'gymnasium en Atheneum weg it Mammoetwet Protesten tegen weigering visum Overijssel gaat Tanzania helpen Bestuur Dordrecht voor kolencentrale ivenschap wil investeren >r aanvoer van LNG an der Stee: Antillen jn vrijwel failliet Dear Hom X cariï cone hone anij nore mciële risico's voor Gasunie Homoseksueel mag VS niet in 'Weerman kan op tv gemist worden' Schippers dreigen met nieuwe staking Meningsverschil over aanpak knelpunten op de arbeidsmarkt Pais wil ook ouders bij overleg over vervolgonderwijs Waterputten als primaire behoefte Koreaanse boeken Bij laagbouw ketelhuis en koeltoren |IDAG""t8 8 JANUARI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET n bij Kabi awi an 0] re vi was vei va mze parlementsredactie HAAG De benamingen gymnasium, atheneum en im zullen in de wet op het voortgezet onderwijs (Mam- et) worden geschrapt. De scholen mogen zich weliswaar wel zo blijven noemen, maar dan moet erbij worden ?ld „school voor voorbereidend wetenschappelijk onder- (vwo). danhyj] a ra; ndig Ozi |kt uit een voorontwerp van larmee staatssecretaris K. de :n de Mammoetwet wil wijzi- het wetsvoorstel wordt defini- Jgerekend met het zogeheten ve befde vwo indeling in a- en b- onderscheid op de lycea tus- inasium en atheneum). tam n de bed*. ass tg, mb: i bel< ms de illen »te lofrmn; s De Jong zijn er inmiddels gymnasia, athenea en lycea et gedeelde vwo afgestapt, dat wel gerechtvaardigd is om het wet te laten verdwijnen. Het eelde vwo blijkt in de praktijk lien best te bevallen, aldus de secretaris. ten o\4|jst erop dat de overstap naar bij et eeld vwo op goede onderwijs- at zich ge gronden gebeurt. Er is een nikoo e variatie mogelijk in de keuze me en bepaald vakkenpakket. Niet ]en is geschikt voor een van de edeelde richtingen, redeneert e Wat ng Het blijft overigens moge- de ov< i een „oud eindexamenpakket*' O edeeld vwo) samen te stellen, is ve een et vakkenpakket voor het vwo dsitua|staatssecretaris het vak ecoho- wetenschappen en recht toe- iing 1 i Op 35 van de 38 afzonderlijke ;e wal^sia wordt dit vak al vrijwillig n. Volgens De Jong is het nieu- c niet langer weg te denken in ede algemene opleiding die een voor vwo behoort te geven. examenvak kunnen geven. Zij zullen daarvoor toestemming moeten heb ben van de minister van onderwijs. Deze bepaling is in het wetsvoorstel opgenomen om te voorkomen dat er in een plaats of regio scheefgroei van het vwo gaat plaatsvinden. In de memorie van toelichting op het wetsvoorstel schrijft De Jong dat het ongedeelde vwo al op 39 procent van de gymnasia, 64 procent van de athe nea en 47 procent van de lycea wordt gegeven. Hij herinnert er bovendien aan dat op 43 procent van de athenea Latijn als eindexamenvak wordt ge geven. Hierdoor is het verschil tussen afzonderlijke athenea en afzonderlij ke gymnasia kleiner geworden, aldus de staatssecretaris. De voorgestelde wetswijziging laat volgens De Jong voor een gymnasium alle ruimte om het eigen karakter te bewaren. De school kan namelijk zelf bepalen dat iedere leerling Grieks en Latijn moet volgen en tenminste een van beide vakken in het eindexamen pakket moet opnemen. Betrekkelijk verplicht ■et gymnasium wil de staatsse- fts Grieks en Latijn als verplich- Icken schrappen. De scholen zelf maar bepalen of ze die ■t willen geven. Hij verwacht lens dat de afzonderlijke gym- Jdat zeker zullen blijven doen. Ik Latijn wil hij op den duur uit Irste leerjaar van het gymnasi- Jlen Dit met het oog op de fistige verlenging van de brug- tot twee Jaar. Voorlopig wil kg nog een overgangsartikel in opnemen, dat gymnasia toe- km in het eerste jaar Latijn te T voor zover ze dat al doen §ienea zullen voortaan niet zon- Grieks en Latijn als eind- en onzer verslaggevers ZIJL Het havenschap Delfzijl wil wel investeringen voor de aanvoer van het vloeibaar aardgas LNG, maar sunie zal de financiële risico's moeten dragen. Dit bleek en in de algemene vergadering van het havenschap ijl. Het havenschap besloot de procedure voor aanbeste- |van uitbreiding van de Wilhelminahaven op gang te en. tens zal de aanbesteding pas ferkelijk worden gehouden na fsprek dat de Gasunie nog deze h met de Algerijnse maatschap- Inatrach heeft. Zoals bekend 1 weerstand in Algerije bestaan pet vloeibaar maken van gas en "voer per schip. De voorkeur |it naar vervoer per pijpleiding. echter al een contract afge jaagd werd gisteren met na- ezegd dat als het licht na het k met de Algerijnen op groen gezet alle risico's voor reke- yan de Gasunie komen. „De ie zal de kosten moeten ver- i voor de investeringen die wij als het LNG uiteindelijk toch HOL (ANP) De financieel- nische situatie van de Neder- Antillen is uiterst beroerd. Dit sche eilandengebied is prak- ailliet. Minister Van der Stee ntilliaanse zaken heeft dit gis- meegedeeld na aankomst uit istad op Schiphol. derlandse ontwikkelingshulp is e enige bron van Antilliaanse sten aldus de bewindsman. De aanse staatsschuld is inmid- tstegen van 400 tot 570 miljoen aanse guldens. „Een Neder- staatsschuld zou in een verge- 'e situatie het ongelooflijke be- 'an 100 miljard gulden bedra- rverbod in Friesland warden ianpi - Gedepu- staten van Friesland hebben band met ijsvorming een vaar- 1 Ingesteld voor alle vaarwegen provincie met uitzondering van inses Margriet kanaal, het Van Kmakamaal. de westelijke- en ijke toegangsvaarten bij Leeu- h en de Houkesloot tot de eer- öustriehaven bij Sneek. Dat de waarde van een diploma in het buitenland beter begrepen zou wor den als er gymnasium of lyceum op staat, vindt De Jong maar betrekke lijk. omdat het geen internationale begrippen zijn. Hem is nooit gebleken dat diploma's waarop vwo stond, tot onoverkome lijke moeilijkheden leidden. Daar komt bij, aldus De Jong dat dit jaar voor het eerst op de achterkant van het diploma in het Engels zal worden uitgelegd dat het diploma toegang geeft tot het Nederlandse universitai re onderwijs. De staatssecretaris wil overigens een einde maken aan de situatie waarbij een afzonderlijk gymnasium en een afzonderlijk atheneum in één gebouw en onder een gezag zijn geplaatst en aanspraak kunnen maken op twee maal een vergoeding van de exploita tiekosten. Die situatie bestaat nog bij vier gymnasia en vier athenea. Vol gens De Jong zijn daar echter geen steekhoudende argumenten voor. De Amerikaan Bear Capron demonstreerde gisteren bij het Ameri kaanse consulaat in Amsterdam tegen de intrekking van zijn visum vanwege zijn homoseksuele geaardheid. De weg naar huis, liet hij op een van zijn meegevoerde borden weten, is daarmee voor hem afgesneden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/AMSTERDAM Het Tweede-Kamerlid Harry van den Bergh (PvdA) heeft er gisteren in schriftelijke vragen aan minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) op aange drongen de regering van de Verenigde Staten ertoe te bewe gen een einde te maken aan de discriminatie van homoseksue len. Zijn vragen houden verband met de intrekking van het visum van de tot Nederlander genaturaliseerde Amerikaan Bear Capron. niet zou komen", verklaarde waarne mend voorzitter ir D. W. Tuynman. Voor de uitbreiding van de Wilhelmi nahaven het havenbekken dat in het Eemshavencomplex geheel voor het LNG wordt gereserveerd zal een aanbesteding met zogeheten voorselectie plaats hebben. Er wor den dan eerst enkele aannemers gese lecteerd die kunnen inschrijven. De werkelijke aanbesteding kan dan in ongeveer maart z'n afronding krijgen. De Wilhelminahaven wordt zowel verlengd als verbreed. Voorlopig wordt volstaan met één nieuwe stei ger. In afwachting van de aanbeste ding weigert men opgaaf van de in vesteringen te doen die er mee zijn gemoeid. gen", zei de minister. De Antilliaanse uitgaven zijn te hoog, mede door een overschot aan ambtenaren en een te trage belastingheffing, ging hij verder. Minister Van der Stee zei over de Antilliaanse onafhankelijkeheid dat dit nog zeker vijf tot tien jaar zal duren. „Ik ken niemand op de Antil len die op het ogenblik zit te verlan gen naar de onafhankelijkheid". De Nederlandse regering gaat er nu van uit dat de verantwoordelijkheid voor defensie van de Antillen na een even tuele onafhankelijkheid niet bij Ne derland berust. „Maar dit onderwerp zou onderdeel zijn van de onderhan delingen. die voorafgaan aan die on afhankelijkheid". zo zei hij. Van der Stee deelde verder nog mee, dat op Curagao een containerhaven zal ko men. Die zal 45 miljoen gulden gaan bedragen. Nederland had de eis ge steld dat de werven in handen moe ten komen van de overheid van het eiland. Het bedrag dat is gemoeid met de overname van de twee werven wil de bewindsman nog niet noemen. Van der Stee vindt de toekomst van de Antillen niet hopeloos. „Er zijn goede mogelijkheden voor een weer bare economie, waarbij ik bijvoor beeld denk aan het toerisme" De 29-jarige acteur Bear Capron, die sinds mei 1970 in Nederland woont en in april 1978 tot Nederlander werd genaturaliseerd, raakte zijn visum kwijt, nadat' hij het Amerikaanse consulaat in Amsterdam te kennen had gegeven „aktief en praktiserend homoseksueel" te zijn. Hij nam deze stap (in nauw overleg met het COC, de vereniging van homoseksuelen, waarvan hij lid is) naar aanleiding van het eind vorig jaar genomen be sluit van de Amerikaanse regering de grenzen voor buitenlandse homofie len te sluiten. Capron. die deze week zijn Neder landse paspoort terugkreeg, waarbij bleek dat zijn visum was ingetrok ken. wil in de Verenigde Staten ge rechtelijke stappen ondernemen te gen de verscherping van de Ameri kaanse immigratievoorwaarden. De Amerikaanse organisatie van homo seksuelen zal daartoe een advocaat in de arm nemen. Capron. die gisteren bij het consulaat in de hoofdstad demonstreerde, zei tegen verslagge vers dat hij nu zijn geboorteland niet meer in kan, „zelfs niet als mijn ou ders in Boston plotseling ziek zouden worden". Een zegsman van de Amerikaanse ambassade verklaarde gisteren het visum liever niet te hebben Ingetrok ken. maar geen andere keuze te heb ben gehad. „Hij hield vol dat hij het visum niet wilde hebben als hij er geen recht op had". De zegsman noemde het verzoek van Capron „iet wat ongebruikelijk". Demonstratie Het COC heeft in een brief aan minis ter Van der Klaauw en de politieke partijen in het parlement laten weten „hevig geschokt" te zijn over de in trekking van het visum. Op 26 janua ri zal het met de homowerkgroepen van VVD. PvdA. PPR en PSP een demonstratie houden bij de Ameri kaanse ambassade in Den Haag. Daarbij zal ook een protestbrief aan de Amerikaanse regering worden overhandigd. Het Kamerlid Van den Bergh is nog steeds doende in de Tweede Kamer een zo groot mogelijk aantal handte keningen te verzamelen onder een brief waarin bij het Amerikaanse Huis van afgevaardigden wordt ge- DEN HAAG (ANP) De begrijpelijk heid van het weerbericht op de televi sie wordt eerder verbeterd door een andere opbouw en tekst, dan door bij voorbeeld een weerman te laten op treden. Aan een betere redactie wordt in overleg met de NOS gewerkt. Dit heeft de minister van verkeer en wa terstaat aan de Tweede Kamer mee gedeeld. Het KNMI blijft er voorstander van een weerman voor de camera's te halen op een of twee vaste dagen in de week en op dagen dat het weer daartoe aanleiding geeft. Maar daar ziet de N08 op korte termijn geen mogelijkheden voor in verband met de beschikbare studioruimte. protesteerd tegen de inreisbeperking. Hij is van plan de brief volgende maand in Washington te overhandi gen. Op 4 feburari zal hij ook het woord voeren op een persconferentie in New York van de Amerikaanse organisatie van homoseksuelen. In zijn vragen aan Van der Klaauw stelt hij de visumovereenkomst tus sen Nederland en de Verenigde Sta ten aan de orde. Hij wil weten of daarin de weigering tot Inreizen in de Verenigde Staten op grond van sek suele geaardheid wordt toegestaan. ROTTERDAM De Vereniging Toerbeurt Noord-Zuid overweegt een staking uit te roepen als staatssecre taris Smit-Kroes (verkeer en water staat) geen haast zet achter de Invoe ring van de wettelijke affichage (het via de beurs aanbieden van vracht). De Vereniging van Binnenvaart schippers in het Noord-Zuidvervoer (naar België en Frankrijk) vindt dat Smit-Kroes haar beloftes niet na komt. De staatssecretaris beloofde vorig jaar Januari na afloop van de schippersstaking binnen negen maanden de wettelijke affichage te zullen invoeren. De Noord-Zuidschlp- pers willen invoering van dit systeem op de schippersbeurzen om een beter overzicht te kunnen krijgen van de ladingmarkt. De binnenvaartschip pers hebben de staatssecretaris in een telegram laten weten dat ze een nieuwe staking overwegen. Volgens het ministerie van verkeer en water staat ligt het bewuste wetsontwerp momenteel bij de Raad van State. DEN HAAG (ANP) De Raad voor de arbeidsmarkt is het nog lang niet eens over de aanpak van de knelpun ten op de arbeidsmarkt. Dat bleek gisteren bij de behandeling van een notitie van minister Albeda van soci ale zaken over de aansluitingsproble matiek op de arbeidsmarkt. De raad. een commissie van de Sociaal Econo mische Raad die zelfstandig advies aan de minister kan uitbrengen was het over een paar punten wel eens: zowel werkgevers als werknemersver tegenwoordigers vonden dat de ar beidsbemiddeling moet worden ver beterd. dat de bekendheid van open staande vacatures moet worden ver groot en dat de mogelijkheden tot om- en bijscholing moeten worden verbeterd. De punten waarover werkgevers en vakbeweging geen overeenstemming konden bereiken waren de relatie tus sen uitkering en loon. Volgens de werkgevers staat de hoogte van de uitkeringen het goed functioneren van de arbeidsmarkt in de weg. Bij een ander verschilpunt, de mobiliteit van de werknemer, merkte een verte genwoordiger van de FNV op dat verplaatsing van bedrijven en het stichten van nieuwe bedrijven in eco nomisch zwakke regio's plus sprei ding van de rijksdiensten de oplossin gen zijn om de werkgelegenheid opti maal te spreiden. De werkgevers we zen op de hoge kosten van bedrijfs- verhuizlngen en op de ervaringen be drijven die verhuisd zijn en deson danks geen geschikt personeel kon den vinden. Het verschil van mening over het verschijnsel uitzendbureau kwam tij dens de vergadering ook tot uiting. De vakbonden zijn van mening dat de bloei van de uitzendbureaus valt te verklaren uit het feit dat onderne mingen steeds minder bereid zijn mensen een vast dienstverband aan te bieden. Zij zeggen, evenals minis ter Albeda, dat bemiddeling voor tij delijk werk thuis hoort bij de arbeids bureaus. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Pais (onder wijs) wil, voorlopig tot 1 augustus 1981, een overlegorgaan voor het voortgezet onderwijs in het leven roe pen. Daarin zullen zowel de school besturen als het personeel en de ou ders vertegenwoordigd zijn. Het overlegorgaan moet de bewinds man gaan adviseren over zaken die betrekking hebben op de eerste en tweede fase van het voortgezet onder wijs. In totaal zullen er zo'n twintig vertegenwoordigers in het overlegor gaan zitting nemen. Wagons-lits heeft met de benoe ming van de 38-jarige mevrouw Lotty Schreurs in een topfunctie voor het eerst in zijn geschiede nis een vrouw in de leiding van het bedrijf toegelaten. door Fetze Pijlman Wie daaglijks frikadellen eet, ontwaakt met pils in plaats van thee, die gaat niet tot het einde mee. Maar wie zijn tijd gezond besteedt, eenmaal per dag een appel eet. des winters zwemmen gaat in zee, die heeft geen last van diarree en hoeft niet op een streng dieet Ik ben voorzichtig in die zaken. ga altijd op een doctor af. Op doctor Dushkinds sigaretten. Op doctor Oetkers kookkunstwetten. En wil ik hem nu echt eens raken: dan doctor Siemers Apfelsaft. Van een onzer verslaggevers ZWOLLE De provincie Overijssel gaat Tanzania gedurende twee jaar helpen met een project dat gericht is op een primaire behoefte van dit land: het slaan van waterputten ln een groot aantal dorpen. Een en ander wordt door de provin cie gespeeld via Unicef. Het college van gedeputeerde staten ziet het niet alleen als een inzame- lings- maar ook als een bewustwor dingsactie voor de bevolking van ei gen provincie. G8 zeggen op het standpunt te staan dat de provinciale acUviteiten op het gebied van ont wikkelingssamenwerking zich niet al leen moeten richten op directe steun verlening aan de Derde Wereld door het schenken van geld of goederen. „Naar onze overtuiging", aldus GS. „dient er ln de eerste plaats naar te worden gestreefd de ontwikkelings problematiek van de derde wereld en .de rol die de westerse wereld daarin speelt, aan de Overijsselse bevolking duidelijk te maken, zodat bij de bur gers de wens ontstaat de strijd aan te binden tegen de gevolgen van de on derontwikkeling, tegen de ongelijk heid ln kennis, macht en welvaart tussen arme en rijke landen". Voorheen hebben GS getracht in houd aan deze taak van de provincie te geven door studiebeurzen beschik baar te stellen aan een aantal studen ten uit ontwikkelingslanden. Zij wer den ln de gelegenheid gestgeld te studeren aan het InsUtuut voor Luchtkartering en Aardkunde te En schede of aan de Rijks Hogere Land bouwschool te Deventer. „Den Haag" (het ministerie van binnenlandse za ken) heeft daar echter bezwaar tegen aangetekend. Het zag er een door kruising van het rijksbeleid in. Pais vindt, dat de huidige ontwtkke- CojlCT66t lingen binnen het voortgezet onder wijs (het ontwikkelingsplan) het noodzakelijk maken een specifieke advies- en overleginstantie op poten te zetten. Het voortgezet onderwijs maakt doorgaans onderwerp van ge sprek uit in de Centrale commissie voor onderwijsoverleg, waarin zowel de schoolbesturen als de vakorgani saties vertegenwoordigd zijn. Het voorlopig overlegorgaan zal de zelfde status krijgen als het Voorlo pig overlegorgaan werkende Jonge ren, dat eveneens tot 1 augustus vol gend Jaar zal functioneren. Om het element bewustwording tot zijn recht te laten komen, vinden GS van Overijssel het verstandig de actie te groeperen om een concreet hulp verleningsproject. Daarvoor is Tan zania gekozen, één van de tien armste landen ter wereld, liggend aan de oostkust van Afrika, dat voor 90 pro cent veel te droog is. Ondanks het stijgen van de voedselproduktie blijft het jaarinkomen per hoofd van de bevolking op ongeveer 100 dollar staan. Op het platteland komt nog steeds een kindersterfte voor van 150 op 1000. Mazelen, darmaandoenigen. malaria, tuberculose en wormziekte hebben nog vaak een dodelijke af loop Een kritische factor hierbij Is dikwijls een ongeschikte en/of onbe schermde watervoorziening. Om die reden wordt aan de ontwikke ling van waterbronnen hoge prioriteit gegeven. De projecten, die Overijssel via Unicef wil steunen, liggen ln dat vlak. In .5 dorpen wordt momenteel voor een watervoorziening gezorgd. Het gebeurt onder verantwoordelijk heid van de zogenaamde dorpsradea Voor de instandhouding van de voor zieningen worden dorpelingen opge leid. In totaal is hiermee 1.350.000 dollar gemoeid, weaarvan nog zo'n 500.000 dollar niet bijeen is. Er wor den in Tanzania voorts veel nieuwe dorpen gesticht, waarbij het water de meest kostbare van alle basisvoorzie ningen is. Voor de uitbreiding van het project in die gebieden, waar het vol gens de Tanzaniaanse regering het meest nodig is, heeft Unicef nog eens een kleine miljoen dollar nodig. GS van Overiojssel hebben het initia tief genomen tot het samenstellen van een aanbevelingscomité met een breed maatschappelijk draagvlak. Daarin zullen onder meer zitting ne men vertegenwoordigers van provin ciale staten, gemeenten, onderwijs, kerken, werkgevers, werknemers, nieuwsmedia en allerhande organisa ties. Verder komt er een werkcomité, dat de plannen voorbereidt, en zullen GS een coördinator leveren, die de feitelijke werkzaamheden op zich neemt. Oud-burgemeester mr A. J. VIeer van Enschede zou als voorzitter optreden. LEIDEN (ANP) De Leidse universi teit is honderd Koreaanse boeken over geschiedenis, godsdienst en lite ratuur rijker. Ze werden deze week geschonken door de ambassadeur van Zuid-Korca, die op bezoek kwam op het centrum voor japanologie en koreanlstiek. De boeken zijn aange boden om de Koreaanse studiën in Leiden te bevorderen. schappelijk verantwoorde wijze is ge regeld. DORDRECHT Het dagelijks bestuur van Dordrecht wil meewerken aan de totstandkoming van een mammoetcentra le mits aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. B. en W. Hergebruik aanvaarden in geen geval het in 1978 aan hen voorgelegde plan dat voorziet in de bouw van een bedrijf met een ketelhuis van 40 meter breed, 40 meter lang en 82 meter hoog met daarnaast een 300 meter hoge schoorsteen. Een dergelijke kolossale bouwmassa zou ver boven alle bebouwing uitsteken en voor een wijde omgeving een ergerlijk stuk horizon- vervulling vormen. Om dezelfde reden wordt de eventue le verplichting tot de bouw van een conventionele koeltoren (die 125 me ter hoog zou worden) afgewezen. Die verplichting zou kunnen worden op gelegd op grond van de uitkomsten van het internationaal Rljnoverleg. Door het Dordtse GEB ingestelde voorlopige onderzoekingen hebben uitgewezen dat het ketelhuls breder en langer kan worden en dan maar 50 meter hoog behoeft te zijn, zonder dat daardoor het rendement noe menswaardig wordt" geschaad. De schoorsteen behoeft maar 170 me ter hoog te zijn. Ook voor het voldoen aan de andere voorwaarden worden technische mo gelijkheden gezien, al zal een 10 miljoen kostend onderzoek dat moe ten bevestigen. Als eis wordt gesteld dat de met kolen te stoken 600 MW- centrale de eerste ln Nederland zal zijn met een volledige rookgasont zwaveling. Alle aandacht zal voorts moeten worden besteed aan het te gengaan van stofconcentraties uit de rookgassen en van de vorming van stikstofoxyde. In de nieuwe centrale zal voorts niet eerder tot kolenstook (ruim een miljoen ton kolen per Jaar) mogen worden overgegaan voor de afvoer en verwerking van vaste ver- brandingsprodukten op een maat- De rijksoverheid dient mogelijkhe den te scheppen voor de afvoer en de opslag, en het liefst voor hergebruik van deze produkten. B. en W. hebben hun standpunt neergelegd in een voorstel aan de gemeenteraad om ln principe akkoord te gaan met de bouw. De kosten daarvan worden ge raamd op 1142 miljoen gulden, vol gens het aan de hand van een Inflatie percentage van 5'/i% te berekenen prijspeil van 1985. Van dit enorme bedrag dient een kwart te worden besteed aan voorzieningen ter voor koming van een zwaardere milieube lasting dan die de huidige Dordtse centrale oplevert. Het college laat zich ondermeer door historische me deverantwoordelijkheid voor de ener gievoorziening en door werkgelegen heidsaspecten leiden. Het verwacht niet dat de centrale er zonder slag of stoot zal komen. In Dordrecht zelf heeft het aanvanke lijke plan al veel beroering gewekt maar ook gemeenten ln de omgeving, met name de onder de rook van de centrale liggende Alblasserwaard. hebben verontrust geceageerd. Mét de nu gestelde voorwaarden meent men aan de bezwaren een heel eind tegemoet te komen. De problemen die zich voordoen bij de opstelling van een opwekklngsvermogen als dit, zijn bijzonder groot Te begrijpen Ja dan ook het door velen geuite verlan gen te komen tot de bouw van kleine re produktie-eenheden en een grotere spreiding. Landelijk onderzoek naar de toeapaslngsmogelijkheden van andere technologieën die dat moge lijk maken is dan ook dringend nodig. Proefbedrijf Het Dordtse college spreekt met het oog hierop zijn bereidheid uit een proefbedrijf op te zetten waarvoor wellicht gebruik kan worden ge maakt van de gebouwen van het hui dige opwekkingsbedrijf dat wegena veroudering uiterlijk in 1990 zal moe ten zijn ontmanteld. Een landelijk onderzoek zal echter zoveel tijd in beslag nemen dat niet kan worden gewacht met de beslissing over de ln het elektriciteitsplan 1982/83 voor Dordrecht opgenomen 600 MW-cen- trale. (600 miljoen watt).

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9