ïlverprijs rijst de pan uit inder winst ij Macintosh Garantie dubbel glas in de maak amrobank® lieprijzen op vrije arkt licht gedaald Arbeidsloon ei voorrij kosten vaak 'goudmijntje' Geen lichtend voorbeeld Warmte dekbedden Ogem wil meer geld van Economische Zaken tijging overtreft die van goud Goud bijna 700 dollar inst aanzienlijk gedaald 'De Zaan' in Engelse handen Siergewassen op 2,5 miljard export Reparatie een duur en omslachtig probleem Garantie stelt weinig meer voor Mening over reclame ÊNSDAG 16 JANUARI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 11/RS 13/h 15 863.57 258 23 109 30 7381 428.20 1 418 87 K)RS 123.92 11038 15.09 154 50 I 90.00 I 359.50 I 326.00 I 280.00 I 260.00 I 476 00 I 13.63 123.50 1 62 75J onze redactie economie STERDAM De koorts- nometer voor goud en zil- bereikt steeds hogere irden. Terwijl de goudprijs ,eren in Londen in de loop i de dag de 700 dollar na- de, steeg de zilverprijs tot ji ongekende hoogte van 44 jlar per ounce, na maandag [41.50 dollar te zijn geslo- In Amsterdam kwam de prijs voor zilver op 2713 J765.50, dat is ruim 180 gul- 1 meer dan maandag. I spectaculair de stijging van de iprijs ook mag zijn. die van de rprijs overtreft deze nog in be- ijke mate. Duidelijk wordt dat. Jen in aanmerking wordt genomen [zilver het afgelopen jaar begon j een notering van ongeveer .6 per ounce. Begin december was de notering gevorderd tot feveer 19 dollar lien is het in sneltreinvaart ir omhoog gegaan. Begin januari dit jaar werd een prijs bereikt ongeveer 35 dollar. En dat voor letaal, dat eind 1969 nog maar [dollar per ounce kostte. Een stij- 1 derhalve in tien jaar tijds van 1800 procent. vanging moeilijk explosief in prijs gestegen f ls een metaal, dat in de voor- takken van industrie waarin Amsterdam Ook dinsdag was het weer een dag, waarop de internatio nale goud- en zilvermarkten alle voorgaande records werden gebro ken. In Londen kwam tijdens de och- tendhandel een officiële prijs uit de bus van 682 dollar per ounce (31,1 gram). Dat is 18,50 dollar boven het slot van maandag. In de loop van de ochtend werd op een gegeven mo ment zelfs een notering van 690 dol lar bereikt in Londen. Het officiële middagslot bedroeg 684 dollar per ounce. Achtergrond van deze stijging wa ren geruchten, dat de Russische troe pen in Afghanistan een opmars naar de Iraanse grens zouden zijn begon nen en nog maar op luttele uren afstand van de olierijkdom van Iran zouden staan. Verder was er de vrees, dat Rusland nu president Tito van Joegoslavië ernstiger ziek zou zijn dan de eerste berichten de den geloven in dat land wel eens hetzelfde zou kunnen uithalen als in Afghanistan. Allemaal voldoende redenen voor de toch al uiterst ner veuze en wilde goudmarkten om ver der naar boven te snellen. In Amsterdam overschreed de goud prijs dinsdag de 40.000 gulden per kilo met een notering van 41.440- 42.140, of ruim 2200 gulden meer dan de vorige dag. het toepassing vindt moeilijk is te vervangen. Dit in tegenstelling tot goud. Met name gaat dit op voor de elektro-technische en elektronische industrieën. Waar mogelijk zijn hier de laatste jaren al ingrijpende bespa ringen op het zilververbruik doorge voerd en de ruimte om nóg verder te besparen is dan ook zeer klein gewor den. Slechts een economische reces sie, zo menen deskundigen, zou het zilververbruik in de industrie omlaag kunnen schroeven. Ook de foto-industrie ls het alle onderzoekingen in die richting ten spijt tot nog toe niet gelukt het zilververbruik bij de produktie van films verder terug te dringen dan al ls gebeurd. Vooral speelt dit bij zwart wit röntgenfilms. waar het zilverver bruik veel groter ls dan bij kleuren films. Dit neemt echter niet weg. dat het vakantiekiekje dit Jaar duidelijk duurder zal worden dan vorig Jaar nog het geval was. Dat de amateurfo tografen zich daardoor zullen laten afschrikken en minder kleurenfoto's of dia's zullen maken wordt overigens onwaarschijnlijk geacht. Zowel Agfa als Kodak hebben als prijsverhogingen bekendgemaakt voor hun films over foto- en smalfilm camera's en voor fotopapier. Welis waar zal de koper van een filmpje dit op dit moment nog niet direct in zijn portemonnee merken ter zijn nog voorraden bij de handel), doch wan neer de zomervakanties aanbreken zal het zeker anders zijn. Tandheelkunde Ook tandheelkundige behandelin gen, waarbij van zilver gebruik wordt gemaakt, zullen verder in prijs om hoog gaan. In welke mate is moeilijk te zeggen, omdat net als bij siera den het geval is het gebruikte materiaal maar een deel (en dat is dan doorgaans het kleinste) van de totale kosten van de behandeling weerspiegelt. De hoge zilverprijs is een gevolg van diverse oorzaken. Uiteraard speelt, net als bij goud. de speculatie een belangrijke rol. Daarnaast is echter ook van belang de vrees dat er wel eens een tekort aan zilver voor indu striële doeleinden zou kunnen optre den. In het afgelopen jaar was de produktie van de zilvermijnen maar toereikend om ongeveer zestig pro cent van de vraag naar zilver te dek ken in de westelijke wereld. India, een belangrijke zilverprodu cent, levert al bijna een jaar lang geen zilver meer af. Een omstandig heid, die niet zonder bedenkingen is indien in aanmerking wordt geno men, dat dit land vóór het afkondigen van de stop op de zilveruitvoer placht te voorzien in ruim tien procent van de behoefte aan zilver in de westelij ke wereld. Hier zijn de voornaamste afnemers van zilver de Verenigde Sta ten (met iets meer dan 40 procent van het totale verbruik), gevolgd door Ja pan (17 procent), Engeland en West- Duitsland. 40 93 10 50 96.50 95 00 94 30 93 00 00 BS 80 60 70 00 95.30 93 50 9800 93 60 9220 92 00 99 40 92 20 9580 90 00 70 97 80 50 20 50 20 50 19 30 19 30 18 00 18 00 50 3100 10 94 80 92.50 93 40 93 70 B9 60 95 20 70 B8 70 93 00 92 00 93 70 92 60 DO CO 94 10 95 00 97 00 1500 onze redactie economie IN Macintosh, de grootste kledingindustrie van Neder- heeft over 1979 aanzienlijk minder winst gemaakt dan in toen netto 6.4 miljoen werd verdiend. Afgelopen sep- ier verwachtte de directie nog een winsttoeneming van 25 »nt. De omzet is wel gegroeid, maar geen 7 procent zoals ankelijk werd voorzien. rg tegenvallende marktontwik- ieeft met name in het altijd zo ide laatste kwartaal een igatieve invloed op de omzet 'aldus het bestuur. De prijzen verkochte goederen kwamen druk en de voorraden namen grote voorraden kostten geld. uiteindelijke invloed op het t is. zal echter pas bij de tie van de jaarrekening he rorden. loedermaatschappij Macintosh ctie (produktie. veredeling en landel in Nederland) leed zoda- verliezen dat deze werkmaat- pij opnieuw een moeilijk jaar achter de rug heeft. De weersomstan digheden werkten tegen en de gemid delde Nederlander besteedde minder aan kleding dan in het voorafgaande Jaar. BIJ Macintosh Confectie, dat vorig jaar de ateliers in Emmen, Tilburg. Stein en 8usteren sloot, respectieve lijk inkromp, geldt een arbeidsplaat senverklaring die Inhoudt dat er tot 1 Juli 1981 geen gedwongen ontslagen of bedrijfssluitingen zullen plaatsvin den. Voor het moederbedrijf is een driejarenplan opgezet, inhoudende dat in 1980 de vernieuwde organisa tiestructuur operationeel zal zijn. In 1981 moeten de eerste positieve in- Produktiehal in Almelo. vloeden van het ombuiglngsbeleid zichtbaar moeten zijn en in 1981 mag het moederbedrijf niet verliesgevend meer zijn. Vooral een betere marke tingorganisatie moet de impuls geven. Het bestuur van Macintosh acht het perspectief voor de confectie-afzet met name in Nederland in het zojuist begonnen jaar zeker niet zonder meer rooskleurig. Daarvoor zijn te veel on zekerheden. De confectie-industrie moet hogere prijzen berekenen in ver band met de gestegen kostprijs van haar produkten. terwijl de klant met mogelijke inboeting van de koop kracht wordt geconfronteerd. Onderdelen van Macintosh waar het in 1979 wel goed ging, waren onder meer de eigen winkels in België en de produktiebedrijven Bendien Smits in Almelo. Maconde in Portugal en Mac- menzel in Tunesië. ADVERTENTIE SEN jenote M00 99 30 50 Verlaging opslag debetrente. In verband met de ontwikkeling van de rentetarieven op de geldmarkt zal. met ingang van 16 januari 1980, de opslag rente voor debetstanden in rekening courant worden verlaagd van 3 naar 2%. JRANTE IDSEN 3 W B-i Van onze redactie economie DEN HAAG Voor de bouw van een nieuw hoofdkantoor in Europoort wil de Ogem een aanzienlijk hogere projecttoeslag (in het kader van de Wet Investerings-Rekening), dan het ministerie van Economische Zaken bereid is te geven. vestiging van een dergelijk gebouw een uitstralingseffect heeft. Hij stelde dat Economische Zaken ln elk geval voor tenminste 381 arbeidsplaatsen (331 voor Ogem-personeel en 50 voor het beheer van het te verhuren kan toor) voor de toeslag ln aanmerking dient te laten komen. Het College van Beroep voor het Be drijfsleven doet over acht weken uit spraak. I 112 43 I 205 51 86 iSS'O 90 32 1766 829 52 73 52 50 1600 TERDAM (ANP) De ;n van ruwe olie en olie- iso ïkten als gasolie en ','8 :<>lie zijn op de vrije Rot- f mse markt de laatste da- i '9 Jicht gedaald. at (159 liter) zware ruwe olie t momenteel ongeveer 34 dol- gen 36 dollar eind vorig jaar. e kost thans 356-360 dollar per ?en 361-366 dollar op de laatste in het vorige jaar. Als het echt koud weer in West-Euro pa wordt, zal dat volgens Rotterdam se oliekringen kunnen leiden tot het stijgen van de prijzen van oliepro- dukten. De Ogem claimde zeshonderd nieuwe arbeidsplaatsen en daarmee een toe slag in het kader van dc WIR van anderhalf miljoen gulden. Het minis terie van Economische Zaken ging en gaat uit van vijftig arbeidsplaatsen en wil niet verder gaan dan een be drag van vijfennegentigduizend gulden. Deze kwestie speelde gisteren voor het College van Beroep voor het Be drijfsleven in Den Haag. Drs O. Heutlnk, hoofd van de dienst investeringsrekening van het minis terie van Economische Zaken betoog de. dat er ln het nieuwe kantoor (bouwkosten ruim negenendertig mil joen) geen samenhangend geheel van werkzaamheden is. zoals de wet voor schrijft, omdat ongeveer de helft van het gebouw wordt verhuurd. De raadsman van Ogem. prof dr J. Bartel, benadrukte de ..trekpaard functie" van het project, omdat de Ie prijzen van stookolie verto en licht dalende tendens. Zij en zich rond de 170-173 dollar fn tegen 175-177 dollar op 31 374 Iber De benzineprijs trekt 'tegen aan op de Rotterdamse «jo rarkt- zei gisteren een belang- 520 Jiehandelaar. 'erigens geringe prijsdalingen 57 1- veroorzaakt door de betrek- milde winter in West-Europa gevolg van het feit dat in West- a. Japan en Amerika de opslag- teit vrijwel volledig benut is. volg daarvan ls er sprake van handel, hetgeen een prijssta- md of enigszins prijsdrukkend heeft Van onze redactie economie DEN HAAG Er is een garantieregeling voor dubbel glas in de maak. Het Stafbureau Nationaal Isolatieprogramma in Den Haag streeft althans daarnaar. De bedoeling is te komen tot een „gesloten systeem", waarin glasfabrikan ten, fabrikanten van hulpstoffen (zoals kit) en schilders/glasplaatsersbedrij- ven zullen deelnemen. Dit kan tot gevolg hebben, dat er een officiële erkenningsregeling komt. Intussen, bleek uit de woorden van voorzitter J. Koeman van het Bedrijfs- schap Schildersbedrijf, is de rijdende expositie „Isolerend glas op z'n plaats" zo'n succes, dat hiermee wordt doorgegaan. Op het programma staan momenteel de bouwbeurs in Zuidlaren, zuid-west Nederland en Noord-Holland. ZAANDAM Cacaofabriek De Zaan die eigendom is van W. R. Grace and Co. te New York gaat over in Engelse handen. Het gehele uitstaande aan delenkapitaal zal worden verkocht aan Gill and Duffus Group Londen. Naar verwachting kan hierover een akkoord worden bereikt, aldus Cacaofabriek De Zaan. Cacaofabriek De Zaan, met een fa briek te Koog aan de Zaan heeft ongeveer 450 werknemers in dienst. Het bedrijf legt zich toe >p de verwer king van cacaoboter, -poeder en -massa en zal de overige activiteiten van Gill an Duffus Group in de cacao- sector kunnen aanvullen. DEN HAAG (ANP) De Nederland se export van siergewassen steeg vo rig jaar met tien procent tot 2 445 miljoen gulden. Het grootste aandeel in de totale export hadden de snij bloemen met 1.305 miljoen (plus 9 procent). De grootste procentuele stijging boekten de potplanten: met 30 procent naar 325 miljoen gulden. De bloembollenexport steeg met 4 procent tot 604 miljoen gulden. Het komt in elk gezin voor, dat een ot ander apparaat het op een gegeven maar altijd ongelegen moment vertikt. In zo'n geval slaat de consument meestal de schrik om het hart. Want het euvel kan in het algemeen pas na enkele dagen (soms weken) worden verholpen, en boven dien loopt de reparatie vaak flink in de papieren. Dit met name. wanneer het ap paraat zo groot en zwaar is, dat het niet voor reparatie kan worden weggebracht, maar dat service aan huis moet worden gevraagd. De kommer en kwel be ginnen dan al met het maken van een afspraak. In het algemeen is het zo uitgezonderd bij een mankement aan iets ..onmisbaars" als bij voorbeeld de centrale verwarming of de vries kist dat niet nog de zelfde dag een monteur kan worden verwacht. Er kan alleen een bepaal de datum worden afge sproken. Maar op de vraag om welke tijd de monteur ongeveer kan worden verwacht, wordt steevast geantwoord: „dat kunnen we niet zeg gen. want dat weten we niet". In het gunstigste geval kan op de afge sproken dag zélf, 's mor gens om een uur of ne gen, daarnaar worden geïnformeerd. Lastig Dat is bijzonder lastig; niet slechts voor alleen staanden die overdag buitenshuis werken, maar ook voor huisvrou wen. Die kunnen in af wachting van de service man 's morgens is im mers door de telefoon ge zegd. dat de monteur in dc voormiddag, dan wel in de namiddag zal ko men niet van huis om boodschappen te doen, of de kinderen naar school brengen of van school halen. Als de monteur eindelijk is gekomen (en enthousi ast met een kopje koffie of thee is begroet), is het nóg maar de vraag of het euvel onmiddellijk kan worden verholpen. Het gebeurt nog wel eens. dat een kapot onderdeel niet in voorraad is maar besteld moet worden. Het wachten daarop kan weken duren. Dan is er voor de tweede keer het probleem van het maken van een af spraak en de deur niet uit kunnen (en als het bijvoorbeeld de wasma chine betreft, opnieuw een „noodvoorziening" treffen). Klacht Op grond van een telefo nische klacht van de consument, is meestal niet te bepalen wat er precies aan de hand is en hoeveel tijd de reparatie zal vergen. De verklaring dat daarom het afspre ken van een tijdstip on mogelijk is. lijkt zodoen de redelijk. Minder rede lijk zijn echter de vaste tarieven voor arbeids loon en voorrij kosten. De blijdschap dat het apparaat weer is gerepa reerd, wordt niet zelden getemperd als de nota op tafel wordt gelegd. Dit met name. als de garan tietermijn is verstreken. De kosten liegen er niet om omdat, behalve ma teriaal en arbeidsloon, ook voorrijdkosten ln re kening worden gebracht. Hierover ls dan vanzelf sprekend nog achttien procent btw verschul digd. Ongeveer anderhalf jaar geleden stelde het Konsu- menten Kontakt een onderzoek ln naar de garantie op huishoudelijke apparaten. De conclusie was, dat die garantie de afgelopen jaren geleidelijk aan ls uitgehold. De producenten van huishoudelijke apparaten zijn steeds meer onderdelen van de garantie gaan uitslui ten, zodat de garantie weinig meer voorstelt. Op een koelkast krijgt de consument bij voorbeeld vijf Jaar garantie. Maar na één jaar al loopt deze garantie geleidelijk af. OrP»B»III -IMfKHtlNO V REKENING H. R. UerhalUn-SmiiL „1/ SU j 0 m II Zo was het zeventig jaar geleden (Copy Team Oss) Alleen al het arbeidsloon is meestal niet mals. al zijn de verschillen in de tarieven groot. Het ene bedrijf rekent ƒ77 voor een uur arbeidsloon; het andere bedrijf vindt 34 per uur voldoende. Daar om is het bij de aanschaf van een huishoudelijk apparaat verstandig, be halve op de naam, kwali teit en prijs, ook op het service-tarief en de ga rantiebepalingen te letten. Bovendien nemen de ser vice-mensen de gewerkte tijd om het niet on vriendelijk te zeggen in het algemeen vrij ruim. Daarom is het (ook) niet onverstandig, bij de komst van de mon teur op de klok te kijken. Een paar minuten meer maakt niet zo'n groot verschil. Maar als van bijvoorbeeld tien minu ten werk een half uur wordt gemaakt of. wat in de praktijk óók voor komt. een „vergissing" van een vol uur wordt gemaakt en in plaats van een uur, twee uur op de rekening wordt gezet, dan is daarmee wél een belangrijk bedrag ge moeid. Los hiervan, zijn ook nog bezwaren in te brengen tegen het (hoge) vastgestelde uurtarief. Bezwaar Zo zijn er óók ten aan zien van de voorrij kos ten bezwaren te maken. Op zichzelf is het. gezien de vele opstoppingen in het verkeer, niet onlo gisch dat het voorrijden geld kost. Maar ook met dit tarief is het ene be drijf evenals met ar beidsloon twee keer zo duur als het andere. Het ene bedrijf rekent maar liefst 40; het andere be drijf blijkt met 20 uit te kunnen. De meeste be drijven zitten met hun voorrij tarief daar tus senin. Ook hierbij zijn enige kritische kanttekenin gen te maken. Het zou beter en billijker zijn. als de voorrijkosten zouden worden gebaseerd op de werkelijke rijtijd, of op het werkelijk gereden aantal kilometers tegen een vast tarief per kilo meter. Onbillijk De vaste tarieven, die voor arbeidsloon en voorrijkosten worden be rekend. kunnen tot grote onbillijkheden leiden. Een sprekend voorbeeld hiervan is het volgende geval. Voor reparatie van een voordeurslot komt een monteur voorrijden, die het klusje ln een mi nuut of drie/vier klaart. De nota die hij vervol gens uitschrijft be draagt 46.65, met de omschrijving „voor rijden inclusief eerste kwartier Bij navraag blijkt, dat het voorrijden 27 heeft gekost en dat voor het eerste kwartier 12.50 ls berekend. Inclusief btw kost dit kleine klusje dus 46,65. Het huidig systeem van vastgestelde arbeidskos ten en voorrijkosten heeft verdacht veel van een „goudmijntje". Hier in moet nodig verande ring komen. Helaas staat de consument zoals op zoveel andere terreinen ook op dit gebied machteloos. Een defect apparaat kan door de consument soms zelf niet altijd, want mensen zonder auto. in validen en bejaarden pakken niet zomaar even een televisietoestel on der de arm voor repa ratie worden wegge bracht naar ds winkelier of fabrikant. Dat scheelt in elk geval de voorrijd kosten. Hiermee is dan ook alles wel gezegd. Want de re paratiekosten moeten in elk geval (duur) worden betaald. Soms worden zelfs onderzoekkosten in rekening gebracht. Dit is het geval bij Phi lips. Dat wordt bij het bezorgen niet gezegd, maar dat blijkt uit het ontvangstbewijs dat bij het afleveren van het ap paraat bij het depot wordt verstrekt. Daarop staat en dat zien de meests consumenten pas later dat, „aangezien het opsporen van de sto ring dikwijls een niet on belangrijk «eel van de reparatiekosten ormt, Philips onderzoekkosten in rekening brengt, in dien u besluit het appa raat niet te laten repa reren". Zo'n mededeling zou toch tenminste monde ling moeten worden ge daan bij de afgifte van het defecte apparaat. Een concern dat er een afdeling consumenten belangen op na houdt, zou dat zeker moeten doen. Koppelverkoop Het concern heeft echter voor de teleurgestelde consument, die enige tientjes „voor nop" op de toonbank heeft moeten leggen, een verrassing bedacht. De onderzoek- kosten worden terugge geven, indien de consu ment aan de hand van een geldig garantiebe wijs aantoont, binnen twee maanden na de kos tenopgave een soortge lijk apparaat „van het zelfde merk!" te hebben aangeschaft. Misschien dat Philips daarvoor een andere naam heeft, maar voor mij is dat duidelijk kop pelverkoop Nee. in dit opzicht is „het bekende concern in het zuiden des lands" geen lichtend voorbeeld. Tot dusverre was het voor de consument niet mogelijk 'een „aange past" dekbed te kopen. Dit bezwaar is nu onder vangen. omdat de Stich ting IVHH (bekend van het groene zegel: „goed gekeurd door de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen) een inde ling ln drie warmtc-klas- sen heeft gemaakt. Op dekbedden met dat groene keurmerk zal voortaan die indeling worden gegeven en wel als volgt: Klasse 1: de warmste dekbedden, geschikt voor gebruik in koude slaapkamers en voor mensen die kouwelijk zijn. Deze dekbedden ge ven de warmte van drie tot vier warme dekens. Klasse 2: de middelste klasse en hiermee ge schikt voor mensen die het „niet snel te warm of te koud" hebben. Deze dekbedden staan voor twee tot drie warme dekens. Klasse 3: de minst warme klasse, geschikt voor een slaapvertrek met een hogere tempera tuur of voor mensen die het gauw warm hebben. Ze geven de warmte van een twee warme dekens. Het isolerend vermogen van dekbedden ls proef ondervindelijk bepaald, aangezien het donsper centage en vulgewicht daarover geen uitsluitsel geven. Een lijst van goedge keurde dekbedden en de bijbehorende warmte- klasse ls bij het IVHA te koop voor de prijs van 2,50 te storten op post rekening 338944. Jaap Romijn (museumdirecteur): Reclame Is ver spilling van energie en geld, maar draagt wel bij tot verlevendiging van de samenleving. Zou ik haar. ali te er niet was, missen? Zeker wel. voor «over te op een teker niveau creatief is. Jammer genoeg Is dat zo zelden het geval. Hoewel bij het teruglezen, historisch, wordt de reclame toch weer, tot In de onnozelste vormen, interessant, t' ziet: een labiel standpunt. (Bijeengebracht door FHV/BBDO).

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15