zonder pressie idt alleen tot oorlog' 'Israël kan leren van Afghanistan' Vietnam zal nieuwe uittocht vluchtelingen niet toestaan IDEAALSPAARREKENING ïident bepleit staking hulp aan Moskou ire ze en. ik» ïn!' RENTE 8(4% TROUW/KWARTET p 6 - rhs 11 Is de Sowjet-Unie met de operaties in Afghanistan bezig haar honger naar gebiedsuitbrei ding te bevredigen en kan het westen niet hard genoeg reageren om te voorkomen dat het rode leger straks aan de Indische Oceaan staat? Of overdrijft Jimmy Carter als hij het heeft over de „ernstigste bedreiding van de wereldvrede in 35 jaar", in de hoop te kunnen schitteren als de man die de beer heeft getemd? Het is een discussie die vooral in het Westen nog niet is uitgewoed. Een opmerkelijk geluid in die discussie komt van de Russische dissidenten. In bijgaand interview komt Kronid Ljoebarski aan het woord. Deze astrofysicus heeft vijf jaar gevangen gezeten wegens anti- Sowjet-propaganda en agitatie. Sinds 1978 woont hij in West-Duitsland. nk Wolzak IE lft mening over de Russische e in Afghanistan? rerschetdene redenen voor ntle ln Afghanistan aan te kan niet zeggen dat er bepaalde reden is. Als eer- iou ik de binnenlandse toe- Ie Sowjet-Unie willen noe- de ontevredenheid van de toeneemt, is het altijd nut- delig voor elke regering om ïlandse vijand te hebben, n de verontwaardiging van an richten. Dat is altijd zo o is bijvoorbeeld de open- ig in de Sowjet-Unie opge- Tsjechoslowakije in 1968. re regeringen hebben een methode gebruikt. Mo- Jn de gebeurtenissen in Af- een handig middel voor de le om het volk te mobilise- een zogenaamde buiten- ind die de Sowjet-Unie be is de eerste reden. reden is natuurlijk het che streven van de Sow- ie gedurende haar hele ge- heeft geprobeerd haar verleggen (zowel haar geo- grenzen als haar invloeds- nk maar aan de bezetting Itische landen, de (gelukkig poging om Finland in te Oost-Europa. Sfil hebben we te maken met droom van tsaar Peter de toegang te krijgen tot de jceaan. Maar de Indische nu niet het belangrijkste; HAA R de eerste plaats om de n in Zuid-Azië. Tenslotte er de aandacht op vestigen andere tijd de Sowjet-Unie ilijk niet zou hebben beslo- ghanistan binnen te vallen, duidelijk dat de Sowjet- ïge esloot dat de gebeurtenls- n de openbare mening af- n de gebeurtenissen in Af- En ze besloot als dekking tenissen in Iran te gebrui- to haar eigen imperialisti en in Afghanistan te verwe- enigde Staten geloofwaardig gezien de Amerikaanse rol in Chili, in Viet nam en in het Iran van de sjah? „Allereerst moet ik opmerken dat de imperialistische daden van de ene regering niet de imperialistische da den van een andere regering kunnen rechtvaardigen. Maar als Je Amerika en de Sowjet-Unie vergelijkt, zal het je opvallen dat de regering van presi dent Carter van het begin af aan de rechten van de mens in het morele centrum van haar politiek heeft ge plaatst. Tijdens Carter is er niets ge beurd wat te vergelijken zou zijn met de gebeurtenissen in Afghanistan. Natuurlijk heeft Amerika in het ver leden dingen gedaan die veroordeeld moeten worden, en die zijn ook inder daad veroordeeld door de wereldopi nie. De regering-Carter is echter niet verantwoordelijk voor dingen die haar voorgangers hebben gedaan. Carter is in zekere zin een uitzonde ring. In zijn politiek staan de rechten van de mens centraal. Het is geen toeval dat Carter econo mische maatregelen nam tegen lan den die op de een of andere manier de rechten van de mens schonden. Zo nam hij bij voorbeeld economische maatregelen tegen landen in Latijns- Amerika. De inval van de Russen in Afghanistan te vergelijken met het optreden van de Amerikanen in Viet nam is niet Juist. De geschiedenis heeft uitgewezen dat de daden van de Amerikanen in Vietnam niet zo impe rialistisch waren als aanvankelijk leek. Toen de Amerikanen uit Viet nam waren weggegaan, vestigde zich daar een dermate wreed regime, dat duidelijk werd dat de poging van Amerika om zich te mengen in de situatie van Vietnam en er het com munisme tegen te gaan, gerechtvaar digd en nodig was. Na twee Jaar heer schappij van Pol Pot en de Rode Khmers in het ongelukkige Cambod ja zijn er vele malen méér mensen omgekomen dan tijdens de hele Viet namese oorlog. Tóén leken de daden van de Amerikanen daar onjuist, maar nü is het duidelijk dat als Ame rika de Vietnamese oorlog had ge wonnen. er veel minder slachtoffers onder de burgerbevolking zouden zijn gevallen." trekken? Je zou Je kunnen voorstel len dat men die namen tóén niet heeft gepubliceerd, maar nu, ruim tien Jaar later Hetzelfde gebeurt nu in Afghanistan. Je vraagt je af: welke Afghaanse ge zagsdrager heeft de Russische troe pen gevraagd Afghanistan binnen te trekken? De president, de eerste mi nister? Niemand. Men zegt nu dat de nieuwe president Karmal erom heeft gevraagd. Het bleek dat de uitnodi ging was verstuurd nadat de vorige president Amin was vermoord. Je vraagt Je dan af: wie heeft gevraagd om president Amin te vermoorden? Het is onjuist om dit te vergelijken met de Amerikanen in Vietnam, om dat in elk geval bekend was wie de Amerikanen gevraagd had naar Viet nam te komen. De toenmalige presi dent Diem van Vietnam had zowel het morele als het juridische recht om de hulp van troepen in te roepen. In het geval Afghanistan gebeurde het volgende: eerst zien we grote troepen verplaatsingen, dan benoemen ze een nieuwe regeringsleider (zoals toen in Hongarije Kadar, in Tsjechoslowa- kije Husak, en nu in Afghanistan Karmal) en dan doen ze alsof deze nieuwe regering de hulp Inroept van troepen (die zich echter al lang in het land bevinden). Volgens mij is de zaak duidelijk." dergebracht bij ministeries die offici eel niets met de oorlogsindustrie te maken hebben. Zo zijn er tractorenfa- brieken die tanks produceren en fa brieken die zogenaamd kleren voor de bevolking produceren, werken in werkelijkheid voor het leger. De ge publiceerde begrotingen zijn onjuist. Allerlei uitgaven die zogenaamd ge daan zijn om de levensstandaard van de bevolking te verbeteren, zijn in werkelijkheid de oorlogsindustrie ten goede gekomen. Daarom is het te begrijpen dat de NAVO-landen pro beren hun arsenaal in ieder geval op hetzelfde niveau te houden als dat van de Sowjet-Unie. Als de NAVO- landen nu hun wapens zouden ver minderen. zou dat zelfmoord zijn. Het westen kan de politieke expansie van de Sowjet-Unie een halt toeroepen als men krachtig zou laten weten dat Russische agressie tegenmaatregelen van het Westen zal uitlokken. Daar om denk ik dat elke poging om de bewapening van de NAVO-landen te verminderen onjuist is. Een agressief gebruik van wapens is natuurlijk niet goed te keuren en ik denk, Ja ik ben ervan overtuigd, dat er momenteel niemand is die dergelijke plannen heeft. In ieder geval heb ik er geen reden voor om dat te denken." „Breznjew dacht zeker dat met alle gebeurtenissen in Iran niemand erop zou letten als de Sowjet-Unie een klein land in Azië zou binnenvallen." Afhankelijk Bewapening Gevraagd Ihetzelfde gebeurde, zoals u wijfeld herinnert, in 1956. de hele wereld de aandacht op de gebeurtenissen rond /roiif2"331- en trokken de Rus" ytussen Hongarije binnen. rond het Suezkanaal was jelangrijkste en bijna nie- op de bezetting van Hon- znjew vond nu zeker dat de zelfde was als toen en dat rop zou letten als de Sow- en klein land in Azië zou 88. ngafc de voornaamste redenen e gebeurtenissen zich juist voltrokken." intwaardiging van de Ver- De officiële lezing van de Russen is dat zij een bevriende mogendheid hulp verlenen omdat die daar om heeft gevraagd. „Ik zou graag wat willen zeggen over iets dat niet zo lang geleden is ge beurd: Toen Russische troepen Tsje- choslowakije binnenvielen, werd e~ ook medegedeeld dat er om deze troe penhulp was gevraagd. Maar tot op de dag van vandaag is er geen enkele naam gepubliceerd van iemand die dat verzoek dan zou hebben gedaan. Het is bekend dat de president van Tsjechoslowakije er niet om heeft ge vraagd en ook niet de eerste minister en ook niet de eerste secretaris van de Communistische Partij. Je vraagt Je dus af: wie zijn dan die personen die de Russische troepen hebben ge vraagd Tsjechoslowakije binnen te De landen van de NAVO hebben onlangs besloten hun kernwapens te moderniseren, maar ook de Oost bloklanden schroeven hun bewape ning voortdurend op. Wat is uw me ning hierover en over de ontwape ningsonderhandelingen? „Ja, dit is inderdaad een moeilijke kwestie. Allereerst hoop ik dat deze wapens nooit, in geen enkele oorlog gebruikt zullen worden. Ik ben ervan overtuigd dat de NAVO-landen niet van plan zijn deze wapens te gebrui ken als aanvalswapens. Tijdens mijn nu tweejarige verblijf in het westen heb ik niets gemerkt van militaristi sche propaganda en een voorberei ding van een aanval van het Westen op de Sowjet-Unie en ln de debatten over de bewapening van West-Europa gaat het alleen over verdedigingswa pens. Ik geloof dat deze debatten vaii kar dinale betekenis zijn. De Sowjet-Unie is er in hoge mate bij geïnteresseerd dat het westen zich inderdaad ontwa pent. De overeenkomsten die Moskou het Westen aanbiedt gaan er altijd vanuit dat controle op de ontwape ning niet nodig is. Dat is niet toeval- Jg. Wij weten dat ondanks de propa gandistische taal in de kranten over de Russische ontwapening de Sow jet-Unie zich in werkelijkheid voort durend bewapent. Dat gaat daar heel makkelijk. De Sowjet-ministeries voor buitenlandse zaken, defensie en zware industrie hoeven zich niet aan parlementaire controle te onderwer pen. Niemand kan controleren wie de oorlogsindustrie financiert. Wij we ten uit eigen ervaring dat de kosten voor de bewapening vaak worden on- Technisch en economisch is de Sow jet-Unie in belangrijke mate afhan kelijk van het westen. De Russen hebben voor ongeveer 150 miljard gulden schuld aan het westen. Kun je zeggen dat het westen meebetaalt aan de bewapening van de Sowjet- Unie? Ja. dat is waar, dat is een betreurens waardig feit. Alle wapens die momen teel in Afghanistan worden gebruikt, zijn voor het grootste gedeelte met westers geld betaald. Dat is Juist iets waar de dissidenten al zoveel jaren over praten, maar waar het Westen niet aan wil. Het westen heeft wapens in handen die vele malen sterker en effectiever zijn dan welke neutronen bom dan ook. Ik hoop dat tijdens de huidige generatie het conflict tussen Oost en West, tussen communisme en democratie, niet zal worden opgelost met behulp van kernwapens. Het conflict kan anders worden opgelost en het gebruik van nlet-militaire wa pens kan daar in hoge mate toe bij dragen. De Sowjet-Unie is een achtergeble ven land, zowel in industrieel als ln agrarisch opzicht. Het westen kan zeer ernstige wapens gebruiken: bij economische hulp aan de Sowjet- Unie de voorwaarde stellen dat het binnenlandse regime moet worden veranderd. Alleen dót wapen kan ef fectief zijn, omdat Moskou momen teel op alle economische gebieden met een zeer ernstige crisis kampt. Als het westen weigert hulp aan de Sowjet-Unie te verlenen, kan dat er misschien toe leiden dat de binnen landse ontevredenheid zo groot wordt dat zelfs de Kremllnleiders die niet in toom kunnen houden. Daarom is het op kunstmatige wijze steunen van de Sowjet-economie af te raden. Als het westen de Sowjet-Unie niet langer helpt, dan zal de Sowjet-lei- ding vroeg of laat (hoewel niet onmid dellijk, want ze zullen enige tijd pro beren hun gezicht te redden) genood zaakt zijn aan de eisen van het Wes ten tegemoet te komen. En ik hoop dat dit wapen gebruikt zal worden, niet alleen door de Verenigde Staten, maar ook door de westerse landen ln Europa, die helaas niet altijd de stap pen van de VS steunen." Les De Verenigde Staten hebben nu bun graanleveranties gestaakt en de meeste westerse landen steunen die maatregel. Maar represailles van het westen duren vaak niet lang. De computer die naar aanleiding van de processen tegen Orlow en Ginsboerg niet zou worden geleverd, kwam al leen maar veertien dagen later. Is dat geen aanmoediging voor de Rus sen om door te gaan met hun poli tiek? „Ja, we waren erg teleurgesteld dat de aangekondigde maatregelen later werden herroepen. Daarom zijn de gebeurtenissen in Afghanistan een tragische, maar niettemin zeer nutti ge les voor het westen. Er blijkt na melijk uit dat men een agressor niet mag helpen en vergeven. Dit is niet de eerste les die men krijgt. Hitier heeft de wereld ook al eens zo'n les geleerd. Men probeerde toen ook Hit- Iers misdaden in Duitsland en zijn agressie tegen het buitenland goed te praten. Maar blijkbaar heeft elke nieuwe generatie zijn eigen les nodig. Ik hoop dat de gebeurtenis in Afgha nistan de laatste les zal zijn die het Westen nodig heeft om te begrijpen dat de Sowjet-regering alleen maar gevoelig is voor krachtige politieke maatregelen." Ontspanning Is de ontspanning nu in gevaar, en daarmee de zaak van de mensen rechten? „Dit is een zeer serieuze en belangrij ke kwestie. Wij spreken over ontspan ning met een regering die in feite fascistisch is. Laten we een stukje teruggaan in de tijd, naar de jaren dertig, toen de hele wereld er de mond over vol had dat het noodzake lijk was een ontspannlngspolitiek te SDGIGH bedrijven ten opzichte van de rege- ring van Hitier; dat wil zeggen tegen over een regering die in haar eigen land concentratiekampen, gaska mers en crematoria bouwt en die de bezetting van haar buurlanden voor bereidt. De vraag is nu: zou het Wes ten nu ln de jaren zeventig een ont spannlngspolitiek met een dergelijke regering goedkeuren? Het gaat hier niet om ontspanning tussen Frankrijk en Engeland, tussen de V8 en Engeland, tussen Italië en Spanje, maar om ontspanning ten opzichte van een regering die zich ten doel heeft gesteld de eigen bevolking te onderdrukken en die een expansie politiek voert Jegens de omliggende landen. Ontspanning met een derge lijk land is heel iets anders dan de betrekkingen verbeteren tussen twee democratische landen. Je kan twee doelen onderscheiden bij ontspannlngspolitiek: a) de vrede bewaren, dat wil zeggen erkenning van het feit dat problemen niet op te lossen zijn met behulp van strijdkrachten; b) veranderingen teweeg brengen in de binnenlandse politiek van het land dat pricipieel de democratie van de hand wijst en de rechten van de mens schendt. Alleen op voorwaarde dat de binnen landse situatie in dit anti-democrati sche land verandert, is echte ont spanning mogelijk. En de ervaring van vele Jaren heeft geleerd dat als wij de ontspannlngspolitiek steunen, maar niét tegelijk de els stellen dat de rechten van de mens worden geëerbiedigd, dan draait de ontspan ning tenslotte niet op een koude maar op een hete oorlog uit. Er zijn voorbeelden te over. Niet al leen in Afghanistan. Voor onze ogen gebeurde het in Ethiopië, Angola en Zuld-Jemen, voor onze ogen zijn er wapens en Russische troepen op Cuba gestationeerd. En er zijn nog meer voorbeelden. Bij deze kwestie gaat de keus niet tussen ontspanning en koude oorlog, maar tussen koude oorlog en hete oorlog. Echte ontspan ning met een regering die de rechten van de mens op brute en grove wijze schendt, zowel ln eigen land als ln de omringende landen, is niet mogelijk." „Men kan zeggen dat er bij de dissi denten twee tegenovergestelde me ningen zijn aangaande de Olympi sche 8pelen. Sommigen vinden dat de Spelen gewoon moeten doorgaan, dat ze nuttig zijn omdat er dan con tacten mogelijk zijn tussen westerlin gen en Sowjet-burgers, dat er infor matie kan worden uitgewisseld tus sen Oost en West, dat dit invloed zal uitoefenen op de ontspanning tussen Oost en West, wat op zijn beurt zal leiden tot een verandering van de binnenlandse situatie in de 8owJ«t- Unle Ik persoonlijk voel veel meer voor het andere standpunt: dat de Olympi sche Spelen geboycot moeten wor den. Wij weten uit eigen ervaring dat aan de vooravond van alle grote In ternationale gebeurtenissen alle ste den waar buitenlanders komen wor den 'schoongemaakt'. Men is al met deze reusachtige 'schoonmaak" be gonnen. Er zijn talloze arrestaties verricht onder de dissidenten; velen van hen komen in gevangenissen of kampen terecht; anderen worden Moskou uitgezet; weer anderen wor den streng ln de gaten gehouden, zodat ze geen contacten kunnen leg gen met buitenlanders. In de Oekraïne heeft een vooraan staande partijman al verklaard dat ze zich gereed maken om de steden van dieven, prostituées en dissidenten te ontdoen. Westerlingen die naar de Spelen ln Moskou gaan met bijvoor beeld de bijbel op zak en die bijbel aan iemand willen geven, kunnen dat niet doen omdat er eenvoudig nie mand is aan wie ze die bijbel kunnen geven. Moskou zal een volkomen ste riele, 'schone' stad zijn. De meningen over de Olympische Spelen ln Moskou lijn verdeeld on der de dissidenten. Bent u voor een boycot? Ik denk niet dat de contacten waar het westen zo op rekent, mogelijk zullen zijn. De enige Juiste politiek zal een principiële politiek zijn. Hitler heeft de Spelen in Berlijn als propa ganda gebruikt, de Sowjet-Unie zal dit ook doen. In zekere zin ben Uc bUJ met de trieste gebeurtenissen in Af ghanistan omdat ze het besef zullen versterken dat een vreedzame mani festatie als de Olympische Spelen niet gebouden kan en mag worden in een land dat gewapende agressie pleegt. Als president Carter zou be sluiten de Spelen te boycotten, dan zou dat zeer Juist zijn. Dat zou zowel voor het prestige als voor de econo mie van de Sowjet-Unie een harde klap zijn, en ik hoop dat andere lan den zo'n boycot zouden steunen." EM. CAIRO (Reuter, AFP, als andere politici heeft nu sraëlische premier Mena- in de Russische inmenging istan aangegrepen om het d en eigen standpunten te „De Russische ingreep verzet van Israël tegen de ran een onafhankelijke Pa- lat ln bezet Arabisch ge- Isrkt," zei Begin gisteren in sche parlement. Hij citeer- Khaddoemi, woordvoerder lestijnse bevrijdingsorgani- i die de Russische invasie ïad en deze „het verlenen ind aan een vriend" had Als er een Palestijnse staat ibied komt, aldus Begin. dan zou deze staat binnen de kortste keren in een Sowjet-basis worden ver anderd, door de uitnodiging van een vriend. „Wat in Afghanistan is gebeurd zou ook in het hart van het Midden-Oos ten kunnen gebeuren en ons bestaan in gevaar brengen," aldus Begin die wees op de enorme hoeveelheden wa pens die de Sowjet-Unie al ln Syrië, Libië en Zuid-Jemen heeft opgesla gen. „Tegen de achtergrond van deze Russische penetratie in ons gebied moet het voor de hele wereld duide lijk zijn dat wij fel gekant zijn tegen de vestiging van een Palestijnse staat." Begin zei dat hij het vorige week eens was geworden met de Egyptische president Anwar Sadat over de mogelijke gevaren voor het Midden-Oosten als de Sowjet-Unie zou ingrijpen. Sadat en Begin mogen het daarover eens zijn geworden, zeker is dat niet het geval over het vraagstuk van de autonomie van de Arabische bevol king in de strook van Gaza en de westelijke Jordaan-oever. Egypte verwierp gisteren formeel het Israëlische voorstel om een autono me Palestijnse Raad beperkt macht te geven bij het bestuur over de wes telijke Jordaan-oever en de strook van Gaza. MANILA, BANGKOK (Reuter. AFP, AP) Vietnam heeft de Verenigde Staten verzekerd dat er niet opnieuw stromen vluchtelingen zullen worden gedwongen het land te verlaten. Dit werd gisteren meegedeeld door Victory Palmleri, de Amerikaanse coördinator voor vluchtelin genzaken. ADVERTENTIE Een ideale combinatie tussen hoge rente en directe opvraagbaarheid. De IDEAALSPAARREKENING biedt een hoge rente en uw geld blijft direct beschikbaar U kunt f 2.000,- per maand vrij opnemen. Zonder opnamekosten en zonder op zegtermijn. In december kunt u zelfs f 4.000,- vrij opnemen. Méér opnemen? Ook dat ia mogelijk. Over dat meerdere betaalt u dan. 1% opnamekosten voor gelden die langer dan 12 maanden op de rekening hebben gestaan. 2% opnamekosten voor gelden die korter dan 12 maanden op de rekening hebben gestaan. Hoe opnemen? Eén telefoontje is voldoende om het door u gewenste bedrag dezelfde dag over te boeken naar uw bank-of postrekening. De rente wordt berekend volgens de dagelijkse methode. Het saldo dient minstens f2.000.- te bedragen. reer Crediet- en Effectenbank Nadere inlichtingen Wilt u meer informatie vraag dan docu mentatie of bel met onze afdeling Spaar gelden. Direct openen kan ook. U kunt nu al een IDEAALSPAAR REKENING openen door storting op onze giro nr. 76651 of op onze bankrekening nr 6990.00.009. Graag onder vermelding van "openen IDEAALSPAARREKENING UtrechtKromme Nieuwe Gracht 4-12 telefoon 090-335533 Zeist: Boulevard 1. telefoon 03404-20634 Palmleri zei dat de Vietnamese zaak gelastigde ln Bangkok hem verteld had dat Hanoi zich zal houden aan de belofte, gedaan op de vluchtelingen- conferentie in Genève van vorig Jaar Juli, een eind te maken aan de vluch telingenstroom. Op die conferentie zei de vertegenwoordiger uit Hanoi echter dat Vietnam gedurende onge veer zes maanden de vluchtelingen stroom zou indammen. Maar volgens Palmieri zal Vietnam die termijn dus uitbreiden. De autoriteiten in Hong Kong. waar nog steeds tienduizenden vluchtelin gen op vertrek naar andere landen wachten, hebben veel minder ver trouwen ln de Vietnamese houding ten opzichte van de vluchtelingen. Hong Kong heeft bekend gemaakt over sterke aanwijzingen te beschik ken dat tal van (meestal Chinese) internationale syndicaten weer bezig zijn met het organiseren van kanalen waarlangs het geld moet gaan dat nodig is om de vluchtelingen Viet nam uit te krijgen. Ook vorig jaar hebben deze syndicaten er voor ge zorgd dat er miljoenen dollars, be schikbaar gesteld door Chinese ge meenschappen overal ln de wereld, die hun familieleden en verwanten uit Vietnam wilden halen, bij bankin stellingen ln Vietnam zelf terecht kwamen Potentiële vluchtelingen konden het geld van de bank halen. er op de zwarte markt goud voor kopen en op die manier Vietnamese functionarissen omkopen. Met name voor de uittocht van vluchtelingen van Chinese afkomst was er vorig Jaar een gigantische operatie opge zet, waar Hanoi miljoenen aan heeft verdiend. Duidelijk Is dat de crimine le syndicaten het ook niet voor niets deden. In Hong Kong is vorig Jaar een speciale politie-eenheld in het leven geroepen die dit soort praktijken moest bestrijden en het ls vrijwel zeker dat de autoriteiten hun be zorgdheid baseren op Inlichtingen van deze eenheid. Daarnaast zijn er de afgelopen dagen vluchtelingen Hong Kong binnengekomen die zeg gen dat er ln Vietnam opnieuw men sen geregistreerd worden die er blijk van hebben gegeven het land te wil len verlaten. Hanoi heeft al deze berichten tegen gesproken. Ook Thaise militairen hechten niet zoveel waarde aan de uitspraken van de Vietnamese zaakgelastigde ZIJ wijzen erop dat de stroom nooit hele maal ls opgehouden en meldden gis teren dat er 110 Vietnamese vluchte lingen ln vissersboten de Thaise zuid kust bereikten. Volgens de militairen zal de komende maanden de vluchte lingenstroom uit Vietnam weer toe nemen. Zij wijten dat aan het goede weer ln de Zuidchinese zee. De afgelo pen week zouden al meer dan 500 vluchtelingen de Thalae kust hebben bereikt. Wat betreft de vluchtelingen uit Cambodja vreest de Thaise overheid dat de naar schatting vijfhonderd duizend Cambodjanen. die zich langs de Thaise grens ophouden en die de vluchtelingenstatus niet hebben, maar „illegale Immigranten" heten, zullen proberen zich in Thailand te vestigen of ook naar derde landen zullen willen uitwijken. De Thaise regering liet ze vorig Jaar ln het land toe onder de voorwaarde dat ze terug zouden moeten zodra de situatie ln Cambodja dat zou toelaten. Voorlopig lijkt het daar nog niet op. De internationale hulporganisaties, die bezig zijn de Cambodjaanse vluchtelingen te voeden en de zieken onder hen een medische behandeling te geven, kampen de laatste tijd met grote moeilijkheden. Verschillende konvooien met hulpgoederen naar de grens zijn overvallen door Thaise ge wapende benden, die de goederen voor goed geld verkopen en verder staan verscheidene gewapende Khmer-organisaties een eerlijke ver deling van de goederen in de weg. Het Internationale Rode Kruis en het kin derfonds van de Verenigde Naties. Unicef, hebben inmiddels het vervoer van hulpgoederen naar de grens op-

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11