.[ran verhardt houding egenover Amerikanen Breznjew valt uit tegen VS Jtemming in Afghanistan anti-Russisch 3» aïyerere oos op Britten Politieke elite in Zuid-Afrika werd jarenlang bespied Afghanistan op Russische leest Minister en studenten eisen weer terugkeer sjah st Lederer vrij NDAG 14 JANUARI 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET IHERAN (Reuter, AP. AFP, UPI) Een onderzoek onder de vlag van de Verenigde Naties de daden van de verdreven sjah zal geen enkele verandering brengen in de crisis tussen en Amerika. Dit heeft de Iraanse minister van buitenlandse zaken Sadegh Gotbzadegh i weten aan Kurt Waldheim, de secretaris-generaal van de volkenorganisatie. n lied er iifcr aanleiding van Gotbzadeghs leen de vorming van dit comité of een puéf aan de VN heeft de VS een standpunt ervan geen enkel pro bleem oplossen. Onze eis dat de sjah en zijn bezit worden uitgeleverd moet wettig worden vastgelegd. Ik hoop nog eens dat hierover duidelijkheid komt. Daarom verklaar ik nog eens dat als de besluiten van de veilig heidsraad niet zijn gebaseerd op de aanvaarding en inwilliging van onze eisen deze besluiten voor ons ongel dig zijn." ,ng in de veiligheidsraad over imische sancties tegen Iran la- uitstellen. De V-raad zou nu afge- ;n nacht achter gesloten deuren •n komen. Waldheim heeft de Ira- om een toelichting gevraagd, name over de positie van de daars in de Amerikaanse ambas- in Teheran, van wie in de brief melding wordt gemaakt. iertji niet loud van de brief werd gisteren QfnHpntpn ibaar gemaakt in het Teheraanse ^wisenten tlad Bamdad en daarna door de iriteiten beaamd. De brief was :ht aan de Iraanse vertegenwoor- »r bij de VN. die de boodschap doenfst doorspelen aan Waldheim. De m waPud was als volgt: ..De enige op- 'erech^S is die waar we het over heb- jgehad. Vanzelfsprekend zal al- teren} iar sal oor*, ren z< dat lar s: ;id oi >eeltl n sne rat le aan erkeei dat d op he !d ov« K ES SALAAM. SALISBURY kijkefr, Reuter) De Tanzaniaanse speel%ident Julius Nyerere beschuldigt ot-Brittannië van moord, bedrog rerraad. Aanleiding voor de uitval ul de president was een incident in d lopen donderdag, waarbij guer- loor eljstrijders van het Patriottisch ikenetnt werden gedood door Rhodesl- dat dfc veiligheidstroepen. 1 zittetere riep de Britten op een einde i gat i%aken aan de „misdaden" in Rho- kter. jë, en liet doorschemeren dat Tan- la de diplomatieke betrekkingen :ht be Groot-Brittannië zal verbreken en vatiat niet gebeurt. De banden wer- nderei ook verbroken in 1965, toen de t grotike minderheid in Rhodeslë een- ïten z|g de onafhankelijkheid uitriep, in doe dire<sdgelopen dagen zijn, ondanks het ;and in Rhodesië, 13 guerrillastrlj- van het Patriottisch Front ge- aatl. deels toen ze probeerden een iedeiamelkamp te bereiken. Gouver- ir, relajr Soames heeft de actie gerecht- gd door te zeggen dat de veilig- itroepen handelden binnen hun (gdheden. „Wij noemen het d", aldus Nyerere die de Britse commissaris in Dar es Salaam, Moon, heeft ontboden om hem achtig protest te overhandigen. ivan de twee leiders van het Pa- isch Front, Joshua Nkomo, is die (Mggekeerd in de Rhodesische indereïdstad Salisbury. Zijn laatste bal- hap duurde drie jaar. Op het •eld van Lusaka nam Nkomo id van zijn Zambiaanse gasthe- lambia heeft tijdens de strijd in lesië onderdak verschaft aan de illastrijders van Nkomo. In Sa- hekelde Nkomo, net als Nye- het doodschieten van guerrilla- Iers door Rhodesische troepen, .o zei dat de vredesmacht van ritse Gemenebest (1200 man) ,e klein is om effectief toezicht te len op het bestand. De vredes- it moet naar zijn idee tot ten- tte 5000 man worden uitgebreid, mo's kompaan binnen het Pa- Itisch Front, Robert Mugabe, It komende zondag in Salisbury gverwacht. De militante studenten die de vijftig Amerikanen in de ambassade in Te heran vasthouden hebben gezegd niets af te weten van Gotbzedeghs brief. „Onze eisen zijn ongewijzigd. De gijzelaars zullen niet worden vrij gelaten voor de sjah en zijn bezit terug zijn in Iran" aldus de studenten in een reactie. De woordvoerder zei er zeker van te zijn dat ook het stand punt van de Iraanse geestelijke leider ayatolah Khomeini niet is veranderd. VN-leider Waldheim heeft in een ge sprek met de Iraanse VN-ambassa- deur Ansur Farhang gevraagd of Te heran de gijzelaars zal vrijlaten als de volkenorganisatie de eisen van het bewind in Iran aanvaardt. Waldheim doelt hierbij kennelijk op het voorstel voor een commissie en niet op de eis dat de sjah en zijn bezit terug moeten naar Iran. De Amerikaanse vertegen woordiger bij de VN Donald McHenry zei ervan overtuigd te zijn dat de positie van de gijzelaars niet is veran derd. Hij zei dat tenzij een Ameri kaanse resolutie daarover getroffen zou worden door een veto er ge noeg stemmen zijn voor het treffen van economische sancties tegen Iran. De Veiligheidsraad zou aanvankelijk al vrijdagnacht hebben gestemd over de Amerikaanse resolutie maar stel de een besluit uit toen bleek dat Waldheim een boodschap uit Tehe ran had gekregen. Na de leden van de raad te hebben geïnformeerd werd besloten de stemming opnieuw uit te stellen zodat Waldheim nadere inlich tingen aan Teheran kon gaan vragen. McHenry verklaarde sceptisch te zijn over de vooruitzichten en zei dat het geduld van de Amerikanen opraakt „maar het zou onverantwoordelijk zijn niet iedere mogelijkheid voor een oplossing van de crisis te benutten." In het geval Rusland sancties tegen Iran zou tegenhouden met zijn veto zo was gisteravond laat de ver wachting dan zullen de VS en som mige van hun bondgenoten zelf maat-" regelen treffen. van Iran was gisteren rustig. Vorige week waren er ernstige ongeregeldhe den tussen aanhangers en tegenstan ders van Khomeini. Voor het eerst sinds een week waren volgens plaat selijke functionarissen winkels en scholen in de stad weer open. De gouverneur van de provincie Azer- beidjan Gharavi heeft gisteren de aanwezigheid van buitenlandse jour nalisten in Tabriz verboden. Hij voer de aan dat berichten over grote aan tallen slachtoffers bij de ongeregeld heden de hoop van de Amerikaanse president Carter hadden versterkt. „De buitenlandse pers is onvoorzich tig te werk gegaan bij haar uitleg van en commentaar op de moeilijkheden in Tabriz," aldus Gharavi. Bachtiar De voormalige Ir aanse premier Sja- poer Bachtiar heeft gezegd dat hij binnenkort naar Iran terugkeert om Khomeini af te zetten. Bachtiar zei in Parijs waar hij sinds augustus vorig jaar woont, dat hij „openlijk naar Iran zal gaan zonder te wachten op het vertrek of de dood van de ayatol lah en waarschijnlijk met een mini mum aan beveiliging". „Mijn terug keer is een kwestie van maanden. Ik zal alle vrijheidskrachten om mij heen verenigen. Ik zal ayatollah Kho meini de genadeslag geven" aldus Bachtiar. Hij tracht op het ogenblik een eigen organisatie op te richten vanuit ballingschap. Volgens Bachtiar wordt het grootste deel van zijn aanhang gevormd door „mensen die denken". Hij sprak zich uit voor een sociaal-democratisch land met een „links van het midden gerichte" politiek. Hoewel de 65-jari- ge Bachtiar de gijzeling van de Ame rikaanse ambassade heeft veroor deeld, sloot hij toch niet uit dat het heel wel mogelijk is dat de ambassa de een „nest van spionnen" was. LONDEN, MOSKOU (AP, Reuter) De Russische pre sident Breznjew heeft de Ver enigde Staten beschuldigd de spanning in de wereld op te voeren. Onder aanvoering van Washington heeft het westen „bergen van leugens" gebouwd rond de gebeurte nissen in Afghanistan. Breznjew gaf antwoord op vragen die hem door de partijkrant Prawda wa ren voorgelegd. Overigens kwam het Britse zondags blad Observer gisteren met nadruk met een verhaal dat de Russische president persoonlijk tégen de inval in Afghanistan was. Hij werd echter binnen het Politburo van de partij vernietigend verslagen door voor standers van de „harde lijn". Dergelijke berichten deden ook vori ge week de ronde. Daarvan werd toen gezegd dat Russische functionarissen ze „bewust hadden laten uitlekken om duidelijk te maken dat Breznjew nog steeds een voorstander zou zijn van ontspanning tussen Oost en West. De Britse krant baseert het artikel op een „exclusieve Russische zegsman", die gezegd had dat een zieke Breznjew in het Politburo voor de keus stond te vertrekken, of de Inmenging in Afghanistan te aan vaarden. Moskou besloot tot actie na meldingen van moord op een aan zienlijk aantal Russische adviseurs in Afghanistan en van dreigende deser tie in het Afghaanse leger. In het vraaggesprek in de Prawda beschuldigde Breznjew de Verenigde Staten en „hun medeplichtigen" er van een „niet openlijk verklaarde oorlog" tegen Afghanistan te voeren, door „duizenden en tienduizenden opstandelingen, die in het buitenland werden bewapend en opgeleid", naar het land te zenden. Bruggehoofd De onophoudelijke gewapende inter ventie, de reeds ver gevorderde sa menzwering van buitenlandse reac tionaire krachten, creëerde een drei ging dat Afghanistan zijn onafhanke lijkheid zou verliezen en veranderd zou worden in een imperialistisch mi litair bruggehoofd aan de zuidelijke grens van ons land", aldus Brezjnew. Als wij anders hadden gehan deld, zou dit hebben betekend, dat wij Afghanistan ten prooi lieten val len aan het imperialisme dat wij passief hadden moeten toezien hoe zich aan onze zuidelijke grens een ernstige bedreiging van de veiligheid van de 8owJet-Unle ontwikkelde." al dus Brezjnew. Brezjnew herhaalde eerder verklarin gen van het Kremlin dat de Sowjet- troepen in Afghanistan (door de Ame rikanen geschat op meer dan 80.000 man) zullen worden teruggetrokken zodra ze niet meer nodig zijn. „De enige taak die de Sowjet-contingen- ten hebben gekregen is de Afghanen bij te staan bij het terugslaan van de agressie van buitenaf. Ze zullen volle dig uit Afghanistan worden terugge trokken zodra de oorzaken verdwij nen die de Afhgaanse leiding tot haar verzoek bracht." De campagne voor de presidentsverkiezingen van 25 januari is in Iran in volle gang. Hier vertoont kandidaat Ebrahim Mirzaei zich, een arts en Kung Fu-meester. KABOEL (AFP, Reuter, UPI) Staat en partij in Afghanistan worden geschoeid op Russische leest. Alle instellingen zijn veranderd naar Russisch voorbeeld. Radio en televisie melden dagelijks benoemingen in de nieuwe staats- en partijorganen, die allemaal onder leiding staan van de nieuwe machthebber Babrak KarmaL Machtscentra Waldheim heeft na zijn reis naar Iran duidelijk gemaakt en dat ook de Amerikanen voorgehouden dat er geen duidelijkheid is over de vraag wie er nu de baas is of zijn in het land. Er lijken verscheidene machtscentra te zijn, die het geen van alle met elkaar eens zijn. Waldheim betwijfelt of Khomeini de hoogste autoriteit is als het gaat om de zaak van de Ameri kaanse gijzelaars. De nieuwe leider in Afghanistan Ba- brak Karmal heeft een boodschap gestuurd aan Khomeini waarin hij „het Amerikaanse imperialisme" ver oordeelt als de gemeenschappelijke vijand van beide staten. Khomeini is een van de weinige leiders van Iran die de Russische inval in Afghanistan nog niet hebben veroordeeld. Karmal zegt te hopen dat de lang bestaande broederlijke banden tussen beide lan den zullen blijven bestaan. De stad Tabriz in het noordwesten De macht is verdeeld over het cen traal comité van de Democratische Volkspartij van Afghanistan (36 le den), een revolutionaire raad (57 le den), het kabinet (20 leden), het polit- buro (7 leden) en als kennelijk mach tigste orgaan het secretariaat van het centraal comité. Dit telt drie leden: Babrak Karmal, Mohammed Zeari en Noer Mohammed Noer. De belan grijkste leiders van Parcham ('vlag'), de vleugel van de Afghaanse commu nistische partij die nu aan de macht is, zijn in alle organen vertegenwoor digd. Ook vertegenwoordigers van de rivaliserende Khalq-vleugel, van de afgezette president Amin, hebben een plaats gekregen nadat zij hun trouw aan het nieuwe regime hadden betuigd. Militairen zijn alleen sterk vertegenwoordigd in de revolutionai re raad en in het presidium. Waarne mers in Kaboel menen dat geen enke le sprttfce van een opening naar groe pen die de regering voor de revolutie steunden. Wat betreft de strijd in Afghanistan wordt melding gemaakt van zware gevechten tussen opstandelingen en Russische parachutisten in Baricot, dicht bij de grens met Pakistan. Tij dens de gevechten van de afgelopen twee dagen zouden zeker tachtig Russische soldaten zijn gedood. Geruchten doen de ronde dat een Russische generaal in Afghanistan is omgekomen. Het orgaan van het Russische Leger, Rode Ster. maakte de „plotselinge dood" bekend van generaal Guennady Ryskine, maar gaf geen bijzonderheden Samenwerking Drie belangrijke Afghaanse guerrilla bewegingen hebben zich achter één leider geschaard om een verenigd of fensief te kunnen voeren tegen de binnengevallen Sowjet-troepen. Maulawi Mohammad Nabi Moham mad! werd gekozen als leider van de Jamiat-I-Islami (islamitische vereni ging), de Revolutionaire Islamitische Beweging en het Afghaanse nationa- le Bevrijdingsfront. De drie guerrilla bewegingen zullen gezamenlijk op treden als het Islamitische Eenheids- verbond. „Wij hebben de Hezbe-I-Islami en Khalis (belde andere grote guerrilla- groeperingen uitgenodigd zich bij ons aan te sluiten. De beslissing is nu aan hen. Wij zijn het eens geworden over militaire samenwerking, maar niet over politieke samenwerking". De bekendmaking tot samengaan van de drie wordt beschouwd als een belangrijke stap voor het coördineren van de strijd tegen de nieuwe rege ring. De opstandelingen zijn tradito- neel verdeeld over kwesties van lei derschap en een politiek program voor een onafhankelijk Afghanistan. ALGIERS (AFP) De Algerijnse oud-minister van buitenlandse za ken, Bouteflika, keert niet terug in de nieuwe regering. Deze heeft verder geen ingrijpende wijzigingen onder gaan. Bouteflika was jarenlang een van de meest vooraanstaande woord voerders van de derde wereld. Sinds president Chadli in februari de over leden Boumedienne opvolgde was Bouteflika een van zijn twee naaste adviseurs, met de titel van minister. Chadli zou nu meer een eigen beleid willen voeren, zonder vroegere naaste medewerkers van zijn oorganger. door Hennie Serfontein JOHANNESBURG Het nieuws dat de Zuidafrikaanse geheime dienst BOSS Jaren lang belangrijke Afrikaner nationalisten heeft bespio neerd heeft onder de aanhan gers van de regering een schok teweeggebracht Het verbazingwekkende relaas werd gisteren gedaan door de naar Londen uitgeweken ex- B OS S-mede werker Arthur McGivern in een aantal zon dagsbladen. Tot de door de BOSS bespioneerde nationalisten behoorden leden van de ACB, de Afrikaanse Calvinistlese Be weging, in Potchefstroom, die als on wrikbare steunpilaren van het rege- ringsbolwerk gelden. Het gaat om dr. Wimple de Klerk en de hoogleraren Johan Heyns en Hennie Coetzee. De Klerk is hoofdredacteur van Die Transvaler, de officiële spreekbuis van de Nationale Partij van Trans vaal. Bovendien is hij lid van het invloedrijke uitvoerende comité van de geheime Afrikaner Broederbond, de belangrijkste organisatie van het land en geldt hij als een vertrouwe ling van Gerrit Viljoen, de voorzitter van de bond. De Klerk is de broer van één van premier Pleter Botha's ministers en zoon van een voormalige minister. Prof. Heyns is een belangrijke theo loog in de Nederduits Gereformeerde Kerk en op het internationale vlak een van de ferventste verdedigers van de rassenpolitiek van de NOK. Zijn collega Coetzee van de universiteit van Potchefstroom is hoofdredacteur van Woord en Daad, het maandblad van de ACB. Belde hoogleraren spe len ook een voorname rol in de Broe derbond. De Klerk gaat de kwestie komende week met premier Botha bespreken. Zijn commentaar op de zaak zal hij in zijn krant geven. Hij zei de eerste argwaan te hebben gekregen toen hij zes jaar geleden hoogleraar aan Pot chefstroom was. De afgelopen week heeft dr. De Klerk in Die Transvaler drie maal kritiek uitgeoefend op acti viteiten in het verleden van de B08S en om een onderzoek gevraagd. Knauw Met de onthullingen van gisteren zal het vertrouwen van de doorsnee Na tionalist in de leiding van zijn partij weer een knauw krijgen. Dat is ook al gebeurd met Muldergate, het schan daal rond onwettige praktijken van het ministerie van informatie. Er komt nu waarschijnlijk een onder zoek naar de activiteiten van de BOSS, wier naam nu veranderd is in DONS. De leider van de geheime dienst, de nu ontslagen generaal Van den Bergh was een gezworen vijand van de huidige premier, die toen nog minister van defensie was. Van den Bergh had zich tussen 1969 en 1978 ontwikkeld tot de persoonlijk politie ke en veiligheidsadviseur van pre mier Vorster. Botha zou een onder zoek kunnen gebruken om Van den Bergh en Vorster na het rapport- Erasmus over Muldergate nog verder in diskrediet te brengen. Er zitten enkele belangrijke kanten aan de nieuwste onthullingen. Ten eerste hebben tegenstanders van de regering en haar beleid al tien Jaar geklaagd dat de BOSS haar positie misbruikte door hen te bespioneren. Er zijn tientallen klachten bekend. De Nationale Partij en haar aanhan gers en de partijpers hebben er altijd het zwijgen toe gedaan en de beschul digingen afgedaan als „kwaadaardi ge, eenzijdige laster van aloyale Zuid- afrikanen". Er was tien Jaar geleden concreet bewijs dat de BOSS in op dracht van Vorster Nationalistische parlementsleden bespioneerde om te onderzoeken of zij een revolte van de rechtervleugel tegen hem steunden. Ten tweede is er de vraag hoe Botha en andere ministers in het ongewisse konden blijven over de activiteiten van de BOSS. Het ligt nu voor de hand dat zij het optreden tegen poli tieke tegenstanders door de vingers zagen maar zij zullen woedend zijn nu is gebleken dat ook hun eigen aan hangers het slachtoffer waren. WENEN (UPI) Jiri Lederer, één van de meest vooraanstaande dissi denten in Tsjechoslowakije, is uit de gevangenis ontslagen nadat hij zijn straf had uitgezeten. Lederer heeft een straf van drie jaar uitgezeten nadat hij was veroordeeld wegens het smokkelen van verboden litera tuur naar het westen. Tijdens zijn gevangenisstraf weigerde hij toe te zeggen dat hij het land zou verlaten wanneer hij werd vrijgelaten. Lede rer heeft eerder twee jaar in de ge vangenis doorgebracht wegens „be lediging" van de toenmalige Poolse leider Gomulka. James Dorsey evene iwardeiBOEL „Welkom in het land van de nieuwe model-revolutie" de conceq weggevaagde letters van deze tegen een vurig rode achtergrond op bé stationsgebouw van het vliegveld van Kaboel geschilderde slagzin, iibo »n een maatstaf te zijn voor de mate van politieke veranderingen in edewefhanistan. (o Dijk bracüanks de pogingen dit Centraal-Azla- aatstgè land tot een op Sowjet leest gesghoei- >ljkstr»aatschappij om te vormen zijn de eigen jerRodsche eigenschappen van Afghanistan tekendi niet weg te vagen. Nog steeds wordt in de bazaar bij een kopje zoete thee pionid lang over de uiteindelijke verkoopprijs Friesérhandeld. Het dagelijkse leven van de chouw(iddelde Afghani draait nog altijd om de rroegeiiitionele familie en rond de plaatselijke i uitsUkee. «en gl (broeken tel, met zeshonderdduizend inwoners. ;n stad die in een nieuw en een oud lte uiteenvalt. Vrouwen zie Je er nau- |ks op straat en als zij zich wel buitens ik Festf wagen dan alleen volledig gesluierd en ihijnlijked in de traditionele chadors. De op 1 [olen lijkende mannen met hun hoge (nen, hun vuurrood haar en hun bij- isch aandoende blauwe ogen hebben oude kleurrijke pofbroeken nog steeds voor moderne westerse pakken geruild, traditionele beeld kan de vergaande Iet-invloed echter niet camoufleren. m doet ook de mededeling niets af Afghanistans knalrode vlag met wat |n de kleur van de islam aangepast worden. Westerse diplomaten wijzen op teeks van zaken die rechtstreeks uit de jet-Unie afkomstig lijken te zijn: Slagzinnen, geschilderd op vuurrode achtergrond, sieren openbare gebouwen en de voornaamste pleinen van Kaboel. Zij wekken de vrijwel onmiddellijke associatie met het Rode Plein in Moskou. Het motto van de Afghaanse revolutie „Vooruit naar vrede, vrijheid, nationale onafhankelijk heid, democratie en sociale rechtvaardig heid" lijkt rechtstreeks aan het Sowjet- lexicon ontleend te zijn. Het Engelstalige dagblad Kaboel Times, dat onmiddellijk na de staatsgreep tot Ka boel New Times werd omgedoopt, is een uiterst slechte imitatie van het dagblad van de Russische communistische partij, Praw da. Bombastisch taalgebruik aangevuld met tientallen gelukwenstelegrammen aan het adres van de nieuwe Afghaanse leiders sieren de krant. Op de Amerikaanse ambas sade in Kaboel vraagt men zich wat de hoofdredacteur van de Kaboel New Times. Rahim Rafat, eigenlijk tijdens z'n studie aan de universiteit van Hawaï op kosten van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken geleerd heeft. Net als de meeste communistische sta ten lijkt Afghanistan in een ideologische strijd op leven en dood met het westen verwikkeld te zijn. Buitenlandse literatuur is absoluut verboden. Bij reizigers die op het vliegveld van Kaboel aankomen wordt Het leven in de Afghaanse hoofdstad Kaboel herneemt zijn normale loop. Noch de nieuwe regering, noch de Sowjet-Unie zullen erin slagen de typische eigenschappen van Afghanistan weg te vagen. literatuur in beslag alle buitenlandse genomen. Net als bij andere communistische plan economieën is het economische beleid van Afghanistan op een vijfjaren plan gebn- seerd. De doelstellingen van dit plan zijn zeer ambitieus en zullen waarschijnlijk nooit verwezenlijkt worden. In Moskou geaccrediteerde buitenlandse correspondenten zelf, staan verbaasd over de bureaucratische willekeur, waarmee zij in Kaboel geconfronteerd worden. Men wordt dagen lang bezig gehouden met het verkrijgen van de nodige accreditatie als verslaggever en van een visum het land weer te kunnen verlaten, kennelijk om te voorkomen dat Journalisten eigenhandig op onderzoek uit kunnen gaan. Buitenlandse diplomaten mogen alleen met toestemming van het ministerie van buitenlandse zaken Kaboel verlaten. Deze toestemming wordt vrijwel nooit verleend. Afghaanse staatsburgers krijgen maar moeilijk een paspoort om het land te mogen verlaten. Onaanvaardbaar Ondanks de vergaande pogingen Afghani stan te „Sowjetiseren" hebben de meeste Afghanen grote moeite de politieke veran deringen in hun land te begrijpen en te aanvaarden. „Het communisme doorbreekt het evenwicht in traditie, godsdienst, dorp en familie" zegt een westerse diplomaat. „Het communisme is tegen God gericht en is daarom onaanvaardbaar". Hierbij komt dat de „8aura-revolutie" die met de omverwerping van het bewind van president Daoed in april 1978 begon, breekt met de politieke traditie in Afghanistan. Wijlen president Noer Mohammed Tarakl werd de eerste regeringschef die geen fami liebanden had met de afgezette Afghaanse koningsfamilie. En Babrak Karmel werd in het zadel geholpen door de 8owJets, die de Afghanen als van oudsher wantrouwen. De sfeer in Afghanistan is Anti-Russisch. Wie als buitenlander een bezoek brengt aan de bazaar wordt in Kaboel van de vijande lijke blikken van de plaatselijke bevolking doorboord en heeft het gevoel uitgekleed te worden. Hoewel de avondklok pas om elf uur van kracht wordt, krijgen westerlingen het advies van hun ambassades na acht uur niet meer op straat te verschijnen. Regel matig zijn er berichten over aanvallen op individuele Russische soldaten. „Eens zul Je mij een plezier doen" zegt een Afghaanse handelaar. „Eens zul Je voor mij een Russische soldaat doodschieten. Dat zou voor mij het grootste cadeau zijn". Een taxichauffeur vertolkt het algemene volks gevoel als hij in gebroken Engels zegt: „Moslems en Amerikanen zijn vrienden. Russen no good". Naar Moskou De nieuwe Afghaanse leiders verliezen geen tijd om te pogen de stemming van het volk te buigen. Al op de lagere school worden de leerlingen geïndoctrineerd. Sommige stu denten worden naar Moskou gestuurd om voortgezette kadercursussen te volgen.. „Zelfs de Jongsten leren alles over vader Lenln" meent een westeree ambassadeur. Maar Mohammed Nabi. Moellah van de grote Polikhesjti-moskee in de oude stad van Kaboel, vertelt de gelovigen: „Taraki en Amln waren sterke mannen maar zij zijn dood en de Islam leeft". Westeree diplomaten geloven dat president Karmel „nooit uit de herinnering van het volk weg zal kunnen cijferen dat hij door de 8owjets in het zadel werd geholpen. „In westeree kringen schat men de aanhang van Karmel onder de Afghaanse bevolking op „niet meer dan vijf procent". „In principe was ledereen die Amin opvolg de geliefd geweest", zegt een goed ingevoer de westeree ambassadeur. „Bij Karmel zal dit echter van de vraag afhangen in hoever re hij in staat is de vervreemding van het volk door z'n vereenzelviging met de Sow- Jet-Unie te doorbreken. Eén van z'n mede werkers concludeert: „Karmel ls zo honge rig naar macht dat het hem of niet kan schelen hoe hij in het zadel is geklommen, of hij ls ervan overtuigd dat hij zich met de tijd en door politieke handigheid uit de omarming van de Russische beer zal kun nen losmaken". I

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5