undelach ziet wat in nelkplan Van der Stee Bedrijfsleven niet zonder optimisme Meer nadruk op kwaliteit Landbouw moet beter inspelen op wensen consument Glastuinbouw kan 40 rocent energie sparen Goudprijs keldert Bezwaren wegvervoer tegen geluidsheffing remie van 20 cent voor elke niet geproduceerde liter 'ienjarenplan van Landbouwschap Per kiesschijf naar binnen j Scheveningse I*verf gaat 1 i verkleind door leer waardering gevraagd voor werk van ondernemer Mening over reclame Gedurende afgelopen jaren verhouding scheefgegroeid )ENSDAG 23 JANUARI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 1 RUSSEL (ANP) Minister Van der Stee van landbouw heeft gisteren in Brussel voor het irst enige hoop gekregen dat zijn ideeën inzake een sanering van de Europese zuivelproduk- 2* e niet als wegwerpideeën worden behandeld. Voor het eerst namelijk heeft Gundelach (de uropese landbouwcommissaris) gezegd er iets in te zien, aldus Van der Stee. 31V, at de Nederlandse minister in de 5vJ ;ropese landbouwraad bepleit heeft imt. in het kort op het volgende er geef ln de toekomst elke boer 7, lor elke liter melk die hij niet produ in der Stee ziet zijn voorstel als een êche-programma' dat in twee of ie jaar uitgevoerd moet worden, let zal een zee van ellende geven bij voorbeeld boeren die pas ginnen of juist hebben geïnves- >rd. maar het is de enige manier om t kwaad (van de overproduktie) bij de wortel aan te tasten," aldus de bewindsman. Terughoudend Over mijn voorstel bestaat bij de andere ministers nog grote terughou dendheid (slechts Luxemburg heeft het gesteund) en het idee dat je ie mand beloont voor wat hij niet doet, is op zichzelf natuurlijk crazy. Een absolute prijsbevriezing is bij voor beeld politiek niet waar te maken Ik wens geen herhaling van een 'b eren- mars op Brussel", zoals in 1970. Ook EN HAAG (ANP) Het Landbouwschap heeft een energie- sparingsplan opgezet voor de Nederlandse glastuinbouw, t in tien jaar tijds moet leiden tot een vergroting van de ergiebesparing tot veertig procent van het huidige gasver- Em lik Het Plan za' in fases uitgevoerd moeten worden en de ■200 »rheid zal er volgens het schap een belangrijke bijdrage aan ten leveren. de boer heeft recht op een redelijk inkomen, aldus Van der Stee. De Nederlandse minister legde zijn Ideeën op tafel in een discussie van de EG-ministers van landbouw over be zuinigingsvoorstellen die Gundelach vorig Jaar voor de Europese land bouw deed en waarmee hij ruim twee miljard gulden wil besparen. Elke in de EG geproduceerde liter melk kost de gemeenschap 40 cent aan kosten om melk uit de markt te nemen en aan exportrestituties. Waarom zou je niet een groot aantal boeren die vrij willig hun produktie beperken, de helft van dat bedrag (dus 20 cent) geven voor elke liter melk die ze min der produceren?, aldus Van der Stee. Hij zei te hopen dat Gundelach dit idee in aangepaste voorstellen zou willen verwerken. Dit deurslot is een van de vindingen die te zien zijn op de vakbeurs Kar wei in Utrecht. J n een onzer verslaggevers HEVENINGEN De failliet ver aarde scheepswerk" SMS in Scheve- ngeh' zal blijven voortbestaan als eine reparatiewerf. De nieuwe eige- ar verschaft geen werk voor de ntig personeelsleden die tot vorige £ek bij de werf in dienst waren, fchts zes a zeven werknemers van I Sleephelling Maatschappij Sche- fcingen zullen worden overge zien. kieuwe eigenaar is een scheepsre- ■teur uit het Scheveningse haven- led.-Hij neemt alleen de hellingba- g'y- van de werf in bezit, de andere -greinen van de sleephelling worden rgenomen door een transportbe- en twee kleine technische be itjes.' Het transportbedrijf zal vol- s dé vakbonden tien extra perso- i ilsleden in dienst nemen, maar het nog niet duidelij of die kunnen i rden aangetrokken uit de groep rknemers die ontslagen is. - >e industriebonden FNV en CNV i teleurgesteld over het uiteindelij- resultaat van de al weken slepende derhattdelingen rond overname n de werf. CNV-districtsbestuurder rk Rietkerk ..Voor de reders an de heveningse haven is het aardig dat i gebruik kunnen blijven maken van sleephelling. maar de werknemers i niet geholpen met deze oplos- rwee weken geleden blokkeerden IS-werknemers met een vissers- iip de Scheveningse haveningang, kracht bij te zetten aan hun eis er werk behouden moest blijven tenminste twintig man. Vier a jaar geleden werkten er nog 150 ioneelsleden op de scheepswerf, gespecialiseerd was in de bouw vissersschepen. Gisteren heeft het schap het plan aangeboden aan minister Van der Stee van landbouw. Een belangrijk deel van de inspan ningen, vindt het schap, zal gericht moeten zijn op verbetering en her bouw van het bestaande glasareaal. Daarvoor met de glastuinbouw een investeringsprogramma van 300 400 miljoen gulden per jaar uitvoeren. Overheidsbijdragen in de investerin gen zullen moeten komen uit de meeropbrengsten van het aardgas. Onderzoek, onderwijs en voorlich ting. aldus het schap, zullen nog meer dan voorheen op energiebesparing gericht moeten worden. De overheid zal experimenten voor energiebespa ring moeten bevorderen. Het Landbouwschap vindt de door de overheid voorgestelde energiebespa ringstoeslag op de WIR-premies voor investeringen in bedrijfsgebouwen totaal onvoldoende voor de glastuin bouw. Bezien zal moeten worden of er bij de bouw van nieuwe kassen nor men moeten komen die gericht zijn op energiebesparing. Als sluitstuk voor het plan wil het landbouwschap een regeling, die een gehele of gedeel telijke afbraak van kassen bevordert. Zo mogelijk moet deze worden opge zet in samenhang met een totale be drijfsbeëindiging. De energiekosten in de glastuinbouw, zegt het Landbouwschap, bedroegen vorig jaar 700 miljoen gulden, dat is ongeveer 25 procent van de totale kosten in deze bedrijfstak. Binnen een paar jaar zullen ze tot meer dan een miljard zijn opgelopen. Een strin gent energiebesparingsbeleid is no dig als de glastuinbouw ook in de jaren tachtig werkgelegenheid wil blijven bieden aan 70.000 mensen en een aandeel van 25 procent (twee miljard gulden) wil blijven leveren aan Nederlands agrarisch export overschot. De glastuinbouw, aldus het land bouwschap, heeft in de periode 1974- 1978 al een energiebesparing van ruim 13 procent per hectare weten te bereiken. Garantieprijzen Van der Stee verwerpt de idee van een verlaging van garantieprijzen voor melk. Dat is wel aantrekkelijk voor de consument, maar het levert voor de boeren, sociaal-economisch gezien, grote problemen op. De gevol gen voor het Europese budget van zo'n maatregel noemde de minister onbelangrijk. Of zo"n maatregel tot lagere produktie zou leiden, is boven dien nog de vraag, aldus de be windsman. Een zware 'strafheffing' op de leve ring van melk boven een bepaald produktieniveau (het nog steeds ter tafel liggende voorstel van landbouw commissaris Gundelach) noemde Van der Stee ..slechts een variant op een prijsverlaging." Voor de consu ment heeft het geen bet 'kenis. De Europese begroting zal er vel bij va ren. maar met zo'n systeem zal het vele jaren duren voor er een even wicht op de zuivelmarkt bereikt zal zijn, aldus Van der Stee. LONDEN/NEW YORK De goud prijs is gisteren in een nog niet geëve naard tempo teruggevallen. In Lon den ging de notering per troy ounce (31,1 gram) in een dag terug van 838,50 tot 705 dollar. In New York kwam de notering bij het begin van de handel zelfs op 688 dollar, voordat een licht herstel optrad tot rond de 700 dollar. Ook in Amsterdam kon het hoge peil van maandag in de verste verte niet gehandhaafd blijven. De verkoop prijs van een kilo onbewerkt goud zakte van ƒ52,660 tot ƒ46.260 per kilo. De zware koersval wordt in de eerste plaats toegeschreven aan winstne ming. Handelaren die in een eerder stadium goud kochten wilden, nu de prijs zo sterk gestegen was. hun buit binnenhalen. Dit verschijnsel van winstneming doet zich bij goud eer der voor dan bij effecten, omdat het metaal geen dividend of rente ople vert. De teruggang is mogelijk ook veroorzaakt door het uitblijven, gis teren, van slecht nieuws over Iran of Afghanistan. Van onze redactie economie DEN HAAG De Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transport-Ondernemingen (KNVTO) heeft „ernstige bezwa ren" tegen een geluidsheffing. Deze mededeling is gisteren gedaan naar aanleiding van een ontwerp-be- sluit van minister Ginjaar (volksge zondheid en milieuhygiëne), waarin wordt voorgesteld de prijs van motor brandstoffen voor het wegverkeer te verhogen met 0,47 cent per liter. Deze heffing is ten behoeve van de bestrij ding van de geluidshinder, die door het wegverkeer wordt veroorzaakt. De KNVTO zegt de bestrijding van geluidshinder niet overbodig te ach ten. Integendeel, de transportonder nemingen zijn vóór maatregelen in dit opzicht. In dit verband wordt erop gewezen, dat zowel fabrikanten als gebruikers van bedrijfswagens au tobussen. vrachtauto's en taxi's bereid zijn daaraan mee te werken en financiële offers te brengen voor bij zondere voorzieningen. Inmiddels zijn al belangrijke vorderingen op dit gebied gemaakt. Maar, zo wordt hieraan toegevoegd, in de vervoersbedrijven wenst men dan wel verschoond te blijven van een ongedifferentieerde heffing, die de onderneming met duurdere stille voertuigen even hard treft als de on derneming die geen maatregelen in dit opzicht heeft genomen. Vrees De KNVTO vreest, dat deze benade ring een stimulering van het gebruik van geluidsarme auto's, dan wel het treffen van voorzieningen daartoe bij bestaand materieel, in de weg zal staan. Ook heeft de organisatie er bezwaar tegen, dat de gelden die op deze wijze worden verkregen van het wegverkeer, te zijner tijd zullen wor den aangewend voor de financiering van geluidswerende wallen en andere voorzieningen die vaak nodig zijn voor het herstellen van vroeger ge maakte planologische fouten bij de aanleg van wegen en woongebieden. Tenslotte wijst de KNVTO er op, dat deze nieuwe lastenverzwaring vele bedrijven in de wegvervoersector ver der in moeilijkheden zal brengen. He laas. zo wordt gezegd, in het bijzon der die bedrijven, die dit moeten op vangen bovenop de kostenverhogin gen in verband met het gebruik van stillere en duurdere voertuigen. an onze redactie economie ikti lal MSTERDAM Ondanks het feit dat er in Nederland de tste tijd met betrekking tot 1980 nogal eens gesproken wdt in termen van „rampjaar" en „sombere vooruitzich- is het bedrijfsleven als geheel toch niet helemaal zonder ptimisme In elk geval is het waakzaam en weet het voldoen- e innerlijke kracht op te brengen om de problemen zoveel logelijk op te lossen. 41 kan da conclusie zijn na het aan- aren van een aantal inleidingen van fn tiental ..captains of industry" set als basisthema ..Ondernemen in e jaren "80". Het bedrijfsleven zal 'ch echter wel bewust moeten zijn. Wis mr. P. C. Maas van de Nationale ivesteringsbank het stelde, dat in elerlei opzicht innovaties (vernieu- ingen) wenselijk zijn. Niet alleen op St gebied van technologie (speciali se), maar ook in het sociale vlak en het vlak van het management (de tiding i het algemeen betreurden de top- *nsen uit het bedrijfsleven het. dat r zo weinig waardering bestaat voor ft werk van de ondernemer Met ame het streven naar de. volgens de idernemers. zo broodnodige winst, aarmede het voortbestaan van de Wrijven nauw is verbonden, ont- toet veel te weinig weerklank. Moeilijkheden J C Smit (Holeci noemde als ^ilijkheden voor de Nederlanuse "dustrie nog eens de (welbekende) fonten a>s: hoge arbeidskosten; har de gulden; geen behoorlijke rende menten; geringe seriegrootte produk tie; slecht functionerende arbeids markt en het feit. dat de aardgasba ten worden geconsumeerd in plaats van produktief aangewend. Als een suggestie voor verbetering wees hij op de automatisering in de produktie. ..Laten we niet bang zijn voor de gevolgen van de chip. Laten we in de gaten houden wat er in de VS en in Japan gebeurt. In Japan staan al 1500 robots in de metaalindustrie. Robots, die nooit ziek zijn. 24 uur per dag werken en met grote regelmaat een constante kwaliteit afleveren." Het is een illusie om te denken, zo zei de heer Smit. dat dit niet naar Euro pa zal komen. Integendeel Verder deed hij de suggestie aan de industrie het produktenpakket te saneren, zorg te dragen voor een groot geografisch draagvlak en de leiding terdege voor te bereiden op de taken die wachten. Voor de overheid droeg hij de volgen de ideeën aan reserveer elk jaar bij de begroting 50 procent van de aard gasopbrengsten voor allerlei maatre gelen om de ondernemingen te stimu leren; tracht niet de rol van de onder nemer over te nemen; buig het sys teem van ontwikkelingskredieten om in een systeem van opdrachten an de industrie. Geef voorts voor de ont wikkelingskosten die de bedrijven maken een hogere belastingaftrek en stel middelen beschikbaar als een on dernemer tot de conclusie komt. dat een activiteit moet worden Jge- bouwd of beëindigd. Dan wordt ver meden wat er nu gebeurt, namelijk dat geldmiddelen aan ondernemin gen worden onttrokken, die ze niet meer aan positieve en creatieve ont wikkelingen kunnen besteden. Ten slotte verzoekt hij de overheid de arbeidsmarkt te dwingen om beter te opereren en het niet-werken niet zo gemakkelijk te maken. Daarbij stel de hij Duitsland en Zweden als voor beeld. Hardere opstelling Prof dr Th. M Scholten (Robeco- groep) constateerde dat er verande ring op til is in het politieke optreden van de westelijke landen. Deze veran dering gaat in de richting van een hardere opstelling, die overigens niet. zo dacht hij. tot een grote oorlog zal leiden. Eerder lijkt (Midden-Oosten) een min of meer verdelen van de buit te voorzien. Overigens meende hij, dat bedreigin gen van buitenaf saarr.horigheidsge- voelens en inspanningen stimuleren. De groeiende politieke spanning kan in West-Europa zeker een positief ef fect hebben op de bereidheid van volken (en regeringen) tot het aan vaarden van beperkingen op het ge bied van lonen, consumptie en over heidsuitgaven. Prof. Scholten dacht voorts dat een politiek militair sterkere VS tot een sterkere dollar zal leiden. Gezien de toenemende inflatie (ook in Neder land) was hij van oordeel dat wie zich als belegger daartegen wil indekken nu moet kijken naar aandelen en onroerend goed en gelet op de in Nederland historisch hoge rente ook obligaties niet uit het oog moet verliezen. Gesproken werd ook over het geven van kansen aan Jonge mensen en Jonge ondernemers, waarbij werd ge wezen op het verschil in mentaliteit tussen Nederland en een land als de VS. „In de VS wordt een ondernemer die iets probeert maar tweemaal fail liet gaat. gezien als een flinke man. In ons land wordt hij met de vinger nagewezen." Het Is zaak. zo werd opgemerkt, dat wij ons in Nederland meer dan voor heen openstellen voor ondernemersi nitiatieven Ook moet het particulie ren aantrekkelijker worden gemaakt deel te nemen in het kapitaal van kleinere ondernemingen als vast staat. dat hierdoor arbeidsplaatsen kunnen worden geschapen. Wat de steun van stpatswege aan in moeilijk heden verkerende ondernemingen betreft werd gewezen op het gevaar, dat als de betrokken onderneming de crisis te boven komt in feite blijkt dat zij is genationaliseerd. Het is deze landbouw- kwaliteitswet, waarvan de consument het meest merkt en zal gaan mer ken. Binnen het kader van deze wet wordt ge streefd naar meer kwali teit en betere herken baarheid van produkten. Zo bestaat er al een kwa liteitsnorm voor kroket ten. bitterballen en frika dellen. en onlangs is een extra kwaliteit ontwik keld voor vacuum ver pakte rookworst. Mo menteel wordt nog ge werkt aan kwaliteits klassen voor ham. Intussen wordt in het kader van de warenwet binnenkort het nieuwe vlees- en vleeswarenbe- sluit van kracht, op grond waarvan eisen worden gesteld aan het gebruik van de benamin gen gehakt, gekruid ge hakt, mager gehakt, tar- t ar, gehakte biefstuk, filet americain en vlees waren. Een van de be langrijkste eisen in dit besluit is dat deze pro dukten met enkele uit zonderingen. zoals voor filet americain. balken- brij. bloedworst en nog enkele produkten voor minstens negentig pro cent uit vlees moeten be staan Een andere be langrijk punt daarin ls dat. behalve sulflet, ook nicotinezuur zal worden verboden. Beide stoffen zijn uit het oogpunt van gezondheid ln vleeswa ren niet wenselijk. Er wordt nog gestudeerd op de problematiek van „vleesvreemde" eiwit- produkten. die worden gebruikt voor een ge deeltelijke vervanging van vlees. Zo'n vervan ging wordt door het mi nisterie van landbouw niet principieel afgewe zen. Maar het standpunt is wel. dat het gebruik van die elwitprodukten beperkt moet blijven tot bepaaalde. specifiek aan te wijzen produkten. Ook moet voor deze pro dukten een duidelijke benaming worden ge vonden. Schaduw De heer Van der Meljs verzekert dat het minis terie van landbouw nauwlettender dan voor heen de produkten en de benamingen daarvan in de gaten zal houden. „Het moet worden voor komen, dat de consu ment wordt geconfron teerd met een produkt waarvan de kwaliteit nog maar een schaduw ls van de kwaliteit van vijf of tien Jaar geleden. De consument heeft er recht op niet misleid te worden en te weten of hij (of zij) koopt." Een andere zaak die het. ministerie van landbouw' samen met het minis terie van volksgezond heid gaat propageren, is het verminderen van de hoeveelheid vet in vlees en vleeswaren. Wel iswaar kan de consu ment de vetconcumptle vaak zélf beperken door het kopen van magere vleessoorten. Maar als het om vleeswaren gaat, ligt het verminderen van de hoeveelheid vet in de eerste plaats bij de sla gers en de fabrikanten Maximum De overheid laat deze „vetkwestie" overigens niet alleen over aan het bedrijfsleven. In wette lijke regelingen zullen steeds vaker maximum- vetpercentages voor vleeswaren worden vast gelegd. Zo wordt om een voorbeeld te nomen voor rookworsten aan een vetpercentage van maximaal vijfendertig procent gedacht C. A. Evers (timmerman): Reclame is bekendmaken van een produkt aan de consument. Geef die consu ment dan éérlijke voorlichting. Kraak je concurrent niet af. De consument kon uw produkt wel eens afkraken. Conclusie: Reclame? Oke, graag leuk. De consument is prijs- en kwaliteitsbewust. (Bijeengebracht door FHV/BBDO) Sommige slagers blijken het niet zo nauw te ne men met het vetgehalte. Percentages van schrik niet veertig en zelfs vijftig procent in vleeswaren zijn geen uit zonderingen. Deze hoge vetpercenta ges zijn niet meer nodig en zullen bovendien op steeds meer weerstand van de consument stui ten. Daarnaast worden de slagers opgeroepen kritischer te worden op de soms onnodig grote hoeveelheden zout die in vleesprodukten worden verwerkt. Vooruitgang Het ls een duidelijke vooruitgang, dat door de overheid de problemen van de consument (en daarmee uiteindelijk voor de producent) op het gebied van kwaliteit, assortiment, smaak, ge zondheid en voorlichting worden onderkend en dat daarover ook met consumenten, milieube schermers. dlerbescher- mers én het landbouwbe drijfsleven wordt ge praat Bovendien is het van belang, dat de over heid ln dit opzicht een steeds actiever beleid gaat voeren. Maar het zal wel diep ln de Jaren tachtig zijn. voordat een min of meer Ideale toestand wordt bereikt Aandacht een massaprodukt van voornamelijk Edammer- en Goudse kaas kri tisch moeten worden be keken. De kwaliteit van deze kaassoorten is wel iswaar constant en rede lijk („er kén gewoon niets mis gaan"), maar het smaakt allemaal het- zelfde. „Dat gaat verve len; zo simpel ligt dat", zegt de heer Van der Meijs. Met deze twee kaassoorten worden bo vendien niet die consu menten bereikt een „niet te verwaarlozen" aantal die best wat meer willen betalen voor een beter produkt. Inspelen Door de producenten van boerenkaas, wordt slechts voor een deel in deze behoefte voorzien. Want door het publiek wordt heel wat buiten landse kaas gekocht. Het bedrijfsleven zou op deze behoefte, aldus de heer Van der Meijs. beter kun nen inspelen door (her kenbaar) meer verschil lende soorten smaken en kwaliteiten te gaan pro duceren. Zo heeft hij nog meer voorbeelden. Wat room boter betreft merkt hij op het opvallend te vin den. dat Juist in Neder land zo veel margarine ln plaats van roomboter wordt gegeten. „Waarom smaakt het vlees tijdens de vakantie in Frankrijk lekkerder dan ln Neder land? Doordat het in roomboter is gebraden. En nóg zo'n punt; buiten de koelkast smelt room boter weg en direct uit de koelkast is de room- boter niet te smeren. En waarom zit roomboter nog steeds in een wikkel- tje ln plaats van ln een behoorlijk bakje?" Dui delijk is. dat de heer Van der Meijs hierin ook ver- anderlng (verbetering) gebracht wil zien. Appelteelt Ten aanzien van de ap- pelteelt werpt hij de vraag op. of de telers mo menteel wel de goede rassen hebben. Als blijkt i dat een ras bijvoor beeld de golden delicious niet zo best in de smaak van de consu ment valt. moet de teelt van zo'n appelsoort niet worden voortgezet, maar dienen andere rassen te worden aangeplant. Teneinde de zo noodza kelijke veranderingen te bereiken, beperkt het j ministerie van landbouw zich overigens niet tot waarschuwende en sti mulerende woorden. Om de noodzakelijke veran deringen financieel be reikbaar of aantrekke lijk te maken, worden jaarlijks tientallen mil joenen guldens beschik baar gesteld voor land bouwkundig onderzoek (er bestaat onder eigen directie een kwaliteitsin stituut). lastenverlich ting (financiële tege moetkomingen ln de kosten van keuringen), voorlichting en last but not least de land- bouwkwallteltswet In aanvulling hierop zegt hij in een vraaggesprek: „Consumentenorganisa ties. alternatieven en dierbeschermers. kom óp met je wensen! De di rectie voedings- en kwa liteitsaangelegenheden zal hierbij gesteund door de minister van landbouw daaraan alle aandacht besteden." Want duidelijk is dat bij de consument, de milieu beschermer en de dierbe- schermer een duidelijke argwaan valt waar te ne men ten aanzien van de moderne produktieme- thoden. Deze signalen wil (ook) het ministerie van landbouw niet in de laatste plaats in het belang van de boeren en de landbouwindustrie serieus nemen en het be leid daarop zoveel moge lijk afstemmen. E er kJejne deieyatiè fay dc /vte^rwoordi^Vne /an de inspieaklc/nmissie ttr be/ordering /an de /(etsverkoop Gedurende de afgelopen twintig Jaar. ls de verhouding tussen de boer en de land bouwindustrie aan de ene kant en de con sument aan de andere kant, scheefge groeid. Enkele voorbeelden: De diepvrieskip heeft de markt verlo ren, omdat er geen interesse meer bestaat voor zo'n klompje ijs; Met Edammer en Goudse kaas worden niet die consumenten bereikt, die best wat meer willen betalen voor een kwalitatief ander of beter produkt. Met deze en soortgelijke prikkelende uitspraken tracht de directeur voe dings- en kwaliteitsaan gelegenheden van het ministerie van land bouw. drs C. C. J. M. van der Mijs, de agrarische sector duidelijk te ma ken, dat het publiek meer kwaliteitsbewust is geworden. De landbouw zal beter moeten Inspelen op de wensen van de consu ment. Dat is niet alleen in het belang van de con sument. maar zeker ook in het belang van de pro ducent. omdat door een beter beleid de verkoop kan worden behouden en in vele gevallen vergroot kan worden. In dit verband hield de heer Van der Meijs on langs een toespraak voor de Bond van Coöperatie ve Zuivelfabrieken in Friesland, waarin hij op merkte. dat met de slag zin „de melkplas beter de baas. met een betere kwaliteit van boter en kaas" de richting wordt gewezen die het agrari sche bedrijfsleven daarbij gesteund door de overheid zal moeten op gaan, om de huidige problemen de baas te worden. Het zal wel niet zo ver meer komen, dat alle kippen weer frank en vrij op het boerenerf en op de mestvaalt zullen kunnen rondlopen. Als gevolg van het scharreleleren- besluit is echter al wel een aantal kippen uit de legbatterijen „gekro pen". Deze kippen kun nen weer zij het be perkt in grote schuren scharrelen en het voer zoeken Waarmee de heer Van der Meijs maar wil zeggen, dat door wen sen van „buitenaf" ten aanzien van het welzijn van dieren veranderin gen kunnen voortkomen, die heel wel bruikbaar zijn in de moderne pro- duktiemethoden. Er zit dus een keer ten goede in de ontwikke ling. Maar er moet de ko mende jaren toch nog heel wat meer verande ren om te bereiken, dat de opzet minder produk- tiegerlcht en meer con- sumentgericht wordt. Zo zal bijvoorbeeld de produktie van kaas

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11