Zweeds zilver als herboren Uit brieven van lezers Angst voor satelliet in plaats van beleid De artistieke adelde van Alicia de Larroc- Kritiek op rapport symfonie-orkesten Jonge edelsmeden zorgen voor nieuwe schoonheid EO-directeur: studiecommissie gewenst En dan nog Minder kijkers voor Wim Kan Gerard Reve bij Lieve Jongens^ 1 -DINSDAG 15 JANUARI 1980 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET *DAC door Jac. Lelsz De kluizen van De Nederlandsche Bank liggen, zo wordt gezegd, vol met ..broodjes'' goud. Als dekkingsmiddel heeft dat zijn betekenis, maar men zou er een hongerend volk niet mee kunnen spijzigen. Goud kan dan al een rol gespeeld hebben bij de tempelbouw in Jeruzalem, bij sommige kathe dralen en bij een paar andere beroemde bouwwerken en een enkele oliesjeik kan dan juist de laatste tijd een order geplaatst hebben voor een cassette met gouden tafelbestek, in het algemeen beperkt zich de verwerking van dit edelmetaal toch wel tot de sfeer van de sieraden. Met zilver ls het wat anders gesteld. Het laat zich, behalve als sieraad, ook als gebruiksmaterlaal verwerken. Dat heeft in leder geval twee oorza ken. de prijs en het karakter van dit materiaal zilver is ten opzichte van goud beter betaalbaar en zilver ver toont adeldom in gevallen waarin goud alleen maar een protserige in druk zou maken. Hóeveel adeldom, distinctie, smaak en schoonheid ls op het ogenblik te zien op de tentoonstelling ..Zweeds zilver" in het Gemeentemuseum te Arnhem Zilver wordt in de wereld al zo n 6000 Jaar verwerkt, en goud trou wens ook. Nederland telt ook al een aantal eeuwen edelsmeden. Eens hadden poliUeke ontwikkelingen voor hen zelfs merkwaardige gevol gen. Toen Willem III koning van En geland werd in 1689. moest vrijwel zijn hele hofhouding mee verhuizen Voor de edelsmeedkunst in ons land had dat belangrijke consequenties, want de voornaamste bron voor op drachten verdween daarmee Ander zijds werd het zilver daardoor als het ware ..gedemocratiseerd", zij het dat het zich tot de welgestelden beperkte. Dat proces heeft zich in de loop der eeuwen voortgezet en thans ls er vrij wel geen huis meer of er bevindt zich. hoe weinig misschien ook. wel wat zilver in. Traditie Een grote traditie op het gebied van zilver heeft ook Zweden. Het is dan ook het enige land in West-Europa, dat zelf zilver in zijn bodem heeft In drie plaatsen kan men er de edel smeedkunst leren beoefenen. Op het moment beleeft het Zweeds zilver een soort hergeboorte door een generatie die na de Tweede Wereldoorlog acUef werd. Een van de redenen hiervoor is de herwaardering van het handwerk. Met ambitie, enthousiasme, bezieling en creativiteit is een stel jonge edels meden aan het werk gegaan, maar ze kampen met vele economische pro blemen. De vraag ls of het hun zal lukken op te tornen tegen de vervlak king van de massaproduktle: en men weet dat de Zweden, evenals andere 8candinaviërs, consciëntieuze, goede vormgevers zijn (van architectuur tot serviesgoed en van meubels tot ge reedschappen). De tentoonstelling in Arnhem is sa mengesteld door de Zweedse Vereni ging voor Hedendaags Zilver uit werk van haar leden. Aan de vernieuwing is een klassieke geest niet vreemd. Er is in het algemeen discipline, een voud. zuiverheid, maar soms wordt de verrassing van een onverwachte, gevoelige, versierende wending niet geschuwd. Sommige kunstenaars zijn ook niet bang om. zoals dat rond de eeuwwisseling vrijwel overal ge beurde. aan het oppervlak van het werkstuk te laten zien dat men de techniek van het met de hamer uit Een van de vitrines Zweeds zilver in Arnhem met op de voorgrond werk van Theresia Hvorsley. het plaatmetaal drijven heeft toege past Er is een plezierige verscheiden heid, waarbij zelfs gezegd wordt dat het moderne Zweeds zilver zijn „en- fants terribles" kent. maar dat klinkt toch wat overdreven. Onpraktisch Er zijn sieraden en er is wat men noemt vaatwerk, voorwerpen die al leen maar mooi hoeven te zijn of óók nog een ander doel hebben Wat de sieraden betreft, ze zijn apart, verto nen durf en laten zich vermoedelijk niet altijd gemakkelijk dragen. Horst H. Hild houdt nogal van het robuuste, daarentegen komt Anne Blidholm ve derlicht voor de dag. bepaald onprak tisch lijken de grote, overal uit-ste- kende armbanden van Marita Carl- borg. Bij het andere werk is vaak gemikt op het esthetische met waar nodig aandacht voor het functionele. Mooi. ook als vondst, zijn de kande laars met aan de bovenkant twee platliggende „oorschelpen" van The resia Hvorsley. Hoe een edelsmid fan tasierijk met de huid van het zilver kan omgaan, laat Birgltta Hilling zien. Fraaie, hoewel beheerste orna mentiek komt men in het werk van Lars Arby tegen. Gaaf mag ook de inzending genoemd van Inga Lager- vall, bij voorbeeld een tweetal vaas jes met ronde en ovale vorm, opval lend door de spanning van een strak ke en tegelijk uiterst sensuele lijn. Tot en met 27 januari, maandag tot en met zaterdag van 10-17 uur, op zondag van 13-17 uur. Afghanistan (20) Deze rubnek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren en niet voor open boeven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over het met plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859,1000 AW Amsterdam B<| publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld Gewest Mijn interview in uw oudejaarsnum- mer (over ontwikkelingssamenwer king in de jaren tachtig) herlezend, krijg ik het gevoel dat ik mijzelf in één opzicht moet corrigeren (De in terviewer. de heer Kussendrager, treft niet de geringste blaam, want hij heeft mij de tekst voorgelegd vóór het afdrukken) Over de televlsleru- bnek ..Van gewest tot gewest" heb ik mij te kort uitgelaten en daardoor te negatief Ik ben op ..Van gewest tot gewest" zeer gesteld en kijk er bijna altijd naar. De onderwerpen worden meestal zeer menselijk gekozen en gebracht Ik geniet er ook van dat een der presentatoren Limburgs kan spreken (precies welk Limburgs kan ik niet raden) en dat ook In Limburg doet Er worden door ..Van gewest tot gewest" veel goede en menselijke ac tiviteiten. vaak van vrijwilligers, be licht Wat ik in mijn oudejaarsinter- vlew wilde zeggen, ls dat wij alleen vaak de neiging hebben om nauwe lijks verder dan Nederland te kijken En soms. als het gaat over het restau reren van een oud kasteel, gaat het me te ver: dan denk ik aan de ..huis vesting" van zovelen In de derde we reld Deze uitleg ben ik „Van ge west tot gewest" schuldig. Den Haag J. Tinbergen Speciaal vandaag Afghanistan (17) Volgens Henrique Dekkers heeft de Russische inval in Afghanistan de onzin bewezen van het bezit van kernwapens. Wanneer de ..rebellen" (zo worden deze mensen genoemd die zich verzetten tegen indringers) de beschikking hadden gehad over een uitgebreide en moderne bewapening, waren de Russen misschien van hun plannen teruggekomen. Nu wisten ze. dat ze dit verzet konden verpletteren, evenals in Tsjechoslowaklje en Hon garije en daarom kwamen ze. Naar aanleiding van uw berichtge ving over Afghanistan: heb u niet eens bericht over Russische radiozen ders die het Iraanse volk maanden lang in het Perzisch hebben opge hitst? Weet u waar de olie vandaan komt? Hebt u al eens ontdekt dat de opstandige provincies Koerdistan en Azerbeidzjan aan Rusland grenzen? Hebt u wel eens gehoord over onrust in Baloedzjlstan, tussen Afghanistan en de Perzische Golf? Als u toch op de kaart kijkt, zoek dan tegelijk Zuid- Jemen eens op. het opleidingscen trum van Palestijnse volksbewegin gen. Japanse kamikaze-communis ten. Baader-Melnhof activisten en Iraanse revolutionairen, die thans mi litaire posities in Teheran bekleden. Laat uw blik even afdwalen, naar Ethiopië. Beseft u. dat het Perszische leger, vooral de luchtmacht, door het stopzetten van Amerikaanse onder delen-leveranties. door de liquidatie van haar officieren, en door de chaoti sche ..regering", vrijwel volledig is lam gelegd? Ten Boer H. Buter Baambrugge J. van Teeseling Pljcflt In Tijdsein van de EO een eigen reportage van de opmars van de Islam in Afrika en een gesprek met dr. Gerstenmaier, de vroegere voorzitter van de W. Duitse Bondsdag over sijn herinneringen aan de Olympi sche Spelen in 1936 in Berlijn. Ned. 1 21.00 In Brandpunt een eigen re portage van de terugkeer van Nkomo in Rhodesië na drie jaar ballingschap in Zambia van waaruit hij guerilla's or ganiseerde tegen het bewind van Ian Smith. Aandacht voor de bisschoppensynode in Rome. Vanuit die plaats de eerste reacties op de openings toespraak van de paus en in Nederland een gesprek met kardinaal Alfrlnk. Ned. 2/21.35 Voor het KRO-programma Bureau Paardenveld volgde een film-team twee weken lang dr dagelijkse gang van xaken bij de afdeling kinder politie in Utrecht w aar kinder rechter mr. Anneke Visser en haar medewerkers meestal meer alen in sociale begelei ding dan in gerechtelijke ver volging. Ned. 222.35 De moord was bijna vol maakt (Dial >1 for murder), een Hitchcock-film uit 1954 BRT 221.2# Afghanistan (18) De bezetting van Afghanistan is geen opwelling van de Russen als reactie op het kernwapenbeleid van de NAVO of het uitblijven van onderte kening van Salt II. zoals vele goedge lovige lieden denken. Zo n militaire actie eist maanden van voorbereiding en coördinatie. Zeer waarschijnlijk was het terugtrekken van 1000 tanks en 20.000 manschappen uit Oost- Duitsland reeds een deel van deze voorbereiding, en niet, zoals de Sow- jet-propaganda ons wil doen geloven, een goedwillend gebaar tegenover het westen. Ik kan en wil wel geloven in de goedwillendheid van sommige communisten als persoon, maar nooit in die van degenen, die hen leiden, net zo min als ik dit kan en kon van het nazisme Enkhuizen W. Straling Afghanistan (19) Een land binnendringen, op welke wijze dan ook. hetzij met militair geweld, hetzij met geldelijke winst oogmerken. kan door geen mens. wie en waar dan ook. goedgekeurd wor den Iets anders ls onze houding te genover het vólk van het binnendrin gende land: een volk dat niets van afkeuring, op welke wijze dan ook. mag en kan laten blijken Wij, in ..democratische" landen, hebben nog het voorrecht van vergaderen, van protesteren in en buitenshuis, van het kiezen van onze regeerders: wij kunnen en mogen dit alles nog Doch moet het volk dat voor het grootste deel part noch deel heeft aan de devo lutie van 1917, aan het schrikbewind van Stalin, aan de dictatuur; een volk dat enkel in vrede rustig wil leven, zoals wij hier in het westen; een volk grotendeels geen lid van de partij; een volk waar een zeer groot deel. groter dan wij hier vermoeden, de moed opbrengt het christelijk geloof te belijden, moet dat volk nu gestraft worden met honger, omdat Amerika de toegezegde hoeveelheid graan dreigt niet meer te willen leveren"* Amerika raakt hiermede de gewone man en niet de regeerders, die krijgen hun natje en droogje wel. Indien men deze zou willen ..straffen", laat het dan zijn door het boycotten van de Olympische spelen Oslende-Norg L.van de Hoek In het interview met prins Claus werd benadrukt: ontwikkelingshulp is ei genbelang en naastenliefde Echter, wie bepaalt wat eigenbelang is, wat is de inhoud van zo'n vage term als naastenliefde? BUJft ontwikkelings hulp bij deze motivatie niet afhanke lijk van onze individuele en collectie ve gevoelens die per situatie steeds wisselen? Oeeft de bijbel niet het argument: hulpverlening ls plicht, onafhankelijk van menselijke gevoe lens? De OT wetgeving geeft mijns inziens duidelijke voorbeelden ten aanzien van hulpverlening aan vreemdelingen, slaven en dergelijke en geeft een duidelijke motivatie. Bo vendien: hoeveel armoede en onder ontwikkeling is niet een zaak van onrecht, die nog steeds in stand ge houden wordt. Mag men ten aanzien van deze problematiek ook spreken van schuld van het ontwikkelde noor den ten opzichte van het zuiden? En welke rol speelt Nederlanse christelij ke politiek in dit alles? Het aan de orde stellen van deze „voor-vragen" heb ik gemist in het Interview. Eindhoven L. Struik Schemerlamp In verband met de energiebesparing, heb ik een tip, die ik zelf al Jarenlang toepas Ik lees en schrijf al Jarenlang bij een schemerlamp (tafelmodel) waarin een lamp zit van zestig watt. Onder de kap zet ik een scheerspiegel die de lamp met een veel grotere lichtsterkte terugkaatst op mijn werk. zodat ik in totaal eenzelfde lichtsterkte heb als van een lamp van 150 watt of misschien nog meer Wan neer ik hier niet voldoende aan zou hebben, zou ik er nog een spiegel met vergrootglas naast kunnen zetten. De ruimte ls ervoor aanwezig. Die ouder wetse mensen waren nog zo dom niet, met hun vele grote spiegels in de kamers. Je mist ze echt. als Je ze voor een schoonmaak van de wand haalt Ook heb ik tussen kamer en keuken in de wand een glas-ln-loodraam (op ooghoogte en daarboven*, en op dat vensterbankje staat ook een scher merlampje. zodat ik van die ene lamp zowel in de kamer als in de keuken licht heb. met de eventuele scheer- splegelfs) erbij Wapenveld A. van Engeldorp Gastelaars-Her- Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Er moet zo spoedig mogelijk een studiecom missie komen die zich gaat bezighouden met de problematiek van satellieten en kabels, vindt drs L. P. Dorenbos, directeur van de EO. Die commissie zou moeten bestaan uit vertegen woordigers van de overheid, de omroep en het bedrijfsleven. Op het ogenblik ls de situatie zo, dat er in ons land over deze zaken een angstcomplex bestaat, er is zelfs geen aanvang voor een beleid gemaakt, meent Dorenbos. De opdracht die het ministerie van CRM heeft verstrekt aan de Weten schappelijke Raad voor het Rege ringsbeleid wordt te beperkt ge noemd en ls te laat klaar (als streef datum wordt 1984 genoemd - red.). Daarom moet de NOS de stoot geven om een studiecommissie in het leven te roepen, aldus de EO-directeur op een persconferentie, waarmee zijn omroep de jaren tachtig Inluidde. Hij vreest niet dat het Nederlandse omroepbestel zich binnen vijf of mis schien wel tien Jaar zal wijzigen. Zo lang CDA, links, en WD het politieke machtenspel bepalen zal het plurifor me omroepbestel blijven. „De heer Dorenbos krijgt zelfs een missionaire visie als hij pleit om regeringen en omroepen in andere landen, die met omroepproblemen kampen, op de hoogte te brengen van de Nederland se omroephistorie en -structuur. „Een taak voor buitenlandse zaken en ont wikkelingshulp", aldus Dorenbos. In de ontkoppeling meer leden van een gezin kunnen lid worden van een omroep ziet hij zowel een voordeel als een nadeel. Sterke groei Zimbabwe Wat beogen sommige organisaties in Nederland toch. om met het oog op de verkiezingen in Rhodesië nog eens extra financiële steun te vragen voor het zogenaamde Patriottisch Front? Is het deze lieden dan niet bekend dat genoemd Front al Jarenlang rijkelijk gesteund is door zeer vele groepen? En nu moeten ze weer extra ge steund. Ja, ziet u, want die andere groep wordt ook gesteund en dat wel door Zuld-Afrika. Nou en als dat ge beurt dan ls de boot wel aan. niet waar? Dan kun je als fatsoenlijke Nederlander niet achterblijven om terroristen nog eens wat toe te stop pen? Vooral als je jarenlang bent voorgelicht in de geest van: Dit Front moet straks aan het bewind komen, dan zal men van Rhodesië iets goeds maken en neemt de blanke onder drukking daar een einde. Gelove wie het gelooft, maar de waarheid ligt toch wel ietwat anders. Het Front is door en door marxistisch getint en de beide vleugels gunnen elkaar het licht in de ogen niet. En toch maar steunen, jongens, welja waarom ook niet L. Janse 's GRAVENPOLDER Goed verstaander Aalt van de Glind maakt in zijn bij drage „een goed verstaander heeft meer woorden nodig" aan de Podium pagina (4 januari) de balans op van de kernwapendebatten en de voorge schiedenis daarvan. Zijn behandeling roept vragen op, lijkt mij tevens ln vele gevallen onjuist en loopt boven dien in vele gevallen verre van paral lel met mijn evaluatie. Omdat de gegeven ruimte in deze rubriek be perkt is, zou ik de auteur slechts één simpele vraag willen stellen. „Wan neer een minister-president daarente gen met twee tongen spreek (en voor al zwijgt!), dan hebben we twee moge lijkheden: of hij is geen goede minis ter-president, of hij is een minister president van een te zwakke coali tie." stelt het partijbestuurslid van CDA en ARP. Tot mijn verbazing eindigde de redenering van de schrij ver hier. Ik weet wel dat de auteui niet de mening is toegedaan dat de val van dit kabinet de zaak van de terugdringing van de kernwapenen goed zou doen. Mijn vraag is echter: is Aalt van de Olind ook van mening dat een slechte minister-president (ene mogelijkheid) of een te zwakke coalitie (andere mogelijkheid) niet voldoende grond biedt voor de opinie dat dit kabinet dient te verdwijnen? Ik zou de schrijver zeer erkentelijk zijn als hij hierop zou willen reageren. Ik heb inderdaad meer woorden nodig. Rotterdam Tom van Dijk De hele waarheid Uit de vele reacties op de ontwikke lingen inzake de kernwapenwedloop, de hieromtrent in deze krant gevoer de discussie tussen CDA-voorman- nen, de berichten over en commenta ren op de Russische „inval" in Afgha nistan. is mij één ding duidelijk ge worden: op bijna elk niveau en in nagenoeg elke groepering ..verkoopt' men zijn mening, hoe controversieel deze ook ls. als De Waarheid. Onze Koningin probeerde, tijdens haai kersttoespraken tn de afgelopen Ja ren. ons duidelijk te maken dat we eindelijk eens moeten gaan beseffen dat ónze waarheid slechts een deel van de waarheid is. Toch blijven we zó pretentieus, dat we onszelf in staat achten een ander onze overtuiging te kunnen opdringen, of zó bang dat een ander hetzelfde met ons zal doen. Soesterberg Gerrit Nellestein Ruim honderd kleurenfoto's van de Italiaanse fotograaf Roberto Cro- cello waarop het dagelijks leven in de steden en op het platteland van Viet nam is vastgelegd worden van tot en met 22 maart in het Tropenmuseum te Amsterdam ten toongesteld. „Abstracte grafiek uit Israël" heet de tentoonstelling die Ide Wouter Kotte voor het Haarlemse Frans Halsmuseum heeft georganiseerd. Zij ls daar tot en met 11 februari in het Prentenkabinet te zien. De expositie ls tot stand gekomen in het kader van het cultureel verdrag tussen Neder land en Israël en bevat werk van onder meer Larry Abramson. Rlta Alima, Michael Argov. Arte Aroch, Joseph Asher, Reuven Berman. Schrijvers van korte Nederlandse sclence-flctlonverhalen kunnen weer meedoen aan de literaire prijsvraag die onder de naam King Kong voor de vijfde maai wordt gehouden. De winnaar krijgt een prijs die bestaat uit een geldbedrag van 1000. door science fiction liefhebbers bijeenge bracht en een King Kong trofee. Deelnemers moeten voor 1 juni 1980 hun bijdrage zenden naar Atta Dijke- ma, Viveportestraat 27 te Am sterdam satelliet zal volgens Dorenbos geen bedreiging zijn voor het omroepbe stel als zodanig. De huidige vraag is thans veel groter dan het aanbod, het gat in de markt voor regionale recla me is niet gevuld. Nederland is voor de satelliet-reclame een zeer kleine deelmarkt waar niet veel via de dure satelliet-media zal worden gedaan. Het nationale omroepbestel kan be schermd worden door de kabel/satel liet-maatschappijen ten minste te verplichten de nationale program ma's uit te zenden. Verder deelde de heer Dorenbos nog Drs L. mee. dat de EO van 27 tot e j' oktober in de RAI te Amster „Strategisch wereldcongre evangelische christenen in municatiewereld" zal organlj f llanH, 1 deelnemers uit verschillend! |m< I zullen zich bezighouden werpen die ln de jaren tachtl) zullen zijn. Ook zal op lnten opht schaal een uitwisseling van aonsv, ma's plaatsvinden. Deelnenf^ het programma zijn: dr Schaeffer, dr Everett C. Ko colm Muggeridge en prof d Smith. werk ove pa zorg in h Hij verwacht dat vooral de grote neu trale omroepen, die op de commercië le toer gaan, zullen doorgroeien. Al leen kleine omroepen met een sterke identiteit hebben groeikansen. Voor zijn eigen omroep betekent dat. dat wordt verwacht dat de EO in het najaar van 1981 of het voorjaar van 1982 de B-status kan aanvragen. Dan zou de grens van 300.000 leden be reikt kunnen zijn. De EO heeft thans 205.000 leden. Verwacht wordt dat er een grote aanwas van tientjesleden zal komen. De EO groeide dit jaar met 27.000 leden en lag ver voor op alle andere omroepen. Voor de toekomst heeft de EO-direc teur enkele ideeën ontwikkeld. Zo is er in Nederland plaats voor vier regio nale kabeltelevisie-omroepen, te we ten één voor het noorden en oosten, één voor midden-Nederland, één voor Noord- en Zuid-Holland en één voor het zuiden. Bestaande omroepen zou den moeten worden betrokken bij die experimenten. Vervolgens vindt de heer Dorenbos een omroepbestel zonder commercie, die wordt toegepast voor uitbreiding van zenduren en programma's, niet mogelijk. Er is niet aan te ontkomen dat door kabel- en satelliet-ontwikke lingen op den duur 18 tot 24 uur per dag zal worden uitgezonden. De commercie mag volgens Dorenbos echter geen invloed krijgen op de programma's. De huidige structuur van de STER kan uitgangspunt zijn voor de kanalisering van regionale reclame via de kabel en multinatio nale reclame via de satelliet. Nationaal Uitbreiding van reclame vla kabel en Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Het tv-optreden van Wim Kan op oudejaarsavond heeft aanzienlijk minder kijkers opgele verd dan bij zijn conference in 1976. Dit blijkt uit cijfers van de afdeling kijk- en luisteronderzoek van de NOS. Ook de waardering voor zijn laatste programma lag lager dan zijn voorgaande show. In 1976 keken meer dan acht miljoen mensen naar Kan en drukte men de waardering uit in 8.6. Nu waren er zeven miljoen geïnteresseerden en bedroeg de waardering 8.1. Ondanks de voor Kan en de VARA enigszins teleurstellende cijfers zijn deze in ieder geval nog veel hoger dan bij een gemiddeld programma. t be buitei lie kei Tatstei vraaj «pssier ligger Op het landgoed Groot Bentveld in Bentveld zijn dit weekeine'^IV opnames voortgezet van de film Lieve Jongens naar het gelijkn^"61" boek van Gerard Reve. De stagnatie werd veroorzaakt door ziekt?an J' de acteur Hugo Metsers die eind november van het vorige Jaar wjopen verlammingsverschijnselen moest worden opgenomen. Reve waj naar Groot Bentveld gekomen om de voorbereidingen van de filmiinisti wonen. HIJ wordt op de foto geflankeerd door Hans Dagelet (linkpnder ptwo -«van ir intw doen (e lat ran a ;che plaat tkeni de rol van Woelrat speelt en Hugo Metsers als Wolfbroer. door Jac. Kort AMSTERDAM— De Spaanse pianiste Alicia de Larroc^'ng zaterdag tijdens de VARA-matinee optrad als soliste Concert van Beethoven, gaf zondagavond een recital Grote Zaal van het Concertgebouw. eei ng o ke z nd o Twintig jaar geleden kwam zij voor het eerst naar Nederland en dat is het begin geweest van een internationale loopbaan, die haar met name in de Verenigde Staten grote beroemdheid, tot zelfs een eredoctoraat van de Uni versiteit van Michigan, heeft opgele verd. Het aantrekkelijke van een eigen op treden is, dat men een kunstenaar kan beluisteren in werken van uiteen lopend karakter. Soms valt daaruit op te maken, waarin nu eigenlijk zijn kracht ligt, tegenover andere dingen, waarmee hij minder affiniteit heeft. Alicia de Larrocha had een veelzijdig programma voor haar concert geko zen. Zij begon met twee sonates van haar landgenoot Soler (1729-83) ge volgd door Engelse Suite nr 2 van Joh. Seb. Bach. Het laatste werk voor de pauze was de Sonate in As. opus 110 van Beethoven. Het tweede deel van het concert was gewijd aan Ravel en De Falla. Van de eerste speelde zij „Gaspard de la nuit" en van De Falla ph wi leen r diens plano bewerking van n? „El amor brujo." uie-pc pnge Dat zij dit laatste werk indfid he kend zou spelen, men had het Spaanse kunstenares nauwekeIan ders verwacht, maar dat ziP ingehouden en aristocratii8erin doen, misschien niet. Toch ispen a een bewijs van de artistieke van deze pianiste, die volstrt is van uiterlijk vertoon of e^e('^0( Dat hoorde men tevoren prachtige Bach-spel, transpsi! mooi van opbouw, in de ver van Beethovens Sonate, culm' in de geweldige slotfuga en ir beklemmende „Gaspard de 1 waarin vooral het tweede galg) met zijn obsederende 1 haling werkelijk adembenera noemd mocht worden. Alicia de Larrocha is niet sle^an ls meester op haar instrument, boven alles een uniek vermc |J|| zich in te leven in de werker j |j|| vertolkt. Dat is haar groothe Van onze muziekredactie AMSTERDAM Zowel de Kunstenaars Organisatifl (KO/NWI als de Nederlandse Toonkunstenaars BondJ heeft kritiek op het orkestenrapport van de Federatf Kunstenaarsverenigingen dat vorige week aan de van CRM werd aangeboden. In dit rapport wordt volgens de NTB gepleit voor opheffing van het Neder lands Ballet Orkest en het Geweste lijk Orkest voor Zuid-Holland. Vol gens de NTB zouden eerder twee bal letorkesten nodig zijn dan één. om aan de ongewenste toestand van het begeleiden van de balletten met ge luidsband een einde te maken. De NTB vindt ook dat de opstellers van het rapport niet alleen geen musici hebben geraadpleegd maar dat zij ook geen conclusies hebben getrok ken uit de vele interviews met diverse betrokkenen die in het rapport zijn gepubliceerd. De voornaamste klacht van de KO' NW ls. dat het rapport tot stand is gekomen zonder medewerking van deze vakbond. In een reactie op deze bezwaren wijst de Federatie erop dat de KO/NVV herhaaldelijk en met aanc genodigd voor participatie die naar het orkestbestel daarvan heeft afgezien. Zij geen interview willen afstai NTB wel heeft gedaan. Ooi Federatie niet de uitspraak gedaan dat het Nederlands kest moet worden opgehevi dat in het door haar gewens geen duidelijke functie voor letorkest gezien kan worden^^i overleg met de minister vai alle betrokkenen zal moet welke consequenties men moet trekken. De NTB heeft aangekondii situatie met zijn achterbi musici) op 9 februari te zul deren. Op 28 februari is de nodigd het standpunt van ter over deze kwestie te hoi» an tei 2 en m

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4