dit niet bereikt door de spelen in gevaar te brengen. Het Franse kabinet heeft de beslissing over een boycot helemaal aan het nationale Olympische;Comité over gelaten en dat is vierkant voor deel name. Ook de Portugezen, de West duitsers, de Belgen en enkele landen in Afrika hebben al laten doorsche meren de dreigementen van de Ame rikaanse president Jimmy Carter niet te volgen. Voor de Westdultse radio heeft minis ter van buitenlandse zaken Hans-Die- trich Genscher er voor gepleit dat de landen van de Europese Gemeen schap met een gezamenlijk stand punt komen over de deelname aan de spelen. PARIJS (AFP) De komeet Brad- field, die vorig Jaar door de gelijkna mige Australische amateur-astro noom werd ontdekt, zal over enkele dagen op het noordelijk halfrond met het blote oog zichtbaar zijn. Dit heeft het Europese bureau voor ruimte vaart ESA meegedeeld. De Amerikaanse onder-minister van buitenlandse zaken, Warren Chris topher, gaat binnen twee weken naar Pakistan voor besprekingen over in ternationale steun voor dit land. Pa kistan grenst aan Afghanistan. Ver der zal de persoonlijke afgezant van president Carter, Clark Clifford, voor het einde van deze maand nog een bezoek aan India brengen om de rege ring van mevrouw Indira Gandhi er van te overtuigen dat de militaire hulp die Pakistan krijgt van het Wes ten van louter defensieve aard is en geen invloed zal hebben op de ver houding tot India. De regering in New Delhi maakt zich zorgen over het regionale evenwicht nu ook de Chine se minister van buitenlandse zaken een bezoek aan de Pakistaanse hoofdstad Islamabad gebracht heeft. Tussen China en India is de verhou ding ook niet steeds even rooskleurig. Peking De Chinese minister van buitenland se zaken verklaarde gisteren bij zijn terugkeer in Peking dat vrijwel volle dige overeenstemming was bereikt met de Pakistaanse autoriteiten en dat men zou voortgaan met elkaar te praten over de gevolgen van de Rus sische inval in Afghanistan. Eerder zei de Chinese minister dat Afghanis tan ertoe zou dienen te leiden dat alle krachten in de wereld zich tegen de expansiepolitiek van de Sowjet-Unie keren. Overigens liet de Pakistaanse regering na het vertrek van Huang Hua weten dat er geen samenwer kingsverband tussen Peking, Was hington en Islamabad in de maak is. De Amerikaanse onder-minister van buitenlandse zaken David Newsom vertrekt zaterdag naar Roemenië. Zijn bezoek zou bedoeld zijn om de Roemeense vrees voor een Russische inval na de Russische actie in Afgha nistan weg te nemen. Roemenië vaart een van Moskou nogal onafhankelij ke koers in de buitenlandse politiek. Het land heeft een lange grens met de Sowjet-Unie. Bommenwerpers Ook militair zitten de Verenigde Sta ten niet stil. Zo patrouilleren sedert kort Amerikaanse B-52 bommenwer pers boven de Indische Oceaan om de bewegingen van de Russische vlóot in de gaten te houden. De inzet van deze toestellen voor eenvoudige ver kenningsvluchten is kennelijk be doeld om aan te geven dat de Ameri kaanse waakzaamheid groter is dan onder normale omstandigheden. De Verenigde Staten hebben de afgelo pen maanden ook hun vloot in het gebied van de Indische Oceaan sterk uitgebreid. Er varen in de onmiddel lijke nabijheid van het Midden-Oos ten momenteel drie Amerikaanse vliegdekschepen rond, waarvan één in het oostelijk bekken van de Mid dellandse Zee. Overigens zouden de westelijke bondgenoten van de Verenigde Sta ten geïrriteerd zijn over het feit dat ze maar slecht op de hoogte gehouden worden over de Russische activitei ten in Afghanistan. De Westeuropese NAVO-landen zouden pas kort voor Kerst op de hoogte gesteld zijn van de Russische troepenbewegingen langs de Afghaanse grens terwijl Amerikaanse satellieten al veel eer der dergelijke bewegingen zouden hebben moeten waarnemen, gezien de omvang van de Russische intocht die sedert Kerst heeft plaatsge vonden. Koopvaarders BELGRADO (Reuter. AP, AFP) De Joegoslavische president Tito her stelt goed. Hij mag al weer in bed zitten en zal volgens een naaste me dewerker binnen enkele weken weer enkele van zijn bezigheden her vatten. In het dagelijkse medische bulletin zeggen Tito's artsen dat de president zich goed voelt en begonnen is zich op te richten. Verder had hij een rustige nacht gehad. De president was bij zonder ingenomen met het bezoek dat zijn beide zoons Zarko en Miso gisteren in het ziekenhuis van Llubl- jana aan hem mochten brengen. De functionaris die het nieuws over Tito's opzitten vertelde hij wilde nadrukkelijk niet met name worden genoemd meldde ook dat de 87- jarige president gisteren drie leden van de partijtop had ontvangen Het collectieve leiderschap heeft volgens de functionaris het bestuur van het TEHERAN. ISLAMABAD (Reuter. AFP) Secretaris-generaal Kurt Waldhelm van de Verenigde Naties is bezig met het ontwerpen van een plan dat voorziet in de instelling van een internationale commissie ter be oordeling van de misdaden die de sjah van Iran zou hebben begaan in ruil voor vrijlating van de gijzelaars uit de Amerikaanse ambassade in Teheran. Het Westen zou niet geheel zonder hoop zijn dat Waldheims plannen in derdaad wat opleveren gezien het feit dat de Verenigde Staten en hun bondgenoten besloten hebben de voorgenomen economische sancties tegen Iran nog een poosje uit te stel len. In Washington werd gisteren be kend gemaakt dat een beslissing over het instellen van economische sanc ties tegen Iran niet voor vrijdag geno men wordt. Dan worden in Iran presi dentsverkiezingen gehouden De Westeuropese landen zouden er de voorkeur aan geven een beslissing over sancties pas te nemen na afloop van de islamitische topconferentie die het komende weekeinde in Isla mabad wordt gehouden. Kurt Waldheim zei gisteren bij zijn vertrek uit Islamabad, waar hij be sprekingen voerde met de Pakistaan se autoriteiten, dat een van de moei lijkheden die nog overwonnen moet worden de wens van de Verenigde Staten is, dat eerst de gijzelaars wor den vrijgelaten en dat pas daarna een internationale onderzoekscommissie wordt Ingesteld. Het zal daarom nog wel even tijd nemen voordat een op lossing bereikt is, aldus Waldheim. De secretaris-generaal liet voorts doorschemeren dat de Veiligheids raad van de VN dit weekeinde bijeen komt om zich te beraden over de situatie in Iran en in Afghanistan. Ayatollah Khomeini voelt zich niet goed en de Iraanse bevolking werd gisteren opgeroepen voor de gezond heid van hun leider te bidden De Iraanse bezetters van de Amerikaan se ambassade in Teheran hebben twee Iraanse kranten beschuldigd van contacten met de Amerikanen. Eén van de twee kranten. Bamdad, verscheen gisteren niet. De andere, de Engelstalige Teheran Times, was wel te koop. Moskou meldde gisteren dat Russi sche schepen over de hele wereld mo menteel worden lastig gevallen door Amerikaanse militaire vliegtuigen. In Japanse wateren zou een Amerikaans toestel op vijfentwintig meter over de Russische koopvaarder Chirikow zijn gevlogen, zo meldde kapitein Michey- ew en de Yasnomorsk zou, aldus ka pitein Klepow, een uur lang lastig gevallen zijn door Amerikaanse vlieg tuigen in de Straat van Korea. Mos kou voegde daaraan toe dat dit soort praktijken normaal zijn wanneer de Verenigde Staten ergens in de wereld een spanningshaard willen creëren. Leden van de Amerikaanse trans portvakbond hebben geweigerd een toestel van de Russische luchtvaart maatschappij Aeroflot te laden op het vliegveld Dulles bij Washington. Ook passagiers werden niet afgehan deld. Dit gebeurde uit solidariteit met de Amerikaanse politiek tegen over de 8owjet-Unle. Het toestel liep door de actie een vertraging van twee uur op. Onder de passagiers bevond zich een team van Amerikaanse bok sers. die een rondreis door de Sowjet- Unie gaat maken. land tijdens Tito's ziekte goed uitge oefend en gedemonstreerd dat na diens dood de chaos niet hoeft toe te slaan ..Tito's ziekte heeft de eenheid van het Joegoslavische volk ge toond," aldus de functionaris. De primaat van Joegoslavië aartsbis schop Franjo Kuharic heeft de presi dent gisteren een boodschap ge stuurd waarin wij hem een spoedig herstel toewenst en de gelovigen op geroepen voor hem te bidden. De katholieke kerk van Joegoslavië heeft het tot enkele Jaren terug vaak fel aan de stok gehad met de autori teiten. BRUSSEL (Reuter. AP. AFP) De Belgische premier W'ilfried Martens heeft gisteren zijn kabinet aangevuld met drie Franstalige bewindslieden. De aanvulling was noodzakelijk om dat na het ontslag van de twee minis ters en de staatssecretaris van het Brusselse Democratische Front van Franstaligen FDF het kabinet niet meer grondwettig was. De constitutie eist dat het aantal Franssprekenden en Vlaamssprekenden in het kabinet precies gelijk is. Martens kon pas overgaan tot de aan vulling nadat bleek dat de overige regeringspartijen Vlaamse en Waalse christendemocraten en Vlaamse en Waalse socialisten in stemden met «e jongste voorstellen van de premier voor de staatshervor ming. Maar met name de Vlaamse christendemocraten deden dat met grote aarzeling. Binnen het bestaande team krijgt de voormalige socialistische minister van PTTzaken Robert Urbaln de post buitenlandse handel, die door FDF'er Lucien Outers werd bekleed Urbains plaats wordt ingenomen door de Waalse socialist André Baud- son en de Waalse christendemorrate Cecile Goor wordt minister voor het Brusselse gewest. Die post werd bezet door de FDF'er Leon Def osset. De derde weggewerkte Brusselaar, staatssecretaris Francois Persoon* krijgt de socialist André de Groeve als opvolger. or Henk Wolzak I interne verbanning van dè bekendste dissident in de Sowjet-Unie, rej Sacharow, is in de hele wereld als een klap aangekomen. Wie is ke spil van de dissidente beweging in de Sowjet-Unie? |21 mei 1921 werd in de Russische hoofd- Moskou Andrej Dmitrijewitsj Sacha- J geboren. Andrej bleek zeer begaafd en 116-jarige leeftijd schreef hij al weten- jappelijke artikelen. Hij studeerde aan ■universiteit van Moskou en hij was zo Tjant dat hij niet werd opgeroepen voor ptaire dienst. t 20 Jaar oud maakte hij al deel uit een groep natuurkundigen die belast met het wetenschappelijk onderzoek de thermonucleaire fusie, en een jaar kreeg Sacharow de graad van doctor natuurkunde. Hij werkte toen aan het lew-instituut. Op 26-jarige leeftijd f hij een proefschrift over kosmische n. Na de ontploffing van atoombom- op Hirosjima en Nagasaki behoorde larow tot de groep natuurkundigen die it van Stalin de Sowjet-Unie ook aan kernwapen moest helpen. ntal n deeld. dit ;taken toarows naam verdween na 1948 uit de lichriften. Hij woonde en werkte in grote idering. In 1950 stelden Andrej Sacha- e doHP en zijn medewerkers de theoretische tie is. lijk zondering wetten vast voor een beheerste thermonu cleaire fusie: de middelen om de kracht van het waterstofbom te beteugelen voor het opwekken van elektriciteit en andere vreed zame doeleinden Dit werk bracht Sacha row de Stalinprijs, en sindsdien wordt hij „de vader van de waterstofbom" genoemd. Sacharow. die een lijfwacht had. bleef in afzondering werken aan zeer geheim weten schappelijk onderzoek. Nog maar 32 jaar oud werd hij gekozen tot lid van de Sowjet Academie van Wetenschappen. (De titel academielid hebben de Sowjetautoriteiten hem niet kunnen afnemen). Maar Sacharow is een zeer sociaal mens. Hij interesseerde zich veel meer voor de vreed zame toepassing van de door hem gevonden regels en bovenal voor de ontwikkelingen in de maatschappij waarin hij leefde. In 1957 verscheen in het Russische partij blad Prawda een artikel van Sacharow waarin hij pleitte voor hervorming van het onderwijs. Enkele van zijn suggesties von den hun weerslag in het Russische onder wijs. ook mengde Sacharow zich in de dis cussie over genetische vraagstukken en viel hij de dwaalleer van de charlatan Lysenko aan Sacharow vond kernproeven misdadig en uit het oogpunt van de wereldproblemen en vanuit menselijk standpunt waarschuwde hij voor de gevaren van radioactieve „fall out". Tijdens een bijeenkomst van atoom geleerden met Nikita Chroestsjow schreef Sacharow een brief waarin hij pleitte voor stopzetting van de proeven omdat die an ders zouden leiden tot een nieuwe ronde in de bewapeningswedloop. Chroestsjow stop te het briefje in zijn borstzak en tijdens het diner zei hij ondermeer: „Sacharow is een groot geleerde, maar van politiek heeft hij geen verstand. Naar de duivel met Kenne dy. Ik zou een slappeling zijn als ik luisterde naar mensen als Sacharow". Toch is het waarschijnlijk mede door het Initiatief van Sacharow in 1963 dat de Amerikanen en Russen op het gebied van de kernproeven een akkoord sloten. De geheime politie kreeg in die tijd opdracht een dossier over Sacharow aan te leggen. Maar pas in 1968 werd Andrej Sacharow op slag wereldbe roemd door zijn „Pleidooi voor een mens waardig bestaan", dat zijn gedachten be vatte over de vooruitgang, de coëxistentie en de intellectuele vrijheid. In die tijd had Sacharow al zijn spaargeld teruggestort in het staatsfonds voor de bouw van een ziekenhuis. Sacharow verloor zijn goedbetaalde baan en kreeg een onder geschikte functie aan het natuurkundig in stituut in Moskou. Vele privileges die hem als vooraanstaand geleerde toekwamen, raakte hij ook kwijt Sacharow gaf de strijd niet op In een aan vullend memorandum wendde hij zich in 1971 persoonlijk tot Breznjew. Hij wees hem op de tekortkomingen van de samenleving en pleitte voor toenadering en ontspanning, grotere bewegingsvrijheid en intellectuele uitwisseling ten bate van een menselijker Sowjet-samenleving Op 4 november 1970 brak Sacharow door als leider van de dissidente beweging in de Sowjet-Unie door de oprichting van een „Comité voor de Rechten van de Mens". Dit comité stelde zich ten doel op legale wijze de schending van de mensenrechten door de Sowjet-autoriteiten aan de kaak te stel len en tegen te gaan. In de activiteiten van Andrej Sacharow is een duidelijke stroomversnelling te bespeu ren Zijn herhaalde pogingen om op vrien delijke en hoffelijke wijze de machthebbers van zijn land te wijzen op misstanden, in de hoop dat zij zich met de afschaffing daar van zouden gaan bezighouden, leverden nauwelijks resultaat. Daarom begaf Sacha row zich meer en meer in de publiciteit. Hij wendde zich tot de westerse pers. gaf inter views. schreef honderden verklaringen en richtte zich in brieven tot buitenlandse staatshoofden. Nu zon twaalf jaar lang heeft Sacharow zich belangeloos en liefde vol ingezet voor de zaak van de mensen rechten Dat Sacharow niet eerder is opgepakt terwijl honderden andere dissidenten in kampen, gevangenissen of psychiatrische inrichtingen zijn opgesloten heeft Sacha row zeker ook te danken aan zijn bekend heid in de buitenwereld. Ook in de Sowjet- Unie zelf is hij zeer lang geacht geweest, en men heeft veel aan hem te danken. Hij was tevens drager van de Leninorde en driemaal Held van de Sowjet-Unie (de hoogste onder scheiding). Bovendien willen de Sowjet-au toriteiten als een beschaafd regime (de soci alistische maatschappij is per slot van reke ning de meest humane vorm van een maat schappij) te boek staan. Ook de te verwachten negatieve publiciteit en acties in het westen hebben dc autoritei ten er lang van weerhouden Sacharow van het toneel te laten verdwijnen. Toen in 1973 een lastercampagne tegen Sacharow op touw werd gezet, lieten de Amerikanen on middellijk de Russen weten, dat als Sacha row één haar op zijn hoofd zou worden gekrenkt, alle wetenschappelijke relaties inclusief die van de ruimtevaart zouden worden stopgezet. Na deze keiharde mede deling werd de campagne tegen Sacharow gestaakt. Bovengenoemde redenen verklaren ook dat de echtgenote van Sacharow. Jelena Bon ner, in de afgelopen Jaren naar liet buiten land kon afreizen voor oogoperaties en het in ontvangst nemen van de Nobelprijs voor de vrede die Sacharow in 1975 werd toege kend. Maar wel is het Sacharow en zijn familie door de Sowjet-autoriteiten zeer las tig gemaakt Pesterijen, bedreigingen met moordaanslagen werden hun deel Het oppakken van Sacharow ls de apotheo se van een reeks van arrestaties die in de Sowjet-Unie de laatste tijd plaatsvonden en kon alleen plaatsvinden met instemming van het politburo Het is kennelijk de opzet van het Kremlin om de dissidente beweging in de 8owjet-Unle vöör de olympische Spé len een doodklap toe te brengen. Ongetwij feld zal van dit optreden tegen Sacharow een demoraliserende werking onder anders denkenden uitgaan Voorlopig zullen de dis sidenten in de Sowjet-Unie het zonder Sa charow, hun „eer en geweten" moeten doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7