n. f-'M <7 Zuid-Zweden: voor doortrekkers Noorwegen: niet meteen de kaap Finland: wennen aan de stilte IT. It) Wat kost die reis? ie Zomer '80 (tri, ft€J I DINSDAG 22 JANUARI 1980 IS h r V pwv X - st té*'-, w\ Anders Strand Autotoerist Trekkers Autoreizen Sober TROUWKWARTET 25 Finland in de zomer doen is geen expeditie. Bij de poolcirkel in Rovaniemi wachten al de souvenirwinkels met tientallen rendiergeweien. tL: - l Typisch beeld van de westkust in Zuid-Zweden: vissers- en jachthaventjes in Cornwall-stijl. Zweden timmert de laatste tijd nogal aan de weg met zijn zuiden, de „zak" van het land, de provincies Hal land, Blekinge, Skane en Smaland. Bij de meeste va kantiegangers nog weinig bekend, omdat het gros na aankomst in Gothenburg uit een soort postduivenin- stinct direct noordoost- waartsgaat, naar de bossen, boven Stockholm, het me rengebied vanVSrmland en nog noordelijker de populaire vakantieprovin cie Dalarna. Die traditionele trekroute willen de Zweedse toeristenwervers pro beren enigzins om te buigen. In de eerste plaats om de stroom wat te spreiden. Want hoewel Zweden groot genoeg is om een veelvoud van het huidige aantal toeristen te verwerken, de accommodaties zijn daar nog lang niet op bere kend. Met als gevolg, dat hotels en campings in de hoogzomer vrijwel helemaal vol zitten en vaak nee moeten verkopen. Zeker in de maand juli, als de Zweden zelf er op uit trekken (en zeventig pro- 1 11 33 B 11 00 B 27 33 8 22 00 0 33 33 4 51 55 cent doet dat in eigen land). Meer spreiding dus, is het devies van Stockholm. En het toeristen bureau lijkt daarmee aardig wind in de zeilen te krijgen door de trend van de laatste jaren, dat steeds meer toeristen juist in die zak van Zweden aanlanden. Ze rijden met hun auto en caravan naar de Duitse noordkust, nemen in Travemünde (600 km van Am sterdam) de boot naar Trelleborg, Malmö of Helsingborg, of rijden via het mini-veer bij Puttgarden door naar Kopenhagen of Helsln- gör en pakken daar de pont. Dat' kost natuurlijk wel een paar extra centen benzine, maar ze zijn if van de wel meest comfortabele, maar ook duurste overtocht per boot van Amsterdam naar Go thenburg. Bovendien hoef je je niet al maanden van tevoren vast te pinnen op bepaalde data, want die kortere veren varen vaak. soms driemaal per dag. Voor de hand lag dus de wervings strategie van de toeristenwervers om de vakantieganger, die in het zuiden zijn tocht begint, daar ook nog even vast te houden. Vraag is echter of zij daarin blijvend zullen slagen, want Juist het noordelijker gelegen gebied ls toch wel het meest interessante Het beantwoordt althans het meest aan het beeld, dat de door snee toerist van Zweden heeft en wat hem ook het meest aan spreekt: de groene vlek op de kaart, de wildernis, de ruige kano- tochten, kortom een stuk natuur, dat je dichter bij huis niet vindt. Wie dat zuiden wil zien, moet er op rekenen in een totaal ander stuk Zweden terecht te komen. Dat be gint al direct na aankomst in een van de drie havens aan de west kust Halland Trelleborg. Malmö en Helsingborg. Een wat Com- wall-achtig landschap met een ruwe klippenkust, in het groen weggedoken dorpjes en een hand vol campings (meestal druk van wege watersportende Zweden) Soms ineens een charmante uit schieter als het vissersplaatsje To- rekov (dat de laatste jaren meer en meer plaats moet inruimen voor de zeezeilers) of het dorpje Bastad, het Scheveningen uit 1900 en internationaal bekend door zijn tennis- en golftoemooien. Wel leuk om even doorheen te rijden, maar die sfeer haal je ook dichter en dus goedkoper bij huis. Datzelfde geldt eigenlijk voor de veel grotere provincie oostelijker. Skane. De graanschuur van Zwe den en qua landschap totaal an ders. Eindeloze korenvelden in een licht glooiend landschap, een handvol kastelen, immense boe renhoeven en dat alles afgewisseld met rijke bosgebieden, beuvelop- heuvelaf gaande slingerweggetj es en rust. Toeristisch is dit gebied nog nau welijks ontdekt. Dat blijkt ook wel uit het geringe aantal hotels en campings; ze moeten getocht worden. Wie even diep wil adem halen en ongestoord ver wil zien kan er een paar kalme dagen bele ven, maar onze oosterburen heb ben ook nog best een paar van die streken. Iets dus echt voor de doortocht Wat Blekinge, de zuidelijke kust provincie betreft: dat voert in zijn brochures met name zijn stranden ten tonele, hééft die ook, maar ze zijn doorgaans schaars of hele maal niet gestoffeerd. Toeristisch interessanter is het gebied vanwe ge zijn scherenkust met duizend eilandjes, vissershaventjes, oude kerkjes soms geheel bedekt met wandschilderingen, de grafheu vels en hunebedden Leg op zo'n tocht zeker even aan bij Ravlunda. een miniem haven tje met boven op de heuvel een groot aantal in de vorm van een vikingschip geplaatste stenen, een monument over de oorsprong waarvan de archeologen zich nog steeds het hoofd breken Stop ook even in de marinestad Karlskro- na. al was het alleen maar voor een bezoek aan het zeevaartmu seum Toch eenmaal op doortocht dan wél naar boven, naar Smaland. want daar begint het iets op Zwe len te lijken: vooral veel bos. rech te, goed berijdbare asfaltwegen en voor een stop onderweg het glas- listrict rond Orrefors en Puke- 3erg. waar het beroemde Zweedse Icristal vandaan komt. De fabrie ten staan open voor de toerist en bieden voor zachte prijs best een ïardig en typisch Zweeds sou venir Een uitstapje (vanuit Kalman naar het leisteen-eiland Oland be hoort eveneens tot de aangepre zen mogelijkheden. Bereikbaar vla een ruim zes kilometer lange Vervolg op pagina 27 Van de drie noordelijke Scandinavische landen is Noorwegen veruit het meest populair. Dat zal dan wel aan het landschap lig gen. Want hoewel de drie landen zich graag als een geheel presenteren, ver schillen ze toeristisch ge zien nogal aantrekkelijk. Etaleren de Finnen hun zestigduizend meren, de Zweden hun bossen als Eu ropa's laatste wildernis, de Noren hebben met hun fjorden nog iets extra's te bieden. Maar één ding hebben ze gemeen: ze trekken alle slechte een bijzon dere groep vakantiegangers Niet de Joolzoekers. want die vallen er uit de toon. Wél die vakantiegan ger. die stilte en ruige natuur ho ger waardeert dan de pantoffelpa rades en terrasjes in zuidelijker oorden. Met andere woorden: Scandinavië is er meer voor de individualist Weliswaar is het aantal busrond- reizen in de programma's elk jaar groeiend, het gros van de Neder landse toeristen doet de landen toch per eigen auto. Dat geldt zeker ook voor Noorwegen. En met name op deze categorie heeft de reisindustrie zich ook ge richt. Zowel de scheepvaartmaat schappijen (de voornaamste de Fred Olsen Bergen Line, die van Amsterdam verbindingen onder houdt met Stavanger. Bergen en Kristiansand en de Torline. die van Amsterdam naar Gothenburg vaart) als de reisorganisaties heb ben ook dit Jaar weer een groot aantal autotours in hun pro gramma Het gros daarvan leidt door de bij Nederlanders meest populaire streken, het Gudbrandstal en Te lemark Noordelijker trekken kan natuur Vervolg op pagina 27 Sl. 3 één len: Te koud, te ver en te duur. Het is het spreekwoordelijk imago van Finland. Mis schien is dat ook wel de reden, dat er maar zo'n 33.000 Nederlanders naar toe gaan. Het ligt een beet je achter de toeristische horizon. Toch valt het met die vooroorde len nogal mee. al kan men het land natuurlijk niet vergelijken met zuidelijke vakantielanden. De ge middelde temperaturen liggen er wel een stuk lager en zongarantie krijgt men er niet. Maar ais die zon schijnt en dat komt zeker niet alleen bij uitzondering voor is het er warm en kan het er zelfs heet zijn. En wat die afstand betreft, het hangt er maar van af hoe je het bekijkt. Als Je het stuk Oostzee en Finse Golf. waardoor de snelle Flnnjet je binnen een etmaal van Travemünde naar Helsinki brengt, niet meerekent, dan ligt Amsterdam met verder dan 1700 km van de poolcirkel Geen mijl op zeven dus. al is dat natuurlijk wel een beetje rekenen op z'n struisvogels, want er ligt toch wel to'n 1500 km plas tussen Trave- mOnde en Helsinki. Het is ook dit stuk water, dat in belangrijke mate de prijs van een Finland-vakantie bepaalt, zeker voor wie de tocht in een buitenhut wil maken. Maar alle geld naar zijn waar: eenvoudiger en goedko per kan het ook, desnoods voor een kleine vijfhonderd gulden in een (comfortabele) ligstoel (exclu sief auto). Finland is bij uitstek een land voor trekkers Veertien dagen lang op één stekkie aan een van de 60.000 meren te blijven, kan gauw tot verveling leiden, tenzij men fanatiek hengelaar ls. 't Zou trou wens zonde zijn, want de Finnen hebben nogal wat natuur in huis. Dat laat tevens de Finland-ganger typeren: een vakantieganger, die van trekken en natuur houdt en er niet tegenop ziet een tijdje volledi ge rust te ondergaan en verstoken te blijven van het dagelijks nieuws Want Fins is een moeilijke taal. kranten dus onleesbaar en de radio met te volgen. Die taalbar rière speelt de toerist trouwens ook parten in de contacten met de Finnen zelf. In Helsinki en aan de hotelbalies spreekt men vaak nog wel een mondje over de grens. maar daar houdt het dan wel mee op. Een autoreparatie of het vra gen naar de weg, vereist het vor- mogen tot gebarentaal. Wat gevoel voor avontuur moet de toerist dus wel hebben, al hoeft men zich van Finland geen wilder nis voor te stellen. Je komt ze wel tegen, die wat protserige „ontdek kingsreizigers", in hun met hun nationale vlag getooide monster kampeerauto's. waarin alleen nog de prtvé-sauna ontbreekt. Alsof ze op expeditie gaan De werkelijkheid is wat anders Finland zou je zelfs tot in het noorden per fiets kunnen doen. Of lopend met een lichtgewicht tent je. Het busnet is dicht en bij vrij wel elke camping ls een bushalte Het gros van de buitenlandse toe risten doet Finland echter per auto (al zijn er ook wat prijzige rondreizen per bus) met tent of caravan, of trekkend van hotel naar hotel. Voor die laatste groep zijn er spe ciale cheques, die aanzienlijke korting op de hotelprijzen geven, de zgn. Fmncheques En wat die trekkende kampeer ders betreft campings zijn er in Finland genoeg en ze zijn vrijwel nooit druk. Alleen ls de accommo datie vaak wat minder luxe. Aan sluitingen voor elektriciteit zijn er maar beperkt, de kampwinkel (kioskl) levert doorgaans veel min der dan op de Westeuropese cam pings (veelal niet meer dan wat broodjes, fruit en limonade) maar ze zijn nooit zo uitgerust, dat men er een complete maaltijd kan in slaan. Met uitzondering dan van sommige campings bij de grote steden en de drie-sterrencam pings. die meestal alle comfort (tot en met een strijkinrichting) in huis hebben Maar de ware liefhebber zal daar niet aan tillen. Want tegenover die soms wat gebrekkige stroomlij ning (het sanitair valt daar overt gens niet onder) staan ook heel wat best aardige pre's. Je zit nog in een echt stukje natuur, hoeft niet scheerUJn-aan-scheerlijn te staan om een plekje aan de rand van bet meer te bemachtigen Vrijwel elke camping heeft een sauna, waarvan Je voor niets of een luttel bedrag gebruik kimt maken en heb je een keer geen zin de tent op te zetten dan zijn er meestal ook wel een paar blokhut ten. waar je voor zo'n vijftien gul den met vier personen kunt over nachten Wel eenvoudig, zonder water, keuken of toilet, maar al tijd op de mooiste plekjes van de camping Eén waarschuwing: wie zich zelf niet kan vermaken en er niet te gen kan soms met maar een hand vol kampeerders op de camping te staan, die moet Finland vergeten Want wie uitbundig jool zoekt, vindt die in Finland vrijwel ner gens. Eethuisjes, terrasjes, disco theken, barretjes kent men er nau welijks Finland is het land van de ingeto gen rust. waar de Westeuropeaan rich nog wel eens een vreemde eend voelt. Met uitzondering van de Juhannusnacht. het grote zo merfeest rond de 24ste Juni als de Finnen massaal er op uit trekken, vuren ontsteken langs de meren op de (dan volle) campings hun nationale worstgerechten op de op elke camping aanwezige roosters braden, voor één keertje de (dure) fles wodka openen en tot diep in de nacht in daglicht doorfeesten Dat is een belevenis op zich Vervolg op pagina 27 Reicen naar Scandinavië kan op vele manieren. Je kunt direct op de boot stappen, je comfortabel gelijk naar je bestemming laten brengen, maar goedkoper kan het ook door gedeelten van de reis per auto te maken en de kortere veren te nemen. Zo kan men bijvoorbeeld ook naar Zweden door eerst naar Travemünde of Puttgarden te rijden en daar de veel voordeliger ponten te nemen. Men kan ook helemaal naar de top van Dene marken rijden om van daaruit over water naar Zweden of Noorwegen te gaan. En wat Finland betreft: de luxe maar ook dure Flnnjet, die binnen 34 uur van Travemünde naar Helsinki vaart, kan best omseild worden door vla Zweden te reisen en In Stockholm de boot verder te nemen. Het bangt er maar vanaf hoe de reken som wordt gemaakt. Telt de tijd, dan tijn de lange veren natunrlijk de aan- gewesen vervoermiddelen. Wordt de autorit verkosen, dan dient men sicb weer af te vragen boe die kilometer- prijs wordt berekend (alleen de benzi ne of de reele kosten?) en wat men onderweg kwijt is aan bijkomende kosten. Weliswaar moet men ook op de veren alle maaltijden self betalen, maar het bed is er toch in de prijs inbegrepen Ken rol speelt ook of men een hotelrei ziger is dan wel een kampeerder Om enigzin* een prijsvergelijking te kunnen maken, bieronder de kosten van enkele van de belangrijkste lange en korte veren (slechts een greep, want in totaal zijn er meer dan twintig). Uitgegaan is van een gezin van vier personen met twee kinderen onder de 1Z jaar (die overal korting krijgen), reizend per middenkJas-auto en een vier meter lange caravan. Op de veren wordt voor zover dat nodig is gebruik gemaakt van een vier-per- soons binnenhut met douche en toilet (goedkoper en duurder kan bet dus ook) en voor de vakantieperiode is hel Iduurste) hoogseizoen gekozen. In alle gevallen geldt het hier retourtarieven NOORWEGEN Boot Amsterdam-Bergen: over tocht met bun 2188,- auto <met vier personen) gratis, caravan MO.- To taal: 2790,- Boot Kiel-Oslo: overtocht met hut 975.- igezlnstariefi, auto 220,-, cara van 470.- Totaal. 1671.- Boot Hirtbals tin bet noorden van Denemarken)-Kristianaand: overtocht (hot niet nodig) ƒ372.-, anto ƒ114.-. caravan 132.- Totaal: 121. Boot Frederikahava-Oslo: over tocht (bij dagafvaarten geen hut no dig) 336.-, auto II2.-. caravan 336.- Totaal- 714. ZWEDEN Bool Amsterdam-Gothenburg overtocht met but 1500.-. auto (bij vier personen) gratis, caravan 400.- Totaal: 1900. Boot Travemunde-Trclleborg (Zuid- Zweden): overtocht inclusief auto (hut niet nodig) ƒ250,- (speciaal gerinsta- rlef), caravan S0.-. Totaal: ƒ330.- Boot Putlgarden-Rodby in combi natie met hel veer Helsingor-Helsing- borg: overtocht 74,20. auto ƒ110,-, caravan 155,-. Totaal: ƒ339.20. (Om dat de tarieven van 1900 pas ia april bekend zijn. rijn bier de tarieven van vorig jaar gegeven, het geschatte nieu we tarie* zal ongeveer 375.- be dragen). Boot Frederikshavn-Golbcnborg: overtocht (geen hut nodig) 130.50. auto 109.-. caravan 300.- Totaal: 538.50, FINLAND Boot Travemunde-Helslnki: over tocht 1686.-, auto 404.-. caravan ƒ297.-. Totaal: ƒ2388,- Aangetekend moet hierbij worden, dat de Flnnjet geen vierpersoons binnenhnlten met douche en toilet kent. Wil men dat comlorl wél, dan is men aangcwrseo op een buitenhut. Deze kost voor vier personen ƒ2775.- wat bet totaal op ƒ3477.- brengt Boot Stockhoim-Turku: overtocht (bij dagvaarten geen hut nodig) 136,-, auto en caravan 490.-. Totaal: 626.-. Boot Stockholm-Helsinki (nacht boot): overtocht met hnt 500.-, auto en caravan 568,-. Totaal: 1068.-. Zoals gezegd, gaat het bier maar om willekeurige voorbeelden. Wie heel goedkoop weg wil, kan bij verscheide- nen rederijen ook gebruik maken van slaapstoelen ol couchette-s. wie com fortabeler wil reisen betaalt weer een stuk meer dan de hier genoemde be dragen (vooral met z'n twreén reisen den zijn, als zij een hut voor sicb alleen wensen, altijd duur uit). Afstanden Om die prijzeu te kanoen afzetten te gen de autokilometers, hieronder wat globale wegafstanden: Amsterdam-Kiel 625 km. Amsterdam Frederikabavn 1075 km. Amstevdam- Travemünde 600 km. Amsterdam- Puttgarden en Rodby-Helslngor sa men 880 km en Trelleborg-Stoekbolm 750 km. Op gTond van al deze cijfers een paar vergelijkingen. Noorwegeo-gangers betalen per boot vanaf Amsterdam 2790,-. Gaan tij per auto naar noord- Deoemarken (Hirtbals). dan kost het veer maar 828.-. Verschil: 1962.-. Maar daartegenover staan ongeveer 2200 autokilometers (retour), die al leen al aan benzine zo'n 100.- kosten. Daarbij komen dan nog de overnach- tingskosten Wie op de snelste manier naar Finland gaat, moet eerzt 1200 km (retour) naar Travemünde rijden (benzine* ©sten 170,-) en betaalt dan voor de boot f2388,- Totaal: ƒ2558,- Wie in Trave münde bet veer naar Trelleborg neemt, verder rijdt naar Stockholm en daar bet veer naar Torku neemt be taalt aan veergelden 130.- (Trave munde-Trclleborg) plus 626.- Stock- bolm-Turku). totaal dus 956.-. Aan autokilometers komen daar bij (re tour) 2700 km. wat een benzine reke ning betekent van ƒ388,-. Totaal: 1338,-. Daarbij moeten in dat laatste geval ook weer de overnaebtlnrskos- ten worden geteld Dit zijn maar een paar voorbeelden. Er zouden meer vergelijkingen te maken zijn. Wie daarvoor bet nodige cijfer materiaal wil hebben, kan bet beste te rade gaan bij een goed reis- en passa- gebureau. Reken dan wel op een paar uur prijspunelen. want ingewikkeld is bel wél. Tenslotte voor ben die helemaal indi vidueel door Scandinavië willen trek ken zouder auto en caravan: sporen kan oók. Er is een abonnement voor 345,- op de markt, waarmee 21 dagen lang onbeperkt in Noorwegen. Zwe den en Finland kan worden gereisd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 25