kleine krant t M m Trouw de Potloden voor Nicaragua -x il ai ei President Portugal komt op voor vrijheid Timor <Sr Verwachte zuivering in Praag blijft uit L Bisschoppen op matje bij paus Blokje om Koude oorlog "I 'Khaddaffi wil van duizenden Palestijnen af' Bouteflika uit Algerijns kabinet DINSDAG 15 JANUARI 1980 TROUWKWARTET 15 JANUARI 1980 De kleine krant Medewerkenden Piet Hagen Hanneke Wiigh Johanneke Leestemaker Herman Ameli/ik Bert Klei Gilles Stoop Sneven en reacties naar Trouw, postbus 659 1000 AW Amsterdam Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De postbode brengt dagelijks grote pakken vol kladbloks. potloden, punteslij- pers, schril ten, schetsboeken en sportartikelen bij het Rode Kruis in Den Haag. Al die spullen zijn bestemd voor schoolkinderen in Nicaragua. Het Nederlandse Rode Kruis heeft deze actie georgani seerd omdat de scholen in Nicaragua hulp vroegen. Ni caragua heeft een felle burgeroorlog achter de rug en het land moet van de grond af worden opgebouwd. Een van de grote problemen is het on derwijs. Er is een geweldig tekort aan goede leermidde len. Zelfs de eenvoudigste dingen zoals puntesiijpers ontbreken. Het Jeugd Rode Kruis heeft Nederlandse scholen ge vraagd materiaal in te zame len en op te sturen naar Den Haag Volgende week worden alle spullen uitgezocht en in gepakt Eind januari kan het dan opgestuurd worden naar Nicaragua Behalve materi aal is ook geld nodig: gisteren was er al meer dan 22.000 gulden binnen. Lezen en schrijven Niet alleen het onderwijs De bewoners van Mos kou hebben het afgelo pen weekeinde gebib berd. De temperatuur daalde er 's nachts tot dertig graden onder nul. Ook in Spanje hadden voor kinderen moet worden verbeterd, ook voor de vol wassenen moet iets gedaan worden. Meer dan de helft van de mensen boven de tien kan niet lezen of schrijven. Ze zijn „analfabeet". Op het platteland komen dorpen voor waar slechts één man kan lezen wat de kranten schrijven. De nieuwe regering wil hier iets aan doen. In maart be gint een grote campagne om oudere mensen te leren lezen en schrijven. Een paar hon derd onderwijzers uit Cuba zijn al bezig om hun collega's in Nicaragua te leren hoe Je dat onderwijs aan volwasse nen moet aanpakken Want op Cuba hebben ze twintig Jaar geleden hetzelfde moe ten doen: de hele bevolking leerde toen binnen een Jaar lezen en schrijven. de mensen last van de kou. Er viel de afgelo pen dagen een dik pak sneeuw in Spanje. Op sommige plaatsen had het al twintig jaar niet gesneeuwd. Gisteren is er in Rome een heel bijzondere groep mensen bij elkaar gekomen: de paus en zeven Nederlandse bls- choppen. De vergadering zal ongeveer 12 dagen duren en heet „de bijzondere synode" Er wordt gepraat over de moeilijkheden in de rooms katholieke kerk in Neder land. De zeven bisschoppen leiden deze kerk in Nederland en de paus is het hoofd van alle bisschoppen van de we reld. dus ook over die van Nederland. vj) De moeilijkheden zijn ont staan omdat de bisschoppen het onderling niet met elkaar eens zijn. Wat van de één mag. keurt de andere af. En omdat het heel raar is dat je. als kerkganger bij de ene bis schop allerlei dingen niet mag en bij de andere dezelfde dingen wél mag. heeft de paus de bisschoppen uitgeno digd eens over dat verschil van mening te komen praten. Te modern Het komt er eigenlijk op neer dat Je aan de ene kant de ouderwetse bisschoppen Gij- sen en Simonls hebt. en aan de andere kant de vijf ande ren. Een vorige paus, Paulus VI. heeft Gijsen en Simonis benoemd omdat hij de katho lieke kerk in Nederland te modern vond. Vooral bis schop Gijsen is een dwarslig ger. Hij weigert aan allerlei acties mee te doen die de an deren wel willen. De grote vraag is nu of de paus beide partijen zal vra gen. water in hun (bisschops)- wljn te doen of dat hij van alle bisschoppen een strenge re koers zal eisen. Schaatsen Pas als het ijs op de sloten ligt. bedenken de meeste mensen dat ze hun schaat sen nog moeten laten slij pen. Opstoppingen bij de schaatsenslijper is het ge volg. Soms moet je wel drie dagen waehten voor jouw schaatsen aan de beurt zijn. Ondertussen kan elke dag de dooi inzetten en er een einde aan de ijspret komen. Minister-president Van Agt houdt van wielrennen. dat is zo langzamerhand wel be kend. Een topsporter zal hij nooit worden, want al dat ver gaderen tot diep in de nacht is bar slecht voor je conditie. Maar als Dries van Agt wel een wielrenner van formaat was En als hij uitgekozen zou worden voor de Neder landse ploeg die naar de Olympische Spelen in Mos kou gaatWat zou hij dan doen? Niet gaan. heeft Van Agt gezegd. Niet omdat hij bang is om te verliezen. Nee. gewoon omdat hij die Olym pische Spelen niet aan de Russen gunt. De minister-president vindt dat de Russen het recht om de Olympische Spelen te or ganiseren verspeeld hebben. Door het zuidelijke buurland Afghanistan te bezetten, heb ben ze bewezen dat ze hele maal niet zo vredelievend zijn, als ze zeggen. Dan moe ten ze ook niet een groot sportfeest organiseren om de vriendschap van alle volken te vieren En dus zou Dries thuis blijven en gewoon in Den Haag (waar de regering zit) of in Nijmegen (waar hij woont) een blokje om gaan fietsen. Het Nederlands Olympisch Comité is niet zo blij met de uitspraak van de minister president. De regering ver biedt Nederlandse sportmen sen niet om naar Moskou te gaan. Dan moet Van Agt ver der ook zijn mond houden over wat hij zou doen. als Want hij mag niet eens mee. al zou hij willen. Eigenlijk moet je elk jaar je schaatsen laten slijpen. Vooral zand. aarde of tak jes op het ijs maken de ijzers bot. Op natuurijs, slo ten en plassen, liggen meer van deze obstakels dan op een kunstijsbaan. Het slij pen van een paar noren kost ongeveer zeven gul den. Het slijpen van kunst- rijschaatsen is wat duurder omdat de ijzers van de De zaak ligt zo Alb ik een goede VAjielreaNCR zou zgN dau zou ik NU MiET meedoen aam een weDyreyp MOSKOU schaatsen niet helemaal recht zijn. De slijper heeft een machine, die wel een beetje opeen messenslijper lijkt. De onderkant van de ijzers wordt tegen een draaiende steen gehouden. Deze steen slijpt flinters staal van de ijzers af. De steen moet heel hard zijn. harder dan het staal van de ijzers. Daarom wordt de steen onder hoge tempera- Dat i-5 TOCH v>JEL CEW vjekvlELEMb IETS. rr turen gebakken en heet dan een keramische steen. Als je een paar nieuwe schaatsen koopt, kun je ze het beste eerst laten slijpen vóór je het ijs opgaat. Voor dat je de schaatsen weer opbergt, moet je ze heel goed schoon en droog ma ken en in het vet zetten. Het vet. bijvoorbeeld vaseline of kaarsvet, zorgt ervoor dat de ijzers van je schaat sen niet roesten. r~' O O Amerika is heel boos op Rusland, omdat Russische soldaten in de dagen na Kerst Afghanistan bezet hebben. Amerika is zo boos dat sommige mensen van een „koude oorlog" spreken. Wat is een kou de oorlog? Wat een gewone oorlog is weet iedereen. Soldaten van het ene land vechten tegen die van het andere land. Er wordt ge schoten en er vallen meestal veel doden en gewonden. Een koude oorlog is een oorlog die meti alle middelen gevoerd wordt, behalve met wapens. Twee landen die met elkaar ruzie maken kunnen het elkaar nog op heel wat andere manieren lastig maken. Bekende manieren zijn het wegsturen van de ambassadeurs (de vertegenwoor digers van het ene in het andere land), en het stopzetten van de handel, waardoor een land in moeilijkheden komt. Daar komt dan meestal bij dat de tegen stander heel zwart wordt afgeschilderd. Zelfs al doet hij een keer wat goeds, dan zal hij daar toch wel gemene bedoelin gen mee hebben, denkt men in tijden van koude oorlog. De burgers van het ene land zien alle burgers van het andere land als verschrikkelijke mensen die het ergste van plan zijn. De periode tussen 1945 en ongeveer 1962 wordt meestal omschreven als de tijd van de koude oorlog. Amerika en Rus- 15 januari 1980 land hadden voortdurend ruzie op aller lei plaatsen in de wereld. De Amerika nen zagen de Russen als de grote zwarte beer die de hele wereld communistisch wilde maken. De Russen zagen de Ame rikanen als mensen met hoge hoeden die dachten dat ze alles wat er op de wereld is met hun geld konden kopen en dat eigenlijk de hele wereld van hen was. Zo'n twintig jaar geleden kwam hieraan een einde omdat Amerika en Rusland opeens zagen dat er best kans was dat de koude oorlog zou uitlopen op een echte oorlog. De regeringen van de twee lan den gingen meer met elkaar praten om de ruzies bij te leggen en die periode werd daarom „ontspanning" genoemd. De vrees van veel mensen is dat de Russische inval in Afghanistan een ein de maakt aan de ontspanning en de koude oorlog terugbrengt. een EN irlan uitze iet V ;renig tie sol rps it •nten ssteld en flciéle ïchth et Ja jn ai milit; IPH< de c len i werk Schi r lei< legati >eren t ove ig. de derlai cono lenta n de ireng mei collef BUITENLAND door Jan Halkes LISSABON De Portugese president overweegt stappen te ondernemen in de kwestie van de Oosttimorese onaf hankelijkheid. Het adviesor gaan van president Eanes, de revolutionaire raad. zal zich morgen beraden over een dos sier dat het Portugese minis terie van buitenlandse zaken onlangs heeft samengesteld. Het regeringsprogramma van het nieuwe kabinet spreekt van het bevorderen van het „recht op zelfbeschikking" van de door Indonesië in 1976 geannexeerde vroegere Por tugese kolonie. President Ea nes heeft dit initiatief buiten de regering om genomen. Waarnemers menen dat de stap van de Portugese president kan leiden tot een conflict tussen de regering van Sa Cameiro en Eanes Sa Cameiro heeft Eanes herhaaldelijk verweten op het gebied van de buitenlandse politiek te veel zijn eigen gang te gaan. Onder het nieuwe bewind zou de president daar geen ruimte meer voor kunnen vinden. De Portugese grondwet stelt echter dat het de taak ls van de president en de regering ai het nood zakelijke te doen om het „recht op onafhankelijkheid" van Oost-Tlmor te bevorderen en te garanderen. Oost-Tlmor werd In 1975 kort nadat de bevrijdingsbeweging Fretilin er de onafhankelijkheid had uitgeroepen, door het Indonesische leger onder de voet gelopen De Portugese regering erkende die onafhankelijkheid niet. maar had zich enkele maanden daar voor al uit de kolonie teruggetrokken Zij wilde geen partij kiezen in de kortstondige burgeroorlog tussen het Fretilin en de gematigder UDT. die in die strijd het onderspit moest delven Hongersnood Het Fretilin heeft zich enkele jaren na de invasie met succes tegen de Indonesiërs kunnen verzetten, ge bruikmakend van de voor een guerril la gunstige voorwaarden in het on herbergzame binnenland. Een groot aantal, zo niet het merendeel, van de in de bergen teruggetrokken Ti more zen werd vorig Jaar door hongersnood gedwongen zich aan de Indonesiërs over te leveren. Uit onder meer waar nemingen van het Internationale Rode Kruis dat pas medio vorig jaar in Oost-Tlmor werd toegelaten - kan worden opgemaakt dat ongeveer 200 000 van 650 000 Timorezen van de honger zijn omgekomen Nog eens zoveel verkeren door de hongersnood in levensgevaar. De verontrustende berichten uit Oost-Timor hebben in december ge hoor gevonden in de Verenigde Sta ten. In strijd met de Amerikaanse voorschriften gebruikten de Indone siërs bij de invasie van december 1975 Amerikaanse wapens. Tevoren had den president Ford en zijn minister van buitenlandse zaken Kissinger hun stilzwijgende toestemming aan de Indonesische president Soeharto verleend. „Indonesië, de mohammedaanse staat met het grootste inwonertal, is een belangrijke olieleverancier; zijn militaire regering is rechts en onder drukkend. Maar het Amerikaanse zwijgen over Oost-Timor staat in schril contrast met de verontwaardi ging over Cambodja: het lijden is groot in beide plaatsen", aldus een commentaar van de New York Times op de vooravond van kerstmis Ontsnappingen Verklaringen van Timorese vluchte lingen in Lissabon doen vermoeden dat ook na de toelating van het Inter nationale Rode Kruis en andere hulp organisaties. de toestand in Oost-Ti mor nog niet veel verbeterd is. Vorig Jaar wisten in totaal 670 Oosttimore- zen. voornamelijk Chinese midden standers. via omkoperij van de Indo nesische veiligheidsdienst te ont snappen naar Lissabon. De laatst aangekomenen bereikten Portugal vorige week. ZIJ verlieten Dili al in oktober De geïnterviewde vluchtelingen wil den hun namen niet noemen uit vrees voor repressalllemaatregelen tegen achtergebleven familieleden. Zij zeg gen per persoon meer dan vierdui zend gulden betaald te hebben aan smeergeld en reiskosten Alleen het Portugese paspoort konden zit zon der ..bemiddeling" voor achttien gul den van de Nederlandse ambassade in Djakarta krijgen De Nederlandse ambassade is zaakwaarnemer voor de Portugezen sinds Portugal na de Indonesische inval de diplomatieke betrekkingen verbrak. De vluchtelin gen zijn over de bemoeienissen van onze ambassade overigens zeer te spreken. Volgens de vluchtelingen wil vrijwel elke Timorees het eiland verlaten. Maar alleen de Chinezen die als onge vaarlijk worden beschouwd en die in staat zijn hoge omkoopsommen te betalen, maken een kleine kans. An dere Timorezen die zich aanmelden voor emigratie worden op een zwarte lijst geplaatst en verliezen hun baan. In totaal zouden er nog een paar honderd Portugezen geboren in Portugal zelf op het eiland zijn. Volgens de vluchtelingen worden deze mensen apart gehouden zodra er buitenlandse bezoekers komen van het Rode Kruis of sinds kort ook van geselecteerde journalisten. De aan wezigheid van deze Portugezen zou voor de Portugeze regering een aan leiding kunnen zijn tot diplomatieke stappen. PRAAG (AP) De Tsjechoslowaakse communistische pa heeft de inwisseling van partijkaarten tot dusver niet aaj grepen voor een grootscheepse zuivering onder haar leden, partij zelf geeft geen informatie over de operatie, m.-^ volgens een goed ingelicht partijlid zijn er van de i hrS -L Strijkstok De vluchtelingen zeiden niets ge merkt te hebben van de Rode Kruis- waamemers die er op moeten toezien dat van de buitenlandse hulp niets aan de militaire strijkstok blijft han gen. Naar schatting zouden de mili tairen viervijde van de hulp doorver kopen aan de tussenhandel om de opbrengst in eigen zak te steken. De prijs van een zak rijst is sinds 1975 verdubbeld, hoewel het Rode Kruis die gratis ter beschikking stelt. Ook kan een zak rijst geruild worden te gen een zak Timorese koffie die na tuurlijk veel meer waard is. De vluch telingen zeggen dat er geen enkele verbetering in de situatie is en dat de gehele Oosttimorese bevolking ge doemd is van honger om te komen. Volgens eind december uit Oost-Ti mor gesmokkelde brieven leeft het verzet in het oostelijk deel van Oost- Tlmor weer op Mari Alkatlri, de „mi nister van buitenlandse zaken' van het Fretilin, bevestigde het afgelopen weekeinde in Mozambique dat er weer wordt gevochten. Indonesië heeft daarom begin december vijf ba taljons soldaten toegevoegd aan de strijdmacht op Oost-Timor. aldus Al- katiri. Een zestig leden tellend cen traal comité van het Fretilin zou in de bergen van Oost-Timor Vicente Reis tot president hebben gekozen, als op volger van Nicolau Lobato. die in december 1978 sneuvelde Maar vol gens eerdere berichten is ook Vicente Reis gesneuveld. Zeker is dat Jet einde van de onrecht matige militaire bezetting waar tot nog toe geen van de grote mogendhe den zich druk over heeft gemaakt nog lang niet in zicht is. partijleden in district l van Praag slechts twaalf geschrK „De helft was gewoon te oud om lid te blijven, drie gavel kennen dat ze onvoldoende tijd hadden voor het partijwerlTER de overigen hadden andere redenen," aldus deze man. rgini f.740 Drie Oosteuropese landen kondigden vorig jaar aan dat alle partijleden een nieuwe lidmaatschapskaart moesten aanvragen: Tsjechoslowakije. de DDR en Roemenië. Alleen in Tsje choslowakije is de inwisseling al be gonnen. partijcommissie verschijnen, level commissies hebben opdracht de£rcjg President Eanes van Portugal. BEIROET. TEHERAN (UPI. DPA) De Libische leider, kolonel Moammar Khaddaffi heeft besloten tot de uit wijzing van enige duizenden Palestij nen. zo heeft gisteren het Iraanse dagblad ..Teheran Times" gemeld Het blad zei dit van het Palestijnse persbureau Wafa te hebben verno men Volgens het in Beiroet verschij nende blad „Al-Llwa" heeft de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO van Jassir Arafat besloten alle Arabi sche conferenties te boycotten die in Libië worden gehouden. Daaronder valt ook het Arabische volkscongres, dat op 20 januari in de Libische hoofdstad Tripolis, moet beginnen Tot dit congres behoren links-geo riënteerde Arabische partijen en or ganisaties. Het botert al langer niet meer tussen Libië en de PLO. hoewel Khaddaffi onlangs nog verklaarde dat Libië de Palestijnse revolutie zal blijven steu nen „op de weg van de gewapende strijd". Volgens het officiële Libische persbureau maakt niet Libië maar de belangrijkste organisatie binnen de PLO. namelijk Arafats eigen Al Fa- tach. de moeilijkheden In het Westen werd aangenomen dat alle drie de landen van de gelegen heid gebruik zouden maken om een grote schoonmaak onder de leden te houden (Het partijlidmaatschap geldt als voorrecht.) De slechte eco nomische toestand en de toenemende onvrede in het land daarover zouden tot deze zuivering hebben kunnen leiden. In 1969. een jaar na de Russische inval die een eind maakte aan het bewind van Alexander Dubcek. kreeg een derde van de Tsjechische partij leden geen nieuwe kaart. Westerse diplomaten in Praag wijzen erop dat de verantwoordelijkheid voor de operatie, die een jaar zal duren, is overgelaten aan plaatselijke partijcommissies. Van centraal toe zicht is niets te merken. Ontevreden Het afgelopen jaar heeft de Tsjechi sche regering regelmatig gewezen op de behoefte aan een betere bedrijfs leiding. De opvolgers van de mana gers die aan het eind van de jaren zestig het veld moesten ruimen, kre gen de schuld voor tekorten aan con sumptiegoederen en grondstoffen, voor de gebrekkige kwaliteit van de produkten waardoor niet tegen bui tenland te concurreren was. voor cor- ruptie en voor het eeuwige zoeken naar uitvluchten. De vooruitzichten voor dit Jaar zijn somber en de partij geeft openlijk toe dat de bevolking op grote schaal ontevreden is. Het partfjlidmaatschap. aldus het partijblad Rude Pravo. moet ervoor zorgen dat iedereen aan de kaak wordt gesteld die „de normen van het partijleven schendt, volhardt in ver ouderde gewoontes, zijn heil zoekt in uitvluchten, zich overgeeft aan zorge loosheid of zijn plichten verzaakt" Alle 1.5 miljoen partijleden tien procent van de bevolking moeten nog dit jaar voor een plaatselijke te aantekeningen worden daarni genomen in het kaartensysteemat in de partij. ir Wil De ernstigste straf is uitstoting iien partij, een berisping is een aiFale mogelijkheid. Een bedrijfsleidei*nlcl0 de grote Skoda-fabriek in Mlad4 A?Z leslav is wegens zwendel de jjdien: uitgezet, een collega-kameraadw „te vaak diep in het glaasje k heeft een berisping gekregen, i Rude Pravo. „Als het weer de tijd is voor nil partijkaarten gedraagt iedereen] zo goed mogelijk." zegt een pari „Een hoop mensen vroegen zich zorgd af hoe ze ervoor stonden krijgen ze een schouderklopje moeten dan weer gelukkig zijn ALGIERS (AFP. Reuter. AP) vroegere Algerijnse minister vaii tenlandse zaken. Abdelaziz Boii ka. die eens als de belangrijkste I hebber op het presidentsschap is uit het Algerijnse kabinet gestl^»^ Bouteflika. die sinds februari I jaar de kabinetsfunctie van advj van de president bezette, keert! terug in de regering zoals dlel president Chadli Bendjedid welf wijzigd en beëedigd. ter H De posten van adviseur van de dent zijn opgeheven. Bouteflik. bekend stond als de vertrouv van de vorig Jaar overleden presP Boumedlenne. verblijft de laatst vaak in het buitenland voor dische behandeling. Hij is vi Jaar lang minister van buitei zaken geweest en was een belangrijkste kandidaten voor volging van Boumedlenne. Mi wel hij als zijn voornaamste Mohammed Yahlaoul. werd seerd ten gunste van de huidige dent Chadli. die gesteund wei het Algerijnse leger. Bouteflika toen adviseur van de president, hij heeft al een jaar geen kablni ting bijgewoond >Xen r eei SEL vl j Belg nil ie s vi tsen 'erd ateg is h lereg gi n, wi aai :ken and i erp s e bui idigd wg ge

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 8