xeen uitzicht op extra nkomsten door aardgas CNV-bond wil onderzoek naar beleid van Philips Uitgaven statenfracties onder de loep Rijnmondraad achter redding afvalbedrijf Werklozen VG obby van Van Aardenne zonder resultaat a l Werkgevers willen ,1 eer bezuinigingen Uw Kunstgebit Bezwaar tegen 'alcoholtester' voor publiek IV vindt wet op jidernemingsraden te begrijpen Net op tijd uit de auto Ex-werknemers dagvaarden General Plastics Dagelijks bestuur van Overijssel wil over vergoedingen praten rkoop van auto's daalde vorig jaar 'Politieman geeft zich soms voor misdadiger uit' ISDAG 22 JANUARI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET R H S 3 onze parlementsredactie !N HAAG De reis van minister Van Aardenne (economi- ie zaken) naar de landen, die Nederlands aardgas afnemen, >ft nog geen enkel tastbaar resultaat opgeleverd. Optimisti- tov«£e opmerkingen van minister Andriessen (financiën) ten rs vi a. is» |t». is er nog geen zicht op grote extra-opbrengsten. Er zijn geen onderhandelingen op gang gekomen tussen de sunie, de leverancier van het gas, en de buitenlandse lemers over verhoging van de exportprijzen. ens_ lief In itopi ?n vaa phem en de ntuele extra-opbrengsten uit de len. 0| Kirt kunnen van groot belang zijn het sociaal economisch beleid, t kabinet-Van Agt wil voeren. ivoLle onderhandelingen tus- de Gasunie en de afnemers kun- het rijk miljarden opleveren, die noodzaak tot verdere bezuinigin- kunnen verkleinen. jaar, tegenover zijn ambtgenoten nog eens schriftelijke de Nederlandse ver langens uiteengezet. De bewindsman heeft zich overigens, ook naar de Tweede Kamer troe, in stilzwijgen gehuld over die verlangens. Wel heeft een andere belanghebbende, topman Montijn van de oliemaatschappij Shell, die in de Gasunie deelneemt desgevraagd gesproken over prijsver hogingen van. gemiddeld dertig procent. Ag en du ffen in r an lenwti enkd ^nisterie van economische za- en de Gasunie zeggen dat er geen crete resultaten te melden zijn het bezoek van Van Aardenne, :lassiJober vorig jaar. aan zijn ambtge- ;rken:|en in Bonn, Parijs, Brussel en Het was de bedoeling, dat zo edig mogelijk na die reis de Gasu- met de afnemers om de tafel zou b zitten. De Gasunie voert thans eens ter alleen met de Fransen bespre- an ligj gen die het predikaat onderhan- L. png verdienen. Met de overige af- oers „bestaan er natuurlijk wel contacten"», aldus de Gasunie, r we worden niet met vlag en eLbinnengehaald." De afnemers tn forse tussentijdse prijsverho- t luist en. itelijk jeeld et Van Aardenne vindt het alleszins ge rechtvaardigd. dat de aardgasprijs buiten de bestaande contractuele verplichtingen om verhoogd wordt. Zijn motief ligt in de sterk gestegen olieprijzen. De prijs van het aardgas is weliswaar in alle veertien contrac ten met het buitenland gekoppeld aan de olieprijs, maar verhogingen werken niet volledig, en bovendien met vertraging, door. Mochten de afnemers niets willen we ten van verdere prijsverhogingen, dan kan de minister minimumprijzen vaststellen. Dat is echter een ver gaande stap, „die de relaties tussen regeringen kan beïnvloeden", zo wordt op economische zaken beseft. Op het ministerie leeft ook de vrees voor juridische stappen tegen ons land, als er niet alles aan wordt ge daan om via onderhandelingen tot resultaten te komen. Ook de Gasunie wijst op het „delicate karakter" van de pogingen van de minister om 'de prijzen te verhogen. Van Aardenne heeft na zijn reis, vorig ADVERTENTIE can dem Datl itise» onze Haagse redactie I HAAG De werkgevers in in- nassa ;rje midden- en kleinbedrijf en ^bouw verlangen van het kabinet Agt bezuinigingen ter grootte vijf miljard gulden. Vier miljard van moet uit de ambtenarensala- de sociale uitkeringen en de heidszórg komen, het overige uit de eigen uitgaven van de blijkt uit een brief van de werk- rs, gebundeld in de raad van de rale ondernemingsorganisaties, de Tweede Kamer. De brief- Bréjvers vinden vijf miljard nog aan nerak ge kant, omdat er dit jaar geen t (do ie economische groei te verwach- Kopt s. kgevers menen, dat bezuini- in de eerste plaats gebruikt worden om het flnancierihgs- an de overheid te verkleinen, irheid heeft, door het oplopen- ;ort, steeds vaker een beroep doen op de kapitaalmarkt. Er die markt spanningen ont- waardoor het leven van geld ihet bedrijfsleven moeilijker ge ien is. De werkgevers klagen over opgelopen kosten voor het kapitaal". werkgevers willen een deel van de ünigingen benut zien voor ver ing van hun sociale lasten. Al- die manier kan er, zeggen zij, iets bereikt wórden van de doel ing „herstel van de bedrijfswin- die het kabinet heeft neerge in „Bestek '81". voelt U de gehele dag niet! Geen vrees meer. dat de gebitsplaat van het gehemelte loslaat. Dentoflx, het speciale moderne poeder - 's morgens een weinig op de plaat gestrooid-houdt het gebit de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats. Geen on aangename smaak. Dentoflx verschaft U een gevoel van zekerheid bij het eten, lachen, spreken en niezen. U vergeet, dat U een kunstgebit heeft. Bij apotheken en drogis terijen. UTRECHT (ANP) - De Fede ratie van instellingen voor al cohol en drugs heeft ernstige kritiek op de door een Enkhui- zense firma voor het grote pu bliek in de handel gebrachte „Alcohol test-computer", waar mee de automobilist zelf kan testen of hij te veel gedronken heeft om te rijden. Niet dat het apparaat niet be trouwbaar is, maar het sugge reert volgens de Federatie dat er een veilige consumptlegrens voor alcohol is en dat wordt bestreden. De wetgever heeft de maximumgrens op 0,5 pro mille vastgesteld maar er zijn volgens de Federatie mensen die heel wat minder nodig heb ben om een gevaar op de weg te vormen. Het apparaat geeft trouwens pas het rode licht bij 0,8 promille. Waar de bezwaren van de in stellingen voor alcohol en drugs zich ook op richtenis het feit dat het risico dat iemand een forse boete (of erger) op loopt, kennelijk wordt gezien ils het probleem bij uitstek van overmatig drankgebruik. Iri de wervende reclame-tek sten van de firma die het appa raat in de handel brengt, kan de potentiële koper dan ook lezen dat hij met behulp van de testcomputer forse bekeurin gen kan ontlopen. k-Vel ontfo hem-1 te Kf tECHT Het CNV vindt dat de ve wet op de ondernemingsra- die er in voorziet dat onderne- Gri*en van 35 tot 100 werknemers chem dergelijke raad kunnen oprich- ïnend (.dermate onduidelijk en ingewik- is dat de wet zonder Juridische niet is te hanteren. Het CNV ijft dit aan de vaste kamercom- ie voor sociale zaken. christelijke vakcentrale stelt *>8ev om voor om het geheel van regels betrekking tot ondernemingsra- in een wetboek vast te leggen. iWetboek zou dan gesplitst moe- worden in twee delen, één voor smemingsraden met meer dan Werknemers en één voor kleinere ijven. eelnt ieeni vesti le Th ise :s-to and Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Rijnmondraad is het eens met de voorstellen van de bewindvoerders van de NV Afvalverwer king Rijnmond (AVR) die ertoe moeten leiden dat het sterk verliesgevende bedrijf van een faillissement wordt gered. Rijnmond is met eenenvijfitg procent de grootste aandeel houder van de AVR. Alle fracties in de Rijnmondraad, die gisteren vergaderde over de proble men bij de AVR, waren van oordeel dat het faillissement van het semi- overheidsbedrijf voor alles voorko men moet worden in het belang van de vuilverwerking van Utrecht, Mid den-Holland en het Rijnmond-ge bied. Een van de punten in het reddings plan voor de AVR is dat Rijnmond voor 1 maart 1980 een bedrag van 21 miljoen gulden moet betalen aan de AVR ter delging van de verliezen in de chemische afdeling. Het bedrag van 21 miljoen gulden moet worden opgebracht door de gemeenten in het Rijnmondgebied maar het is ook mo gelijk dat dit bedrag bijeen gebracht wordt door een nieuwe uitgifte van aandelen. Op deze laatste mogelijk heid heeft een deel van de PvdA: fractie in de Rijnmondraad gisteren sterk aangedrongen. Kernpunt van het saneringsplan blijft de noodzaak voor zowel de Rijn mond gemeenten als de buitengewes ten Utrecht en Midden-Holland om hogere tarieven te accepteren. Voor de Rijnmondgemeenten is het nieu we tarief 102,50 gulden per ton afval inclusief een toeslag om in tien jaar tijd een aanloopverlies van 109 mil joen gulden weg te werken. Dit bleef er over van een personenauto die gisteravond bij Oosthuizen op de lijn Amsterdam-Hoorn door een trein werd gegrepen. De twee inzittenden konden de auto, die op de overweg tot stilstand kwam, tijdig verlaten. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De industriebond CNV vindt dat er een onderzoek moet worden ingesteld naar het sociaal-economische beleid van Philips. Dit onderzoek zou moeten worden gevoerd door onafhankelijke deskundigen die ook zouden moeten bekijken of er andere mogelijkheden zijn dan de nu door Philips aangekondigde reorganisatieplannen waardoor 1500 banen dreigen te verdwijnen. „Bedrijven zoals Philips die een dermate a-sociaal beleid voeren waarvan werknemers het slachtoffer worden, moeten bij de kern worden aangepakt." Dat zei voorzitter Leo Ester van de Industriebond CNV gis teren tijdens een persconferentie in Utrecht. Volgens Ester is het beleid van Philips als volgt: „Jaren tevoren bepaalde geruchten verspreiden, er heel subtiel op blijven inspelen en dan de hamer laten vallen. „Geen harde acties" Voorzitter Ester zei geen voorstander te zijn van harde acties. „Maar wij zullen onze leden er niet van weer houden." Ester ziet meer heil ln een structurele aanpak. „De overheid zou gebruik moeten maken van haar wet telijke mogelijkheden, om de macht van multinationale ondernemingen, zoals Philips, in te perken. In een brief aan minister-president Van Agt over de kwestie Philips vraagt de industriebond CNV of hij het kabinet concrete maatregelen zal voorleggen ten aanzien van onderne mingen zoals Philips. Volgens voor zitter Ester hoeft de minister-presi dent daarvoor alleen maar de CDA- fractie te raadplegen. „Een regering die haar macht gebruikt om werkne mers te pakken moet ook gebruik maken van de wettelijke mogelijkhe den om werkgevers te pakken. Een kabinet die dat niet doet heeft eigen lijk niet eens het recht om een loon maatregel af te kondigen," aldus de voorzitter van de CNV-bond. De industriebond vraagt in de brief aan Van Agt om een gesprek en heeft de vaste Kamercommissies voor eco nomische zaken en sociale zaken ge-^ vraagd hun invloed te gebruiken om de plannen van Philips in gunstige zin te wijzigen. Voor de klanten buiten de regio- Utrecht en Midden-Holland achten de bewindvoerders een tarief van 55 gulden per ton vuil noodzakelijk om uit de problemen te komen. Hier komt nog een bedrag van 42,50 gul den per ton vuil bij voor de transport kosten. De tariefsverhoging voor de verbranding van het afval vindt Mid den-Holland „niet onredelijk" mits. dit tarief vaststaat en „niet om de haverklap weer aangepast wordt", zegt de heer J. W. Haanstra de onder handelaar van Midden-Holland. Het bedrag van 42,50 gulden dat de buitengewesten moeten gaan betalen voor het transport van het vuil naar de AVR is niet bespreekbaar voor Midden-Holland. Midden-Holland wil het transport in eigen beheer hebben en op dit punt niet meer afhankelijk zijn van de AVR. Volgens Haanstra kan het transport namelijk heel wat goedkoper dat de bewindvoerders voorstellen. Overigens zijn de tarieven die de bui tengewesten nu betalen bij lange na niet kostendekkend. Jaarlijks moet er 20 miljoen gulden bij om het vuil van de buitengewesten te kunnen verwerken. De AVR sloot enkele ja ren geleden uiterst verliesgevende contracten af met de buitengewesten die tot het jaar 2000 lopen. Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM Twee ex- werknemers van General Plastics in Bergen op Zoom gaan de directie van dit bedrijf dagvaarden. Via een pro ces willen zij te weten komen welke medische gevolgen de ontsnapping van 600 ton benzeen in 1976 voor hen kan hebben. Sinds het ongeluk is hun gezondheid naar hun zeggen achteruit ge gaan. Zij wijzen daarbij op een onder zoek van de Arbeidsinspectie, dat destijds aantoonde, dat zeker tien werknemers een te hoog fenol-gehal te ln hun urine hadden. De inspectie achtte de kans op chronische stoor nissen ln de bloedaanmaak toen niet denkbeeldig. Voor het proces hebben zij een Bre daas advocatenkantoor ingescha keld. Structureel De industriebonden FNV en CNV praten vanmiddag met de ministers Albeda en Van Aardenne om rege ringssteun te zoeken om de reorgani satieplannen ongedaan te rhakeri. Beide bonden verwachten van de re gering dat zij structurele maatrege len zal nemen om nu en in de toe-' komst te voorkomen dat multinatio nale ondernemingen naar believen over landsgrenzen heen met werkge legenheid kunnen schuiven. De bon den zullen de beide bewindslieden herinneren aan de uitspraak van mi nister-president Van Agt. dat hij de Philips-plannen niet over zijn kant kan laten gaan. De industriebond CNV heeft gisteren contact opgenomen met de Europese Metaalbewerkersbond, om tot een ge sprek te komen tussen Philips en de internationale vakbeweging of. wan neer dat niet lukt, internationale ac ties te ondernemen. Volgens voorzitter Ester, vergt het structureel aanpakken van de machtspositie van multinationale on dernemingen weliswaar tijd, maar dat daardoor de positie van de vakbe weging en de werknemers meer wordt versterkt dan door acties als stakin gen en bezettingen. „Reorganisaties zullen altijd wel nodig blijven, maar we hebben hier niet eens de kans gehad om over redelijke alternatie ven te praten," aldus Ester. ADVERTENTIE Op Texel kan alles. Paardrijden, parachutespringen, tennissen, zeilen, vissen, musea bezoeken, noem maar op. Staat allemaal in de nieuwe vakantiereisgids 1980! Maar ook komplete arrangementen. Neem bijvoorbeeld; hotelvoorjaarsreizen 3 dagen 2 ovcrn. vanaf f 95,— volpension 4» bootvervoer 4- verzekeringen. Hotel zomerreizen (juli en augustus) 1 week volpension al vanaf f 300,—. Natuurlijk staat in de nieuwe reisgids ook die informatie over bungalowhuur, campingbemiddeling, 3-daagse fiets- en 5-daagse wandelvakanties. Inlichtingen en boekingen: VVV Texel, Postbus 3, 1790 AA Den Burg, Tel. 02220-28 44. trking mcChet Nationaal Bureau voor Toerumc in Den Haag. 35-werknemersgrens is vrij wille- fig gekozen, aldus het CNV. Het wnd pleit er voor de grens te agen naar 25 personeelsleden, r dan at dat meer aansluit bij bestaan- Dl egelingen. zo heeft de SER nu de ;rd U tegheid de grens naar 25 perso- sburt sleden te laten zakken, zoals dat urd bij instellingen als de om- ds bejaardenoorden en in de wel- bon^Bector De minister wil die be dheid schrappen, en dat stuit het 'tegen de borst Van een onzer verslaggevers ZWOLLE Kan de aanschaf van de Dikke van Dale of van de Kleine Winkler Prins ook bekostigd worden uit de vergoedingen die de verschillende staten fracties ontvangen? En hoe zit het in dit opzicht met de betaling van kantoormeubilair of van een bloemetje voor de bodes van het provinciehuis? ndsrptERDAM IANP) Vorig jaar 870 personen- en combinatie- verkocht. In 1978 werd een van 584.585 geregistreerd. De is dus iets bij 1978 ten achter i. Dit heeft de RAI meege- uten d. - sab" is moeilijk nu al een voorspelling - - '1980 te doen. Gezien de econo- me< toe situatie van het moment, de iinnf f stijgingen van de prijzen van uit ^brandstoffen en de verhoogde toopbelasting (bijzondere ver- «belasting op personenauto's) is ^"ïrschljnlijk dat de autoverko pen lager niveau zullen uitko- r n in 1979 het geval was. aldus Ui Een paar vragen, die gedepu teerde staten van Overijssel opwerken in een zogenaamde „gespreksnotitie" over het on derwerp „Fractievergoedin gen", dat zij ln enige commis sies aan de orde willen stellen, waarna van hun kant een voorstel inzake deze materie is te verwachten. Een andere vraag, die het da- gelijke bestuur van de provin cie Overijssel aan de orde stelt ls: in hoeverre zijn we met het uitbreiden van frac tievergoedingen op de goede weg. Het zegt dit eigenlijk be langrijker te vinden dan de vraag of fractievergoedingen zich verdragen pet de provin ciewet. Er zijn Individuele vergoedin gen aan de leden van provinci ale staten en van fractiever goedingen. Naar verwachting wordt de aloude regeling van de presentiegelden binnen kort vervangen door een vaste vergoeding op jaarbasis van 13.500 gulden per statenlid. Daarnaast zullen de statenle den waarschijnlijk met terug werkende kracht tot 7 juni 1978 ieder nog eens 1.600 gul den (belastingvrij en inflatie- vast) per jaar beuren als tege moetkoming in de onkosten. De wet is op dat punt al gewij zigd. Het wachten is nu op een door minister Wiegel af te kondigen algemene maatregel van bestuur Overschotten Met de zogenaamde fractie- vergoedingen begon Overijs sel een kleine tien jaar gele den. Elke fractie kreeg jaar lijks 250 gulden vermeerderd met honderd gulden voor elk lid. Sinds die tijd werden de bedragen enige keren opge trokken. Thans is het duizend gulden per lid. „De praktijk leert", aldus de gespreksnoti tie, „dat in zeer veel gevallen de maximale vergoeding wordt toegekend". Bij „dreigende" overschotten worden soms speciale aanko pen gedaan (kantoormeubi lair, dure woordenboeken en dergelijke). Doel van de frac tievergoedingen is bestrijding van secretariaatskosten, die gemaakt worden in verband met de voorbereiding op het statenwerk. In de loop der Ja ren is de doelstelling ruim op gevat: zo worden bijvoorbeeld de reiskosten met het oog op de fractievergaderingen ertoe gerekend. Gebleken ls dat de meeste provincies de besteding van de fractievergoedingen hele maal niet controleren, gewoon omdat het zo'n moeilijke zaak is. In Overijssel moet men be wijsstukken overleggen. Het gemiddelde Overijsselse sta tenlid maakt in verband met de vervulling van zijn/haar functie per jaar twaalfhon derd gulden reiskosten. Klei nere bedragen worden uitge geven aan literatuur, abonne menten, porti, telefoon, repre sentatie en kantoorbehoeften. Het gemiddelde ligt bij 2200 gulden. Maar er ls een kleine fractie, waarvan de gemiddel de kosten 10.000 gulden be dragen. Voor fractie-assisten tie zijn tot nu toe geen grote bedragen gedeclareerd, zo hebben gedeputeerde staten geconstateerd. Een vraag, die GS van Over ijssel ook op tafel leggen, is of het huidige systeem, waarbij de hoogte van de fractiever goedingen alleen afhankelijk ls van het aantal leden, ge handhaafd moet worden Di verse alternatieven worden aangedragen. Een ervan is een regeling, die er op neerkomt, dat het bedrag per lid hoger wordt naarmate, de fractie kleiner is. Een andere sugges tie: afschaffing van de rege ling met ais filosofie dat de fractiekosten bestreden beho ren te worden uit de belasting vrije tegemoetkoming van de statenleden. 'Parlementje spelen' „Wanneer", zeggen GS, „de ontwikkeling die de laatste tientallen jaren zichtbaar is geworden (een ontwikkeling bij provincies en gemeenten die men wel „parlementje spe len" heeft genoemd), wordt gestimuleerd via relatief grote tegemoetkomingen in de kos ten van de fracties, dient men zich wel op de consequenties te bezinnen. De vervulling van de wettelijke taak van de grif fier komt in het gedrang. Men zal zeer kritisch moeten kij ken naar de regeling, die bij de provincie geldt met betrek king tot de zogenoemde „ambtelijke bijstand". Er kan volgens gedeputeerde staten gemakkelijk worden verdedigd dat de griffier niet alleen provinciale staten be hulpzaam ls. maar in het ver lengde daarvan ook de frac ties. Er zou bijvoorbeeld een ambtenaar kunnen worden toegevoegd, die tot taak krijgt de ambtelijke bijstand te coördineren. De ambtelijke bijstand zou ln dat geval aan zienlij kunnen worden geïn tensiveerd. „Staatsrechtelijk gezien zouden we dan heel wat zuiverder bezig zijn dan wanneer de fracties ieder voor zich een administratief appa raat opbouwen". Koffie Afspraken zijn volgens de ge spreksnotitie tenslotte nodig met het oog op onder meer de kopjes koffie, de lunches, het typewerk voor de fractie en het verzenden van de fractie- stukken Bij al deze dingen speelt de vraag: „Komen de kosten ten laste van de pro vincie of moeten zij worden bestreden uit de fractiever goedingen". Van een onzer verslaggevers. AMSTERDAM Bij bepaalde on derzoeken zet de recherche van de Amsterdamse gemeentepolitie al twee jaar lang politiemensen ln die zich uitgeven voor criminelen om in lichtingen ln te winnen. Dit beweerden gisteren voor de Am sterdamse rechtbank twee hoofda genten. Zij worden ervan verdacht samengespannen te hebben met cri minelen. De twee rechercheurs hoor den gevangenistraften van twee en drie Jaar tegen zich eisen Het twee tal, werkzaam op een districtsbureau in Amsterdam-Buitenveldert ontken den alle beschuldigingen. Om hun werk goed uit te kunnen oefenen moesten zij, naar hun zeggen, nauwe contacten onderhouden met crimine le figuren. Op initiatief van hun raadsmannen vertelden de politie mannen dat zij naast hun districta- werk ook actie zijn voor de Centrale Inlichtingen Dienst op het hoofdbu reau. Volgens het tweetal is daar twee Jaar geleden een speciale groep gefor meerd die getraind wordt ln het infil treren insde onderwereld. Volgens de verdachte hoofdagent J J. zouden rechercheurs, ook van de districtsbu reaus. aangezocht worden om op te treden als „undercover" agenten. „Je moest optreden als een crimineel, soms in de sfeer van uitlokking." De superieuren op de districtsbureaus zouden daar geheel bulten worden gehouden. J. J zei dat de risico's bij dit werk groot zijn, ondermeer omdat de politiemensen op last van Justitie in hun vermomming als crimineel geen wapens mogen dragen Volgens een woordvoerder van de Amsterdamse politie is al langer be kend dat in de hoofdstad en elders agenten de onderwereld binnendrin gen om inlichtingen in te winnen. Daarbij zou de Centrale Inlichtingen Dienst ook van tijd tot tijd gebruik maken van rechercheurs van dis trictsbureaus. Van een speciale groep „undercover" agenten was hem niets bekend. Vervolg van pagina 1 Van WD-zijde werd krachtig gepleit voor een ruimere uitleg van wat pas sende arbeid is voor werklozen De PvdA had hiertegen veel reserves, en waarschuwde ook tegen overdreven verwachtingen dat het veel zou hel pen. De Vries (CDA) had een princi piëler betoog. Hij wil het huidige peil van de sociale zekerheid handhaven, maar meent dat het dan nodig is. meer voorschriften te geven aan zo wel werkgevers als werklozen. Vroe ger. aldus De Vries, had een werkne mer ln tijden van werkloosheid de keus tussen uitgebuit worden of kre- peren. Tegenwoordig kan hij door de goede uitkeringen, ook in tijden van werkloosheid, kritisch blijven kiezen in zijn werk. Het is dan ook niet vreemd, dat ook thans minder aan trekkelijke vacatures onvervuld blij ven, ondanks de grote aantallen werklozen. Toch wil het CDA op socuale gronden de huidige kwaliteit van de uitkerin gen handhaven. „Het CDA aan vaardt. dat de rol van het prijsmecha nisme op de arbeidsmarkt aanzien lijk ls teruggedrongen," aldus De Vries. De oplossing voor het slecht functioneren van de arbeidsmarkt is dan niet, zoals de werkgevers willen, opnieuw de financiële prikkels ver sterken, maar verbetering van de bu reaucratische procedures en voor schriften, die de rol van het prijsme chanisme moeten overnemen Die procedures mogen daarom van het CDA best „wat straffer" worden toe gepast. Spectaculair Staatssecretaris De Graaf verwacht, „op korte termijn nog geen spectacu laire resultaten" van de vorig Jaar Ingestelde „stuurgroep" die misbruik en fraude van sociale uitkeringen moeten helpen te bestrulden. Door vrijwel alle partijen ln de Ka mer werd gepleit voor maatregelen om werkgevers te belemmeren, werk nemers af te stoten naar de WAO Van der Doef (PvdA). Hermsen (CDA) en De Korte (VVD) dachten aan hóge re ZW- en WAO-premles ln te houden ln bedrijven of bedrijfstakken met hoge uitstoot en veel ziekteverzuim. De Korte wil bovendien de eerste dag van elke ziekte geen ziekengeld geven aan de werknemer. Dit eigen risico zou per Jaar vierhonderd miljoen gul den besparen, en dat geld wil de WD'er gebruiken voor subsidies voor verbetering van arbeids plaatsen. De staatssecretaris zag dit WD-plan echter niet zitten. De Ziektewet laat nu al de eerste twee dagen onverze kerd, maar vakbonden en werkgevers hebben via CAO's geregeld, dat toch die eerste twee dagen of één ervan worden doorbetaald. De staatssecre taris zag geen mogelijkheid om te verbieden, dat ln CAO's dergelijke regelingen worden gemaakt „Als u versterking nodig hebt, aanel dan niet te fluiten

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3