ïaboel eist vertrek an Amerikaanse pers Jieuwe koers Portugal: voor EG, tegen links Elon Moreh stemt in met ontruiming Schmidt pleit voor ontspanning in bezette ambassade Thaise piraten doden 150 vluchtelingen Klacht over situatie iterferon lit bacterie Man gedood bij bomexplosie in Londens hotel Brief van oudste gegijzelde uit Teheran IDAG 18 JANUARI 1980 BUFTENLAND TROUW/KWARTET IsKOU. KABOEL, WASHINGTON (Reuter, AFP, AP) De regering van Afghanistan Kt alle Amerikaanse journalisten bevolen het land te verlaten omdat ,,ze zich schuldig ken aan onjuiste berichtgeving en zich mengen in de binnenlandse aangelegenheden van I soevereine staat." Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft het bevel een Tgrante schending" genoemd van de normen van internationaal gedrag" en meteen de Ehorting van een Russische kunsttentoonstelling ln Amerika verlengd het Russische persbureau dat de op handen zijnde uitwij- j van de journalisten bekend |cte. schrijven de Amerikanen on- ii willen ze alleen maar de span- i in het land doen toenemen en nale leven van de Afghaanse Icing verstoren. Naar schatting er veertig Amerikaanse joiyna- fi in Afghanistan en de Afghaan- olutionaire Raad, onder lei- f van Babrak karmal heeft nog 1 termijn genoemd waarop ze ken vertrekken. De Afghaanse re- g vindt dat buitenlandse journa- die „objectieve en waarheids- berichten" verzenden mo- (blijven. Waarop Washington liet li dat de Sowjet-Unie en zijn Af- lakeien niet willen dat de 1 te weten komt wat er echt in ind aan de hand is. 5 echter ook met de aanwezig- Jvan veertig Amerikaanse jour ten al moeilijk genoeg. vard ^richten over de strijd zijn ver- en spreken elkaar tegen. De iureaus halen allen waarnemers, [nen en westerse diplomaten aan, jbij de een zegt dat de strijd ten |e is en dat de Russische troepen makrfSTON (AP) Biologen van de w3 universiteit van Zürich heb- bacteriën gekweekt die men- ik interferon produceren, ons te natuurlijke verdedigings- tegen virusinfecties. Het itserse werk, onder leiding dr Charles Weissmann, dt op contractbasis uitge- ird voor de Amerikaanse on- eming Biogen. Directeur Iter Gilbert maakte het uws in Boston bekend. erfelijke materiaal dat in j^Jjj-inseliJke lichaamscellen voor aanmaak van interferon ver- kj^jltwoordelijk is, werd in Zürich n de huishouding van de bac- HOT\'Fn toegevoegd. Met soortge- „zeitée kunstgrepen („genetische 1 nipulatie") hebben andere 1.15: ri lerzoekers bacteriën al tot het 20.30: duceren van verscheidene 015; °^nselijke hormonen gebracht. irferon was een extra moei- geval, omdat het chemisch ewikkelder van structuur is. halve de aminozuren waaruit hormonen (en andere eiwit- zijn opgebouwd, bevat het suikerachtige groepen. En correct inbouwen daarvan dt niet direct door het erfelij- bestuurd. nog toe was interferon alleen •izaam uit menselijk celma- laal te isoleren. Het is in zeer >erkte hoeveelheden beschik- ir voor experimentele medi- toepassing, die zich uit- ekt van ooginfecties tot en t de behandeling van kanker, betrokken onderzoekers la- zich in het algemeen met >rzichtig optimisme uit over voorlopige resultaten. tissen is de interferon-pro- tie van de Zwitsers-Ameri- lanse bacteriën ook nog maar n schijntje: twee moleculen r bacterie, zei Gilbert. Maar l rendement moet zeker zijn te voeren („met minstens een [tor duizend"). We hopen bln- p een jaar bruikbare hoeveel- faen te hebben, aldus de direc tor van Biogen. Ronald i LRI IAVEN. iPPELl THE tiet Ha C 10: Bei Wtal N zich beperken tot het verdedigen van de steden, militaire bases en verbin dingswegen en geen aanvallen uit voeren op opstandige bewegingen. En de opstandelingen van hun kant zouden zich ook rustig houden. Andere bronnen, waarnemers en di plomaten menen echter dat er giste ren bij het vliegveld van Kaboel he vig is gevochten tussen Russen en Afghaanse legeronderdelen Ook bij een belangrijk fort bij Kaboel zouden schoten IJn gehoord. Woordvoerders van de opstandige islamitische bewe gingen zeggen dat de Russen in het noordoosten van het land parachutis ten hebben afgeworpen die de Af ghaanse regeringstroepen moeten steunen in hun strijd tegen de op standelingen. En westerse inlichtin gendiensten vertellen dat de Russen over het algemeen de gevechten over laten aan Afghaanse regeringstroe pen, behalve in de noordoostelijke provincie Badakhshan, waar het Rode Leger ook mee zou doen. De Amerikaanse inlichtingendienst is ervan overtuigd dat de Russen che mische strijdmiddelen hebben aange voerd in Kaboel. Wat ze daar mee moeten is niet duidelijk, maar het ergste wordt gevreesd. De Verenigde Staten zijn blij dat de Indiase premier, mevrouw Indira Gandhi ook vindt dat de Russische inval niet te rechtvaardigen is en de Britse minister van buitenlandse za ken, Lord Carrington, op bezoek in India, zei dat India net als Engeland van mening is dat de Russen uit Afghanistan moeten vertrekken. Car rington heeft de Indiase regering op nieuw op het hart gebonden dat de door het Westen aan Pakistan te leve ren wapens niet tegen India gebruikt mogen worden. India maakt zich zor gen over de 400 miljoen dollar econo mische en militaire steun die Ameri ka :an Pakistan wil leveren. Anders an de Afghaanse machtheb bers hadden gehoopt komen er uit het aanpalsnde Iran steeds hardere veroordelingen van de Russische in greep. Minister van financiën, Bani Sadr, zei dat Moskou Iran wil verde len om toegang te krijgen tot de Indi sche Oceaan. BANGKOK (AP) De afgelopen maand hebben Thaise piraten in de Golf van Thailand ten minste 150 vluchtelingen uit Vietnam ver moord. Velen van hen werden naar een eiland op ongeveer vijftig kilo meter uit de kust gebracht, waar de mannen werden gedood en de vrou wen verkracht, waarbij de piraten twaalfjarige kinderen niet ontzagen. Vertegenwoordigers van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelin gen van de Verenigde Naties in Bangkok, die met de moeilijkheid zitten dat ze de Thaise overheid niet tegen zich in het harnas kunnen ja gen, zeggen dat zij deze wandaden nadrukkelijk bij de Thaise regering hebben aangekaart. Maar de Thaise regering wil niet toegeven dat de misdaden bedreven worden door mensen uit Thailand, ook al omdat de piraten; het gaat meestal om vis sers, vrijwel ongrijpbaar zijn. Bo vendien zijn de piraten uitermate modern bewapend met Aerikaanse M-16 geweren en zelfs met mitrail- de gewelddaden is er nog steeds geen politie aanwezig. Vorige week zaterdag kwam de En- gels-talige Bangkok Post met een scherp commentaar waarin gezegd werd dat de situatie in de Golf van Thailand uit de hand gelopen was. „De hele wereld weet blijkbaar dat Thaise piraten de jacht op de vluch telingen geopend hebben, op zoek naar goud en vrouwen en de wereld denkt, of dat nu waar is of niet, dat Thailand niet in staat is iets tegen deze misdadigers op zee te onderne men, of daar gewoon geen zin in heeft" terden de piraten een vluchtelingen- boot doodden meer dan tachtig mannen, namen de vrouwen mee naar het eiland en vergrepen zich aan se. Een woordvoerder van de Thaise marine vertelde dat twee weken ge leden een patrouilleboot twintig vluchtelingen op een boot aantrof, die vertelden dat de piraten honderd mensen hadden meegenomen van wie se nooit meer iets hadden ge hoord. Functionarissen van hulpor ganisaties vragen zich af of het te veel gevraagd is dat de Thaise over heid een paar politiemannen op het eiland stationeert, want ondanks al leurs en schromen se niet deze te gebruiken. Westerse diplomaten zeggen dat de piraten soms de vluchtelingen op zee aanvallen en se naar het eiland Kra, tegenover de kust van de provincie Nakhorn Si Thammarat, slepén- .Maar soms ook landen de vluchte lingen self op het eiland, waarna se door de piraten worden aangevallen. Dat gebeurde op 9 januari, toen een onbekend aantal vluchtelingen het eiland bereikte. De piraten kregen er lucht van, landen diezelfde dag nog op het eiland en begonnen de vrou wen en meisjes te verkrachten. De Thaise marine ontmoette op 14 janu ari SS volkomen ontredderde overle venden en brachten ze naar een kamp in de provincie Son Khla. iOp 31 december richtte piraten een bloedige orgie aan op het eiland en doodden meer dan zeventig vluchte lingen nadat de vrouwen onder hen 'waren verkracht. Op 3 december en- TEL AVIV. CAIRO (Reuter, AP) De bewoners van de omstreden Joodse nederzetting Elon Moreh ln de buurt van Nabloes op de westelijke Jordaan-oever hebben gisteren In gestemd met het besluit van de regering de nederzetting te ontruimen. De ravage in het hotel na de bomaanslag. Apenootjes De Pakistaanse president, generaal Zia Oei Haq, is echter helemaal niet onder de indruk van die 400 miljoen. Hij noemde het „apenootjes" en riep op tot het sluiten van een Ameri- kaans-Paklstaans defensieverdrag om de Russische dreiging aan zijn grenzen tegemoet te teden. De man zei geen Amerikaanse bases in zijn land te willen hebben, maar dat ge vechtsbommenwerpers, anti-tank ge schut en moderne radar-systemen welkom waren. Het Indiase persbureau PTI meldde gisteren dat er Chinese troepen on derweg zijn naar Pakistan via de zo geheten Karakoram-route. De route zou afgesloten zjn voor alle normale verkeer, om de doorgang voor grote LONDEN (Reuter, AP, AFP) Bij een bomexplosie ln een Londens ho tel is een man omgekomen en een andere man gewond geraakt. Vijf uur na de bomaanslag ontplofte een an dere bom in dit bekende Mount Roy al Hotel. Niemand raakte bij deze explosie gewond. Volgens Scotland Yard was de man die was omgeko men van Arabische afkomst. De ge wonde man was een Westduitser. De politie kon niet zeggen of de man die was gedood het slachtoffer was van een aanslag of dat hij zelf bezig was de bom te plaatsen. „Hij was wel uiterst dichtbij de bron van de ont ploffing. Het lijkt erop alsof hij aan het knoeien was met het ding", aldus Scotland Yark. De explosie doet denken aan de vele aanslagen die ln 1978 door een Arabi sche stadsguerrillagroep werden ge daan. In dat Jaar werd een Palestijn doodgeschoten in zijn kantoor, wer den twee Syriërs door een bom ge dood, ontsnapte de ambassadeur van Irak net aan een aanslag, werd de voormalige Irakese premier Abdul- Razaq Al-Naif vermoord, evenals een stewardess van de Israëlische lucht vaartmaatschappij. Volgens radio-Jeruzalem waren 45 van de 60 gezinnen in de nederzetting het eens met een compromis van de regering dat inhoudt dat de bewoners vertrekken naar een nieuwe nederzet ting op de naburige berg „Kablr". De nederzetting daar moet nog afge bouwd worden. De bewoners van Elon Moreh zijn leden van de ortho doxe religieuze organisatie „Ooesj Emoenlm" (het Blok van Oetrou- wen), die veel Invloed heeft in de partij van premier Menachem Begin. Aanvankelijk had GoesJ Emoenim de eis gesteld dat de regering zich zou uitspreken voor de onbeperkte vrij heid om nederzettingen op bezet ge bied te stichten. De nederzetting Elon Moreh was ten dele gebouwd op onteigende particuliere Arabische grond, hetgeen door het Israëlische hooggerechtshof in oktober vorig Jaar onwettig werd bevonden. Het mag alleen als de plaats van de neder zetting iets te maken heeft met de Israëlische veiligheid De bewoners weigerden in eerste instantie te ver trekken en de touwtrekkerij duurde zo lang dat het hooggerechtshof de regering liet weten tot 18 januari de tijd te hebben om maatregelen te nemen. De zaak is met de instem ming van de bewoners nu geregeld. Over de invulling van de Palestijnse autonomie, waarover Egypte en Is raël al maanden onderhandelen, heeft de Egyptische regering gisteren een nieuw voorstel ingediend Dit na dat Egypte een eerder Israëlisch voorstel van de hand wees omdat de autonomie voor de Palestijnen daar in veel te beperkt werd gehouden Het Egyptische voorstel voorziet, vol gens mensen van de Egyptische dele gatie in „uitgebreide wetgevende, ge rechtelijke en uitvoerende bevoegd heden" voor de Palestijnen Het zal ongetwijfeld door de Israëlische dele gatie verworpen worden als zijnde niet in overeenstemming met de ak koorden van Camp David. Op dezelf de grond wees ook Egypte het Israë-, lisch voorstel af, terwijl beide partij en vinden dat de akkoorden van Camp David eigenlijk niet voor tweeërlei uitleg vatbaar zijn JOHANNESBURG (UPD De Zuid- afrikaanse rechter Anton Mostert, die het Muldergate-schandaal aan het- licht bracht, heeft zich teruggetrok ken uit het hoogerechtshof Het schandaal leidde tot het aftreden van president John Vorster. Mostert maakte zijn aftreden woensdagavond officieel bekend. BONN (AP, DPA, Reuter) De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt heeft gisteren hoeveelheden militair materieel vrij een pleidooi gehouden voor het voortzetten van een ontspanningspolitiek tussen Oost en to hnnHnn TTT1 te houden. Rest ons nog te melden dat de ocea nen en wereldzeeën ook drukker wor den in verband met Afghanistan. Bij Japan zijn grote Russische oorlogs bodems gesignaleerd, een Ameri kaans vliegdekschip met aanhang is de Indische Oceaan binnen gevaren en de Britten sturen vier oorlogssche pen naar de Middellandse Zee ln plaats van naar het Caribisch gebied waar ze meer zouden doen aan oefe ningen. Aan Arabisch-lslamitische kant heerst verdeeldheid over het in te nemen standpunt ten opzichte van Afghanistan. Sterk anti-Israëlische staten en de Palestiknse bevrijdings organisatie PLO willen de voorgeno men islamitische conferentie uitstel len en deze in ieder geval niet in het Pakistaanse Islamabad houden. Zij zjn bang dat „Afghanistan" de isla mitische wereld afleidt van het echte gevaar, en dat is de Egyptisch-Israëli- sche toenadering. West. Helmut Schmidt zei in zijn regerings verklaring voor de Bondsdag dat West-Duitsland solidair is met de Verenigde Staten, maar dat aan de andere kant Bonn opnieuw dit jaar president Brezjnew van de Sowjet- Unie en de Oostduitse leider Erich Honecker wil ontmoeten. Met nadruk zei de Westduitse bondskanselier dat Bonn de ontspanningspolitiek met Oost-Europa wil voortzetten en wil blijven proberen een beperking van de bewapening te bereiken. Met zijn rede ging Schmidt in tegen het advies van de christendemocratische oppo sitie. die wil dat de Westduitse rege ring alle ontmoetingen met Russi sche leiders uitstelt in verband met de Sowjet-actie in Afghanistan. Helmut Schmidt zegde de Verenigde Staten steun toe bij de economische sancties tegen Iran en ook in de kwes tie Afghanistan. De bondskanselier waarschuwde echter voor een te over haast. nerveus beleid. „In de wereld politiek is zwaar weer ontstaan. Wij moeten daaronrmet rustige blik onze Duitse en Westelijke belangen onder zoeken. We moeten ons land met vas te hand door de stormen voeren en kunnen daartoe geen nervositeit, geen crisis-geschreeuw en ook geen opgewonden of zelfs ophitsende toe spraken gebruiken," aldus bondskan selier Schmidt. Hij kondigde aan dat Bonn de econo mische hulp aan Pakistan en Turkije zal vergroten en dat ook India op ontwikkelingshulp kan blijven rekenen. De Westduitse minister van buiten landse zaken Hans Dietrich Genscher gaat vandaag naar Washington om de situatie ln Iran en Afghanistan te bespreken. Morgen spreekt Genscher met secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties en maandag heeft hij een onderhoud met zijn Amerikaanse collega Cyrus Vance en de veiligheidsadviseur van Carter, Brzezinskl. Dinsdag zal hij president Carter ontmoeten. Moskou maakte gisteren duidelijk dat het verwacht dat Bonn kritiek uitoefent op de Amerikaanse plannen om sancties ln te stellen tegen Mos kou. West-Duitsland zorgt voor bijna een vijfde van de invoer uit het Wes ten naar de Sowjet-Unie. In het Russische partijblad Prawda werd West-Duitsland afgeschilderd als een land dat zich zorgen maakt over het „avonturisme" van de VS. De tegenspeler van Helmut Schmidt ln de Bondsdag, CSU-lelder Strauss verklaarde dat Bonn de Sowjet-Unie duidelijk moet maken «at de ont spanning afgelopen zal zijn als de Russische troepen niet vertrekken uit Afghanistan. WASHINGTON. TEHERAN (AP, AFP, Reuter) „We wor den vastgehouden in half verduisterde kamers, onze handen zijn dag en nacht gebonden, felle lampen blijven de gehele nacht branden en het ls vrijwel onmogelijk te slapen vanwege het voortdurende lawaai". Dit schreef de oudste gegijzelde in de Amerikaanse ambassade in Teheran aan het Amerikaanse dagblad de Washington Post. John Thomas is op het ogenblik on derweg met 150 brieven uit de ambas sade in Iran Thomas ging twee we ken geleden naar Teheran op uitnodi ging van de Iraanse autoriteiten. De brief van de 64-Jarige Robert Ode was gedateerd 26 december. Hij schreef verder „In 53 dagen heb ik drie maal kort oefeningen mogen doen ln de frisse lucht en heb ik slechts vier smakeloze en onrijpe si naasappelen, twee hardgekookte eie ren, een flesje verse melk en een paar dadels gekregen als toevoeging aan een monotoon en te droog maal". Robert Ode zit evenals de andere vijftig gegijzelden al sedert 4 novem ber vast ln de Amerikaanse ambassa de. De brief van Robert Ode geeft ln tegenstelling tot andere brieven een niet zo rooskleurig beeld van de toe stand in de ambassade. Washington verklaarde gisteren dat de brief au thentiek leek. De Amerikaanse Indiaanse activist Het Internationale Hooggerechtshof ln Den Haag heeft gisteren de datum van 18 februari genoemd als laatste tijdstip voor Iran om zich te verdedi gen over de gijzelingskwestie. Het hof had vorige maand Iran al gelast de Amerikaanse gegijzelden vrij te la ten. Iran heeft het hof geboycot. Japan is van plan met de Verenigde Staten samen te werken als er een economische boycot tegen Iran wordt Ingesteld. Tokio beloofde specifieke maatregelen zo snel mogelijk uit te werken. - r Jan Halkes SABON Toetreding van Portugal tot de Europese Gemeenschap ;t de hoogste prioriteit van de nieuwe regering. ,,In Europa zien wij het itschappijmodel, de welvaart en het soort beschaving en cultuur dat nastreven als vertrekpunt voor de ontwikkeling van Portugal," zei de iwe minister van buitenlandse zaken, Freitas do Amaral, in een ichting op het regeringsprogramma, waarover het Portugese parle- it gisteren heeft gestemd stond van begin af aan als een paal n water dat de partijen van de Demo- sche Alliantie tegen de socialistische Dmmunistische moties van afkeuring en stemmen. Met een zetelmeercjerheid 128 tegen 122 kon de start van deze ing niet moeilijk zijn. Toch zijn de tten in het Portugese parlement zelden geweest als deze keer. In oktober zijn imers opnieuw verkiezingen. De oppo- ls er alles aan gelegen een herhaling ie in december geleden nederlaag te tomen. de ideologische uitgangspunten betreft het egeringsprogramma weinig aan Rijkheid te wensen over. De keuze voor Pa betekent in dit programma een keu- tor de EG en voor de NAVO. maar ook eer. vrije markteconomie Naar buiten Jetekent deze keuze onder meer het en van de relaties met de Oostbloklan- om te beginnen Rusland. Uit protest I de Russische invasie in Afghanistan prompt de Portugese ambassadeur uit tou teruggeroepen. Voor binnenlands gebruik wordt „Europa" uitgelegd ais een keuze tegen de landher vorming. „een communistische verworven heid". tegen de genationaliseerde industrie „die op de inspanningen van de kleine on dernemers teert" en tegen een nationale gezondheidsdienst, die volgens de doktoren van de Alliantie volstrekt overbodig is. Al deze collect!vistlsche en bureaucratische „kankergezwellen" ln de Portugese maat schappij stroken niet met de aansluiting bij het welvaartsparadijs dat Europese Ge meenschap heet. De oppositie laat dergelijke uitspraken na tuurlijk niet op zich zitten en vraagt om concrete maatregelen. Maar wat dat betreft blijven de ministers vaag. Zo zou de wet op de nationale gezondheidszorg niet worden ingetrokken, maar alleen „herzien". De wet op de landhervorming daarentegen zou eerst „versneld" worden uitgevoerd, voor dat zij in haar geheel wordt herzien. Zelfs de „sancties" tegen Moskou zijn niet ondub belzinnig. Terwijl de Portugese ambassa deur het vliegtuig naar Lissabon nam. on derhandelde de Portugese staatsoliemaat schappij in Moskou over nieuwe olleleve- ranties. Olie kan Portugal node missen als het ernst wil maken met de economische groei, stij ging van de werkgelegenheid en de binnen- en buitenlandse investeringen. De minister van economische zaken, Casaco e Sllva. wil echter ook de inflatie terugdringen, de Por tugese munt stabiliseren en de betalingsba lans in evenwicht brengen. Dat is een nogal tegenstrijdig programma dat temeer een heksentoer wordt als we het sombere beeld moeten geloven dat Casaco e Silva van de economische toestand schetst. Achter de vaagheid aan de ene kant en de radicale uitspraken aan de andere kant weet de regering haar zwakheden voorals nog goed te verbergen. Met de zekerheid van een absolute meerderheid is de ploeg van Sa Carnelro aan niemand verplicht concreter te zijn dan wenselijk ls. Te grote duidelijkheid zou weieens verdeeldheid bin nen de Alliantie kunnen zaaien De monar chistische partij vindt bij voorbeeld dat de aansluiting bij de EG niet onvoorwaarde lijk moet zijn. De reformatoren staan ten aanzien van de nationale gezondheids dienst en de landhervorming „gevaarlijk" dichtbij hun vroegere socialistische partijgenoten. De rechts-radicale vleugels binnen de twee belangrijkste partijen van de Alliantie, de P8D en het CDS. zijn op hun beurt nogal schaars bedeeld bij de verdeling van de regeringsposten. De parlementaire verte- Premier Francisco Sa Carneiro. genwoordlgers van de kleine ondernemers en de omvangrijke middenstand moeten nog maar zien of de aansluiting bij de EO voor hen wel zo gunstig ls. Maar mogelijke scheurmakers krijgen nu al een duidelijke waarschuwing van Sa Car neiro. Vandaag zal de regering een motie van wantrouwen vragen. Een volstrekt overbodig verzoek na de goedkeuring van het regeringsprogramma gisteren. Maar Sa Carneiro hoopt waarschijnlijk dat eventue le dissidenten door een positieve uitspraak meer gebonden worden dan door het niet steunen van de motie van afkeuring gis teren. Het regeringsbeleid dat de Democratische Alliantie gaat voeren zal tegelijkertijd ge matigd en polariserend zijn. Als NAVO-lld en serieuze EG-kandidaat kan de Democra tische Alliantie moeilijk de grondwet opzij zetten en de contra revolutie uitvoeren die zij tijdens de verkiezingscampagne in het vooruitzicht stelde, Bovendien laten de eco nomische en politieke verplichtingen geen bokkesprongen toe. Ondanks accentver schillen kan de koers van Sa Carneiro niet al te veel afwijken van die van voorgaande kabinetten. Mikpunt Om in oktober echter opnieuw de verkiezin gen te winnen zal de Alliantie toch de tegenstellingen ook weer moeten aanscher pen Zonder de polarisatie tegen de commu nisten en socialisten zouden de conservatie ven de verkiezingen in december niet ge wonnen hebben. Te verwachten valt daar om dat de strijd opnieuw tegen de land bouwcoöperaties in de Aientejo zal woroen gericht Ook president Eanes zal opnieuw het mik punt van de politieke strijd zijn. Sa Carnei ro en Freitas do Amaral laten geen kans voorbij gaan om Eanes' rol tot een mini mum te beperken Alleen de regering mag nog optreden ln de buitenlandse politiek De ideeën van de president over de schakel functie van Portugal tussen Europa en de derde wereld worden door Freitas do Ama ral nadrukkelijk afgezworen Maria de Lur- des Plntassilgo. als ex-premier en geestver want éën van Eanes' naaste adviseurs, heeft de wacht aangezegd gekregen. Freitas do Amaral heeft haar terugkeer naar Parijs als ambassadrice bij de Unesco voor onbepaal de tijd uitgesteld Niettemin ls het Eanes die de ambassadeurs moet ontslaan of be noemen. De socialisten als grootste oppositiepartij hebben nu de moeilijke taak hun positie te bepalen. De links gerichte vleugel in de partij van Soares. lijkt voorstander van een toenadering tot de communisten Vla sta kingen en massa-acties zou de regering dan verslagen kunnen worden, eerst op straat of in de Aientejo. daarna ln de verkiezingen van oktober. Meer gematigde socialisten rekenen erop dat de Democratische Allian tie aan Innerlijke verdeeldheid te gronde zal gaan. Negen maanden is een korte tijd. „We kun nen de vrucht nog niet zien. maar wel de buik zien groeien." zegt een rechtse aanhan ger van de regering Pas na de verkiezingen in oktober zullen we weten welk gedrocht of wonderkind de Democratische Alliantie zal baren

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7