Hamar ideale training Winterspelen SC Amersfoort ruziet verder VAN B0ECKEL ZET ALLES OP TENNIS ^ockeyers rliezen t ere SV zegt ij vers itslag aan Weinig verrassingen mogelijk bij wereldtitelstrijd dames Omstreden stroom aankopen ook sportief geen succes Korea's gescheiden naar de Spelen Zuid-Afrika verandert nauwelijks TROUW/KWARTET 31 Jjnze sportredactie HOVEN Het bestuur van de rtsievereniging PSV heeft trai- oude«|cees Rijvers met ingang van 1 ntslag aan gezegd. Het vertrek lijvers komt niet onverwacht, estuur van PSV was al enige tijd reden over de resultaten van ;rste team. Vorig seizoen eindig- SV op de derde plaats. Dit sei- was er een miljoeneninjectie die resultaten niet terug te vinden len nand ren aam- t dat op- taal o per ch d >4141 J45i tij de de BI lantie- >nst. 013. elersgroep van PSV staat nog achter de trainer. De afgelo- lagen en weken zijn er bespre- n geweest met de groep en indi- le spelers. Daaruit bleek steeds et bestuur geen steun kon vin lij de voetballers voor het ont- van Kees Rijvers. De spelers ji dat Rijvers in ieder geval tot inde van het volgende seizoen lijven. SV wilde niemand van het be- gisteren commentaar geven op mpele mededeling dat Rijvers juli dient op te stappen. door Johan Woldendorp HAMAR Op 2 en 3 februari 1974 werd het Europees kam pioenschap schaatsen voor dames voor de laatste keer georganiseerd. Op de wonder haan van Alma Ata legde Atje Keulen-Deelstra beslag op een snel vergeten, maar histo- riosche titel. Veel mensen treuren niet om het gemis van dat evenement. De Internatio nale schaatsunie (ISU) zettte het een paar jaar eerder op de toch al volle kalender, omdat enkele landen (waaronder Ne derland) dronken waren ge worden van de vele successen, die in het begin van de jaren •70 waren geregistreerd. Al snel ebde de belangstelling weg. Geen enkel land zag er na 1974 nog brood in om geld aan een EK voor dames te spenderen. De Nederlandse kernploegtrainer Ab Krook wees vorig jaar de terugval van de heren als de voornaamste boosdoener aan, maar het gebrek aan echt niveau bij de dames is een even grote, zo niet diepere oorzaak van deze ontwikkeling. De wereldrecords op de 500 meter (Sheila Young, 40.68) en de 3 kilometer (Oallna Stepanska- ja, 4.31,00) zijn al bijna vier jaar oud. En sinds jaar en dag is Tatjana Averi- na de beste allround rijdster aller tijden. Een blik in het Nederlandse dossier leert, dat de kemploegdames zich steeds verder van de stuntelende rest verwijderen. De enige nieuweling van de laatste paar Jaar is nationaal kampioene Ria Visser, maar zij kan met haar huidige, zwakke sprint in internationale klassementswedstrij den geen vuist ballen. Het is derhalve onwaarschijnlijk, dat de mondiale titelstrijd in Hamar op windende revoluties los woelt. De Amerikaanse Nancy Swider is een roepende in de woestijn, omdat zij het wereldkampioenschap belangrij ker vindt dan de komende Olympi sche Winterspelen. „Dit weekeinde moet Je op vier afstanden goed zijn", zegt ze. „Dat is voor mij waardevoller dan uitblinken op individuele num mers in Lake Placid". Voor de Rus sinnen. de Oostduitse meisjes en de Amerikaanse schaatsters is Hamar evenwel een ideaal trainingsweek- einde. „Mijn meisjes hebben de afgelopen weken veel te hard getraind", bekent de Russische oefenmeester Boris Ste- nin. „Ze zijn vermoeid. Met het oog op Lake Placid ga ik het de komende tijd rustig aan doen". Niettemin ma nifesteren de Russische schaatsters. die zowaar niet op breedgeschouder de robotten lijken, zich sterker dan hun mannelijke collega's. De laatste categorie wordt gebrek aan inzet ver weten (om het woord lui niet in de mond te nemen), terwijl die groep zich teveel heeft laten verwennen door de ideale omstandigheden, die de Medeo-baan in Alma-Ata biedt Stenin: „De heren zijn daar te lang geweest. Wanneer je je dan op laag- landbanen moet bewijzen, merk je dat de kracht is weggevloeid. De voorbereiding in Alma Ata mag ei genlijk niet langer dan twee weken duren. Eind september en begin okto ber ben ik er twee en een halve week geweest en in december nog een keer veertien dagen". Stenin vindt, dat de kwaliteit van het damesschaatsen gemakkelijk voor verbetering vatbaar is. „In dat milieu heb Je meer goede sportmensen dan bij de heren. De dames kennen echter minder mogelijkheden om in vorm te groeien. Het is jammer, dat het euro pees kampioenschap indertijd Is ge schrapt. Belangrijke internationale toernooien zijn vooral nuttig voor het leggen van wereldwijde contacten. Bij zwemmen en atletiek kun je zien hoe belangrijk dat is." „Het damesschaatsen gaat wel dege lijk vooruit vindt Ab Krook. „Het aantal meisjes, dat op de 1500 meter onder de 2.16 rijdt, wordt steeds gro ter. De totale ontwikkeling wordt af geremd. doordat de Interesse in ge richte onderzoekingen erg klein is Bij research denkt men het eerst aan atletiek. Ik heb wel eens CO 2-opna- mes gemaakt (het meten van zuurstof - red.) terwijl je op de fletsergometer (een conditietest - red.) een eind weg kunt trappen, maar het analyseren van schaatsprestaties In wetenschap pelijke zin is tien keer zo moeilijk als in de meeste andere takken van sport. Er is veel over biomechanische beweging gepubliceerd, maar al die artikelen acht ik onvoldoende be trouwbaar om mee te werken." Ook in het land van de sportweten- schap bij uitstek, de DDR. is het schaatsen een ondergeschoven kind. Merkwaardig genoeg wordt het krab belen bij de dames hoger gewaar deerd dan bij de heren. De volledig uit het beeld verdwenen Karin Kes- sov werd in 1975 wereldkampioene, de eveneens anoniem geworden Hei ke Lange bereikte dat jaar diezelfde mijlpaal bij de jeugd, terwijl Sylvia Albrecht, Christa Rothenburger. Ka rin Enke en Sablna Becker heden ten dage internationale subtoppers zijn. Twee Jaar geleden werd de directeur van de sporthogeschool in Leipzig. Hans Scheumann. overgeplaatst naar Oost-Berlijn om als chef-trainer de schaatssport in de lift te zetten. „We zijn een beetje aan het experi menteren", vertelt hij. „Maar we kun nen het lang zo intensief niet doen als bij atletiek en zwemmen. Daarvoor Is AB KROOK de basis te klein. In de DDR schaat sen niet meer dan 1500 mensen. De damestop bestaat uit zeventien per sonen De reden, waarom heren des ondanks in het niet verzinken bij de meisjes, is de populariteit van het voetballen. Meisjes, die niet zwem men of aan atletiek doen. zijn op het schaatsen aangewezen. Maar zij wor den In hun mogelijkheden weer ge remd. omdat er bij ons slechts twee kunstijsbanen zijn: Eén In Oost-Ber lijn en één in Karl Marxstad In we zen kunnen we meer presteren Wat we nu doen en dat ls uit nood geboren ls toewerken naar de Olympische Winterspelen". door Erik Oudshoorn |£^onze sportredactie ölATSJI Het Neder- se hockeyteam heeft zich e laatste dag van het toer- om de Champions Tro- in Karats ji gerevan- 41wd voor het wisselvallige «den in de eerste vijf wed- Ïden. In de slotwedstrijd p Pakistan verdiende het JJ#erlandse elftal een gelijk- maar Inreeg een neder- bijgeschreven (2-3). Een frlaag met een naar bij tje was het, waardoor een mentale slag geen ;e was. bijsmaakje werd door twee iten veroorzaakt. Het laatste rslaggevend. Invaller Safdar tikte toen volgens de Neder- met de voet de winnende f binnen. •rste Incident beïnvloedde de ijd aanzienlijk. Tim Steens Ich dagenlang voorbereid op het •rstuk van dit toernooi: de di- Iconfrontatie met de Pakistaan- nette Samiullah. Het bleek geen efse moeite te zijn geweest. Van- eerste minuut werd Samiullah Aeen zeer stringente dekking uit ^^^tdstrijd gespeeld. Hoe verbeten duels ook in ging. zowel stil- als In de sprint werd hij door ^^^is aan banden gelegd. Tot Sami- ten slotte een kwartier na rust (ram haalde en Tim Steens een tegen het scheenbaan gaf. Het irde voor de Nederlandse bank een rechtstreeks duel, maar het Hg de Franse arbiter Renaud )aal. Steens was na vier minuten 'opgelapt, althans hij kon op jdj (kracht strompelen. Maar Sami- was vanaf dat moment zijn be- e aa" t kwijt. Steens moest in het veld 3 raad.,n 0mdat hij de vaste stopper is f strafcorners. ;e in ar jwee zaken zorgden ervoor dat 3ze fland boos maar met opgeheven srk- I het veld kon verlaten. In het nts- Ble spel was immers gebleken ents. et team van Wim van Heumen in was gelijkwaardig strijd te leve- éderland speelde het spel voor- itisch sterk. Door uitgekookt sspel kon de bal soms lang In de worden gehouden waardoor de Jtani niet toekwamen aan hun iarlen>|ijsme de flitsende combinatie iks die Nederlandse speelwijze Pakistan na tien minuten de i door een treffer van Hanif maar kort voor rust trok Paul 8 uit een strafcorner beide par keer op gelijke voet. In de twee- lft kreeg Pakistan opnieuw een jrong toen Manzoor ul Hassan !n ten onrechte door de Belgi- scheldsrechter Vandenberge tende strafcorner scoorde. Een it lager zorgde Litjens uit weer trafcorner voor de gelijkmaker, s werd daarmee topscorer van «mooi met een produktie van n treffers Nederland maakte laai drieëntwintig doelpunten, ninuten voor tijd viel ten slotte slissende doelpunt waarvoor de toeschouwers waren gekomen. Dd-Paklitan 2-3 U I» 10 Nanlf Khan 1-0. ac> l-l. 39 Manzoor u! Hauan <»e> 1-2. fa <ac> 2-2. 67 Safdar Abbas 2-3 Scheids- i Renaud ifrien Vandenberge (Belgi Toe ft» 32 000 *-West-DulU!*nd 3-3 (3-11 6 6 0 0 12 32-9 0 4 1 1 9 25-20 0 2 3 1 7 10 19 0 3 0 3 6 23-19 6 1 2 3 4 17-25 6 1 2 3 4 S-16 0 0 0 6 12-28 AMERSFOORT Haalt SC Amersfoort het seizoen '80-'81? Zo langzamerhand moet ernstig getwijfeld worden aan het voortbestaan van deze eerste divisie-club die zich al jarenlang ophoudt in de spelonken van het betaalde voetbal. Terwijl een speciaal Ingestelde commissie van „wijze mannen" met veel moeite de interne gemoederen tracht te sussen laaien op de achtergrond weer allerlei smeulende bestuursconflicten hoog op. Er gaat geen week voorbij of officials vliegen elkaar al kronkelend over de vloer in de haren. Spelers en trainer kijken beduusd toe en weten eigenlijk niet precies wat ze moeten doen: vluchten of afwachten. Het resultaat ls er in ieder geval wel naar: Amersfoort staat met een schamel totaal van drie punten op de voorlaatste plaats van de eerste divisie. De commissie van „wijze mannen", onder voorzitterschap van ex-Ajax- bestuurslid Henk Timman, heeft in middels aan het sectlebestuur be taald voetbal geadviseerd dat het ge hele Amersfoortbestuur en-bloc moet aftreden. De problemen zijn daarmee nog verre van opgelost. Veel oud zeer komt voortdurend weer naar boven. Centrale figuur is Hans Vahstal. eige naar van een bouw- en aannemings bedrijf uit Amersfoort. Na het vertrek van voorzitter Gilles Kruysveldt, die toetrad als financieel deskundige in het huidige sectiebestuur, werd hij begin vorig jaar binnengehaald als een soort Dé Stoop. Vahstal komt op het eerste gezicht over als een keihar de zakenman met veel zelfinitiatief. In ieder geval geen filantroop met Programma EREDTVISIE Heden: PEC Zwolle-Feyenoord PSV-AZ'67 MVV-Haarlem Morgen: FC Twente-Roda JC NEC-FC Utrecht FC Den Haag-Vitesse Sparta-Go Ahead Excelsior-NAC Ajax-Willem II EERSTE DIVISIE Morgen: SVV-De Graafschap SC Amersfoort-Veendam FC Amsterdam-SC Cambuur Wageningen-FC Den Bosch Telstar-Eindhoven Volendam-Helmond Sport Ileerenveen-Fortuna S FC Groningen-FC VVV DS'79-Heracles Afgelast De afdelingen Friesland en Twente van de KNVB hebben zich voor vandaag en morgen alle vastge stelde wedstrijden afgelast De afdeling Gouda van de KNVB heeft alleen voor vandaag de wedstrijden In verband met de ge steldheid van de terreinen afgelast vage bedoelingen, zoals wel meer geldschieters in het betaalde voetbal. De voortvarende bouwgigant bleek trouwens best bereid om SC Amers foort, de club, die toen al op sterven na dood was, de helpende hand toe te steken. Door toedoen van Vahstal werden negen spelers aangetrokken, te weten H. van der Meer, Brink, Van de Vlugt, Hulshoff, Vlietstra, Van der Merkt, Nieuwenhout de doelman. Wetzel en Stoelhorst. Vahstal betaal de de transfersom (als de successen kwamen zou Amersfoort dat bedrag weer retourneren) en het opgerichte stichtingsbestuur nam het negental in loondienst. Notulen van vergaderingen tonen aan dat op dat moment (voorjaar 1979) niemand gekant was tegen het aantrekken van deze eenzijdig geko zen versterkingen. Alle opmerkingen van Cees Storm, een der bestuursle den ln perspublicaties ten spijt. In een geruchtmakend interview in het Utrechts Nieuwsblad van 22 decem ber, beticht bij Vahstal er van finan ciële transacties op een dictatoriale wijze zonder overleg te hebben afge sloten. „Er werden veertien spelers de laan uit gestuurd en er kwam mindere kwaliteit voor terug", aldus Storm. Als voorbeeld noemt hij het aantrek ken van Jos Brink die een afdanker tje zou zijn geweest van Veendam. Hans Vahstal kan dat weerleggen: „Alvorens het definitieve contract werd getekend heeft Jos Brink zeker vier maanden bij Amersfoort ge traind. Storm vertelt in dat interview wel meer flagrante leugens. Er zou den lukraak spelers zijn aangetrok ken. Ik kan bewijzen dat alle finan ciële transacties in een later stadium door het stichtingsbestuur werden bekrachtigd. Goed, ik heb die jon gens op eigen initiatief aangetrok ken, maar daar had men toch een stokje voor kunnen steken." „Ik zal je een mooi verhaal vertellen. Een dag voor de start van de competi tie bleek plotseling dat de contracten niet rechtsgeldig waren. De secreta ris. die samen met de voorzitter moet tekenen, had verzuimd een krabbel tje te zetten. Op dat moment kon alles nog worden teruggedraaid. Had Gilles Kruysveldt, nu lid van het sectiebestuur betaald voetbal, zag zijn club als een dode vogel. Nadat hij opstapte brak de bel los bij SC Amersfoort. ik met de brokken gezeten. Maar wat gebeurt er? Secretaris Stapel tekent de papieren en brengt ze persoonlijk naar Zeist. Cees Storm heeft tijdens de bestuursvergaderingen altijd ja en amen geknikt. Uit de notulen van 25 april 1979 valt op te maken dat het gehele bestuur, dus ook Cees Storm, akkoord ls gegaan met de ontslagen van Hooyer, Struyk, Wisman en Wet zel. Storm komt nu met lasterlijke taal in de pers, maar toen er besluiten werden genomen, heeft hij nooit zijn grieven laten horen. Het bestuur van SC Amersfoort heeft bij het binnenhalen van Hans Vah stal een kardinale fout gemaakt: men dacht te hebben te doen met een soort voetbalgekke 8interklaas. Dat ls de bouwondernemer allerminst, hij werkt met duidelijke zakelijk ver trekpunten. Zijn betoog: „Gilles Kruysveldt heeft ooit eens gezegd: Amersfoort dat is een dode vogel. Die kan je honderd keer in de lucht gooi en. maar hij valt toch altijd weer levenloos op de grond. Kruysveldt beschouwde het als een eer om onder aan de competitie mee te bengelen. HIJ zei ook: we komen Iedere week op televisie, namelijk bij het uitslagen- blok van Studio Sport. Ooit heeft hij mij zelfs gevraagd om voorzitter te worden van SC Amersfoort. Zag ik helemaal niet zitten. Ik heb hem ge antwoord dat dat met mijn manier van aanpak toch nooit goed zou gaan. Ik had van SC Amersfoort een echt bedrijf gemaakt met een raad van bestuur en een werkgroep vernieu wingen. Dan was ik al heel spoedig gestuit op mensen als Jaap Buursma. de pas vertrokken secretaris. Toen ik bij Amersfoort werd geïntroduceerd zei Buursma op een gegeven moment tegen me: leuk dat je er bent. maar ik hoop wel dat de sociëteit en de kaart club in stand blijven. We houden er van om af en toe een goede borrel te drinken of een kaartje te leggen. Een dergelijke uitspraak kan ik met mijn zakelijke gevoel niet verenigen." Hoewel Vahstal gesteund bleef door de voorzltter-ad interim Sprangers stapte hij eind augustus uit het stich tingsbestuur. Het „negental" zou voorlopig op de loonlijst blijven staan van SC Amersfoort. Vahstal: „Achteraf heb ik daar ontzettend spijt van. Zeg ik: had ik ze toch maar verkocht. Al die vuilspuiterij heeft de integriteit van mijn bedrijf geen goed gedaan. Onlangs werd ik door de bur gemeester gewezen op een opmerking van Storm. In die krant stond name lijk ook dat ik Amersfoort aan een schuldenlast zou hebben geholpen van 250.000 gulden. Welnu, als Je de notulen bekijkt van 25 april zie je dat daar niets van waar kan zijn. Toen ik vertrok werkte Amersfoort met een sluitende begroting. Storm weet ge woon niet waar hij over praat Tekor ten op salarissen worden gedekt door een potje dat Wallis de Vries van CRM beschikbaar heeft gesteld." En weer terugkomend op zijn negen aankopen: „Storm praat altijd over de exorbitant hoge salarissen van die Vahstal-spelers. Ik kan je de contrac ten laten zien. Kijk, zelfs een Van der Merkt en eeen Vlietstra verdienen niet veel meer dan het minimumloon De totale loonsom bedraagt 225 000 gulden. Op dit moment kan Ik alle jongens bij andere clubs onderbren- ten. Er ls belangstelling genoeg. Er zijn zelfs al Belgische voetbalvereni gingen komen kijken. Maar ik wil het definitieve faillissement van Amers foort niet op m'n geweten hebben." Cees 8torm, het dissidente bestuurs lid, staat nog steeds vierkant achter zijn geuite beschuldigingen aan het adres van Vahstal. Hij geeft nu wel toe dat er destijds met het binnenha len van de geldschieter een grove blunder is gemaakt. Reageert Storm „Natuurlijk, het bestuur is in slag vaardigheid wel meer te kort geko men. Maar we konden niet anders. Met die spelersaffaire werden we ge woon voor het blok gezet. Ik geef Je te doen dat het verdomd moeilijk is om er tegen in te gaan. Vahstal heeft duidelijk commerciële bedoelingen gehad met Amersfoort en hij was bereid om over lijken te gaan. Zo beschuldigde hij het bestuurslid Van der Brink eens van diefstal. Er waren een aantal flessen wijn ontvreemd. Ik vind: zonder bewijzen mag je zoiets niet zeggen. Vahstal wilde Van der Brink gewoon op een onfaire manier wippen. Vahstal ls altijd voorbij ge gaan aan het menselijke aspect. Men sen die 25 Jaar deel uit hadden ge maakt van het bestuur werden nu met de vloer aangeveegd. Vahstal wil de dat Ik daar aan meewerkte, nou dat kon ik niet opbrengen." Het web van intriges zal zich in de toekomst nog wel nauwer samen spannen. Maar ondertussen dreigt Amersfoort als een stuurloos schip op de klippen uiteen te spatten Een nieuwe affaire zal de commissie van wijze mannen het werken bemoeilij ken: Rohda Raalte, de voormalige club van trainer Alleman heeft nog een vergoedingssom te goed die door het stichtingsbestuur van Amers foort nooit ls overgemaakt. Net zo n geval als bij WA. Het definitieve einde van de club uit de Keistad? SEOEL Zuid-Korea heeft bekend gemaakt het Noordkoreaanse voor stel, gezamenlijk deel te nemen aan de Spelen van Moskou, te verwerpen. Zuid heeft noord wel voorgesteld con tact op sportgebied op te nemen Aangezien de beide Korea's alleen in Panmoenjon op de bestandslijn in de gedemilitariseerde zone tussen belde landen elkaar ontmoeten, ls er al sinds meer dan twintig jaar geen en kel direct sportlef treffen tussen de Korea's geweest. In de brief, die ln Panmoenjon werd overhandigd, stelt Pak Tsjong Kloe. voorzitter van de Koreaanse amateur sportfederatie dat het plan van Pjongjang onuitvoerbaar is In de korte tijd die ons nog rest is het onmogelijk alle technische proble men op te lossen, werd door Pak geschreven. LONDEN „De integratie van blank en xwart in het Zuidafrikaanse sportleven is de laatste tien jaar minimaal geweest" en „er is geen recht vaardiging voor de komende toernee van het Britse rugby- team door Zuid-Afrika". Dit aijn de twee voornaamste con clusies uit een in Londen gepu bliceerd rapport van het „stop alle racistische toernees comi té", dat onder voorzitterschap staat van de Britse anti-apar theidsleider Peter liain en op gericht is met het doei trips xoals die van Britse rugbyspe- lers naar Zuid-Afrika te ver hinderen. Ha in schrijft in iljn rapport dat bij evenementen van na tionale omvang om waarbij het prestige op het spel staat de racistische gedragsregels enigszins verzacht zijn. maar dat dat niet het geval is bij sport op lokaal-, schooi- of clubniveau. „Mooie woorden kunnen niet de realiteit ver doezelen dat de apartheid nog steeds leeft in het Zuidafri kaanse sportsysteem. Daaruit moet geconcludeerd worden dat er geen denkbare gronden aanwezig zijn om Zuid-Afrika toe te laten tot de mondiale sportevenementen en dat de Britse rugbyspelers afbreuk zouden doen aan de internatio nale gedragscode onder sport mensen indien zij de toernee door Zuid-Afrika doorgang la ten vinden." Het rapport vervolgt met het noemen van een aantal voor waarden waaraan de Zuidafri kaanse regering dient te vol doen, wil het de .sportblokka- de' verbreken. Die condities zijn: een publieke stellingna- me van de regering ten gunste van een niet-raclstische sport- politiek; nieuwe faciliteiten voor de sport zonder toepas sing van de apartheidswetten; het einde van de rassendiscri minatie in de sport, op scholen en lycea; een ontwikkelings programma voor de sport ten einde de achterstand van het zwarte gedeelte van de bevol king ten opzichte van de blan ken weg te werken. Lord Killanin, de voorzitter van het IOC, ziet weinig brood in het werk dat een Britse on derzoekscommissie id Zuid- Afrika in de komende periode wil doen. Die commissie, on der leiding van Dickie Jeeps, voorzitter van de Britse sport raad, zal zijn onderzoek op verzoek van die raad uitvoe ren. Ook deze week nog komt een afvaardiging van het Franse parlement, met onder andere de oud-rugbyinterna- tional Bernard Marie, met het zelfde doel naar Johannes burg. „Wanneer een organisatie", zei Killanin, „een commissie naar Zuid-Afrika stuurt om zich op de hoogte te stellen van ras- senongelijkheid In de sport, dan dient die afvaardiging ook multi-raciaal te zijn." Killanin maakte bekend dat het IOC van plan is na de spe len van Moskou de hele affaire Zuid-Afrika opnieuw te be zien. Hij achtte het moment waarop een oplossing bereikt zou worden, nog veraf. De voorzitter van het IOC toonde zich opnieuw een fel tegen stander van de plannen van de Lions en geregelder sportcon- tact zon kunnen bijdragen tot de werkelijke rassengelijk- held binnen de Zuidafrikaanse sport. „Het kan leiden tot wat gedachtenwisselingen", zei hij, „maar het contact met Zuid-Afrika zou zich moeten ontwikkelen via grote sportor ganisaties." schaatsen In Aura h<*eft Jos Pronk m| marathon over 100 ronden ze wonnen scha Esser >Nedi I 29 07. J Hetty van der 8w». luw iNedi 131.92. heren 1 Stewart tOBrl I 02.01. 2 Duncan lOBri 2 02.38. 3 Peter van der 8waluw (Nedi 2 02.59 TAFELTENNIS - BI) de open Encelse kampt oenschappen Is het Nederlands damesteam in de halve fnsR* door Engeland uitgeschakeld •0-3». In de finale won Ts)rrhoslowakijr van Engeland <2-8> door Fred Buddenberg LEIDSCHENDAM Huub van Boeckel is de nieuwe ster aan het firmament van de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond. De 19-jarige Van Boeckel verzekerde zich door enige opmerkelijke resultaten in het vorige jaar van een vaste plaats in de Nederlandse ploeg voor de Kings Cup. Een belangrijke erkenning voor het talent uit Leidschendam, omdat hij via de wedstrijdenreeks om de Kings Cup een plawatsje wil verdienen in het uiteindelijke Davis Cup-team. dat in februari uitkomt tegen Spanje. Tevens wil Van Boeckel in de komende twee drie jaar bekijken of het voor hem zinvol is om met tennissport op enig niveau door te gaan. Huub van Boeckel heeft zich pas vanaf mei vorig Jaar serieus op het tennis toegelegd. Hij manifesteerde zich op het Melkhuisje en tijdens het Nederland se satelliettoernooi eindigde hij op de vierde plaats. Zijn grootste succes was het behalen van de nationale indoortltel na een overwinning in de finale op het eeuwige talent Louk 8anders. Op het Melkhuisje en het satelliettoernooi verdiende Van Boeckel in totaal zes ATP (Association of Tennis Professio- nals)-punten. Hierdoor neemt hij op de in december gepubliceerde ATP-liJst een gedeelde 455ste plaats in. „Mijn ambitie op dit moment is om dit Jaar te stijgen naar de eerste 200 tot 250", zegt Van Boeckel in het racketcentrum in Leidschendam, waar het Nederlands team de centrale trainingen volgt voor de Kings Cup „Dat ls verschrikkelijk veel, omdat ik daarvoor een punt of veertig moet behalen." Om dit te realiseren ls het van groot belang zoveel mogelijk toernooien af te werken. Vooral ook omdat ATP-punten na'een Jaar weer vervallen ls het belangrijk een volle Internationale agenda te hebben en uiteraard ook af en toe een partijtje te winnen. Welke toernooien Van Boeckel gaat spelen hangt af van het feit of hij wordt opgenomen in het uiteindelijke Davis Cup-team Van Boeckel zit wel in de voorlopige selecUe. maar bondscoach Fred Hemmes heeft de beschikking over Tom Okker en Louk Sanders, zodat hij nog slechts twee plaatsen dient op te vullen Mocht Van Boeckel niet ln de ploeg voor de Davls Cup geselecteerd worden, reist hij in februari af naar Columbia, waar hij gedurende vijf weken zal deelnemen aan een satelliettoernooi Er staan ook een aantal Europese toernooien op het programma en tegen die tijd ls de Nederlandse competitie weer in aantocht. Huub van Bmoecke, die dit Jaar staatsexamen atheneum doet (hij is al tweemaal gezakt), over de toekomst: „De eerste twee. drie Jaar wil ik alleen maar tennissen en kijken wat er inzet. Zit er geen progressie in, dan stop ik. Wat ik dan ga doen. weet ik nog niet. maar ik ga zeker net zitten treuren. Het tennis is een zowel lichamelijk als geestelijk zware sport Het Is bewezen dat. een tennisser maar derUg procent van een partij met het spel bezig is. Zeventig procent ben Je bezig met jezelf of met de tegenstander Tijdens dei rustmomenten moet Je Je volledig kunnen ontspannen, zowel lichamelijk als geestelijk. Door het schelden op scheidsrechters raak Je alleen maar uit Je spel." Belangrijk voor de toekomst van Huub van Boeckel ls zijn spel tijdens de Kings Cup. Zijn debuut, vorige week tegen Bulgarije, is niet geheel onbevredi gend verlopen Weliswaar verloor hij zijn enkelpartij tegen de Bulgaarse kampioen Pampoelov, maar in het dubbelspel behaalde hij met Martin Kook een overwinning op de gebroeders Pampoelov Doordat ook Louk Sanders zijn enkelpartij tegen Genov verloor, ging Nederland in die eerste wedstrijd ln de tweede divisie B met 2-1 ten onder Morgen speelt Nederland ln Goirle tegen Joegoslavië Winst in deze ontmoe ting is noodzakelijk, omdat de kansen op promotie bij verlies tot een minimum gereduceerd zullen zijn Louk Sanders speelt de eerste enkelpartij tegen de Joegoslaaf Illn en Van Boeckel komt in de tweede enkelpartij uit tegen Petrovlc. Fred Hemmes heeft nog geen beslissing genomen welke' formatie hij voor het dubbelspel de baan opstuurt HIJ heeft de keuze uit twee vaste duo's, namelijk Martin Koek Louk Sanders en Huub van Boeckel - Marc Albert, die door Fred Hemmes aan de ploeg ls toegevoegd

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 31