troomtarieven beslissend bij =hloorplan AKZO 11 Landbouw klaagt over beleid van de overheid )pwinding over irerarming' is te 'Nationale eenzijdig EG levert wel graan roor schrijnende gevallen geen anti-speculatiebeding 'egens sombere situatie op huizenmarkt in Hypotheekrente per 8 jan. Schouten: „Weinig kennis en waardering" Dudreserve 20 miljard gulden meer waard 5.- Goud kwam even onder 600 dollar Schoenfabriek ontslaat 26 man T TMDERDAG 10 JANUARI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 11 i onze correspondente jDERKERK De gemeente Ridderkerk besloten in verband met de sombere tetie op de woningmarkt in bepaalde Crijnende" gevallen vrijstelling te verle- i van bet anti-speculatiebeding dat twee l geleden voor nieuwbouwwoningen in zo- I de premiekoopsfeer als de vrije sector is tvoerd. Het gaat hier om bewoners van een eigen huis, die een nieuwe woning in aanbouw hebben of hebben gekocht en die de bestaande woning niet kwijtraken. B en W van Ridderkerk hebben onlangs beslo ten vijf kopers van percelen bouwgrond in de wijk Drievliet toestemming te verlenen hun (in aanbouw zijnde) woning te verkopen zon der toepassing van het in de grondkoopover- eenkomst vastgestelde boetebeding. Het anti- speculatiebeding houdt in dat de eigenaar van een premiekoopwoning een boete van 50.000 gulden aan de gemeente moet betalen als hij zijn bezit binnen drie jaar verkoopt. Voor de eigenaar van een vrije-sectorwoning geldt een boete van 100.000 gulden als hij zijn woning binnen vijf jaar verkoopt. De vrije-sectorwoningen in de betreffende wijk werden destijds uitsluitend aan inwo ners van de gemeente Ridderkerk gegund. De eventuele tweede koper van de woning zal de nog resterende periode van het boetebeding moeten overnemen. •De beslissing van B en W betekent niet, dat er tot een algehele ontheffing van het boetebe ding is overgegaan. Verzoeken tot ontheffing worden van geval tot geval bekeken of er sprake is van bijzondere omstandigheden, al dus een woordvoerder van het stadhuis. □m rdagei onden)! jw Botlek na toezeggingen overheid w onze redactie economie u [TERDAM De regering heeft Akzo Zout Chemie (AZC) 3 iofd de elektriciteitstarieven voor de nieuw te bouwen y lorfabriek in het Botlek-gebied niet te veel te laten afwij- van die in het buitenland. Zonder die belofte waren we er aan begonnen, verklaarde president-directeur H. H. J. i de Werf van AZC. I-"- «i® D heeft kort voor de jaarwisseling fcitlef besloten de chloorfabriek de voor Nederland grote capaci- a 250.000 ton chloor per jaar op fabriekterrein in de Botlek neer ptten. De nieuwe produktie-een- die in 1982 moet gaan draaien zal mensen werk geven. levaagstuk Is in dit project igrijk. Chloor wordt via het iltvretende elektrolysepro- It zout gewonnen. De stroomta- zljn in Nederland via een kop- aan de olie- en aardgasprijzen afhankelijk van de OPEC-prij- irwijl de Duitsers zich met hun Iciteitstarieven richten op de ikkellng van de kolenprijs. door is de elektriciteitsrekening Duitse industrie soms 30 pro- lager dan in Nederland. Dat !lt per ton chloor 60 k 70 gulden en procent van de omzetwaarde, ir. Van der Werf. aar dat de belofte de tarieven e sterk te laten afwijken van die t buitenland erg belangrijk was Akzo. Het is van de kant van de leid niet meer dan een intentie- aring maar we zijn er anderhalf nee bezig geweest om ze zover te fn, zei Van der Werf. cal. De fabriek zal werken vla het systeem van de memanalyse dat aan zienlijk minder energie vergt dan an dere procedé's. De membraan-elec- trolyse vraagt ook niet zo veel milieu voorzieningen dan de kwik-analyse, een van de methodes die Akzo in Delfzijl toepast. De tweede bijkomende factor ln de uiteindelijke beslissing was de finan ciering. Het project in de Botlek kost ca. 240 miljoen wat een al te fors beslag zou leggen op het Investerings budget van Akzo. De overheid heeft zich echter bereid verklaard om via de Nationale Investeringsbank een achtergestelde lening van 150 mil joen te verstrekken tegen normale rente. Verstrekkers van een achterge stelde lening krijgen bij faillissement hun geld (of wat daar van over is) pas als alle andere schuldeisers zijn voldaan. Rentepercentages Naam bank Rente vast gedurende (ln Jaren) -j 4> •2* met zonder gemeentegarantie Opg werke Opg. werke bank lijk bank lijk ABN 1 jaar 5 jaar 1.5 1.5 10.25 10.0 1085 1058 10.25 1025 10.85 1085 Amro-bank variabel 5 jaar 1.5 1.5 10.0 10.0 1044 1044 10.25 - 1025 10.71 1071 Bouwfonds 2 jaar 5 jaar 30 jaar 1.5 1.5 1.5 10.2 10.99 10.2 10.99 Centraal Beheer 10 jaar - 9.9 10.27 9.9 1027 Centrum-bank 5 jaar 1 10.0 10.38 10.0 V 10.38 Ennla 10 Jaar - 98 10.17 9.8 10.17 NVL 5/10 Jaar - 9.8 10.17 98 10.17 NMB 3 jaar 1 9.9 10.70 10*25 11.09 Rabo-bank (adviesrente) variabel 1.25 9.7 10.30 9.7 10.3 Rabo-Hyp.bank 5 jaar 1.5 10.5 11.23 10.5 11.23 .RPS 5 jaar 1 100 1038 100 1038 Spaarbank R'dam 1 jaar 2 9.0 944 90 944 3/5 jaar 1 100 1038 100 1038 Westland/Utrecht standaard 5/10 Jaar 2 10.0 10.95 10.2 11.17 Niet één bank heeft deze week wijzigingen doorgevoerd. WIJ zijn niet in de veronderstelling, dat er op korte termijn veranderingen verwacht mogen worden. De meningen over ontwikkelingen op langere termijn zijn verdeeld. (Publlkatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huls Amersfoort) Het fabrieksterrein van Akzo in het Botlekgebied waar de nieuwe chloorfabriek gebouwd zal worden. iwe techniek ie beslissing om de plannen voor nieuwe grote fabriek in Botlek te zetten, hebben nog twee ande- in een grote rol gespeeld. In erste plaats heeft Akzo techni- kennis kunnen kopen van de nse onderneming Asahi Chemi- Vestigingsplaats In de afgelopen jaren is veel te doen geweest over de vestigingsplaats van de nieuwe fabriek. Akzo heeft een chloorproduktle van 170.000 ton per jaar in Delfzijl en gezien de proble men in het noord-oosten van het land is in Groningen lang getracht Akzo niet in de Botlek maar in Delfzijl te laten bouwen. Dit te meer omdat de chloorproduktie in Delfzijl uiterlijk in 1985 met 40.000 ton per jaar zal worden teruggebracht wat 80 ar beidsplaatsen kost. Het probleem was echter dat uitbrei ding in Delfzijl met dezelfde capaci teit als nu in Botlek komt, boven de Investering van 240 miljoen nog eens ƒ200 miljoen extra zou eisen. Ondermeer zou een ethyleen-pijplei- ding van Marl ln West-Duitsland naar Delfzijl moeten worden aangelegd. Dat is echter, zo zegt Akzo, geen economische oplossing omdat in Delfzijl per Jaar slechts 100.000 ton ethyleen gebruikt kan worden. De Botlek trok ook omdat de meeste afnemers van chloor ln de Rijnmond zitten (Shell, ICI en Akzo zelf). De overheid streeft er bovendien naar het vervoer van chloor per trein om milieuredenen in te dammen. Op het ogenblik wordt per Jaar 300.000 ton chloor binnenslands per trein ver voerd. Als de Botlekfabriek in wer king is, zal dat nog 150.000 ton zijn waarvan 50.000 voor rekening komt van Akzo en een kleine 100.000 ton van Solvay (fabriek in Limburg). Van der Werf ziet ondanks het ver dwijnen van een kwart van de chloor produktie in Delfzijl de toekomst van deze vestigingsplaats niet somber ln. Het is een aantrekkelijke locatie waar 1400 mensen werken, zegt hij. En wat het verlies van tachtig ar beidsplaatsen betreft, als zich wat geschikts voordoet, denkt Akzo zeker aan Delfzijl. Zo is er nog altijd het plan voor de produktle van de „won- dervezel" Arenka, een project waar voor AZC in Delfzijl methanol zou gaan produceren. Chloorbehoefte Het verdwijnen van 40.000 ton chloor produktie in Delfzijl en de extra ca paciteit van 250.000 ln de Botlek bete kent jaarlijks een extra produktie van ruim 200.000 ton. Akzo kon daar toe besluiten omdat er momenteel een tekort aan chloor is ln Nederland en ook aan loog, een bljprodukt. Chloor is een hulpstof bij de fabrica ge van plastics, syntehtlsche vezels, koelmiddelen, oplosmiddelen en in- sektenbestrijdingsmiddelen. Het wordt ook gebruikt bij waterzuive ring. DEN HAAG Binnen de overheidsinstanties bestaat, naar het oordeel van voorzitter drs J. Schouten van het Landbouwschap, te weinig kennis van en waardering voor de sociaal- economisch prestaties van de agrarische sector. Hij zei dit gisteren ln de bestuursvergadering van het Landbouwschap in Den Haag. Hij klaagde, dat in het zogenaamde aanvullende beleid voor de land- en tuinbouw vrijwel niets wordt gedaan en dat de agrarische sector tot nu toe niet in aanmerking komt voor gelden op grond van de WIR (Wet Investe ringsrekening). 1 Johan van Workum I HAAG De politieke spraakmakers zijn het nieuwe jaar al meteen begonnen met een we fikse discussie. Met de kernwapens nog vers in het geheugen is nu het thema: Hoe elen we de nieuwe „nationale verarming"? Het gaat dan over het bedrag dat de natie dit méér moet betalen voor dure olie uit het buitenland, en minder kan verdienen door ier afzetmogelijkheden op de wereldmarkt. Meer uitgaven derhalve, en bovendien minder Imsten. Het VNO (werkgevers) heeft al berekend dat het dit jaar gaat om zes miljard len. Alom is men driftig in de weer om de mensen psychologisch voor te bereiden op ijpende maatregelen om rampspoed af te wenden. Til lioen in het bedenken van dra- irende termen is VNO-voorzit- in Veen. Hij bedacht de term ilen van nationale verarming" iteren had hij het over „het :ende economische perspec- dat schreeuwt om drastisch be- Minister Albeda (sociale zaken) ich ook niet onbetuigd. In de waarmee hij de nieuwe cijfers iet Centraal Planbureau bekend- te, heet het: „uiterst moeilijke tie. zeer ongunstige ontwikke- recordhoogte. kan nog ernstiger en. niet minder dan, fors tekort, ische aantasting." >veel opwinding is het zaak niet r af te gaan op de hoge woorden, vooral te letten op de feiten en nenten die worden aangedra- >f juist buiten beschouwing wor- elaten. Bezien we dan de cijfers iet Planbureau, dan geven die geen reden tot juichen. De loosheid zal dit jaar niet gelijk ;n maar erger worden. De beta- balans zal geen overschot maar lóg groter tekort laten zien. Het eel van de bedrijfswinsten in het nale inkomen blijft niet gelijk, valt flink terug. En bij de over zeil vallen de inkomsten duide- egen. terwijl de uitgaven juist loger worden dan was geraamd. vaart daalt taeeste indruk maakt het cijfer 7de groei van het reëel nationaal nnen. Voor 1979 was die groei nog Jffocent, maar voor hét nieuwe Iwordt slechts 0.1 procent groei pien. Het aantal inkomenstrek- I echter groeit wél. Daardoor zal (nationaal inkomen per inko- ptrekker dalen met rond één pro- De economische definitie van faart is; nationaal inkomen per hoofd van de bevolking. Volgens deze definitie zal de welvaart ln Nederland in 1980 dalen. En dat is een constate ring die best een beetje opwindend mag worden genoemd. In hoeverre zijn deze sombere cijfers echter nieuw? Ook in september raamde het Planbureau al dat 1980 minder zou worden dan 1979. Om een goed beeld te krijgen wat er nieuw is aan de voorspellingen, moet je de cijfers van het planbureau uit sep tember zetten naast die van vorige week. Al dit soort publikaties van het Planbureau bevat steeds één hele pa gina vol cijfertjes, de zogenaamde kerngegevens. Wie bedoelde vergelijking maakt en de septembercijfertjes keurig invult naast die van nu, doet echter een merkwaardige ontdekking: het be grip „groei reëel nationaal inkomen", dat in de nieuwste cijfers zo'n centra le rol vervult, kwam in de september- cijfers helemaal niet voor. Ook in de tekjt van de september-publikatie speelt dit begrip geen enkele rol. Dit cijfer komt trouwens evenmin voor ln soortgelijke publikaties van het Plan bureau uit eerdere Jaren. Waarom duikt dit begrip dan nu plotseling op in de cijferreeks? Het antwoord zal wel zijn dat het zich zo goed leende voor de beoogde dramatisering. Nederland OPEC-land Daarentegen ls het Planbureau ui terst summier wanneer het gaat over de inkomsten uit aardgas. Nederland ls eigenlijk een half OPEC-land. Wij doen wel opgewonden over de ver schrikkelijke prijsstijging die we voor ingevoerde ruwe olie nu moeten beta len. maar ons uitgevoerde aardgas brengt ook meer op doordat Neder land zijn gasprijs koppelt aan de olie prijs. Een belangrijk deel van onze extra ollerekening wordt op die ma nier uiteindelijk goedgemaakt door onze gasrekening. Het duurt echter enige Jaren voordat de gasprijzen zijn opgetrokken naar het nieuwe hogere olleniveau. De ho gere olieprijs moet wel van meet af aan worden betaald. Interessant is daarom niet zozeer welk stuk „natio nale verarming" de olie Nederland bezorgt in 1980, maar hoeveel daar van uiteindelijk overblijft vanaf, pak weg, 1983 Het Planbureau echter geeft wél de cijfers voor 1980, maar over de doorwerking naar de toe komst rept men geen woord. Het Planbureau ls er evenwel weer als de kippen bij als het gaat om de doorwerking van de vermaledijde looneis van twee procent van de FNV. De computers van het Planbureau kunnen ons nu feilloos vertellen dat dit ln 1980 nog geen. maar in 1983 ruim 30.000 extra werklozen zal ver oorzaken. Nu zal het verweer van het Planbureau wel zijn dat nog onvol doende zeker is hoe snel de koppeling van de gasprijs aan de olieprijs zich zal voltrekken, maar dan had men toch in de begeleidende tekst tenmin ste kunnen wijzen op de vermoedelij ke gevolgen van de gasinkomsten De gegevens worden ons nu wel opval lend selectief voorgeschoteld. Wat vooral opvalt bij zoveel tamtam over de „nationale verarming" van zes miljard gulden, is het zwijgen over de gigantische „nationale verrij king". die Nederland gelijktijdig in de schoot is gevallen. De oorzaken van de nationale verarming explosieve stijging olieprijzen, internationale politieke onzekerheid, inzakken we reldhandel hebben namelijk ook geleid tot een bijna onvoorstelbare explosie in de goudprijs Nederland bezit, in beheer van de Nederlandse Bank, rond 1.7 miljoen kilo goud. In goed anderhalve maand tijd ls dit partijtje rond twintig miljard gulden meer waard geworden. Per persoon is de natie zo'n 1500 gulden rijker ge worden, ofwel per „modaal" gezin (man. vrouw, twee kinderen) 6000 gulden. Nu zou het niet verstandig zijn deze vermogenswinst te gaan verbrassen. Deze winst kan slechts één keer wor den gebruikt, terwijl de „nationale verarming" uit de olierekening elk Jaar opnieuw gefinancierd moet wor den. Maar wel kan worden bekeken of de gegroeide monetaire reserves van De Nederlandsche Bank niet inge schakeld kunnen worden bijvoor beeld ter overbrugging van het stuk nationale verarming uit de oliereke ning, dat binnen enkele Jaren zal wor den goedgemaakt door de verbete ring op de gasrekening. Immers hoofdkenmerk van de nieu we cijfers van het Planbureau is: ge brek aan economische groei. De koopkracht van de modale man schommelt rond de nullijn. Het is niet vreemd dat dan de particuliere con sumptie nog maar nauwelijks stijgt. (In september werd nog een stijging met twee procent geraamd.) Dat be tekent gebrek aan afzetkansen voor de bedrijven. Die kansen zijn echter ook al verkleind door de wereldhan del, die nauwelijks nog groeit. Geen wonder dat dan de produktie in het bedrijsleven nog maar een half pro centje <2,5 procent ln de september- ramlng) toeneemt. Minder afzet dan eerst was geraamd, betekent voor de bedrijven minder inkomsten. Veel kosten lopen echter Juist nog iets op door de wat aantrek kende inflatie. Vandaar dat het winstaandeel van de bedrijven in het nationale inkomen zo terugvalt Bij de overheid zie je iets soortgelijks. Minder economische groei betekent minder Inkomsten. Door de wat hoge re inflatie zijn de uitgaven van de overheid echter tegelijk iets hoger dan eerst geraamd Gevolg: het finan cieringstekort loopt met enige miljar den guldens op. Als nu de overheid de zaak recht trekt door geforceerde bezuiniging, zal dat de afzetmogelijkheid voor be drijven nog verder verminderen. Het zelfde gebeurt als de overheid haar tekort terugdringt via geforceerde In komensmatiging, via loonmaatrege len dan wel via hogere belastingen en premies, want de totale koopkracht onder de bevolking zal dan teruglo pen. Men kan echter ook al niet de bedrijven laten opdraaien voor de al dan niet deels tijdelijke „natio nale verarming". Bedrijven die nu al zwak staan, zouden het loodje kun nen leggen, en anderen zouden hun heil zoeken ln afbraak van werkgele genheid. Lijn-Zijlstra Een oplossing is dan dat de overheid haar vergrote tekort voorlopig accep teert of zelfs voor bedrijven de lasten nog wat verlicht. Dat zou de zoge naamde Keynesiaanse politiek zijn, zoals die in het midden van de Jaren zeventig ook werd gevolgd door het kabinet-Den Uyl. Herhaling van deze politiek ln 1980 zou echter op gespan nen voet staan met de lijn, die presi dent Zijlstra van De Nederlandsche Bank sedertdien heeft ontwikkeld. Daarvoor zou de regering dan de toe neming van de monetaire reserves van de Nederlandsche Bank kunnen aanspreken. Herhaling van de Keynesiaanse poli tiek in 1980 biedt ruimte voor aan zwengeling van inflatie. Zijlstra hoort tot de economen die geloven dat Juist de hoge inflatie elke economische ontwikkeling uiteindelijk frustreert. Vandaar dat Zijlstra, meer in de lijn van de „monetaristische" filosofie, sinds enkele Jaren de geldstroom in toom houdt om op die manier geen ruimte te geven voor meer inflatie. Het gaat er dan ook in de komende maanden mede om of de UJn-ZiJlstra thans wordt doorgezet, of dat wordt teruggegrepen naar het Keynesiaan se recept. Voor hem was het onbegrijpelijk, dat regering en parlement zich er onvol doende van bewust zijn, dat op die manier „een puike melkkoe" dreigt te worden geslacht. Hieraan koppelde hij de waarschuwing dat de land- en tuinbouw ln een iets verdere toe komst, als de baten uit het aardgas ineengeschrompeld zijn, de beta lingsbalans nog meer moet onder steunen. De voorzitter achtte het de allerhoog ste tijd voor een zelfstandigenbeleid „dat werkelijk inhoud heeft en waar in een fiscaal en sociaal beleid, dat op zelfstandigen is gericht, een belan grijke plaats Innemen". Stijgingen van kosten moeten wor den tegengegaan; door het bedrijfsle ven en vooral door de overheden. Energiebesparende investeringen in de glastuinbouw van tientallen mil joenen guldens moeten mogelijk wor den gemaakt en de subsidies voor de agrarische bedrijfsverzorging zullen ook groter moeten worden. Dat het de allerhoogste tijd ls voor een werkelijk zelfstandigenbeleid blijkt, volgens de heer Schouten, ook uit de weinig rooskleurige prognoses van het Landbouw-Economisch Insti tuut ten aanzien van de bedrijfsuit- komsten op akkerbouw- en veehou derijbedrijven in 1979-1980. Intussen was het boekjaar 1978-1979 voor de akkerbouw opnieuw bijzon der teleurstellend. De rentabiliteit in de veehouderij onderging in alle sec toren een verslechtering en ln sommi ge takken zal de daling ten opzichte van het Jaar daarvoor wel twintig procent kunnen belopen. De heer Schouten zei het „uiterst wenselijk" te vinden, dat de wet ter beteugeling van de grondprijzen op korte termijn ln het parlement wordt behandeld en nog ln de loop van dit jaar van kracht kan worden. Hij zei het voorts ernstig te betwijfe len of de procedures, die worden ge noemd in het ontwerp landinrich tingswet. zullen leiden tot een vlotte re besluitvorming over rullverkave- lings- en landinrichtlngsplannen. De ervaringen die zijn opgedaan met de herinrichtingswet Veenkoloniën vond hij in dit opzicht niet bemoedi gend. Aan het adres van de Europese Com missie en het Europees Parlement richtte de heer Schouten het verwijt, dat ze niet naar een herstel van het marktevenwicht hebben toegewerkt. Hij betreurde het dat verschillende leden van het Europese Parlement geen oplossing zien voor het pro bleem vtin de daling van de toch al lage landbouwinkomens, maar vast houden aan een verlaging van de landbouwuitgaven in de Europese Gemeenschap. BRUSSEL (AFP, Reuter) De Euro pese Commissie heeft besloten de graanverkopen aan de Sowjet-Unle niet op te schorten. Wel zal scherp worden toegezien dat niet extra wordt geleverd, nu de Verenigde Sta ten de leveringen hebben stopgezet. De Europese verkopen aan de Sow jet-Unle zijn niet erg groot: niet meer dan 300 tot 400.000 ton per Jaar. De Europese Commissie maakt zich wel zorgen over de stopzetting van de Amerikaanse graanverkopen. Dit kan leiden tot een prijsdaling, wat betekent dat de Europese Oemeen- schap hogere prijssubstdies moet ge ven om de graanprijzen concurrerend te houden. Bovendien dreigen de Ver enigde Staten de Europese Gemeen schap te verdringen van haar tradi tionele markten De EG verkoopt Jaarlijks ongeveer 5 miljoen graan aan onder meer Egypte. Tunesië. Zwitserland en Spanje Canada zal eveneens de lopende ver plichtingen aan de Sowjet-Unie nako men, aldus minister Don Mazankows- ki. Het gaat om 300.000 ton die zijn toegezegd De bewindsman wilde zich niet uitlaten over een eventuele op vulling van de tekorten die ontstaan in de Sowjet-Unle nu de VS de graan verkopen hebben stopgezet Eerder zei minister van buitenlandse zaken Flora MacDonald dat Canada niet van plan is extra graan te leveren aan de Russen GRONINOEN (ANP) Een groot deel van de provincie Groningen leent zich goed voor elektriciteitsop wekking met windenergie Het zou aanbeveling kunnen verdienen in Noord-Groningen een proef te begin nen met wat kleinere windenergie- parken met minder grote windturbi nes. DONGEN (ANP) De schoenfabriek Aero Dongen zal 26 van de 220 werk nemers ontslaan. Deze maatregel maakt deel uit van de plannen het bedrijf weer gezond te maken. De produktie van schoenen zal met tien procent worden Ingekrompen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De goudprijs ls gis teren in Londen even tot beneden de 600 dollar voor één ounce (31.1 gram) gedaald. Oorzaak het uitblijven van nieuwe ontwikkelingen ln Afghanis tan en Iran. In de loop van woensdagmorgen werd de goudprijs ln Londen officieel vast gesteld op 599.25 dollar, nadat kort na het begin van de handel nog 604.5 dollar per ounce was genoteerd en dinsdagmiddag de goudprijs officieel wa: vastgesteld op 617 dollar per oun ce. Later ging het echter weer om hoog en het slot van woensdagmld dag was met 607.20 dollar toch wel boven de 600 dollar. In Amsterdam ging de goudprijs om laag. Oenoteerd werd ongeveer 600 gulden per kilo lager dan dinsdag op 36.300-37.00. Ook zilver verloor ter rein met een prijs van 1738-2090,50" per kilo. De dollar kwam gisteren ln wat rusti ger vaarwater terecht dan de voor gaande dagen het geval was. Dit was te danken aan het op ruime schaal intervenléren van de centrale banken op de valutamarkten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11