Even snuiven aan de Sahara Zomer '80 sap-v, "-- '7 - ks jy-; Noodzaak HEI Groei Comfort Variatie Zweden Tips Noorwegen Finland Tips Cheques 2S NSDAG 22 JANUARI 1980 PUli i lte Toeristen in de woestijn, in dit geval met een zandstormpje op komst. itie. TROUWKWARTET 27 Een kleine nederzetting in de noordelijke Sahara. Een hut is het onderkomen van de VVV-functionaris. loewel de grote moot van iet reizen-aanbod nog teeds bestaat uit comfor- abele luier-vakanties, ilijkt er toch elk jaar weer leer plaats ingeruimd te lorden voor wat doe-werk. loms zijn het pure avontu- en-reizen, meestal echter en combinatie: een weekje Itrand en een weekje op pad. belangstelling daarvoor is joelend, vooral bij hen die al die raditionele zonne-oorden al eens erder zagen en er min of meer op ljn uitgekeken. Sen van de Middellandse Zeelan- len, die daarmee de laatste jaren an de weg timmeren, is Tunesië. i tal eerde het voorheen zo'n len jaar nu ongeveer alleen zijn ust>dorado's met als bekende rekkers Nabeul, Hammamet, usse, Monastlr en Djerba, in iel programma's is nu ook de stljn opgenomen. Weliswaar ;en het noordelijkste stukje Sa maar dat eventjes snuiven rert toch wel een aardige indruk 's werelds grootste zandbak. lat Tunesië die woestijn er bij etrekt, was overigens een nood- aak om de toeristische belang; telling vast te houden. Want in egenstelllng tot een land als ipanje, telden de Tunesische toe- istenstranden maar weinig „her- alers". Niet vanwege de kwaliteit an die stranden (die zijn breed en iet te druk), maar meer omdat de oeristische accommodaties vaak ogal geïsoleerd liggen. De lichtstbij liggende dorpen zijn eelal slechts per auto of gebrek- ig openbaar vervoer bereikbaar. Pie wat vertier zoekt is er dus neestal geheel op het hotel aange- 'ezen. Zo ligt bij voorbeeld het rote Dar Djerba-appartementen- omplex op het schiereiland Djer- een kleine twintig kilometer Weg door het eindeloze zoutmeer EI Djerid. .j.. 'tl -• V' van Houmt Souk, voor iedere va kantieganger een aardige trek pleister, maar niet te belopen. Andere oorzaken bleken de vrij gebrekkige service en klachten over de hygiëne. Het is verscheide ne malen voorgekomen, dat hele groepen vakantiegangers ziek naar huis terugkeerden, alleen doordat ze kraanwater hadden ge dronken of er in de hotelkeuken iets was misgegaan. Voeg daarbij het nadeel, dat de ontspanningsmogelijkheden in de dorpen beperkt zijn (restaurants, bars of discotheken vindt men er weinig) en het is duidelijk, dat de gemiddelde vakantieganger er niet de sfeer vindt, die hem van andere oorden vertrouwd was ge worden. Wie voor Tunesië kiest zal moeten beseffen naar een andere Afri kaans-islamitische wereld te gaan. waar men anders tegen de westerse toerist aankijkt dan in de Europese centra. Overmatig drankgebruik wordt niet gewaar deerd en vrouwen, die zich in de ogen van de Tunesiër te luchtig kleden, lopen kans nagefloten te worden. Ondanks die nadelen blijkt Tune sië de laatste tijd toch in de lift te zijn geraakt. Deels doordat con currerend Spanje aanzienlijk duurder is geworden, maar vooral ook door de veranderde opzet van de arrangementen. Een safari door de Sahara blijkt aan te spreken. Om zo'n verkenningstocht mee te maken zijn er twee mogelijkhe den. Men kan boeken voor een combinatie-reis (een week strand en een week woestijn), maar het is eveneens mogelijk vanuit de strandbestemming er een paar da gen per terreinwagen op uit te gaan. Dat laatste is verreweg het duurst. Vanuit de noordelijke bad plaatsen kost een trip van een paar dagen 200 tot 300 gulden, vanuit Djerba 150 tot 200 gulden. En daar moet dan nog bijgeteld worden, dat er wel betaald is, maar geen gebruik wordt gemaakt van het al geboekte hotel aan de kust. Maar voor wie echt wat avontuur zoekt, ls die laatste mogelijkheid wel te verkiezen boven de meeste touroperator-trips, want per ter reinwagen kom je nu eenmaal ge makkelijker door ruig terrein dan per bus. Per terreinwagen zie Je dus meer, al zijn zo'n paar dagen natuurlijk niet genoeg om dat echte stukje Tunesië te leren kennen. Hooguit wordt een tipje van de sluier opge licht. Men blijve nuchter en stelle zich niet de taferelen voor, die de dich ter in de folders in gedachten heeft: „als dan, bij het vallen van de avond een koelte neerdaalt uit de hemel op het gloeiende zand, dan houdt het kamp stil, de tent lokt de slaper en bij het vuur on dergaat de mens de betovering van de diepe stilte van de woes tijnnachten. Hij ontvangt de prijs van zijn lange dagtocht, die hem heuvelop-heuvelaf van het ene wa- terpunt naar het andere leidde". Dat ls Bedouinen- en geen toeris tentaai. Want in tenten wordt op die toeristische trips niet over nacht; die diepe stilte van de woestijnnacht wordt meestal overstemd door de muziek op de folklore-avonden en het gejoel van de uitgelaten safari-gangers; wat dat waterpunt betreft: dat levert de toerist doorgaans best wat meer en met zo'n terreinwagen valt dat „heuvel op heuvel af" ook wel mee. Men raakt hooguit wat beurs. Geen luchtkastelen bouwen dus en niet als een moderne Lawrence van Arabië met hoofddoek, stof bril en camouflagepak op stap gaan. Daarmee maak je je bij de Berbers alleen maar belachelijk. Wie zich door een touroperator laat leiden, kan er zeker van zijn niet te worden blootgesteld aan de ongemakken, die de autochtho- nen zich hier eeuwenlang hebben moeten getroosten. Weliswaar zijn de hotels doorgaans eenvoudig (al komt ook vier sterren-comfort met damast en kaarsen op de eet tafel en een heuse discotheek in de programma's voor), maar echt on gerief wordt de toerist niet aange daan. Die toerist ls in dat stukje Tunesi sche Sahara overigens de laatste Jaren wel een vrij bekende ver schijning geworden. BIJ de nacht stops onderweg rijen zich soms de bussen aaneen. De bevolking zelf doet er haar voordeel mee. Ook in de woestijn staan de souve- nierstalletjes, in de hotels (met de traditionele vogelkooien, kaftans, tapijten en woestijnrozen), maar ook zomaar aan de kant van de weg, midden in de eindeloosheid. Voorbeeld van die toeristische In fectie levert het dorpje Matmata. een kilometer of vijftig ten zuiden van het oasestadje Gabès. Vaste prik of vrijwel elke excursie om dat de bewoners ervan nog voor een groot deel in het zandsteen uitgehouwen grotwoningen leven. Eeuwen geleden werden ze al ge graven door de Berbers om er niet alleen een goed heenkomen te zoe ken voor hun vijanden, maar ook voor de zandstormen. Een bezienswaardigheid op zich en daar heeft een 70-Jarlge vrouw (Fatma) slagvaardig op gerea geerd. Als een Sijtje Boes heeft zij haar huls opengesteld voor bezoe kers en met haar souvenierwinkel- tje krijgt zij nu zoveel binnen, dat ze haar kleinzoon in Tunis kan laten studeren. Ten behoeve van die toerist ls Intussen ook een hol- hotel gegraven met in de wanden van zo n acht meter diepe kraters uitgehakte (koele) kamertjes. Die Sahara-trips strekken zich doorgaans uit in het gebied ten oosten en ten zuiden van Oabès, zo'n honderd kilometer ten noor den van Djerba. Een streek, die wat het landschap betreft nogal gevarieerd ls. Langs de (goed geas falteerde) weg van Gabès naar Ke- bili uitgestrekte steenachtige vlakten met stug begroeisel, dan bij Douz een half uur zuidelijker ineens de zandvlakten, met hier en daar een oase. Op enkele groep jes toeristen op kamelen na volle dig verlaten. Daar met de auto doorheen te trekken wordt afgeraden. Stèékt een zandstorm op. dan is die auto in een paar uur in een zandhoop veranderd. Een heel aparte belevenis ls de rit dwars door het zoutmeer El Dje rid, een groot moeras omzoomd door rode rafelige rotsen met als verrassend eindpunt de oases bij Tozeur, die zich al kilometers van tevoren in tweevoud hebben aan gekondigd in luchtspiegelingen („le miracle"). Snuiven aan de Sahara: het toeris me lijkt zich door geen grenzen meer te laten binden. Voor de Hol landse polderbewoner ligt de zandbak per rechtstreekse vlucht op niet meer dan een luttel aantal uren binnen bereik (al kan het met een tussenstop per Tunis Air ook wel eens acht uurtjes worden). Maar begin er liever niet aan In de hoogzomer, want dan kunnen in de Sahara de temperaturen oplo pen tot vijftig graden. Zo'n alter natieve vakantie leent zich meer voor voor- en naseizoen. En dan alleen voor hen, die de luie ligstoel even willen inruilen voor wat on gebruikelijker comfort. Een Saha- ra-trip is toch nog een beetje avon tuur. I Vervolg pagina 25 irug, vindt men er nog zo'n twin- ig nederzettingen uit de Viking- ijd (800 tot 1000), veel oude, maar neestal scheefgezakte molens en wat stoppelig steppenlandschap. Wat verlaten, behalve op het landvol meest door Zweden be volkte campings. Keel levendiger aan de Zuidzweed- oostkust mag V&stervlk worden [enoemd. Dé marinehaven van weleer, nu meer een openlücht- nuseum met als toeristentrekker vooral de matrozenwijk. de osse- bloedrode huisjes, waar vroeger de zeeman zijn onderdak had. Ver ier een immense camping, zich uitstrekkend over verschillende tilandjes voor de kust en een de laatste jaren vrij sterk toenemend aantal Nederlandse toeristen. Wél een plaats voor wie toch in de buurt is om een paar dagen te verblijven. Alles bij elkaar geno men dus toch nog wel een afwisse lend geheel in die „zak van Zwe den". Maar meer iets om er even door te trekken dan om er een volledige vakantie aan te beste den. De toerist, die blijft hangen. iou zichzelf tekort doen. In Zwe den begint het avontuur noorde lijker 1.316. Wat praktische informatie voor Zweden-gangers: Zweden heeft de naam duur te zijn, maar dat is ileken met het Nederlands ;peil al zo'n vijf Jaar verleden tijd alleen drank en sigaretten zijn prijziger dan bij ons. er zijn verschillende soorten ar rangementen op de markt, samen gesteld door reisorganisaties, maar ook door Torline (die de veerverbinding Amsterdam-Go thenburg onderhoudt). Naast, rondreizen per bus ligt het accent vooral op elgen-auto-vakantles met van tevoren gereserveerd on derdak in stuga's of hotels. wie geheel individueel op stap gaat, kan gebruik maken van ho tel- en campingcheques, die een royale reductie geven op de nor male tarieven. Aan dat hotelche que-systeem doen 440 hotels mee, aan het campingcheque-systeem 340 terreinen. Bij de hotelcheques kent men twee typen: de quality- cheque en de budget-cheque. De eerste kost 48 gulden per persoon (voor één overnachting plus ont bijt) in een hotel met douche of bad op de gang. Hierbij is uitge gaan van gebruik van een twee persoonskamer. Voor kinderen moet extra worden betaald. De campingcheque kost 12 gulden (voor maximaal vijf personen, tentcaravan en auto), houdt er rekening mee, dat het seizoen in Zweden erg kort is. Het begint doorgaans in Juni en ein digt meestal eind augustus (maar soms ook al twee weken eerder). Vooral in juli. de vakantiemaand van de Zweden zelf. zijn vrijwel alle hotels en campings vol. Voor uit reserveren is dan wel nodig. informatie levert het Zweeds Nationaal Verkeersbureau, Laan Copes van Cattenburch 131, Den Haag. tel 070-65 89 19 D.R. Vervolg pagina 25 lijk ook, maar moet zeker de niet ervaren autotoerist worden afge raden. De Noordkaap mag dan een uitdaging zijn, hij ligt van Oslo wel net zo ver verwijderd als Moskou of Rome. Bovendien zijn de wegen daar in het noorden vooral voor caravans soms moei lijk berijdbaar (boven het Gud- brandsdal veel steenslagwegen) en is het aantal hotels en cam pings er dun gezaaid. Men moet dus wel een ervaren trekker zijn om de daaruit voortkomende on gemakken te kunnen opvangen. Wie Noorwegen voor het eerst doet, kan zich het best beperken tot het zuidelijk deel. de vierhoek tussen Stavanger, Bergen, Lille- hammer en Oslo. hun vaarticket zeven cheques, waarvoor normaal 16 gulden be taald moet worden, voor niets. De klant kan daarmee profiteren van de concurrentie tussen de op Zweden gespecialiseerde' scheep vaartmaatschappij en de Fred Ol- sen Bergen Line, die direct naar Noorwegen vaart. Een andere mogelijkheid om Noorwegen te doen is een zgn. hytter-reis te boeken, meestal midden in de natuur gelegen (vrij comfortabele) bungalows (in Zwe den noemt men ze stuga's). Door gaans worden die echter alleen per één, twee of drie weken verhuurd. Ook deze arrangementen kunnen worden gekoppeld aan de over tocht per schip. Vervolg pagina 25 Maar doorgaans is het toch wel vroeg naar bed en vroeg op. Ook al omdat de avonden zelfs in het hoogseizoen nogal fris zijn. Dat geldt zeker voor de noordelijker gelegen streken rond de poolcir kel. In Rovanlemie bij voorbeeld, hét toeristisch centrum voor hen, die even over die imaginaire lijn willen heenstappen, kan het ook in de zomer soms dagenlang rege nen. Nóg zo'n toeristische handi cap in het noorden vormen de horden muggen, die werkelijk in kolonnes de toerist belagen (wat spul ertegen meenemen dus!). Wat informatie: Voor wie van hotel naar hotel wil trekken, zijn er de Finnche- ques, die 39 gulden per overnach ting met ontbijt per persoon in een tweepersoons kamer kosten. Deze geven echter alleen rechten in een tweede klas hotel. Wie een eerste klas hotel wil (en zeg maar gerust een luxe hotel) moet 25 gulden per kamer bijbetalen. Aan de andere kant krijgt men in een derde klas hotel een lunch als ex Evenals de andere noordse landen kent Noorwegen het hotelcheque- systeem. Wie ze los bij het reisbu reau koopt, betaalt daarvoor 39 gulden per nacht (voor een over nachting in een 2, 3- of 4-persoons- kamer) plus ontbijt. Met die che ques kan men zelf een route uit stippelen (wél telkens een dag te voren even informeren of er nog plaats vrij is in het volgende .hotel). Extra presentje van Torline: wie met het veer via Gothenburg naar Noorwegen reist, krijgt vijf van die cheques gratis. Datzelfde geldt voor kampeerders. Zij krijgen bij tra. Ruim 140 hotels doen aan het systeem mee. Autorijden in Finland is geen probleem. De wegen zijn door gaans goed geasfalteerd, niet druk en gaan dwars door eindeloos lij kende berken- en dennenbossen. Wél wordt er in (vooral) juni nogal wat gerepareerd aan sommige we gen, die door wlnterljs vernield zijn. Soms gaat het maar om enke le kilometers, maar het komt ook voor, dat men enkele tientallen kilometers over grof grind moet rijden (voor caravanners nog wel eens een opgave). Neem in ieder geval wat voor de hand liggende onderdelen mee, want garages zijn er weinig en een wegenwacht valt zelden te be kennen. Wat de prijzen betreft: meestal lager dan in eigen land. uitgezon derd drank, al valt dat ook wel mee. In de door de staat beheerde Alko-zaken betaalt men voor een fles sterke drank weliswaar vijftig tot zeventig gulden, maar wie uit kan met een slap biertje of een flesje wijn is goedkoper dan thuis. In de hotels worden maaltijden geserveerd voor minder geld dan hier. Een goede rendierschotel (een luxe-gerecht) heeft men al voor onder de vijftien gulden. Meer informatie levert het Fins nationaal verkeersbureau In Amsterdam, Kleine Gartmanplantsoen 21 (tel. •20-213959).

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 27