Helpen in gezinnen gehandicapte Tekening van een lezer rouw Commentaar hou dat gezicht in de plooi Landelijke vereniging van oppascentrales opgericht en blaam mpische spelen [e"Ttere studieduur in 1980 mogelijk Zes mensen flauw gevallen bij verkoop kaarten Telebingo zesling hoed af DAG 15 JANUARI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET isterf1 ngre In i$ fout alle lof van het CDA schrijven aan de persoon van ïcx Van Agt, maar het is ook d van de weeromstuit de ier met alle blaam op te sche- 'rincipieel denkende mensen n dat te weten. Het is daar- bazingwekkend toch, dat de •werkgroep „Niet bij brood i" de premier nagenoeg al- verantwoordelijk stelt voor :ij ziet als een beschadiging t imago van het CDA als (elijke democratische partij ior „het aan lager wal raken Ie Tweede Kamerfractie van ^DA". werkgroep die zich zorgen 'end!1 over ^et P"nc'P'ë'e gehalte i ra Ie Parl'J. is wel de laatste die chügzorg aan slechts één persoon 'ternophangen. Als er te veel aan 'an* onsverheerlijking wordt ge- in het CDA (en er is zeker Ko al niemand (de leden van het et-Van Agt niet uitgezon- duidelijk zijn wat het kabi- - N iu precies besloten heeft ten n van het subsidie aan het ,nds Olympisch Comité en of niet meedoen aan de in Moskou. eerste plaats maakt het een knullige indruk dat de minis- klaarblijkelijk wel over iken spreekt, maar het ant- op de meest voor de hand Ie vraag: „subsidiëren we IOC eigenlijk wel en zo ja, teveel geld?" zelfs na afloop :t beraad nog niet bekend is. buitenstaander denk je toch flekeurig, dat als zovele hoog- itsten in den lande zich over raag buigen, de stukken en Hosiers onder handbereik zul- ^iggen. De werkelijkheid is fceinr'ijk anders en minder op za- ijkntfheid en efficiency toegesne- siektfan Je had verwacht en moe- ar wiopen. wa fllmïinisterraad heeft nu besloten flinkfcnderzoek in te stellen naar ptwoord op die vraag (en in ■«van een positief antwoord de ^^idie in te trekken), maar ook I mtwoord over de vraag: |f doen in Moskou of niet?" ie laten aan het NOC. Afge- O'an alle hierboven genoemde sche bezwaren: hier is toch plaats voor wat principiële ikeningen. eerste plaats ontloopt de ng op deze manier zelf een TOcfcing >n wat toch vooral een !Ste l^ke zaak is (hoe reageren wij :itaünd °P de 'nva' 'n Afghani- i en in de tweede plaats wordt ph wel heel onhandig omge- J8en met de beginselen van de lie-politiek, zoals die zich in inge reeks van jaren in Ne- hebben gevormd. reden toe, dat gevaar te onderken nen) dan is dit een cultus die in laatste instantie wordt gedragen door de leden van het CDA zelf. Hooguit zou men kunnen vaststel len dat de premier zich het applaus meer of minder welgevallig laat aanleunen. Oud-ARP-voorzitter Veerman heeft zich eens de grap laten ont vallen, dat in de letters CDA de „a" slechts staat voor het woord „applaus". Dat klinkt wat bitter, maar overigens slaat die grap min der op de partij dan op de leden en de aanhang terug. En zo hoort het ook. De leden maken het beeld van het CDA. Als zij vinden dat met applaus kan worden volstaan, dan zegt dat meer over het CDA en de daarbij behorende politiek, dan over de persoon van premier Van Agt. door Cisca Dresselhuys UTRECHT Ouders die een gehandicapt kind hebben dat ze thuis verzorgen, komen maar al te vaak niet of nauwelijks toe aan een beetje ontspanning. Uitgaan is er meestal niet bij. en zelfs zo iets gewoons als samen nieuwe kleren kopen, komt er niet van. Er moet altijd iemand thuis zijn om het gehandicap te kind te helpen. c in< d hel EIUWI at «h ieke o ls tri I elangrijkste beginsel is, dat jgering geld beschikbaar stelt £en aantal taken die zij nodig vindt, maar de subsidie-ontvanger de vrijheid laat om de eigen huis houding in te richten. Het christe lijk onderwijs bijvoorbeeld wordt gesubsidieerd, maar terecht hou den de subsidie-ontvangende in stanties vast aan de vrijheid van richting én inrichting. Toen een paar jaar geleden in het Holland Festival een aantal nogal politiek geladen manifestaties wa ren geprogrammeerd, werd van uit de Tweede Kamer aangedrongen op intrekking van de subsidies voor die manifestaties. Minister Klompé heeft dat toen, terecht en heel principieel, geweigerd. De onvermijdelijke consequenties van een rigoureus en naar subjec tief welgevallen open- en dicht draaien van de subsidiekraan is alleen maar een ongewenste ver sterking van de macht van de over heid over de burgers. Wat blijft er zo over van de soevereiniteit in eigen kring? Diezelfde redenering past nu ten opzichte van het NOC. Eens in de vier jaar komen ama teur-sportlieden ergens op de we reld bijeen om uit te maken wie van de besten de allerbesten zijn; de overheid vindt het kennelijk een nationaal belang dat Neder land daaraan meedoet en geeft het NOC daarom een bescheiden bij drage om de besten en de braaf sten uit Nederland te selecteren. Aan alle voorwaarden voor dat subsidie zijn tot nu toe voldaan: de spelen gaan door en het NOC selecteert en zendt uit. Wat voor schade moet het NOC in de voort gang van zijn werk nu plotseling lijden voor een politieke beslis sing, die de regering zelf niet wil nemen en waartoe het NOC niet geroepen is en dat alleen op grond van de Russische inval in Afgha nistan, terwijl het probleem van de mensenrechten in Rusland, dat wij al jaren kennen, nooit aanleiding heeft gevormd tot een al of niet goed voorbereide besluitvorming in de ministerraad? Het gaat niet om een enkel huisgezin, maar om grote aantallen: er zijn on geveer 30.000 Nederlandse gezinnen, waar thuis een lichamelijk gehandi capt kind verzorgd wordt, en zo'n 12 000 gezinnen waar een zwaar gees telijk gehandicapt kind thuis woont. Om al deze ouders toch de mogelijk heid te bieden er eens samen „tussen uit" te gaan, hetzij voor een avondje- uit, hetzij voor een lang weekend, zijn de afgelopen tijd in veertig plaatsen in ons land zogenaamde oppascentra les in het leven geroepen. Vrijwilli gers komen dan die avond of dat weekeinde oppassen op het gehandi capte kind. Het algelopen weekend is in Utrecht de Landelijke Vereniging van Oppas centrales voor gehandicapten opge richt. Het initiatief is genomen door de Landelijke Stichting Werkwinkel, die zich bezig houdt met het opzetten en coördineren van allerlei soorten vrijwilligerswerk. Het idee voor deze oppascentrales sloeg erg aan, zodat er in twee jaar tijd veertig van dergelijke instellin gen konden worden opgericht. Daar zijn tussen de twee- en de drieduizend vrijwilligers bij betrokken. Weinig steun Nu in verschillende plaatsen de op pascentrales al een tijdje draaien, blijkt hoe weinig steun ouders krij gen die een lichamelijk of geestelijk gehandicapt kipd thuis willen of moe ten houden. Naar mate de centrales langer bestaan, laten de ouders, die er gebruik van maken, blijken, dat ze naast oppas ook behoefte hebben aan andere praktische steun. Bij voor beeld aan iemand, die met hun kind komt spelen of aan iemand, die wat hulp biedt bij het naaien van aange paste kleren. In de praktijk zijn er al heel wat „vastere" relaties uit deze oppasdiensten gegroeid: men trekt er samen op uit. gaat eens samen met de ouders en het kind naar de dierentuin of iets dergelijks. Elke vrijwilliger heeft zijn of haar vaste adressen. Het is niet zo, dat er iedere keer een nieuw gezicht in zo'n hulsgezin verschijnt; men hecht er Juist veel waarde aan om een vast contact te laten ontstaan tussen de gehandicapte en de vrijwilliger. Om vrijwilliger te kunnen worden bij een oppascentrale hoeft iemand niet aan veel eisen te voldoen. De enige voorwaarde ls. dat de vrijwilligers ou der zijn dan achttien Jaar. Omdat het hier toch in veel gevallen om wat moeilijker gevallen gaat. vindt men het niet juist dit werk te laten doen door tieners van dertien of veertien Jaar. In de praktijk blijken zich vaak ex-verpleegsters, studenten pedago gie, of ouders die zelf een gehandi capt kind hebben of hebben gehad aan te melden voor het oppaswerk. Aan de gehandicapten worden geen eisen gesteld, niet wat betreft leeftijd (men kan net zo goed oppas vragen voor een volwassen gehandicapte als voor een kind) en ook niet wat betreft de handicap. Binnen de centrale wordt gezocht naar een vrijwilliger, die een bepaalde handicap „aankan". Wel moeten de ouders of familieleden van de gehandicapte WA verzekerd zijn, waardoor de vrijwilliger tijdens zijn werk verzekerd is tegen eventue le ongelukjes. Thuis oppassen bij een gehandicapte vrijwilligerwerk Vergoeding Op uitdrukkelijk verzoek van de ou ders krijgen de vrijwilligers een bescheiden vergoeding, die meest al anderhalve gulden per uur be draagt (een tientje voor een hele dag. en 25 gulden voor een weekeinde). Deze bedragen staan niet vast; de meeste vrijwilligers hoeven dat geld eigenlijk helemaal niet. Een gezin dat financieel moeilijk zit, hoeft zich dus niet te laten weerhouden de oppas centrale om hulp te vragen Kinderpostzegelwerk Nicolette de Boer, die namens Werk winkel het project begeleidt, zegt dat de pas opgerichte landelijke Vereni ging, als belangrijk doel zal hebben, geld voor het werk in te zamelen. „In november van dit jaar loopt de gelde lijke steun af. die wij drie jaar lang Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859. 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon tze parlementsredactie AG Universiteiten of ho llen die dat willen, kunnen al in (udiejaar 1980-'81 beginnen met >ering van een kortere studie- Dlt volgt uit het wetsontwerp jle zogeheten twee-fasenstruc- •aarmee de ministerraad vorige ijdag akkoord is gegaan. i ls om deze structuur in 1981 over de gehele linie in te voeren. Op het ogenblik is men al in drie plaat sen met de twee-fasenstructuur be zig: Maastricht, Tilburg en Rotter dam. De invoering zal daar echter voorlopig beperkt blijven tot nieuwe studierichtingen. Het kabinet wil nogal haast zetten achter de algemene invoering van de kortere studieduur, omdat de nieuwe structuur goedkoper is. gehad hebben van het Kinderpostze gelwerk. Tegen die tijd moeten er dus andere subsidiegevers zijn. We den ken daarbij aan de ministeries van CRM en volksgezondheid. Wanneer Je ziet hoe enorm groot de Jaarlijkse geldstroom naar alle mogelijke in richtingen voor gehandicapten is.- dan verbaas Je Je erover, dat er vrij wel niets beschikbaar blijkt te zijn voor de thuishulp. Ouders, die om welke reden dan ook, hun kind liever thuis willen houden, moeten dat toch kunnen doen. Ze moeten toch niet tegen hun zin, om financiële redenen hun kind in een inrichting of een tehuis doen, omdat dat betaald wordt door een of andere verzekering. Dan krijg Je nare toestanden, dan gaan kinderen om heel onzuivere redenen de deur uit Geld Ook al wordt het werk door vrijwilli gers gedaan, toch ls er geld nodig. „Ten eerste moeten vrijwilligers een redelijke onkostenvergoeding heb ben. Je kunt er niet van uit gaan. dat deze mensen altijd maar alles gratis doen. en er dan ook nog geld bij in schieten." zegt Nicolette. „Ten twee de is er geld nodig voor allerlei admi nistratieve zaken, zoals telefoonkos ten, porti, zaalhuur voor een vergade ring. advertenties in een krant en dergelijkë." „Je moet er erg voor oppassen dat bij voorbeeld de overheid vrijwilligers niet ziet als een goedkope oplossing voor alle mogelijke problemen. Ik ben er vóór dat er vrijwilligerswerk bestaat en ook dat dat niet betaald wordt, maar je moet wel opletten, dat de vrijwilligers er niet bij inschieten en dat ze totaal geen rechten en al leen maar plichten hebben ..Ook moet Je goed in de gaten hou den of. en waar vrijwilligers moeten en kunnen samenwerken met be roepsmensen. Want het moet natuur lijk niet zo zijn, dat vrijwilligers het werk afpakken van de beroepskrach ten. waardoor die werkloos zouden worden. Juist dit oppaswerk vind ik een heel goed voorbeeld van typisch vrijwilligerswerk. Dit soort werk kan niet gebeuren door beroepskrachten, het valt immers bulten normale werk tijden. Bovendien zou het dan weer onbetaalbaar worden." zegt Nicolette de Boer Vakantie In Alphen aan den Rijn bestaat de oppascentrale nu ruim twee jaar. In de eerste twee jaar heeft deze centra le met 45 vrijwilligers, 250 keer een oppasdienst geregeld Meestal was dat voor avondjes uit of een weekend, maar een enkele keer ook voor een kort durende vakantie De ervaring is. dat de ouders, die in het begin alleen maar „in hoge nood" een be roep deden op de oppas-dienst lang zamerhand veel gemakkelijker vra gen om een vrijwilliger. Zodat nu langzamerhand echt de bedoeling van de oppascentrale goed tot haar recht komt: ouders eens een fijn on bezorgd avondje uit te kunnen bieden. Inlichtingen over de oppascentrales bij de stichting Werkwinkel. Potgie terstraat 37 in Utrecht, telefoon 030 910286 ALMELO (ANP) De politie ls gis termorgen in Almelo met veertien man in actie gekomen om de kaart verkoop voor het spel Telebingo. dat volgende week maandag vanuit schouwburg De Hagen in Almelo wordt uitgezonden, in goede banen te leiden. Ongeveer vierhonderd teleurgestelde mensen zorgden voor de schouwburg voor zó'n gedrang en tumult, dat zes mensen flauw vielen; twee van hen werden naar een ziekenhuis vervoerd, de andere vier werden ter plaatse behandeld. De eerste gegadigden meldden zich zondagmiddag om twee uur al bij de Almelose schouwburg. Om elf uur "s avonds bivakkeerden zo'n kleine hon derd mensen in de vrieskou (het vroor tien graden) bij de schouwburg Om tien uur gistermorgen begon de verkoop van de ruim driehonderd be schikbare kaarten, die om half elf waren uitverkocht. De schouwburg kan zeshonderd mensen herbergen Volgens de politie werden de moei lijkheden onder meer veroorzaakt door mensen, die vanaf zondagavond hadden gewacht n toch geen kaart konden bemachtigen Ook zou drank gebruik bij sommigen een rol hebben gespeeld ermc erker >othe Je b (an t hor Als het er op aan komt. weet een mens maar bitter weinig te be heersen. De geldmarkt misschien een beetje, de goudprijzen nau welijks. de prijzen van grondstof fen in de wereld niet. en over de energie zullen we het maar hele maal niet hebben. Dichterbij huis kan ook. Het mili eu bij voorbeeld, dat hier welis waar onder de term milieu-be heer valt, maar dat komt toch weer op hetzelfde neer: de mens beheerst het milieu, heeft er alles over te zeggen en brengt er uit eindelijk weinig Van terecht. Gek is dat trouwens: hoe dichter iets bij je persoonlijk staat, hoe moeilijker dat te beheersen schijnt te zijn. Hoeveel mensen kunnen zichzelf onder alle om standigheden beheersen en hoe veel hebben hun gevoelens altijd en overal in bedwang? Misschien denken de meesten van ons wel dat een ander niet achter hun ware gevoelens komt. maar dat kan lelijk tegenvallen. De uit drukking .je gezicht spreekt boekdelen" gaat inderdaad niet voor iedereen op. maar in onbe waakte ogenblikken verraadt dat gezicht toch veel meer dan de meeste mensen bloot willen ge ven. Daar hoef je echt geen gek gezicht voor te trekken, zoiets doet iedereen automatisch: meestal zul je het je niet eens bewust zijn. Maar kenners zien aan veranderingen in voorhoofd, wenkbrauwen, oogleden, wan gen. neus. lippen en kin meteen wèl of er varbazing. angst, woede, walging, verdriet of geluk in je omgaat. Paul Ekman en Wallace V. Frie- sen. respectievelijk hoogleraar en lector in de psychologie aan de universiteit van Californië, heb ben daar achttien jaar lang een studie van gemaakt ook van de al dan niet bijbehorende li chaamsbewegingen trouwens. Uitgeverij H. Nelissen in Over- veen heeft die studie (in de PM- reeks, wat Proces-Materiaal bete kent) nu uitgegeven onder de ti tel „De ontmaskering van het ge zicht" (ƒ39.95). Een boek over gezichten en gevoelens, zoals de schrijvers in een inleiding verkla ren of. zoals de psycholoog Jan Remmerswaal het in een woord- vooraf noemt, „een gids voor het herkennen van emoties via de gezichtsuitdrukking". Het is be stemd voor mensen die geen open boek voor een ander willen wezen of er belang bij hebben te weten wat er echt in een ander omgaat. Ekman en Friesen noe men achtereenvolgens de psy chotherapeut, de pastor, de arts. de verpleegkundige, de advocaat, de personeelschef, de verkoper, de leraar, de acteur, maar ook sollicitanten, mensen die een le ning willen sluiten, kopers, kie zers. leden van de rechterlijke macht, vrienden, echtparen, ou ders. geliefden, familieleden. La ten we dus gemakshalve maar zeggen: het is een boek voor iedereen, hoewel het hier deson danks om een wel populair gëschreven wetenschappelijk onderzoek gaat. Wie niet alle hoofdstukken over alle (min of meer standaard ge zichtsuitdrukkingen van a tot z wil bestuderen, kan een leuk spelletje met het boek doen. Voor- en achterin zijn foto's van de in het boek opgevoerde proef personen Patricia en Jan alge- drukt. die door midden geknipt kunnen worden. Door de helften op dezelfde lezichten in het boek te leggen, kun Je uitdrukkingen veranderen en leren herkennen. Hetzelfde leerzame spelletje kan iedereen met haar of zijn eigen gezicht doen. maar daar moeten dan wel eerst hele ritsen foto's met al die verschillende uitdruk kingen van jezelf voor worden gemaakt Ter Braake zich nog een voor die tijd splinternieuw gebaar je hand uitsteken op de fiets In de krant las ze toen zelfs een speci aal artikeltje over ..het nieuwe gebaar" Bagagedragers kenden de mensen toen nog niet ..Je tasje bengelde aan het stuur i Ook had je nog kaarslantaarns, en uitgerekend op een donkere weg was zo n kaarsje dan op! De brievenbesteller, die zesmaal per dag langs kwam. had ook zo n lantaarntje aan zijn uniform han gen en als je dan een brief ver wachtte. zag Je hem al van verre aankomen. Romantisch'" Bah. Patricia's gezicht drukt duidelijk walging uit, op twee manie ren zelfs. Met gebaren, zo was kort geleden in deze rubriek te lezen, moet je erg oppassen De Amerikaan Desmond Morris heeft uitge zocht. dat bepaalde gebaren die hier iets vriendelijks betekenen, door andere nationaliteiten als iets beledigends opgevat kunnen worden. Er zijn trouwens ook ge baren, schrijft mevrouw Ter Braake uit Naarden. die niet meer bestaan „Maar het ergste vind ik. dat het gebaar van hoed afnemen verdwijnt. Vooral Jongelui begrijpen de zin er niet van. omdat ze pet noch hoed dra gen Het is zo ontroerend als bij het Wilhelmus, bij een begrafenis of bij het binnentreden van huis of gebouw dit gebaar wordt ge maakt. Wist u. dat het afnemen van de hoed zijn oorsprong had in het betonen van eerbied Jegens de ander als beeld Oods?" Uit haar Jeugd herinnert mevrouw Mevrouw Rosanna Giannini, een 28-jarige lerares aan een middel bare school in het Italiaanse Arezzo. had een hormoonbehan deling gekregen en haar man Franco en zij waren er dus op voorbereid dat er meer dan één kind op komst was Maar dat er in het ziekenhuis van Florence zes kinderen geboren werden, was ook voor de ouders toch een verrassing Nog belangrijker vin den ze trouwens, dat de twee meisjes en vier Jongens allemaal goed gezond lijken, hoewel niet één baby meer dan 3'/, pond weegt. De artsen zijn tevreden en de verpleegsters zeggen dat de baby s alle zes even vrolijk en levendig zijn en hun flesje met grote animo leegdrinken Vader Giannini. een kantoorbediende, heeft alle publikatierechten aan een groot tijdschrift verkorht Kwaad Twee zusjes van ne gen en dertien Jaar. kwaad omdat hun moeder ze een extra boter ham had geweigerd, hebben dit weekeinde geprobeerd hun beide ouders met woonwagen en al te verbranden. De oudere liggen nu met ernstige brandwonden in het ziekenhuis, dichtbij hun woon plaats Slidell in de Amerikaanse staat Louisiana In orde Er zijn heel wat manuren besteed aan Natallo Alamlllo. een fabrieksarbeider uit Chicago (Illinois), en het re sultaat is dan ook dat het met zijn handen voor een belangrijk deel wel weer in orde komt. Belde handen waren er in een machine afgerukt, maar de vier ploegen chirurgen die in het ziekenhuis een vol etmaal bezig geweest zijn om de handen er weer aan te zetten, hebben Alamillo verze kerd dat hij zijn handen te zijner tijd voor ministens zestig procent zal kunnen gebruiken J Ronne Op tachtigjarige leef tijd ls de beroemde Poolreiziger Finn Ronne Amerikaan van Noorse afkomst in Washington overleden. Ronne nam deel aan veertien expedities naar de Noord- en de Zuidpool, en ook zijn vader was Poolonderzoeker; die behoorde tot de expeditie van Roald Amundsen die de Zuid pool „ontdekte"

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5