oudzwaard slaat de plank mis xitonomie Palestijnen ilijft struikelblok bij lesprek Israël-Egypte Synode wordt geen groepstherapie Israëlische minister dreigt met ontslag it miljoen tol Zeelandbrug Waarneming van activiteiten SU blijft verzekerd Zusters bidden dag en nacht ERDAG 12 JANUARI 1980 BINNENLAND/BUITENLAND KERK TROUW/KWARTET r drs R F M. Lubbers fige week zaterdag verscheen in dit blad een opmerkelijk artikel van professor Goud- lard. Goudzwaard verwijt onder meer de fractie nogal wat. Vanuit een zacht gezegd kallende interpretatie van de feiten ontwikkelt hij bezwaren en bezorgdheid. Hij slaat (ter de plank mis. 1 begon nu ook weer de discussie I de nieuwe NAVO-kernwapens In nd? Nu. na alle beweringen 5 en rechts na afloop van het apendebat In de Tweede Ka- [zijn gedaan, is het goed om die nog eens in herinnering te n. rtpunt lag bij de vraag van de Vb aan vijf van de partnerlanden hen bereid was nieuwe nucleaire (dellange afstandswapens op het idgebied te aanvaarden. Als de [en nu ja zouden zeggen, zou de ktie door de V.S. plaats gaan Jen 'die vraag heeft de CDA-fractie iet begin af aan met een voorlo- I nee geantwoord; het kabinet |t dat op twaalf december in Brus- tok gedaan en de partners laten pas over twee jaar een beslls- I te willen nemen over statione- I in Nederland. het voorlopig niet nemen van jstationeringsbesluit was men het -derland op een breed front eens: rel de oppositie als het CDA ston- I daarachter. Het enige verschil tussen oppositie en CDA restte dat het CDA zich uitsprak voor pkte produktie van de nieuwe is, terwijl de oppositie zich uit- It voor voorlopig geen produktie. dat verschil verdampte op f december in Brussel, doordat jAVO-partners geen van deze bel- dpunten tot het hunne bleken Wat Nederland ook zou lemen, de nieuwe wapens zou- l Hoe dan ook worden geprodu- Hemming [heeft de CDA-fractie zich opge- B tegenover de besluitvorming in Brussel? De fractie kon in haar ge heel instemmen met de verklaring, die premier Van Agt op de avond van twaalf december in de Tweede Ka mer aflegde. Daarvan was de kem dat Nederland nu nee heeft gezegd tegen de vraag van het bondgenootschap kernwapens op Nederlands grondge bied te kunnen stationeren; en dat dit besluit naar de minister-president veronderstelde ook gevolgen zou heb ben voor de dienovereenkomstige produktieplannen van NAVO-part- ner Verenigde Staten. Stemde Goud zwaard ook met deze verklaring in? Daarop zal ook hij een antwoord moeten geven. Pas na de verklaring van de minister president kwam het slotcommuniqué van de NAVO uit Brussel, waaruit de eigen Nederlandse positie nauwelijks bleek. Op dat moment ontstond de vraag of de wijze waarop de Neder landse ministers in Brussel opereer den voldoende duidelijk was. Wat was nu de kern? Had Nederland nu wel of niet (te zamen met de andere landen) de modernisering toch tot een feit gemaakt? Vanuit de CDA-fractie is daarom in het debat steeds op de volgende pun ten gehamerd: Heeft Nederland zelf voldoende de handen vrij gehouden om over twee jaar even eenvoudig nee als ja te kunnen zeggen tegen stationering in Nederland? Het kabinet heeft bij herhaling ge steld dat die vrijheid er volop is, en dat is in het debat ook niet tegenge sproken door bij voorbeeld de oppo sitie. Wat is het oordeel over het gedrag van de Nederlandse ministers in Brussel, ofwel in hoeverre heeft Ne derland de suggestie gewekt een mo dernisering door een stationeringsbe- sluit nu in Brussel meegesteund te hebben? Hier wreekt zich zeer sterk dat het politieke deel van de NAVO geen besluitvormingsprocedure kent. Daardoor is er een grote mist ont staan over de medeverantwoordelijk heidsvraag. Het best kan dat geïllu streerd worden aan de hand van het Nederlandse amendement dat in Brussel voorlag (op basis van de CDA-vertrekpunten, voorlopig geen stationering, beperkte produktie). Dit amendement kwam niet formeel in stemming). Die procedure bestaat in het NAVO- overleg kennelijk niet. Wel bleek dat de andere landen ieder voor zich het statlonerlngsbesluit hoe dan ook nu wensten te nemen en daarmee was de modernisering een feit. Wat stond Ne derland op dat moment te doen? Er waren drie mogelijkheden: Neder land kon zich bij de meerderheid neerleggen en gewoon meedoen (het WD-standpunt), Nederland kon zich onttrekken aan de SS-20-problema- tlek, en Nederland kon ter plekke het- NAVO-lidmaatschap opzeggen. Ernstig feit Het eerste is niet gebeurd, Nederland heeft wel degelijk een eigen positie ingenomen. Het laatste is ook niet gebeurd, maar ook door vrijwel nie mand ln Nederland gewenst. Door de oppositie niet, zo bleek in het laatste kamerdebat, en naar mag worden aangenomen ook door Ooudzwaard niet. Blijft over de middelste variant, en daarvoor heeft de regering dan ook gekozen. De vraag die resteert, is of de regering die keuze dan zorgvul dig heeft uitgewerkt. Maar het beoor delen van die vraag is niet principieel meer, maar slechts van praktische aard. Als antwoord daarop moet ander maal benadrukt worden dat de, op zijn zachtst gezegd, buitengewoon ongelukkige gang van zaken met het slotcommuniqué van Brussel als een ernstig politiek feit moet worden ge kenmerkt. De in Brussel gekozen op lossing om het meningsverschil tus sen Nederland en de overige landen slechts ln de besluitenlijst vast te leggen was onjuist en past niet in de moderne tijd, waarin media en pu bliek objectief behoren te worden ge ïnformeerd. Hoezeer dit in de NAVO- vergadering de Nederlandse minis ters ook opgedrongen werd, het was onjuist. De minister-president had er wellicht toch wijzer aan gedaan, om dit on danks alle verzachtende omstandig heden ook toe te geven. Had dit toch niet gekund met behoud van collegia liteit ten opzicht van de ministers Van der Klaauw en Scholten? Maar was dit standpunt nu gezien in het licht van de principiële keuze die de regering maakte, voldoende om een kabinet naar huis te sturen? De frac tie vond van niet. Dat naar huis stu ren zou gekund hebben door als frac tie steun te geven aan de motie-Ste- merdink. Die motie suggereerde dat Nederland het moderniseringsbesluit mede tot stand heeft gebracht, en keurde dat af. De CDA-fractie bestreed en bestrijdt dat het nee van Nederland en het ja van de anderen kan worden uitgelegd als een gezamenlijk ja. Er is binnen een verdragsorganisatie vanzelfspre kend altijd een zekere vorm van me de-verantwoordelijkheid. alleen al vanwege het loutere feit dat men lid is en blijft van zo'n verdragsorganisa tie. Maar dat zegt niets over de speci fieke verantwoordelijkheid voor deel- besluiten van het totale NAVO-be- leid. Het is intussen te betreuren dat de minister-president op zijn CD A-con gres meer duidelijkheid verschafte dan in de Tweede Kamer. Op grond van zijn betoog in Dronten (en Brus sel!) kon vrijwel het gehele congres zich vinden ln een resolutie die onder meer zei: „Betreurende dat de NAVO de Nederlandse opstelling t.a.v. de modernisering niet heeft kunnen overnemen, hetgeen Nederland ertoe heeft verplicht thans geen verant woordelijkheid te kunnen aanvaar den voor de in de NAVO voorgestelde stationering en de daaruit voortvloei ende dienovereenkomstige pro duktie" Kern van de zaak De ongelukkige procedure in Brussel en de daarmee samenhangende on duidelijkheid in de Kamer vormde een ernstig probleem voor de fractie, maar was geen motief het kabinet heen te sturen. De kern van de zaak, namelijk geen breuk in de NAVO, maar wel behoud van de eigen Neder landse opvatting, dus beslissen over twee jaar, was er immers vóór, ln, en nd Brussel. Deze week schrijft Arie Kuiper in De Tijd dat Nederland ln Brussel door middel van wel instemmen met het moderniseringsbesluit zou hebben kunnen bereiken, dat het aantal van 572 verminderd zou zijn tot: tweehon derd (of 250 of 300)". Teneinde van mijn kant in ieder geval geen enkele onduidelijkheid te laten bestaan zij vastgesteld, dat minister Scholten lang en intensief gepoogd heeft het aantal van 572 aanzienlijk terug te brengen en in een gesprek door de ministers Van Agt en Scholten voor Brussel aan mij is meegedeeld dat slechts een vermindering met tien procent, hoogstens vijftien procent, dus tot rond 500 mogelijk was, indien Nederland wel zou Instemmen met de besluitvorming nu. Juist dèt feit. zelfs met Nederlandse instemming nu toch tenminste een produktie van 500, is aanleiding voor Nederland ge weest vast te blijven houden aan het standpunt pas te beslissen over 2 jaar. bij Nederland alleen bleef staan, is begrijpelijk Bij die teleurstelling moet hij wel zorgvuldig de feiten be oordelen. Zelfs dan is er voldoende ruimte voor teleurstelling. Maar rekt hij de juiste conclusies? Beginselpolitiek of doelpolitiek. Goudzwaard gaat daar breed op in. Mijns inziens is een element van be ginselpolitiek dat je je aan het partij program houdt. Wat de bewapenings- problematiek betreft geeft dat pro gram twee ijkpunten: het terugdrin gen van de rol van kernwapens, en het Nederlandse lidmaatschap van de NAVO. Ooudzwaard begint met die twee in het program als gelijkwaardig opge voerde punten in feite hetzelfde te doen wat ook de kamerfractie al deed: hij maakt het lidmaatschap van de NAVO tot randvoorwaarde van de wapenbeheersing. Vervolgens gaat hij nog een stap ver der en verklaart de randvoorwaarde van het NAVO-lidmaatschap als niet langer haalbaar. De regering had vol gens hem ln Brussel maar moeten opstappen. Hier verlaat Ooudzwaard zijn eigen program. Als je gaandeweg een element uit een partijprogram minder accent gaat geven, moet je Je steeds afvragen of je eigenlijk niet eerst via de kiezers je program moet veranderen. Het ls erg gevaarlijk om, als je Je beginselen naar programma's hebt vertaald, het program terzijde te leggen zodra er ten behoeve van één van die beginselen te weinig uitkomt. IJkpunten aan de hand van de uitkomsten vaj\ het wapenbeheersingsoverleg te be sluiten over stationering ln Neder land). Goudzwaard verwijt kabinet en frac tie een vlucht uit de verantwoorde lijkheid WU hij niet zelf daarin ver vallen. dan moet hij een duidelijk antwoord geven op de vraag moet Nederland wel of niet betrokken blij ven bij het overleg en de inspannin gen tot wapenbeheersing ln de wereld? Die vraag ls daarom zo belangrijk omdat wij ln feite balanceren op de rand van de NAVO waar het betrof de nucleaire problematiek na het neen ten het neutronenwapen, het ja tegen de lance, het neen tegen de nucleari sering van de artillerie en het pas over twee jaar beslissen over de mid dellange afstandswapens, terwijl wij toch bij de wapenbeheerslngsge sprekken willen meedoen. Willen wij de kernwapens alléén in Nederland terugdringen of ook ln de NAVO, en zo Ja hoe doen wij dat? Een voorziene beperking van de Ne derlandse taken tot zeg twee of drie betekent straks winst maar meteen ook weer een bevestiging van die res terende tak an. Daar moet het CDA nu al over gaan nadenken. Die staps gewijze terugdringing in plaats van het zo aantrekkelijke radicale neen. kan het CDA alleen aan als zij in een zo nodig felle interne discussie helde re wijn schenkt over de politieke keu zes. Die taak is echter bij voorbaat onmogelijk als een aanpak in fases als beginselloos geëtiketteerd wordt. Begrijpelijk Dat ondermeer Ooudzwaard teleur gesteld is over de toch doorgegane modernisering in die omvang, waar De twee ijkpunten in het CDA-pro- gram kunnen strijdig met elkaar zijn. oyniil6S6 Er kan en kon niet bij voorbaat ge zegd worden hoe het ln de praktische politiek moet worden uitgewerkt. Maar met de nu voorliggende gege vens moet de keuze in de huidige situatie toch niet zo erg moeilijk zijn. omdat Nederland ten behoeve van het terugdringingsaspect in aanzien lijke mate iets heeft bereikt (het NA- VO-wapenbeheerslngsaanbod aan het Oostblok is opgekrikt én Neder land heeft de vrijheid behouden om Na de these van Ooudzwaard en mijn anti-these zal er ook hier politiek weer een synthese moeten komen. Dat is geen zaak van loutere compro missen-politiek maar vloeit voort uit het gebod getuigenis in politiek om te zetten. Drs. R. F. M. Lubbers is fractievoor- ïitter van het C.D.A. in de Tweede kamer. een onzer redacteuren TERDAM De besprekingen tussen de Egyptische president Sadat en de Israëlische ier Begin de afgelopen week in Assoean hebben in het fundamentele verschil van mening de Palestijnse autonomie geen enkele verandering gebracht. De gemeenschappelijke igen van de twee landen in de regio hebben echter voorkomen dat het verschil in volle [heid naar buiten kwam. t en Begin hebben een belang- fel van hun overleg gewijd aan fctwikkeling van de militaire en (leke verhoudingen in de regio, j kwamen de Russische inval hanistan, de instabiliteit in de i rondom de Perzische Golf en jjzeling in de Amerikaanse am ide in Teheran uitgebreid ter fce. Egypte en Israël hebben bei- iden genoeg een groeiende greep de Sowjet-Unie en een groter lende instabiliteit te vrezen. rredesinitiatief van president Sa- heeft Egypte betrekkelijk geïso- I in de Arabische wereld, terwijl p tot aan dat vredesinitiatief zich Igen kracht en die van de Vere- 1 Staten drijvend moest houden, is dan ook niet verbazingwek- I dat zowel Egypte als Israe het nkaanse leger militaire facilitei- heeft aangeboden. Israël gaat zo ver dat het bereid is Ameri- marine- en luchtmachtbases t grondgebied te vestigen. Een drukkelijke Amerikaanse aan- [heid zou het de Verenigde Sta- »g moeilijker maken het land in l| van nood in de steek te laten. iks deze gemeenschappelijke ;en zijn Begin en Sadat er niet aagd op één lijn te komen waar rfaat om de Palestijnse autono- n*De details voor de verkiezing de eigen vertegenwoordigers [de bewoners van de Westelijke inoever en de Gazastrook al enige tijd op papier, maar de vraag blijft op basis regionale autonomie het Israël dat de auto- toekent en dus uiteindelijk •gste gezagsdrager blijft in het ld? Of wordt de regionale auto- fe gebaseerd op de zelfstandige en van de bevolking van de be- [gebieden? Israël is principieel «/)jS)-|>ereid afstand te doen van zijn 'initeit over het gebied. Egyp- /ar> c leidiii an h 1ELBURG (ANP) Vorig jaar de Zeelandbrug 7,8 miljoen gul- olgeld opgeleverd, evenveel als ar daarvoor. Toch is het verkeer sbruik maakte van de Zeeland- vorig jaar ten opzichte van 1978 nomen: onder meer kwamen er 'ocent meer personenauto's. 2,2 at meer lichte vrachtauto's en 'n procent meer zware vracht- minister dit iets terug. President Sa dat heeft zich nu bereid getoond de normalisering geheel volgens schema te laten verlopen. Op 26 januari wor den de ambassades en consulaten van beide landen geopend en een maand later zal de uitwisseling van ambassadeurs plaats vinden. De enige concessie die premier Begin gedaan heeft betreft een tot dusver op sterke bezwaren stuitende wens van Egypte om de autonomie op te splitsen voor de verschillende gebie den. In eerste instantie zou gestreefd moeten worden naar een zelfstandige status voor de Gazastrook en pas daarna voor de Westelijke Jordaan- oever en voor Oost-Jeruzalem. De Gazastrook ligt in Israël veel minder emotioneel omdat dit gebied niet zo sterk bij de Eretz Israël hoort als de Jordaanoever. Het Israëlische kabi net zal zich morgen beraden over deze splitsing. Soevereiniteit De vraag is alleen wel of de Palestijn se gezagsdragers in beide gebieden bereid zijn zich op deze manier uit elkaar te laten spelen. De burgemees ter van Gaza, Rasjad al Sjawa, die deze week een bezoek aan Amman bracht, verklaarde zich categorisch te zullen verzetten tegen het idee van een gescheiden akkoord, waarbij een Gazaregeling dan als katalisator zou moeten dienen voor een regeling voor de Westelijke Jordaanoever. Daar komt nog eens bij dat het prin cipiële vraagstuk van de soevereini teit toch ook bij een overeenkomst voor de Gazastrook beantwoord zal moeten worden. De regering van Be gin heeft nog geen begin van bereid heid getoond om verder te gaan dan autonomie voor de bewoners van de bezette gebieden en niet voor de ge bieden als zodanig. Ook na de over gangsperiode van vijf jaar die met het ingaan van een regeling begint te lopen zou de uiteindelijke Israëlische soevereiniteit gewaarborgd moeten blijven, vindt Jeruzalem. Een begin van een Palestijnse staat is volstrekt onaanvaardbaar voor de huidige re gering. Egypte en Israël hebben tot mei de tijd om eén regeling voor de bezette gebieden te vinden. Het begint er steeds meer naar uit te zien dat die datum zal verstrijken zonder dat er een regeling tot stand is gekomen. Er wordt nu al rekening gehouden met de mogelijkheid dat de Amerikaanse president Carter er in die maand zelf aan te pas zal moeten komen om de zaak uit het slop te halen en de onont warbare knopen door te hakken. Mis schien dat Amerikaanse economi sche hulp voor de uiterst labiele eco nomie van Israël dan als wisselgeld gebruikt zal worden om de regering van dat land toch over de streep te trekken. De Israëlische premier Begin gaf vlak voor zijn vertrek uit Assoean naar huis samen met de Egyptische president Sadat een persconferentie. De twee leiders zullen elkaar over drie maanden weer in Israël treffen. WASHINGTON (AFP) Het Ameri- kaans-Turkse samenwerkingsak koord dat afgelopen donderdag ln de Turkse hoofdstad Ankara werd gete kend. geeft de Amerikanen de moge lijkheid hun elektronische waarne ming van de Russische militaire acti viteiten vanuit Turkije voort te zet ten. Twee van de 26 stations in Tur kije, die van Plrincllk en Sinop. zijn van zeer groot belang geworden nu de Amerikanen al meer dan een jaar geen gebruik kunnen maken van de waarnemingsposten in Iran. In Pirinclik, bij de kleine stad Dlyar- baklr, in het zuid-westen van Turkije staan enorme radarinstallaties en an tennes van de Amerikaanse lucht macht opgesteld. Deze staan perma nent gericht op de Sowjet-Unie en signaleren alle bewegingen van Rus sische raketten en satellieten. In Si- nop aan de Zwarte Zee zijn Ameri kaanse veiligheidsdeskundigen dag en nacht bezig de Russische radlover- bindingen af te luisteren De nu gesloten akkoorden, die bin nen 45 dagen door de regeringen van beide landen goedgekeurd moeten worden, voorzien verder in de hand having van de luchtmachtbasis Incir- lik, waar Amerikaanse bommenwer pers staan, uitgerust met kernladin gen. die eventueel kunnen opstijgen. JERUZALEM (Reuter) De Israëlische minister van fi nanciën, Jigal Horowitz, die twee maanden geleden werd benoemd om de steeds dieper in de put rakende Israëlische economie weer omhoog te hel pen, heeft met ontslag ge dreigd. Hij heeft te kampen met massaal verzet tegen zijn diep ingrijpende lplannen. Het verzet komt zowel van collega's in het kabinet ais van het zakenleven, de ondernemers, de vakbeweging en de boeren Een van de medewerkers van de minister bevestigde afgelopen week dat hij ln het kabinet op groot verzet was gestuit. „Horowitz is ech ter vast van plan zijn programma door te zetten en het zal waarschijn lijk aan premier Begin zijn om de komende week de beslissende stap pen te nemen", verklaarde hij Ge brek aan medewerking in het kabinet voor harde economische maatregelen was een van de aanleidingen van het ontslag van Horowitz' voorganger Simcha Ehrlich. De regering is verdeeld over besnoei ingen op de openbare dienst zoals die zijn voorgesteld door minister Horo witz. De minister wil een bedrag van 600 miljoen dollar bezuinigen op een totaal van bijna dertien miljard Drie belangrijke ministers, vice-premier Yadin, minister van huisvesting Da vid Levy en minister van welzijnszorg Israël Katz, hebben al publiekelijk door Pieter van der Ven even principieel niet bereid de Jen van de Palestijnen buiten de vora%deiijke vredesregeling te derw m. ld- et begin van de besprekinen in :an bestond de vrees dat Cairo Ens zou kunnen besluiten tot een g 10 iging in de normalisering van de kkingen tussen Egypte en Is- De waarnemende Egyptische en eéter van buitenlandse zaken bjj 'os Ohali verklaarde aan de aart vond van de besprekingen dat gwaliteit" van de normalisering afhangen van de besprekingen eboü^e autonomie. Later draaide de ROME Maandag zullen de paus en de Nederlandse rooms- katholieke bisschoppen de synode openen in een plechtige eucharistieviering: gisteren is in Rome vooral voor de buiten landse media een persconferentie gegeven over het hoe en waarom van dit gebeuren, het eerste in zijn soort. Kardinaal Willebrands en mgr Tom- ko legden doel en werkwijze van deze bijzondere synode uit: zij hadden wei nig nieuws te melden na wat er al over gezegd is de laatste Ujd. Mgr Tomko is als hoofd van het Vaticaans bureau voor de algemene bisschop pensynode van meet af ten zeerste bij de voorbereiding van deze synode be trokken geweest. Het is in feite zijn eerste klus sinds hij nog niet zo lang geleden in deze functie benoemd werd. Vooral van Italiaanse zijde wilde men nadere informatie over de toestand van de Nederlandse r.-k. kerk. Of het waar was dat er niet meer werd ge biecht. of zoals -en krant schreef, de biechtstoelen veranderd waren in garderobes en toiletten verslaggever of de toename van het aantal gemengde huwelijken oorzaak was van de verminderde greep van de kerk op de gelovigen. Kardinaal Wil lebrands stelde de tegenvraag of men nu echt meende dat het probleem van de secularisatie typisch Nederlands was. Luns De kardinaal verwierp de gedachte dat het vooral over de omstreden bisschopsbenoemingen moest gaan De collegialiteit is aan de orde van zeven bisschoppen, niet van vijf plus twee probleemgevallen. Er was zelfs de suggestie te horen dat achter de benoeming van Oijsen en Simonis NAVO-secretaris-generaal Luns als de grote boosdoener schuilging. SCIIIJNDEL In het moeder huis van de zusters van Schijn- del zal vanaf zondag dag en nacht worden gebeden voor het welslagen van de bisschop pensynode. Het is de bedoe ling, dat de zusters dit tot 23 Januari zullen voortzetten. Zich beroepend op een artikel van de Van internationale zijde is voor het jezuïet Jan Bots vroeg een Italiaanse evenement behoorlijk wat belang stelling: het is iets nieuws terwijl de problematiek toch ook weer voor an deren alleszins herkenbaar ls. Toch moet de buitenlandse belangstelling niet overdreven worden, zoals blijkt uit de merendeels oppervlakkige be schouwingen in de kranten en de wei nig geïnformeerde vragen op de pers conferenüe. Het huisorgaan van het Vaticaan, de Osservatore Romano, besteedde er tot nog toe uiterst wei nig aandacht aan. Petrusambt De paus zal de zittingen zoveel moge lijk meemaken. Hij is vooraitter. Dat betekent niet. dat hij het gesprek leidt. Dat doen kardinaal Willebrands en mgr Danneels wel. Toch is zijn aanwezigheid belangrijk, of hij veel zegt of bijna niets. De rooms-katho lieke kerk ziet ln de verbondenheid van paus en bisschoppen de voortzet ting van de band van Petrus met de andere apostelen. Er moet gepraat worden over hoe die band gestalte moet krijgen, waar het aan schort, hoe het te verbeteren is. Het is niet de bedoeling dat opnieuw de theologie van het Petrusambt in zijn verhou ding tot het bisschopsambt wordt gedefinieerd. Daar ls zo n bljeenzon- dere synode niet voor. De kardinaal ziet het vooral als een theologisch gesprek van gelovigen. Hij moet niets hebben van het idee dat het een soort therapie zou zijn compleet met een agoog die het ge sprek manipuleert. Een gesprek van gelovigen over het functioneren bin nen de r.-k. wereldkerk ten dienste van het heil van de andere gelovigen Maar vele rooms-katholieken vinden, dat met name onder deze paus en wellicht ook met deze synode hier het Petrusambt weer erg wordt opgerekt. Perschef Panciroli maakte nog een freudiaanse verspreking door mee te delen dat de Nederlandse perschef na afloop voor zijn landgenoten nog een uiteenzetting in het Pools zou geven. Niet alleen de paus is bij de synode. Al naar gelang het onderwerp zullen de hoofden van de verschillende Vati caanse departementen aanwezig zijn. Genoemd zijn al de congregatie voor de bisschoppen, de congregatie voor de clerus, als het over de preisterop leiding gaat, het onderwijs als het over catechese gaat enzovoorts Zelfverzekerd Uit een onderzoek zou blijken dat de helft van r.-k Nederland zijn bis schoppen niet ziet zitten. Daartegen over staat een zelfverzekerde popu laire paus. De curie lijkt in die kracht en glans te delen, getuige onder meer de aanpak van de zaak-Küng. De Nederlandse bisschoppen hebben het moeilijk. Maar nog geen woord van het Vaticaan. dat mede ooizaak van die moeilijkheden is, geen aarze ling en geen bescheidenheid De Tijd schrijft deze week dat de bisschop pen de mantels der liefde maar thuis moeten laten. Wellicht zouden paus en curie daarentegen er Juist goed aan doen zekerheidshalve een boete kleed mee te nemen. Dan zou de synode zeker iets nieuws zijn. laten weten dat zij de bezuinigingen niet accepteren. Levy, die een voor aanstaande plaats inneemt in de re gerende Likoed, vreest dat de bezui nigingen zal lelden tot verlies van 12.000 arbeidsplaatsen. „Als dat ge beurt. zal dat nog erger zijn dan de honderdvijftig procent inflatie waar we nu al mee te kampen hebben Levy's woorden werden bevestigd door de ministers Yadin en Katz die verklaarden dat Horowitz's medicijn erger was dan de kwaal Ze waarschu wen dat de voorgestelde bezuinigen de trekkers van lage inkomens het zwaarst zouden treffen Dit zou kun nen leiden tot rellen die wel eens ernstiger zouden kunnen zijn dan ck* demonstratie tegen de prijsstijgingen van voedsel ln november van het al gelopen Jaar. Minister van defensie Welzman heeft gewaarschuwd dat de aankoop van belangrijke wapensystemen, inclu sief het Amerikaanse militaire F-16 gevechtsvliegtuig, aanzienlijk zou kunnen worden vertraagd. Overigens zei hij de bezuinigingen wel te willen accepteren als het hele kabinet het ermee eens is. De vereniging van Israëlische fabri kanten heeft laten weten dat zij, als Horowitz" bezuinigingen doorgaan haar werknemers niet eens de over eengekomen salarissen kan betalen. De vakbonden hebben met stakingen gedreigd. Israëlische onderwijzers stuurden hun kinderen elke dag twee uur eerder naar huis uit protest tegen Horowitz' plannen en dreigen voor de komende week met een volledige sta king. In andere bedrijfstakken wordt nu al gestaakt Maar minister Horo wltz blijft nog steeds overeind Als zijn plannen niet gerealiseerd wor den. dan ls de val van de regering het enige alternatief, aldus een van zijn medewerkers. Jongen verongelukt HATTEM (ANP) De 16-jarige Martin Knikker uit Wezep is gisteren door een verkeersongeval in Hattem om het leven gekomen. HIJ werd op zijn bromfiets aangereden door een vrachtauto, die rechtsaf sloeg. Hij overleed ter plaatse

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11