an Gelder gaat door eel moeilijke fase Goudprijs hervat weer opgaande lijn Ontwikkeling in bouw ongunstiger laf-trucks uit 3de cijfers Inflatie naar de acht procent Door complex van oorzaken 1979 54 miljoen verlies (lever breidt in Australië i#£ fli - tmm MiIBS w. i<ï m m zoeken wij SPAARBRIEVEN van der Hoop Co nv Nieuw record van 660 dollar in Londen In Amsterdam bijna 40.000 Van Aardenne schetst somber beeld Schadeclaim in 'schapenoorlog' ■tSDAG 15 JANUARI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 13 onze redactie economie HAAG Het afgelopen heeft zich in de bouw een nekeer in ongunstige rich- voorgedaan. Het aantal ijven (kleinere en grote) reëel gestegen omzetten rinsten is „flink" gedaald, et aantal ondernemingen gedaalde omzetten en ten is „behoorlijk" ge en. lijkt uit de Enquête Regionale jfsontwikkeling (ERBOj, waar- e uitkomsten zijn gepubliceerd, officieel orgaan van het Alge- Verbond Bouwbedrijf „Bouw- gen". jrgelijking met de Industrie, de bouw ongunstig af te steken, industrie als geheel is er geen e geweest van een teruggang, in de bouw is gesignaleerd. luidelijke oorzaak voor de on- gunstige ontwikkeling in de bouwnij verheid is niet aan te wijzen. Er is een conglomeraat van negatieve ontwik kelingen op de omzetten van invloed geureest, met name de afnemende binnenlandse vraag, de scherpe con currentie en het personeelstekort. Teruggang Voorts heeft in de strenge winter vele bouwbedrijven parten gespeeld. Bij de winstontwikkeling is een ongun stige invloed uitgegaan van de ver smalling van de winstmarges en de toegenomen loonkosten. De teruggang in de omzet- en winst ontwikkeling blijkt het afgelopen jaar geen nadelige Invloed te hebben gehad op de rendementspositie van de kleinere bedrijven. Evenals het jaar tevoren, behaalden twee op de drie kleine bedrijven een voldoende rendement op het totaal geïnvesteer de kapitaal. De grotere bouwbedrij ven zijn wat rinder tevreden over de wijze waarop het rendement zich heeft ontwikkeld Voor het thans lopende Jaar wordt in overwegende mate (door 68 procent van de kleinere en 58 procent van de grote bedrijven) verwacht, dat de net to-bedrijfsresultaten ten opzichte van het afgelopen jaar gelijk zullen blijven of zullen toenemen met min der dan het stijgingstempo van de inflatie. Door slechts een minderheid (15 procent van de kleinere en 23 procent van de grotere ondernemin gen) wordt een werkelijke groei van de winst verwacht. Somberder Hierbij wordt aangetekend, dat de verwachtingen altijd wat somberder zijn dan de werkelijke uitkomsten in een bepaald jaar. Hiermee rekening houdende is de conclusie, dat zich voor dit Jaar een winstontwikkeling aftekent, die voor zowel de kleine als de grote bouwbedrijven ongeveer op hetzelfde peil zal uitkomen als in het afgelopen jaar. De verwachtingenin de sectoren bouwmaterialen en hout zijn verhou dingsgewijs „hoger gespannen", dan die in de bouwnijverheid. onze redactie economie TERDAM Van Gelder Papier heeft in het tweede halfjaar van 1979 een verlies geleden vermoedelijk 30 miljoen gulden, waardoor het totale verlies over het afgelopen jaar is lopen tot 54 miljoen. In de loop van 1982 hoopt Van Gelder weer met winst te draaien we gaan nog door een heel moeilijke fase heen. zei drs A.E. van Veen, lid van de raad van lur op een vergadering van obligatiehouders. logelijk is dat Van Gelder Ie jaren 1980 en 1981 gezamen- een totaal verlies zal lijden miljoen. Uit enkele ter verga- verstrekte financiële gegevens ibligatiehouder P. Lakeman itter van de SOBI) het nog ko- verlies berekenen en hij werd het bestuur niet tegenge- j nieuwe tegenslagen mag Van niet hebben, wil de winstge- id in 1982 terugkomen. Zo ver- e heer Van Veen, dat als gevolg e gestegen olie- en gasprijzen de lekosten van het concern dit die van 1979 met 15 miljoen I overtreffen. De hoge energieta- i zijn een bedreiging voor de Irrentiepositie van veel Neder- e ondernemingen maar gezien luatie waarin Van Gelder ver noemde Van Veen dit voor Van •r een ernstige zaak. machines daar is al stopgezet en het bestuur kondigde aan twee andere machines ook te zullen stilleggen en ook een in Wapenveld. Het is al langer bekend dat Van Gel der deze besluiten wilde nemen maar dat het bestuur daar gisteren zulke stellige uitspraken over deed, ver baasde bestuurder P. de Haan van de Industriebond CNV. „Dat is in strijd met de afspraken", aldus De Haan. Het is volgens hem steeds hetzelfde met Van Gelder; ze proberen de vak bonden steeds voor voldongen feiten te stellen. Er is op het ogenblik echter nog een onderzoek aan de gang over de mogelijkheden van de vestiging Wormer, dat op 25 januari wordt afge sloten. De Haan ziet de toekomst van Wormer (een kleine 600 arbeidsplaat sen) trouwens somber in als drie van de machines daar zijn stilgelegd. Financiering rganisatie Iprobleem voor van Gelder is i papiermarkt in Europa kampt tui ernstige overcapaciteit. Gro- jachines, door concurrenten in ilinavië recentelijk opgestart, fcn dat probleem nog vergroot; Idien produceren de Skandina- kelf de houtpulp die Van Gelder invoeren. Hoofdpunten bij de knisatie zijn een versterking van grktpositie voor krantenpapier jeuwe fabriek in Renkum gaat pr draaien) en voor ongestreken pier. Ileving van Van Gelder kan niet ir een ingrijpende reorganisatie, t Van Veen. „Wat geen toe- t heeft moet met kracht worden ouwd" zei de Van Gélder-be- 3er, die zei niet te aarzelen in- nde herstructureringsmaatre- door te voeren. „De vestiging in er heeft geen toekomst meer". )e hij verder op. Een van de vijf Van Gelder denkt voor de financie ring van de reorganisaties en andere behoeften 225 miljoen nodig te heb ben en dat leidde onder meer tot het bijeenroepen van de vergadering van obligatiehouders van gisteren. Het bestuur had namelijk voorgesteld de jaarlijkse aflossing van de 9 procent lening over 1973-1986 de aflossingen over 1980. 1981 en 1982 uit te stellen naar de jaren 1984-86, wat Van Gelder een financiële speling van ruim 18 miljoen zou geven. Van de totale benodigde ƒ225 mil joen, denkt Van Gelder 75 uit eigen middelen te kunnen financieren. Blijft over 150 miljoen. Daarvan komt ƒ40 miljoen uit het gewone bankkrediet van de ABN. wel krediet echter in de periode tot en met 1982 tot maximaal 70 miljoen mag oplo pen. De ƒ80 miljoen die dan nog resteert moet komen uit leningen door de Nationale Investeringsbank 45 miljoen), de uitgestelde aflossin gen 18,7 miljoen), uitstel van terug betaling van een onderhandse lening (ƒ8 miljoen) en een hypotecaire le ning van de ABN (9,7 miljoen). Als zekerheid krijgen alle geldgevers hypotecaire zekerheid op alle onroe rende goederen, uitgezonderd de nieuwe fabriek voor krantepapier en een terrein dat binnenkort verkocht wordt. De ABN krijgt bovendien nog een tweede zekerheid: de voorraden en de vorderingen op debiteuren zijn aan deze bank overgedragen. „Ces sie" is daarvoor de juridische term. Opvallend is dat Crown Zellerbach, het Amerikaanse concern, dat de helft van de Van Gelder-aandelen be zit, niet aan de financiering meedoet. Het bestuur van Van Gelder vond dat echter ongewenst. Uitgifte van nieu we aandelen aan Crown levert te wei nig op omdat de koers van de aande len Van Gelder erg laag is. Een lening door de Amerikanen komt evenmin in aanmerking omdat ze al zo veel aan Van Gelder geleend hebben. Losse verkoop belangrijk voor populaire bladen Van onze redactie economie AMSTERDAM Veel populai re week- of maandbladen moe ten het voor een belangrijk deel hebben van de losse ver koop. Dit in tegenstelling tot de dagbladen die op een uit zondering na voor 90 procent drijven op abonnementen. Voorbeelden dat bladen waar de nadruk sterk op de losse verkoop ligt zijn het met De Telegraaf verbonden weekblad Privé (381.000 losse verkoop en 74.000 abonnees) en in mindere mate Story met 280.000 respec tievelijk 310.000 Ook geïllustreerde weekbladen als Panorama en Nieuwe Revu drijven voor meer dan de helft op de verkoop in kiosken, siga renzaken en boekwinkels. On der de maandbladen is dit in sterke mate het geval bij het modieuze „Avenue" waar de abonnees slechts voor een kwart van de betaalde oplage zorgen. Onder de opiniebladen is het losse verkooppercentage het grootst bij de Haagse Post, het kleinst bij Hervormd Neder land. Het blad met de grootste oplage, of het nu om dag-, week- of maandbladen gaat, is de Kampioen, het orgaan van de ANWB. Dit blad glijdt bij 1,8 miljoen abonnees in de bus. Los is het blad niet te krijgen. Dit alles blijkt uit de oplagedo- cumentatie 1980 van de NOTU, de Nederlandse organisatie van tijdschriftuitgevers. Oppositie De obligatiehouders waren niet in alle opzichten gelukkig met het voor stel de aflossingen een paar jaar te verschuiven. Ze hadden een tegen prestatie in de vorm van een rente verhoging op hun obligaties redelijk gevonden. Een van de andere geldge vers, de Investeringsbank had daar evenwel overwegende bezwaren te gen. De obligatiehouders twijfelden ook aan hun zekerheden. Weliswaar bedraagt de door experts geschatte opbrengst van de onroerende goede ren bij liquidatie van het concern ƒ220 miljoen en wordt er in totaal 150 miljoen verstrekt, die 220 mil joen vonden sommigen reëel. Mede omdat de andere geldgevers al allen akkoord waren gegaan konden de obligatiehouders tenslotte niet an ders doen dan het voorstel tot uitstel van de aflossingen te accepteren. 3HOVEN Het algelopen jaar is Daf-trucks uit de rode •s gekomen. Voorzitter drs P. van Doorne deelde gisteren in persconferentie in Eindhoven mee, dat in 1979 „rede- loede" resultaten werden behaald, terwijl 1978 nog moest en afgesloten met een verlies van vijftien miljoen gulden. rkoop van trucks (nèt boven de I lag het afgelopen Jaar iets de produktie (14.982). Daarmee te de verkoop een record. Hoe Üe winst is geweest kon de heer loorne niet zeggen. Daarvoor is jchten op de financiële resulta- lie bij het publiceren van het ïslag in april bekend wordt herstel van de economie, maar meer het gevolg van een inhaalvraag. Magere jaren let lopende jaar betreft wordt tht, dat het aantal verkopen iks de minder gunstige econo- e ontwikkelingen nog enigs- el toenemen De (toegenomen) in het afgelopen Jaar was, aldus klaring, niet het gevolg van een hze redactie economie fERDAM Unilever gaat via Ihteronderneming Unilever Au- I— een deel van het levensmid- ledrijf Marrickville Holings in plië overnemen Met deze trans- Is ongeveer 37 miljoen gulden kvilie is een produktiebedrijf Pargarine. oliën en vetten met krein van zeventien hectare in C en een aantal bekende merk- y Voor de transactie is goed ig verkregen van de Australi- perheid. isterende deel van de activitei- in Marrickville zal door een an- •nderneming In Australië wor- wworven. Ten aanzien van de vooruitzichten op de wat langere termijn merkte de heer Van Doorne op dat. gezien de sterke relatie die er bestaat tussen de verkoop van vrachtwagens en de ont wikkeling van de economie, „enkele magere jaren" voor de deur staan. Aangezien daarnaast een overcapaci teit van de truckindustrie in Europa bestaat en bovendien moet worden opgebokst tegen de concurrentie uit Amerika en Japan, zal „een harde strijd" moeten worden geleverd. Daf-trucks heeft een produktie-capa- citeit van 16.000 vrachtwagens per jaar. Het streven is met hetzelfde aantal personeelsleden, die produktie geleidelijk te bereiken. (Vorig jaar Vrachtvlucht New York Curasao wordt gestaakt WILLEMSTAD (ANP! - ..American Airlines" beëindigt op 20 februari de vrachtvluchten van New York naar Curacao. Door de gestegen brand stofprijzen en het tekort aan retour vracht naar New York zijn de vluch ten volgens de maatschappij niet meer kostendekkend. Het besluit is zonder verder overleg genomen, hoewel in november in New York op een bijeenkomst van voorzit ters van de kamers van koophandel door „American Airlines is toegezegd na een kostenanalyse met Curacao contact op te nemen Dan zou ook over andere mogelijkheden kunnen worden gesproken. 1 1 iê|!33S jÜJUI Daf zal op de komende bedrijfsauto-RAI een „nieuwe generatie" van de 2800-serie presenteren. werd het produktie-personeel nog met 300 man uitgebreid; met 170 man in Nederland en met 130 man in België Want ondanks het redelijk goede re sultaat in het afgelopen jaar, blijkt de winst nog geenszins te voldoen aan de doelstelling van twaalf procent op het eigen vermogen (kapitaal en re serves). Een van de oorzaken dat die nog lang niet werd bereikt, was de „zekere mate van in-efficlëntie" in de produktie van vrachtwagens. Vol gens de heer Van Doorne werd dit veroorzaakt door het aantrekken van nieuw produktiepersoneel, het nog steeds grote personeelsverloop (24 procent op jaarbasis; een onrustba rend cijfer aldus de heer Van Doorne) en de snel veranderende materiaalbe- hoeften. ADVERTENTIE Jamens een grote relatie tegen contante betaling aan toonder waarvan de looptijd gedeeltelijk verstreken is Commissionairs in effecten sinds 1095 Prins Hendrikkade 123 1011 AM Amsterdam, tel. 020-223131 Van onze redactie economie AMSTERDAM Nadat zich vorige week even een zekere mate van stabilisatie in de ontwikkeling van de goud- en zilverprijzen leek af te tekenen, is gisteren de opgaande lijn weer voortgezet. Op de goudmarkt in Londen werd geopend met een notering van 637-642 dollar voor één ounce (31,1 gram) goud, nadat vrijdagmiddag officieel op 622.50 dollar was gesloten Borsumy wil Fodor in Rotterdam kopen DEN HAAG (ANP) Borsumij-Weh- ry onderhandelt met I. J. B. Albers Belangen en Jamaroed Holding over de overneming door Borsumlj van de aandelen in deze laatstgenoemde vennootschappen, die de Fodorgroep in Rotterdam (importeurs van audio, foto-film) vertegenwoordigen. Leveranciers van partijen hebben geen bezwaar tegen de overneming. De SER. Economische Zaken en de bonden zijn ingelicht. Het is de be doeling dat Fodor (ongeveer 200 man personeel) als zelfstandige eenheid onder de huidige directie vanuit Rot terdam zal blijven opereren. Ver wacht wordt dat een fusie de verdere groei van belde partijen zal dienen. Geleidelijk aan ging de prijs vervol gens verder omhoog. Bij de officiële prijsvaststelling van maandagmor gen, de zogenaamde fixing, kwam een notering van 647,75 dollar voor één ounce uit de bus. Het slot van maan dagmiddag leverde een nieuw offici eel record op van 660 dollar per ounce. De hernieuwde stijging van de goud prijs was mede een vervolg op de ontwikkelingen in het Verre Oosten, waar zaterdag j.l. in Hongkong een recordprijs van 674.54 dollar kon wor den genoteerd. Daarmede werd het record van een week tevoren, name lijk 673,16 dollar, al weer gebroken. Maandag kon In Hongkong het hoge niveau van vorige week niet behou den blijven. De prijs zachte (door winstnemingen) in tot 642,18 dollar per ounce. Het goud heeft overigens de laatste maand een wel zeer opmerkelijke stij ging te zien gegeven. Een maand gele den. op 14 december, bedroeg de goudprijs in Europa 457 dollar per ounce. In één maand tijd Is er dus zo'n 200 dollar bij gekomen. En in dien wordt teruggeblikt naar januari van het vorige Jaar. dan Is de prijsont wikkeling wel bijzonder markant. Een jaar geleden werd goud namelijk verkocht voor nog „maar" 216 dollar voor één ounce. Dat betekent, dat er sedert dat tijdstip ongeveer 450 dol lar (ongeveer 900 gulden) op de prijs is gekomen. Juweliers De stijging van de goud- en zilverprij zen hoe welkom ook voor diegenen, die in de goud- en zilvermarkt zijn „gestapt" toen de prijzen voor deze edele metalen nog aanzienlijk lager waren dan nu het geval is wordt overigens niet door iedereen met ge- Juich begroet. Met name de ongeveer 1800 juweliers ln ons land. die er niet onder uit kunnen hun artikelen „op te prijzen", zijn er maar matig mee ingenomen. In elk geval vinden zij de vaak van de ene dag op de andere optredende grote prijsschommelin- gen niet zo leuk „We kunnen vandaag de dag wel oude gouden sieraden, zogenaamd „sloopgoud", tegen een bepaalde prijs opkopen, maar wat gaat die prijs verder doen? Weet U, of die niet omlaag zal gaan voor geruime tijd?" Dat is het risico dat erin zit. Een risico, waartegen de Juwelier zich ove rigens wel zoveel mogelijk tracht in te dekken door niet de volle prijs te betalen die. zeg een gram. goud op een bepaalde dag waard is. doch en kele guldens minder In dit verschil zit dan ook de prijs begrepen van het omsmelten, want ook c!^t moet be taald worden De prijs, die een juwelier voor goud (of zilver) dagelijks kan betalen, wordt hem verstrekt door de beide Amsterdamse edelmetaal bedrijven Drijfhout en Schóne. Tot eind vorige week accepteerden deze twee bedrij ven zelf ook nog oude gouden en zilveren sieraden tegen betaling in contanten, doch dat is nu verleden tijd. Zowel Drijfhout als Schóne za gen geen kans meer de stroom van mensen, die gouden en zilveren voor werpen ter verkoop kwamen aanbie den. weg te werken. Degenen die nu nog van hun oud goud of zilver af willen, moeten voortaan naar de Ju weliers ermee, die daarvoor beter zijn uitgerust. Veelal zullen deze de waar de van dit „sloopgoud" of „sloopzil- ver" alleen willen accepteren als aan betaling voor een nieuw gouden of zilveren sieraad, maar soms ook zul len zij tot betaling in contanten wil len overgaan. Dat kan van Juwelier tot Juwelier verschillen. Gehalte Het bepalen van de waarde van een gouden sieraad op zich is overigens een vrij eenvoudige zaak. Voor de in Nederland gangbare gouden sieraden geldt doorgaans, dat zij een goudge halte hebben van 14 of 18 karaat. Daarbij draagt een 14-karaats sie raad een merktekentje met de aan duiding 585, terwijl een 18-karaats sieraad van goud het merkteken 750 draagt. Dat betekent in de praktijk, dat een 14-karaats gouden sieraad bijna 60 procent zuiver goud bevat en een 18-karaats sieraad 75 procent. Een 14-karaats gouden sieraad van bijvoorbeeld 30 gram bevat aldus on geveer 18 gram aan zuiver goud en een dito 18-karaats sieraad ongeveer 22.5 gram Als dus ook de dagprijs van één gram goud bekend is. is zo vrij makkelijk te berekenen, wat de zuivere goudwaar- de van het desbetreffende sieraad is. Zoals gezegd, betaalt de Juwelier deze echter niet uit. Hij neemt een zekere marge in aanmerking voor het risico dat hij loopt en voor het (doen) om smelten e d. Niet helemaal zonder problemen doof de stijging van de goudprijzen is ook de groothandel. Gebruik is dat deze goud en zilver inkoopt om vervolgens bij de industrie daaruit sieraden te laten maken. De ontwikkeling van de goud- en zilverprijzen is echter voor de groothandel aanleiding geweest voorlopig even pas op de plaats te maken met het verstrekken van or ders aan de sieradenindustrie. Dit laatste overigens zal niet zonder gevolgen blijven voor de bedrijven in deze sector. Het uitblijven van orders betekent namelijk minder werk en dat zal zich, zo zegt de Federatie Goud en Zilver bij monde van haar secretaris, mr. E. W. Canneman, onge twijfeld vertalen in het aanvragen van werktijdverkorting in sommige van deze bedrijven. Reden, waarom men op 21 januari a.s. om de tafel zal gaan zitten met de Federatie om de gang van zaken te bespreken. Ter tafel zal dan ook komen het punt van de waardering van de goud- en zllvervoorraden door de detaillisten. Zoals het nu is veroorzaakt de sterke stijging van de goud- en zilverprijzen grote (papieren) winsten bij deze de taillisten. In het kader van het gel dende fiscale systeem zouden deze winsten bij de juweliers worden be last met alle gevolgen daarvan voor hun liquiditeit. Reden, waarom de Federatie een proefproces daar over loopt al bij de Hoge Raad wil zien te bereiken, dat de fiscus ook bij de detaillisten het zogenaamde „ijze- ren-voorraadsysteem" gaat hanteren. Bij dit systeem worden de waardestij gingen van de voorraad niet meer gehanteerd bij de belastingheffing op het behaalde resultaat. AMSTERDAM Ook in Amsterdam heeft de goudprijs gisteren opnieuw een flinke stijging te zien gegeven. Genoteerd werd bijna 40.000 gulden voor één kilo goud met een ladvies)- prijs van 39.240-39.940. Vrijdag was de goudprijs 37.300-38.00 per kilo. Mét het goud ging ook het zilver omhoog. De notering hiervan steeg tot 2230-2582,50 voor één kilo, tegen vrijdag 2017-2369,50. Van een onzer verslaggevers DORDRECHT Minister Van Aardenne (Economische Zaken) acht het niet denkbeeldig, dat de inflatie dit jaar zal oplopen tot acht procent. Het Centraal Planbureau voorspelde eerder een inflatie van zeseneenhalf procent. LONDEN (LP8) Het Frans verbod op de invoer van Engels schapevlees (vorige week is dat verbod ingetrok ken. maar vervangen door een im portheffing). is voor de Britse rege ring aanleiding geweest een schade- cfaim bij Frankrijk in te dienen van ongeveer 85 miljoen gulden. Deze rekening van 20 miljoen pond is door de Engelse minister van Land bouw Walker gedeponeerd op het bu reau van Europees landbouwcommis saris Gundelach Deze heeft inmid dels laten weten dat. als de Franse regering niet met een oplossing voor de ..schapenoorlog" komt. hij geen andere keus heeft dan de kwestie direct voor te leggen aan het Europe se hof van justitie. Eind Juli vorig jaar sloot Frankrijk de grenzen voor Engels schapevlees. Slechts een beperkte hoeveelheid mocht worden Ingevoerd. Vorige week werden de grenzen weer ge opend, maar tot een volledige libera lisatie heeft dat niet geleid omdat een importheffing op Engels schapevlees daarvoor in de plaats kwam. De heer Gundelach heeft „met diepe bezorgd heid" van deze heffing kennis geno men. zo zei hij op een persconferentie. De minister uitte zijn pessimistische verwachting op een in Dordrecht ge houden bijeenkomst van de Export club Zuid-Holland. De bij deze club aangesloten ondernemers hield hij een somber beeld voor van de finan- cieel-economlsche ontwikkelingen, die zich dit Jaar zullen gaan voor doen Zo zal de export geen groei vertonen Van overheidswege zal het nodige worden gedaan om de uitvoer te sti muleren maar, aldus de minister, meer dan houden wat we hebben zal er desondanks niet Inzitten. Hij vond dat ln hoge mate te betreuren, omdat Nederland het voor vijftig procent van de export moet hebben. Hij zei voorts weinig mogelijkheden meer te zien voor verlening van over heidssteun aan in moeilijkheden ver kerende bedrijven. Afgezien van de versluierende effecten en het daaruit voortvloeiende gevaar van concur rentievervalsing is er gewoon geen geld meer voor beschikbaar Banken Het ligt zijns inziens echter wel op de weg van de banken bij te dragen tot de redding van bedrijven die reéele overlevingskansen hebben Het deed hem goed dat oud-minister Duisen berg (thans topman bij de Rabo bank) te kennen heeft gegeven, dat de banken zich inderdaad meer ln de risicodragende sfeer zouden kunnen bewegen dan ze tot dusver bereid zijn geweest te doen. Omdat Nederland van de export moet leven, verklaarde Van Aardenne zich tegen protectio nisme. De roep om Nederlandse orders niet ln het buitenland te plaatsen, wordt meer en meer gehoord Daar kan in sommige gevallen ook alle aanleiding toe bestaan, bijvoorbeeld als er spra ke is van op Innovatie gerichte op drachten Als we echter doelbewust achter onze grenzen zuouden terug- kruipen, dan zou het buitenland ons al gauw een rekening presenteren die wij niet zouden kunnen betalen, zei de minister. Van Ommeren versterkt j positie in Antwerpen ROTTERDAM (ANPi Het Rotter damse scheepvaartconcern Van Om- meren heeft bekendgemaakt, dat het IJ van de Nedlloyd Groep ln Rotterdam - het 50 procents-aandeel heeft overge- nomen in het Antwerpse havenbe- drijf Pays. Dit is nu een volledige dochter van Van Ommeren. Welk bedrag gemoeid is met de trans- actie, willen Van Ommeren en Ned lloyd niet kwijt. Van Ommeren heeft wel de verzekering gegeven, dat er geen wijziging komt in het beleid over het Antwerpse stuwadoorsbe- drijf

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13