e ,acht tegen optreden n twee NBM-makelaars ilo goud nu .000 gulden CNV vreest verlies van nog 19.000 Philips-banen srde wereld wil 600 miljard voor industrialisatie Prijsstijging verwacht in bestaande woningen Langzaam-aan actie Maastricht denging functies en gekleurde informatie Voorzitter makelaarsvereniging: Uitstel sluiting TSB onzeker Philips/Siemens kopen Decca 9i beperkt tot klein aantal ontwikkelingslanden AG 19 JANUARI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 29 se redactie economie /ROTTERDAM Bij de Nederlandse Bond van Makelaars in Onroerend Goed (NBM) jtricht is een klacht ingediend tegen de makelaars J. Peters en J. Frenken (beiden akelaar) in Roermond. De klacht betreft „vermenging van functies" en het verstrek- .gekleurde informatie" bij de pogingen tot verkoop van 136 flats en 16 garages aan kenbosje in Venlo. t die uitmondt in het ot schorsing van de beide is ingediend door de Neuerburg. medewerker ie aan de Technische Hoge- Delft. die nauw bij deze betrokken. ie ging in november vorig n, nadat de bewoners van in oktober schriftelijk te Jden gekregen, dat hun wo- het Beambtenfonds voor ledrijf was verkocht en dat dij Peters in Roermond als zou gaan optreden. De wo- eken te zijn verkocht aan rijf H. Flck en Peters Bouw- le Nederland in Roermond; de helft. [zoek ers werden echter benaderd ander bedrijf van de heer J. amelijk het makelaarskan- rs en Partners (waarvan de renken directeur is). In het (boekje dat werd uitgereikt het beheer en de verkoop deden door Peters en Part- geen in tegenstelling was >rief waarin als beheerder dij Peters werd genoemd. De heer Neuerburg zegt de stellige indruk te hebben, dat er in dit geval sprake is van een vermenging van functies; enerzijds de functie van ma kelaar (lid van de NBM) en anderzijds die van een handel in onroerend goed. Hierbij tekent hij aan, dat deze han delwijze in strijd is met de bepalingen (erecode), die de NBM-makelaars zichzelf hebben opgelegd. Daarin staat dat de makelaar zich onthoudt van het hebben van belang direct of indirect in onroerend goed, ten zij dit onroerend goed dient tot huis vesting of belegging voor hemzelf of zijn bedrijf, danwel dit onroerend goed een functie vervult In het kader van zijn bemoeienis met projectont wikkeling. De heer Neuerburg trekt de conclusie, dat in deze zaak geen van deze uitzonderingen van toepas sing is. In het door Peters en Partners aan Z6Cr beWUSt alle bewoners uitgereikte documen tatieboekje blijkt er aan de juistheid van de informatie wel het een en ander te „schorten". Zo zijn de finan cieringslasten van ruim ƒ2.000 „ver geten", wordt een „volstrekt onjuis te" uitleg gegeven van de hypotheek offerte en worden de koopprijzen te aantrekkelijk voorgesteld. In de bijlage bij het documentatie boekje worden de flats uitsluitend aan de huidige bewoners 10.000 „goedkoper" aangeboden dan de ver koopprijs die uitkomt op gemiddeld 85.000 vrij op naam. Maar, zegt de heer Neuerburg, iedere enigszins des kundige op dit gebied en dus zeker een makelaarskantoor, weet toch dat de prijzen van bewoonde huizen be duidend lager liggen, dan wanneer deze woningen leeg worden opgele verd. Aangezien de huidige bewoners een bewoonde woning (kunnen) kopen zij wonen er immers zélf in betalen zij, aldus de heer Neuerburg. eigenlijk 10.000 tot 20.000 te véél. De waar de is immers respectievelijk 75 pro cent en 65 procent van de taxatie waarde die, zo blijkt uit het rapport, 86.000 bedraagt. Van onze redactie economie DEN HAAG Wat de prijsontwikkeling van bestaande huizen betreft verwachten de makelaars, dat de prijzen dit jaar weer zullen oplopen en wel in de mate waarin de prijsin dex zal stijgen (8 procent) of mogelijk zelfs iets meer. Dit bleek gisteren uit de toespraak van voorzitter Chr. H. Smit van de NBM. tijdens de nieuwjaarsreceptie van de Nederlandse Bond van Make laars in Den Haag. Hij verklaarde deze verwachting door er op te wijzen, dat er „wel wat in te halen is aan uitgestelde verhuisbewe- gingen", omdat die zowel in de koop- als in de huursector het afgelopen jaar met dertig procent achtergebleven. Voorts wees hij erop. dat het aanbod van (bestaande) koopwoningen zich lijkt te stabiliseren en dat de gemid delde verkooptijd niet verder meer toeneemt. Het aantal in de NBM- computer als te koop geregistreerde woningen was eind december vorig jaar 18.781 (begin januari van dat Jaar 15.311). De tijd die nodig was om een woning te kunnen verkopen was in de laatste helft van vorig jaar gemiddeld 100 clagen (enkele Jaren geleden nog dagen). Teruggang Voor het eerst sinds Jaren, liepen het afgelopen jaar de prijzen van be staande huizen terug. De daling was gemiddeld zes procent Daarmee werd een ommekeer bereikt in de prijsexplosie van 29 procent in 1976. 40 procent in 1977 en 8 procent in 1978. Op de tweedehands markt konden de prijzen gemakkelijker dalen dan op de nieuwbouwmarkt, zo merkte de heer Smit nog op. Bij nieuwbouw blijken de stichtlngskosten steeds hoger te worden, en zodoende kan nieuwbouw niet goedkoper. :e redactie economie RDAM Wie in Nederland een kilo onbewerkt goud ipen, moest daar gisteren 50.300 voor neertellen. Dat n 5000 gulden meer dan donderdag toen de markt net i inzinking vertoonde. Een jaar geleden kostte een kilo ulden. In Londen werd gisteren ook weer een nieuw evestigd: 835 dollar per troy ounce (31,1 gram). Uit een brief van het Bureau Rechts hulp in Venlo blijkt trouwens, dat deze flatwoningen voor 50.000 aan Fick en Peters zijn aangeboden op voorwaarde, dat dit bouwbedrijf erin slaagt een redelijk deel van de wonin gen aan de man te brengen. Wat de bewuste brochure betreft zegt de heer Neuerburg, zich niet aan de indrukt te kunnen onttrekken, dat de gegeven informatie bewust is ge kleurd, om de bewoners over te halen maar zoveel mogelijk en liefst ook zo snel mogelijk, tot aankoop van hun woning over te gaan. Van onze redactie economie ONSTWEDDE Hoofdbestuurder Piet de Haan van de Industriebond CNV vreest dat het verlies aan arbeidsplaatsen bij Philips niet tot 1.500 beperkt blijft, maar dat er de komende jaren nog 19.000 banen zullen verdwijnen. na Londen de belangrijk- nafkt van Europa, kwam de op 840 dollar. De Londense 835 dollar komt neer op een ig van 75 dollar op een dag lerdag was op 760 gesloten. chtlge stijging was elgen- nderdagmiddag begonnen er donderdagochtend even litgezien dat de goudkoorts ets zou zakken. Donderdag- as 22 dollar lager begonnen slot van woensdagavond Ie loop van de donderdag al weer 32 dollar bij. >rk (in Europa was het toen rdagavond) werd de 800- irbroken en in Hongkong gistermorgen vroeg onver- or naar 827 dollar. Londen 110-820 maar dat was gezien ïrs van 835 dollar kennelijk Vertrouwen De huidige goudkoorts heeft een zeer opmerkelijk aspect: normaliter daalt de dollar als het goud stijgt. De afge lopen week was de dollar echter zeer stabiel. Aan het slot van de brief aan de NBM-Maastricht zegt de heer Neuer burg van mening te zijn, dat door de betrokkenheid van de NBM bij een verkooptransactie als deze, de geloof waardigheid van de gehele NBM op het spel staat. Als z|ch ooit een gele genheid heeft voorgedaan, zo ver volgt hij, te bewijzen dat de NBM en de hierbij aangesloten makelaars het vertrouwen verdienen van het pu bliek dan is dat wel hier het geval. Vandaar dat hij verzoekt de heren Peters en Frenken en huil betreffen de makelaarskantoren te schorsen als lid van de NBM. ADVERTENTIE In een vergadering van CNV-kaderle- den te Onstwedde (Gr.) zei De Haan dat Philips in mei 1978 een studie heeft uitgebracht waarin wordt ge sproken over een totaal aantal Neder landse arbeidsplaatsen van 65.000 in 1990. Tussen 1971 en 1980 is het perso neelsbestand al teruggelopen van 106.000 naar 84.000. De Haan vreest dat Philips dit rapport niet als studie materiaal maar als beleidsuitgang spunt hanteert. „Als dat zo is, dan is dat voor onze bond onaanvaardbaar. Wij zullen ons met hand en tand verzetten tegen een dergelijke na tuurlijke afvloeiing en zeker tegen ontslagen", aldus de CNV-bestuur- der. De Haan vroeg zich in dit verband af of Philips met de openbaarmaking van plannen om 1.500 arbeidsplaat sen te laten vervallen wel zijn ware gezicht toonde. Hij stelde vast dat het beleid van Philips steeds meer met wantrouwen wordt bekeken. De gevolgde procedures roepen vragen op die beantwoord moeten worden. „Op dit moment lijken de procedures van de kant van Philips op onzorgvul dig handelen", zo merkte De Haan op Philips heeft weliswaar gesteld dat momenteel wordt gesproken over voorstellen tot sanering, maar wij re kenen erop dat het dan ook geen beleidsbesluiten blijken te zijn. De Haan zei dat de Industriebond CNV er geen misverstand over wil laten bestaan dat er bepaalde acties moeten komen wanneer Philips door een onduidelijk beleid en onzorgvul dig hanteren van overlegstructuren daartoe aanleiding geeft. „Philips zal die duidelijkheid op korte termijn moeten verschaffen. Sociale onrust is niet gewenst maar soms kan men niet anders dan actie voeren, hield de CNV'er de kaderleden voor. De Industriebond FNV heeft (nog) niet tot actie opgeroepen. De komen de veertien dagen zullen worden ge bruikt voor een inventarisatie van meningen en standpunten in alle Ne derlandse Phillps-vestigingen. Aan de hand daarvan bepaalt de Indu striebond FNV zijn voorlopige stand punt ten aanzien van de donderdag bekendgemaakte plannen. Dit zei bestuurder A. van der Veen van deze bond in Utrecht na afloop van een vergadering met 70 kaderle den afkomstig van alle Nederlandse Philips-vestigingen. Duidelijk is in ie der gevEd dat de Industriebond FNV in geen geval zal toestaan dat er gedwongen ontslagen vallen. CNV-hoofdbestuurder De Haan ging in zijn rede in Onstwedde ook nog ln op de situatie in Oost-Groningen. Deze regio kan naar de mening van De Haan niet hebben dat de Philips- plannen worden uitgevoerd. Philips moet bedenken, aldus De Haan, dat het bedrijf ook in Oost-Groningen een maatschappelijke verantwoorde lijkheid heeft. BIJ het CNV rijst de vraag of Philips dat wel voldoende beseft. De Haan: „Voert Philips wel een ver antwoord sociaal beleid in dit op zicht? Blijft Winschoten nu open of niet? Hoe staan de zaken er met be trekking tot Stadskanaal voor? gaat men hier nog meer achteruit? Het zijn vraagtekens, die terecht onrust gevoelens oproepen. Vastgesteld moet worden, dat Philips miljoenen in deze reorganisatieplannen stopt. Van onze Haagse redactie DEN HAAO Het la nog onzeker of de sluiting van het textlelverede- lingsbedrijf TSB in Goor uitgesteld kan worden. De bewindvoerder van het met faillissement bedreigde be drijf. de Nationale Investeringsbank en het ministerie van economische zaken hebben in hun overleg van gis teren geen spijkers met koppen gesla gen. De NIB en het ministerie bera den zich de komende dagen over het al dan niet verlenen van een zogehe ten boedelkrediet, ter hoogte van cir ca 1 miljoen gulden. Met behulp van financiële steun van hetzij de over heid. hetzij de NIB zou het bedrijf nog een half jaar kunnen open blijven. LONDEN/BAARN/HAMURO - De platenmaatschappij Polygram (50 procent Philips, 50 procent Siemens) neemt de muziekafdelingen over van de Britse electronische onderneming Decca. De overneming is met terug werkende kracht op 31 december in gegaan. MAASTRICHT (ANP) Het personeel van de Philips-ves- tiging in Maastricht het montage-atelier dat in ver band met de reorganisatie plannen dicht moet is giste ren een langzaam-aan-actie begonnen die tot woensdag zal duren. Op die dag praten de bonden en de vestigingsdirectie over de aangekon digde sluiting. Als dat gesprek voor het personeel geen bevredigend ver loop heeft, wordt een staking uitge roepen. Dit is gisteren meegedeeld door het actiecomité „Vrouwen tegen Philips-ontslagen". Het comité be staat uit vrouwelijke werknemers van Philips-Maastricht en vertegen woordigsters uit poliUeke partijen en vrouwenorganisaties. Donderdagmiddag, na het bekend worden van de reorganisatieplnnen, legde het personeel van Philips- Maastricht gedurende korte tijd het werk neer en bezette de kantine. Bij Philips-Maastricht werken 230 men sen, bijna allemaal vrouwen. Veel werknemers komen uit België. De Industriebond FNV heeft gister morgen aan de poorten van de Elnd- hovense Philipsfabrieken die betrok ken zijn bij de voorgenomen reorga nisatie, pamfletten verspreid. Daarin stelt de bond dat het er na tien Jaar slecht beleid op lijkt, dat het doek voor Philips in Eindhoven gaat val len. In Eindhoven dreigen 725 ar beidsplaatsen te verdwijnen. o Kussendrager !g begint in de Indiase hoofdstad New Delhi de derde UNIDO- itie. UNIDO is de organisatie van de Verenigde Naties voor lie ontwikkeling, en een van de jongste loten aan de VN-boom. IS le rvoor door >6 weinig bekend. UNCTAD (de ie voor handel en ontwikkeling) en het kinderfonds) bijvoorbeeld lig- in het gehoor. Verenigde Naties in 1945 werden was het merendeel van de leden md. Zij hadden geen behoefte stelling die zich nadrukkelijk met ontwikkeling zou gaan bezig- 'as toen steeds meer koloniën on- k werden ontstond de drang naar lijke organisatie. rijke landen verschilden fiks van 'er de vraag hoe zo'n instelling er zien. De derde wereld wilde een orgaan met eigen geld. Volgens >e landen was een bescheiden or- binnen het secretariaat van de Naties voldoende. Zij kregen uit- iun zin, en in 1965 werd UNIDO Pas onlangs is besloten de UNI- zetten in een bijzondere VN- met een eigen begroting, en iingsbevoegdheid. tellingen plijk waren de doelstellingen van u onder meer: bevordering van een pustrialisatie van de ontwikke- £n; toepassing van moderne met- P produktie en planning in ontwik- pden; hulp bij de opleiding van lotwisseling van informatie en «onderzoek en studie. zijn trefwoorden als „snelle indu- e" en „moderne methoden voor en planning". Aangepaste tech- sj?1 ..basisbehoeften" stonden in het de jaren zestig nog niet in het nale woordenboek. Alle heil werd van de industrie. Ten onrechte. r bleek. Vaak brachten de indu- M economische groei, maar geen tog waar iedereen wat aan had. 5 van de werkgelegenheid bleef egenstellingen tussen de bevol kingsgroepen onderling namen toe, de kloof tussen stad en platteland groeide en de afhankelijkheid van het westen werd ver groot. Industrialisatie zonder meer heeft voor veel ontwikkelingslanden meer na- dan voordelen. Landbouw is veeleer een motor tot ontwikkeling, zoals ook blijkt uit een reeks van conferenties die de laatste jaren daarover zijn gehouden. Hoogtepunt Een duidelijk hoogtepunt voor de UNIDO was de grote conferentie in de Peruaanse hoofdstad Lima, vier Jaar geleden. De derde wereld was op het hoogtepunt van haar macht, die zij later onder druk van het westen en door de verdeeldheid in eigen gelederen door de vingers heeft laten glippen. Met de „oliecrisis" vers in het ge heugen verliep de bijeenkomst in Lima in een sfeer van confrontatie. Knelpunt was bijvoorbeeld de volledige zeggenschap die de ontwikkelingslanden wilden over hun eigen natuurlijke hulpbronnen. Daarnaast vroegen zij het recht ondernemingen te nationaliseren op grond van de eigen wet ten. Ook Nederland stemde tegen deze pa ragraaf in de slotverklaring van de confe rentie in Lima, omdat niet wordt gesproken over internationale verplichtingen van ie der land. en omdat volgens ons land altijd een beroep mogelijk moet zijn op interna tionale rechtslichamen. Deze zaken zullen ook de komende weken, tijdens de confe rentie in New Delhi weer een rol spelen. Vooruitgang Ondanks de knelpunten werd in de Peru aanse hoofdstad vier Jaar geleden ook enige vooruitgang geboekt, althans op papier Zo gingen de westerse landen akkoord dat er maatregelen zouden worden genomen om de industrialisatie van de derde wereld te bevorderen, onder meer door het wegnemen van handelsbelemmeringen. Toezeggingen die later nooit „hard" zijn gemaakt Inte gendeel: door de economische teruggang In een katoenfabriek in Tsjaad worden grondstoffen uit het land zelf verwerkt. hier is de neiging van het westen produkten uit de derde wereld tegen te houden eerder groter dan kleiner geworden. Er was in Lima weinig verzet tegen het verlangen van de ontwikkelingslanden vast te leggen dat zij in het Jaar 2000 een kwart van de industriële produktie in de wereld voor hun rekening zullen nemen. Destijds was dat nog geen 7 procent, en op het ogenblik is het aandeel van de derde wereld in de industrieproduktie in de wereld nau welijks 9 procent. Het vastleggen van een norm voor het Jaar 2000 was eerder een weerspiegeling van de wensen en verlan gens van de derde wereld, dan dat het getuigde van veel werkelijkheidszin. Verwachtingen Wat zijn nu de verwachtingen voor de ko mende conferentie in New Delhi, die een kleine drie weken gaat duren. Op tafel lig gen voorstellen van de „77" (groep ontwik kelingslanden), die onlangs zijn opgesteld tijdens een voorbereidende bijeenkomst in Havana, op Cuba. Zij vragen onder meer een bedrag van 600 miljard gulden voor de ontwikkeling van de derde wereld, en een splitsing van de Lima-doelstelling (een kwart van de wereldindustrieproduktie) naar sector en regio. Dat laatste is zo gek nog niet. omdat de bescheiden industriële groei die de laatste •jaren in de derde wereld heeft plaatsgevon den. beperkt is gebleven tot een klein aan tal landen (de „Korea's" en de „Brazllië's"); landen waarvoor in het Jargon al een nieuwe term is bedacht, de „nieuwe industrie landen". In de voorstellen van de „77" wordt sterk de nadruk gelegd op de minst-ontwikkelde landen in de derde wereld, die aan de indu striële groei part noch deel hebben. Juist die landen hebben veel te lijden van de stijgingen van de olieprijs. Tijdens de UNCTAD op de Filippijnen, mei vorig jaar. dreigde een aantal ontwikke lingslanden te breken met de olielanden, wat een succes zou hebben betekend voor met name de Verenigde Staten. Die zijn al jaren uit op een breuk binnen het blok ontwikkelingslanden. Op den duur is een scheuring waarschijnlijk niet tegen te hou den, maar tot op heden slagen de olielanden er nog steeds in het tij te keren. Overigens zal de olie zeker weer een rol spelen in New Delhi Willen ontwikkelingslanden Immers industrieliseren. dan is daar energie voor nodig en die is dankzij het optreden van de OPEC steeds duurder geworden. Wil het westen inderdaad de ontwikkelingslanden (de olielanden en de rest) uit elkaar spelen, dan biedt de UNIDO kansen voor open doel. Oe centen Uiteindelijk draait het in New Delhi voor een groot deel weer om de centen, want de industrialisatie van de derde wereld zal betaald moeten worden. Het fonds van 600 miljard gulden dat de ontwikkelingslanden vragen is al genoemd; het zou ln de plaats moeten komen van de twee nieuwe finan cieringsorganisaties die het secretariaat van de UNIDO voorstelt. Dat secretariaat heeft de afgelopen maanden ln Wenen, waar het hoofdkantoor van UNIDO is, de bijeen komst ln New Delhi voorbereid. Het secre tariaat wil een organisatie om overschotten van het ene ontwikkelingsland te gebruiken voor investeringen in een ander ontwikke lingsland. Op die manier zou de economi sche samenwerking binnen de derde wereld worden bevorderd. Daarnaast stelt UNIDO een wereldfonds voor voor bevordering van industrialisatie ln de derde wereld. Dat fonds moet leningen verstrekken aan ontwikkelingslanden. Nederland is wel bereid „iets te doen" zoals een ambtenaar van de minister voor ontwikkelingssamenwerking het zegt aan de financiering van de industrialisatie in ontwikkelingslanden. In welke vorm dat zal worden gegoten moet echter in New Delhi worden bekeken. Van de kant van de OESO (de Organisatie voor economische samenwerking en ont- wikkeling; de westerse landen plus Japan) zijn bij voorbaat al tegenvoorstellen gedaan voor de plannen van de „77" Binnen de OESO wilden met name de Verenigde Sta ten veel nadruk leggen op de vrije markt, waardoor immers de VS „groot zouden zijn geworden". Washington keert zich fel tegen een recht van de ontwikkelingslanden bui tenlandse ondernemingen te nationalise ren, wil bovendien niets weten van herstruc turering van de Industrie hier, omdat meer en meer produkten goedkoper uit de ont wikkelingslanden worden ingevoerd (niet alleen de transistors uit Hongkong en de kleding uit India), en is ten slotte tegen de vorming van een nieuw fonds Dat onderdeel „herstructurering" is wat de UNIDO-conferentle voor de westerse lan den belangrijk maakt Bepaalde bedrijfs takken zullen worden overgeheveld naar ontwikkelingslanden omdat ze daar beter op hun plaats zijn; ze bieden veel werk. maar vragen van de werknemers weinig scholing. Andere bedrijvigheid kan daar voor in het westen in de plaats komen. Over „herstructurering" (en niet alleen met het oog op de derde wereld) wordt ook ln Neder land veel gepraat Maar eigenlijk weet nie mand goed wat we ermee aan moeten, én wilien. Mogelijk is de bijeenkomst ln New Delhi leerzaam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 29