Computer rangeert in Kijfhoek Tekening van een Trouw Commentaar er zijn ook ongehuwde vaders onbeantwoorde vragen (1) jpbeantwoorde vragen (2) pri Spoormensen hoeven op modern spoorwegcomplex niet meer te 'sloffen' thtischer en Porter ontslaat 50 man sabel gevoelige stoep liz en jim gouden prijs het beste NDEROAG 24 JANUARI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET Ro van ongi am: s een regering een belangrijk 1 zit (luit neemt, is zij meestal wel zo endelijk uit te leggen wat haar cen artoe heeft gebracht. Wie het Rot sluit op zichzelf veroordeelt, is pen gedwongen te trachten de ar- jani menten d'e tot het besluit heb- uari, i geleid, te weerleggen, i. Vei Sowjet-Unie bespaart ons die eite. Voor het monddood ma- van Sacharow, de belangrijk- woordvoerder van de dissiden- zullen niet veel steekhouden- ,d argumenten worden aange- j na rd dan zijn „anti-Sowjet-agita- eent' en dito „propaganda". Een »pger at die zijn burgers straft omdat £ger ^un monc* opendoen, staat wel jank zwak- En dus is het uiterst leme ivoudig Sacharows verbanning id inider meer te veroordelen. ar een nare bijsmaak laat dat achter. Want waarom heeft de p yjet-Unie het gedaan? En waar af in ^u'St nu^ ^et z^n vra8en waar- Talr slechts gespeculeerd kan wor- shoï bij gebrek aan enige openheid ht g de Sowjet-autoriteiten. ig in Oo okkend aan de verbanning van gaat harow is niet het feit dat de is opjet-Unie een man met afwij- ker de ideeën alleen en uitsluitend rom naar een afgelegen oord irt, waar hij zijn functie als and 4kel naar de buitenwereld niet Thel:r kan vervullen. Al enkele ess t '"den 's de geheime dienst een B bezig Moskou schoon te ve ie be om te voorkomen dat de - ^"mpische Spelen van deze zo- uitlopen op een ongewenste moeting tussen Russische an- sdenkenden en westerse sport- lieden, journalisten en toeristen. De actie tegen Sacharow is eerder het sein voor de laatste fase van deze schoonmaak dan het start schot. Schokkend is wel dat het juist Sacharow betreft en dat het juist nu gebeurt. Het Westen reageerde veront waardigd op processen tegen be kende dissidenten als Orlow en Sjtsjaranksi, op de duidelijk ver valste beschuldigingen tegen de Joodse arts Stern, op de uitwijzing of beroving van de Russische na tionaliteit van geleerden en kun stenaars. Maar altijd was daar nog Andrej Sacharow. Voor sommigen bewezen zijn activiteiten dat het nog niet geheel mis was met de mensenrechten in de Sowjet-Unie een soort alibi-functie; anderen zagen in hem bij uitstek de rugge- graat van het verzet in de Sowjet- Unie tegen een ondemocratisch bestel. Aan dat alles is radicaal een eind gemaakt. Na Sacharow is nie mand meer veilig; de bescherming van bekendheid in de buitenwereld blijkt slechts te werken zolang het Kremlin dat toestaat. En waarom juist nu? Zonder dat dit ooit in dit ver band is uitgespro ken, mag worden aangenomen dat de Sowjet-Unie hecht aan een zo redelijk mogelijke verhouding met de Verenigde Staten en West-Eu ropa, aan het doorgaan van de Olympische Spelen als mooi spek takel zonder al te veel smetten, en aan een situatie in het eigen land waarin, zoals Amnesty Internatio nal het vorig jaar uitdrukte, „wie zwijgt mag meepraten" k. ,.A de le reger1 ij se schri; ury 1 Fr vai| polit in etici. hij vai 1 Am, na K 25. Ti tieve lelijk lijkt de veronderstelling n alweer, bij gebrek aan offi- argumenten moeten we er slag naar slaan dat de Sow- SeFrUnie weinig kans ziet op een etering van de verhouding met herenigde Staten nu de verkie- [scampagne daar steeds meer nt te lijken op een wedstrijd in beradenheid jegens de slechte polissen. Bewapeningskwesties aan wer e zijden, het touwtrekken in /N over sancties tegen Iran en nvasie van Russische troepen fghanistan hebben het klimaat goed bedorven, 'olijk lijkt vervolgens de veron- telling dat het Kremlin West opa aanzienlijk minder belang- vindt dan de Verenigde Sta- y Met een weloverwogen tac- e bei1 beleid zouden de Russen heb- kunnen proberen een wig te ven tussen de Verenigde Sta- Canada en mogelijk Engeland zijds en Frankrijk. West- rA» Island en Japan anzerzijds. De |otenheid van het westerse t begon de laatste weken wat tjes te vertonen. Maar Sacha- verbanning werd zelfs de isen te veel, zoals de Russen den lijve ondervonden toen ac gisteren zijn bezoek aan kou voortijdig afbrak. De s op een gezamenlijke westerse s. 180ptie is nu groter dan tevoren. olsbef0''^ tensl°tte de veron- op if1,c"'ng dat de machthebbers in Een groep wagons wordt „geheuveld" om in een andere trein te worden opgenomen. de Sowjet-Unie meer hechten aan rust in het binnenland dan aan het doorgaan van de Spelen. Want ook al is het nu allerminst zeker dat een belangrijk aantal landen wegblijft en dat het dan ook nog landen zijn die in Moskou kans op een medaille zouden maken de dis cussie over dit verbroederend fes tijn heeft er in elk geval een di mensie bij gekregen. Jarenlang hebben Ruslands dissidenten ge pleit voor een boycot van de Spe len wegens schending van de men senrechten. Het sprak niet aan. Pas Afghanistan maakte de tongen los en Sacharow brengt daar nu de kwestie van de mensenrechten toch nog bij. Maar de vraag blijft dan waarom het Kremlin zó hecht aan volgzame en zwijgzame onderdanen. Begint de kleine beweging der dissidenten dan toch wortel te schieten? Vreest het Kremlin als gevolg van de economische problemen een ma laise-stemming onder de bevolking waarin de stem van Sacharow kan werken als een vonk in het kruit vat? Of is het allemaal slechts de arrogantie van de macht? Het zijn vragen die alleen het Kremlin kan beantwoorden. Maar wie gewend is zijn onderdanen voor het stellen van zulk soort vragen te verbannen of gevangen te zetten, is doorgaans weinig ge neigd ongevraagd een antwoord te geven. door Barend Mensen ZWIJNDRECHT Op het nieuwe NS-rangeerterrein Kijfhoek tussen Rotterdam en Dordrecht wordt sinds zon dag doorlopend „geheuveld", maar niet meer met de hand „gesloft". Dit lijkt op een op gave voor een cryptogram. Heuvelen betekent in het vak jargon van de spoormensen echter niets meer dan wagons van een hoogte af te laten rollen en zodanig met de wis sels te manipuleren dat ze precies op het spoor terecht komen waarop een nieuwe trein wordt samengesteld. Om te voorkomen dat ze op hol slaan moeten ze af en toe worden afgeremd. Dit nu wordt sloffen genoemd Op de rangeerterreinen van de zes „beheer- spunten voor het goederenvervoer" die de Nederlandse Spoorwegen op verschillende plaatsen in het land hebben, sloffen de rangeerders zelf Op Kijfhoek is de taak van de ..slof fer" overgenomen door een compu tersysteem dat railluchtremmen aan zet zodra het opmerkt dat een naar zijn plaats gedirigeerde goederenwa gon zich te snel wil gaan bewegen. Dit is niet het enige automatisme bij het rangeren op Kijfhoek. Op dit ul tramoderne werkterrein, waarop ze ventig kilometer rails ligt en dat dan ook een oppervlakte van 225 hectaren in beslag neemt, voltrekt het hele proces zich automatisch. Het is dan ook niet te vergelijken met het oude rangeerterrein IJsselmonde in Rot terdam. dat onlangs is afgedankt na meer dan negentig jaar zijn onmisba- Jfe,* '5 Jv.t Rangeren komt nu in hoofdzaak neer op het indrukken van knoppen. Wagons op weg naar de verdeelsporen. re diensten aan het goederenvervoer te hebben bewezen. Computers Het geautomatiseerde heuvelsys teem. zoals het wordt genoemd, wordt op Kijfhoek gestuurd door twee computers. De ene verzamelt en verstrekt alle informatie die de pro cesleiders nodig hebben. Hij is gekop peld aan de computer in Utrecht die alle gegevens over bestemming, her komst. lading en route van de waar ook in Nederland rijdende zestiendui zend goederenwagons in zijn geheu gen houdt. Voortdurend controleert hij of aan alle eisen wordt voldaan om het proces van het uiteenrafelen van een trein en het op de juiste verdeel sporen (zesendertig in getal 1 brengen van de wagons waaruit andere trei nen worden samengesteld, snel en feilloos te laten verlopen De tweede computer bestuurt het ei genlijke rangeerproces met alles wat daaraan vast zit. zoals de bediening van de honderden wissels en het af remmen Om dat laatste foutloos te laten gebeuren meet hij als de wagon de heuvel afrolt, het gewicht, de snel heid, de afstand tot de voorgaande wagon en de windsnelheid. Het resul taat van dit alles is dat de wagon precies op de juiste plaats, dus vlak achter zijn voorganger, tot stilstand komt Het enige handwerk op dit rangeerterrein lijkt nog te bestaan uit het aankoppelen van de wagons. Tekeningen, bi| voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859. 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzi|de vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon 0. Aqf etensi^HEM ,ANP' Fischer en Por- landse verkooporganisatie blijft wel meJ een Amerikaanse fabrikant van bestaan, eer d»^" en regelapparatuur, stopt met Het bedrijft noemt als oorzaak voor at ènLNederlandse produktiebedrijf in de stopzetting de economische terug- n Nat^ern Daardoor is ontslag aange- gang en de aanhoudende verminde- (bestpgd voor 50 mensen. De Neder- ring van de export, ijs Honderd jaar geleden al zag men in dat het te veel werk en brandstof kostte om treinen wagon voor wagon met een locomotief te rangeren. Het heuvelsysteem, waarvoor de zwaarte kracht gratis energie levert, heeft men vanzelfsprekend ook op Kijf hoek niet. laten varen. Maar voor de rest gaat alles anders, sneller vooral en desondanks met een zeer hoge veiligheidsgraad. Het oude rangeer terrein IJsselmonde en de vijf ran geergelegenheden die er in de loop van de tijd in het Rotterdamse ge bied aan werden toegevoegd, stonden voor de verwerking van 23 procent van het totale aantal rijdende goede renwagons in Nederland. Dit kwam neer op 2100 wagons per etmaal, bij na honderd per uur en met pieken van driehonderd per uur. De nood zaak om op een groot, centraal ter rein het rangeerproces met geavan ceerde technieken te versnellen'deed zich dan ook steeds sterker voelen Zwaartekracht Met Kijfhoek is nu een centrum ge creëerd dat vooruitloopt op de ont wikkelingen die voor de Jaren tachtig worden voorzien. Dat er hier om de twaalf seconden een wagon de heuvel af kan rollen en dat het met die frequentie toch mogelijk is het ge compliceerde wisselstelsel snel en veilig te laten reageren mag van grote betekenis zijn voor het goederenver voer in eigen land. Kijfhoek gaat ook in Europees verband een belangrijke rol spelen Het nieuwe rangeerterrein te zien als zuster van de hoofdknoop punten in het internationale goede renvervoer zoals Maschen bij Ham burg. Muttenz bij Bazel en Villeneuf St Georges bij Parijs Sloffer weg Dag Nederland, we gaan overzee! De geautomatiseerde opzet van Kijf hoek heeft oude functies doen ver dwijnen De sloffer bijvoorbeeld heeft, zoals gezegd, het veld moeten ruimen. Daar staat tegenover dat veel nieuw werk moet worden ver richt om dit drukke continubedrijf als een horloge te laten lopen. Op Kijfhoek werken zo'n tweehonderd mensen Het merendeel is specialist Velen van hen zorgen voor de veilig heid, vooral wat betreft het vervoer van gevaarlike stoffen Daarvoor gel den bij NS al strenge voorschriften, maar voor Kijfhoek zijn nog extra voorzieningen getroffen Zwijndrecht, en Heerjansdam. de ge meenten waarbinnen Kijfhoek is ge legen, hebben desondanks geweigerd hinderwetvergunningen af te geven omdat zij toch nog bepaalde gevaren zagen. Na beroep van NS hebben ge deputeerde staten van Zuid-Holland toch voor vergunning gezorgd Vrachtautocentrum De mogelijkheid bestaat intussen dat aan dit NS-complex een groot cen trum voor het autogoederenvervoer wordt verbonden Het ministerie van Verkeer en waterstaat laat daarvoor een onderzoek verrichten waarvan de coördinatie is opgedragen aan de ku- mers.van koophandel van Rotterdam en Dordrecht, de organisatie van het beroepsgoederenvervoer over de weg. de Rotterdamse expediteurs en het Vrachtautocentrum Het zou een in temationaal project moeten worden met werkgelegenheid voor vijfdui zend mensen Na een aanvankelijke aarzeling tonen de expediteurs, vooral de Rotterdam se. nu veel Interesse voor dit mlljoe- nenprojeet De gemeente Zwijn drecht kijkt ook hier echter met een bezorgd oog tegenaan, omdat zij voorziet dat zij met veel van de ver keersdrukte van Rotterdam zal wor den opgescheept zonder dat zij. wat werkgelegenheid betreft, zelf veel profijt van het vervoerscentrum zal hebben. De ruimte (er is 70 hectare voor nodig) is echter beschikbaar en er schijnen voor de verwerkelijking van het plan geen noemenswaardige wettelijke belemmeringen te bestaan Dat er mannen en vrouwen zijn die een huwelijk niet aandurven, misschien omdat ze al een mis lukt huwelijk achter de rug heb ben of er zoveel om zich heen hebben zien mislukken, of mis schien omdat ze de daaruit voort vloeiende verplichtingen niet denken aan te kunnen of gewoon niet willen, is geen nieuws. Dat er vrouwen én mannen zijn die evengoed wèl graag een kind wil len grootbrengen, is geen wonder. Dat er moeders zijn die zodoende wel een kind hebben, maar wel bewust geen echtgenoot en zelfs geen vaste relbtie met de vader van het kind (de BOM-groep bij voorbeeld, de Bewust Ongehuw de Moeders) mag bekend worden verondersteld. Dat er ook zulke vaders zijn die volgens een voor opgezet plan alleen voor hun kind zorgen, is minder bekend. Voor de vrouw die wel een kind. maar niet de vader wil. zijn er betrekkelijk weinig problemen; vindt ze een partner, dan zitten er voor hem geen consequenties aan vrouw en kind vast. Maar waar vindt een man die alleen maar vader wil worden, een vrouw die alle moeite van het dragen en krijgen van een kind op zich wil nemen om haar baby dan meteen weer af te staan? In het feministisch maandblad Op zij zijn twee van zulke mensen geportretteerd: een man die een vrouw bereid vond voor hem een kind te krijgen, en een vrouw die haar (tweede) kind aan een goede vriend afstond. Beiden weten ze heel precies waarom ze zo en niet anders gehandeld hebben De man wiens ouders en zusje in de oorlog omkwamen, zat op z'n tiende al in een weeshuis en ging daarna van pleeggezin naar pleeggezin, waar hij veelvuldig ruzies tussen ouders en kinderen, maar vooral tussen de ouders on derling meemaakte. Hij wist toen al zeker, vertelt hij in Opzij, dat hij nooit zo zou willen leven: ..Die sleur zou ik niet aankunnen en ook niet, dat je altijd in alles rekening met die ander moet houden. Kinderen wilde ik toen al wel, al was het een huis vol. Maar dan voor mij alleen." De ouders van het meisje dat de moeder van zijn zoon werd, zorg den met hun dochter een half jaar voor de baby en daarna kwam het kind volgens afspraak bij de vader. De jongen is nu acht jaar en alles gaat goed; hij vraagt niet naar zijn moeder en ziet haar ook nooit. Volgens de vader trekt een kind trouwens altijd naar de gene die hem liefde en aandacht geeft. En die vaders die alleen "s avonds hun kind even naar bed brengen, „die weten niet wat ze missen. Bij mij staat mijn kind voorop en dan de rest." De vrouw uit Opzij wilde na haar scheiding wel graag een tweede kind krijgen, maar omdat ze de kost voor haar en haar zoon moest verdienen en bovendien studeerde, zou de opvoeding van een tweede haar te veel worden. Ze praatte erover met haar beste vriend, raakte van hem in ver wachting en gaf het meisje aan de alleenwonende vriend die graag een kind wilde opvoeden Samenwonen? „We moeten er al lebei niet aan denken, het zou onze relatie verstikken." Adoptie vindt ze iets heel anders ..Om het kind dat je zo lang bij je gedragen hebt af te staan aan iemand die Je helemaal niet kent. het nooit meer te zien. dat iijkt me vreselijk. Ik kan mijn dochter tenminste nog volgen, ze komt af en toe logeren, ik weet bij wie ze is en hoe het met haar gaat Hoewel de omgeving hun stand punt niet deelt („hij is de held. ik ben de slet") zijn de vader en de moeder het eens een kind heeft genoeg aan één vaste persoon in zijn leven, bij wie het altijd te recht kan. In Parijs worden proeven geno men met de trottoirs om het blinden makkelijker te maken alleen met een stok over straat te gaan. De Place Edmond Ro stand. een druk plein in het Quartier Latin, is de eerste plek waar een loopribbel in de stoep is aangebracht, waaraan een blinde kan voelen hoe hij goed en veilig naar de oversteek plaats komt. De bonafide bonthandel houdt zich keurig aan de afspraken om geen bont te verkopen van in het wild levende, vaak bedreigde of zeldzame diersoorten, consta teert 'Panda', het maandblad van het Wereld Natuur Fonds Neder land. tevreden. Maar toch kregen redactieleden van het blad weer een folder onder ogen. waarin een bontjas van sabel werd aangebo den In Europa is de sabelmai Ler al lang uitgstorven; alleen in het noorden van Azië komt hij nog voor. maar ook daar is hij. dank zij de jacht, duidelijk op zijn re tour De sabelmarter ls trouwens altijd zeldzaam geweest, zegt Panda, en omdat ie nergens spe ciaal gefokt wordt zoals vossen en nertsen moet die aangebo den bontjas wel van die zeldzame dieren uit Noord-Azië zijn ge maakt Wie de natuur een warm hart toedraagt, kan dus maar één ding doen. nipt. Van de 395 jongetjes en 363 meis jes. van wie tussen 13 november en het eind van vorig jaar de geboorte in de na de staking her- verschenen Times werd aange kondigd. blijken de meesten Jim en Liz. James en Elizabeth dus. te heten. Die namen zijn blijkbaar onder het Times-lezende Britse publiek erg populair, want ze staan al zestien Jaar bovenaan de in die krant gepubliceerde lijst van namen Edward bleef, net als het jaar daarvoor, een goede tweede, maar veel meer ouders kozen de naam Sarah voor hun dochtertje als in 1978: toen stond Sarah op de zesde plaats, nu op de tweede Het is maar de vraag of de acht tienjarige Cheung Tat-Wah uit de Chinese provincie Guangdong zijn zestien gouden taels ooit in handen krijgt Hij ls de eerlijke winnaar van een quiz die een tv- station in Hongkong heeft uitge zonden Kijkers Cheung woont dicht bij dt grens met Hongkong konden schriftelijk meedoen en van de veertigduizend inzen ders werd Cheung de winnaar Hoofdprijs een zwaard met zes tien taels (oude Chinese munten' van puur goud Een tael is mo menteel zo n tweeduizend gulden waard, zodat de Chinese jongen recht heeft op zeker 32 000. Een vervelende bijkomstigheid ls, dat China de Import van goud ver biedt en ook zijn onderdanen geen goud laat bezitten Cheung wil graag naar Hongkong om zijn prijs in ontvangst te nemen en die dan maar meteen in Chinees geld of Hongkong-dollars om te wisselen, maar het is lang niet zeker of hij het land uit mag In dat geval zal hij het geld overge maakt krijgen, maar eer het zo ver is kan het goud wel stukken minder waard zijn Het is altijd beroerd om te laten merken dat je op een of andere manier gehandicapt bent Vooral als er niets van te zien is. laten veel mensen het maar zo Maar dat kan juist voor Jezelf faliekant verkeerd uitpakken Een slecht horende bij voorbeeld, die niet goed begrijpt wat een ander zegt en zomaar een (verkeerd» ant woord geeft, kan al gauw het stempel opgedrukt krijgen van een beetje vreemd te zijn, „want die zegt altijd van die rare din gen" Zelfs voor een hulsbezoek ster en informatrice van de Ne derlandse Vereniging voor Slechthorenden, geen vreemde ling ln Jeruzalem, is zo'n contact nog vaak moeilijk In het blad Leeftijd zegt zo'n hulpverleen ster. mevrouw Zuur-Wolters ..Je aarzelt soms bij bejaarden of ze nu dementeren of gewoon slecht horen, omdat je soms zo'n gek antwoord krijgt" Hoe vervelend ook. toch maar laten merken dus als er wat aan de hand Is Dat ls op den duur voor alle partijen het best

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5