opvoetbal strijdtoneel =an 'schoenen-oorlog' Carter zou Spelen willen verhuizen r rt- p Itiharde concurrentieslag laait weer hoog op j.a Kosten van Winterspelen in de lift IOC: Moskou plaats van handeling Craay nieuwe Sparta-trainer Schaatskalender Tim man eerst tegen Ligterink IAG 15 JANUARI 1980 SPORT TROUW/KWARTET 15 svan <al bruik^ wer^(atty Verkamman 'ERDAM De levenslange ruzie tussen de Duitse sders Rudi en Adi Dassier, die op de sportartikelen- i tot een keiharde concurrentieslag tussen de firma's (Rudi) en Adidas (Adi) leidde, laait momenteel ook in nd weer eens op. En wel zeer speciaal in de wereld van pvoetbal. Zoals gebruikelijk hebben beide merken een t belangstelling voor de (inter) nationale blikvanger, die derlands voetbalelftal zonder twijfel is. Met de inter- fcpanje-Nederland voor de deur, volgende week in Vigo, l mogelijk op dat niveau een nieuwe commerciële strijd ichten. renid f4 (de oefeninterland Neder- itenrijk betekende de pri- irden alle Oranje-teams via jtractuele overeenkomst tus- Op Ie KNVB en Adidas met drie van dat bedrijf getooid. Die is het van oudsher meer indi- op een enkele topspeler ge- ia (Eusebio, Pele, Cruijff en januari van dit jaar Ruud doorn in het oog. Maar voering van de machtige ;rd het Adidas-collectief tot altijd aardig gedwars- [Cruijff kon het vanwege zijn verbintenis met Puma niet in Oranje reclame voor de it te maken en deed dat dus ook niet. Dat bracht merk- situaties met zich mee. Zo is ftalfoto van een interland it-Duitsland waarop Cruijff (trekt afwijkend shirt staat Waar de overige negen een diep oranje tricot met luwen en een V-hals dragen, Cruijff in zijn licht oranje lange mouwen en een ronde '■eiuifcn de fotografen. Je Oi| kin de zij iog< uwl né< Iets de doorsnee-toeschou- irg zijn, maar de twee fabri- luist wel. Cruijff presteerde om in zeer afwijkende trai- iken naar het Wilhelmus te n. Als geen ander toonde hij 'lak hoe uitgekookt en nauw- wel was. Merkwaardig was ijff aanvankelijk geen navol- lid. Van het stamelftal dat op Jan 1974 in actie kwam, speel- t Rob Rensenbrink en Arie Puma, maar zij droegen op rts gewoon de drie strepen das. waar Cruijff er demon met eentje minder speelde. besloten meerdere spelers wel ïlfde pesterijtje aan het adres das; zonder twijfel met een ratje van Puma als achter- iarnie Warmenhoven de ver- ter van het bedrijf Borsumij Idas in Nederland vertegen- Iten die bij elke wedstrijd van ferlands elftal voor de kleding leeg het er maar druk mee. Zo bij bij de selectie voor het Is kampioenschap in 1976 bij Jfst zes spelers een streepje iren: Cruijff. Geels. René en an de Kerkhof, Peters en t Adidas op den lange duur Door al die afwijkende ^was er uiteindelijk eerder i anti-reclame. Warmenho- enkele maanden geleden lom eindelijk verandering in ^tie te brengen. Cor du Buy, lerlandse vertegenwoordiger i liet de zaken wat op zijn dat is niet slim in deze mdel. Warmenhoven zei te- J dat het gezeur nu maar relopen moest zijn, regelde in de uniforme kledij I merk gespeeld moest wor- ook door de boys van zijn Inten en kreeg warempel zijn ti; m inj t interland op IJsland speelt Inje het drie streepjes-tenue, reageerde er niet op en dat «ht de reden dat zijn Puma- loor het Zoetermeerse be- 'eather Sports werden over- Van die kant worden de bnnelijk wel energiek aange- Ithans, binnen enkele maan- It men daar voor een zekere bij Adidas gezorgd. Oranje- Ruud Krol werd weggekocht, nen tevens pronkt met de ra Simon Tahamata. Dick ker en Tscheu la Ling. Adi- weer eens iets terug moest ik een kapitaal uit voor de Van de Kerkhof en is er overtuigd dat men Taha- ;r contract heeft. tere Ajacied denkt daar an- en speelde zondag tegen I dan ook op Puma-schoe- is tekenend voor de hard- I het gevecht tussen beide I. dat dit Tahamata een kort at opleveren. Tahamata rst tot een mondelinge over- fit met zijn oorspronkelijke Ima, maar tekende op 17 no- een contract bij Adidas, om- naar eigen zeggen door hoven werd verteld dat een bge overeenkomst niet Idig is. Dat is zo'n overeen- fctuurlijk wel. werd hem later Ima gezegd, waarna hij ten »te toch maar week bij dat kende. Tahamata heeft geen [van dat gesprek met War- «1, zodat men mag aanne- !hij Juridisch niet sterk staat. |rai mma zaterdag AZ'67-MW. NAC-A)ax i II-FC Twente. Roda JC-PEC d-NEC. FC Utrecht-PSV. Haar i Haag. Vtteue-8parta. Oo Ahead- piVlSIE: Zondag De Graafschap-SC 8C Veendam-FC Amsterdam SC ^Wagenlngen. FC Den Bosch-Telstar PC Volendam, Helmond Sport-SC LPoctuna S-FC Oronmgen, FC VVV- ^clrs-FC Vlaardingen SW ls vrij De strijd over de ruggen van de inter nationals (die er trouwens niet slech ter van worden) is intussen zo op de spits gedreven, dat nog meer moei lijkheden mogen worden verwacht. Ruud Krol klaagde in de pers over zijn vorige fabriek (Adidas) en dat heeft de kwestie ook in de persoonlij ke sfeer getrokken. Warmenhoven: „Krol moet niet zo zeuren in de pers. Hij zegt nu dat wij nooit iets voor hem hebben gedaan. De foto's zou den niet op tijd zijn verstuurd, we zouden hem niet als een vedette heb ben behandeld etc. Ik vind dat niet correct. Krol heeft zijn beste wed strijden op onze schoenen gespeeld, dat moet hij nu niet denigrerend over ons doen. Een feit was dat Krol waan zinnige eisen stelde. Hij vroeg voor een contract van drie jaar maar liefst een half miljoen gulden. Nou, daar doen wij niet aan mee." Diezelfde Krol, en nog enige andere Puma-klanten, krijgen volgende week toch weer te maken met War menhoven als matriaalman van Oranje. Warmenhoven mag dan met de KNVB hebben geregeld dat het complete Nederlands elftal in de kle ding van zijn fabriek speelt, het valt niet te verwachten dat een machtige figuur die Ruud Krol bij het Neder lands elftal is, veel trek heeft om in het tenue van Adidas te spelen. All Weather Sports-directeur Hans van Dalsum bevestigt dat min of meer. Hij zegt: „Krol, La Ling, Tahamata en Schoenaker hebben een totaal contract met ons, let wel een totaal contract. Dat geldt dus ook voor de kleding, hoewel wij natuurlijk een contract tussen Ajax en Le Coq Spor- tif moeten respecteren". Bij het Nederlands elftal ligt dat con tractueel echter anders. Adidas heeft weliswaar een relatie met de KNVB, maar in het verleden is vaak genoeg aangetoond dat elke speler daar indi vidueel niet aan gebonden hoeft te WASHINGTON De kosten voor de Olympische Winterspe len van 13 tot en met 24 februari te Lake Placid, begroot op dertig miljoen dollar, zijn tot nu toe bijna verzevenvoudigd. Na de laatste berekeningen komen de totale kosten op ongeveer 200 miljoen dollar, zo werd in de Amerikaanse wintersportplaats bekend gemaakt. Alleen al het bedrag, dat wordt besteed aan de Olympische accommodaties en het Olympische dorp, is van 25 tot 115 miljoen dollar ge stegen. Het olympische dorp eist 24 mil joen op, het ijsstadion, dat plaats biedt aan 8500 toeschou wers. zestien en een half miljoen. De schansen voor het skisprin gen vragen zes miljoen. De staat New York staat garant voor een bijdrage van veertig miljoen dol lar. De regering van de Verenig de Staten neemt zeventig mil joen dollar voor zijn rekening. NEW YORK. Een aantal kranten in de Verenigde Staten heeft gemeld dat president Carter wil dat de Olympische Spelen van 1980 niet in Moskou worden gehouden indien de Sowjet- Unie zijn troepen niet terugtrekt uit Afghanistan. Een woord voerder van het Witte Huis weigerde het bericht, dat ver scheen in onder andere de New York Times en de Washington Post, te bevestigen of te ontkennen. Hans van Dalsum: „Krol, La Ling, Tahamata en Schoenaker hebben een totaal-contract met ons, let wel een totaal contract." zijn. Van Dalsum: „Nogmaals, ln principe gaat het bij ons om het to taal contract. Ja, ik verwacht dat daar nog wel problemen over zullen ontstaan. Het laatste woord is hier nog lang niet over gesproken". Concreet, speelt Krol nu wel of niet in een Adidas-shirt tegen Spanje? Van Dalsum: „We moeten er over praten. Daarbij hoeven wij ons niet bij voor baat zo scherp op te stellen als onze concurrent kennelijk nodig acht". ROTTERDAM Het bestuur van de Rotterdamse eredivisieclub Sparta heeft overeeeenstemming bereikt met Hans Kraay, die met onmiddel lijke ingang de nieuwe trainer van Sparta wordt. Vandaag worden de besprekingen afgerond. Kraay, die bij de Edmonton Drillers een mislukt Amerikaans avontuur achter de rug heeft, volgt bij Sparta Mircea Petes- cu op. De Roemeen werd in december van het vorig jaar door het Rotter damse bestuur aan de kant gezet. DEN HAAO De schaatskalender van evene menten op natuurijs voor de komende dagen 'bevat de volgende wedstrijden en tochten: Dinsdag 15 Januari: Kamper-eiland, IJsclub Wintervreugd: nationale kortebaanwedstrijden voor heren Aanvang 13.00 uur Aanmelden: tot 12 00 uur bij de baan of telefonisch: 05202-88388 Woensdag 16 Januari: Kalenberg/Ossenzljl de Weerrlbbentocht over 45 kilometer Start tussen 09 00 uur en 14 30 uur Aanmelden BIJ café Stuitje of café Kolkzlcht (belden Ossenzljl) en café De Rietlanden of café De Weerribben (belden Kalenberg) of telefonisch 05217-344 (dhr Muls) Nleuw-Lekkerland. IJsclub Molenhoek: kampioen schap van Zuid-Holland langebaan voor senioren Aanvang 18.30 uur Afstanden 500, 1500 en 5000 meter. Aanmelden tot 16.30 uur. telefonisch: 01848-1984. Donderdag 17 januari: 's Heerenbroek. IJsclub "s Heerenbroek: kampi oenschappen van Overijssel kortebaan voor he ren. Aanvang 13.00 uur Aanmelden tot 12.00 uur. telefonisch 05205-254 Zaterdag 19 januari: Westerhaar-Vrlezenveen. IJsclub De Volharding: afval wedstrijd om de „Oouden Turf" Aanvang: 14.00 uur. Aanmelden tot 13.00 uur. telefonisch: 05498-9246 of 9519 's Heerenbroek. IJsclub 's Heerenbroek: nationale wedstrijden kortebaan voor veteranen (boven de veertig Jaar) Aanvang 13.00 uur. Aanmelden tot 12.00 uur. telefonisch: 05205-254 De kranten noemden geen bron voor hun informatie, maar aangenomen wordt dat hun bericht in overeen stemming is met de gedachten van de president Carter zou het bestuur van het Nationale Olympische Comité van de Verenigde Staten hebben voorgesteld al het mogelijk te onder nemen om de Spelen uit Moskou te krijgen, zo nodig de Olympische wed strijden te verdelen over een aantal steden buiten de Sowjet-Unie. Carter heeft, wat betreft de Olympi sche Spelen in het openbaar slechts één uitspraak gedaan. Hij heeft na melijk de Sowjet-Unie gewaarschuwd dat de interventie van de Sowjet- Unie in Afghanistan ertoe zou kun nen leiden dat de Verenigde Staten zich zou terugtrekken van de Spelen ln Moskou. Vertegenwoordigers van het Interna tionale Olympisch Comité hebben maandag laten weten dat de Olympi sche Spelen dit Jaar zonder twijfel ln Moskou zullen worden gehouden. Een individuele of collectieve boycot van westerse landen wegens de Rus sische inmenging in Afghanistan kan daar niets aan veranderen. In Lau sanne antwoordde Monique Berlioux, directeur van het IOC, op de vraag wat zij vond van een eventuelle boy cot van de Verenige Staten en andere westerse landen. „Er zal geen andere plaats van handeling komen. De Olympische Spelen worden deze zo mer in Moskou gehouden." Lord Killanin, de voorzitter van het IOC, gaf in Dublin commentaar in woorden van gelijke strekking. „Wij houden ons aan het ingenomen standpunt. Bovendien is het in mate riële zin onmogelijk dat standpunt te veranderen." Killanin voegde eraan toe dat in 1974, toen de Spelen aan de Sowjet-Unioe werden toegekend, het Amerikaanse Olympische Comité dat voorstel steunde. De Sowjet-Unie heeft enorme investeringen gedaan, zowel in financieel opzicht als op het prestigevlak. Saoedi-Arabië heeft al besloten niet naar de Spelen te komen wegens de Afghaanse situatie. Bovendien heb ben de Arabieren plannen opgesteld om andere islamitische naties over te halen tot een boycot. Volgens Lord Killanin is geen land verplicht deel te nemen aan de Olym pische Spelen „Maar, geen deelne mer, team of delegatie kan zich uit het toernooi terugtrekken indien de officiële inschrijving heeft plaatsge vonden. behalve in geval van ziekte of overmacht", aldus de IOC-voorzit- ter. Deze voorwaarden zijn aan het Olympisch handvest toegevoegd na de Olympische Spelen te Montreal in 1976. Daar trokken twintig Afrikaan se landen zich op het allerlaatste mo ment terug om op die wijze de Zuid- afrikaanse apartheidspolitiek te ver oordelen. Moskou stelt alle pogingen in het werk de Afrikaanse atleten naar de Spelen te halen. „Sowjet-ambassa- deurs" zijn al maanden bezig om een eventuele terugtrekking van Afri kaanse landen tegen te gaan De ko mende tournee van het Britse Lions- rugbyteam door Zuid-Afrika deze maand, speelt hierbij een grote rol. De Russen wijzen de Afrikanen er nadrukkelijk op dat men zich niet moet laten misleiden door dergelijke gebeurtenissen „Ras, politiek en reli gie worden buiten beschouwing gela ten op de Olympische Spelen in Mos kou", verklaarde Nilolai Loenkov, de Russische ambassadeur in Londen, het afgelopen weekeinde WIJK AAN ZEE Het traditionele schaaktoernooi in Wijk aan Zee. dat vandaag begint en duurt tot en met 31 Januari, heeft dit Jaar geen bijzon der sterk deelnemersveld De reden hiervan is het Europese kampioen schap voor landenteams, dat op dit moment in Zweden aan de gang is. Hierdoor zijn verscheidene vaste deelnemers niet beschikbaar Giste ren is in Wijk aan Zee de loting ver richt. die het volgende resultaat had: Jassir Seirawan (Verenigde Staten)- John van der Wiel (Nederland), Viktor Kortsnoj (Zwitserland)-Jaime Sunie (Brazilië), Peter Biyiasis (Canada)- Walter Browne (Verenigde Staten- ),Jan Timman Nederland i-Gert Lig terink (Nederland). Hans Böhm (Ne- derland)-Gudmundur Sigurjonsson (IJsland), Hans Ree (Nederland) Vla- do Kovacevic (Joegoslavië), Robert Byrne (Verenigde Staten)-Lev Alburt (Verenigde Staten). BOYCOT (1) Ach gut. Holland maakt een vuistje mee. De Nederlandse regering zal geen geld uittrekken voor het zenden van troepen naar de Olympische Spelen in Moskou. En uit protest zal ik voorlopig ook een dag of tien niet meer ontbijten met kaviaar. Dat de Russen dat maar goed in hun oren knopen voor we ze de pan in komen hakken. behalve door Saoedi-Arabië (voor de goede orde: een land dat voorop loopt in morele verontwaardiging, maar tegelijk en plein public 63 mensen onthoofdt) is er nergens op de wereld zo'n klip en klaar ant woord gegeven op de Russische in menging, inval, interventie, inbraak en invasie in Afghanistan. Met dien verstande dan dat de Ne derlandse regering nooit recht streeks een cent uittrekt voor een afvaardiging naar de Spelen. De centen komen uit de toto- en lotto- pot. En ik lust niet eens kaviaar. Maar toch, in vergelijking met de rest van de wereld, een dreigement van jewelste. Beter toch dan Carter die een man naar Europa stuurt om de boycot-gedachte verder te hel pen ontwikkelen. Boycot Amerika dan de Spelen van Moskou? Nee, natuurlijk niet. Dat zou wel erg onhandig zijn met de verkiezingen op til. Als de Spelen in Teheran waren geweest, dan viel er misschien nog wel soep van te brou wen. Nu is er alleen wat stemming te kweken. Dat kan ook van pas komen. Moskou en de Spelen. De onwaar achtigheid slaat van alle kanten toe. BOYCOT (2) Neem Griekenland, bakermat van volksvermaak op Olympische leest. Uit Griekenland kwam het idee om de Spelen nu maar definitief aan Athene te schenken. Dan zijn we voorgoed van alle gedonder af. Een zeer oud plan. Nog van voor de tijd dat Griekenland beschikte over een fascistisch regime dat een aar dige tijd stand kon houden. Dat regime vond het overigens wel ook een heel mooi plan. Er valt nauwelijks een tweede en bijna even goede methode te beden ken om eens in de vier Jaar tiendui zenden toeristen naar de Griekse hoofdstad te trekken. De eerste keer moet er misschien geld bij. daarna gaat de kassa vanzelf rinke len als de Spelen in aantocht zijn. Wil Griekenland dan de Spelen van Moskou boycotten wegens Afgha nistan? Nee. natuurlijk niet. Ander verhaal. Canada. Montreal om precies te zijn. Ook daar staan de notabelen te trappelen met een glanzend plan: ontneem de Spelen aan Moskou en schenk ze aan Mon treal. Daar staat nog het een en ander van 1976 overeind. Plus dat toen de Spelen toch al niet hele maal echt meer waren omdat Afrika een grote boycot hield. Burgemeester Jean Drapeau schrok zich een hoedje. Sinds 1976 staat hij onder curatele. Iedere cent die hij namens Montreal wil uitgeven wordt gecontroleerd. Nog overge houden van de Spelen van '76 toen hij honderden miljoenen te kort kwam. Het onderzoek naar de mal versaties bij de bouw van de accom modaties is nog niet eens afgeslo ten. Maar, dat moest de burgemees ter toch toegeven, een sympathiek plan was het wel. Boycot Canada dan de Olympische Spelen van Moskou? Nee. De Cana dese regering zou wèl graag het voortouw willen nemen bij een in ternationale discussie over een boy cot. Aldus de regering toen te Que bec een vuistje werd gemaakt. Ook een sympathiek plan. Dat zijn ze allemaal. Een buil kun je je er nooit aan vallen. BOYCOT (3) Kan er eigenlijk wel iemand de Olympische Spelen boycotten, be halve die Saoedi-Arabiërs dan? Ne derland soms? Nederland ook niet. Volgens staats secretaris Wallis de Vries is een boy cot een zaak van de sportorganisa ties zelf. Niet van de regering Waar na hij en passant ook nog even waarschuwde tegen een boycot Dat was dus niet nodig. De sportwe reld en een vuist maken. In Canada had de regering nog maar nauwe lijks iets heel voorzichtigs over de Spelen gezegd of daar stond de sportwereld al op de stoep. Waar men zich mee bemoeide. Dat de sportwereld dat toevallig wel zelf kan uitmaken. In Amerika idem dito, bijna dan. Want daar speelt de binnenlandse politiek ook nog een rolletje. Vóór Carter: dan is een boycotgedachte zo gek nog niet. Vóór Kennedy: dan is een boycot een zaak van de sport wereld zelf. En vóór Amerika? Dan komt een boycot helemaal niet van pas want er zijn enige contracten die samen honderden miljoenen dollars belo pen, afgesloten door allerlei parti culiere maatschappijen. Coca Cola. CBS, wat computerwerk etc. De sportwereld boycot niets. Zo p lang ze niet vooruit geschopt wor den laten ze zich alles aanleunen. En anders zorgt het IOC wel voor een veilige schuilplaats. Sympathieke plannen in overvloed- Kunst Als de verontwaardiging nog verder wordt opgeklopt zal het er wel op neerkomen dat iedere Nederlandse deelnemer van het NOC een hand tekening moet zetten onder een ma nifest waarin staat dat ze iedere dag minstens een uur met Russen in de straat gaan praten over Afghanis tan. Maar het mag dus abosluut niet over dissidenten gaan. JANTJE Gierend onder de tafel. Vier van de ingeschreven deelnemers aan de Grand Prix van Argentinië zouden niet mee kunnen doen. En? Pech voor de mannen. Blijkt ineens dat Jan Lammers, ónze Jantje, er ook bij hoort. En. en. wij maar denken dat, dat. Vorig seizoen was natuurlijk hele maal niks. Weliswaar begon het met langdurige ovaties, omdat Lam mers erin geslaagd was zich in een renstal in te kopen. Direct wereld kampioen. dat zat er nog net niet in. Maar aardig meerijden ergens in het midden en af en toe eens een puntje meesnoepen voor het we reldkampioenschap, dat was alle maal geregeld. Toen eenmaal een miljoen gulden betaald was bleek hij rond te moe ten rijden in een soort aangepaste koffiemolen waarvan bij ieder bocht wel een onderdeel afviel. Dat draaide dus uit op enige ruzie. En de goede geldgever lichtte z'n hoed. Dat zou dit jaar wel even anders worden. De telefoon stond niet stil. Het leek wel een complot van de totale racewereld om via een we reldkampioenschap van Jan het cir cuit van Zandvoort te redden van de ondergang. Zo mooi. Tot bekend werd dat Lammers er alleen nog wel even voor moest zor gen dat hij tegen de tijd dat de Derde Grand Prix begint een mil joen gulden bij elkaar heeft. En wij maar denken dat hij dat stadium nu juist gepasseerd was. Dan zou het dus met die kar van 'm ook wel niet kloppen. En inderdaad. Lammere kwalificeerde zich niet voor de eerste Grand Prix. En nu allemaal: de carburateur ging stuk, ik raakte van de baan af, er kwamen vlammen uit de motor, ik kreeg de speciale kwalificatieban den niet, de motor blies zich ineens op. het materiaal is niet zo goed, zoveel pech heb ik nog nooit gehad, maar de sfeer in de ploeg, daar zeg ik niks van, die is nog steeds zó. MARTELAAR „Ben jij dat Kees? Hallo m'n jong, met Frits hier." Dag meneer Frits. „Hoe is 't nou, m'n jong?" Heel goed hoor. meneer Frits. En u? Wil uw nieuwe zevenkoppige, super verende, ook de moeilijke hoekjes bereikende, extra roterende, ook op batterijen lente-model scheerappa- raat 1980 I de Luxe al verkopen? „Dat valt tegen m'n jong. Maar ja, je schiet niet ieder jaar in de roos Hoeveel geld je d'r telkens ook weer in stopt, je houdt altijd gekken die met een krabbertje van een paar dubbeltjes al glad zijn. En nu we het toch over pech hebben m'n jong. Wat had jij ervan gedacht om je blik eens te verruimen? Hoe bedoelt u, meneer Frits? „Nou gewoon, blik verruimen, ver andering van spijs doet eten, en meer van dat." U bedoelt dat ik maar eens voortij dig m'n contract moet opzeggen, meneer Frits? „Nee, Jong, dat bedoel ik niet. Dat moet je niet doen. Alles en altijd voor PSV. Zo is het toch he' jong"? Jazeker, meneer Frits. „Dus dat contract, dat zeggen wij op. Dat staat anders erg slecht. Ik heb het hier laten uitzoeken, maar het is beter als wij het contact op zeggen. Ben Je daar nog, m'n jong?" Jazeker, meneer Frits. Ik moest toch even wat wegslikken. „Hoezo Kees? Je hebt toch nooit gedacht dat je hier nog eens gepen sioneerd zou raken?" Dat ook weer niet. Maar ik had toch gedacht. Ik bedoel maar te zeggen, we hédden toch ook een hoop pech. En „Hallo m'n Jong, daar is het hele maal niet om te doen. Je denkt toch niet dat wij jou, vanwege die paar punten, nee, m'n Jong, dat doen we niet. We hadden gewoon gedacht dat het beter was voor jou om maar weer eens op te stappen, 't Is een verlies voor PSV. Zo moet Je dat zien." Dat gaat niet zo gemakkelijk, me neer Frits. „Kom op Jong. kop op. Ik heb het er zelf ook moeilijk mee. maar het is gewoon het beste voor Jou. Luister nou eens jong. Als wij nu al zeggen dat jij per 1 juli weg moet. sorry jong, weg gaat natuurlijk, wat ge beurt er dan?" Ik zou het niet weten, meneer Frits. „Hallo, m'n jong? Weet Je wat er dan gebeurt? Dan maakt de pers van jou een martelaar. Zo gaat dat. Arme Kees moet het afleggen tegen de macht van Philips. Eindelijk, m'n Jong, eindelijk zullen ze Je waarderen, ze zullen aan Je lippen hangen, ze zullen slijmen. Keesje hier en Keesje daar. En jij? Jij houdt voor de rest gewoon Je mond. Zeg maar, zoals Je normaal doet als we een keer verloren hebben. Ja? Duidelijk geweest m'n Jong?" Ik geloof het wel meneer Frits. Zo had ik dat niet gezien. „Hallo, Jong, Je moet ook de spelers een beetje temmen, want anders heb je d'r wel weer een paar bij lopen die een actie willen beginnen. Gewoon niks doen, dat is het beste." En dan ben ik de martelaar, me neer Frits? „Ja m'n Jong, dan ben jij de marte laar, de getapte Jongen, het arme schaap. Geregeld?" Geregeld hoor. meneer Frits. „Mooi zo m'n Jong. Dan ga ik nou weer verder want ik moet er hier van de week nog eens duizend man uitschoppen. Maar daar heb ik ook al een plan voor bedacht." CLUBHUIS NK, het officieel orgaan van het Nederlands Korfbalverbond, heeft een mini-onderzoek verricht naar de situaties in de clubhuizen Of beter gezegd: in de kantines. Het gaat om een niet representatieve steekproef, maar zelfs toeval kan ook wat breder geldende gegevens opleveren. Over de armoede in de sport bij voorbeeld. Negen verenigingen brachten gezamenlijk bijvoorbeeld een bedrag van 705.000 gulden op voor het opzetten van een clubhuis. De geschatte waarde van nu wordt gezamenlijk gesteld op 2.491 000 gulden. Zo aantrekkelijk is dat alle maal. Eén specifiek voorbeeld; de Amster damse vereniging Blauw Wit inves teerde ln 1970 250.000 gulden in de bouw van een clubhuis Tien jaar later is dat gebouw 800.000 gulden waard, er wordt gerenoveerd en de club is schuldenvrij. Ra. ra, hoe doe je dat, als de inkomsten van een club zo mondjesmaat schijnen te zijn. 8chljnen dus. Het bureau Intomart heeft uitgerekend dat een gemid delde korfbalclub aan inkomsten per jaar 25.000 gulden heeft waar van 11 procent afkomstig ls uit de kantine (nog geen 3000 gulden). Het NK-onderzoek onder twaalf vereni gingen levert op dat men daar ge middeld zo'n 30.000 tot 40.000 gul den per Jaar in de kantine omzet. De bruotwinst ligt tussen de 35 en 50 procent, met één uitschieter naar 80 procent. Cijferwerk levert op dat bij de meeste van de twaalf clubs de Inkomsten uit de kantine ergens tussen de 7500 en 10 000 gulden liggen. Hoge opbrengsten vooral, omdat normaal betaald werk, achter de tap of 's avonds achter de stofzui ger, hier door vrijwilligers wordt gedaan. Geen van de clubhuizen is ouder dan vijftien jaar, maar in zeven ge vallen is er al sprake van renovatie. Moet ook soms wel, want de oudere clubhuizen zijn nogal kaal In een modern clubhuis hoort een disco- hoek. een kleuterhoek en een be- stuurszitkuil. De tinten worden aangepast en alles lijkt net een ge woon café. Alleen aan de prijzen van de con sumpties valt nog te merken dat het om een kantine gaat. Met een pils van een piek in de hand kan er dan geklaagd worden dat de overheid toch zo weinig geld wil uitgeven voor de sport. LIEDJE Jij nog wat Brak? Onze J. C. Brak Jazeker Weet Je wat mij nou overkomt vanmorgen? Ik zit achter m'n halfzachte eitje, ik denk: zo, eens zien wat er allemaal gebeurd is ln de sport. Nou kan het zijn dat ik dat laatste woord iets te hard uitsprak, want de deur vliegt Ineens open en daar staat hij. Glim lach op de kaken en handen alsof hij een liedje moet gaan zingen. De AVRO-pully nog om z'n torsje Ja m'n beste, zegt liij, ik dacht dat je zei sport en dat Je fietsen bedoelde, dus ik dacht, kom daar ga ik eens langs, maar ik zie dat gij alleen zijt m'n beste, geen publiek, dan heb ik wel wat betere te doen, die dossiers van toen ik naar de AVRO moest en de rest van het werk van toen ik door het cycle cross kampioen schap zo geboeid raakte wachten te Den Haag Nee. geen nieuwe roos in onze wielertuin, riep hij nog tegen zijn chauffeur. En weg was hij. Wat denk Je? Zou Je d'r ook nog para noia van kunnen raken?

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15