Vakantie dit jaar stuk duurder X Zomer '80 Prijzen 30 procent Structuur Reisbureaus Maatwerk V erkeersbureau Variabel Autoreizen Vergelijken Bus-pendels TROUWKWARTET19 door Dick Ringlever aar et aantal, soms vinger- i ikke, reisbrochures dat de iatste maanden weer op l balies is beland, is groter in ooit tevoren. De reisor- isaties blijken nogal op- istisch te zijn over de :islust van de Nederland toerist. Bij de presenta- ie van hun zomerprogram- ia's hebben zij zich ook in ie zin uitgelaten. laar wat verwacht werd, ls uitge heven. De traditionele run in de cember en januari op de reisbu- taus was aanmerkelijk minder isaal dan andere jaren. Met tzondering wellicht in de sector »n de bungalows en appartemen- n. Maar over de hele linie bleef >ch de bekende, zich altijd rond Kerst openbarende reiskoorts, ;perkt tot slechts een lichte ver- >ging. nnenmakers lijken nog wat te len afwachten. Die tendens was al merkbaar bij de winterrei- I. Zaten vorige jaren vrijwel alle reis en appartementen in seuw- èn zongebieden rond de stdagen vol, dit seizoen was er lelal nog plaats genoeg. idl var -H. f reden daarvan laat zich slechts toresk den. De hogere prijzen mede als eten vol8 van de wederom gestegen andstofkosten, zullen zeker een hebben gespeeld. Veertien da- n wegwezen is een prijzige zaak worden. Maar de onevenwichti- politieke toestand in de wereld it ongetwijfeld eveneens in- »ed gelden. De ervaring heeft leerd, dat de vakantieganger ui- it gevoelig is voor onrust. >en zich een aantal jaren terug litieke problemen voordeden in kenland zakte het toerisme Ijwel geheel in elkaar, het kst bij de Nederlanders. Re- rrjj nter deed zich hetzelfde voor in ■x anje. De Nederlandse toerist rust en zekerheid. Met als ge- dat wie nu nog moet kiezen g royaal keus heeft. De krenten 1de programma's, die er normaal al voor een groot deel uit had- moeten zijn, zitten er nog seds in. |at dat aanbod betreft: dat ziet er jaar toch weer wat anders uit vorige jaren. Dat geldt na- urlijk in de eerste plaats de prij- n, die sterker zijn verhoogd dan lk ander consumptie-artikel k. Spanje spant daarbij duide- tr 2 de kroon met verhogingen van bureau tot 20 procent, maar met uit- deters ook van zelfs 30 procent. ir dit land zijn het niet alleen brandstofkosten, die daartoe •ben geleid. Grotere invloed 't de stijging van de kosten >T^ het levensonderhoud (vrij for- ^^Èjiloonsverhogingen na de stakin- van vorig jaar) gehad. Daar- r^^Bor heeft Spanje vorig seizoen al flinke aderlating moeten en, waarvan andere Middel- r>ures dse Zeelanden hebben geprofi- ;eiivoW» urnofirt^hun beurt hebben die landen komende zomer hun prijzen éigens ook verhoogd. Zo zijn Vakanties naar Griekenland S 1:11(1(161,3 20 procent duurder ge iden en naar Italië ruim 10 Kent. anderszins echter verander- 1 de reisprogramma's. Opval- ;d is de aandacht, die aan sport spel wordt besteed. Ook: de ®ars van bungalow en apparte- Die was wel al jaren aan de bureaus: hetzij begrippen, die nog wel eens door elkaar worden gehaald. Daarom hier een korte vertaling. Een touroperator (of in gewoon Nederlands: een reisorganisatie) er zijn er een kleine honderd van in ons land is de fabrikant van reizen. Dat wil zeggen, dat hij de reizen samenstelt. Hij koopt de bedden in hotels, bungalows of appartementen in, sluit contrac ten af met de vervoerder (bus. schip, trein of vliegtuig), combi neert dat tot een kant-en-klaar- pakket en brengt dat op de markt. Groten onder die organisaties zijn Holland International, Christoffel, Arke en Neckermann, maar dat wil beslist niet zeggen, dat ande ren in de kwaliteit van hun aan bod daarvoor zouden onderdoen. Soms is het tegendeel het geval, ook wat de prijzen betreft. Wie een zeer speciale vakantie wenst, doet er soms zelfs beter aan een in een bepaald land of bepaalde soort reizen gespecialiseerde kleinere touroperator te kiezen. Er zijn er vele en het worden er elk Jaar meer. Je zou die verhouding kun nen vergelijken met supermark ten en speciaalzaken. Informatie over al die mogelijkhe den krijgt men het best bij de (goed gesorteerde) reisbureaus. Dat zijn de wederverkopers of reisagenten, die voor een provisie van gemiddeld acht tot tien pro cent de reizen van die grote tour operators aan de man brengen. Een goed reisbureau behoort alles te weten over het totaal-aanbod. Maar helaas is dat lang niet altijd het geval. Veel bureaus hebben lang niet alle produkten van de reisorganisaties in huis. Dat geldt bij voorbeeld voor de banken. Wel iswaar slagen zij er via hun hon derden kantoren in een opmerke lijk groot aandeel van de verko pen in handen te krijgen (zo'n 25 procent nu), maar dat wil niet zeg gen, dat zij alles in huis hebben. Ze verkopen de produkten van maar een beperkt aantal tourope rators. De kleinere specialisten zijn er vaak niet bij. Wie een gewo ne pakketreis wil, kan er wel te recht. de méér vragende veelal nauwelijks. En wie nu helemaal individueel weg wil, een op maat gemaakte vakantie? Die kan ook best te rade gaan bij dat „goed gesorteer de reisbureau". Maar evengoed (en vaak sneller) kan dat bij weer andere gespecialiseerde bedrij ven: de lucht- en scheepvaart agenturen. Dat zijn kantoren, die zich bezighouden met het boeken van vlieg- en scheepsreizen. Wie dus wil weten wat de goedkoopste manier ls om per vliegtuig in New York te komen of hoe hij het goed koopste per schip naar Finland komt. kan daar terecht. Als het goed is hebben ze alles In de boe ken. En veelal is het ook mogelijk daar gelijk een op maat gemaakt arrangement te laten samenstel len. Dat geldt met name de vlieg reizen. Wie bij voorbeeld een indi viduele vliegvakantie naar Portu gal wenst kan aan die vliegreis een landarrangement laten plakken, een zogenoemde „Ité". In alle ge vallen is men daarmee voordeliger uit dan wanneer men de vliegreis boekt en zelf op onderdak uitgaat. En die verkeersbureaus? Dat zijn nationale organisaties van landen, die er brood in zien Nederlandse toeristen naar hun land te trek ken. Zij geven Informatie over vrijwel alle landsdelen, maar men dient wél te bedenken, dat het hier doorgaans om niet meer dan de bekende foldertaai gaat. Mooie foto's, lyrische beschrij vingen, dét wél. Maar exacte infor matie over arrangementen, hotel- prijzen, vervoersmogelijkheden, beschrijving van hotels vindt men er vaak nauwelijks in. De uitzon deringen daargelaten Er zijn er een paar die het wél doen. De Bondsrepubliek, België. Frank rijk. Zwitserland. Groot-Brittan- nië bij voorbeeld. Maar voor de rest is het allemaal vrij pover. Toch voor hen, die iets meer over het land van bestemming willen weten hieronder een lijst van de in Nederland gevestigde verkeersbu reaus: België, Leidsepleln 7,1017 PR Am sterdam, 020-251251/245953 Bulgarije, Leidsestraat 43, 1017 NV Amsterdam, 020-248431 Canada, Laan van Meerdervoort 96, 2517 AR Den Haag. 070-4G4400 Denemarken. Keizersgracht 518, 1017 EK Amsterdam. 020-226717 Duitsland. Spui 24, 1012 XA Am sterdam. 020-241293/94/95 Finland. KI. Gartmanplantsoen 21, 1017 RP Amsterdam, 020-233059. Frankrijk. Prinsengracht 670,1017 KX Amsterdam, 020-247534 Griekenland, Leidsestraat 13,1017 NS Amsterdam, 020-254212/13/14 Groot Brlttannlë. Leidsepleln 23, 1017 PS Amsterdam, 020-234667 Ierland, Helligeweg 14. 1012 XR Amsterdam, 020-223101 Israël, Wijde Kapelsteeg 2, 1012 NS Amsterdam, 020-249642 Italië, Stadhouderskade 103, 1073 AW Amsterdam. 020-733264 Joegoslavië, Vijzelstraat 4, 1017 HK Amsterdam. 020-220483/84 Luxemburg, Kleverparkweg 44, 2023 CG Haarlem, 023-254707 Noorwegen, Leidsestraat 74, 1017 PD Amsterdam, 020-222545 Oostenrijk, Singel 464, 1017 AW Amsterdam, 020-255933 Polen. Leidsestraat 64. 1017 PD Amsterdam. 020-253570 Portugal. Keizersgracht 534, 1017 EK Amsterdam. 020-220097/98 Roemenië, KI. Gartmanplantsoen 17-19. 1017 RP Amsterdam. 020- 239044/233484 Spanje. Laan van Meerdervoort 8. 2517 AJ Den Haag, 070-465900 Verenigde Staten. Lange Voor hout 102, 2514 EJ Den Haag U70- 624911 Sovjet Unie. Honthorststraat 42, 1017 DH Amsterdam. 020-798964 Tsjechoslowaklje. Leidsestraat 4. 1017 PH Amsterdam. 020-220101/ 224889 Tunesië. Leidsestraat 61. 1017 NX Amsterdam, 020-224971/72 Zuid Afrika. Leidsestraat 64-66, 1017 PD Amsterdam. 020-243007 Zweden. Laan Copes van Catten- burch 131. 2585 EZ Den Haag. 070- 638919/20 Zwitserland. Koningsplein 11. 1017 BB Amsterdam. 020-222033 gang, maar nu blijkt, dat veel touroperators daarvoor zelfs van hotel-arrangementen afstappen. Behalve dat het publiek meer vrij heid in zijn vakantie wil, speelt hier ook het vakantiebudget een rol. Dan is er nog een verschijnsel, dat meer variatie wordt geboden in vertrekdagen. Christoffel gaat het verst met zijn variabele vliegva kantie, een primeur voor de Ne derlandse reiswereld. Op bestemmingen waarop meer dere vluchten per week worden uitgevoerd, mag de klant zelf de datum van de thuisreis bepalen als de vakantieduur althans ten minste zeven dagen bedraagt. In sommige gevallen kan hij zelfs ter plaatse nog uitmaken wanneer hij naar huis wil. Aan de hand van een tabel in de brochure kan hij zelf uitrekenen wat langer blijven kost en wat hij met vroeger terugkeren uitspaart. De klant krijgt bovendien de vrij heid zelf een accommodatie uit te kiezen, ook wanneer die niet in het programma voorkomt. Hij kan zo'n vlucht zelfs gebruiken als hij bij kennissen onderdak gaat. In dit geval moet hij dan wel (van de Rijksluchtvaartdienst) de hotel accommodatie betalen. Maar daarvoor kan natuurlijk als men er toch geen gebruik van maakt het goedkoopste en een voudigste dorpshotelletje worden gekozen. Een soort veredelde cam- pingvlucht dus, met dit verschil dat zo'n vlucht met dorpshotel ver van tevoren kan worden besteld en een campingvlucht doorgaans pas op het laatste moment (alléén als de touroperator vliegtuigstoe- len overhoudt). Omdat brandstofprijzen het zwaarst op vliegarrangementen drukken, was voorspelbaar, dat ook dit Jaar weer het aantal bus-, trein- en eigen auto-arrangemen ten zou worden vergroot. Vooral die laatste springen er weer uit. Geen enkele reisorganisatie kan er meer omheen, want tenslot te gaat nog steeds een kleine 70 procent van alle bultenlandgan- gers per eigen autp op stap. Port Bou. Boeken hiervoor ls al leen mogelijk bij een van de deel nemende reisorganisaties, die dan wèl verplichten ook het landarran gement te nemen. Alleen een re tourtje Port Bou is dus niet moge lijk. Een volledig overzicht te geven van wat de reismakers ook dit Jaar weer op de toonbank hebben ge legd, is in dit kort bestek een on mogelijke zaak. In totaal loopt het aantal brochures royaal over de honderd, het aantal aanbiedingen in de tienduizenden. Daaruit te kiezen, zal voor velen een moeilijke opgave zijn. Neem er dus de tijd voor en beslis niet na het doorbladeren van maar een paar programma's. Best mogelijk, dat er andere zijn, die aantrekke lijker bestemmingen bieden en wellicht goedkoper zijn. Zeker nu de reisprljzen dit Jaar vrij sterk zijn gestegen, is het zin vol zoveel mogelijk informatie te vergaren. Voor velen blijkt dat een nogal moeilijke opgave. Hoe de reiswereld in elkaar zit, '.''kt maar bij weinigen bekend. Touroperators, reisbureaus, lucht vaartmaatschappijen en verkeers Groeiend probleem voor de orga nisaties is wel, dat steeds meer vakantiegangers hun onderdak di rect bij de verhuurder en niet via de reisorganisatie reserveren, soms aan de hand van de brochu re. Voor een aantal touroperators was dat aanleiding hun accommo daties onder codenummer te ver melden. Andere omzeilen het pro bleem door eigen bungalowpar ken op te richten. Ze zijn dan meteen af van het overboeken door verhuurders, wat toch nog steeds jaarlijks voorkomt. men spaart er wèl het vaak lange wachten op de luchthaven mee uit, want vrijwel alle touropera tors komen de klant haast thuis afhalen. Zo heeft Nederlands grootste bustouroperator De Jong Intratours niet minder dan 273 opstapplaatsen. Vooral de jongeren blijken van dit soort arrangementen gebruik te •maken. Dat ze ter plaatse zelf moeten uitmaken hoe ze hun da gen doorbrengen is eerder een voor- dan een nadeel. Anders ligt dat bij ouderen, die eerder kiezen voor een geheel verzorgde reis, waarop ze veel zien. Ook in die sector is het aantal aanbiedingen dit Jaar groter geworden. Ze zijner tot een Amerikaanse rondreis toe. Wat de busreizen betreft: in de reisprogramma's is dit jaar meer plaats ingeruimd voor de zoge naamde pendelreizen als alterna tief voor de (duurdere) vliegreizen. Niet alleen naar de vanouds be kende busbestemmingen in Oos tenrijk en Frankrijk, maar ook naar Italië en Spanje (tot aan de Costa Blanca). Soms direct, vaak ook met nachtstops onderweg. Die busarrangementen (de ene or ganisatie noemt ze pendelreizen, de andere budgetreizen) bestaan uit de reis plus accommodatie (ap partement, bungalow of hotel). Ze zijn dus wezenlijk anders dan de echte busvakanties, waarop de bus tijdens de hele reis aanwezig blijft. Pendel- of budgetreizen zijn uit sluitend bedoeld als een voordeli ge vervanging van de vliegreis. Nadeel is dat men er dikwijls lang over doet, met nachtstops toch al gauw tweemaal 24 uur (naar de verdere bestemmingen). Maar Diezelfde ontwikkeling naar meer pendelen als vervanging van een vliegreis doet zich voor bij het spoor. Met ingang van 4 Juni gaat bijvoorbeeld voor het eerst de Es- pafta Expres rijden, een soort Bergland Expres naar de zon. De trein is gehuurd door een aan tal reisorganisaties en rijdt binnen twintig uur eenmaal per week rechtstreeks van Den Haag naar de Frans-Spaanse grensplaats

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 19