Kienen vooral in zuiden een plaag knalkienen ai 3U10 474ÏSM banker onderzoek: overdoen 6 21 6222 30 11 Irenezaai Naasaustr. Roermond, met 45 pr zen jackpot 500 en 4en goedgevulde serve jjackpjat,- van 200 goedgevulde re- jackpot,* prijzen 150-100-80- secrei [50 70 V TTl» Wetenschap en techniek EHDAG 19 JANUARI 1980 15 «BINNENLAND» Het is een sociaal probleem dat nauwelijks te controleren b", zegt een Roermondse politieman over het kienen, dat ooral in het zuiden van ons land duidelijk uit de hand loopt. Volgens de Hoge Raad mag elke vereniging onbeperkt kienavonden organiseren als zij zich maar aan de wet houdt. Maar als de politie binnenkomt om te controleren hoort zij „sstt Vooral in de streek tegen de Belgische grens staat het controle-apparaat machteloos. die plai leerling en iet het tssedoct ig van ng met o et kienen is vooral in het zuiden in iets mindere mate in het isten van ons land een ware aag geworden. Gemeentebestu- n en politie zouden het liefst lien dat er landelijk wat aan ge- lan werd. De bepalingen in de ■t op de kansspelen, waaronder it kienen valt, worden op grote haal ontdoken. Door het grote intal verenigingen dat kient is controle volgens de politie erg oeilijk. Mikoji ng van irking igcvuldi ,55 brut is een pi jr Sjef van Woensel ilgens de wet op de kansspelen mag het jjijzengeld per kienavond niet meer zijn n 1300 gulden in vergelijkbare winkel- arde. Per kienserie mag dit bedrag de gulden niet te boven gaan. Verder iet minstens zestig procent van het geld binnenkomt bestemd zijn voor de kas de organiserende vereniging. De rest n de opbrengst kan besteed worden aan prijzen en de verdere kosten. De orga- serende vereniging moet minstens drie ar bestaan en het moet een gewone reniging zijn, dus niet opgericht met het el te kunnen kienen. ienen is niet langer het eenvoudige Iksvermaak dat het ooit geweest is." ft brigadier Smit van de politie in Hel end. In deze stad met nog geen zestig- nd inwoners zijn elke week minstens [tig gelegenheden waar gekiend wordt dat is volgens het gemeentebestuur ?1 te veel. Per 1 januari van dit jaar de het gemeentebestuur een klenveror- ling invoeren, waardoor er per vereni- g niet meer dan zes keer per jaar ge- nd mocht worden. ftei tig egen de wet. uitspraak van de Hoge Raad (het ligste rechtscollege in ons land) stak ir een stokje voor. Zo'n verordening in strijd met de wet. Elke vereniging volgens de Hoge Raad onbeperkt aan helj aniseren als men zich maar aan de wet udt. Hierop heeft Helmond zijn politie Iracht gegeven zeer streng te gaan con- leren en elke vereniging moet haar navond minstens twee weken tevoren de gemeente aanmelden. Inmiddels enkele verenigingen gewaarschuwd de mededeling dat bij verdere over- dingen procesverbaal wordt opge- akt en één vereniging heeft een tijde- - Ir kienverbod gekregen. Achteraf controleert de politie nu de boekhoudingen van de verenigingen om na te gaan of minstens zestig procent van de inzet in de clubkas komt. Zit de zaak scheef dan maakt de zaalverhuurder als gelegenheidsgever zich schuldig aan een misdrijf waarop maximaal een jaar gevan genisstraf of vijftigduizend gulden boete staat. Het bestuur van de organiserende vereniging én de deelnemers kunnen tot maximaal duizend gulden boete worden veroordeeld. 'Blij met controle'-^__ Volgens brigadier Smit zijn vooral de ver enigingen blij met de strenge controle, omdat voorheen het overgrote deel van de duizenden guldens inzet in de zakken van de zaalhouders verdwenen. Deze zaalhou ders daarentegen zien het verscherpte po litiebeleid niet zitten. „Wij houden dé mensen bezig en zij leggen hier vrijwillig hun geld neer. Met de verenigingen heb ben we het beste voor en bij mij heeft nog nooit een vereniging geklaagd," zegt zaal houder H. van de Laar. Een woordvoerder van de wijkgebonden voetbalclub waar voor het die avond kienen is beaamt dat. Hij is blij met de financiële ruggesteuntjes en de blijken van waardering die komen in de vorm van voetbal tassen, kleding en bijdragen in natura bij feestavonden. In de rokerige zaal binnen leggen ruim vijfhonderd aanwezigen, en dat zijn voor namelijk vrouwen, een kaartje in afwach ting van het begin. De meesten van hen hebben zes kienkaarten voor zich liggen, kosten: vijftien gulden. Wie praat met de vrouwen kan veel kritiek horen op de gemeente Helmond. „Waar bemoeit zij zich mee, ik moet toch zelf weten wat ik met mijn geld doe", „onze mannen heb ben het voetbal, wij de kienavond" en „dit is het vermaak van ons gewone mensen en juist daaraan moet dan weer zonodig een einde worden gemaakt". De vrouwen dreigen mét „harde acties" als het niét beter wordt Veel vrouwen zeggen dat zij enkele keren per week tot elke avond gaan kienen, niet alleen in de stad maar ook in de omliggende dorpen. De grootte en de hoeveelheid prijzen zijn daarbij bepalend. En dat gaat in het na deel van de Helmondse kienbazen werken, want zij moeten zich nu aan de maximale dertienhonderd gulden houden en dat be tekent een fikse verlaging. Volgens briga dier Smit is het voorgekomen dat er vijf duizend gulden contant uitging. Verder lokken op sommige plaatsen kleuren-tv's en bijvoorbeeld een afwasmachine. „Ik werk de hele dag hard en dit is mijn ontspanning." zegt een vrouw van middel bare leeftijd. Ze heeft een kroket in de mond en een slaatje vóór haar. Recht streeks van haar werk is ze in de rij bij de ingang gaan staan, om vooral dicht bij de man die presenteert te kunnen zitten. „Twee weken geleden kwam een vrouw huilend op het bureau. Ze had een kien voor duizend gulden maar de presentator had haar niet horen roepen. Bij het vol gende getal had een ander kien en die kreeg het geld. Wij staan daarbij machte loos. De verscherpte controle nü doen we niet graag, maar we moeten de mensen tegen zichzelf beschermen," zegt brigadier Smit. 'Superkien'» De regionale bladen in Brabant, Gelder land en Limburg staan elke dag vol met aankondigingen als „superkien" en „ex tra-kien". De kieners worden gelokt met jack'pots en tombola's. Sommigen adver teren open en bloot met hun geldprijzen die het toegestane duidelijk over schrijden. „Het is een sociaal probleem waarop nau welijks te controleren valt," zegt een poli tieman in Roermond. Daar zijn elke dag minstens zeven zalen waar men terecht kan. De controle is moeilijk. „Als je bin nenkomt hoor Je sst.boekhoudingen van verenigingen leggen ze niet zomaar open. Het voorziet in een behoefte maar het loopt duidelijk uit de hand." vindt hij. In het zuiden van Limburg is de situatie nog hopelozer, vooral in de grerisstreek met België. Onze zuiderburen komen met volle bussen op kienbezoek. Ook daar staat het controle-apparaat machteloos. 'Ach meneer „De colleges van burgemeester en wet houders zouden het aan banden moeten leggen. Maar hoe doe je dat als de landelij ke overheid het af laat weten. Als ik Den Haag bel voor advies zeggen ze 'ach me neer, Limburg, praat me er niet van', van daar dat de situatie hopeloos blijft". Pas sende maatregelen blijven in Limburg dan ook uit. In Noord-Brabant is er overleg tussen de contactgroepen van de politie en de offi cier van justitie. Menig plan is in het verleden in de bureaulade verdwenen. Nu wordt opnieuw aan een rapport gewerkt. De politie in Eindhoven zegt bezig te zijn met een inventarisatie van de vorm, de omvang en de prijzen van het kienen. Daarna wordt zonodig het beleid bijge stuurd. In Venlo zegt de politie geen pro blemen te hebben, maar daar wordt ook niet gecontroleerd. Vooral het verschil in beleid op plaatselijk niveau werkt de kritiek van de kienbazen in de hand. „Hier mogen we niets en vijf kilometer verderop kraait er geen haan naar," zegt een kastelein. Hij geeft, mits anoniem, grif toe aan de organisatie van het kienen al een leuke bungalow overge houden te hebben. De belastingen kunnen zijn inkomen niet controleren, „natuurlijk geven wij geen kassabon bij de verkoop van kienkaarten en veel prijzen kunnen we zwart in gewone winkels kopen". Een aantal kienbazen heeft Inmiddels de koppen bij elkaar gestoken. Ze beraden zich op passende maatregelen. Desnoods huren ze zalen in de omgeving af. waar de politie niet optreedt. Voor aantrekkelijke prijzen willen de mensen best een eindje rijden. Dat het ook anders kan bewijst de ge meente Nuenen. Daar heeft burgemeester mr. R. W. M. Gerrits een akkoord gesloten met de verenigingen. Elke vereniging kient niet meer dan zes keer per Jaar. Omdat dit een vrijwillige overeenkomst is tussen twee partijen is zij niet strijdig met de wet op de kansspelen. In plaats van eerst elke avond kienen is dat nu nog maar drie keer per week. Wel gaat nu menig Nuenense naar de omliggende dor pen. Elke betrokkene juicht een landelijk beleid toe, dat dan overal wél moet wor den nageleefd. Ook de controle moet dan gelijk zijn. Het CDA-Tweede-Kamer-lld P A. M. Cor- nelissen uit Best vindt de problemen no gal vreemd. „De wet is er voor iedereen en de politie kan daarop controleren. Er moet natuurlijk wel wat gebeuren als in de ene plaats de controle streng Is en in de andere plaats niets gebeurt." De komende dageh gaat hij zich dan ook verdiepen in wat er in de kienwereld gebeurt. „Bij onduidelijkheden of verschil in beleid zal ik de minister om maatregelen vragen." aldus het Kamerlid. De politieman in -Roermond vindt het kienen in elk geval een proefschrift waard voor een socioloog. „Vooral de sociale kanten en de drijfveren om aan dit volksvermaak deel te nemen lijken mij interessant." door Rob Foppenia mmer mensen, maar jullie begrepen het allemaal niet zo goed, begin maar weer n voren af aan. Dat is de boodschap die de meeste wetenschappelijke iderzoekers alleen in hun nachtmerries onder ogen moeten zien, maar die elk van in in principe elke tag bedreigt. Zo'n boodschap komt des te harder aan wanneer het een terrein betreft waarop nogal wat mensen de laatste jaren zijn ingezet. Eton overzichtsartikel in Nature luidt deze maand de klok voor een wel heel gevoelig onderwerp. (grijpen hoe kankercel- zich vanuit het eerste aadaardige gezwel kun- verspreiden om opvol- ide gezwellen (metasta- te vormen op andere atsen in het lichaam, is van de belangrijkste lstelllngen van het kan- onderzoek. Ondanks iruitgang in chirurgi- technleken en de ont- keling van agressieve lersteunende therapie voor het eerste gezwel, rden de meeste sterfge- len bij kankerpatiënten oorzaakt door meta- deze even koele als ree te vaststelling begin- de Amerikanen Geor- loste (Roswell Park Me- rial Institute, Buffalo. York) en Isaiah Fidler ederick Cancer Re- Center. Frederick, ryland) hun overzicht wat er de laatste paar r aan inzicht gewijzigd dat is heel wat En c \1 derzoek in veel labora- .heeft belangrijke uwe informatie ver aft over fundamentele ►eurtenissen in het ont- van metastasen en identiteit van de kan tellen die verantwoor- 'jk zijn voor deze dode- ziekte. Een aantal van an deze waarnemingen is in strijd met lang gekoester de inzichten en wekt ern stige twijfels aan de doel matigheid van bepaalde experimentele benaderin gen die tot nog toe zijn gebruikt om kwaadaardige cellen te bestuderen." Hoe diep de misvattingen gaan die Poste en Fidler willen ophelderen, blijkt wel hieruit dat zij eerst het verschil tussen ioed- en kwaadaardige cellen moe ten uitleggen. ..Een meta- stase (uitzaaiing) is een nieuwvorming (gezwel, tu mor) die ontstaat uit een ander gezwel waarmee ze geen directe verbinding meer heeft. Het vermogen om metastasen te vormen, is een eigenschap van kwaadaardige tumorcel len. Kwaadaardigheid is geen eigenschap die alle tumorcellen gemeen heb ben. Tumorcellen die niet elders kunnen binnendrin gen en daar metastasen vormen. heten goed aardig." De Amerikanen veront schuldigen zich een beetje voor het intrappen van deze logische open deur. Maar het moest wel, schrij ven zij. want in de vaklite ratuur wordt te pas en (vooral) te onpas geschre ven over „kwaadaardige" cellen. Het gaat dan vaak alleen om cellen die onder bepaalde omstandigheden in laboratoriumglaswerk op een ongeregelde manier (zijn gaan) groeien. Mis schien heel interessant, maar Poste en Fidler heb ben daar geen boodschap aan zolang niet is vastge steld dat die cellen ook in een levend wezen een ge zwel kunnen veroorzaken en dus echt kwaadaardig zijn. Dat zijn erg veel kanker cellen namelijk niet, is de boodschap die zij opma ken uit zo'n honderd recen te publikaties en uit eigen onderzoek dat binnenkort wordt gepubliceerd. De re denering rust op twee pij lers. Ten eerste: metastase is een relatief zeldzame ge beurtenis. Ten tweede: de ene kankercel is de andere niet. Wat het eerste betreft: het klassieke beeld dat een kwaadaardig gezwel af en toe wat cellen loslaat die dan meespoelen in de bloed- (of lymfe-)vaten en elders tot een nieuw gezwel uitgroeien, is te eenvoudig. Dat lukt alleen als aan een hele serie voorwaarden is voldaan, aldus Poste en Fidler. Als maar aan één van die voorwaarden niet wordt voldaan, houdt het hele verhaal op. Zulke cellen moeten eerst door de wand heen in zo'n bloedvat terecht zien te ko men. Dan moeten ze onder weg de aanvallen weer- Dr. John R. Vane (rechts) en dr. Salvador Monca- da kregen vorige week de Peter Debye-prijs van de rijksuniversiteit Limburg voor hun onderzoek aan prostaglandines, hormoonachtige stoffen die een belangrijke rol spelen bij onder andere blocdstolling en ontstekingsprocessen. Hoewel de discussie over de biologische betekenis ervan nog volop loopt, staat de medische toepasbaar heid van prostaglandine-achtige stoffen al in principe vast. Beide onderzoekers zijn verbon den aan de Wellcome Research Laboratories in Engeland. staan van het natuurlijke afweersysteem dat bepaal de (maar niet alle) kanker cellen wel degelijk als fout herkent en uit de wereld helpt. Daarna moet de kwaadaardige cel ergens in een haarvat blijven steken en door de wand er weer uit groeien. Dat klinkt een voudig, maar het is kenne lijk vaak een specifiek en nog onbegrepen proces. Bepaalde kwaadaardige cellen waarvan bekend is dat ze in de long metasta sen vormen en nergens an ders. vormen ook metasta sen in stukjes longweefsel die bij proefdieren experi menteel vlak onder hun vel zijn Ingeplant en nog steeds nergens anders. De tweede kant van het verhaal is, dat het kwaad aardige gezwel waarmee de ziekte begint, vaak bestaat uit groepen cellen die on derling heel verschillende eigenschappen hebben. Hier loert op de achter grond de verwarrende vraag hoe kanker écht be gint. in het stadium dat niemand nog iets in de ga ten heeft. Is het één cel die op hol slaat, zich als een wilde gaat vermenigvuldi gen en zo de vader en moe der van het later herkenba re gezwel wordt? Of zijn het meer cellen die de fout in gaan en zo een samen zwering van celfamilies vormen? Poste en Fidler kunnen die klassieke vraag in het mid den laten. Zij constateren dat ln uitgegroeide gezwel len de individuele cellen zeer verschillende eigen schappen kunnen hebben. Dat laat de mogelijkheid open dat ze al of niet één stamvader/moeder hebben gehad. Maar het betekent wel dat in het kwaadaardi ge gezwel sommige celfa milies volgens hun strikte definitie goedaardig zijn. andere een beetje kwaad aardig, en nog andere mis schien erg kwaadaardig. De mogelijkheid is niet uit de lucht gegrepen, dat een primair gezwel bestaat uit een hoofdmassa die zich medisch wel laat aanpak ken, en een minderheid van erg kwaadaardige cel len die Intussen voor de metastasen hebben ge zorgd. De onderzoeker die een „veelbelovend" ge neesmiddel probeert, dat het primaire gezwel aan zienlijk doet slinken, heeft dan waarschijnlijk de hoofdzaak gemist, aldus Poste en Fidler. Die onder zoeker heeft dan een stof gevonden waar de goed aardige celfamilies van doodgaan, maar de kwaad aardige, met hun heel an dere eigenschappen, mis schien niet. En die kwaad aardige celfamilies hadden nu Juist de op den duur dodelijke metastasen ver oorzaakt. waarvan de woe kering dan nog steeds niet wordt tegengegaan. Poste en Fidler zijn bang dat er nogal wat kankeron derzoek in het verleden in de val gelopen is die de door hen beschreven com plicaties duidelijk maken. Dat zou betekenen dat er nogal wat overgedaan zou moeten worden, en dat met wat meer verfijnde tech nieken. Dat kan tragisch lijken, maar het zou voor de vooruitgang van het on derzoek allerminst tra glsch zijn. Want de onder zoeker die weet. welke val kuilen hij moet vermijden, ziet zijn kansen op zonnige resultaten daarmee alleen maar toenemen. Er worden dan zelfs resultaten denk baar op deelgebieden waar tot dan toe mislukkingen de regel waren. Maar dat moeten we natuurlijk ge duldig afwachten, want goedkope resultaten zijn écht ontzettend zeldzaam. O. r«flr r» I. J, I

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15